Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

Just now, Pepi88 είπε:

Εγώ σώθηκα με all bran δημητριακά ,δαμάσκηνο που το αντέχει το στομάχι μου και activia ακτινίδιο γιαούρτι ..δεν μπορώ να φάω μεγάλες ποσότητες λόγο τρομερής δυσπεψίας αλλά το παλεύω γιατί αν δεν φάω και στουμπωσω μετά ματώνω στην τουαλέτα...πάλεψε κάτι από αυτά έστω κάποιες μέρες την βδομάδα για να πας τουαλέτα..εγώ θυσιάζω στομάχι για τουαλέτα η θυσιαζω τουαλέτα για στομάχι χαχαχαχαχαχαχαχ!

Xaxaxaxxaxaxaxa γιαούρτι ακτινίδιο δεν το είχα σκεφτεί!!! Καλή ιδέα μου ακούγεται....θα τα ξεκινήσω αμεσα! Μπάρες με φυτικές ίνες τρώω είδη!!! Ευχαριστώ τόσο πολύ!!!

  • Μου αρέσει 2

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα, όντως τα utrogestan κολπικά δεν έχουν καμία παρενέργεια κολπικά, παίρνω 3 καθημερινά από πριν την εμβρυομεταφορά κ θα συνεχίσω σίγουρα ως την αυχενική... Γενικά συνεχίζω όλη την αγωγή εξωσωματικης (cyclacur λευκά, utrogestan, innohep) με την αυχενική +filicine.. 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Evoulini24 είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Θα γίνω κι εγώ μανούλα τον Μάρτιο του 21! 2/6 τελευταία περίοδος! Έκλεισα και ραντεβού για την αυχενική στις 31/8! Να σας ρωτήσω κάτι ρε κορίτσια..ποιες μένετε Αθήνα; Εγώ είμαι στο κέντρο..με έχει πιάσει μια ανησυχία (δεν ξέρω αν είμαι παράλογη) από την Παρασκευή που προέκυψε όλο αυτό με το τοξικό νέφος από τη φωτιά στη Μεταμόρφωση! Διαβάζω διάφορα για τις ουσίες που αναπνέουμε κλπ κι έχω αγχωθει μήπως επηρεάζεται το έμβρυο..ρώτησε καμία κοπέλα τον γιατρό της για το θέμα αυτό;

Καλημερα! Και εγω Αθήνα μενω. Αλλα ειλικρινα δεν εχω δει ειδησεις λόγω των εμετων κ ετσι όπως ειμαι κ δεν το ηξερα. Τι ακριβώς έχει γινει; Η Μεταμόρφωση ειναι κοντα στον Άγιο Στεφανο-Διονυσο;

Just now, Evoulini24 είπε:

ΠΗΤ σας έδωσε ο γιατρός; Εμένα όχι ακόμα, δεν τον ρώτησα κιόλας γιατί την είχα βρει μόνη μου! Θα μου πουν στην αυχενική άραγε;

Ναι εμενα μου εδωσε απτον 1ο υπερηχο 5/4. Αλλα δεν έχει ανοίξει ακόμα ομάδα Μανουλες Απριλίου οποτε γραφω εδω. Και να ανοίξει θα γραφω και στις 2 γιατι το μωρο μπορεί να θέλει να βγει κ Μάρτιο, ποτε δεν ξερεις :-P

πρίν από 34 λεπτά , Τουτουνι είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Είμαι μανούλα Φεβρουαρίου και ήθελα να ρωτήσω τα κορίτσια που κάνουν πολλούς εμετους...από τουαλέτα πως τα πάτε?? Γιατί εγώ με 2 εμετούς κάθε μέρα δεν πάω καθόλου!!! Όχι για πιπι...για το άλλο...

Καλημερα κοριτσι μου. Εγω εχω μεγαλο θεμα. Επειδή κανω πολλους εμετους δεν παω τουαλετα. Μπορει να εχω ν παω κ απτην προηγούμενη εβδομάδα. Ειναι αυτο που λες. Αφου δεν εχω κατι να βγάλω. Ελπιζω τωρα που ψιλοτρωω κ άρχισα να μασουλάω κ λιγα φρουτα, να βοηθήσει. 

  • Μου αρέσει 1

TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Vaso11.4.11 Βασούλα αν μένεις Βόρεια λογικά είσαι μια χαρά, γιατί φυσουσε αντίθετα ο αέρας. Καιγόταν απ τις 15 Αυγ και για μέρες ένα εργοστάσιο ανακύκλωσης πλαστικών.

@Evoulini24 η πητ κλειδώνει στην Αυχενική! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Vivi ευχαριστώ! Άρα, αναμένω!! Vaso ο αέρας όντως φυσούσε αντίθετα.. λογικά δεν έχεις πρόβλημα εκεί στην περιοχή σου!! Κι εγώ είμαι 10 χιλιόμετρα από τη Μεταμόρφωση αλλά τη Δευτέρα μετά το συμβάν πήγαινα κάθε μέρα στο Χαϊδάρι που σημειώθηκε ρύπανση στην ατμόσφαιρα! Τι να πω...ο θεός μαζί μας!! 

