Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 22 ώρες πρίν, LeneL είπε:

      Σίγουρα έχει άγχος, τα ποσοστά είναι πολύ ενθαρρυντικά όμως! Καλό θα είναι να κάνει μια καλή συνεννόηση η φίλη σου και να ξεκινήσει με ξεκάθαρη εικόνα. Πχ, να ρωτήσει αν τα ωάρια που θα της δώσουν στην τιμή που θα της πουν είναι για μια προσπάθεια ή αν φτάνουν και για δεύτερη. Επίσης έχει σημασία στην αναμονή αν έχει και η ίδια κάποιες απαιτήσεις ιδιαίτερες πχ, να έχει κοινά εμφανισιακά με τη δότρια ή αν την ενδιαφέρει η ομάδα αίματος.. αν το ψάξει λίγο στο ίντερνετ υπάρχουν πλέον αρκετές εμπειρίες από δωρεά. Να πάει με έτοιμες ερωτήσεις για να μη βρεθεί προ εκπλήξεων! Μακάρι να της πάνε όλα καλά!

      Καλησπέρα! Ναι εχεις δίκιο! Πρέπει να ρωτήσει αν η τιμη θα είναι για μια ή και για δεύτερη προσπάθεια.
      Τι άλλο να ρωτήσει;  Αραγε εδώ θα είναι Ελληνίδες ή μπορεί και από αλλη  χώρα; 

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

Αχ κορίτσια μου απίστευτο μου φαίνεται που πλησιάζει η ώρα!!! Δεν το έχω συνειδητοποιήσει ακόμα!! Με το καλό να έρθουν όλα τα μωράκια της ομαδουλας μας!! 

Εγώ γύρισα πριν λίγο από τον υπερηχο, 2400 η μπεμπα κ είναι πια στην φυσιολογική καμπύλη ανάπτυξης, όχι πιο μεγάλη που ήταν πριν, αλλά μου είπε ότι έτσι γίνεται! Τα αμνιακα υγρά φυσιολογικά κ έχουμε ξανά υπερηχο μόλις μπω στον μήνα μου ,17/5! Αύριο το πρωί θα πάω κ τους υπερηχους στον γιατρό του νοσοκομείου να τους δει!

  • Μου αρέσει 9
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πήγα κι εγώ στο γιατρό σήμερα. Είμαι στην 32η εβδομάδα, ο μπέμπης είναι γύρω στα 2,5 κιλά. Μού είπε ότι δε θα βγει πάνω από 4 κιλά αυτή τη φορά. Όμως πάμε για πάνω από 3,5. Άρα όλα καλά. Έχει κατέβει λίγο, έχει πάρει θέση και γι' αυτό όσο γίνεται να μη σηκώνω καθόλου βάρη. 

  • Μου αρέσει 9
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , ΧρυσαΜ είπε:

Πήγα κι εγώ στο γιατρό σήμερα. Είμαι στην 32η εβδομάδα, ο μπέμπης είναι γύρω στα 2,5 κιλά. Μού είπε ότι δε θα βγει πάνω από 4 κιλά αυτή τη φορά. Όμως πάμε για πάνω από 3,5. Άρα όλα καλά. Έχει κατέβει λίγο, έχει πάρει θέση και γι' αυτό όσο γίνεται να μη σηκώνω καθόλου βάρη. 

Τέλεια νέα Χρυσακι μου ! ❤❤❤ για φυσιολογικά πάτε ε; με το καλοοοο!!

Link to comment
Share on other sites

35+1 σήμερα για μένα και πιστεύω ακόμα δεν έχει γυρίσει το μωρό... στην τελευταία επίσκεψη την προηγούμενη εβδομάδα δεν είχε γυρίσει... εσάς ποτέ πήρανε θέση τα babies σας; Το καταλάβατε; Ο γιατρός είπε ότι σε αυτή τη φάση αν γυρίσει θα το καταλάβω και θα είναι πολύ αισθητό. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, HopeMe είπε:

Άψογα! Άσε τη βαλίτσα ξεχασμένη για λίγες εβδομάδες ακόμα :-P

Κοντευουμε! Σήμερα πήγα νοσοκομείο αλλά δε μου επιτρέψανε ν ανέβω χωρίς τεστ covid. Μου δώσανε λίστα με τα πράγματα που πρέπει να έχει η βαλίτσα. Ζήτησε τη, θα σε βοηθήσει.

