Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

@ΧρυσαΜ κορίτσι μου μην τρελαίνεσαι. Εμένα βγήκε η αυχενική 4mm. Όλα τα υπόλοιπα ήταν φυσιολογικά. Και στην πρώτη μου κόρη τα ποσοστά μου ήταν υπέροχα.

Εκανα λήψη τροφοβλάστης την Τετάρτη και αποφασίσαμε να γίνει ο μοριακός καρυότυπος ώστε να αποκλείσουμε όλες τις πιθανότητες . 700€. 

Με πήραν χθες τηλέφωνο και μου είπαν για τρισωμια 21,18 και 13 και χρωμοσωματα φυλου όλα είναι φυσιολογικα. Ευτυχώς. Και σε 6 μέρες θα βγει ο έλεγχος για άλλα 512 συνδρομα.

Α και μάθαμε ότι είναι κοριτσακι κι αυτό!!! 

  • Μου αρέσει 10

MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα κορίτσια μου!!! Θα συμφωνήσω ότι χρειάζεται να είμαστε ψυχραιμες. Έχουν προχωρήσει τόσο τα πράγματα που μπορουμε να μάθουμε αν κάτι δεν πάει καλά. Και σας το λέω εγώ που δεν είμαι καθόλου ψυχραιμη και φοβάμαι και την σκιά μου!!! 

Λοιπόν εγω έχω χθες παλι είμαι με αναγουλα απίστευτη. Είχα ηρεμήσει αλλά επανήλθε! Όμως δεν με νοιάζει αυτό. Αυτο που με ανησυχεί είναι ότι νιώθω έναν πονο σαν να είναι στον κόλπο μου. Όταν κάθομαι το νιωθω περισσοτερο απ όταν είμαι ξαπλωμένη. Και το μυαλό μου κάνει χιλιες στροφές... 

  • Μου αρέσει 3

oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φώφη1990 είπε:

Καλημερα κορίτσια μου!!! Θα συμφωνήσω ότι χρειάζεται να είμαστε ψυχραιμες. Έχουν προχωρήσει τόσο τα πράγματα που μπορουμε να μάθουμε αν κάτι δεν πάει καλά. Και σας το λέω εγώ που δεν είμαι καθόλου ψυχραιμη και φοβάμαι και την σκιά μου!!! 

Λοιπόν εγω έχω χθες παλι είμαι με αναγουλα απίστευτη. Είχα ηρεμήσει αλλά επανήλθε! Όμως δεν με νοιάζει αυτό. Αυτο που με ανησυχεί είναι ότι νιώθω έναν πονο σαν να είναι στον κόλπο μου. Όταν κάθομαι το νιωθω περισσοτερο απ όταν είμαι ξαπλωμένη. Και το μυαλό μου κάνει χιλιες στροφές... 

Καλημερούδια !! 

Τέτοιος πόνος χαμηλά με πιάνει κ που κ που κ μένα κ διαρκει.  Ξαπλώνω κ πονάω. Έχω κ πολλά υγρά. Κ όλο κοιτιεμαι.

Τι άγχος κ αυτό 

Όσο για τις αναγουλες ,ακόμα υποφέρω εγώ. Δε σταμάτησαν. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva1986 said:

Καλημερούδια !! 

Τέτοιος πόνος χαμηλά με πιάνει κ που κ που κ μένα κ διαρκει.  Ξαπλώνω κ πονάω. Έχω κ πολλά υγρά. Κ όλο κοιτιεμαι.

Τι άγχος κ αυτό 

Όσο για τις αναγουλες ,ακόμα υποφέρω εγώ. Δε σταμάτησαν. 

Τον συζητήσες τον πονο με τον γιατρό σου???? Εγώ δεν θέλω να τον πάρω... Όλο με το παραμικρό φοβάμαι και τον παίρνω! 


oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπερα τώρα μπόρεσα να μπω πήγα έδωσα αίμα για το papp-A την Δευτέρα το πρωί θα είναι έτοιμα θα τα στείλουν με εμαιλ στον γιατρό της αυχενικής και σε εμένα....μετά πήγα στον γιατρό μου να με δει του είπα να τσεκαρει ότι και ο αυχενικος την Δευτέρα εν ολίγοις με μια πρόχειρη ματιά που έριξε ρινικό οστό ορατό και αυχενική πτυχή 1.55 και μάλλον περιμένουμε αγοράκι αυτήν την φορά....όλα τα είδε καλά φυσικά θα είμαστε σίγουροι την Δευτέρα ουφ...μια μικρή ανασα ας είναι καλά και το αίμα θεέ μου.....

  • Μου αρέσει 7

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 14 λεπτά , Φώφη1990 είπε:

Τον συζητήσες τον πονο με τον γιατρό σου???? Εγώ δεν θέλω να τον πάρω... Όλο με το παραμικρό φοβάμαι και τον παίρνω! 

