Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • κορίτσια το επίδομα γεννάς τα 2400 πάνε με εισοδηματικά κριτήρια; πχ εγώ κάνω χωριστή δήλωση από τον άντρα μ! εχω χαμηλό εισόδημα! εκείνος αντίθετα έχει πχ πάνω από 100000 ! το δικαιούμαι; πήρα το 1555 μου είπαν είναι ανεξάρτητο εισοδήματος αλλά νομίζω κάνουν λάθος γιατί εγώ διαβάζω αλλά στο ίντερνετ και ότι είναι μέχρι οικογενειακό εισόδημα 40000! με μπέρδεψαν 

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια μου.....καλή Μεγάλη εβδομάδα να έχουμε με υγεία!!! Παρήγγειλα ότι θα χρειαστώ από ρούχα προίκα για το μωρό σήμερα! Άντε να έρθουν να αρχίσω πλυσιμο να τελειώσει η βαλίτσα για καλό και για κακό!!!!

  • Μου αρέσει 10

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, ΒαλεντιναΧ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου.....καλή Μεγάλη εβδομάδα να έχουμε με υγεία!!! Παρήγγειλα ότι θα χρειαστώ από ρούχα προίκα για το μωρό σήμερα! Άντε να έρθουν να αρχίσω πλυσιμο να τελειώσει η βαλίτσα για καλό και για κακό!!!!

Μεγεια σας Βαλεντίνα!!! Με το καλό να τα χαρείτε!!! Όλα μια χαρά πάνε!!! Σου εύχομαι η βαλίτσα να σου είναι αχρείαστη για τις επόμενες 8 εβδομάδες!!:D

  • Μου αρέσει 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Evouska είπε:

12 μέρες έχω να πάω!! Ελπίζω να έχει πάει 2 κιλά 1900 ήταν την τελευταία φορά!! Η αλήθεια είναι ότι τελευταία δεν έχω πολλή όρεξη το βράδυ γιατί μου κάθεται βαρύ στο στομάχι ότι κ να φάω και τρώω ελαφριά! 

Καλέ τι 2 κιλά να πάρει το μωρό μέσα σε 12 μέρες;Τρομπόνι είναι να φουσκώνει τόσο γρήγορα; Μην αγχώνεσαι καθόλου. εμένα στο ντόπλερ ήταν 1990 και χθες που πήγα στη γιατρό ήταν 2290 ενώ εγώ στα κιλά μου σταθερή.

Να σας πω και τι άλλο έπαθα...Μου πήρε για καλλιέργεια κολπικού υγρού και της λέει ο έξυπνος ο άντρας μου, δεν της μετράς και τον τράχηλο να δούμε, αν μπορούμε για σεξ ;Πράγματι μου μετρά τον τράχηλο με το ματσούκι και μου λέει ΄΄Α είναι μακρύς ο τράχηλός σου ακόμα', για κάτσε να το κοιτάξω καλύτερα''Και πριν προλάβω να αντιδράσω κορίτσια ΤΟ ΕΦΑΓΑ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΑΚΙ!Δια ασήμαντον αφορμήν!!!1η από εδώ μέσα διακορεύτηκα και με δεδομένο ότι πάω για καισαρική! Με τσουτσούρισε σας λέω!Εννοείται ότι μετά αυτό χρησιμοποιήθηκε για στέρηση ΄΄συζυγικών καθηκόντων΄΄

  • Χαχα 4
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, BILLE είπε:
14 ώρες πρίν, Evouska είπε:

12 μέρες έχω να πάω!! Ελπίζω να έχει πάει 2 κιλά 1900 ήταν την τελευταία φορά!! Η αλήθεια είναι ότι τελευταία δεν έχω πολλή όρεξη το βράδυ γιατί μου κάθεται βαρύ στο στομάχι ότι κ να φάω και τρώω ελαφριά! 

Καλέ τι 2 κιλά να πάρει το μωρό μέσα σε 12 μέρες;Τρομπόνι είναι να φουσκώνει τόσο γρήγορα; Μην αγχώνεσαι καθόλου. εμένα στο ντόπλερ ήταν 1990 και χθες που πήγα στη γιατρό ήταν 2290 ενώ εγώ στα κιλά μου σταθερή.

