Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • κορίτσια τελικά με κράτησαν και για 4ο όρο! μου το χαμήλωσαν δοκιμαστικά στις 40 μονάδες δλδ να πέφτει πιο αργά με την προϋπόθεση να δουν πως παω και να κάνω nst ώστε να φύγω αύριο , αλλά μου το ανέβασε πάλι στο 60 όπως ήταν αρχικά! 😔 

      • Ευχή 1
      • Δύναμη! 1

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

@ΧρυσαΜτι να σου πω κι εγώ δεν ξέρω. Απλά είχα μια  σχετική συζήτηση με τη μαμά μου που δουλεύει σε νοσοκομείο και μου είπε για μερικά περιστατικά που βγήκε θετικό το ραπιντ και αρνητικο το μοριακό ή και το αντίθετο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ δεν έχω πάρει ακόμη οκ για γυμναστική. Τώρα θα κλείσω ραντεβού και θα ρωτήσω το γιατρό. Λες να ρωτήσω κι εγώ στο δημόσιο με φακελάκι μήπως γλιτώσω κάνα φράγκο?Αλλά εδω οι γιατροί στο δημοσιο της πόλης είναι χασάπηδες όμως και οι καισαρικές πάνε σύννεφο, άστο καλύτερα. Αμφιταλαντευομαι ακόμη ανάμεσα σε διαβαλκανικό και κλινικη. Μου κάνει (θετική) εντύπωση φραουλίτσα που σου είπε οκ. Εγώ ρώτησα στο Ιπποκράτειο και μου είπαν όχι, ενω μέχρι πρόσφατα έκαναν. Για το Έλενα ήξερα μόνο ο Φαρμακίδης ότι έκανε αλλά έφυγε πια. Εσύ ήξερες ότι αναλαμβάνει και πήγες σε αυτόν? Θα του δώσεις κάτι για τη γέννα?

Χρύσα για τον ίδιο λόγο που έκανα καισαρική στο πρώτο παιδί... 

Τελοσπαντων θα δείξει.


2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Κική_ είπε:

@ΧρυσαΜτι να σου πω κι εγώ δεν ξέρω. Απλά είχα μια  σχετική συζήτηση με τη μαμά μου που δουλεύει σε νοσοκομείο και μου είπε για μερικά περιστατικά που βγήκε θετικό το ραπιντ και αρνητικο το μοριακό ή και το αντίθετο. 

Εν τέλει πιο θεωρούν πιο αξιόπιστο;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, jellyfishch είπε:

Εγώ δεν έχω πάρει ακόμη οκ για γυμναστική. Τώρα θα κλείσω ραντεβού και θα ρωτήσω το γιατρό. Λες να ρωτήσω κι εγώ στο δημόσιο με φακελάκι μήπως γλιτώσω κάνα φράγκο?Αλλά εδω οι γιατροί στο δημοσιο της πόλης είναι χασάπηδες όμως και οι καισαρικές πάνε σύννεφο, άστο καλύτερα. Αμφιταλαντευομαι ακόμη ανάμεσα σε διαβαλκανικό και κλινικη. Μου κάνει (θετική) εντύπωση φραουλίτσα που σου είπε οκ. Εγώ ρώτησα στο Ιπποκράτειο και μου είπαν όχι, ενω μέχρι πρόσφατα έκαναν. Για το Έλενα ήξερα μόνο ο Φαρμακίδης ότι έκανε αλλά έφυγε πια. Εσύ ήξερες ότι αναλαμβάνει και πήγες σε αυτόν? Θα του δώσεις κάτι για τη γέννα?

Χρύσα για τον ίδιο λόγο που έκανα καισαρική στο πρώτο παιδί... 

Τελοσπαντων θα δείξει.

