Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

      • Ευχαριστώ 1

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2021


Recommended Posts

Λοιπόν εγώ σήμερα είχα γιατρο..να δείτε πως είναι κ μεριά μανουλας στον 9ο..

Έχω πλέον πολύ συχνές συσπάσεις ανά 6-7 λεπτά αλλά αδύναμες ακόμη για τοκετό(μέχρι 40αρες-ειναι ο βαθμός έντασης αυτός από 90+ σκεφτείτε γενναμε πλέον) επειδή όμως υπάρχει γενικώς κινητικότητα κ το μωρό είναι πολύ χαμηλά είπε ο dr θέλει να με βλέπει συχνότερα από βδομάδα που είχαμε πει (γτ συνήθως από 36η κ μετά μας βλέπουν κάθε εβδομάδα κ όσο έχουμε περισσότερα συμπτώματα τοκετού όλο κ πιο συχνά..) οπότε τώρα έχω ξανά Κυριακή ραντεβού..

Έρχεται ο μπέμπης μου..:x

Κ τώρα έχω ξυπνήσει εδώ κ καμιά ωρα με πόνους περιόδου  μέση/κοιλιά..(σημαδακι κ αυτό..)

Οπότε βρε κοριτσουδια μου εσείς ειδικά οι 2 που αγχώνεστε τόσο @Woman88 @Vaso11.4.11 ενώ σας κατάλαβαινω γτ φυσικά κάθε μηνας εχει τα δικά του άγχη ( κ εγώ εχει τύχει να πάω στα επείγοντα πχ  επειδή δεν ένιωθα το μωρό κ αγχώθηκα κ φυσικά να συζητάω με την ομάδα μου διάφορες αλλαγές που νιώθουμε ΑΛΛΑ όχι με πανικό κ κάθε μέρα να ψάχνουμε κατι διαφορετικο..)πρέπει να χαλαρώσετε λιγο κ να μη κολλάτε στο κάθε τι που νιώθετε διαφορετικό γτ κάθε τόσο κάτι καινούργιο θα νιώθετε ούτως ή άλλως!! Κ αν τώρα αγχώνεστε τόσο στον 9ο τι? Σε κάθε πόνο /υγρά/ έκκριση γάλακτος από το στήθος/πρήξιμο σε χερια-ποδια/ πόνο τρελό σε αρθρώσεις κτλ θα παιρνετε τον γιατρό μες τον πανικό μήπως γεννατε ή κάτι πάθατε? Πιστεύω βέβαια πως μετά τις αυχενικες θα ηρεμισετε λιγάκι να χαρείτε την εγκυμοσύνη σας..:x

Κ μη ξεχνάτε ΠΟΤΕ κ ρωτήστε τον γιατρό σας,το άγχος μπορεί να κάνει χειρότερο κακο από κάποιο σύμπτωμα που σας αγχωνει..εκρινει μια ουσία ο οργανισμός μας όταν αγχωνόμαστε κ όταν γίνεται συχνά δεν είναι καλό..

Ηρεμιστε,χάιδεψτε κοιλιτσες κ όλα θα πάνε τέλεια!!;)

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6 ώρες πρίν, Betty90 είπε:

Να σας ρωτήσω κατι;;; καφέ πίνετε;;

Εχω να πιω καφέ από πριν μάθω έγκυος... Εκείνες τις μέρες... Δε μου άρεσε καθόλου κ ετσι ψιλιαστηκα ότι μπορεί και να είμαι... Είχε γευση άχυρο... Καλημεραα


oIf5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! 

Vaso σ ευχαριστώ!! Είδες άρχισες να νιώθεις καλύτερα, σου λέω τελειώνουν τα βάσανα σου, εμένα σταμάτησαν την 14η εβδομάδα, κι εγώ έτσι σαν εσένα νόμιζα ότι δεν θα συνέλθω ποτέ και θα μαι πάντα έτσι 

Woman88 βάση τεπ είμαι 9η εβδομάδα, ο υπέρηχος με βγάζει 8+2 και ο γιατρός μέτρησε το μωρό και είπε ότι είναι μικρότερο όντως, παντως δεν ανυσηχω γι αυτο

Επίσης ξέχασα να σας πω, μου είπε ότι το ζάχαρο είναι λίγο οριακό και να ρωτήσω ενδοκρινολογο, λέτε να αποκτήσω ζάχαρο κυησης; ελπίζω οχι

  • Μου αρέσει 2

yk1yp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Renezμου τι ωραιααααααα έρχεται ο μπεμπουληηηηης!!!!!!!! Εύχομαι να έχεις έναν εύκολο τοκετό όταν φτάσει η ώρα και να μας πεις εμπειρίες!!!! Με το καλό οοοοο!!!!