Σήμερα σε σκεφτόμουνα. Έκλεισα κι εγώ ημερομηνία και σκεφτόμουν ότι θα είσαι πιο νωρίς! Με το καλό ν ανταμώσεις τ αγγελούδια σου! Θα είναι τα πρώτα μωράκια της ομαδουλας μας:wub:

Κορίτσια μου, τα δικά μου νέα: σήμερα 2.470 η μικρή, καλή ανάπτυξη, ψιλή, όλα μια χαρά! Μάλιστα λόγω ότι ο πλακούντας είναι πλέον υψηλός μας έδωσε το ελεύθερο για επαφές :roll: Σκιαχτηκα για λίγο. Τι είναι επαφές; :lol::lol:

Στο εξής θα με βλέπει κάθε Τετάρτη για nst. Οι 2 πιθανές ημερομηνίες είναι 26/5 (στα γενέθλια μου) ή 29/5. Περιμένει να του πω ποτέ με βολεύει, παρακολουθώντας βέβαια και την ανάπτυξη του μωρού κάθε εβδομάδα. Την άλλη Τετάρτη επίσης θα λάβω τελικές οδηγίες από την αιματολογο και τους ενδοκρινολόγους. Αυτό ήταν κορίτσια  μου, το φάγαμε το βόδι! 

Καλημέρα!!! Μια χαρα η μπέμπα απο ανάπτυξη μπράβο!!! Άντε με το καλό!!! Το χαρτι με τα πράγματα μου το ειχα δώσει όταν είχα δει τα δωμάτια του 5ου. Ναι είναι καλή λιστα. Αυτο που δεν μπορείς να τα δεις δύσκολο, πως να διαλέξεις; Αλλά έχουν και δίκιο να προστατέψουν τα μωρα και τις μητέρες θέλουν. Με rapid δηλαδή θα άφηναν; Γιατί είναι φτηνο και άμεσο. Να σε ρωτήσω και κάτι; Με την αιματολόγο είχες κλείσει ραντεβού; Γιατί και τη είπα να κλείσω μήπως χρειαστει αλλά δεν βρήκα... Θέλω να δω και γω τι θα κάνω γιατί δεν θα πρέπει να έχω κάνει ένεση και παω για φυσιολογικό... Περίεργη εξίσωση....

9 ώρες πρίν, FlowerMom είπε:

35+1 σήμερα για μένα και πιστεύω ακόμα δεν έχει γυρίσει το μωρό... στην τελευταία επίσκεψη την προηγούμενη εβδομάδα δεν είχε γυρίσει... εσάς ποτέ πήρανε θέση τα babies σας; Το καταλάβατε; Ο γιατρός είπε ότι σε αυτή τη φάση αν γυρίσει θα το καταλάβω και θα είναι πολύ αισθητό. 

Καλημέρα!!! Σε μένα είχε γυρίσει απο 32η εβδομάδα, οπότε δεν είχα καταλάβει και πολλά. Υπάρχουν και ασκήσεις στο ίντερνετ για να γυρίσει το μωρό.  Πάρε το οκ απο τον γιατρό σου και αν είναι δοκίμασέ τες. Μπορεί να γυρίσει και τελευταία στιγμή. Απλά επειδή είναι μεγάλο το μωρο μιλα καλύτερα πρώτα με τον γιατρό σου.

  • Μου αρέσει 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, Evouska είπε:

Τέλεια νέα Χρυσακι μου ! ❤❤❤ για φυσιολογικά πάτε ε; με το καλοοοο!!

