Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 7 minutes ago, Blue Velvet said:

      Καλημέρα!Μόλις γύρισα από την κλινική,σε δύο ώρες θα ξέρω το αποτέλεσμα.Εσυ πως είσαι ?

      Αγωνιώ με εσένα !!! Σου εύχομαι ολόψυχα μια τεράστια χοριακη !!!! Εγώ είμαι 6η ημέρα σήμερα …. Κάνω υπομονή κ προσπαθώ να είναι ήρεμη και αισιόδοξη !!!! Καλημέρα !

καθ΄εξιν αποβολές μετά από επιτυχή εγκυμοσύνη


anna34

Recommended Posts

5 ώρες πρίν, anna34 είπε:

Να σου ζήσουν οι κορούλες σου!!! Ευτυχώς είχε αίσιο τέλος η περιπέτεια σου! Θα πάω σε τμήμα καθ εξιν αποβολών άμεσα, δεν ξέρω τίποτα για τον προεμφυτευτικό έλεγχο; είναι επίπονη διαδικασία; ;  Και το άλλο που προβληματίζομαι, αξίζει να ξαναδοκιμάσω μέχρι να βγάλω άκρη με τις εξετάσεις για να μην χάνω χρόνο.. μήπως είμαι τυχερή.. ή να μην τον ρισκάρω..

Είμαι 34, την άνοιξη θα κλείσω τα 35. Με το καλό να αγκαλιάσεις και το δεύτερο αγγελούδι σου!!! Να είναι γερά, δυνατά και ευλογημένα! Κάτι άλλο που με προβληματίζει, , αφού συλλαμβάνω εύκολα να συνεχίσω να προσπαθώ και παράλληλα να το ψάχνω με επιπλέον εξετάσεις για να μην χάνω χρόνο μήπως είμαι τυχερή αφού έχω ήδη μία επιτυχημένη εγκυμοσύνη ή να μην το ξαναρισκάρω... μέχρι να ολοκληρωθούν όλες οι εξετάσεις. ;;; με ποια εξέταση διαπίστωσες ότι το πρόβλημα ήταν στα ωάρια σου; και τι λύση βρήκες;

Μικρή είσαι. Πάρε κουραγιο και συνέχισε τις προσπάθειες σου! Βοήθησε με τον τρόπο ζωής σου τα ωαριακια σου και κάνε και ότι εξέταση σου μενει να κανεις. Έχεις κανει υστεροσκοπηση; Μπορεί να έχεις συμφυσεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Troia είπε:

Και γι' αυτό σου λέω να πας στο Έλενα, γιατί θα σε βοηθήσουν προς την κατεύθυνση να πετύχεις φυσική σύλληψη.

Μακαρι! Σας ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Just now, P.L.L. είπε:

Μικρή είσαι. Πάρε κουραγιο και συνέχισε τις προσπάθειες σου! Βοήθησε με τον τρόπο ζωής σου τα ωαριακια σου και κάνε και ότι εξέταση σου μενει να κανεις. Έχεις κανει υστεροσκοπηση; Μπορεί να έχεις συμφυσεις!

Τη δευτερη φορα καναμε αποξεση για να καθαρισει η μητρα, και για να παρουμε ιστολογικο υλικο μηπως βγαζαμε κανενα συμπερασμα, (χρωμοσωματικη ανωμαλια μου ειπε - τυχαιο - ξαναδοκιμασε) απ οτι καταλαβα γιατι με ειδε ο γιατρος και μετα την αποξεση, δεν εκανα συμφυσεις. Γιατι το φοβομουν και το ειχα ρωτησει. Μια χαρα, τελεια μου λεει εισαι προχωρα.. και προχωρησα..(στο γκρεμο:) Απο ψυχολογια μηδεν.. τις πρωτες 2 φορες ο γιατρος ηταν χαλαρος και αισιοδοξος και αφου ηταν οι βασικες εξετασεις καλες και ειχα παιδι μου ελεγε «τυχαιο» , τωρα 3η φορα συνεχομενη προβληματιστηκε.. 