Να σας πω και τι άλλο έπαθα...Μου πήρε για καλλιέργεια κολπικού υγρού και της λέει ο έξυπνος ο άντρας μου, δεν της μετράς και τον τράχηλο να δούμε, αν μπορούμε για σεξ ;Πράγματι μου μετρά τον τράχηλο με το ματσούκι και μου λέει ΄΄Α είναι μακρύς ο τράχηλός σου ακόμα', για κάτσε να το κοιτάξω καλύτερα''Και πριν προλάβω να αντιδράσω κορίτσια ΤΟ ΕΦΑΓΑ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΑΚΙ!Δια ασήμαντον αφορμήν!!!1η από εδώ μέσα διακορεύτηκα και με δεδομένο ότι πάω για καισαρική! Με τσουτσούρισε σας λέω!Εννοείται ότι μετά αυτό χρησιμοποιήθηκε για στέρηση ΄΄συζυγικών καθηκόντων΄΄

Χαχαχαχα τι ξαφνικό σοκ ήταν αυτό που πέρασες ρε αγάπη κ εσύ! Σε καταλαβαίνω κ εγώ στο ντοπλερ που μου έκανε λίγο κολπικό για να μετρήσουμε τράχηλο τα είδα όλα!  Η μπεμπα ήταν ήδη 1900 στον προηγούμενο υπερηχο κ έλεγα μακάρι να έχει πάει 2 κιλά!! Τελικά μόλις γυρίσαμε από τον γιατρό και έχει πάει 2277 η μπεμπα, είναι κ μια βδομάδα μεγαλύτερη! Το αμνιακό υγρό απ ότι μου είπε μόνο ειναι στα κατωτατα φυσιολογικά κ μου είπε να πίνω πολύ νερό κ να ξαναπάω την άλλη βδομάδα να δούμε πως πάει! Η αλήθεια είναι ότι τις τελευταίες μέρες το ξεχνάω κάποιες φορές να πίνω νερό αλλά τώρα θα το έχω πιο πολύ στο νου μου!

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

On 22/4/2021 at 6:03 ΜΜ, Eleni Kost11 είπε:

Κορίτσια επέστρεψα κι εγώ!!! Είχα τεράστιο πρόβλημα με την σύνδεση μου στο forum! Είχα καθαρίσει τα cookies στο κινητό και με αποσύνδεσε από το site, και ενώ έβαζα σωστά τα στοιχεία μου δεν μπορούσα να συνδεθώ! Έχει κανα δυο εβδομάδες αυτό! Σας διάβαζα αλλά δεν μπορούσα να απαντήσω! Τέλος πάντων, όλα καλά τελικά καταφερα να συνδεθώ!

Σημερα έχουμε ραντεβού με τον γιατρό και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ θα δούμε τον μπόμπιρα μας, κάθε μήνας μου μοιάζει αιώνας! Απίστευτο!! 32+3 σήμερα!!!! Από προετοιμασίες έχω κολλήσει λίγο στα ρουχαλάκια, χαχα, δεν εχω κάνει τίποτα ακόμα! Από όταν σταμάτησα τη δουλειά το μόνο που θέλω είναι να κοιμάμαι!!! Από τις 11 κάθε βράδυ μέχρι 12:30 σίγουρα χαχαχα!! Τώρα προτεραιότητα μας είναι να αγοράσουμε λίκνο και ριλαξ! Επίσης ψάχνω όλη μέρα και δεν μπορώ να αποφασίσω σε τι μαρσιπο να καταλήξω! 
επισης κορίτσια, για δημόσιο νοσοκομείο, τι είναι προτιμότερο να έχω, μια βαλίτσα ή σάκους; Τι σας έχει βολεψει εσας;; Μόλις μπει με το καλό ο Μάης θα αρχίσω να μαζεύω χαρτιά και να φτιάχνω την τσάντα για το νοσοκομείο!!

Για μάρσιπο δες Μέι ται. Η ρινγκ σλινγκ. Εγώ είχα Μέι ται και κουβαλούσα τη μεγάλη από ημερών έως 2 χρόνων. Είχα πάρει μάρκα αστεράκι.

Κι εγώ σιγά σιγά θα α κάνω βαλίτσα να είναι έτοιμη για παν ενδεχόμενο. Έκανα και την Παρασκευή τις ενέσεις για τα πνευμόνια του μωρού .