Ναιι εννοείται. Μόνο αν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα κάνει καισαρική αυτός

9 ώρες πρίν, FlowerMom είπε:

35+1 σήμερα για μένα και πιστεύω ακόμα δεν έχει γυρίσει το μωρό... στην τελευταία επίσκεψη την προηγούμενη εβδομάδα δεν είχε γυρίσει... εσάς ποτέ πήρανε θέση τα babies σας; Το καταλάβατε; Ο γιατρός είπε ότι σε αυτή τη φάση αν γυρίσει θα το καταλάβω και θα είναι πολύ αισθητό. 

Δηλαδή δεν έχει κεφάλι προς τα κάτω; νομίζω υπάρχουν ασκήσεις που μπορείς να κάνεις για να γυρίσει 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Φραουλίτσα* είπε:

Καλημέρα!!! Μια χαρα η μπέμπα απο ανάπτυξη μπράβο!!! Άντε με το καλό!!! Το χαρτιά με τα πράγματα μου το ειχα δώσει όταν είχα δει τα δωμάτια του 5ου. Ναι είναι καλή. Αυτο που δεν μπορείς να τα δεις δύσκολο, πως να διαλέξεις; Αλλά έχουν και δίκιο να προστατέψουν τα μωρα και τις μητέρες θέλουν. Με rapid δηλαδή θα άφηναν; Γιατί είναι φτηνο και άμεσο. Να σε ρωτήσω και κάτι; Με την αιματολόγο είχες κλείσει ραντεβού; Γιατί και τη είπα να κλείσω μήπως χρειαστει αλλά δεν βρήκα... Θέλω να δω και τη τι θα κάνω γιατί δεν θα πρέπει να έχω κάνει ένεση και παω για φυσιολογικό... Περίεργη εξίσωση....

Καλημέρα, δε ρώτησα για rapid γιατί δεν καιγονουνα κι όλας. Έτσι κι αλλιώς και με μια κοπέλα που μίλησα χθες και είχε επιλέξει το λουξ στην πρώτη γέννα, δεν κατάλαβε διαφορά με το απλό! Άρα έχω επιλέξει απλό.

Όσον αφορά την αιματολογο (στο Έλενα) λόγω του ότι ήμουν στο κρεβάτι αρκετό καιρό, της έστελνα με εμαιλ εξετάσεις και με έπαιρνε τηλ και με καθοδηγούσε. Πριν 1,5 μήνα έβγαλα παράβολο και πέρασα από το γραφείο της χωρίς να έχω ραντεβού και με δέχτηκε, λόγω του ότι τότε ήταν ακόμη χαμηλά ο πλακούντας και ίσως έπρεπε να διακόψουμε αντιπηκτική.

Χθες όταν έφυγα από το νοσοκομείο με πήρε τυχαία τηλ γιατί είχε δει το νέο ντοπλερ. Της είπα ότι κανονίζουμε ημερομηνία και μου είπε την αλλη εβδομαδα που θα πάω για nst για περάσω από εκείνη να μου δώσει οδηγίες για την αντιπηκτική. Κάπως έτσι συνεννοούμαστε. Βγάλε ένα πάραβολο και πήγαινε, λογικά θα σε δεχτεί. Εγώ είχα πάει μεσημεράκι, οχι νπρωι που έχει εξετάσεις και ραντεβού

9 ώρες πρίν, FlowerMom είπε:

35+1 σήμερα για μένα και πιστεύω ακόμα δεν έχει γυρίσει το μωρό... στην τελευταία επίσκεψη την προηγούμενη εβδομάδα δεν είχε γυρίσει... εσάς ποτέ πήρανε θέση τα babies σας; Το καταλάβατε; Ο γιατρός είπε ότι σε αυτή τη φάση αν γυρίσει θα το καταλάβω και θα είναι πολύ αισθητό. 

