Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

Κορίτσια μου εγώ γέννησα φυσιολογικά..περιοδο όπως σας έχω πει έχω κανονικά...οι ερωτικές επαφές το πρώτο 3μηνο 4μηνο ήταν δράμα αρκετός ο πόνος κ πολύ σφιχτά τα πράγματα εκεί κάτω λόγω κ ραμματων λογικά μου είχε πει κ ο γυναικολόγος ότι τον πρώτο καιρό θα πονάει κ θα ενοχλεί...τωρα αρκετά καλύτερα...μην νομίζεται κ εγώ το υπολειτουργω το κατάστημα με τόση κούραση κ άγχη που όρεξη...

  • Μου αρέσει 3

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

21 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

@Σελίναμε καισαρική γέννησα εγώ. Άστα αρκετός ο πόνος.. Με το ζόρι εκατσα:Pδεν μου έχει έρθει ακόμα και περίοδος τίποτα.. Ο γυναικολογος μου χε πει με το που θα κλείσει τον 6ο η μπέμπα να πάω.. Πρέπει κάποια στιγμή να το κανονίσω. Πριν 2 μήνες έκανα τσεκάπ γενική αίματος, φεριτινη, θυροειδη, ασβεστιο βιταμινη d, χοληστερίνες κτλ.. Όλα καλά ήταν πήγα και ενδοκρινολογο για υπερυχο άλλαξα και χάπι... Τα βαριέμαι αυτά.. Δεν είμαι και πολύ με τους γιατρός.. 

Κι εγώ καισαρική, ο πόνος ειδικά τη δεύτερη μέρα τρομερός, ούτε να αναπνεύσω βαθιά δεν μπορουσα... Περίοδος επίσης τίποτα. Αποφεύγω κι εγώ να πάω γυναικολόγο τους σιχαθηκα όλους τους γιατρούς αλλά πρέπει να το κανονίσω.

Χθες του δώσαμε μήλο πρώτη φορά, άνοιξε διάπλατα και με το που μπήκε το κουταλάκι πήρε μια έκφραση αηδιας, ξινιλας και προδοσίας έσκασα στα γέλια! Αλλά δεν έφαγε πάνω από μία κουταλίτσα και δεν ήθελα να τον πιέσω μην το πάρει με κακό μάτι... Ελπίζω σήμερα σε περισσότερο.

Παρεμπιπτόντως πήραμε το σετ με πιάτα σιλικόνης και βεντούζα από κάτω και είναι υπέρ τέλεια! Η νύφη μου χρησιμοποιεί τα μπαμπού και τα έχω δει πολύ αλλα της σιλικόνης τα λάτρεψα.

 

  • Μου αρέσει 3

aVbvp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Σελίναμια απ τα ίδια.. Σε όλες είδα συμβαίνει και εγώ είχα αρχίσει να ανυσηχω ότι κάτι έχω πάθει :roll:. Αυτή την έκφραση αηδίας εμένα ακόμα μου τη κάνει 1,5 μήνα μετά.. Με τραγούδια και χορό τρωμε:razz:. Πότε δεν αδειάζει το μπολακι της... Αλλά τουλάχιστον τρώει κάμποσες κουταλιτσες και μετά από λίγο με ψάχνει!!! Και φαντάσου ότι ήμουν ενθουσιασμενη όταν ξεκινήσαμε στερεές ότι θα μειώσει τους θηλασμόυς, θα τρώει φαγάκι κτλ.. Είχα μια πολύ ωραία εικόνα στο μυαλό μου:-P. Οι θηλασμόι μπορώ να πω ότι αυξήθηκαν κιόλας.. Ειδικά το βραδι ξυπνάει ανά 1,5 με 2 ώρες.... Ουφ.. Σε καθυσηχασα τώρα ε;;;

Μεγια τα πιατάκια σας. Εγώ έχω της munchkin. Και ποτηράκι εκπαίδευσης για νεράκι. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Κιεγω με καισαρική γέννησα αλλά δεν πονούσα ιδιαίτερα.. εκτός αν για κάποιο λόγο το ξέχασα! Πρέπει να κάνω Παπ κ εξετάσεις...ειχα την β12 στα ύψη για κάποιο περίεργο λόγο και πρέπει να την ξαναδούμε.. 

Αρα μάλλον κι εγώ πρέπει να πάρω σετάκια για τις στέρεες? Τι προτείνετε?

