Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

Just now, Φραουλίτσα* είπε:

Θα πρέπει δηλαδή να προσέχεις γενικώς πολύ ή για τις πρώτες μερες;  Τουλάχιστον ο οργανισμός σου το δέχτηκε το ραμμα ετσι δεν ειναι; Όλα καλά να πάνε!!

Την τρίτη το πρωί έκανα περίδεση μέχρι τώρα όλα καλά. Δεν θυμάμαι μέσα στην σαστιμαρα Μ σε πόσες μέρες μ πε.  

Γενικά θα προσέχω για να έχω που λέμε. 

Είμαι των άκρων. Κ πολύ φοβιτσιαρα

Κάτι άσχετο κορίτσια. 

Τι περίεργη αίσθηση να μπαίνεις μόνη για μια επέμβαση. Να σε ξυπνάνε να μην έχεις κανένα δικό σ.  Να μπαίνεις στο δωμάτιο κ πάλι μόνη.  Σαν έρημη κατάρα.  Δεν είπα ότι τρελαίνομαι για κόσμο. Μόνο τον άντρα Μ θα ήθελα που ναι το στήριγμα Μ.  Έχω μεγαλη αδυναμία στον άντρα Μ. Τον θέλω παντού μαζί Μ στα δύσκολα. Μ δίνει θάρρος καθώς είμαι μεγάλη κότα εγώ 

Εννοείται πως σημασια πάνω απ' όλα έχει να έχουμε ένα υγιές μωρό 

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

9 ώρες πρίν, ΒαλεντιναΧ είπε:

Κορίτσια μου ευχαριστω για τις σκέψεις σας και την στήριξη σας γυρίσαμε σπίτι μας....δύσκολη και μακρινή διαδρομή αλλά έπρεπε να γίνει....με εξέτασαν δύο γιατροί μου εξήγησαν τα πάντα είδαν τα πάντα και την παραμικρή λεπτομέρεια εξέτασαν...δεν είναι ώρα για τοκολυση με ορό ούτε καν για χάπι ειδικό είδαν το ράμμα είναι καλά δεμένο και κρατάει με την εμπειρία τους και την εικόνα μου θα φτάσουμε 28-30η εβδομαδα αν χρειαστούμε κάτι θα είναι από εκεί και πέρα γιατί βαραίνει το μωρό και θα πιέζει το ράμμα οι συσπάσεις δεν φαίνεται να επηρεάζουν κάπου μου πάτησαν την κοιλιά τόσο δυνατά όσο μια σύσπαση για να δούνε πως αντιδράει το ράμμα δεν έδειξε κάτι ανησυχητικό ξεκούραση χαλάρωση ηρεμία και βλέπουμε πως θα πάει εξάλλου μου είπαν πως αν γίνει κάτι με το ράμμα από τις συσπάσεις θα δω αίμα επειδή θα ζοριζεται το ράμμα συνεχίζω ότι παίρνω από φάρμακα και αν χρειαστεί αν δηλ γίνουν πολλές και επίπονες συσπασεις θα μου γράψουν το χάπι απλά μου εξήγησαν ότι και το χάπι δεν είναι αθώο και αν ξεκινήσουμε από τώρα μπορεί να το συνηθίσει ο οργανισμός και μετά να μην μπορούμε να πάρουμε κάτι άλλο όπως και με τον όρο άρα αφού είδαμε ότι δεν υπάρχει κάποιο εύρημα ανησυχητικό συνεχίζουμε έτσι και βλέπουμε....

Ευτυχώς πολύ καθησυχαστικα τα νέα σου. Ευκαιρία να χαλαρώσεις ψυχολογικά. Δε θα τρομάζεις με την παραμικρή συσπαση. Μόνο αν τυχόν δεις αίμα, αλλά κι αυτό απ ο, τι καταλαβαίνω δε σημαίνει ότι αν δεις αίμα είναι κάτι μη αναστρέψιμο.