Ο τράχηλος πριν δύο βδομάδες ήταν 1.5 εκ.

Αύριο έχω γιατρό να δούμε πώς πάει. Και ελπίζω να μείνει μέσα ακόμα 5 εβδομάδες. Έχω ψιλοσυσπασεις αν κουραστω. Παίρνω και glopir , που προλαμβάνουν τον πρόωρο τοκετό αλλά εχω αρχίσει να αγχώνομαι.αν θα τα καταφέρουμε .να κάνω το δωμάτιο του μωρού. Να πλύνω τα βρεφικά. Και ένα σωρό άλλες δουλειές

Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη είχα πάρει σερβιετες για τα λοχεία . τώρα σκέφτομαι μήπως είναι πιο βολικά τα εσώρουχα μιας χρήσης. Τι λέτε?

  • Μου αρέσει 2

MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, λιλιτο είπε:

Για μάρσιπο δες Μέι ται. Η ρινγκ σλινγκ. Εγώ είχα Μέι ται και κουβαλούσα τη μεγάλη από ημερών έως 2 χρόνων. Είχα πάρει μάρκα αστεράκι.

Κι εγώ σιγά σιγά θα α κάνω βαλίτσα να είναι έτοιμη για παν ενδεχόμενο. Έκανα και την Παρασκευή τις ενέσεις για τα πνευμόνια του μωρού .

Ο τράχηλος πριν δύο βδομάδες ήταν 1.5 εκ.

Αύριο έχω γιατρό να δούμε πώς πάει. Και ελπίζω να μείνει μέσα ακόμα 5 εβδομάδες. Έχω ψιλοσυσπασεις αν κουραστω. Παίρνω και glopir , που προλαμβάνουν τον πρόωρο τοκετό αλλά εχω αρχίσει να αγχώνομαι.αν θα τα καταφέρουμε .να κάνω το δωμάτιο του μωρού. Να πλύνω τα βρεφικά. Και ένα σωρό άλλες δουλειές

Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη είχα πάρει σερβιετες για τα λοχεία . τώρα σκέφτομαι μήπως είναι πιο βολικά τα εσώρουχα μιας χρήσης. Τι λέτε?

Προσπάθησε οσο μπορείς να κάνεις τις δουλειές σιγά σιγά με διαλείμματα και ότι προλάβεις, όσο μπορείς μην κουράζεσαι. Και όπως λέμε να σκέφτεσαι  θετικά!!! Μάρσιπο με μαλακο ύφασμα σε στυλ μει ται σκέφτομαι και γω να παρω, αλλά λέω αφού γεννηθεί μπας και δοκιμάσω, αλλά με τα κρούσματα χλωμό το βλέπω να πηγαίνω με το μωρο στο μαγαζί. Θα δούμε. Όσο για τα εσώρουχα μιας χρήσης πηρα πάνες ακράτειας της tena  σαν εσώρουχο είναι, (όχι παιδική πανα σαν του μωρου). Θα δείξει... Θα χω και σερβιέτες και εσώρουχα και βλέπουμε.

  • Μου αρέσει 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου. Εγώ είμαι ήδη στην 35η εβδομάδα, λίγο έλειψε να μπω να γεννήσω γιατί αναμεσα στις εξετασεις για προεκλαμψια εδειξαν ουρικό οξύ αυξημένο. Επανέλαβα εξετάσεις δύο φορές Κ σε συνδυασμό με τους υπέρηχους είδαμε ότι όλα βαίνουν καλώς. Τα μωρά είναι 2100 Κ 2300 Κ πήραν βάρος (παρόλο που εγώ δεν έχω πάρει το τελευταιο διαστημα είμαι 12 κιλά συν από την αρχή) . Ο τράχηλος που μετρήσαμε κολπικα είναι 13 κλειστός. Εκανα αλλη μια ενεση κορτιζονης. Αν δεν σπάσουν τα νερά αυτή την εβδομάδα πάμε για την επόμενη δηλαδή 36η μια εβδομάδα πριν το maximum για δίδυμες κυησεις (37η), δηλαδή σχεδόν τέλος 8ου. Θελω να φτασω μεχρι εκει σιγουρα να τσουπωσουν λιγο κ αυτα αφου χανουν βαρος τον πρώτο καιρο. Να πάρουν 200 γραμμαριακια ακόμα....

