Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Blue Velvet είπε:

      Άρα κάτι σαν ανεξήγητη υπογονιμότητα όπως το περιγράφεις.Ελπιζω αυτή τη φορά να είσαι έγκυος,να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη και να αφήσεις πίσω σου όλη την ταλαιπωρία που πέρασες ❤️

      Σε ευχαριστώ 😍 μακάρι αν και κρατώ μικρό καλάθι....δεν πειράζει..θα ειναι 2-3 μερες δυσκολες μετα θα επανελθω...όπως λέω πάντα έχουμε δικαίωμα να πέσουμε αλλά και υποχρέωση να σηκωθούμε! Αν θέλει ο Θεός θα γίνει!

      • Ευχή 1

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

@valentina23 μια χαρά πρόγραμμα έχετε! Εγώ να δούμε που το βλέπω να μου μένει στάσιμος σε βάρος αυτό το μήνα. Σήμερα πάλι 70 μλ τις 6 ώρες.. πφφφ

@Σελίνα εμένα μου είπαν ότι θέλει περίπου 120 μλ το γεύμα γτ κάνεις 150 επί το βάρος και το διαιρεις με τον αριθμό των θηλασμων οπότε βγήκε τόσο. Αλλά εμένα δεν τα τρώει γενικά δεν του αρέσει το μπιμπερο τρώει μόνο όσο όσο για να μην λυσαξει της πείνας.. 

  • Μου αρέσει 2

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@valentina23 και όμως δεν ήταν σκληρό μια χαρά ήταν αφού το αλεθουμε κ στο μπλέντερ...  κ η παιδίατρος μου είπε ότι καλύτερο χωριάτικο κ όταν έχω δικό μας κοτοπουλο να βάζω όλο το κρέας ενω του εμπορίου μου είπε μόνο το στήθος...πωω πολύ γάλα θα σκάσει το μωρο μην της δίνεις τόσο...το φαγητό το τρώει όλο η την φρουτοκρεμα?

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Σελίνα είπε:

Πολύ χαμηλή και η ΑΜΗ σου, ευτυχώς όλα πήγαν καλά με την πρώτη! Και εγώ σκέφτομαι ότι δεν θέλω να κάνω δεύτερο μωράκι εις βάρος αυτού αλλά και του χρόνου τέτοιο καιρό να έχουμε πετύχει (αν είμαστε τρομερά αισιόδοξοι) θα έχουν 2 χρόνια διαφορά που είναι πολύ καλά. Και εν τέλει θα έχει παρεα και σαν παιδί και σαν ενήλικας. Τα αδέρφια χρειάζονται κατά τη γνώμη μου. Είμαστε κι εμείς μακριά από Αθήνα και σκέφτομαι πολλά, ειδικά με αγχωνει ότι ο γιατρός με κράτησε 2 μήνες πριν τη γεννα κάτω και δεν ξέρω πως θα το διαχειριστω αν ξαναχρειαστει.

Άσε έφαγα κι εγώ μια φρίκη τις προάλλες που ήμουν μόνη μου, τον κοιτούσα και λέω μα καλά τι σκεφτόμουν, τον έφερα σε αυτόν τον κόσμο με νύχια και με δόντια χωρίς να μπορέσω να τον προστατέψω από τα πάντα ούτε είχα καμία εγγύηση ότι θα έχει καλή και ευτυχισμενη ζωή. Με χτύπησε λίγο απότομα το ποσό απρόβλεπτα είναι όλα και τι στενοχώριες καραδοκούν στη ζωή μας.

Η προίκα μας στη ζωή κυριολεκτικά και μεταφορικά είναι τα αδέρφια μας. 

Φαίνεται όμως πως κάποιοι αργήσαμε πολύ. Τι να πω? Ας τον έχει ο Θεός καλά, να μεγαλώνει σωστά και αν τυχόν μείνει μόνος του ας μην έχει απωθημένα. 

  • Μου αρέσει 2

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Basiliki92όχι δεν τα τρώει όλα. Σε κάθε γεύμα περίπου αφήνει το μισό. Αλλά βάζω πόλυ ποσότητα δεν τη μετράω.. Κι όσο φάει.. Γύρω στις 10 κουταλιές.. Μπορεί και 15.. Κάπου εκεί... Δεν την πιέζω καθόλου. Γιατί πίνει και πολύ γάλα.. Δεν ξέρω τι να κάνω.. Να της δίνω λιγότερο γάλα.. Μου τραβάει μπλούζες και κλαίει.. Τώρα δηλαδή το μεσημέρι έχει ξυπνήσει 2 φορές απ τις τρεις και πίνει γάλα, πως να φάει και τη βρώμη το απόγευμα όλη... Θα της πέσει βαριά.. Θα βάλω και γω δικό μου κοτόπουλο να δοκιμάσω.. Βασικά έναν κόκορα έχω τώρα στη κατάψυξη... :-P. Θα βγάλω να φάμε και μεις.. Χάχα.. 

