Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

6 ώρες πρίν, Mighty είπε:

Σε καταλαβαίνω όσο δεν φαντάζεσαι. Ως παθουσα μπορώ να δώσω μερικές συμβουλές προς γνώση κ συμμόρφωση.

Όχι αλλαντικά. Όχι λαδερα πράματα.οχι πολλά αλατια κ ζάχαρες. Κατά ταλλα θέλει υδατάνθρακες και φρούτα .όσο αντέχεις κ ότι αντέχεις. Κ όχι μεγάλες ποσότητες. Μάσα τσίχλες μέντας η να γλυφεις λίγο τζίντζερ. 

Κ αν σπάσεις έσπασες.μην το επιδιώξεις αλλά μπορεί κάποια στιγμή να σε λούσει κρύος ιδρώτας κ κ σου βγει ο εμετός από το στόμα. Δεν είναι διαταραχη ,είναι εγκυμοσύνη. 

Εγώ έχω κάνει λάθη. Ο εμετός καμιά φορά ανοίγει την όρεξη κ έχω φάει ποσότητες που το στομάχι μου δεν άντεξε. Επίσης επειδή ποτέ δεν ήμουν λιτοδιαιτη μου είναι πολύ δύσκολο να διαχειριστώ το να τρώω από λίγο κ συχνά. Οπότε πάλι έχω πέσει σε σφάλματα. Σιγά σιγά όμως αρχίζω κ καταλαβαίνω τι με πειράζει κ τι οχι κ προσπαθώ να το ελέγξω. Ήμουν εντελώς ανυποψίαστη.δεν περίμενα ότι θα αντιμετωπιζα τέτοια κατάσταση.

Μίλησα κ με την διατροφολογο μου. Μου είπε ότι θα επανέλθεις στην διατροφή σου μόλις σου περάσει. Ότι τώρα δεν μπορώ να κάνω κάτι.μου είπε όχι αλλαντικά ,όχι τυποποιημένα ψωμιά του τοστ. 

Αν θες να μιλήσουμε για οτιδήποτε μπορείς να μου στείλεις πμ οπότε θες.

Γύρω στην πέμπτη βδομάδα κ κάτι μέρες είχα κεγω ελάχιστο αίμα κ έπαθα μεγάλη ταραχή. Αλλά μου πέρασε κ δεν ξαναείδα από τότε. Οπότε μην σε ανησυχεί.τωρα έχεις άλλο αίμα;

Τι έγινε τελικά;πως είσαι;

Να σαι καλα!!!!!!!! Εχω κοψει αλευρα, ζαχαρη κ αλατι κ προσπαθω να μειωσω τις ποσοτητες... Σε ευχαριστώ παρα πολυ για τις οδηγιες. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα κοριτσια μου! Τελικα χθες πήγα νοσοκοκειο αφου ημουν έτοιμη πια να λιποθυμήσω. Μου βαλανε ορο και αντιεμετικο. Παρ' όλα αυτά ξανα εκανα εμετο εκεί στο νοσοκομειο οσο ειχα τον όρο. Και φυσικά το βραδυ παλι που γύρισα σπίτι μου! Σύνολο 6 εμετοι. Τραγική μερα η χθεσινή! Το μόνο καλό είναι ότι μου έκαναν υπερηχο κ είδα το μικράκι μου που μεγάλωσε! Στον 1ο μου υπερηχο ειχα δει ένα σκέτο σακο κ τωρα ειδα κ μωρακι κ τρελάθηκα! Παλλοταν κ η καρδουλα του! Απο αυτο μόνο πηρα δύναμη! Τώρα όμως το πρωι που σηκωθηκα κ πηγα τουαλετα ειδα παλι στο σκουπισμα λιγο ροζ. Τι να ειναι παλι αυτο; λετε από το μηχάνημα που μου βαλανε κολπικά για τον υπέρηχο, που όπως μου το έβγαλε, πονεσα λιγο; αλλα μετα απο τοσες ωρες; αγχωθηκα παλι ειχα δεν ειχα! 


TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vaso11.4.11 είπε:

Καλημερα κοριτσια μου! Τελικα χθες πήγα νοσοκοκειο αφου ημουν έτοιμη πια να λιποθυμήσω. Μου βαλανε ορο και αντιεμετικο. Παρ' όλα αυτά ξανα εκανα εμετο εκεί στο νοσοκομειο οσο ειχα τον όρο. Και φυσικά το βραδυ παλι που γύρισα σπίτι μου! Σύνολο 6 εμετοι. Τραγική μερα η χθεσινή! Το μόνο καλό είναι ότι μου έκαναν υπερηχο κ είδα το μικράκι μου που μεγάλωσε! Στον 1ο μου υπερηχο ειχα δει ένα σκέτο σακο κ τωρα ειδα κ μωρακι κ τρελάθηκα! Παλλοταν κ η καρδουλα του! Απο αυτο μόνο πηρα δύναμη! Τώρα όμως το πρωι που σηκωθηκα κ πηγα τουαλετα ειδα παλι στο σκουπισμα λιγο ροζ. Τι να ειναι παλι αυτο; λετε από το μηχάνημα που μου βαλανε κολπικά για τον υπέρηχο, που όπως μου το έβγαλε, πονεσα λιγο; αλλα μετα απο τοσες ωρες; αγχωθηκα παλι ειχα δεν ειχα! 

Αμάν !κουράγιο ρε Βασούλα είναι μεγάλο ζόρι εγώ με λιγότερο εμετό και τα έχω δει όλα ..το καλό όπως λες είναι ότι είδες το μωράκι σου που στο κάτω κάτω το ότι μεγαλώνουν μας το προκαλεί όλο αυτό !τώρα για το ροζ δεν μιλάς καλύτερα με τον γιατρό σου;


aDqFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pepi88 είπε:

Αμάν !κουράγιο ρε Βασούλα είναι μεγάλο ζόρι εγώ με λιγότερο εμετό και τα έχω δει όλα ..το καλό όπως λες είναι ότι είδες το μωράκι σου που στο κάτω κάτω το ότι μεγαλώνουν μας το προκαλεί όλο αυτό !τώρα για το ροζ δεν μιλάς καλύτερα με τον γιατρό σου;

Ασε πεπη μου ειναι πολυ ζόρι! Κ παλι ταση για εμετο εχω. Πιστευω θα κρατήσει μέχρι κ τον 3ο μηνα σίγουρα. Θα πρέπει να κανω πολυυυ υπομονη! Τον ρωτησα, μου λέει προφανώς απτην ταλαιπωρια κ τους εμετους. Και μου ειπε να ξεκουραστω! Η αληθεια ειναι οτι χθες ηταν μεγαλη ταλαιπωρια. Τωρα προσπαθω να τρωω σιγα σιγα κ παλεύω να μην το βγάζω. Χθες με το ππυ εφαγα 2 μπουκιες φιδε τις έβγαλα. Δεν εφαγα απολυτως τίποτα χθες ολη μερα. Ευτυχως σημερα κατάφερα κ εφαγα 2 φρυγανιες κ τωρα λίγες μπουκιες φιδε κ ελπίζω να μην τις βγάλω ρ γμτ! :(


TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vaso11.4.11 είπε:

Ασε πεπη μου ειναι πολυ ζόρι! Κ παλι ταση για εμετο εχω. Πιστευω θα κρατήσει μέχρι κ τον 3ο μηνα σίγουρα. Θα πρέπει να κανω πολυυυ υπομονη! Τον ρωτησα, μου λέει προφανώς απτην ταλαιπωρια κ τους εμετους. Και μου ειπε να ξεκουραστω! Η αληθεια ειναι οτι χθες ηταν μεγαλη ταλαιπωρια. Τωρα προσπαθω να τρωω σιγα σιγα κ παλεύω να μην το βγάζω. Χθες με το ππυ εφαγα 2 μπουκιες φιδε τις έβγαλα. Δεν εφαγα απολυτως τίποτα χθες ολη μερα. Ευτυχως σημερα κατάφερα κ εφαγα 2 φρυγανιες κ τωρα λίγες μπουκιες φιδε κ ελπίζω να μην τις βγάλω ρ γμτ! :(