@Mantarini2018γκυκοζυλιωμενη έκανες; εγώ επειδή έχω ιστορικό στην οικογένεια μου με έβαλε να μετρήσω αυτή την. Εβδομάδα και γκυκοζυλιωμενη. Το σάκχαρο μου βγήκε καλό εντός φυσιολογικων τιμών νομιΩ 82.αλλα θα μετρήσω και γλυκοχυλιωμενη και μετά θα μαζέψω αυτές τις εξετάσεις να τις πάω στην. Ενδοκρινολογο. Να ρωτήσω είναι κάποια κοπέλα που έκανε inohepp μόνο για το α τρίμηνο; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Woman88 είπε:

@Renezμου τι ωραιααααααα έρχεται ο μπεμπουληηηηης!!!!!!!! Εύχομαι να έχεις έναν εύκολο τοκετό όταν φτάσει η ώρα και να μας πεις εμπειρίες!!!! Με το καλό οοοοο!!!!

@Mantarini2018γκυκοζυλιωμενη έκανες; εγώ επειδή έχω ιστορικό στην οικογένεια μου με έβαλε να μετρήσω αυτή την. Εβδομάδα και γκυκοζυλιωμενη. Το σάκχαρο μου βγήκε καλό εντός φυσιολογικων τιμών νομιΩ 82.αλλα θα μετρήσω και γλυκοχυλιωμενη και μετά θα μαζέψω αυτές τις εξετάσεις να τις πάω στην. Ενδοκρινολογο. Να ρωτήσω είναι κάποια κοπέλα που έκανε inohepp μόνο για το α τρίμηνο; 

Εγώ κάνω clexane 4000 κ θα κάνω μέχρι να γεννήσω, όπως κ στο γιο μου


oIf5p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mantarini2018 είπε:

Woman88 όχι μόνο ζάχαρο όχι γλουκοζιωμινη αλλά είχα 96 και στην δεύτερη εξέταση 94, ο γιατρός λέει ότι το όριο είναι 93

Εγω δεν έκανα ενεσεις

Οι φυσιολογικες τιμές εργαστηρίου ποιες είναι; συνήθως όταν βρίσκεται το σάκχαρο ανεβασμένο μετράνε και γκυκοζυλιωμενη... Εγω θ μετρήσω γιατί ο μπαμπάς μου έχει ιστορικό διαβήτη.... Ο ίδιος βέβαια προς το παρόν εχιε γλίτωσει αλλά είναι οριακά... 

@mairy2021εμένα μου είπε μο ο για το πρώτο τρίμηνο απλά αναρωτιέμαι πως θα τις κόψω. Απότομα δηλαδή απλ θα σταματήσω να τις κάνω; δεν είναι επικίνδυνο αυτό; μου το τόνισε δηλαδή μόνο για το α τρίμηνο.

Τι θα μαγειρέψτε σήμερα; εγώ χθες έφαγα γιουβετσακι αλλά το έβγαλα όλο το βραδυ... Και πηγαίνω στα μαθήματα κια τρώω καμία. Μπανάνα η κανένα κρακεράκι γτ φοβάμαι να φάω φαγητό μηοως με πειράξει.... Πω ςτξν βλέπετε την κατάσταση; λέτε πάμε για lock down; 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από εμένα! Καινούρια στο φόρουμ. Διανύω τη 10η εβδομάδα κύησης, έχουμε ακούσει καρδούλα στους 2 προηγούμενους υπέρηχους και περιμένουμε εναγωνίως την Αυχενική. Το άγχος με έχει καταβάλει γιατί είναι το πρώτο μας μωράκι! 

