Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!!! Πως πάνε οι κοιλιές; Εμένα πλέον έχει βγει έξω και ο αφαλος...:shock: Νιώθω και τα πόδια της στα πλάγια στην κοιλιά και τρώω κάτι ξεγυρισμένες κλωτσιές στα πλευρά που δεν το πιστεύω. Και νομίζω πως νιώθω το κεφάλι της αρκετά χαμηλά στο ύψος της τομής. Μακάρι ... Για όσες δεν θέλετε να κάνετε φύλαξη, κοιτάξτε για την δωρεα ομφαλοπλακουντικου αίματος. Δεν είναι κάτι δύσκολο, σου στέλνουν με κούριερ τον ασκο που θα γίνει η συλλογή και κάποια χαρτιά που συμπληρώνεις. Συλλέγει ο γιατρός στην γέννα, είτε καισαρική είτε φυσιολογικά, τα απαραίτητα και απλά τα πάει κάποιος στην τράπεζα. Εγω σήμερα έκανα την αίτηση. Καλημέρα και πάλι!!! 

  • Μου αρέσει 2

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Φραουλίτσα* @Evouska

Καλημέρα κορίτσια μου και καλημέρα και στις υπόλοιπες!

Ναι είχα πίεση στα μάτια (τυχαία έγινε η διάγνωση πριν απο 5 χρόνια) και πριν 2 διαγνώστηκα με προγλαυκωματικές αλλοιώσεις. ήταν πολύ μεγάλο το σοκ για εμένα. Ξεκίνησα αγωγή, την οποία θα παίρνω εφ όρου ζωής. Διέκοψα  νομίζω στην 5η εβδομάδα, όταν ξεκινούσε κ η οργανογέννηση. ήμουν στα ανώτατα φυσιολογικά και φαινόταν ότι ας πούμε είχα σταθεροποιηθεί, παρά το ότι είχα σταματήσει. Ε και μου ήρθε τουβλιά, όπως καταλαβαίνετε! έκλαιγα 2 μέρες μέσα στη Μ.Εβδομάδα και τις υπόλοιπες ήμουν σαν μαστουρωμένη από την εξάντληση!Θα πάρω και στο Έλενα  να το ρωτήσω αυτό που μου λέτε!Σας ευχαριστώ πολύ!

Επισκληρίδιο κάνουν, η γυναικολόγος πρότεινε την ολική, μήπως και πάθω καμιά κρίση πανικού. Απλά η οφθαλμίατρος είναι αντίθετη και μου είπε μήπως να κοιτάξω για μέθη και επισκληρίδιο.Τέλοσπάντων!Θα δούμε!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , BILLE είπε:

@Φραουλίτσα* @Evouska

Καλημέρα κορίτσια μου και καλημέρα και στις υπόλοιπες!

Ναι είχα πίεση στα μάτια (τυχαία έγινε η διάγνωση πριν απο 5 χρόνια) και πριν 2 διαγνώστηκα με προγλαυκωματικές αλλοιώσεις. ήταν πολύ μεγάλο το σοκ για εμένα. Ξεκίνησα αγωγή, την οποία θα παίρνω εφ όρου ζωής. Διέκοψα  νομίζω στην 5η εβδομάδα, όταν ξεκινούσε κ η οργανογέννηση. ήμουν στα ανώτατα φυσιολογικά και φαινόταν ότι ας πούμε είχα σταθεροποιηθεί, παρά το ότι είχα σταματήσει. Ε και μου ήρθε τουβλιά, όπως καταλαβαίνετε! έκλαιγα 2 μέρες μέσα στη Μ.Εβδομάδα και τις υπόλοιπες ήμουν σαν μαστουρωμένη από την εξάντληση!Θα πάρω και στο Έλενα  να το ρωτήσω αυτό που μου λέτε!Σας ευχαριστώ πολύ!

Επισκληρίδιο κάνουν, η γυναικολόγος πρότεινε την ολική, μήπως και πάθω καμιά κρίση πανικού. Απλά η οφθαλμίατρος είναι αντίθετη και μου είπε μήπως να κοιτάξω για μέθη και επισκληρίδιο.Τέλοσπάντων!Θα δούμε!

Καλημερα κορίτσι μουυυ♡

Λογικό είναι να πάθεις σοκ βρε αγάπη μου, αλλά δες τη θετική πλευρά,  ότι το ξέρεις και ξέρεις τι πρέπει να γίνει! Όλα καλά θα πάνε θα το δεις!!! Εξήγησε στη γυναικολόγο γιατί θα προτιμούσες μέθη κ επισκληριδιο κ θα τα βρείτε μια χαρά! Η μέθη εν τω μεταξύ επειδή έκανα τον Ιούνιο κ εγώ στην αποξεση είναι μια χαρά πιστεύω, ξυπνάς κ γρήγορα! Κ βλέπετε πως θα γίνει, θα μπορούσε να σου κάνει αρχικά επισκληριδιο κ μετά την μέθη! Επίσης αν ειναι συγκεκριμένος αναισθησιολογος στους τοκετούς μπορείς να κλείσεις ένα ραντεβού μαζί του να το συζητήσετε!

@Φραουλίτσα* ναι εγώ ήθελα να τον ρωτήσω για δωρεά τον γιατρό χθες αλλά το ξέχασα φυσικά! Πολύ αφηρημένη είμαι τελευταία ξεχνάω τα πάντα! Καλά από κοιλιά αστο χαχα πλέον κοιμάμαι τα βράδια με 5 μαξιλάρια!!