  • Μου αρέσει 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

@georgia1988εγώ και στις δύο εγκυμοσύνες για κάποιο λόγο τα λευκά μου ήταν στα ύψη!! Μετά όμως όλα φυσιολογικά. Στην εγκυμοσύνη οι τιμές αλλάζουν πολύ. Η β12 στην εγκυμοσύνη ήταν υψηλή;; μημπως έτρωγες κάτι που τη περιέχει και σε συνδιασμο με την εγκυμοσύνη ανέβηκε τόσο πολύ;; επειδή θηλάζουμε το ασβέστιο να κοιτάξεις και τη βιταμίνη d για κάποιο λόγο πολλοί Έλληνες έχουν ανεπάρκεια και την φεριτινη. Μας ρουφάνε τα μωράκια οπωτε πρέπει να έχουμε επάρκεια. Όσο για τα σετ πιατάκια υπάρχουν τόσα πολλά στην αγορά. Απλά κοίταξε να είναι ελεύθερα από τοξικά υλικά αν και τα περισσότερα είναι προσεγμενα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, georgia1988 είπε:

Κιεγω με καισαρική γέννησα αλλά δεν πονούσα ιδιαίτερα.. εκτός αν για κάποιο λόγο το ξέχασα! Πρέπει να κάνω Παπ κ εξετάσεις...ειχα την β12 στα ύψη για κάποιο περίεργο λόγο και πρέπει να την ξαναδούμε.. 

Αρα μάλλον κι εγώ πρέπει να πάρω σετάκια για τις στέρεες? Τι προτείνετε?

Το πιο χρήσιμο που πήρα είναι θερμός για φαγητό που διατηρεί ζεστό η κρύο το φαι γιατί το φτιάχνω κ το παίρνω έτσι στην δουλειά ή έξω... Ξέρω ότι μπορεί να φεύγουν οι βιταμίνες αλλά δεν το κάνω συχνά κ όχι φυσικά στα φρούτα. Τα κουταλάκια και τα μπολακια της munchkin πολύ καλά που είχε προτείνει η Βαλεντίνα.να πάρεις ότι πάρεις με βεντουζα

  • Μου αρέσει 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

@Σελίναμια απ τα ίδια.. Σε όλες είδα συμβαίνει και εγώ είχα αρχίσει να ανυσηχω ότι κάτι έχω πάθει :roll:. Αυτή την έκφραση αηδίας εμένα ακόμα μου τη κάνει 1,5 μήνα μετά.. Με τραγούδια και χορό τρωμε:razz:. Πότε δεν αδειάζει το μπολακι της... Αλλά τουλάχιστον τρώει κάμποσες κουταλιτσες και μετά από λίγο με ψάχνει!!! Και φαντάσου ότι ήμουν ενθουσιασμενη όταν ξεκινήσαμε στερεές ότι θα μειώσει τους θηλασμόυς, θα τρώει φαγάκι κτλ.. Είχα μια πολύ ωραία εικόνα στο μυαλό μου:-P. Οι θηλασμόι μπορώ να πω ότι αυξήθηκαν κιόλας.. Ειδικά το βραδι ξυπνάει ανά 1,5 με 2 ώρες.... Ουφ.. Σε καθυσηχασα τώρα ε;;;

Μεγια τα πιατάκια σας. Εγώ έχω της munchkin. Και ποτηράκι εκπαίδευσης για νεράκι. 

Μου έκανες την καρδιά περιβόλι χαχαχα! Κι εγώ θεωρούσα ότι επειδή όλα τα βάζει στο στόμα θα πάει καλά το φαι αλλά που... Μέχρι τώρα κοιμόταν διαφορετικά?

18 ώρες πρίν, georgia1988 είπε:

Κιεγω με καισαρική γέννησα αλλά δεν πονούσα ιδιαίτερα.. εκτός αν για κάποιο λόγο το ξέχασα! Πρέπει να κάνω Παπ κ εξετάσεις...ειχα την β12 στα ύψη για κάποιο περίεργο λόγο και πρέπει να την ξαναδούμε.. 

Αρα μάλλον κι εγώ πρέπει να πάρω σετάκια για τις στέρεες? Τι προτείνετε?