@Haroulita K ποτέ μην λες ποτέ!! Εγώ στα 25 μου γέννησα και ήθελα πολύ ένα δεύτερο παιδάκι.. Αλλά ποτέ δεν ερχόταν.. Και ήρθε στα 38 μου!! Αλλά μην στεναχωριέσαι ότι είναι να γίνει θα γίνει.. Και γω έλεγα κάποια στιγμή αν είναι ευλογημένο να μου στείλει ο Θεός ένα δεύτερο παιδάκι αλλιώς δεν πειράζει ας έχουμε υγεία 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Τι κάνουν τα μπεμπακια σήμερα? Εγώ του ζεστανα το χθεσινό αντλημενο μπαααας και το πάρει και ξαφνικά το ρουφήξε όλο σε δευτερόλεπτα! Και αντί να χαρώ που βρήκαμε λύση και δεν θα πεινάσει το παιδί, με έπιασε μια στενοχώρια και του ελεγα του παιδιού, Τι μαχαίρια στην καρδιά ήταν αυτή βρε προδότη, τόσο εύκολα με αντικαθιστας δεν σημαινα τίποτα για σένα πια??! Μετά που ξαναπεινασε του λέω, Να σε δω με το μπιμπερο σου τώρα που άδειασε τι θα κάνεις, ενώ η μανούλα πάντα έχει γαλατάκι διαθέσιμο αλλά το εκτιμάει κάνεις?? Χαχαχα σαλεψα τελείως αλλά μου ήρθε κάπως που το πήρε τόσο εύκολα... Παρανοιαααα

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2

aVbvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Σελίνα αχ ας το δεχόταν κ εμένα έτσι εύκολα το μπιμπερο!! Εμένα σήμερα πάλι 5 ώρες 50 μλ με το ζόρι... Και όχι τπτ μετά για να αναπληρώσει είναι συνέχεια πάνω μ.. ειδικά το βράδυ κάθε δύο ώρες.. φοβερά!!!  Βέβαια μάλλον θα βγάλει κ τα πάνω δόντια σιγά σιγά οπότε παίζει να ναι κ αυτό που τρώει τόσο! Το μπιμπερο αντί να το ρουφούσε το έτριβε στα δόντια μου είπαν... 

  • Μπερδεμένη/-ος 2

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

@georgia1988 στερεές δεν έχετε ξεκινήσει ακόμα;; Η παιδίατρος τι σου λέει;; πόσες ώρες λείπεις;; γιατί τα 50 ml λίγα μου φαίνονται.. Μημπως βαζατε κάνα φρουτακι η φαγητό τις ώρες που λείπεις;; 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Σελίνα είπε:

Τι κάνουν τα μπεμπακια σήμερα? Εγώ του ζεστανα το χθεσινό αντλημενο μπαααας και το πάρει και ξαφνικά το ρουφήξε όλο σε δευτερόλεπτα! Και αντί να χαρώ που βρήκαμε λύση και δεν θα πεινάσει το παιδί, με έπιασε μια στενοχώρια και του ελεγα του παιδιού, Τι μαχαίρια στην καρδιά ήταν αυτή βρε προδότη, τόσο εύκολα με αντικαθιστας δεν σημαινα τίποτα για σένα πια??! Μετά που ξαναπεινασε του λέω, Να σε δω με το μπιμπερο σου τώρα που άδειασε τι θα κάνεις, ενώ η μανούλα πάντα έχει γαλατάκι διαθέσιμο αλλά το εκτιμάει κάνεις?? Χαχαχα σαλεψα τελείως αλλά μου ήρθε κάπως που το πήρε τόσο εύκολα... Παρανοιαααα

Αχ Σελίνα, κάθε μανούλα που θήλασε μπορεί να καταλάβει τι λες.

Εμείς σήμερα ξεκινήσαμε πρώτη φορά στερεες με αχλάδι, ξινισε τα μούτρα του καλά καλά, μετά σαν να προσπάθησε να κάνει εμετο, και μετά πήγε να βάλει τα κλαμματα. Ούτε ένα κουταλάκι δεν πρέπει να έφαγε συνολικά. 

  • Μου αρέσει 1

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Haroulita K είπε:

Αχ Σελίνα, κάθε μανούλα που θήλασε μπορεί να καταλάβει τι λες.

Εμείς σήμερα ξεκινήσαμε πρώτη φορά στερεες με αχλάδι, ξινισε τα μούτρα του καλά καλά, μετά σαν να προσπάθησε να κάνει εμετο, και μετά πήγε να βάλει τα κλαμματα. Ούτε ένα κουταλάκι δεν πρέπει να έφαγε συνολικά. 