Το άλλο το κουλό που έπαθα χθες δε σας το είπα! Μου μέτρησε ο γιατρός την πίεση κ ήταν 12 κ 6 ( :shock: ) κ μου ειπε για μια βδομάδα να την μετράω κάθε μέρα πρωί κ βράδυ κ να του πω πως παει! Επειδή συνήθως έχω αρκετά χαμηλή πίεση, μου είπε ότι μπορεί να είναι κ τυχαίο τώρα που ανέβηκε αλλά προληπτικά να μετράω κ να μην τρώω οτιδήποτε αλμυρό, και να τρώω 3 ασπράδια αυγού έξτρα την βδομάδα! χθες το βραδυ που την πήρα πάντως ήταν 10 και 5! Στα συνηθισμένα  μου δηλαδή! Μακάρι να ήταν τυχαίο!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσια μου!καλο σαββατοκυριακο!!! 

Εγώ έχω την πεμπτη Doppler! Είμαι από τις τελευταίες της Ομάδας!!! 

Κορίτσια μου μια. Ερώτηση. Αγορασα κάτι θήκες οργάνωσης συρτάριων για να βάλω μέσα τα καλτσάκια και φορμακια της μικρής. Όμως σε κάποια σημεία έχε χαρτόνι και δεν μπορώ να τις βάλω στο πλυντήριο. 

Αν της ψέκασω με dettol  σπρέι θα κάνει Δουλειά??? Αλλά. Φοβάμαι αν το dettol περάσει μετά στα ρουχα της μικρής! Δεν ξέρω αν ενδείκνυται? 

  • Μου αρέσει 1

oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, BILLE είπε:

@Φραουλίτσα* @Evouska

Καλημέρα κορίτσια μου και καλημέρα και στις υπόλοιπες!

Ναι είχα πίεση στα μάτια (τυχαία έγινε η διάγνωση πριν απο 5 χρόνια) και πριν 2 διαγνώστηκα με προγλαυκωματικές αλλοιώσεις. ήταν πολύ μεγάλο το σοκ για εμένα. Ξεκίνησα αγωγή, την οποία θα παίρνω εφ όρου ζωής. Διέκοψα  νομίζω στην 5η εβδομάδα, όταν ξεκινούσε κ η οργανογέννηση. ήμουν στα ανώτατα φυσιολογικά και φαινόταν ότι ας πούμε είχα σταθεροποιηθεί, παρά το ότι είχα σταματήσει. Ε και μου ήρθε τουβλιά, όπως καταλαβαίνετε! έκλαιγα 2 μέρες μέσα στη Μ.Εβδομάδα και τις υπόλοιπες ήμουν σαν μαστουρωμένη από την εξάντληση!Θα πάρω και στο Έλενα  να το ρωτήσω αυτό που μου λέτε!Σας ευχαριστώ πολύ!

Επισκληρίδιο κάνουν, η γυναικολόγος πρότεινε την ολική, μήπως και πάθω καμιά κρίση πανικού. Απλά η οφθαλμίατρος είναι αντίθετη και μου είπε μήπως να κοιτάξω για μέθη και επισκληρίδιο.Τέλοσπάντων!Θα δούμε!

Κορίτσι μου μην στεναχωριέσαι και γίνεις χειρότερα!!! Όπως είπε η @Evouska εφόσον είναι κάτι που το γνωρίζεις θα το ελέγξεις. Κοίτα να σαι συ καλα και το μωράκι σου!!! Ξέρεις πόσα παιδιά δεν έχουν θηλάσει και είναι μια χαρα; Ειδικά στην δική μας γενιά. Και ο θηλασμός είναι πολύ δύσκολος και έχει πολύ ξενύχτι και πολλές μαμάδες τον διακόπτουν απο επιλογή, ποσο μάλλον εσυ που είναι θέμα υγείας. Εγω να σου πω δεν θα θηλαζα και δεν θα είχα και τύψεις. Και το παιδι σου αν το ρωτήσεις οταν μεγαλώσει το ίδιο θα σου πει. Θα κοιμάσαι και πιο πολύ. Όσο για την καισαρική εφόσον θα το ξέρεις μπορείς να προετοιμαστείς και ψυχολογικά. Δεν είναι κάτι. Εγω σκεφτόμουν αλλά πράγματα εκείνη την ώρα και κοιταγα το ρολόι να δω πότε θα γεννηθεί. Και φαντάσου ότι είχα ρίξει πολυ κλαμα γιατί δεν ήμουν προετοιμασμένη και δεν το ήθελα με τίποτα. Θα έχεις φτιάξει και το μαλλιά και θα είσαι και μια κούκλα. Επίσης δεν θα είναι κατι έκτακτο οπότε όλο το team θα είναι προετοιμασμένο και εσυ πιο ξεκούραστη και θα αναρρωσεις και πιο γρήγορα. Θα δεις. Αλλιώς νιώθεις μετα απο κανονισμενη καισαρική και αλλιώς μετα απο ώρες ταλαιπωρίας με πόνους και προσπαθεις για φυσιολογικό .