Απο τα ωαριακια μου.. ειναι γερασμενα.. πως να τα βοηθησω με τον τροπο ζωης μου;;;  Δεν κανω και καμια τρελη ζωη (ποτα , ξενυχτια) απο τοτε που εγινα μανα.. :):) 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, οι συμφυσεις δυστυχώς δεν φαίνονται στον απλο υπέρηχο, χρειάζεται υστεροσκόπηση για να φανεί, αλλά θα είχες και κάποιες άλλες ενδείξεις πιστεύω. Εγω ξεκίνησα τον Ιούνιο στο τμήμα καθεξιν αποβολών του Έλενα, είμαι πολυ ευχαριστημένη, κλείσε ραντεβού γιατί δύσκολα βρίσκεις. Σε ψάχνουν όπου χρειάζεται με βάση το ιστορικό σου αλλά θέλει λίγο υπομονή με τις απαντήσεις(γλιτώνεις ομως πολλά λεφτά απο τις εξετασεις). Η κυρία Τσεκουρα , η αιματολογος, είναι υπέροχος άνθρωπος!!! Δες τι θα σου πουν και εκεί, και μετα συνεχισε τις προσπάθειές σου!!! Καλή επιτυχία σου εύχομαι και σύντομα να τα καταφέρεις!!


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, anna34 said:

Καλησπέρα κορίτσια, είμαι καινούργια στο forum, αλλά σας διαβάζω καιρό. Η δική μου ιστορία έχει ως εξής:  είχα ήδη ένα παιδάκι, με φυσιολογική εύκολη σύλληψη, τελειομανή κύηση που επειδή είχε έρθει εύκολα, δεν είχα σκεφτεί πότε ότι αθ αντιμετωπίσω πρόβλημα στο μέλλον. Μετά από 2 χρόνια αποφασίζουμε να κάνουμε δεύτερο παιδάκι, μένω έγκυος κατ' ευθείαν.. μετά από μία εβδομάδα περίοδος (βιοχημική). Ο γιατρός το αποδίδει σε τυχαίο γεγονός (χρωμοσωματική ανωμαλία)παρ όλα αυτά κάνω αιματολογικές για θρομβοφιλία, διαβήτη, αυτοανασα κλπ, οι οποίες βγαίνουν μια χαρά και ξαναδοκιμάζουμε... στους 3 μήνες ξαναμένω έγκυος, στις 2 εβδομάδες παλινδρομεί. .Αφού οι εξετάσεις μου ήταν καλές και είχα ήδη ένα παιδί αποδίδεται σε ατυχία, χρωμοσωματική ανωμαλία και ξανδοκίμαζω. Μετά από λίγους μήνες, αφού έχω συνέλθει ψυχολογικά, λέω ας ξαναπροσπαθήσω.. δεν μπορεί να είμαι πάλι τόσο άτυχη.. ξαναμένω έγκυος η οποία καταλήγει σε  βιοχημική. Τώρα θα κάνω εξέταση καρυότυπου, (παρ οτι στην αρχή δεν μας την είχαν προτείνει επειδή είχαμε ήδη παιδί). Τώρα θα κάνω και άλλε εξετάσεις, αλλά είμαι πλέον είμαι πού απογοητευμένη. Μετά από 3 αποβολές αυξάνονται πολύ τα ποσοστά επόμενης αποβολής. Αν δεν βρίσκεται και η αιτία,   πολύ φοβάμαι ότι θα οδηγούμαι συνέχεια σε βιοχημικές και παλίνδρομες, και δεν ξέρω αν κάνει να βάζω το σώμα μου συνέχεια σε αυτή τη διαδικασία (σύλληψη - αποβολή)

Έχει τύχει σε κάποια άλλη κοπέλα να έχει προβλήματα μετά την απόκτηση παιδιού στις επόμενες εγκυμοσύνες; και τι κάνατε; οποιαδήποτε πληροφορία ή γνώμη θα ήταν πολύ χρήσιμη. 