Καλήμερα! Εμείς στη β επιπέδου είχαμε δει ότι είχε πάρει θέση και έμεινε έτσι

13 ώρες πρίν, Evouska είπε:

Αχ κορίτσια μου απίστευτο μου φαίνεται που πλησιάζει η ώρα!!! Δεν το έχω συνειδητοποιήσει ακόμα!! Με το καλό να έρθουν όλα τα μωράκια της ομαδουλας μας!! 

Εγώ γύρισα πριν λίγο από τον υπερηχο, 2400 η μπεμπα κ είναι πια στην φυσιολογική καμπύλη ανάπτυξης, όχι πιο μεγάλη που ήταν πριν, αλλά μου είπε ότι έτσι γίνεται! Τα αμνιακα υγρά φυσιολογικά κ έχουμε ξανά υπερηχο μόλις μπω στον μήνα μου ,17/5! Αύριο το πρωί θα πάω κ τους υπερηχους στον γιατρό του νοσοκομείου να τους δει!

Με τα γραμμάρια διάφορα παίζουμε:D Εμάς πριν 1 εβδομαδα στο ντοπλερ ήταν πιο χαμηλά από την καμπύλη ανάπτυξης και είχα λίγο ανησυχήσει μήπως δεν παίρνει σωστά βάρος. Τελικά όλα καλά. Τα πήρε αυτή την εβδομάδα :)

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Πινακάκι!

@Maria92 ΠΗΤ 28/5

@Mpizelaki_mou πητ 5/6 Αυχενική 27/11

@Φραουλίτσα* ΠΗΤ 6/6, Β επιπέδου 28/1κοριτσάκινοσοκομείο Έλενα 

@Μαρία1430 ΠΗΤ 7/6 Αυχενική 23/11, β επιπέδου 1/2, doppler 9/4, κοριτσάκι, Μητέρα