Μέχρι τότε ξάπλα μην σπάσουν τα νερά! 

Για να δούμε... θα γεννηθούν Απρίλιο ή Μάιο?? 

Ουφ, στο σπίτι είμαστε σε alert κατάσταση! 

Όλα καλά να πάνε σε όλες κορίτσια, με το καλό, καλό Πάσχα κ καλή Ανάσταση!

  • Μου αρέσει 13

4nDhp3.pngjeL6p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , phal είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου. Εγώ είμαι ήδη στην 35η εβδομάδα, λίγο έλειψε να μπω να γεννήσω γιατί αναμεσα στις εξετασεις για προεκλαμψια εδειξαν ουρικό οξύ αυξημένο. Επανέλαβα εξετάσεις δύο φορές Κ σε συνδυασμό με τους υπέρηχους είδαμε ότι όλα βαίνουν καλώς. Τα μωρά είναι 2100 Κ 2300 Κ πήραν βάρος (παρόλο που εγώ δεν έχω πάρει το τελευταιο διαστημα είμαι 12 κιλά συν από την αρχή) . Ο τράχηλος που μετρήσαμε κολπικα είναι 13 κλειστός. Εκανα αλλη μια ενεση κορτιζονης. Αν δεν σπάσουν τα νερά αυτή την εβδομάδα πάμε για την επόμενη δηλαδή 36η μια εβδομάδα πριν το maximum για δίδυμες κυησεις (37η), δηλαδή σχεδόν τέλος 8ου. Θελω να φτασω μεχρι εκει σιγουρα να τσουπωσουν λιγο κ αυτα αφου χανουν βαρος τον πρώτο καιρο. Να πάρουν 200 γραμμαριακια ακόμα....

Μέχρι τότε ξάπλα μην σπάσουν τα νερά! 

Για να δούμε... θα γεννηθούν Απρίλιο ή Μάιο?? 

Ουφ, στο σπίτι είμαστε σε alert κατάσταση! 

Όλα καλά να πάνε σε όλες κορίτσια, με το καλό, καλό Πάσχα κ καλή Ανάσταση!

Έφτασες σχεδόν ευτυχώς!!! Όλα να πάνε καλά με τα μωράκια σου να φτάσεις και τις 36 εβδομάδες και τις 37!!! Και όσο μπορείς ξεκουράσου γιατί θα χρειαστείς δυνάμεις!!! Και απο κιλάκια πολυ καλά ειναι τα μωράκια σου, και εσυ αν σκεφτείς ότι γύρω στα 5 είναι τα μωράκια!!! Όλα καλά να πάνε και πάλι !!! Όταν με το καλό έρθουν και μπορέσεις ενημέρωσέ μας!!

  • Ευχαριστώ 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Φραουλίτσα* είπε:

Προσπάθησε οσο μπορείς να κάνεις τις δουλειές σιγά σιγά με διαλείμματα και ότι προλάβεις, όσο μπορείς μην κουράζεσαι. Και όπως λέμε να σκέφτεσαι  θετικά!!! Μάρσιπο με μαλακο ύφασμα σε στυλ μει ται σκέφτομαι και γω να παρω, αλλά λέω αφού γεννηθεί μπας και δοκιμάσω, αλλά με τα κρούσματα χλωμό το βλέπω να πηγαίνω με το μωρο στο μαγαζί. Θα δούμε. Όσο για τα εσώρουχα μιας χρήσης πηρα πάνες ακράτειας της tena  σαν εσώρουχο είναι, (όχι παιδική πανα σαν του μωρου). Θα δείξει... Θα χω και σερβιέτες και εσώρουχα και βλέπουμε.

Ναι προσπαθώ να κρατάω θετική στάση και θα γίνουν όλα σιγά σιγά. Στο μυαλό μου είναι μαζεμένα πολλά.