Δεν το συζητησα.  Θυμάμαι είχα κ στην πρώτη εγκυμοσύνη. 

Τώρα έκλεισα ραντεβού στον καινούργιο γιατρό 7 Ιανουαρίου. Κ δε θέλω να ξαναπάρω την παλιά εκτός απροόπτου αν γίνει κάτι πολύ σοβαρό

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva1986 said:

Δεν το συζητησα.  Θυμάμαι είχα κ στην πρώτη εγκυμοσύνη. 

Τώρα έκλεισα ραντεβού στον καινούργιο γιατρό 7 Ιανουαρίου. Κ δε θέλω να ξαναπάρω την παλιά εκτός απροόπτου αν γίνει κάτι πολύ σοβαρό

Kai εγώ στις 7 εχω ραντεβού παλι... :):)

ασχετο αλλά εγώ με τις ανάγουλες ήμουν καλά εδώ και μέρες... Σκέφτομαι μήπως με πείραξε το σίδηρο που ξεκίνησα από προχθες!!! Πολυ χάλια από χθες... Όπως τις πρώτες μέρες νιωθω! 


oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φώφη1990 είπε:

Kai εγώ στις 7 εχω ραντεβού παλι... :):)

ασχετο αλλά εγώ με τις ανάγουλες ήμουν καλά εδώ και μέρες... Σκέφτομαι μήπως με πείραξε το σίδηρο που ξεκίνησα από προχθες!!! Πολυ χάλια από χθες... Όπως τις πρώτες μέρες νιωθω! 

Αυτό με το σίδηρο το έχω ακούσει σε πολλές κοπέλες ότι πειράζει. 

Δες κ άλλη μάρκα. Μερικές αλλάζουν μάρκα κ συνέρχονται.  

Εμένα δεν μ πέρασαν ποτέ.  Το βάσανο κ αυτό.  Περνάνε τόσα φαγητά γλυκά μπροστά Μ κ αηδιάζω 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, λιλιτο είπε:

@ΧρυσαΜ κορίτσι μου μην τρελαίνεσαι. Εμένα βγήκε η αυχενική 4mm. Όλα τα υπόλοιπα ήταν φυσιολογικά. Και στην πρώτη μου κόρη τα ποσοστά μου ήταν υπέροχα.

Εκανα λήψη τροφοβλάστης την Τετάρτη και αποφασίσαμε να γίνει ο μοριακός καρυότυπος ώστε να αποκλείσουμε όλες τις πιθανότητες . 700€. 

Με πήραν χθες τηλέφωνο και μου είπαν για τρισωμια 21,18 και 13 και χρωμοσωματα φυλου όλα είναι φυσιολογικα. Ευτυχώς. Και σε 6 μέρες θα βγει ο έλεγχος για άλλα 512 συνδρομα.

Α και μάθαμε ότι είναι κοριτσακι κι αυτό!!! 

Τέλεια τα νέα σου. Ναι ρε συ όμως πού οφείλεται η αυξημένη αυχενική; λάθος του μηχανήματος; ποιος ξέρει...; 

 

πρίν από 12 λεπτά , ΒαλεντιναΧ είπε:

Κορίτσια μου καλησπερα τώρα μπόρεσα να μπω πήγα έδωσα αίμα για το papp-A την Δευτέρα το πρωί θα είναι έτοιμα θα τα στείλουν με εμαιλ στον γιατρό της αυχενικής και σε εμένα....μετά πήγα στον γιατρό μου να με δει του είπα να τσεκαρει ότι και ο αυχενικος την Δευτέρα εν ολίγοις με μια πρόχειρη ματιά που έριξε ρινικό οστό ορατό και αυχενική πτυχή 1.55 και μάλλον περιμένουμε αγοράκι αυτήν την φορά....όλα τα είδε καλά φυσικά θα είμαστε σίγουροι την Δευτέρα ουφ...μια μικρή ανασα ας είναι καλά και το αίμα θεέ μου.....

Τέλεια τα νέα σου!!! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, ΧρυσαΜ said:

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι ο γυναικολόγος τι σάς έχει πει για το βάψιμο των μαλλιών ; 

Προσωπικά δεν τα βάφω τα μαλλιά μου! Αλλά επειδή είμαι ξανθιά και ο γιατρός νόμιζε ότι τα βάφω μου είχε πει μετά τον τρίτο και αυτό με φυτική βαφή και αν γίνεται να αποφυγω την ρίζα. 

Για τα νυχια όμως δεν μου είπε τίποτα! 


oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι ο γυναικολόγος τι σάς έχει πει για το βάψιμο των μαλλιών ; 

Εγώ δε βάφω ούτε νύχι, ούτε μαλλί, ούτε βαφομαι. Υπερβολή ίσως αλλά σκέφτομαι ας γλιτώσει κανα χημικό το έρμο, τόσες τοξίνες από τα βιομηχανικά φαγητά και την ατμόσφαιρα αρκούν...