@boockieΠΗΤ 8/6 Αυχενική 24/11, β επιπέδου 26/1, αγοράκι, Ιασώ 

@olga9@Olga93ΗΤ 8/6 Αυχενική 26/11, β επιπέδου 4/2, αγοράκι 

 @phal ΠΗΤ 5/6 Αυχενική 26/11, Β επιπέδου 26/1, twins boy and girl, Ιασώ

@HopeMe ΠΗΤ 9/6, Αυχενική 2/12, Β επιπέδου 3/2, κοριτσάκινοσοκομείο Έλενα

@FlowerMom ΠΗΤ 11/6 Αυχενική 2/12, Β επιπέδου 4/2, άγνωστο φύλο, Ιασώ

@BILLEΠΗΤ 11/6 Αυχενική 1-11/12, Β επιπέδου 1/2, αγοράκι

@Evouska ΠΗΤ 13/6 Αυχενική 30/11, Β επιπέδου 3/2, doppler 14/4, κοριτσάκι

@alina80 ΠΗΤ 14/6 Αυχενική 2/12, β επιπέδου 10/2, κοριτσάκι

@Eleni Kost11 ΠΗΤ 14/6, αγοράκινοσοκομείο Λάρισας 

@matinab1980 Αυχενική 4/12, αγοράκιΑρεταίειο νοσοκομείο 

@Αυρα87ΠΗΤ 16/6, κοριτσάκι, Γαία 

@jellyfishch ΠΗΤ 17/6, Αυχενική 10/12, Β επιπέδου 5/2,αγοράκι 

@Eva1986 ΠΗΤ 16/6, Β επιπέδου 5/2, doppler 14/4, κοριτσάκι 

@maroullakii ΠΗΤ 20/6 Αυχενική 8/12, αγοράκι, μητέρα 

@Avmar ΠΗΤ 25/6

@Linaki.24 ΠΗΤ 24/6,Β Επιπέδου 17/2 κοριτσάκιΝοσοκομείο Αγίου Ανδρέα Πατρών 

@λιλιτο ΠΗΤ 25/6 κοριτσάκι, νοσοκομείο Παπαγεωργίου 

@Zaxaroula_p ΠΗΤ28/6, κοριτσάκι, Γαία

@Φώφη1990 ΠΗΤ 29/6 Υπέρηχος 28/1, β επιπέδου 22/2, κοριτσάκι

@ΧρυσαΜΠΗΤ 30/6 Αυχενική 16/12, β επιπέδου 22/2,αγοράκι μητέρα

@ΒαλεντιναΧΠΗΤ 1/7 Β επιπέδου 25/2,αγοράκι, Γενικό Νοσοκομείο Κατερίνης

 @Κική_ ΠΗΤ 3/7, doppler 8/5, κοριτσάκι

@Evi!ΠΗΤ 2-4/7

@Marialena86 ΠΗΤ 12-15/7, κοριτσάκιΙασώ

Ανέβασα πάλι το πινακακι. Σε κάποια κορίτσια έχει αλλάξει η ΠΗΤ νομίζω

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, HopeMe είπε:

Άψογα! Άσε τη βαλίτσα ξεχασμένη για λίγες εβδομάδες ακόμα :-P

Κοντευουμε! Σήμερα πήγα νοσοκομείο αλλά δε μου επιτρέψανε ν ανέβω χωρίς τεστ covid. Μου δώσανε λίστα με τα πράγματα που πρέπει να έχει η βαλίτσα. Ζήτησε τη, θα σε βοηθήσει.

Σήμερα σε σκεφτόμουνα. Έκλεισα κι εγώ ημερομηνία και σκεφτόμουν ότι θα είσαι πιο νωρίς! Με το καλό ν ανταμώσεις τ αγγελούδια σου! Θα είναι τα πρώτα μωράκια της ομαδουλας μας:wub:

Κορίτσια μου, τα δικά μου νέα: σήμερα 2.470 η μικρή, καλή ανάπτυξη, ψιλή, όλα μια χαρά! Μάλιστα λόγω ότι ο πλακούντας είναι πλέον υψηλός μας έδωσε το ελεύθερο για επαφές :roll: Σκιαχτηκα για λίγο. Τι είναι επαφές; :lol::lol:

Στο εξής θα με βλέπει κάθε Τετάρτη για nst. Οι 2 πιθανές ημερομηνίες είναι 26/5 (στα γενέθλια μου) ή 29/5. Περιμένει να του πω ποτέ με βολεύει, παρακολουθώντας βέβαια και την ανάπτυξη του μωρού κάθε εβδομάδα. Την άλλη Τετάρτη επίσης θα λάβω τελικές οδηγίες από την αιματολογο και τους ενδοκρινολόγους. Αυτό ήταν κορίτσια  μου, το φάγαμε το βόδι! 

Τι είναι το nst???


vh7tp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@HopeMeμαζί σε όλα είμαστε εμείς και σε ημέρες και σε ανάπτυξη!! Λες να γεννησουμε κ μαζι τελικά; ❤❤❤

@FlowerMom αγάπη μου δεν ξέρεις μπορεί σε μια βδομάδα να έχει αλλάξει θέση και να μην το κατάλαβες! εγώ δεν είχα καταλάβει ποτέ γύρισε ακριβώς, ήταν και πιο μικρή όμως τότε, λίγο μετά την β επιπεδου γύρισε κ από τότε έχει μείνει έτσι! Πότε έχεις ξανά υπερηχο;; τώρα όσο μεγαλώνει είναι πιθανόν να το καταλάβεις αν γυρισει αλλά κ πάλι μπορεί να έχει γίνει και ενώ κοιμάσαι και να μην το καταλάβεις! Πχ εμένα όταν κοιμάμαι πάει πολλές φορές από την αριστερή πλευρά τον κορμό της αλλά όλη μέρα είναι από δεξιά! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Eleni Kost11 είπε:

Τι είναι το nst???