 

4 ώρες πρίν, phal είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου. Εγώ είμαι ήδη στην 35η εβδομάδα, λίγο έλειψε να μπω να γεννήσω γιατί αναμεσα στις εξετασεις για προεκλαμψια εδειξαν ουρικό οξύ αυξημένο. Επανέλαβα εξετάσεις δύο φορές Κ σε συνδυασμό με τους υπέρηχους είδαμε ότι όλα βαίνουν καλώς. Τα μωρά είναι 2100 Κ 2300 Κ πήραν βάρος (παρόλο που εγώ δεν έχω πάρει το τελευταιο διαστημα είμαι 12 κιλά συν από την αρχή) . Ο τράχηλος που μετρήσαμε κολπικα είναι 13 κλειστός. Εκανα αλλη μια ενεση κορτιζονης. Αν δεν σπάσουν τα νερά αυτή την εβδομάδα πάμε για την επόμενη δηλαδή 36η μια εβδομάδα πριν το maximum για δίδυμες κυησεις (37η), δηλαδή σχεδόν τέλος 8ου. Θελω να φτασω μεχρι εκει σιγουρα να τσουπωσουν λιγο κ αυτα αφου χανουν βαρος τον πρώτο καιρο. Να πάρουν 200 γραμμαριακια ακόμα....

Μέχρι τότε ξάπλα μην σπάσουν τα νερά! 

Για να δούμε... θα γεννηθούν Απρίλιο ή Μάιο?? 

Ουφ, στο σπίτι είμαστε σε alert κατάσταση! 

Όλα καλά να πάνε σε όλες κορίτσια, με το καλό, καλό Πάσχα κ καλή Ανάσταση!

Όλα καλά να πάνε . Και θα μπεις και στον ένατο και όλα καλά. Δεν ήξερα αυτό για τη  δίδυμη κύηση. Όταν γέννησα ήταν στο διπλανό δωμάτιο μια κοπέλα με δίδυμα σχεδόν 38 εβδομαδων και γέννησε και φυσιολογικα.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 26/4/2021 at 9:31 ΜΜ, Evouska είπε:

Τι ωραία νέα που διαβάζω κοριτσάκια μου πολύ χαίρομαι!! Κ εμείς αύριο το πρωί έχουμε υπερηχο!

@BILLEΜέτρησα κ εγώ από περιέργεια την κοιλιά μου Να δω πόσο είναι κ είναι κ εμένα 112!!Έχει μεγαλώσει πάρα πολυ!! Αλλά βρε κορίτσια προβληματιστηκα με κάτι! Από την τελευταία φορά που ζυγιστηκα στον γιατρό 14 του μήνα είμαι ακόμα στα ίδια κιλά, 73 δηλαδή +10 από τα κιλα που ήμουν πριν την εγκυμοσύνη. Αυτό σημαίνει ότι και το μωράκι δεν θα έχει πάρει άλλο βάρος αφού δεν έχω πάρει εγώ τις τελευταίες βδομαδες; εγώ το είχα δεδομένο ότι θα έχω πάρει κ μου φάνηκε περίεργο!

Καλημερα! Και εγώ τις τελευταίες 2 εβδομάδες είμαι στα ίδια κιλά και μου κάνει πολύ εντύπωση. Έχω χαλαρώσει και με την διατροφή και όλο τσιμπολογαω. :huh: πάντως η μπέμπα την Πέμπτη που πήγαμε στον γιατρό ήταν 2 κιλά! Στον υπέρηχο που την είδαμε έμοιαζε πολύ στον άντρα μου, και ο γιατρός είπε πως έχει μπόλικο μαλλί!

Χαίρομαι πολύ για τα καλά σας νέα! Κοντευουμε, ώρες ώρες μου φαίνεται απίστευτο πως πέρασε ο καιρός..

Κορίτσια, τις τελευταίες μέρες έχω θέμα δυσκοιλιότητας. Θα πάρω τον γιατρό να τον ρωτήσω τι μπορώ να πάρω γιατί σφιγγομαι πολύ και δεν ξέρω αν είναι κακό. Παίρνετε κάτι εσείς για την δυσκοιλιότητα? 

Ευτυχώς μου έχουν φύγει οι πολλές αϋπνίες. Αλλά πολλές καούρες! Ευτυχώς παίρνω μααλοξ και ηρεμούν λίγο.