Ηθελα Να σε ρωτήσω όμως, από εδώ και πέρα πώς θα συνεχίσεις; εννοώ, ότι από τη στιγμή που ο γιατρός που σε παρακολουθεί σού πρότεινε κάτι για το οποίο οι γιατροί στη Λάρισα δε συμφωνούσαν, πιστεύεις ότι μπορεί να σού δημιουργήσει πρόβλημα; 

Προσωπικά, μια περίοδο ο γυναικολόγος μου μού βρήκε μια κολπίτιδα. Πήγα για εξακρίβωση σε έναν άλλο γυναικολόγο ο οποίος με βρήκε φυσιολογική. Όμως επειδή είχα ενοχλήσεις ακολούθησα τη συμβουλή του γιατρού μου. Μετά από μέρες είχα μια ενόχληση κι επειδή ο γυναικολόγος μου δεν το σήκωνε το τηλέφωνο εκείνη ητ στιγμή, πήρα τον άλλον ο οποίος μού είπε "αφού άκουσες το γιατρό σου, να πάρεις το γιατρό σου να σού πει τι θα κάνεις", με τόνο άσχημο.

Υπάρχει, λοιπόν, περίπτωση να έρθεις κι εσύ σε δύσκολη θέση; τον ειδοποιησες γι αυτά που σού είπαν; 

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια νέα @ΒαλεντιναΧ μου! Τώρα προσπάθησε να είσαι όσο πιο ξεκούραστη γίνεται, και αν έχεις κάποια βοήθεια με τη μικρή σου καλό θα είναι! Όλα καλά θα πάνε!!!❤❤

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Ευτυχώς πολύ καθησυχαστικα τα νέα σου. Ευκαιρία να χαλαρώσεις ψυχολογικά. Δε θα τρομάζεις με την παραμικρή συσπαση. Μόνο αν τυχόν δεις αίμα, αλλά κι αυτό απ ο, τι καταλαβαίνω δε σημαίνει ότι αν δεις αίμα είναι κάτι μη αναστρέψιμο.

Ηθελα Να σε ρωτήσω όμως, από εδώ και πέρα πώς θα συνεχίσεις; εννοώ, ότι από τη στιγμή που ο γιατρός που σε παρακολουθεί σού πρότεινε κάτι για το οποίο οι γιατροί στη Λάρισα δε συμφωνούσαν, πιστεύεις ότι μπορεί να σού δημιουργήσει πρόβλημα; 

Προσωπικά, μια περίοδο ο γυναικολόγος μου μού βρήκε μια κολπίτιδα. Πήγα για εξακρίβωση σε έναν άλλο γυναικολόγο ο οποίος με βρήκε φυσιολογική. Όμως επειδή είχα ενοχλήσεις ακολούθησα τη συμβουλή του γιατρού μου. Μετά από μέρες είχα μια ενόχληση κι επειδή ο γυναικολόγος μου δεν το σήκωνε το τηλέφωνο εκείνη ητ στιγμή, πήρα τον άλλον ο οποίος μού είπε "αφού άκουσες το γιατρό σου, να πάρεις το γιατρό σου να σού πει τι θα κάνεις", με τόνο άσχημο.

Υπάρχει, λοιπόν, περίπτωση να έρθεις κι εσύ σε δύσκολη θέση; τον ειδοποιησες γι αυτά που σού είπαν; 

Του είπα ακριβώς τι είπε ο άλλος γιατρός....και ότι προς το παρόν δεν θα μπω για νοσηλεία θα το πάω έτσι όσο μπορώ και θα με βλέπει και εκείνος μια φορά τον μήνα....τώρα αν κάποια στιγμή πέσω σε αντίφαση πολύ απλά θα κάνω αυτό που θεωρώ εγώ εκείνη την ώρα σωστό... Π.χ στο παράδειγμα της κολπιτιδας θα επερνα την αγωγή,αυτό θα θεωρούσα σωστό αυτό θα έκανα....