Συμφωνώ με @Mighty86 για βεντούζα και επίσης θα πω σιλικονης. Τα ανηψακια μου (2 χρόνων κ 10 μηνών) που έχουν μπαμπού αναπόφευκτα σπάνε... Θα πέσουν κάτω όπως και να το κάνεις και επίσης λεκιαζουν. Τα σιλικόνης που πήρα τα πέταξαν στο πάτωμα πόσες φορές και δεν σε νοιάζει καθόλου. Αν έχουν και βεντούζα τα ταιζεις χωρίς να κρατάς το μπολακι και χωρίς να το σπρωξει καταλάθος.

 

κορίτσια με τον ύπνο πώς πάει το ωράριο? Χθες προσπάθησα να κόψω την συγκοιμηση και να τον βάλω κούνια και ζοριστηκα. Αρχικά κοιμάται 5-6 ώρες σερί αλλά μετά ξυπνάει κάθε 2 ώρες, πιπιλαει μισή ώρα μέχρι να ηρεμήσει και μετά από 1.5 ώρα τα ιδια... Στην ουσία 9-2 κοιμάται σερί και μετά μέχρι τις 7 ζοριστηκα.  Στην συγκοιμηση απλά πέταγα το βυζί μέσα και ξανακοιμομουν αλλά τώρα παρέμεινα ξύπνια για να τον ξαναβάλω στην κούνια και ήμουν μέσα στα νεύρα.  Εσάς κοιμούνται περισσότερες ώρες?

  • Μου αρέσει 2

aVbvp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Σελίνα Θέλει πολύ υπομονή το θέμα ύπνος...εχω κ εγώ 3 μέρες πού την μετέφερα στην κούνια από το λίκνο κοιμόταν κ στο κρεβάτι μας ...η κούνια στο δωμάτιο μας φυσικά...την πρώτη μέρα πολύ καλά 9.30-4.30 την ταισα καπάκια κοιμήθηκε μέχρι 8.30 την 2 μέρα ξύπνησε 3.30 την νύχτα κ μέχρι τις 5.00 έκλαιγε κ αρνιόταν να κοιμηθεί στην κούνια μάλλον ζεσταθηκε κ ξαγρυπνησε ίσως κ τα δόντια...χθες πάλι κοιμήθηκε πολύ καλά...επέμενε στο πρόγραμμα σ κ θα συνηθίσει...εγω την νύχτα πλέον την ταΐζω στα χέρια για να την μεταφέρω στην κούνια της απευθείας κ όχι όπως πριν που την τάιζα ξάπλα στο κρεβάτι μας γιατί άμα την πάρει ο ύπνος εκεί δεν την σηκώνεις γιατί θα ξυπνήσει...

  • Μου αρέσει 3

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Σελίνα θα συμφωνήσω με τα υπόλοιπα κορίτσια ότι θα ζοριστεις λίγο μέχρι να συνιθισει στη κούνια.. Και μένα μου ξυπναγε συνέχεια ανά μια 2 ώρες.. Πριν τις στερεές κοιμόταν σερί τα βράδια, αντε να ξυπνουσε μια φορά.. Τώρα δεν ξέρω τι έπαθε.. Ανά 2 ώρες ίσως και λιγότερο ξυπνάει.. Το καλύτερο το έκανε το βραδι που ξύπνησε στις 5 το πρωί!! Τι να κανω και γω η καημένη μέσα στα σκοτάδια και για να μην ξυπνήσω το γιο μου και τον άντρα μου πήγαμε στο δωμάτιο της, πήρα και το μαξιλάρι μου.. Αυτή έπαιζε και γω χαζό κοιμόμουν μέχρι που ανοίγω τα μάτια μου και έλειπε!!! Έκοβε βόλτες!! Ποπό εύχομαι να μην ξαναγίνει πάλι σήμερα..

Πιατάκια από σιλικόνης όπως και κουταλάκια γιατί τα δαγκώνουν!! 

Κοριτσια το νερό που πίνει το μωρό το βράζετε;; εμένα μου είπε μέχρι χρόνο να το βράζω.. Πολύ δεν είναι;; 

  • Μου αρέσει 1
  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

@valentina23 δεν την είχαμε ελέγξει μέσα στην εγκυμοσύνη... Την είδαμε τώρα επειδή έκανα πλήρη έλεγχο στο τρίμηνο αλλά παίζει να είναι από τη διατροφή γτ επειδή έκοψα πολλά με το θηλασμό έτρωγα κυρίως κρέας.. ξανά ήταν ψηλά το 18 που έκανα δίαιτα με πρωτεϊνη οπότε ή την έχω γενικά στα ύψη ηυ σχετίζεται με τη διατροφή.. μου είπε να την ξαναδούμε στο 6μηνο

