Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

      • Χαχα 2

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

On 26/4/2021 at 9:31 ΜΜ, Evouska είπε:

 

@BILLE

Καλησπέρα κορίτσια, εύχομαι να είστε όλες καλά! Διαβάζω πολύ συχνά τα νέα σας αν και δεν είμαι πολύ ενεργή στην συνομιλία.

Πριν λίγο είχαμε ραντεβού με τον γιατρό. Η μπέμπα είναι 2300. Δεν έχει πάρει θέση ακόμα... ο γιατρός μου είπε να μην αγχωνομαι, αν είναι να γυρίσει θα γυρίσει. Του είπα πως έχω κουραστεί και μου είπε πως μπορούμε να γεννησουμε σε 2,5-3 εβδομάδες. Νιώθω λίγο τύψεις να σας πω την αλήθεια αλλά επειδή έρχομαι από την διαδικασία της εξωσωματικής (ένα χειρουργείο και μια κύηση που αναγκαστηκαμε να διακόψουμε) η οποία έχει ξεκινήσει εδώ και 3 χρόνια νιώθω κουρασμένη και κάποιες φορές εξαντλημένη ψυχολογικά :mellow:

  • Μου αρέσει 3

LhJOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, HopeMe είπε:

Μια χαρά η μικρή σου! Κι εγώ ξεκινάω την Τετάρτη το nst. Χθες μπήκα στο μήνα μου! Για τη μαία το οικονομικό σκεφτηκα κι εγώ. Ίσως με τον τρόπο της σου εξηγεί ότι δεν είναι υποχρεωμένη, οι δυσκολίες του κοβιντ αλλά αν είσαι "πρόθυμη" θα είναι κι αυτή. Κάτι τέτοιο μου περνάει απ' το μυαλό...<_<

Χμμμ....αυτό το "πέτρωμα" της κοιλιάς το νιώθω με πονακια. Πάντως σα σύσπαση ακούγεται. Πλέον προετοιμάζεται η μήτρα για τον τοκετό και αυτά θα τα έχουμε.

Για το.τεστ πριν τον τοκετό ρώτησα κορίτσια μου. Μου είπε χρειάζομαι τεστ κοβιντ τελευταίων ημερών και θα μου το κάνει ο γιατρός μου στην τελευταία επίσκεψη. Επίσης θα κάνει και ο συνοδός (επιτρέπεται μόνο 1 συνοδός) όπου αν είσαι σε μονοκλινο μπορεί και να μείνει μαζί σου ή να πηγαινοέρχεται, ενώ αν είσαι σε 3κλινο επιτρέπεται μόνο η επίσκεψη

Μάλλον αυτο θα είναι, η αμοιβή αλλά τα είπαμε τόσο μπαμ μπαμ που δεν κόλλαγε να της το πω. Την επόμενη φορά θα την ρωτήσω το οικονομικό, και σε περίπτωση που δεν θα μπορεί εκείνη να μου προτείνει κάποια άλλη. (Μου το είχε πει και ο γιατρός, αν δεν μπορεί πες της να σου προτείνει κάποια). Ελπίζω τότε να είναι πιο "ζεστή". Αλλιώς ότι γίνει, φτάσαμε πια σχεδόν. Όσο για το τεστ μην σου πω ότι εχω ξεχάσει να ρωτήσω....  Πάντως απο ότι κατάλαβα, πριν τις 24 δεν με βλέπει.... Έχει κατέβει αλλά θέλει ακόμα μου είπε...

3 ώρες πρίν, Evouska είπε:

Αχ μεγαλωσε πολύ η μπεμπα σας!! Μπηκες κ εσύ στο μήνα σου ε; πωπω ποτέ πέρασε ο καιρός, με περνάς ακριβώς μια βδομάδα! Κ εμείς έχουμε ραντεβού για υπερηχο την άλλη Δευτέρα που θα είμαι 36+1, και λογικά Παρασκευή θα πάω για nst στο νοσοκομείο!  Δεν νομίζω να το λέει για το οικονομικό η μαια ,απλά ίσως να είναι περίεργα λόγω κοβιντ τώρα και να μην ξέρει ούτε η ίδια! Ρώτησες για το θέμα των τεστ πριν τον τοκετό;; 

 

Κορίτσια κάποιες φορές νιώθω την κοιλιά μου σε όλη την επιφάνεια σκληρή, αυτό είναι συσπάσεις; δεν νιώθω πονο όμως, μόνο σκληρή κοιλιά! ο γιατρός μου είπε ότι είναι φυσιολογικό να έχω κάποιες συσπάσεις κ αν δεν είναι τακτικές δεν ανησυχούμε! Εγώ αυτό το νιώθω συνήθως 1 φορά τη μέρα η 2 το πολύ!