2 ώρες πρίν, Evouska είπε:

Καλημερα κορίτσι μουυυ♡

Λογικό είναι να πάθεις σοκ βρε αγάπη μου, αλλά δες τη θετική πλευρά,  ότι το ξέρεις και ξέρεις τι πρέπει να γίνει! Όλα καλά θα πάνε θα το δεις!!! Εξήγησε στη γυναικολόγο γιατί θα προτιμούσες μέθη κ επισκληριδιο κ θα τα βρείτε μια χαρά! Η μέθη εν τω μεταξύ επειδή έκανα τον Ιούνιο κ εγώ στην αποξεση είναι μια χαρά πιστεύω, ξυπνάς κ γρήγορα! Κ βλέπετε πως θα γίνει, θα μπορούσε να σου κάνει αρχικά επισκληριδιο κ μετά την μέθη! Επίσης αν ειναι συγκεκριμένος αναισθησιολογος στους τοκετούς μπορείς να κλείσεις ένα ραντεβού μαζί του να το συζητήσετε!

@Φραουλίτσα* ναι εγώ ήθελα να τον ρωτήσω για δωρεά τον γιατρό χθες αλλά το ξέχασα φυσικά! Πολύ αφηρημένη είμαι τελευταία ξεχνάω τα πάντα! Καλά από κοιλιά αστο χαχα πλέον κοιμάμαι τα βράδια με 5 μαξιλάρια!!

Το άλλο το κουλό που έπαθα χθες δε σας το είπα! Μου μέτρησε ο γιατρός την πίεση κ ήταν 12 κ 6 ( :shock: ) κ μου ειπε για μια βδομάδα να την μετράω κάθε μέρα πρωί κ βράδυ κ να του πω πως παει! Επειδή συνήθως έχω αρκετά χαμηλή πίεση, μου είπε ότι μπορεί να είναι κ τυχαίο τώρα που ανέβηκε αλλά προληπτικά να μετράω κ να μην τρώω οτιδήποτε αλμυρό, και να τρώω 3 ασπράδια αυγού έξτρα την βδομάδα! χθες το βραδυ που την πήρα πάντως ήταν 10 και 5! Στα συνηθισμένα  μου δηλαδή! Μακάρι να ήταν τυχαίο!

Για την δωρεα γκουγκλάρεις δωρεα ομφαλοπλακουντικου αίματος και σου βγάζει την επίσημη σελίδα. Ενημερώνεις βέβαια και τον γιατρό αν δέχεται την διαδικασία αν και δεν είναι κάτι. Όσο για την πίεση, και γω εχω συνήθως 11 με 6 και στο νοσοκομείο είτε γιατί εχω περπατήσει είτε λόγω άνχους εχω παντα αυξημένη. Ελενχε το βέβαια αλλά μάλλον δεν θα ήταν κάτι.

1 hour ago, Φώφη1990 είπε:

Καλημέρα κοριτσια μου!καλο σαββατοκυριακο!!! 

Εγώ έχω την πεμπτη Doppler! Είμαι από τις τελευταίες της Ομάδας!!! 

Κορίτσια μου μια. Ερώτηση. Αγορασα κάτι θήκες οργάνωσης συρτάριων για να βάλω μέσα τα καλτσάκια και φορμακια της μικρής. Όμως σε κάποια σημεία έχε χαρτόνι και δεν μπορώ να τις βάλω στο πλυντήριο. 

Αν της ψέκασω με dettol  σπρέι θα κάνει Δουλειά??? Αλλά. Φοβάμαι αν το dettol περάσει μετά στα ρουχα της μικρής! Δεν ξέρω αν ενδείκνυται? 

Καλή επιτυχία με το doppler!! Όσο για το dettol δεν ξέρω αν κάνει. Την βαλίτσα πάντως την έκανα και εγω με τα μαντήλια dettol που είναι για επιφάνειες και την άφησα να στεγνώσει 2 μέρες και μετα έβαλα τα ρούχα. Λογικά θα έχει στεγνώσει και δεν θα επηρεάσει τα ρούχα.

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, BILLE είπε:

@Φραουλίτσα* @Evouska

Καλημέρα κορίτσια μου και καλημέρα και στις υπόλοιπες!

Ναι είχα πίεση στα μάτια (τυχαία έγινε η διάγνωση πριν απο 5 χρόνια) και πριν 2 διαγνώστηκα με προγλαυκωματικές αλλοιώσεις. ήταν πολύ μεγάλο το σοκ για εμένα. Ξεκίνησα αγωγή, την οποία θα παίρνω εφ όρου ζωής. Διέκοψα  νομίζω στην 5η εβδομάδα, όταν ξεκινούσε κ η οργανογέννηση. ήμουν στα ανώτατα φυσιολογικά και φαινόταν ότι ας πούμε είχα σταθεροποιηθεί, παρά το ότι είχα σταματήσει. Ε και μου ήρθε τουβλιά, όπως καταλαβαίνετε! έκλαιγα 2 μέρες μέσα στη Μ.Εβδομάδα και τις υπόλοιπες ήμουν σαν μαστουρωμένη από την εξάντληση!Θα πάρω και στο Έλενα  να το ρωτήσω αυτό που μου λέτε!Σας ευχαριστώ πολύ!

Επισκληρίδιο κάνουν, η γυναικολόγος πρότεινε την ολική, μήπως και πάθω καμιά κρίση πανικού. Απλά η οφθαλμίατρος είναι αντίθετη και μου είπε μήπως να κοιτάξω για μέθη και επισκληρίδιο.Τέλοσπάντων!Θα δούμε!

Καλώς τη μας! Πάνω απ' όλα μην ξεχνάς ότι αυτό το πλάσματακι σε έχει ανάγκη και σε χρειάζεται γερή και δυνατή! Μη πιέσεις τον εαυτό σου. Συζήτησε με τους γιατρούς σου και σου εύχομαι να πάρεις την πιο σωστή απόφαση.