  • Μου αρέσει 2

LhJOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γυρίσαμε κι εμείς. Σήμερα κάναμε το 2ο doppler. 2040 η μικρή, ο πλακούντας πλέον υψηλός, ο τράχηλος κλειστός στα 3εκ. Αμνιακα, βάρος μωρού και όλα μια χαρά (δεν έχουν επηρεαστεί από το διαβήτη κύησης μέχρι στιγμής). Είμαι πολύ χαρούμενη.γιατι τελευταία στις μετρήσεις μου ξέφευγα και αγχώθηκα μήπως αυξήθηκαν τα αμνιακα. 

Το βάρος μου τις τελευταίες 6 εβδομάδες παραμένει σταθερό!!! Μου έκανε φοβερή εντύπωση. Βέβαια κάνω διατροφη λόγω διαβήτη κύησης και επειδή ψιλοπρηστηκα έκοψα και τα αλμυρά. Τις επόμενες ημέρες θα πάω στο γιατρό για να δούμε τι θα μου πει.

Σας φιλώ γλυκά (με στέβια λόγω διαβήτη :lol::lol:)

  • Μου αρέσει 10
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , HopeMe είπε:

Γυρίσαμε κι εμείς. Σήμερα κάναμε το 2ο doppler. 2040 η μικρή, ο πλακούντας πλέον υψηλός, ο τράχηλος κλειστός στα 3εκ. Αμνιακα, βάρος μωρού και όλα μια χαρά (δεν έχουν επηρεαστεί από το διαβήτη κύησης μέχρι στιγμής). Είμαι πολύ χαρούμενη.γιατι τελευταία στις μετρήσεις μου ξέφευγα και αγχώθηκα μήπως αυξήθηκαν τα αμνιακα. 

Το βάρος μου τις τελευταίες 6 εβδομάδες παραμένει σταθερό!!! Μου έκανε φοβερή εντύπωση. Βέβαια κάνω διατροφη λόγω διαβήτη κύησης και επειδή ψιλοπρηστηκα έκοψα και τα αλμυρά. Τις επόμενες ημέρες θα πάω στο γιατρό για να δούμε τι θα μου πει.

Σας φιλώ γλυκά (με στέβια λόγω διαβήτη :lol::lol:)

Μπράβο!! Πολυ ωραια τα νέα σου!!! Όλα μια χαρά!!! Αλήθεια πως μπορείς χωρίς αλάτι; Τα γλύκα ας μου τα κόψουν τα αλμυρά ποτε!!! Θα στανταρετε και ημερομηνία με το καλό; 

14 ώρες πρίν, Αυρα87 είπε:

Καλημερα! Και εγώ τις τελευταίες 2 εβδομάδες είμαι στα ίδια κιλά και μου κάνει πολύ εντύπωση. Έχω χαλαρώσει και με την διατροφή και όλο τσιμπολογαω. :huh: πάντως η μπέμπα την Πέμπτη που πήγαμε στον γιατρό ήταν 2 κιλά! Στον υπέρηχο που την είδαμε έμοιαζε πολύ στον άντρα μου, και ο γιατρός είπε πως έχει μπόλικο μαλλί!

Χαίρομαι πολύ για τα καλά σας νέα! Κοντευουμε, ώρες ώρες μου φαίνεται απίστευτο πως πέρασε ο καιρός..

Κορίτσια, τις τελευταίες μέρες έχω θέμα δυσκοιλιότητας. Θα πάρω τον γιατρό να τον ρωτήσω τι μπορώ να πάρω γιατί σφιγγομαι πολύ και δεν ξέρω αν είναι κακό. Παίρνετε κάτι εσείς για την δυσκοιλιότητα? 

Ευτυχώς μου έχουν φύγει οι πολλές αϋπνίες. Αλλά πολλές καούρες! Ευτυχώς παίρνω μααλοξ και ηρεμούν λίγο.