Μην ανυσηχεις έτσι είναι στην αρχή.. Και μένα ακιμα ξινιζει φαντάσου που έχει περάσει 1 μήνας. Μην την πιέσεις κάθε μέρα θα ναι και καλύτερα.. Είναι και τα φρούτα που ξινιζιυν λίγο πολύ. Βρες ώριμα και γλυκά όσο γίνεται.. Εμείς παλιά βάζαμε και ένα μπισκοτακι Μιράντα μέσα. Αλλά τώρα δεν επιτρέπουν νομίζω.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, valentina23 said:

@georgia1988 στερεές δεν έχετε ξεκινήσει ακόμα;; Η παιδίατρος τι σου λέει;; πόσες ώρες λείπεις;; γιατί τα 50 ml λίγα μου φαίνονται.. Μημπως βαζατε κάνα φρουτακι η φαγητό τις ώρες που λείπεις;; 

Μου είπε ότι οι στερεες μετά τον 6 και γενικά συμφωνώ με αυτό γτ ο που λέει το ίδιο. Του είπα ότι δεν τρώει αλλά μου είπε ότι λογικά αναπληρώνει την υπόλοιπη μέρα και το βράδυ γι'αυτό έχει αυξήσει θηλασμους... 

  • Μου αρέσει 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, georgia1988 είπε:

Μου είπε ότι οι στερεες μετά τον 6 και γενικά συμφωνώ με αυτό γτ ο που λέει το ίδιο. Του είπα ότι δεν τρώει αλλά μου είπε ότι λογικά αναπληρώνει την υπόλοιπη μέρα και το βράδυ γι'αυτό έχει αυξήσει θηλασμους... 

Κάνε υπομονή τότε.. Θα συνιθισει.. Καταλαβαίνω το βραδι θα σε ρουφάει ε;; και μένα τα βράδια ακόμα ξυπνάει.. Είναι και το άγχος αποχωρισμού που νιώθει.. Λείπει η μαμά.. Λείπουν και τα μεμε.. Με το κουταλάκι έχουν δοκιμάσει οι γιαγιάδες;; 

Link to comment
Share on other sites

Τι ωραία βρε κορίτσια που εχετε προϊόντα δικιά σας παραγωγής!

Κεγω κυνηγάω όσο μπορώ τα βιολογικά. 

@Σελίνα και @Haroulita K πόσο σας καταλαβαίνω. Κεγω έχω φοβερό δίλημμα για το αν θα κάνω δεύτερο παιδί κ ποτέ. Ευτυχώς έχω στην κατάψυξη εμβριακια αλλά τα φέρνουμε βόλτα δύσκολα με τον άνδρα μου λόγω της δουλειάς,είμαστε μονίμως κουρασμένοι.πως θα μεγαλώσουμε 2 παιδια.μας βοηθάνε οι γονείς μου αλλά είναι αρκετά ηλικιωμένοι..σκέφτομαι αν τυχόν βάλω θα το κάνω του χρόνου τον Μάιο η του παραχρονου. Σκέφτομαι επίσης ότι επειδή έμεινα έγκυος τέλη Μαίου λέω να ξαναπροσπαθήσω εκείνη την περίοδο Μάιο Ιούνιο. Είμαι κ μοναχοπαίδι εγώ.ξερω πόσο μοναχικα αλλά κεγω μια χαρά επιβίωσα της μοναξιάς και εν καιρώ έχω πια πολλούς δικούς μου ανθρώπους. Δύσκολο πάντως.

Σχετικά με τις στέρεες δεν μου βγαίνει καθόλου αυτό το blw. Ο μικρός προτιμάει αλεσμένα. Προσπαθώ να του δώσω καμία μπανάνα κανένα πεπόνι κάτι κάνει αλλά δεν τρελενεται.σημερα προσπάθησα να μη του πολυαλεσω την τροφή να έχει λίγο κομματάκια αλλά το σκατό με τρελανε στα μπρρ μπρρ κ όλα τα φτυσιματα πάνω στα γυαλιά μου. Ακόμα δεν νιώθω έτοιμη η αλήθεια είναι προτιμώ τα αλεσμένα.εγω του βάζω στα λαχανικά τα πάντα όλα.κρεμμυδι ντομάτα τελευταίες εισαγωγές,και πατάτα γλυκοπατάτα καρότο πιπεριά κολοκυθάκι. Δεν παραλείπω γλυκοπατάτα η καρότο όλα τα άλλα παίζουν. Με τα φρούτα έδωσα συνδυασμό αβοκάντο μπανάνα λίγο ροδάκινο κ του άρεσε πολύ. Τα ξινά δεν του αρέσουν.