  • Μου αρέσει 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


άνοιξε θέμα μανούλες μαρτίου 2021! κ τα μικρά μας νομίζω τα περισσότερα τον φάγανε τον μισό χρόνο!!! γερά να είναι να τα χαιρόμαστε! εμένα ο μικρός άρχισε το μπουσούλημα μια βδομάδα δύο πάνω κάτω αλλά ακόμα δεν κάθεται. ούτε δόντια ακόμα... στο φαί μια έτσι μια γιουβέτσι

  • Μου αρέσει 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

 Καλησπέρα μανούλες! Τι κάνετε? Εμείς μια  χαρά, όπως είπε κι η @Mighty86, κλείσαμε 6 μηνες και θεριευουμε. Πήγαμε και παιδίατρο χθες, 71,5 εκ το ύψος και 8140 το βάρος του. 

Αύριο ταξιδεύουμε από Καλαμάτα που μένουμε, προς τα Χανιά στο πατρικό μου. Είναι το πρώτο μας μεγάλο ταξίδι και έχω λίγο αγχωθεί, αλλά χαίρομαι πολύ που θα κατέβει το μωράκι στα μέρη που μεγάλωσα. Θα πάρουμε το πλοίο από Πειραιά ως πιο ασφαλές μέσο, λόγω covid, και αυτό κάνει το ταξίδι ακόμα πιο μεγάλο και δύσκολο.

Θέλω να ρωτήσω τις μανούλες που άλλαξαν το κάθισμα αυτοκίνητο τύπου αυγό, ποιο πήρατε κορίτσια? Το 9 -36 μου φαίνεται πως είναι για μωρά που μπορούν να καθίσουν μόνα τους σταθερά στη μεσουλα τους, από την άλλη το αυγό υπαρχουν φορές που τον ζοριζει αρκετά. Μου αρέσει που λένε μέχρι 12 κιλά. Να χωρέσουν που ακριβώς τα 12 κιλά?

Πως βολεύονται τα μωρά σας τώρα? Νομίζω @Mighty86  έχεις αλλάξει καθίσματα κι. Ποιο πήρες? Το μωρό σου κοιμάται εκεί γιατί κάποια φαίνονται πολύ όρθια και τ; δικά μας είναι μικρά ακόμη.

  • Μου αρέσει 2

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Mighty86 τέλεια που μπουσουλατε μπραβο!!!! Και εμείς φαγητό μια έτσι μια γιουβέτσι χαχαχαχα κ από δόντια τίποτα ακόμα :(

@Haroulita K αχ τι ωραία να περάσετε τέλεια...κ εμένα το αυγό δεν με βολεύει καθόλου περιμένω να το αλλάξω... αντρακλας ο γιος σου !!!!

  • Μου αρέσει 2

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Haroulita K είπε:

 Καλησπέρα μανούλες! Τι κάνετε? Εμείς μια  χαρά, όπως είπε κι η @Mighty86, κλείσαμε 6 μηνες και θεριευουμε. Πήγαμε και παιδίατρο χθες, 71,5 εκ το ύψος και 8140 το βάρος του. 

Αύριο ταξιδεύουμε από Καλαμάτα που μένουμε, προς τα Χανιά στο πατρικό μου. Είναι το πρώτο μας μεγάλο ταξίδι και έχω λίγο αγχωθεί, αλλά χαίρομαι πολύ που θα κατέβει το μωράκι στα μέρη που μεγάλωσα. Θα πάρουμε το πλοίο από Πειραιά ως πιο ασφαλές μέσο, λόγω covid, και αυτό κάνει το ταξίδι ακόμα πιο μεγάλο και δύσκολο.

Θέλω να ρωτήσω τις μανούλες που άλλαξαν το κάθισμα αυτοκίνητο τύπου αυγό, ποιο πήρατε κορίτσια? Το 9 -36 μου φαίνεται πως είναι για μωρά που μπορούν να καθίσουν μόνα τους σταθερά στη μεσουλα τους, από την άλλη το αυγό υπαρχουν φορές που τον ζοριζει αρκετά. Μου αρέσει που λένε μέχρι 12 κιλά. Να χωρέσουν που ακριβώς τα 12 κιλά?