 

Καλημέρα. 
Ετυχε σε εμένα. Βέβαια ειχα δυσκολευτεί να μείνω έγκυος αλλά όταν έμεινα η εγκυμοσύνη προχώρησε κανονικά και γέννησα ένα υγιέστατο αγοράκι. Μετά από ένα χρόνο ειπα να ξεκινήσω για δεύτερο. Για να μη στα πολυλογώ ειχα μείνει έγκυος 2 φορές και τις 2 δεν προχώρησε. Τη μια αποβολή 6-7η εβδομάδα και τη δεύτερη 10η εβδομάδα παλινδρόμησε (σταμάτησε η καρδούλα ξαφνικά). Ήξερα ότι έχω θρομβοφιλια και έκανα ενέσεις εξαρχής. Παρόλα αυτά τη λύση την βρήκα από μια ειδική αιματολόγο που μου είπε ότι υπάρχουν θέματα που μπορεί να πυροδοτηθούν από μια εγκυμοσύνη επιτυχή και να δυσκολεύουν τις επόμενες.. γιατί κι εγώ αυτο έλεγα παντού. Ότι αφού έχω ήδη ένα παιδί τι μπορεί να άλλαξε;; Το τμήμα αποβολών του Έλενα που σου πρότειναν είναι πολύ εξειδικευμένο και η κα Τσεκούρα εκεί εξαιρετική. Κανε μια πρώτη συνάντηση εκει θα σου πάρει ιστορικο και θα σε κατεύθυνει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 3/10/2020 at 1:44 ΜΜ, chris79 είπε:

Καλημέρα. 
Ετυχε σε εμένα. Βέβαια ειχα δυσκολευτεί να μείνω έγκυος αλλά όταν έμεινα η εγκυμοσύνη προχώρησε κανονικά και γέννησα ένα υγιέστατο αγοράκι. Μετά από ένα χρόνο ειπα να ξεκινήσω για δεύτερο. Για να μη στα πολυλογώ ειχα μείνει έγκυος 2 φορές και τις 2 δεν προχώρησε. Τη μια αποβολή 6-7η εβδομάδα και τη δεύτερη 10η εβδομάδα παλινδρόμησε (σταμάτησε η καρδούλα ξαφνικά). Ήξερα ότι έχω θρομβοφιλια και έκανα ενέσεις εξαρχής. Παρόλα αυτά τη λύση την βρήκα από μια ειδική αιματολόγο που μου είπε ότι υπάρχουν θέματα που μπορεί να πυροδοτηθούν από μια εγκυμοσύνη επιτυχή και να δυσκολεύουν τις επόμενες.. γιατί κι εγώ αυτο έλεγα παντού. Ότι αφού έχω ήδη ένα παιδί τι μπορεί να άλλαξε;; Το τμήμα αποβολών του Έλενα που σου πρότειναν είναι πολύ εξειδικευμένο και η κα Τσεκούρα εκεί εξαιρετική. Κανε μια πρώτη συνάντηση εκει θα σου πάρει ιστορικο και θα σε κατεύθυνει. 

Σ ευχαριστώ παρα πολυ, τελικα τα καταφερες; Εντοπισες το προβλημα με την καθοδηγησωτης αιματολογου;

Link to comment
Share on other sites

Just now, anna34 said:

Σ ευχαριστώ παρα πολυ, τελικα τα καταφερες; Εντοπισες το προβλημα με την καθοδηγησωτης αιματολογου;

Ναι με τις οδηγίες της και σε φαρμακευτική αγωγή και σε διατροφή στην 3η εμβρυομεταφορα έπιασαν και οι 2 βλαστοκυστες που έβαλα (πηγα με εξωσωματική) και τώρα είμαι 21 εβδομάδων έγκυος σε διδυμάκια! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

Ναι με τις οδηγίες της και σε φαρμακευτική αγωγή και σε διατροφή στην 3η εμβρυομεταφορα έπιασαν και οι 2 βλαστοκυστες που έβαλα (πηγα με εξωσωματική) και τώρα είμαι 21 εβδομάδων έγκυος σε διδυμάκια! 