Όμορφο ταξίδι να έχουμε όλες !!

  • Μου αρέσει 1

K25gp3.png 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Renez είπε:

Λοιπόν εγώ σήμερα είχα γιατρο..να δείτε πως είναι κ μεριά μανουλας στον 9ο..

Έχω πλέον πολύ συχνές συσπάσεις ανά 6-7 λεπτά αλλά αδύναμες ακόμη για τοκετό(μέχρι 40αρες-ειναι ο βαθμός έντασης αυτός από 90+ σκεφτείτε γενναμε πλέον) επειδή όμως υπάρχει γενικώς κινητικότητα κ το μωρό είναι πολύ χαμηλά είπε ο dr θέλει να με βλέπει συχνότερα από βδομάδα που είχαμε πει (γτ συνήθως από 36η κ μετά μας βλέπουν κάθε εβδομάδα κ όσο έχουμε περισσότερα συμπτώματα τοκετού όλο κ πιο συχνά..) οπότε τώρα έχω ξανά Κυριακή ραντεβού..

Έρχεται ο μπέμπης μου..:x

Κ τώρα έχω ξυπνήσει εδώ κ καμιά ωρα με πόνους περιόδου  μέση/κοιλιά..(σημαδακι κ αυτό..)

Οπότε βρε κοριτσουδια μου εσείς ειδικά οι 2 που αγχώνεστε τόσο @Woman88 @Vaso11.4.11 ενώ σας κατάλαβαινω γτ φυσικά κάθε μηνας εχει τα δικά του άγχη ( κ εγώ εχει τύχει να πάω στα επείγοντα πχ  επειδή δεν ένιωθα το μωρό κ αγχώθηκα κ φυσικά να συζητάω με την ομάδα μου διάφορες αλλαγές που νιώθουμε ΑΛΛΑ όχι με πανικό κ κάθε μέρα να ψάχνουμε κατι διαφορετικο..)πρέπει να χαλαρώσετε λιγο κ να μη κολλάτε στο κάθε τι που νιώθετε διαφορετικό γτ κάθε τόσο κάτι καινούργιο θα νιώθετε ούτως ή άλλως!! Κ αν τώρα αγχώνεστε τόσο στον 9ο τι? Σε κάθε πόνο /υγρά/ έκκριση γάλακτος από το στήθος/πρήξιμο σε χερια-ποδια/ πόνο τρελό σε αρθρώσεις κτλ θα παιρνετε τον γιατρό μες τον πανικό μήπως γεννατε ή κάτι πάθατε? Πιστεύω βέβαια πως μετά τις αυχενικες θα ηρεμισετε λιγάκι να χαρείτε την εγκυμοσύνη σας..:x

Κ μη ξεχνάτε ΠΟΤΕ κ ρωτήστε τον γιατρό σας,το άγχος μπορεί να κάνει χειρότερο κακο από κάποιο σύμπτωμα που σας αγχωνει..εκρινει μια ουσία ο οργανισμός μας όταν αγχωνόμαστε κ όταν γίνεται συχνά δεν είναι καλό..

Ηρεμιστε,χάιδεψτε κοιλιτσες κ όλα θα πάνε τέλεια!!;)

Ρενεζ μου γλυκια σε ευχαριστουμε πολύ πολύ για τις συμβουλές σου!!! Ευχομαι να σου πηγαίνουν όλα τελεια στη ζωη σου κ με τον μπεμπακο σου πλεον! Αντε να ακουσουμε τα χαρμοσυνα αυτές τις μερες!!!! Με το καλο κ με κανέναν πονο κοριτσακι μου!!!! ❤❤❤

Just now, melina26 είπε:

Καλημέρα κι από εμένα! Καινούρια στο φόρουμ. Διανύω τη 10η εβδομάδα κύησης, έχουμε ακούσει καρδούλα στους 2 προηγούμενους υπέρηχους και περιμένουμε εναγωνίως την Αυχενική. Το άγχος με έχει καταβάλει γιατί είναι το πρώτο μας μωράκι! 

Όμορφο ταξίδι να έχουμε όλες !!