 

Just now, Evouska είπε:

Τέλεια νέα @ΒαλεντιναΧ μου! Τώρα προσπάθησε να είσαι όσο πιο ξεκούραστη γίνεται, και αν έχεις κάποια βοήθεια με τη μικρή σου καλό θα είναι! Όλα καλά θα πάνε!!!❤❤

Η μικρή ευτυχώς είναι ήσυχη στο σπίτι τα κάνει όλα ο άντρας μου και έρχεται και η μαμά μου αν και μου είπαν όχι μόνο ξάπλα απλά όχι πολλές δουλειές και ζορισμα

  • Μου αρέσει 3

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Eva1986 είπε:

Την τρίτη το πρωί έκανα περίδεση μέχρι τώρα όλα καλά. Δεν θυμάμαι μέσα στην σαστιμαρα Μ σε πόσες μέρες μ πε.  

Γενικά θα προσέχω για να έχω που λέμε. 

Είμαι των άκρων. Κ πολύ φοβιτσιαρα

Κάτι άσχετο κορίτσια. 

Τι περίεργη αίσθηση να μπαίνεις μόνη για μια επέμβαση. Να σε ξυπνάνε να μην έχεις κανένα δικό σ.  Να μπαίνεις στο δωμάτιο κ πάλι μόνη.  Σαν έρημη κατάρα.  Δεν είπα ότι τρελαίνομαι για κόσμο. Μόνο τον άντρα Μ θα ήθελα που ναι το στήριγμα Μ.  Έχω μεγαλη αδυναμία στον άντρα Μ. Τον θέλω παντού μαζί Μ στα δύσκολα. Μ δίνει θάρρος καθώς είμαι μεγάλη κότα εγώ 

Εννοείται πως σημασια πάνω απ' όλα έχει να έχουμε ένα υγιές μωρό 

Εγώ προτιμώ μόνη μου. Δε θέλω κανέναν. Που γενικά είμαι της παρέας και της κοινωνικοτητας. Αλλά ίσως επειδή με αγχώνει αν ξέρω ότι είναι κάποιος εκεί, γι αυτό δε θέλω κανέναν μαζί μου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κάτι άσχετο, στην κοιλίτσα σας τι βάζετε;; εγώ έβαζα αμυγδαλελαιο αλλά μου τελείωσε αυτό που είχα και μου πήρε ο άντρας μου ένα μεγάλο μπουκάλι αλλά γράφει πάνω εξευγενισμενο ! Αυτό τωρα τι σημαίνει ότι είναι επεξεργασμένο; το πιο πιθανον είναι να το αλλάξω γιατί είδα ότι γράφει και expiry date  3/21! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Evouska είπε:

Κορίτσια κάτι άσχετο, στην κοιλίτσα σας τι βάζετε;; εγώ έβαζα αμυγδαλελαιο αλλά μου τελείωσε αυτό που είχα και μου πήρε ο άντρας μου ένα μεγάλο μπουκάλι αλλά γράφει πάνω εξευγενισμενο ! Αυτό τωρα τι σημαίνει ότι είναι επεξεργασμένο; το πιο πιθανον είναι να το αλλάξω γιατί είδα ότι γράφει και expiry date  3/21! 

Καλησπέρα, εγώ ρώτησα το γιατρό και μου είπε οποιαδήποτε του εμπορίου για ραγαδες στην εγκυμοσύνη, όχι όμως βαζελίνη!! Αγόρασα της elancyl που είδα πολύ καλά σχόλια κατά των ραγαδων που εμφανίζονται στην εγκυμοσύνη. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Evouska είπε:

Κορίτσια κάτι άσχετο, στην κοιλίτσα σας τι βάζετε;; εγώ έβαζα αμυγδαλελαιο αλλά μου τελείωσε αυτό που είχα και μου πήρε ο άντρας μου ένα μεγάλο μπουκάλι αλλά γράφει πάνω εξευγενισμενο ! Αυτό τωρα τι σημαίνει ότι είναι επεξεργασμένο; το πιο πιθανον είναι να το αλλάξω γιατί είδα ότι γράφει και expiry date  3/21! 