Τι να πω κούκλα μου δεν περίμενα ότι κάποια θα είναι χειρότερα από εμένα. Ελπίζω να μην σε πάει όλο το τρίμηνο έτσι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mighty είπε:

Τι να πω κούκλα μου δεν περίμενα ότι κάποια θα είναι χειρότερα από εμένα. Ελπίζω να μην σε πάει όλο το τρίμηνο έτσι. 

Και εγώ το ιδιο ελπίζω κοριτσι μου! Σε ευχαριστω παρα πολυ! Εύχομαι σε ολες τις κοπέλες που ταλαιπωρουμαστε, υπομονη και να περασει γρηγορα! Πάντως ουτε κ εγω περίμενα να είμαι τόσο χάλια! Πως να ευχαριστηθείς την εγκυμοσύνη σου μετα; 

  • Μου αρέσει 1

TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Natasapal είπε:

Κορίτσια ποτε ανακοινωσατε την εγκυμοσύνη σας? Πότε στους κοντινούς και ποτε στον ευρύτερο κύκλο σας?

Οι γονείς μου το ξέρουν από την πρώτη στιγμή.τα πεθερικά μου θα το μάθουν μετά την αυχενική.χθες το είπα πρώτη φορά σε μια φίλη μου κ σκοπεύω να το πω στους υπόλοιπους κολλητούς μου αμέσως μετά την αυχενική δηλαδή σε μια βδομάδα. Σε κοντινούς συγγενείς ας το πει η μαμά μου οπότε θέλει μετά την αυχενική και αν όλα πάνε καλά και σε γνωστούς όταν αρχίσει να φαινεται θα το καταλαβαίνουν από μόνοι τους.χαχαχα

Γενικώς είμαι της άποψης να κάνουμε ότι μας επιβαρύνει λιγότερο από θέμα άγχους.αμα θέλουμε να το πούμε να το πούμε κ αν δεν θέλουμε δεν το λέμε.οπως σου βγαίνει σε κάθε άνθρωπο. Εμένα σε αυτήν την φίλη μου μου βγήκε γιατί νιώθω ότι θέλει να είναι κοντά μου κ δεν ήθελα να μην ξέρει γιατί έχω απομακρυνθεί κ δεν την βλέπω. Κ πράγματι μου όταν της το είπα μου φάνηκε ότι χάρηκε πραγματικα για μένα. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Natasapal said:

Κορίτσια ποτε ανακοινωσατε την εγκυμοσύνη σας? Πότε στους κοντινούς και ποτε στον ευρύτερο κύκλο σας?