Μπραβο!!! Μπραβο!!! Με το καλο!!! ❤️❤️

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 2/10/2020 at 1:59 ΜΜ, anna34 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, είμαι καινούργια στο forum, αλλά σας διαβάζω καιρό. Η δική μου ιστορία έχει ως εξής:  είχα ήδη ένα παιδάκι, με φυσιολογική εύκολη σύλληψη, τελειομανή κύηση που επειδή είχε έρθει εύκολα, δεν είχα σκεφτεί πότε ότι αθ αντιμετωπίσω πρόβλημα στο μέλλον. Μετά από 2 χρόνια αποφασίζουμε να κάνουμε δεύτερο παιδάκι, μένω έγκυος κατ' ευθείαν.. μετά από μία εβδομάδα περίοδος (βιοχημική). Ο γιατρός το αποδίδει σε τυχαίο γεγονός (χρωμοσωματική ανωμαλία)παρ όλα αυτά κάνω αιματολογικές για θρομβοφιλία, διαβήτη, αυτοανασα κλπ, οι οποίες βγαίνουν μια χαρά και ξαναδοκιμάζουμε... στους 3 μήνες ξαναμένω έγκυος, στις 2 εβδομάδες παλινδρομεί. .Αφού οι εξετάσεις μου ήταν καλές και είχα ήδη ένα παιδί αποδίδεται σε ατυχία, χρωμοσωματική ανωμαλία και ξανδοκίμαζω. Μετά από λίγους μήνες, αφού έχω συνέλθει ψυχολογικά, λέω ας ξαναπροσπαθήσω.. δεν μπορεί να είμαι πάλι τόσο άτυχη.. ξαναμένω έγκυος η οποία καταλήγει σε  βιοχημική. Τώρα θα κάνω εξέταση καρυότυπου, (παρ οτι στην αρχή δεν μας την είχαν προτείνει επειδή είχαμε ήδη παιδί). Τώρα θα κάνω και άλλε εξετάσεις, αλλά είμαι πλέον είμαι πού απογοητευμένη. Μετά από 3 αποβολές αυξάνονται πολύ τα ποσοστά επόμενης αποβολής. Αν δεν βρίσκεται και η αιτία,   πολύ φοβάμαι ότι θα οδηγούμαι συνέχεια σε βιοχημικές και παλίνδρομες, και δεν ξέρω αν κάνει να βάζω το σώμα μου συνέχεια σε αυτή τη διαδικασία (σύλληψη - αποβολή)

Έχει τύχει σε κάποια άλλη κοπέλα να έχει προβλήματα μετά την απόκτηση παιδιού στις επόμενες εγκυμοσύνες; και τι κάνατε; οποιαδήποτε πληροφορία ή γνώμη θα ήταν πολύ χρήσιμη. 

 

Εκτος απο ολα οσα γραφουν τα κοριτσια.... υπαρχουν αιματολογοι ειδικευμενοι στις καθ εξιν αποβολες που μπορουν να σε βοηθησουν παρα πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.ειμαι και εγώ σε παρόμοια φάση.3 αποβολές και δεν ξέρω τι να κάνω.εχω απελπιστει λίγο.την τρίτη φορά έπαιρνα και αντιπηκτική αγωγή.τωρα ανακάλυψα μια μικρή αντίσταση στην ινσουλίνη αλλά μου είπαν ότι δεν είναι αιτία αποβολών. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Nicole.natasa είπε:

Γεια σας κορίτσια.ειμαι και εγώ σε παρόμοια φάση.3 αποβολές και δεν ξέρω τι να κάνω.εχω απελπιστει λίγο.την τρίτη φορά έπαιρνα και αντιπηκτική αγωγή.τωρα ανακάλυψα μια μικρή αντίσταση στην ινσουλίνη αλλά μου είπαν ότι δεν είναι αιτία αποβολών. 