To nst λέγεται αλλιώς καρδιοτοκογραφος. Είναι σαν ζώνη του τη δένουν στην κοιλιά για κανέναν 20 λεπτό και καταγράφουν την εμβρυϊκή καρδιακή λειτουργία και τις συσπάσεις τις μήτρας. Γίνεται κάθε εβδομάδα εφόσον μπεις στο μήνα σου και εννοείται κατά την ώρα του τοκετού σε φτ απ' ότι θυμάμαι. 

Απάντησε και η Χρύσα! Μετά το είδα

πρίν από 52 λεπτά , Evouska είπε:

@HopeMeμαζί σε όλα είμαστε εμείς και σε ημέρες και σε ανάπτυξη!! Λες να γεννησουμε κ μαζι τελικά; ❤❤❤

@FlowerMom αγάπη μου δεν ξέρεις μπορεί σε μια βδομάδα να έχει αλλάξει θέση και να μην το κατάλαβες! εγώ δεν είχα καταλάβει ποτέ γύρισε ακριβώς, ήταν και πιο μικρή όμως τότε, λίγο μετά την β επιπεδου γύρισε κ από τότε έχει μείνει έτσι! Πότε έχεις ξανά υπερηχο;; τώρα όσο μεγαλώνει είναι πιθανόν να το καταλάβεις αν γυρισει αλλά κ πάλι μπορεί να έχει γίνει και ενώ κοιμάσαι και να μην το καταλάβεις! Πχ εμένα όταν κοιμάμαι πάει πολλές φορές από την αριστερή πλευρά τον κορμό της αλλά όλη μέρα είναι από δεξιά! 

Πητ έχουμε ίδια. Κι εγώ έχω 13/6 βάση ανάπτυξης εμβρύου γιατί έχω κύκλο 32 ημερών. Όμως η κανονική ΠΗΤ βάση περιόδου (αν είχα κύκλο 28 ημερών) είναι 9/6. Η καισαρική προγραμματίζεται βάση της 2ης ΠΗΤ, κι εγώ χθες το έμαθα, εφοσον το έμβρυο έχει ικανοποιητική ανάπτυξη. Γι'αυτό θα μπω 26 ή 29 Μαϊου (38-39 εβδομάδες) για καισαρική. Εσύ αφού πας για φτ θα πας κοντά στις 40 στην ΠΗΤ σου. Άρα δε μας βλεπω μαζί. Αρκεί να είναι γερά! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάρες μου, χρόνια πολλά!

Δεν πρόλαβα καθόλου αυτές τις μέρες να σας γράψω, ίσα που μπήκα λίγο να σας διαβάσω!Τι ωραία τα νέα σας!

Εγώ είχα ένα δυσάρεστο με τα μάτια μου. Πήγα για εξέταση κ μου βρήκε ήπια επιδείνωση, δηλ είχαν καταστραφει κ κάποια ακόμα οπτικά νευρά περιφερειακά στο δεξί μου μάτι και μου είπε να μην θηλάσω καθόλου κ να ξεκινήσω αμέσως μετά τη γέννα πάλι την αγωγή μου. έπαθα ένα σοκ, στην αρχή για το θηλασμό μετά για την όρασή μου. Την ζήτησα έστω να με αφήσει ένα μικρό διάστημα κ συμφώνησε αρκεί να πηγαίνω κάθε 2-3 εβδομάδες για παρακολούθηση, ώστε αν συνεχιστεί η επιδείνωση να διακόψω άμεσα. Δεν ξέρω το σκέφτομαι...είναι κουραστική η εξέταση-παίρνει καμιά ώρα κάθε φορά κ σκέφτομαι αν θα έχω το κουράγιο και το χρόνο να αφήνω κάπου τον μπέμπη..Από την άλλη αναγνωρίζω τα σημαντικότατα οφέλη του θηλασμού. Δεν ξέρω έχω καταμπερδευτεί. Μου είπε ότι δεν είναι επιθετικό το γλαύκωμά μου αλλά είμαι η μόνη ασθενής της που είναι σε τόσο νεαρή ηλικία (συνήθως αυτό εμφανίζεται μετά τα 50) και να σκεφτώ πολύ σοβαρά το ότι αν το επιδεινώσω τώρα, τι θα κάνουμε αν θελήσω να προσπαθήσω για 2ο μωρό;

Σε άλλα νέα!Σήμερα μπήκα στον 9ο!Μου φαίνεται απίστευτο!Ο μικρός κάνει τούμπες μέσα κ με πονάει το βράδυ, ιδίως όταν η κοιλιά μου παίρνει σχήμα παραλληλόγραμμου!