2 ώρες πρίν, Evouska είπε:

Καλημερα κορίτσι μουυυ♡

Λογικό είναι να πάθεις σοκ βρε αγάπη μου, αλλά δες τη θετική πλευρά,  ότι το ξέρεις και ξέρεις τι πρέπει να γίνει! Όλα καλά θα πάνε θα το δεις!!! Εξήγησε στη γυναικολόγο γιατί θα προτιμούσες μέθη κ επισκληριδιο κ θα τα βρείτε μια χαρά! Η μέθη εν τω μεταξύ επειδή έκανα τον Ιούνιο κ εγώ στην αποξεση είναι μια χαρά πιστεύω, ξυπνάς κ γρήγορα! Κ βλέπετε πως θα γίνει, θα μπορούσε να σου κάνει αρχικά επισκληριδιο κ μετά την μέθη! Επίσης αν ειναι συγκεκριμένος αναισθησιολογος στους τοκετούς μπορείς να κλείσεις ένα ραντεβού μαζί του να το συζητήσετε!

@Φραουλίτσα* ναι εγώ ήθελα να τον ρωτήσω για δωρεά τον γιατρό χθες αλλά το ξέχασα φυσικά! Πολύ αφηρημένη είμαι τελευταία ξεχνάω τα πάντα! Καλά από κοιλιά αστο χαχα πλέον κοιμάμαι τα βράδια με 5 μαξιλάρια!!

Το άλλο το κουλό που έπαθα χθες δε σας το είπα! Μου μέτρησε ο γιατρός την πίεση κ ήταν 12 κ 6 ( :shock: ) κ μου ειπε για μια βδομάδα να την μετράω κάθε μέρα πρωί κ βράδυ κ να του πω πως παει! Επειδή συνήθως έχω αρκετά χαμηλή πίεση, μου είπε ότι μπορεί να είναι κ τυχαίο τώρα που ανέβηκε αλλά προληπτικά να μετράω κ να μην τρώω οτιδήποτε αλμυρό, και να τρώω 3 ασπράδια αυγού έξτρα την βδομάδα! χθες το βραδυ που την πήρα πάντως ήταν 10 και 5! Στα συνηθισμένα  μου δηλαδή! Μακάρι να ήταν τυχαίο!

Το έπαθα πριν 1 μήνα που με είδε πρησμένη στα πόδια και φοβήθηκε για λεύκωμα ή προεκλαμψία μου ζήτησε να μετράω πίεση 3 φορές τη μέρα. Το έκανα, αλλά προχθές που πήγα μου είπε στο εξής 1 γιατί όλες οι μετρήσεις ήταν καλές. Άσε! 4 φορές τη μέρα σάκχαρο, 3 φορές τη μέρα πίεση, 6 φορές τη μέρα χάπια-ενεσεις τα ξυπνητήρια έχουν λιώσει.

  • Ευχαριστώ 1
  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Φώφη1990 είπε:

Καλημέρα κοριτσια μου!καλο σαββατοκυριακο!!! 

Εγώ έχω την πεμπτη Doppler! Είμαι από τις τελευταίες της Ομάδας!!! 

Κορίτσια μου μια. Ερώτηση. Αγορασα κάτι θήκες οργάνωσης συρτάριων για να βάλω μέσα τα καλτσάκια και φορμακια της μικρής. Όμως σε κάποια σημεία έχε χαρτόνι και δεν μπορώ να τις βάλω στο πλυντήριο. 

Αν της ψέκασω με dettol  σπρέι θα κάνει Δουλειά??? Αλλά. Φοβάμαι αν το dettol περάσει μετά στα ρουχα της μικρής! Δεν ξέρω αν ενδείκνυται? 

Φώφη μου εγώ την τσάντα που δεν μπορούσα να την βάλω πλυντήριο την έκανα σήμερα με το baby planet, όπως στα υφάσματα που δεν έβγαιναν από το καρότσι! Μπορείς να τα περάσεις με αυτό που είναι οκ για υφάσματα! Την συρταριερα την είχα κάνει με detol κ από πανω την είχα περάσει με μωρομαντηλα, το είχαν πει σε ένα σεμινάριο ότι μπορείς να το κάνεις έτσι!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, BILLE είπε:

Κοριτσάρες μου, χρόνια πολλά!

Δεν πρόλαβα καθόλου αυτές τις μέρες να σας γράψω, ίσα που μπήκα λίγο να σας διαβάσω!Τι ωραία τα νέα σας!