απτο ελενα στο.τμημα καθεξιν αποβολων εχεις περασει? νομιζω για την αντισταση στην ινσουλινη πρεπει να ρωτησεις κ αλλες γνωμες απο ενδοκρινολογους που ειδικευονται σε θεματα κυησης . 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Nicole.natasa είπε:

Γεια σας κορίτσια.ειμαι και εγώ σε παρόμοια φάση.3 αποβολές και δεν ξέρω τι να κάνω.εχω απελπιστει λίγο.την τρίτη φορά έπαιρνα και αντιπηκτική αγωγή.τωρα ανακάλυψα μια μικρή αντίσταση στην ινσουλίνη αλλά μου είπαν ότι δεν είναι αιτία αποβολών. 

Εγω εκανα μοριακο αιματολογικο ελεγχο (θρομβοφυλλια, αυτοανασα, διαβητης, και αλλα πολλα) και δεν βρεθηκε κατι, τωρα θα παω και σε αιματολογο καθ εξιν απο αποβολων. Ομως σ ενα μεγαλο ποσοστο περιπου 40% δεν βρισκεται η αιτια.. και η απορια μου τοτε ειναι τι κανεις; Συνεχιζεις να αποβαλεις μεχρι να απελπιστεις η’ μεχρι να εισαι τυχερος. 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Nicole.natasa είπε:

Γεια σας κορίτσια.ειμαι και εγώ σε παρόμοια φάση.3 αποβολές και δεν ξέρω τι να κάνω.εχω απελπιστει λίγο.την τρίτη φορά έπαιρνα και αντιπηκτική αγωγή.τωρα ανακάλυψα μια μικρή αντίσταση στην ινσουλίνη αλλά μου είπαν ότι δεν είναι αιτία αποβολών. 

Νομιζω πρέπει να πάρεις κ αλλη γνώμη. Νομιζω η αντίσταση μπορεί να κάνει αποβολές σε μικρή εβδομαδα

Λυπάμαι για τις απώλειες σου. Εύχομαι την επόμενη φορά να παρεις αγκαλια το μωρακι σου

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις.μενω στο εξωτερικό και σε χώρα χωρίς μεγάλη ειδίκευση σε τέτοια θέματα.εχω επικοινωνία με ενδοκρινολόγο κύησης στην Ελλάδα και μου έδωσε αγωγή αλλα μου είπε δεν ευθύνεται.θρομβοφιλια μικρόβια θυροειδή και αυυοανοσα έχω κοιτάξει.νομιζω δεν σταματάει ποτέ ο αριθμός των πραγμάτων που χρειάζεται να δεις.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nicole.natasa είπε:

Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις.μενω στο εξωτερικό και σε χώρα χωρίς μεγάλη ειδίκευση σε τέτοια θέματα.εχω επικοινωνία με ενδοκρινολόγο κύησης στην Ελλάδα και μου έδωσε αγωγή αλλα μου είπε δεν ευθύνεται.θρομβοφιλια μικρόβια θυροειδή και αυυοανοσα έχω κοιτάξει.νομιζω δεν σταματάει ποτέ ο αριθμός των πραγμάτων που χρειάζεται να δεις.

Μηπως να παρεις κ δευτερη γνωμη;κοπελα ειχε 5 αποβολες κ ευθυνοτανε αυτο!!βεβαια καθε περιπτωση ειναι διαφορετική αλλα δε παυω να το φωναζω σε ολες! Παρτε γνωμες! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...