Γειά σου κορίτσι μου.. Εμένα το ξέρουν από την αρχή γονείς πεθερικά και αδέλφια.. Είμαι από εξωσωματικη οπότε ήξεραν από επιλογή μου εξαρχής την διαδικασία... Σκέφτομαι μιας που το Σάββατο έχω και την γιορτή μου και θα υπάρξουν και αρκετά τηλεφωνήματα να μάθουν και κάποιοι πολύ κοντινοί συγγενείς.. Πιο πολύ για να είμαι ειλικρινής το κάνω για τους γονείς μου γιατί με το ζορυ τους κρατώ μέχρι τώρα να μοιραστούν τη χαρά τους..και δε θέλω να τους χαλάσω χατήρι.. Αν δεν μεσολαβουσε η γιορτή μου πιθανότατα να το έλεγα σε όλους και εγώ μετά την Αυχενική... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω κοριτσια μου την ιδια μερα που το εμαθα κ το ανακοινωσα στον αντρα μου, το ανακοινώσαμε κ στα πεθερικα μου καθώς μενουν από πάνω μας κ ειμαστε πολυ δεμένοι! Στην μαμα μου εννοειται πως το είπα επίσης την ιδια μερα, αναγκαστικα από το τηλέφωνο γιατί μενουν μακρυα! Στον μπαμπά μου κ στη γιαγιά μ ήθελα να το πω αφου ακουσω καρδουλα για να είμαι πιο σίγουρη αλλα επειδη έπαθα αυτο με τους εμετους κ θα ερθει η μαμα μου να με βοηθαει, επρεπε να το πούμε να το ξέρουν. Σε πολυ κοντινούς φίλους επίσης που βλεπόμαστε συνέχεια όπως και στις 2 κολλητές μου παρολο που ειναι μακρυα, το ειπαμε επισης μετα απο καποιες μερες. Και φυσικά κ στα αδέρφια μας! Αυτοί για την ωρα! Μετά τον 3ο με 4ο μηνα που θα φαίνεται κ ολας μπορούν οι γονείς μας να το ανακοινώσουν κ σε άλλους συγγενείς κ φίλους.


TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω ο πρώτος άνθρωπος που το είπα ηταν η κόρη μου .. 

Μετα ο άντρας μου ο γιατρός και οι γονείς και φυσικά στη γιαγιάκα μου ! 

Δεν το έχουμε πει κάπου αλλού!

  • Μου αρέσει 2

 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μπήκα και διάβασα τα νέα σας!

 @Vaso11.4.11 Κορίτσι μου τι ταλαιπωρία τράβηξες χθες..Έχω και 1 φίλη μου σε αντίστοιχη κατάσταση, μια μέρα έφτασε να κάνει 11 εμετούς... Πολύ ζόρικο να είσαι με 1 μόνιμη γαστρεντερίτιδα... Εύχομαι να μην ταλαιπωρηθείς τόσο όλο το 1ο τρίμηνο. Ανταμειφθηκες όμως απ τον υπέρηχο! Μεγαλώνει το σπορακι!!! 

@Natasapal εμας το έμαθαν οι γονείς μας λίγες μέρες αφότου το μάθαμε εμείς, όπως κ τα αδέλφια μας και το ξέρουν κ οι πιο καλοί μας φίλοι. Στον ευρύτερο περίγυρο θα το πούμε μετά την αυχενική. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το έχω πει σε γονείς και αδέρφια και κάποιους φίλους πολύ κοντινούς.Οι υπόλοιποι μετά την Αυχενική.Καποτε πριν γίνω μαμά είχα μείνει έγκυος,ήταν η πρώτη μου φορά και είχαμε ενθουσιαστεί με τον άντρα μου και αμέσως το είπαμε σε όλους!Δούλευα τότε σούπερ μάρκετ και έπρεπε κι εκεί να το πω αμέσως. Έλα που δεν προχώρησε η κύηση.....μου ήταν πολύ δύσκολο να εξηγώ ότι δεν είμαι έγκυος και να βλέπω στα μάτια όλων την λύπηση....πολύ ψυχοφθόρο.απο τότε, μόνο στους γονείς και μετα την Αυχενική αν είναι όλα καλά σε όλο τον κόσμο!!!!!!


NmUgp3.png

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Mareva είπε:

Να σαι καλα!!!!!!!! Εχω κοψει αλευρα, ζαχαρη κ αλατι κ προσπαθω να μειωσω τις ποσοτητες... Σε ευχαριστώ παρα πολυ για τις οδηγιες. 

Αλλο αιμα δεν ειδα, αλλα εχω συνέχεια αγχος μη δω... Γενικα εχουν τυχει καμποσα ασχημα αυτες τις μερες στο περιβάλλον μου κ με ταραξαν προσπαθω ομως να ειμαι ψυχραιμη. Σημερα προσπαθησα κ εχω μικρη βελτιωση με το θεμα φαγητο. Αλλα ακομη κ το νερο το ερμο με χαλαει ωρες κ φορες. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...