Δευτέρα έχω ραντεβού στο νοσοκομείο!Για να δούμε τι θα μου πει και για την καισαρική, γιατί η οφθαλμίατρος ήταν αρνητική στην ολική νάρκωση, αφού και αυτή μπορεί να επηρεάσει την πίεση...Σας στέλνω αγωνιστικούς χαιρετισμούς!!!

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , BILLE είπε:

Κοριτσάρες μου, χρόνια πολλά!

Δεν πρόλαβα καθόλου αυτές τις μέρες να σας γράψω, ίσα που μπήκα λίγο να σας διαβάσω!Τι ωραία τα νέα σας!

Εγώ είχα ένα δυσάρεστο με τα μάτια μου. Πήγα για εξέταση κ μου βρήκε ήπια επιδείνωση, δηλ είχαν καταστραφει κ κάποια ακόμα οπτικά νευρά περιφερειακά στο δεξί μου μάτι και μου είπε να μην θηλάσω καθόλου κ να ξεκινήσω αμέσως μετά τη γέννα πάλι την αγωγή μου. έπαθα ένα σοκ, στην αρχή για το θηλασμό μετά για την όρασή μου. Την ζήτησα έστω να με αφήσει ένα μικρό διάστημα κ συμφώνησε αρκεί να πηγαίνω κάθε 2-3 εβδομάδες για παρακολούθηση, ώστε αν συνεχιστεί η επιδείνωση να διακόψω άμεσα. Δεν ξέρω το σκέφτομαι...είναι κουραστική η εξέταση-παίρνει καμιά ώρα κάθε φορά κ σκέφτομαι αν θα έχω το κουράγιο και το χρόνο να αφήνω κάπου τον μπέμπη..Από την άλλη αναγνωρίζω τα σημαντικότατα οφέλη του θηλασμού. Δεν ξέρω έχω καταμπερδευτεί. Μου είπε ότι δεν είναι επιθετικό το γλαύκωμά μου αλλά είμαι η μόνη ασθενής της που είναι σε τόσο νεαρή ηλικία (συνήθως αυτό εμφανίζεται μετά τα 50) και να σκεφτώ πολύ σοβαρά το ότι αν το επιδεινώσω τώρα, τι θα κάνουμε αν θελήσω να προσπαθήσω για 2ο μωρό;

Σε άλλα νέα!Σήμερα μπήκα στον 9ο!Μου φαίνεται απίστευτο!Ο μικρός κάνει τούμπες μέσα κ με πονάει το βράδυ, ιδίως όταν η κοιλιά μου παίρνει σχήμα παραλληλόγραμμου!

Δευτέρα έχω ραντεβού στο νοσοκομείο!Για να δούμε τι θα μου πει και για την καισαρική, γιατί η οφθαλμίατρος ήταν αρνητική στην ολική νάρκωση, αφού και αυτή μπορεί να επηρεάσει την πίεση...Σας στέλνω αγωνιστικούς χαιρετισμούς!!!

Ενα βρε κοπέλα μου!!! Τι δίλλημα είναι αυτο; Δύσκολη η απόφαση αλλά είναι σημαντικη και η υγεία σου έτσι; Εντωμεταξύ ψάξουν λίγο έχει στο Έλενα τράπεζα μητρικού γάλακτος για γυναίκες που έχουν θεμα υγείας και δεν μπορούν να θηλάσουν. Για δες αν μπορεί να γίνει κάτι. Καλός ο θηλασμός, αλλά και η υγεία σου και η όραση σου σημαντική. Κάνε ενα τηλέφωνο εκεί μην βγει κάποια άκρη. 