Εγώ είχα ένα δυσάρεστο με τα μάτια μου. Πήγα για εξέταση κ μου βρήκε ήπια επιδείνωση, δηλ είχαν καταστραφει κ κάποια ακόμα οπτικά νευρά περιφερειακά στο δεξί μου μάτι και μου είπε να μην θηλάσω καθόλου κ να ξεκινήσω αμέσως μετά τη γέννα πάλι την αγωγή μου. έπαθα ένα σοκ, στην αρχή για το θηλασμό μετά για την όρασή μου. Την ζήτησα έστω να με αφήσει ένα μικρό διάστημα κ συμφώνησε αρκεί να πηγαίνω κάθε 2-3 εβδομάδες για παρακολούθηση, ώστε αν συνεχιστεί η επιδείνωση να διακόψω άμεσα. Δεν ξέρω το σκέφτομαι...είναι κουραστική η εξέταση-παίρνει καμιά ώρα κάθε φορά κ σκέφτομαι αν θα έχω το κουράγιο και το χρόνο να αφήνω κάπου τον μπέμπη..Από την άλλη αναγνωρίζω τα σημαντικότατα οφέλη του θηλασμού. Δεν ξέρω έχω καταμπερδευτεί. Μου είπε ότι δεν είναι επιθετικό το γλαύκωμά μου αλλά είμαι η μόνη ασθενής της που είναι σε τόσο νεαρή ηλικία (συνήθως αυτό εμφανίζεται μετά τα 50) και να σκεφτώ πολύ σοβαρά το ότι αν το επιδεινώσω τώρα, τι θα κάνουμε αν θελήσω να προσπαθήσω για 2ο μωρό;

Σε άλλα νέα!Σήμερα μπήκα στον 9ο!Μου φαίνεται απίστευτο!Ο μικρός κάνει τούμπες μέσα κ με πονάει το βράδυ, ιδίως όταν η κοιλιά μου παίρνει σχήμα παραλληλόγραμμου!

Δευτέρα έχω ραντεβού στο νοσοκομείο!Για να δούμε τι θα μου πει και για την καισαρική, γιατί η οφθαλμίατρος ήταν αρνητική στην ολική νάρκωση, αφού και αυτή μπορεί να επηρεάσει την πίεση...Σας στέλνω αγωνιστικούς χαιρετισμούς!!!

Για εμένα δεν τίθεται θέμα διλημματος. Πρώτα  απ' όλα είναι η υγεία σου. Αν δεν είσαι εσύ καλά, δε θα είναι ούτε το μωρό. Σίγουρα ο θηλασμός είναι το καλύτερο για το μωρό, αλλά δε θα πάθει κάτι να πιει φόρμουλα προκειμένου να είναι καλά η μανούλα του

8 ώρες πρίν, Φραουλίτσα* είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Πως πάνε οι κοιλιές; Εμένα πλέον έχει βγει έξω και ο αφαλος...:shock: Νιώθω και τα πόδια της στα πλάγια στην κοιλιά και τρώω κάτι ξεγυρισμένες κλωτσιές στα πλευρά που δεν το πιστεύω. Και νομίζω πως νιώθω το κεφάλι της αρκετά χαμηλά στο ύψος της τομής. Μακάρι ... Για όσες δεν θέλετε να κάνετε φύλαξη, κοιτάξτε για την δωρεα ομφαλοπλακουντικου αίματος. Δεν είναι κάτι δύσκολο, σου στέλνουν με κούριερ τον ασκο που θα γίνει η συλλογή και κάποια χαρτιά που συμπληρώνεις. Συλλέγει ο γιατρός στην γέννα, είτε καισαρική είτε φυσιολογικά, τα απαραίτητα και απλά τα πάει κάποιος στην τράπεζα. Εγω σήμερα έκανα την αίτηση. Καλημέρα και πάλι!!! 

Τι είναι αυτό; δεν το ξέρω.. 

 

6 ώρες πρίν, Φώφη1990 είπε:

Καλημέρα κοριτσια μου!καλο σαββατοκυριακο!!! 

Εγώ έχω την πεμπτη Doppler! Είμαι από τις τελευταίες της Ομάδας!!! 

Κορίτσια μου μια. Ερώτηση. Αγορασα κάτι θήκες οργάνωσης συρτάριων για να βάλω μέσα τα καλτσάκια και φορμακια της μικρής. Όμως σε κάποια σημεία έχε χαρτόνι και δεν μπορώ να τις βάλω στο πλυντήριο. 

Αν της ψέκασω με dettol  σπρέι θα κάνει Δουλειά??? Αλλά. Φοβάμαι αν το dettol περάσει μετά στα ρουχα της μικρής! Δεν ξέρω αν ενδείκνυται? 

Μπορείς να βάλεις μέσα στις θήκες ένα πανάκι που θα το πλύνεις με το βρεφικό Απορριπαντικό και να βάλεις από πάνω τα ρούχα του μωρού. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κορίτσια μου. 

Εγώ έχω ΠΗΤ 29/6. Ειμαι τώρα στην 33η εβδομάδα. Δόξα τω Θεώ όλα καλά μέχρι στιγμής. Αυτό που θέλω να ρωτήσω τις μανούλες που έχουν γεννήσει ήδη μια φορά είναι πόσο πολύ πονεσαν στον τοκετό; δηλαδή οι πόνοι της γέννας είναι σαν πόνοι περιόδου; πιο δυνατοί; 

Εγώ στην περίοδο υποφέρω για ώρες ολόκληρες. 

Οι πόνοι της γέννας έρχονται και φεύγουν ή είναι συνεχείς; 

Είναι το πρώτο μου παιδάκι και έχω απορίες!! 

Ευχαριστώ!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

 

Με αφορμή τη σημερινή μέρα να ευχηθώ Χρόνια Πολλά σε όλες τις μανούλες του κόσμου!Χρόνια πολλά σε αυτές που ήδη έχουν βιώσει τη μητρότητα, σε αυτές που προσπαθούν, σε αυτές που υιοθέτησαν, σε αυτές που είναι ανάδοχες, στις δικές μας μανάδες και πάνω από όλα Χρόνια Πολλά, Πολλά στις εκκολαπτόμενες μανούλες του Ιουνίου που στήριξαν για τόσους μήνες η μία την άλλη, πάλεψαν για να φτάσουν μέχρι εδώ  και εν κατακλείδι που θα ζήσουν τη ζωή τους στα άκρα με μωράκια Διδυμάκια!