Εγώ βάζω διάφορες! Πήρα 2-3 διαφορετικές μάρκες να δοκιμάσω. Στην αρχή έβαζα αμυγδαλελαιο αλλά δεν ένιωθα να κρατά την ενυδάτωση. Καθόμουν ώρα με την κοιλιά απέξω για να απορροφηθεί και τελικά μόλις έβαζα μπλούζα ήταν να σαν να μην έχω βάλει. Μου αρέσει σαν αίσθηση η rilastil, νιώθω την κοιλιά ενυδατωμένη μετά από ώρες και η simulcium. Η frezyferd έχει παχιά συσταση αλλά φαίνεται αρκετά ενυδατική! 

4 ώρες πρίν, Eva1986 είπε:

Την τρίτη το πρωί έκανα περίδεση μέχρι τώρα όλα καλά. Δεν θυμάμαι μέσα στην σαστιμαρα Μ σε πόσες μέρες μ πε.  

Γενικά θα προσέχω για να έχω που λέμε. 

Είμαι των άκρων. Κ πολύ φοβιτσιαρα

Κάτι άσχετο κορίτσια. 

Τι περίεργη αίσθηση να μπαίνεις μόνη για μια επέμβαση. Να σε ξυπνάνε να μην έχεις κανένα δικό σ.  Να μπαίνεις στο δωμάτιο κ πάλι μόνη.  Σαν έρημη κατάρα.  Δεν είπα ότι τρελαίνομαι για κόσμο. Μόνο τον άντρα Μ θα ήθελα που ναι το στήριγμα Μ.  Έχω μεγαλη αδυναμία στον άντρα Μ. Τον θέλω παντού μαζί Μ στα δύσκολα. Μ δίνει θάρρος καθώς είμαι μεγάλη κότα εγώ 

Εννοείται πως σημασια πάνω απ' όλα έχει να έχουμε ένα υγιές μωρό 

Μακάρι όλα να πηγαίνουν καλά από εδώ και πέρα! Όντως είναι άσχημο και δύσκολο. Η μανούλα μου θα μπει για ένα χειρουργείο σε λίγες μέρες κι από τώρα σκέφτομαι πως θα είναι μόνη της κι εμείς μακριά. 

@ΒαλεντιναΧτα@ΒαλεντιναΧτα καλύτερα δυνατά νέα νομίζω! Άλλο κακό να μην σε βρει!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εγώ στα δύσκολα απομονώνομαι κορίτσια. Στα πάρα πολύ δύσκολα ζητάω τη μητέρα μου, δεν ξέρω πως θα γίνει στη γέννα να τους έχω και τους δύο(το σύζυγό και τη μαμά μου) . Για τις ραγαδες έβαζα της frezyderm και μετά βαζελίνη. Με τη βαζελίνη άρχισα να πετάω πάνω από τον αφαλό και τώρα ξαναπήρα της φρεζυντερμ.

Η κοιλιά μου είναι ήδη αρκετά μεγάλη και παρά πολύ ψηλά, λες και είναι το μωρό στο στομάχι. Στα κιλά είμαι σταθερή στα συν 10 εδώ και κάνα μήνα (έχασα δύο κ τα ξαναπήρα). Δε θελω να το παρακάνω με τη διατροφή για να είναι οκ και το έμβρυο. 

  • Μου αρέσει 4

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κορίτσια μου!!! Εγώ βάζω HYDROVIT Base D-Panthenol Cream 100ml. Μου την είχε προτεινει ο γιατρός μου γιατί έχω παράλληλα και φαγούρα στην κοιλιά επειδή Τεντώνει το δέρμα. 