Σε αυτον ήθελα να παω γιατί εχω ακούσει ότι είναι πολύ καλος γιατρός, υπερ του φυσιολογικού και πολύ καλος σαν άνθρωπος. Για το vbac δεν το περίμενα ούτε και γω στο δημόσιο. Μια κοπέλα που τον εχει μου το είπε φαντάσου. Και στο Έλενα μην νομίζεις σύννεφο πάνε οι καισαρικές δυστυχώς. Και κει θέλει πολύ ψάξιμο. Απο το θεμα των χρηματων ο συγκεκριμένος ξέρω ότι δεν ζητάει. Εγω θα του δώσω όμως  σίγουρα. Δεν χάνεις κάτι να ρωτήσεις αν υπάρχει γιατρος που αναλαμβάνει στο δημόσιο νοσοκομείο. Συγγνώμη αλλά δεν θυμάμαι τον λόγο της καισαρικής σου.(Επειδή φοβάσαι ότι θα ξανατύχει) Θυμάμαι ότι ήταν εσπευσμένη. Και κακά τα ψέματα εμείς το μονο που μπορούμε είναι να κάνουμε ειναι την προσπάθεια μας. Απο κει και πέρα θα δείξει. Σε αυτον που είσαι μπορείς να του ζητήσεις να κάνει την έναρξη του τοκετού το μωρό, και επισης αν γίνεται να σπάσουν και τα νερα, γιατρός δεν είμαι αλλά είχα διαβάσει ότι ωφελεί το μωρο. Ή ακόμα η μαια να στο βάλει να θηλάσει κατευθείαν όσο θα τελειώνουν την τομή. Υπάρχουν τόσα που μπορούμε να βάλουμε τους δικούς μας όρους ακόμα και αν δεν καταφέρουμε μια φυσιολογική γέννα. Αυτο να σκέφτεσαι. Με την τομή που σε ενοχλούσε ολα καλα;

  • Μου αρέσει 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Φραουλίτσα* είπε:

Σε αυτον ήθελα να παω γιατί εχω ακούσει ότι είναι πολύ καλος γιατρός, υπερ του φυσιολογικού και πολύ καλος σαν άνθρωπος. Για το vbac δεν το περίμενα ούτε και γω στο δημόσιο. Μια κοπέλα που τον εχει μου το είπε φαντάσου. Και στο Έλενα μην νομίζεις σύννεφο πάνε οι καισαρικές δυστυχώς. Και κει θέλει πολύ ψάξιμο. Απο το θεμα των χρηματων ο συγκεκριμένος ξέρω ότι δεν ζητάει. Εγω θα του δώσω όμως  σίγουρα. Δεν χάνεις κάτι να ρωτήσεις αν υπάρχει γιατρος που αναλαμβάνει στο δημόσιο νοσοκομείο. Συγγνώμη αλλά δεν θυμάμαι τον λόγο της καισαρικής σου.(Επειδή φοβάσαι ότι θα ξανατύχει) Θυμάμαι ότι ήταν εσπευσμένη. Και κακά τα ψέματα εμείς το μονο που μπορούμε είναι να κάνουμε ειναι την προσπάθεια μας. Απο κει και πέρα θα δείξει. Σε αυτον που είσαι μπορείς να του ζητήσεις να κάνει την έναρξη του τοκετού το μωρό, και επισης αν γίνεται να σπάσουν και τα νερα, γιατρός δεν είμαι αλλά είχα διαβάσει ότι ωφελεί το μωρο. Ή ακόμα η μαια να στο βάλει να θηλάσει κατευθείαν όσο θα τελειώνουν την τομή. Υπάρχουν τόσα που μπορούμε να βάλουμε τους δικούς μας όρους ακόμα και αν δεν καταφέρουμε μια φυσιολογική γέννα. Αυτο να σκέφτεσαι. Με την τομή που σε ενοχλούσε ολα καλα;

Την τομή δεν την είδε η εμβρυολογος, είχαμε δυόμισι ώρες εκεί και ντράπηκα να ζητήσω. . Θα ζητήσω κάποια στιγμή από το γιατρό που με παρακολουθεί ή από την ίδια στη γ επιπέδου. Τώρα αυτόν που έχω μου αρέσει γιατί είναι πολύ ψείρας και προσεκτικός, αλλά δεν ξέρω αν θα πάω εκεί με έναρξη τοκετού και μου πει καλώς την, πάμε τώρα για καισαρική... Πρέπει να συζητήσουμε λίγο.. 