Καλως ηρθες Μελίνα μου! Με το καλο τα μωρακια μας! Κ εμας το πρώτο μας μωρακι ειναι! Ποσο χρόνων εισαι αν επιτρέπεται; εχεις κλεισει για αυχενικη;

  • Μου αρέσει 1

TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, melina26 είπε:

Καλημέρα κι από εμένα! Καινούρια στο φόρουμ. Διανύω τη 10η εβδομάδα κύησης, έχουμε ακούσει καρδούλα στους 2 προηγούμενους υπέρηχους και περιμένουμε εναγωνίως την Αυχενική. Το άγχος με έχει καταβάλει γιατί είναι το πρώτο μας μωράκι! 

Όμορφο ταξίδι να έχουμε όλες !!

Καλώς ήρθες κοριτσάκι μου!!!! Και εμάς το πρώτο στις περισσότερες δηλαδή!!! Μια καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη!!!! Πως πας εσύ; έχεις τα γνωστά ναυτιες κτλ; 

Κορίτσια εσάς σας ενοχλεί η μήτρα; η μόνο εμένα έχει αρχίσει να με ενοχλει εδώ και καποιες μέρες κάθε μέρα; κυρίως όταν κοινούμαι νιώθω στον κόλπο βαθιά μέσα αλλά και χαμηλά στην μήτρα ενόχληση! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Woman88 είπε:

Καλώς ήρθες κοριτσάκι μου!!!! Και εμάς το πρώτο στις περισσότερες δηλαδή!!! Μια καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη!!!! Πως πας εσύ; έχεις τα γνωστά ναυτιες κτλ; 

Κορίτσια εσάς σας ενοχλεί η μήτρα; η μόνο εμένα έχει αρχίσει να με ενοχλει εδώ και καποιες μέρες κάθε μέρα; κυρίως όταν κοινούμαι νιώθω στον κόλπο βαθιά μέσα αλλά και χαμηλά στην μήτρα ενόχληση! 

Εχω ενοχλήσουλες... Φυσιολογικό είναι... Μεγαλώνει η μήτρα μας... Κ στο πρωτο τα ίδια ένιωθα... Μην ανησυχείς!! 


oIf5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, mairy2021 είπε:

Εχω ενοχλήσουλες... Φυσιολογικό είναι... Μεγαλώνει η μήτρα μας... Κ στο πρωτο τα ίδια ένιωθα... Μην ανησυχείς!! 

Σε ευχαριστώ!!!! Δεννκπορω να τις περιγράψω κιόλας χάχα καταλαβαίνω ότι είναι στη μήτρα αλλά είναι περίεργοι πως νιώθεις καμία. Φορά ενόχληση από έντερο (όχι γουργουρητο σαν τρυπηματακια κάπως) κάπως έτσι... Αλλά δεν είναι έντερο!!!! 

Έκανα και μια χαζομάρα... Πήρα πριπεραν και μετά από μισή ώρα πήρα το φιλισιν.... Λογικά δνε απορροφήθηκε Ε; αχ θ από τρελαθούμε αχαχαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Mantarini2018 είπε:

Woman88 όχι μόνο ζάχαρο όχι γλουκοζιωμινη αλλά είχα 96 και στην δεύτερη εξέταση 94, ο γιατρός λέει ότι το όριο είναι 93

Εγω δεν έκανα ενεσεις

Κι εμένα στην πρώτη εξέταση το ζάχαρο ήταν 95. Περιμένω να κάνω τις δεύτερες κ αναλόγως θα δούμε τι θα κάνουμε! Πάντως κ στο πρώτο μου παιδάκι στις 2 πρώτες εξετάσεις ήταν πάνω από 90 κ μετά έπεσε στο 80. Έχω κι εγώ ιστορικό λόγω του μπαμπά μου. Με αγχώνει λίγο το θέμα αλλά θα δούμε! 

Just now, melina26 είπε:

Καλημέρα κι από εμένα! Καινούρια στο φόρουμ. Διανύω τη 10η εβδομάδα κύησης, έχουμε ακούσει καρδούλα στους 2 προηγούμενους υπέρηχους και περιμένουμε εναγωνίως την Αυχενική. Το άγχος με έχει καταβάλει γιατί είναι το πρώτο μας μωράκι! 