Το σκ περάσαμε επιτέλους κ λίγο καλά. Κλείσαμε δωμάτιο σε ξενοδοχείο αρκετά καλό με πισίνα κ χώρους κτλ μαζί με τους κουμπάρους μου που έχουν 2 μικρακια κ αυτοί. Πέρασε τέλεια κ ο μικρός κ εμείς.ενα διήμερο ούτε μετακινήθηκαμε ούτε να πλένω να καθαρίζω ζωαρααα

Τον μικρό τον βουτυξα στην πισίνα όλο μέσα 2-3 φορές...τρόμαξε λιγάκι.χεχε.

Γιατί παθενετε καλέ μικροφοβια με τους διάφορους που τα παίρνουν αγκαλιά κτλ τι θα πάθουν;;;είναι αρκετά ανθεκτικά άλλωστε γι'αυτό τα θηλάζουμε...εγώ δεν φοβάμαι ιδιαιτέρως...δεν ξέρω βέβαια αν κανω καλά...τα παιδάκια των φίλων μου είχαν ανεμοβλογιά πριν έρθουν Ελλάδα.μου είπε η παιδίατρος ότι αν έχουν ανενεργά σημάδια δεν υπάρχει κίνδυνος. Δεν φοβήθηκα τα είχα κ κοντά παίζανε μαζί τα πήρα κ αγκαλιά κτλ κ οι γονείς του τον δίκο μου. Ελπίζω να μην μου εμφανίσει τώρα ανεμοβλογια ο τζουτζουκος.πιστευω πως όχι...σορυ για το κατεβατο είχα καιρό να γραψω

  • Μου αρέσει 3

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Mighty86 ωραία καλά κάνατε και ξεσκασατε λίγο!! Χαίρομαι που τα πέρασες τέλεια.. Παρ όλα αυτά άμα ήξερα ότι τα μικρά είχαν η πέρασαν πριν λίγο ανεμοβλογιά ούτε από δίπλα δεν θα περναγα:P:razz:.. Βλέπω έχεις βάλει αρκετά λαχανικά και φρούτα!! Και μένα ξινιζει στη φρούτο κρέμα.. Έναν συνδιασμους που της άρεσε είναι μπανανα αχλάδι και λίγο καρπούζι. Το αβοκάντο θέλω και γω να της το βάλω. Είναι πολύ θρεπτικό.. Παρ όλα αυτά δεν μου τρώει πολύ.. Λίγες κουταλιτσες και στήθος.. Γεμίζει με γάλα ή κοιλίτσα πως να φάει μετά... 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , valentina23 είπε:

@Mighty86 ωραία καλά κάνατε και ξεσκασατε λίγο!! Χαίρομαι που τα πέρασες τέλεια.. Παρ όλα αυτά άμα ήξερα ότι τα μικρά είχαν η πέρασαν πριν λίγο ανεμοβλογιά ούτε από δίπλα δεν θα περναγα:P:razz:.. Βλέπω έχεις βάλει αρκετά λαχανικά και φρούτα!! Και μένα ξινιζει στη φρούτο κρέμα.. Έναν συνδιασμους που της άρεσε είναι μπανανα αχλάδι και λίγο καρπούζι. Το αβοκάντο θέλω και γω να της το βάλω. Είναι πολύ θρεπτικό.. Παρ όλα αυτά δεν μου τρώει πολύ.. Λίγες κουταλιτσες και στήθος.. Γεμίζει με γάλα ή κοιλίτσα πως να φάει μετά... 

Μα αυτό το κακό έχουν οι παιδίατροι. Ωραία δίνουν μπουσουλα για την εισαγωγή των στερεών αλλά δεν βοηθάνε καθόλου στην εφαρμογή μια θηλάζουσα μανούλα.

Ούτε κ μια μη θηλάζουσα εδώ που τα λεμε.

Πάντως αποσα έχω διαβάσει από εδώ κ από εκεί (με τίποτα δεν το παίζω γνωστρια) νομίζω ότι αν σου τρώει 300-400γρ φαγητό την μέρα μέχρι ενός έτους κ κατά ταλλα θηλαζει θα είναι οκ. Σίδηρο πρέπει να καλύπτουν οι τροφές που τρώει νομίζω προ παντός.

Ελπίζω να μη την πατήσουμε με την ανεμοβλογιά κ μας βγει ξινό το σκ.

  • Μου αρέσει 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Mighty86 μην ανησυχείς, αφού είχε αποδραμει η λοίμωξη, δεν θα υπάρξει πρόβλημα. 

Τι ωραία που κάνατε κάτι διαφορετικό και περάσατε ωραία!!!

Εγώ δεν έχω τολμήσει να πάω πουθενά, νομίζω ότι θα τον ταλαιπωρησω. Είναι και ο μικρός πολύ ευαισθητουλης, γκρινιάζει στη ζέστη, θελει το κρεβάτι του, δεν ξέρω, πάντως μου φαίνεται βουνό να κοιμηθούμε εκτός σπιτιού.

  • Μου αρέσει 3

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...