Η πρώτη γέννα είχε αλλοίωση παλμών, μη εξέλιξη τοκετού, μη εμπέδωση και σπασμένα νερά 18 ώρες αλλά επίσης ζήτησα εγώ την κτ γιατί δεν την παλέυα άλλο. Πίστευα βλακωδως ότι επειδή θα γίνει γρήγορα θα κάνει λιγότερο κακό στο μωρό από την επισκλιριδιο.. περισσότερο από όλα φοβάμαι αυτήν τη μη εμπέδωση να σου πω την αλήθεια. Μήπως έχει κάνα περίεργο σχήμα η μήτρα μου και δεν μπορούν να κατέβουν τα παιδιά μου..

Χαίρομαι που βρήκες γιατρό φραουλίτσα. Αν θέλεις πες μου τι προϋποθέσεις σου έβαλε. Εμένα μου είπε να μην περάσουμε τις 40 εβδομάδες και όχι πρόκληση προς το παρόν, αλλά φαντάζομαι θα μου δώσει κ άλλες.. Στο Ιπποκράτειο θυμάμαι λέγανε να μην έχεις ΔΜΣ πάνω από 30 στον τοκετό και κανονικό βάρος εμβρύου.


2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Όσο ήταν όλα φυσιολογικά σε μένα ο γιατρός Μ 2-3 φορές με ρώτησε αν θέλω φυσιολογικό κ γτ δε θέλω.  Να το σκεφτώ. 

Τώρα δεν ξέρω πως θα πάει η εγκυμοσύνη. Αλλά εγώ είμαι πολύ αγχωδης ανθρώπος.    Θέλω να πω μπράβο σε όσες θα κάνουν φυσιολογικό τοκετό. Είμαι θαυμάστρια σας.  

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva1986 είπε:

Όσο ήταν όλα φυσιολογικά σε μένα ο γιατρός Μ 2-3 φορές με ρώτησε αν θέλω φυσιολογικό κ γτ δε θέλω.  Να το σκεφτώ. 

Τώρα δεν ξέρω πως θα πάει η εγκυμοσύνη. Αλλά εγώ είμαι πολύ αγχωδης ανθρώπος.    Θέλω να πω μπράβο σε όσες θα κάνουν φυσιολογικό τοκετό. Είμαι θαυμάστρια σας.  

ευά πώς είσαι; έβγαλες άκρη; έχεις κανένα σύμπτωμα;


2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Feniamam said:

Κορίτσια μου γεια σας έχει τύχει καμία σας να έχει κάνει το πανόραμα νιπτ τεστ; Υπάρχει λόγος που ρωτάω για το συγκεκριμένο

Εγώ έχω κάνω το NIPT test :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Feniamam είπε:

Κορίτσια μου γεια σας έχει τύχει καμία σας να έχει κάνει το πανόραμα νιπτ τεστ; Υπάρχει λόγος που ρωτάω για το συγκεκριμένο

Καλησπερα , εγω το εχω κάνει για τα διδυμακια μου το panorama συγκεκριμενα


4nDhp3.pngjeL6p2.png

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, jellyfishch είπε:

Την τομή δεν την είδε η εμβρυολογος, είχαμε δυόμισι ώρες εκεί και ντράπηκα να ζητήσω. . Θα ζητήσω κάποια στιγμή από το γιατρό που με παρακολουθεί ή από την ίδια στη γ επιπέδου. Τώρα αυτόν που έχω μου αρέσει γιατί είναι πολύ ψείρας και προσεκτικός, αλλά δεν ξέρω αν θα πάω εκεί με έναρξη τοκετού και μου πει καλώς την, πάμε τώρα για καισαρική... Πρέπει να συζητήσουμε λίγο.. 

Η πρώτη γέννα είχε αλλοίωση παλμών, μη εξέλιξη τοκετού, μη εμπέδωση και σπασμένα νερά 18 ώρες αλλά επίσης ζήτησα εγώ την κτ γιατί δεν την παλέυα άλλο. Πίστευα βλακωδως ότι επειδή θα γίνει γρήγορα θα κάνει λιγότερο κακό στο μωρό από την επισκλιριδιο.. περισσότερο από όλα φοβάμαι αυτήν τη μη εμπέδωση να σου πω την αλήθεια. Μήπως έχει κάνα περίεργο σχήμα η μήτρα μου και δεν μπορούν να κατέβουν τα παιδιά μου..