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, BILLE είπε:

Κοριτσάρες μου, χρόνια πολλά!

Δεν πρόλαβα καθόλου αυτές τις μέρες να σας γράψω, ίσα που μπήκα λίγο να σας διαβάσω!Τι ωραία τα νέα σας!

Εγώ είχα ένα δυσάρεστο με τα μάτια μου. Πήγα για εξέταση κ μου βρήκε ήπια επιδείνωση, δηλ είχαν καταστραφει κ κάποια ακόμα οπτικά νευρά περιφερειακά στο δεξί μου μάτι και μου είπε να μην θηλάσω καθόλου κ να ξεκινήσω αμέσως μετά τη γέννα πάλι την αγωγή μου. έπαθα ένα σοκ, στην αρχή για το θηλασμό μετά για την όρασή μου. Την ζήτησα έστω να με αφήσει ένα μικρό διάστημα κ συμφώνησε αρκεί να πηγαίνω κάθε 2-3 εβδομάδες για παρακολούθηση, ώστε αν συνεχιστεί η επιδείνωση να διακόψω άμεσα. Δεν ξέρω το σκέφτομαι...είναι κουραστική η εξέταση-παίρνει καμιά ώρα κάθε φορά κ σκέφτομαι αν θα έχω το κουράγιο και το χρόνο να αφήνω κάπου τον μπέμπη..Από την άλλη αναγνωρίζω τα σημαντικότατα οφέλη του θηλασμού. Δεν ξέρω έχω καταμπερδευτεί. Μου είπε ότι δεν είναι επιθετικό το γλαύκωμά μου αλλά είμαι η μόνη ασθενής της που είναι σε τόσο νεαρή ηλικία (συνήθως αυτό εμφανίζεται μετά τα 50) και να σκεφτώ πολύ σοβαρά το ότι αν το επιδεινώσω τώρα, τι θα κάνουμε αν θελήσω να προσπαθήσω για 2ο μωρό;

Σε άλλα νέα!Σήμερα μπήκα στον 9ο!Μου φαίνεται απίστευτο!Ο μικρός κάνει τούμπες μέσα κ με πονάει το βράδυ, ιδίως όταν η κοιλιά μου παίρνει σχήμα παραλληλόγραμμου!

Δευτέρα έχω ραντεβού στο νοσοκομείο!Για να δούμε τι θα μου πει και για την καισαρική, γιατί η οφθαλμίατρος ήταν αρνητική στην ολική νάρκωση, αφού και αυτή μπορεί να επηρεάσει την πίεση...Σας στέλνω αγωνιστικούς χαιρετισμούς!!!

Κοριτσάκι μου τι ξαφνικό ήταν αυτό!; δεν θυμόμουν ότι είχες θέμα με τα μάτια! κοίτα απ τη μία όντως είναι κρίμα για το θηλασμό αλλά κ η όραση σου και η υγεία σου είναι παρα πολύ σημαντικη, και είναι πολύ λογικό να μην μπορείς τόσο εύκολα να μπεις στην διαδικασία της πολύωρης εξέτασης ειδικά την περίοδο της λοχειας που θα βρίσκεις τους ρυθμούς σου με το παιδάκι σου!! Δες κ αυτό που σου λέει η φραουλιτσα για την τράπεζα γάλακτος του Έλενα, και βλέπεις πως θα σου πάει γενικά αλλά εγώ θεωρώ καλύτερα για σένα θα είναι να μην πιεστεις!  Όσον αφορά τη γέννα δεν κάνουν επισκληριδιο;; απ ότι ξέρω και στα δημόσια κάνουν! Απλά πρέπει να υπάρχει μια συνεννόηση με τον γιατρό, συνήθως σε ρωτάνε τι θέλεις!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...