Γενικά βαφή αφήνουν μετά τον τρίτο, και νύχια παλιά δεν άφηναν, τώρα δε λένε κάτι, απ' όσο γνωρίζω. 

Λιλίτο και βαλεντίνα ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ, υπέροχα νέα. 

Αναγούλες έχω κι εγώ, χωρίς εμετούς. Μου είπε η εμβρυολόγος ότι έχω ανεβασμένη χοριακή λόγω των φαρμάκων που πήρα για να μείνω έγκυος.

Και πάρα πολλή όρεξη δυστυχώς. 

Επίσης, κι εμένα με πειράζει ο σίδηρος και είμαι αναιμική.. Παίρνω τώρα τις pregnacare max που έχουν σίδηρο και έχω ζοριστεί..Πολύ δυσκοιλιότητα.

  • Μου αρέσει 1

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, jellyfishch said:

Εγώ δε βάφω ούτε νύχι, ούτε μαλλί, ούτε βαφομαι. Υπερβολή ίσως αλλά σκέφτομαι ας γλιτώσει κανα χημικό το έρμο, τόσες τοξίνες από τα βιομηχανικά φαγητά και την ατμόσφαιρα αρκούν...

Γενικά βαφή αφήνουν μετά τον τρίτο, και νύχια παλιά δεν άφηναν, τώρα δε λένε κάτι, απ' όσο γνωρίζω. 

Λιλίτο και βαλεντίνα ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ, υπέροχα νέα. 

Αναγούλες έχω κι εγώ, χωρίς εμετούς. Μου είπε η εμβρυολόγος ότι έχω ανεβασμένη χοριακή λόγω των φαρμάκων που πήρα για να μείνω έγκυος.

Και πάρα πολλή όρεξη δυστυχώς. 

Επίσης, κι εμένα με πειράζει ο σίδηρος και είμαι αναιμική.. Παίρνω τώρα τις pregnacare max που έχουν σίδηρο και έχω ζοριστεί..Πολύ δυσκοιλιότητα.

GynoTardyferon εγώ παιρνω! Και ξεκίνησα και d3 γιατί έπεσε πολυ στην τελευταία εξέταση! Το έντερο μου είναι διαταραγμένο... Από το μια δυσκοιλιότητα και από την άλλη νιωθω οτι θέλω να πάω στην τουαλέτα αλλά δεν μπορώ. Εγώ έχασα 1 κιλό το πρώτο τρίμηνο. Και είπα λίγο να ζοριστω αυτό το τρίμηνο γιατί είμαι ήδη αδυνατη! Αλλά με τις ανάγουλες δεν έχω όρεξη για τίποτα. 

Και πολλη κούραση ρε κορίτσια! Όλο θέλω να ξαπλώνω! 

  • Μου αρέσει 1

oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ΧρυσαΜ είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι ο γυναικολόγος τι σάς έχει πει για το βάψιμο των μαλλιών ; 

Και εγώ ξανθιά αλλά με ανταύγειες. Λόγω του προηγούμενου λοκ ντάουν είχα πει να τα άφηνα λίγο να ηρεμήσουν, Τα έκοψα κιόλας κοντό καρέ.Το καλοκαίρι μου ξάνοιξαν λίγο από τον ήλιο, Σεπτέμβρη έκανα την εξωσωματική κ τα παράτησα έτσι. Πάντως ξέρω ότι ανταύγειες επιτρέπονται γιατί δεν έρχονται τα χημικά σε επαφή με το δέρμα του κεφαλιού. Τώρα το νύχι...προσωπικά σταμάτησα να το βάφω από την ωοληψία κ μετά. είχα διαβάσει πιο παλιά ιστορίες των κοριτσιών από το '''καφέ'' που έλεγαν ότι η Τσεκούρα ήταν κάθετη στο θέμα αυτό. (Μπορεί να κάνω λάθος για το όνομα της γιατρού, πάντως θεωρούταν αυθεντία, μη να ήταν η Λευκού;καποια από αυτές νομίζω. Αν θυμάται καμιά παλιά να μας διαφωτίσει)

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ΧρυσαΜ είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι ο γυναικολόγος τι σάς έχει πει για το βάψιμο των μαλλιών ; 

Ο δικός μου προτιμάει να μην τα βάφουμε στο πρώτο τρίμηνο. Όχι γιατί η βαφή μπορεί να βλάψει το έμβρυο. Αλλά για την περίπτωση εκδήλωσης αλλεργίας. Τώρα θα πάω να τα βάψω κανονικά. Και στον γιο μου το ίδιο. Μετά το πρώτο τρίμηνο τα έβαφα κανονικά (μέχρι την προηγούμενη που γέννησα).

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...