Μια χαρά και η δική σου μπέμπα!! Για το σφίξιμο δεν ξέρω, θυμάμαι ότι ο γιατρός είχε πει σε μια έγκυο να μην σφίγγεται καθόλου αλλά είχε θέμα με τον τράχηλο. Αν δεν έχεις θέμα μπορεί να μην πειράζει. Ρωτα τον γιατρό σου και πες μας αν είναι. Εμένα αυτο που έχει δουλέψει 2 με 3 δαμάσκηνα το πρωι με ενα ποτήρι νερο πριν παω οτιδήποτε. Μετα απο λίγο τρέχω τουαλέτα. Αν δεν πάρω για μέρες, θέλει 2 με 3 να το κάνω για να παρεις μπροστά το σύστημα. Δοκίμασε το φρούτο είναι, αποξηραμένο, οπότε κακο δεν κάνει. ;)

  • Μου αρέσει 2

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Φραουλίτσα* είπε:

Μπράβο!! Πολυ ωραια τα νέα σου!!! Όλα μια χαρά!!! Αλήθεια πως μπορείς χωρίς αλάτι; Τα γλύκα ας μου τα κόψουν τα αλμυρά ποτε!!! Θα στανταρετε και ημερομηνία με το καλό; 

Μια χαρά και η δική σου μπέμπα!! Για το σφίξιμο δεν ξέρω, θυμάμαι ότι ο γιατρός είχε πει σε μια έγκυο να μην σφίγγεται καθόλου αλλά είχε θέμα με τον τράχηλο. Αν δεν έχεις θέμα μπορεί να μην πειράζει. Ρωτα τον γιατρό σου και πες μας αν είναι. Εμένα αυτο που έχει δουλέψει 2 με 3 δαμάσκηνα το πρωι με ενα ποτήρι νερο πριν παω οτιδήποτε. Μετα απο λίγο τρέχω τουαλέτα. Αν δεν πάρω για μέρες, θέλει 2 με 3 να το κάνω για να παρεις μπροστά το σύστημα. Δοκίμασε το φρούτο είναι, αποξηραμένο, οπότε κακο δεν κάνει. ;)

Τα αλμυρά ούτως ή άλλως τα είχα ελαττώσει πριν μείνω έγκυος, όπως είχα κόψει και τη ζάχαρη, λόγω αλλαγης διατροφικής ιδεολογίας. Και εντάξει, τη ζάχαρη την αντικαθιστά με στέβια/ζάχαρη καρύδας και οπότε δεν στερεισαι των γλυκών. Για το αλάτι κάνω το εξής, δε ρίχνω πλέον στη σαλάτα καθόλου (ξεγελιέται με ξύδι ή λεμόνι ανάλογα), τυρί ούτως ή άλλως υποκαθιστώ με γιαούρτι ή γάλα λόγω διαβήτη κυησης, άντε λίγο ανθότυρο στο τσακιρ κέφι. Μόνο στα φαγητά βάζω αλάτι τόσο όσο να νοστιμίσει και τρώγεται. Αυτό το κανω εδώ και χρόνια οπότε τους έχω μάθει όλους ετσι (εννοώ όχι ανάλατο αλλά ούτε και υπερβολές), άρα οποία ποσότητα αλατιού λαμβάνω την έχω περιορίσει εκεί. Λίγο το ένα λίγο το άλλο, παραμένω σταθερή εδώ και 6 εβδομαδες στα +10 κιλά ενώ στις κόρες μου έπαιρνα +23 εκάστη (αλλά ξεκινούσαν με λιγότερα κιλά....). Κουράστηκα μεν, γιατί αυτή η εγκυμοσύνη είχε πολύ άγχος από την αρχή και πολλά παρατράγουδα, όπως θυμάστε, και να προσέχεις και το φαγητό και να μετριέται μςτα από κάθε γεύμα και να μετράς 3 φορές τη μέρα πίεση γιατί ψιλοπρηστηκα με έχουν κουράσει, αλλά υπομονή! 4 εβδομαδες μείνανε. Αρκεί που το μπουμπούκι είναι μια χαρά!

Ημερομηνία νομίζω τις επόμενες ημέρες που θα πάω θα την ορίσουμε, πρώτα ο Θεός! Μου είχε πει 25-30 Μαϊου αλλά Πητ έχω 13/6 και όχι 9/6 βάση κύκλου (έχω κύκλο 32 ημερών). Άρα θα το υπενθυμίσω

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια και από εμένα σήμερα επισήμως στον 8ο και μετράω αντίστροφα για τον 9ο ας με αξιώσει ο Θεός τέτοιες Άγιες μέρες να φτάσω όσο θέλει Εκείνος με την βοήθεια Του!!!

Να έχουμε ένα υγιές και ευλογημένο Πάσχα!!!

  • Μου αρέσει 7

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...