Πως βολεύονται τα μωρά σας τώρα? Νομίζω @Mighty86  έχεις αλλάξει καθίσματα κι. Ποιο πήρες? Το μωρό σου κοιμάται εκεί γιατί κάποια φαίνονται πολύ όρθια και τ; δικά μας είναι μικρά ακόμη.

Πήρα το joie 360 μοίρες. Είναι μέχρι 4 χρονων...Βολεύει να τον βάζεις κ να τον βγάζεις κ ειδικά εμένα που δεν αντέχει το αμάξι κ τον βγάζω συνέχεια κ καταλήγει στην αγκαλιά μου...έχει κοιμηθεί μια φορά....είναι κάπως όρθιος δεν τον λες κ σούπερ βολεμενο.... Το αυγό το έβαλα στο αμάξι της μαμάς μου κ με αυτό τον πηγαινοφερνω δουλειά νομίζω ότι για τώρα είναι πιο κατάλληλο το αυγο

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Haroulita K είπε:

 Καλησπέρα μανούλες! Τι κάνετε? Εμείς μια  χαρά, όπως είπε κι η @Mighty86, κλείσαμε 6 μηνες και θεριευουμε. Πήγαμε και παιδίατρο χθες, 71,5 εκ το ύψος και 8140 το βάρος του. 

Αύριο ταξιδεύουμε από Καλαμάτα που μένουμε, προς τα Χανιά στο πατρικό μου. Είναι το πρώτο μας μεγάλο ταξίδι και έχω λίγο αγχωθεί, αλλά χαίρομαι πολύ που θα κατέβει το μωράκι στα μέρη που μεγάλωσα. Θα πάρουμε το πλοίο από Πειραιά ως πιο ασφαλές μέσο, λόγω covid, και αυτό κάνει το ταξίδι ακόμα πιο μεγάλο και δύσκολο.

Θέλω να ρωτήσω τις μανούλες που άλλαξαν το κάθισμα αυτοκίνητο τύπου αυγό, ποιο πήρατε κορίτσια? Το 9 -36 μου φαίνεται πως είναι για μωρά που μπορούν να καθίσουν μόνα τους σταθερά στη μεσουλα τους, από την άλλη το αυγό υπαρχουν φορές που τον ζοριζει αρκετά. Μου αρέσει που λένε μέχρι 12 κιλά. Να χωρέσουν που ακριβώς τα 12 κιλά?

Πως βολεύονται τα μωρά σας τώρα? Νομίζω @Mighty86  έχεις αλλάξει καθίσματα κι. Ποιο πήρες? Το μωρό σου κοιμάται εκεί γιατί κάποια φαίνονται πολύ όρθια και τ; δικά μας είναι μικρά ακόμη.

Τέλειο το μπεμπακι σας! Αύριο έχουμε εμείς παιδίατρο.

Έχουμε ταξιδέψει 5 φορές με τον μπέμπη με πλοίο, όταν ηταν μιας εβδομάδας (10 ώρες ταξίδι +9ωρες καθυστέρηση), 4 μηνών (5+5ωρες) και 5 μηνων (10+10 ώρες). Αν έχεις καμπίνα και ταξιδευεις και βράδυ τα πράγματα είναι όνειρο, μην φοβάσαι τίποτα, απλά πάρε μερικα πράγματα έξτρα (πάνες, φορμακια κλ). Τα πλοία της Κρήτης είναι πολύ καλά, να μην το έχεις άγχος καθόλου, εμείς έχουμε σαπιοκάραβο και στο τελευταίο ταξίδι δεν υπήρχαν καν καμπίνες -οχι διαθέσιμες, εννοώ οτι είχε μόνο αεροπορικες και τραπεζάκια.

Εμείς στο αμάξι είμαστε άνετα με το αυγό αλλά για τη βολτα είχαμε πάρει καρότσι που το Πορτ μπεμπέ γίνεται κάθισμα αλλά δεν βολεύεται ακόμα και φοβάμαι πως κάναμε βλακεία γιατί δεν το βλέπω πολύ καλό... Για την ώρα αυγο κ στη βόλτα αλλά έχει ξεκινήσει να κάθεται στον πωπο, γέρνει μπροστά κ κρατιεται για να βλέπει.

Καλά τον έβαλα και στο καθίσματακι του φαγητού και ήταν τόσο τέλειος!! Πόσο γρήγορα μεγαλώνουν, στενοχωριεμαι και αγχώνομαι που περνάει τόσο γρήγορα ο χρόνος...  

  • Μου αρέσει 2

aVbvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...