@Φραουλίτσα* @Evouska @HopeMe @ΧρυσαΜΣας είμαι ευγνώμων για τα λόγια σας!

  • Μου αρέσει 11
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, BILLE είπε:

 

Με αφορμή τη σημερινή μέρα να ευχηθώ Χρόνια Πολλά σε όλες τις μανούλες του κόσμου!Χρόνια πολλά σε αυτές που ήδη έχουν βιώσει τη μητρότητα, σε αυτές που προσπαθούν, σε αυτές που υιοθέτησαν, σε αυτές που είναι ανάδοχες, στις δικές μας μανάδες και πάνω από όλα Χρόνια Πολλά, Πολλά στις εκκολαπτόμενες μανούλες του Ιουνίου που στήριξαν για τόσους μήνες η μία την άλλη, πάλεψαν για να φτάσουν μέχρι εδώ  και εν κατακλείδι που θα ζήσουν τη ζωή τους στα άκρα με μωράκια Διδυμάκια!

@Φραουλίτσα* @Evouska @HopeMe @ΧρυσαΜΣας είμαι ευγνώμων για τα λόγια σας!

Χρόνια πολλά! Με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου! Να προσέχεις τον εαυτό σου :wub:

6 ώρες πρίν, Pink strawberry είπε:

Καλησπερα κορίτσια μου. 

Εγώ έχω ΠΗΤ 29/6. Ειμαι τώρα στην 33η εβδομάδα. Δόξα τω Θεώ όλα καλά μέχρι στιγμής. Αυτό που θέλω να ρωτήσω τις μανούλες που έχουν γεννήσει ήδη μια φορά είναι πόσο πολύ πονεσαν στον τοκετό; δηλαδή οι πόνοι της γέννας είναι σαν πόνοι περιόδου; πιο δυνατοί; 

Εγώ στην περίοδο υποφέρω για ώρες ολόκληρες. 

Οι πόνοι της γέννας έρχονται και φεύγουν ή είναι συνεχείς; 

Είναι το πρώτο μου παιδάκι και έχω απορίες!! 

Ευχαριστώ!! 

Με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου! Στην ερώτηση αν οι πόνοι της γέννας είναι σαν πόνοι περιόδου (όσο κι αν υποφέρεις) η απάντηση είναι όχι! Μοιάζει με τους πόνους περιόδου όταν ξεκινάνε οι "αργοπονοι" αν και πάντα ο πόνος ξεκινά από τη μέση και έρχεται μπροστά στην κοιλιά. Αν είχαμε μια μονάδα μέτρησης θα λέγαμε ότι ουδεμία σχέση έχουν οι δύο πόνοι μεταξύ τους ως προς την ένταση. Δεν είναι τυχαίο που λέμε "πόνοι περιόδου" και "οδύνες τοκετού". Ωστόσο, μην ανησυχείς, το σώμα μας είναι κατασκευασμένο έτσι ώστε να αντέχει πολυωρους τέτοιους πόνους. Η παρακολούθηση μαθημάτων ανώδυνου τοκετού και οι αναπνοες θα σε βοηθήσουν αρκετά. Στο τέλος που κρατάς το πλάσματακι σου στην αγκαλιά σου ξεχνάς τα πάντα. Πλέον γίνεται και επισκληριδιος (δεν έχω προσωπική άποψη) αλλά λένε ότι δεν νιώθεις καθόλου πόνο και απολαμβάνεις τον τοκετό. Όπως και να έχει, ένα παιδί.στον κόσμο έρχεται μέσα από πόνο, είναι αυτός είναι του φυσιολογικού τοκετού είτε πόνοι χειρουργείου όπου απαιτείται. Δε χρειάζεται να φοβάσαι ούτε να ανησυχείς, εμπιστευσου τη φύση! Σου εύχομαι να απολαύσεις τον τοκετό σου και να νιώσεις στο έπακρο αυτή την ευλογία! 

 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Pink strawberry είπε:

Καλησπερα κορίτσια μου. 

Εγώ έχω ΠΗΤ 29/6. Ειμαι τώρα στην 33η εβδομάδα. Δόξα τω Θεώ όλα καλά μέχρι στιγμής. Αυτό που θέλω να ρωτήσω τις μανούλες που έχουν γεννήσει ήδη μια φορά είναι πόσο πολύ πονεσαν στον τοκετό; δηλαδή οι πόνοι της γέννας είναι σαν πόνοι περιόδου; πιο δυνατοί; 

Εγώ στην περίοδο υποφέρω για ώρες ολόκληρες. 

Οι πόνοι της γέννας έρχονται και φεύγουν ή είναι συνεχείς; 

Είναι το πρώτο μου παιδάκι και έχω απορίες!! 

Ευχαριστώ!! 

Καλημέρα!!! Με το καλό το παιδάκι σου. Κοίτα ότι θα πονέσεις θα πονέσεις. Το πόσο είναι σχετικό. Αν εννοείς για τις συσπάσεις, αν έχεις έντονους πόνους κατα την περίοδο σου μπορεί και κάποιες να σου φανούν ελαφριές. Τώρα την ώρα της γέννας λογικό να πονάς ολόκληρο παιδί βγαίνει, αλλά όλα είναι διαχειρίσιμα . Όλα έχουν να κάνουν και με το πόσο αντέχεις τον πόνο, κατα πόσο μπορείς να είσαι ψύχραιμη κ.τ.λ. Οι ανάσες θα σε βοηθήσουν σίγουρα πολύ. Και υπάρχει πάντα η επισκλειρίδιος. Με ηρεμία και όλα καλά θα πάνε!!! Όσο για τους πόνους έρχονται και φεύγουν.