Όμορφο ταξίδι να έχουμε όλες !!

Καλώς ήρθες κορίτσι μου! Με το καλό τα μωράκια μας!!! Πώς νιώθεις;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Betty90 είπε:

Κι εμένα στην πρώτη εξέταση το ζάχαρο ήταν 95. Περιμένω να κάνω τις δεύτερες κ αναλόγως θα δούμε τι θα κάνουμε! Πάντως κ στο πρώτο μου παιδάκι στις 2 πρώτες εξετάσεις ήταν πάνω από 90 κ μετά έπεσε στο 80. Έχω κι εγώ ιστορικό λόγω του μπαμπά μου. Με αγχώνει λίγο το θέμα αλλά θα δούμε! 

Καλώς ήρθες κορίτσι μου! Με το καλό τα μωράκια μας!!! Πώς νιώθεις;;

Καλησπέρα κοριτσια μου και καλως ορισες melina, πηρα οδοντόκρεμα για εγγυους και δεν μου προκαλεί αναγούλα όπως οι άλλες.

Just now, Betty90 είπε:

Κι εμένα στην πρώτη εξέταση το ζάχαρο ήταν 95. Περιμένω να κάνω τις δεύτερες κ αναλόγως θα δούμε τι θα κάνουμε! Πάντως κ στο πρώτο μου παιδάκι στις 2 πρώτες εξετάσεις ήταν πάνω από 90 κ μετά έπεσε στο 80. Έχω κι εγώ ιστορικό λόγω του μπαμπά μου. Με αγχώνει λίγο το θέμα αλλά θα δούμε! 

Καλώς ήρθες κορίτσι μου! Με το καλό τα μωράκια μας!!! Πώς νιώθεις;;

On 20/9/2020 at 10:27 ΜΜ, Marilo είπε:

@Katerinafotou ναι ναι!! Πότε έχεις αυχενικη εσύ? Εγώ 2/10.. Άκουσα ότι στην αυχενικη επειδή βλέπουν με μεγαλύτερη ακρίβεια ίσως δίνουν και άλλη πιθανή ημερομηνία τοκετού.. Θα ρωτήσω να δω.. 

Δεν έχω κλείσει ακόμα, αύριο θα πάω να με δει ο γυναικολόγος μου και σιγουρα θα μ πει να κλείσω, ναι ετσι έχω ακούσει και εγώ!! Να κάνουνε και αυτή την εξέταση γιατι με έχει αγχωσει.. 

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια μου το πρωι εκανα εναν βαρβατο εμετο μολις εφαγα τα δημητριακα με το κακαο. Πρώτη φορά τα βγαζω αυτά. Ηταν το μονο που δεν με ενοχλούσε. Κ τωρα εφαγα ταλιατελες με.κρεμα γαλακτος κ μανιταρια κ προσευχομαι κ παρακαλάω κ το νινακι μου να με αφήσει να το κρατήσω χαχα! Ξερω οτι με τον εμετο που έκανα κακώς εφαγα κρεμα γαλακτος με μανιταρια αλλα βρε κοριτσια τα ληγουρευομουν καιρό τώρα. Εξαλλου τα ευχαριστηθηκα κ εγω κ ο αντρουλης μ κ ας κραταω τωρα τη κοιλια μου χαχα! Εντωμεταξυ νιωθω οτι δεν χόρτασα κ πειναω κ αλλοοο. Εβαλα λιγο ειναι η αληθεια γιατι ξερω οτι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να τα κάνω εμετο κ αυτα. Νομίζω φταιει που δεν πήρα χθες κ σημερα μολις ξύπνησα το πριμπεραν. Χαρηκα χθες που ημουν καλα κ πηρα θάρρος κ νόμιζα οτι σταματανε τα συμπτώματα που μπηκα στην 13η εβδ. Κ τελικα ημουν καλα λογω του πριμπεραν κ μολις το άφησα 2 φορές, τσουπ να κ ο εμετος. Πφφφφφ...


TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...