Χαίρομαι που βρήκες γιατρό φραουλίτσα. Αν θέλεις πες μου τι προϋποθέσεις σου έβαλε. Εμένα μου είπε να μην περάσουμε τις 40 εβδομάδες και όχι πρόκληση προς το παρόν, αλλά φαντάζομαι θα μου δώσει κ άλλες.. Στο Ιπποκράτειο θυμάμαι λέγανε να μην έχεις ΔΜΣ πάνω από 30 στον τοκετό και κανονικό βάρος εμβρύου.

Και μένα μέχρι που πήγα για πρόκληση δεν είχε εμπεδωθεί. Κατα την προσπάθεια πρέπει να κατέβηκε γιατί είχε αλλάξει λίγο το σχήμα του κεφαλιού της, κάτι ενδιάμεσο σε φυσιολογικού και καισαρικής. Όχι ολοστρόγγιλο είχε γίνει πιο μακρόστενο. Ο γιατρος δεν μου έλεγε Και πολλά ή εγω δεν θυμάμαι. Ούτε διαστολή ποση είχα ή τι συσπάσεις έκανα. Καθόταν δίπλα και περίμενε. Η μαία με τσέκαρε. Και σε μένα φτάσαμε στο σημείο που με κάθε σύσπαση έπεφταν οι παλμοί της και γιαυτο αναγκαστικα σε καισαρική. Αποτι μου είπε είχε διπλή περιτυλιξη σε χέρι και αυχένα. Μάλλον την έπνιγε. Ο τωρινός δεν μου έβαλε προϋποθέσεις. Μάλλον θα τα πούμε και πιο μετά. Του είπα ότι θα επιθυμούσα για φυσιολογικό τοκετό παρα την καισαρική και μου είπε φυσικά αρκεί να εξελιχθούν όλα καλά και να ξέρεις τους κινδύνους. Του είπα ότι τους γνωρίζω. Δεν μου είπε τίποτα ούτε για βάρος μωρου ούτε για βάρος δικό μου. Μου φάνηκε σίγουρος. Προς το παρόν είμαστε σε φυσιολογικά πλαίσια και γω και το μωρό. Αν ξεφύγω θα μου το πει. Αν και το σωματικό βάρος δεν είναι πάντα αντένδειξη. Της μητέρας γιατί του μωρου οκ είναι. Και η πρώτη μου μικρή ήταν 3050 γεννήθηκε. Δεν με ανχωνει ότι συμβεί. Χαίρομαι που έχω αυτη την δυνατότητα και προσπαθώ να σκέφτομαι ότι θα τα καταφέρω. Όσο για την εμπέδωση, υπάρχουν ασκήσεις να κάνεις, αλλά και πάλι λένε ότι μπορεί να συμβεί και κατα τον τοκετό. Εχω λένε ότι ισχιακό μωρό μπορεί να γυρίσει κατα τον τοκετό στην εμπέδωση θα κολλήσουμε; ;-) Χαλαρά και όλα καλά!!!

Just now, Eva1986 είπε:

Κόριτσια αρνητικό το τεστ Μ ! 

Αύριο το πρωί θα πάω στην κλινική κ άκουσον άκουσον θέλουν κ εκεί να Μ κάνουν πάλι rapid.  

 

Μπράβο!!!! Είδες όλα καλά!!!! Θα μοιράζεις  τα τεστ σαν τα αυτόγραφα!!! Να σε ρωτήσω απο το στόμα η απο την μύτη στο έκαναν; Γιατί έχω ακούσει ότι είναι δυσάρεστο απο την μύτη, και έχουμε να κάνουμε αύριο γιατί βρήκαν κρούσμα στο σχολείο της κόρης μου. Καλή επιτυχία για αύριο όλα να πάνε τέλεια κοπέλα μου. Όταν μπορέσεις να μας πεις πως πήγε.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...