Καμία εγκυουλα χωρίς ιδιαίτερα συμπτώματα υπάρχει;; 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο βρε κορίτσια...στον πρώτο υπέρηχο ( στην έβδομη εβδομάδα) ακούσαμε 150 παλμούς του εμβρύου...τώρα που ξαναπήγαμε (μόλις είχα κλείσει την εντεκατη εβδομάδα) ακούσαμε 120! Ο γιατρός μας είπε όλα είναι μια χαρά, φυσιολογικά κλπ...το είδα μετά όμως στον υπέρηχο που μας έδωσε! Είναι καλοί;; Εσεις πόσους παλμούς ακούσατε;

Link to comment
Share on other sites

Γειαααα σας κορίτσια! Εγώ να μη το ματιασω αλλά είμαι 8κ 4 και έκανα μια φορά εμετό. Βέβαια που κ που έχω ελαφριά ανακατοσουρα στην αρχή ήταν το πρωί,τώρα έχουν μεταφερθεί το απόγευμα αλλά όχι κάθε μέρα

  • Μου αρέσει 1

rqbzp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Evoulini24 said:

Και κάτι άλλο βρε κορίτσια...στον πρώτο υπέρηχο ( στην έβδομη εβδομάδα) ακούσαμε 150 παλμούς του εμβρύου...τώρα που ξαναπήγαμε (μόλις είχα κλείσει την εντεκατη εβδομάδα) ακούσαμε 120! Ο γιατρός μας είπε όλα είναι μια χαρά, φυσιολογικά κλπ...το είδα μετά όμως στον υπέρηχο που μας έδωσε! Είναι καλοί;; Εσεις πόσους παλμούς ακούσατε;

Από ότι μου πει ο γιατρός εμένα στην αρχή είναι περισσότεροι και μετά μειώνονται. Μην ανησυχεις

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Evoulini24 said:

Και κάτι άλλο βρε κορίτσια...στον πρώτο υπέρηχο ( στην έβδομη εβδομάδα) ακούσαμε 150 παλμούς του εμβρύου...τώρα που ξαναπήγαμε (μόλις είχα κλείσει την εντεκατη εβδομάδα) ακούσαμε 120! Ο γιατρός μας είπε όλα είναι μια χαρά, φυσιολογικά κλπ...το είδα μετά όμως στον υπέρηχο που μας έδωσε! Είναι καλοί;; Εσεις πόσους παλμούς ακούσατε;

Εμείς όταν πήγαμε στο τέλος της 6ης ήταν 120 παλμοί.δν ξαναπήγαμε από τότε

  • Ευχαριστώ 1

rqbzp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


18 ώρες πρίν, Τουτουνι είπε:

Xaxaxaxxaxaxaxa γιαούρτι ακτινίδιο δεν το είχα σκεφτεί!!! Καλή ιδέα μου ακούγεται....θα τα ξεκινήσω αμεσα! Μπάρες με φυτικές ίνες τρώω είδη!!! Ευχαριστώ τόσο πολύ!!!

Εγώ με το acrivia έχω σωθεί κάθε πρωί τρέχοντας πάω τουαλέτα 

15 ώρες πρίν, Evoulini24 είπε:

Vivi ευχαριστώ! Άρα, αναμένω!! Vaso ο αέρας όντως φυσούσε αντίθετα.. λογικά δεν έχεις πρόβλημα εκεί στην περιοχή σου!! Κι εγώ είμαι 10 χιλιόμετρα από τη Μεταμόρφωση αλλά τη Δευτέρα μετά το συμβάν πήγαινα κάθε μέρα στο Χαϊδάρι που σημειώθηκε ρύπανση στην ατμόσφαιρα! Τι να πω...ο θεός μαζί μας!! 

Καμία εγκυουλα χωρίς ιδιαίτερα συμπτώματα υπάρχει;; 

Εγώ τίποτα από συμπτώματα μα τίποτα . Περιμένω πως και πως το ραντεβού 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! Μπηκα κ γω στο κλαμπ της τρελης ανακατωσουρας.. Είχα κ γω απο πριν, αλλα αρκετα ελεγχομενα τα πάντα κ τα αντιμετωπιζα-οπως νομιζα-, με αποφυγη αυτων που με ανακατευουν, με ρυζογκοφρετες για το στομαχι, με νερακι πολυ, κ σχεδον καθολου αλατια, ζαχαρη κ αλευρα... Απο χθες το βραδυ ομως είμαι ενα χαλι.. Δε μπορω να φαω τιποτα, εκει που πεινουσα, μονο που πηγα να βαλω μια μπουκια στο στομα, ενοιωσα τοση δυσφορία κ σταματησα. 8w+4d.. Τωρα θα με πιασει; 

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια εβδομάδα είστε κορίτσια;; Σας έχει πει φύλο ο γιατρός;; Εμας την περασμένη Τετάρτη που πήγαμε μας είπε μάλλον αγόρι..μόλις είχα κλείσει την εντεκατη εβδομάδα! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mareva said:

Καλημερα κοριτσια! Μπηκα κ γω στο κλαμπ της τρελης ανακατωσουρας.. Είχα κ γω απο πριν, αλλα αρκετα ελεγχομενα τα πάντα κ τα αντιμετωπιζα-οπως νομιζα-, με αποφυγη αυτων που με ανακατευουν, με ρυζογκοφρετες για το στομαχι, με νερακι πολυ, κ σχεδον καθολου αλατια, ζαχαρη κ αλευρα... Απο χθες το βραδυ ομως είμαι ενα χαλι.. Δε μπορω να φαω τιποτα, εκει που πεινουσα, μονο που πηγα να βαλω μια μπουκια στο στομα, ενοιωσα τοση δυσφορία κ σταματησα. 8w+4d.. Τωρα θα με πιασει; 

Καλημέρα!! Μπορεί απλά να έτυχε.. Υπάρχουν μέρες που τρώω δύο μπουκιές και νοιώθω σαν να έχω φαει και το τραπέζι μαζί, και άλλες που τρώω κανονικά.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...