Χθες είχα υπέρηχο και δόξα τω Θεώ όλα καλά. Η μικρή έφτασε τα 365 γραμμάρια. Κουνιοταν κιόλας. Είχα φάει και ένα ωραιότατο προφιτερολ (κορίτσια από την καβάλα ξέρετε τι σημαίνει Ευάγγελου) και έτσι είχε διέγερση η μικρή. 

Στις 22 του μήνα έχω τη Β επίπεδου. Ανυπομονώ να δω φατσουλα! 

Εγώ με τα κιλά είμαι μόνο 1 από όταν ξεκίνησα. Είχα χάσει βέβαια 2 το πρώτο τρίμηνο τα οποία τα πηρα πισω. 

 

 

  • Μου αρέσει 8

oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φώφη1990 είπε:

Καλησπερα κορίτσια μου!!! Εγώ βάζω HYDROVIT Base D-Panthenol Cream 100ml. Μου την είχε προτεινει ο γιατρός μου γιατί έχω παράλληλα και φαγούρα στην κοιλιά επειδή Τεντώνει το δέρμα. 

Χθες είχα υπέρηχο και δόξα τω Θεώ όλα καλά. Η μικρή έφτασε τα 365 γραμμάρια. Κουνιοταν κιόλας. Είχα φάει και ένα ωραιότατο προφιτερολ (κορίτσια από την καβάλα ξέρετε τι σημαίνει Ευάγγελου) και έτσι είχε διέγερση η μικρή. 

Στις 22 του μήνα έχω τη Β επίπεδου. Ανυπομονώ να δω φατσουλα! 

Εγώ με τα κιλά είμαι μόνο 1 από όταν ξεκίνησα. Είχα χάσει βέβαια 2 το πρώτο τρίμηνο τα οποία τα πηρα πισω. 

 

 

Μπράβο κορίτσι Μ.  Πολύ ευχάριστα νέα. 

Πωπω Ευαγγελου κόλαση. 

Να κάνεις κ την β να φύγει μια έννοια 

Just now, jellyfishch είπε:

Κι εγώ στα δύσκολα απομονώνομαι κορίτσια. Στα πάρα πολύ δύσκολα ζητάω τη μητέρα μου, δεν ξέρω πως θα γίνει στη γέννα να τους έχω και τους δύο(το σύζυγό και τη μαμά μου) . Για τις ραγαδες έβαζα της frezyderm και μετά βαζελίνη. Με τη βαζελίνη άρχισα να πετάω πάνω από τον αφαλό και τώρα ξαναπήρα της φρεζυντερμ.

Η κοιλιά μου είναι ήδη αρκετά μεγάλη και παρά πολύ ψηλά, λες και είναι το μωρό στο στομάχι. Στα κιλά είμαι σταθερή στα συν 10 εδώ και κάνα μήνα (έχασα δύο κ τα ξαναπήρα). Δε θελω να το παρακάνω με τη διατροφή για να είναι οκ και το έμβρυο. 

Εγώ που θα Μάι εσώκλειστη κ ξαπλωτη ένας θεός ξέρει πόσα θα βάλω 

Μ μαγειρευουν κ άλλοι κ δεν τολμώ να πω κάτι πάρα μόνο ευχαριστω. Ότι Μ δίνουν αυτό τρώω. Από το να μαγειρέψω εγω. 

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βάζω bio oil... 

Απο κιλα συν 4,5 μπορεί και 5, ελπίζω όχι παραπάνω γτ δεν ανέβηκα αυτές τις μέρες. Τα έχω πάρει απότομα, νιώθω ότι η κοιλιά μου μεγάλωσε πολύ αν και ακόμα υπάρχει κόσμος που δεν καταλαβαίνει ότι είμαι έγκυος. Έχω όμως πολλή όρεξη για φαγητό, λαιμαργία θα έλεγα 

  • Μου αρέσει 3

iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...