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 8/5/2021 at 5:30 ΜΜ, ΧρυσαΜ είπε:

 

Τι είναι αυτό; δεν το ξέρω.. 

 

Επειδή είναι ιατρικό για να μην σου λέω ότι να Ναι,   γκούγκλαρε δωρεα ομφαλοπλακουντικου αίματος και θα σου βγάλει την επίσημη σελίδα. Εμένα με πήραν κιόλας τηλέφωνο και θα μου στείλουν τον ασκό με κούριερ και την προηγούμενη φορά έτσι το είχα κάνει. Και έχει πρόσβαση όποιος το χρειαστει.

Χρόνια πολλά σε όλες για χτες!! Είδα και την δική μου σήμερα. 2600, έχει κατέβει αλλά.θέλει κι άλλο, οπότε σε 2 εβδομάδες μου είπε πάλι. Μου είπε περπάτημα και επαφές χωρίς προφύλαξη γιατί βοηθαει να μαλακώσει ο τράχηλος. Το πρώτο οκ, για το δεύτερο δεν ξέρω με την κοιλούμπα πως θα γίνει... Μόνο αυτο δεν σκέφτομαι όπως ειμαι τώρα. Άστε που μπορεί να τον βρίσω τον καημένο (τον σύζυγο).... Αυτα. Α Η μαία μου τα είπε λίγο περίεργα, την είδα στο πόδι και μου λέει θα δούμε γιατί αν δεν έχω βάρδια δεν επιτρέπεται κάνεις και κάτι τέτοια.... Ναι της λέω αλλά εγω θελω να σε εχω μαζί μου γιατί είναι περίεργη η περίπτωση. Θα ξαναμιλήσουμε μου λέει στις 24 που θα ξαναπάω.. Περίεργα τα πράγματα θα δούμε. Ότι είναι να γίνει θα γίνει. Φτάσαμε πια. Εγω περίμενα να συζητούσαμε λίγο περι γέννας τι θα μπορούμε να κάνουμε και τέτοια. Θα δείξει την επόμενη φορά. Εκτος και αν περίμενε να της πω για την αμοιβή της πρώτα όπως μου είπε ο αντρας μου. Αλλα είμασταν όρθιες μέσα στο νοσοκομείο... Την επόμενη φορά.

  • Μου αρέσει 4

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Φραουλίτσα* είπε:

Επειδή είναι ιατρικό για να μην σου λέω ότι να Ναι,   γκούγκλαρε δωρεα ομφαλοπλακουντικου αίματος και θα σου βγάλει την επίσημη σελίδα. Εμένα με πήραν κιόλας τηλέφωνο και θα μου στείλουν τον ασκό με κούριερ και την προηγούμενη φορά έτσι το είχα κάνει. Και έχει πρόσβαση όποιος το χρειαστει.

Χρόνια πολλά σε όλες για χτες!! Είδα και την δική μου σήμερα. 2600, έχει κατέβει αλλά.θέλει κι άλλο, οπότε σε 2 εβδομάδες μου είπε πάλι. Μου είπε περπάτημα και επαφές χωρίς προφύλαξη γιατί βοηθαει να μαλακώσει ο τράχηλος. Το πρώτο οκ, για το δεύτερο δεν ξέρω με την κοιλούμπα πως θα γίνει... Μόνο αυτο δεν σκέφτομαι όπως ειμαι τώρα. Άστε που μπορεί να τον βρίσω τον καημένο (τον σύζυγο).... Αυτα. Α Η μαία μου τα είπε λίγο περίεργα, την είδα στο πόδι και μου λέει θα δούμε γιατί αν δεν έχω βάρδια δεν επιτρέπεται κάνεις και κάτι τέτοια.... Ναι της λέω αλλά εγω θελω να σε εχω μαζί μου γιατί είναι περίεργη η περίπτωση. Θα ξαναμιλήσουμε μου λέει στις 24 που θα ξαναπάω.. Περίεργα τα πράγματα θα δούμε. Ότι είναι να γίνει θα γίνει. Φτάσαμε πια. Εγω περίμενα να συζητούσαμε λίγο περι γέννας τι θα μπορούμε να κάνουμε και τέτοια. Θα δείξει την επόμενη φορά. Εκτος και αν περίμενε να της πω για την αμοιβή της πρώτα όπως μου είπε ο αντρας μου. Αλλα είμασταν όρθιες μέσα στο νοσοκομείο... Την επόμενη φορά.

Αχ μεγαλωσε πολύ η μπεμπα σας!! Μπηκες κ εσύ στο μήνα σου ε; πωπω ποτέ πέρασε ο καιρός, με περνάς ακριβώς μια βδομάδα! Κ εμείς έχουμε ραντεβού για υπερηχο την άλλη Δευτέρα που θα είμαι 36+1, και λογικά Παρασκευή θα πάω για nst στο νοσοκομείο!  Δεν νομίζω να το λέει για το οικονομικό η μαια ,απλά ίσως να είναι περίεργα λόγω κοβιντ τώρα και να μην ξέρει ούτε η ίδια! Ρώτησες για το θέμα των τεστ πριν τον τοκετό;; 

 

Κορίτσια κάποιες φορές νιώθω την κοιλιά μου σε όλη την επιφάνεια σκληρή, αυτό είναι συσπάσεις; δεν νιώθω πονο όμως, μόνο σκληρή κοιλιά! ο γιατρός μου είπε ότι είναι φυσιολογικό να έχω κάποιες συσπάσεις κ αν δεν είναι τακτικές δεν ανησυχούμε! Εγώ αυτό το νιώθω συνήθως 1 φορά τη μέρα η 2 το πολύ!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Φραουλίτσα* είπε:

Επειδή είναι ιατρικό για να μην σου λέω ότι να Ναι,   γκούγκλαρε δωρεα ομφαλοπλακουντικου αίματος και θα σου βγάλει την επίσημη σελίδα. Εμένα με πήραν κιόλας τηλέφωνο και θα μου στείλουν τον ασκό με κούριερ και την προηγούμενη φορά έτσι το είχα κάνει. Και έχει πρόσβαση όποιος το χρειαστει.

Χρόνια πολλά σε όλες για χτες!! Είδα και την δική μου σήμερα. 2600, έχει κατέβει αλλά.θέλει κι άλλο, οπότε σε 2 εβδομάδες μου είπε πάλι. Μου είπε περπάτημα και επαφές χωρίς προφύλαξη γιατί βοηθαει να μαλακώσει ο τράχηλος. Το πρώτο οκ, για το δεύτερο δεν ξέρω με την κοιλούμπα πως θα γίνει... Μόνο αυτο δεν σκέφτομαι όπως ειμαι τώρα. Άστε που μπορεί να τον βρίσω τον καημένο (τον σύζυγο).... Αυτα. Α Η μαία μου τα είπε λίγο περίεργα, την είδα στο πόδι και μου λέει θα δούμε γιατί αν δεν έχω βάρδια δεν επιτρέπεται κάνεις και κάτι τέτοια.... Ναι της λέω αλλά εγω θελω να σε εχω μαζί μου γιατί είναι περίεργη η περίπτωση. Θα ξαναμιλήσουμε μου λέει στις 24 που θα ξαναπάω.. Περίεργα τα πράγματα θα δούμε. Ότι είναι να γίνει θα γίνει. Φτάσαμε πια. Εγω περίμενα να συζητούσαμε λίγο περι γέννας τι θα μπορούμε να κάνουμε και τέτοια. Θα δείξει την επόμενη φορά. Εκτος και αν περίμενε να της πω για την αμοιβή της πρώτα όπως μου είπε ο αντρας μου. Αλλα είμασταν όρθιες μέσα στο νοσοκομείο... Την επόμενη φορά.

Μια χαρά η μικρή σου! Κι εγώ ξεκινάω την Τετάρτη το nst. Χθες μπήκα στο μήνα μου! Για τη μαία το οικονομικό σκεφτηκα κι εγώ. Ίσως με τον τρόπο της σου εξηγεί ότι δεν είναι υποχρεωμένη, οι δυσκολίες του κοβιντ αλλά αν είσαι "πρόθυμη" θα είναι κι αυτή. Κάτι τέτοιο μου περνάει απ' το μυαλό...<_<

πρίν από 19 λεπτά , Evouska είπε:

Αχ μεγαλωσε πολύ η μπεμπα σας!! Μπηκες κ εσύ στο μήνα σου ε; πωπω ποτέ πέρασε ο καιρός, με περνάς ακριβώς μια βδομάδα! Κ εμείς έχουμε ραντεβού για υπερηχο την άλλη Δευτέρα που θα είμαι 36+1, και λογικά Παρασκευή θα πάω για nst στο νοσοκομείο!  Δεν νομίζω να το λέει για το οικονομικό η μαια ,απλά ίσως να είναι περίεργα λόγω κοβιντ τώρα και να μην ξέρει ούτε η ίδια! Ρώτησες για το θέμα των τεστ πριν τον τοκετό;; 

 

Κορίτσια κάποιες φορές νιώθω την κοιλιά μου σε όλη την επιφάνεια σκληρή, αυτό είναι συσπάσεις; δεν νιώθω πονο όμως, μόνο σκληρή κοιλιά! ο γιατρός μου είπε ότι είναι φυσιολογικό να έχω κάποιες συσπάσεις κ αν δεν είναι τακτικές δεν ανησυχούμε! Εγώ αυτό το νιώθω συνήθως 1 φορά τη μέρα η 2 το πολύ!

Χμμμ....αυτό το "πέτρωμα" της κοιλιάς το νιώθω με πονακια. Πάντως σα σύσπαση ακούγεται. Πλέον προετοιμάζεται η μήτρα για τον τοκετό και αυτά θα τα έχουμε.

Για το.τεστ πριν τον τοκετό ρώτησα κορίτσια μου. Μου είπε χρειάζομαι τεστ κοβιντ τελευταίων ημερών και θα μου το κάνει ο γιατρός μου στην τελευταία επίσκεψη. Επίσης θα κάνει και ο συνοδός (επιτρέπεται μόνο 1 συνοδός) όπου αν είσαι σε μονοκλινο μπορεί και να μείνει μαζί σου ή να πηγαινοέρχεται, ενώ αν είσαι σε 3κλινο επιτρέπεται μόνο η επίσκεψη

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...