Αν πας έκτακτα απο τα μαθήματα που είχα κάνει, σου κάνουν ράπιντ τεστ, αν θυμάμαι καλά. Αν είσαι με ραντεβού κάνεις μοριακό όπως είπε και η @HopeMe. Μακριά απο μας.... Για την σκληρή κοιλιά εγω όταν έχω κουραστεί πολύ την νιώθω έτσι, χωρίς πονάκια όμως. Πόνους γενικά δεν έχω. Εκτος και αν δεν τους καταλαβαίνω τί να πω.... Αρχίζω απο αύριο και εντατικό περπάτημα ...

Το ότι πέρασε ο καιρός πράγματι !!! Απο την μια μου φαίνεται απίστευτο ότι κοντεύουμε, απο την άλλη ανυπομονώ να ξεμπερδεύω με την κοιλούμπα!!!! Βέβαια όσο μένει στην κοιλιά πιο καλό για το παιδί... Μια ζέστη μια κρύο είμαι... Χα χα!!! Να μας πάνε όλα καλά να.αρχίσουν τα ευχάριστα!! Νομίζω απο.την @phal περιμένουμε τα πρώτα ευχάριστα!!! Με το καλό!!!

  • Μου αρέσει 3

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου!!! Σας διαβάζω συνέχεια, πριν λίγες μέρες τελείωσα πλέον την εργασία μου και αρχίζω να ξεκουράζομαι! Έκανα doppler την προηγούμενη εβδομάδα, ο μικρός είναι 2,400 και γύρισε ήδη!! Είμαι στην 33η εβδομάδα και δεν κατάλαβα πως πέρασε ο καιρός... Μου μένει μια εξέταση ματιών γιατί έχω αρκετή μυωπία και θέλει ο γιατρός να είναι σίγουρος ότι μπορώ να γεννήσω φυσιολογικά, και αρχίζει η περίοδος της αναμονής...!!! Πως πέρασε τοσο γρήγορα ο καιρός και σε λίγο θα ξεφουσκωσουν οι κοιλιτσες μας!!!! Τι αγωνία!!!

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

Γρήγορα δεν θα πει τίποτα! Όταν σκέφτομαι πόσο έμεινε δεν το πιστεύω.. Κι εγώ είμαι κ από τις τελευταίες... Το Σάββατο κάναμε κι εμείς doppler που ήμουν ακριβώς 32 εβδομάδων κ μας βρήκε 1800. Είπε ότι λογικά θα γεννηθεί γύρω στα 3 κιλά και είναι με το κεφάλι κάτω από την προηγούμενη επίσκεψη που είχαμε πάει στον γυναικολόγο. 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα! 35+4 σήμερα και όλη μέρα αισθάνομαι μια κινητικότητα στο κάτω μέρος της κοιλιάς, λίγο πάνω από το πίπι... χέρι είναι; Πόδι είναι; Δεν ξέρω τι είναι πάντως όλο κοιτάω μην βγήκε κανένα πόδι από εκεί ενώ περπατάω.. ξέρω, γελοίο αλλά αλήθεια αυτό το feeling έχω όλη μέρα... καμία άλλη κάτι παρόμοιο; 

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και από εμένα! Ηρθαμε Αθήνα σήμερα μας είδε ο γιατρός... Έφτασε τα 3200, είναι ζωηροτατη και σε καμία εβδομάδα μου είπε να έρθω να εγκατασταθω εδώ. Για γέννα μου είπε 27 Μαΐου εκτός αν σπάσουν τα νερά νωρίτερα. Με το ζόρι που αισθάνομαι νιώθω ότι είναι πολλές οι μέρες. Γελούσε ο γιατρός με αυτά που του έλεγα. Σε πιστεύω έλεγε αλλά... 

Έχει χειλαρες, μαγουλάκια για δάγκωμα και είναι και ψηλή εκτός από μπαμπατσικη. 

Πφφφφφ πρέπει να δω τι θα κάνω με την δουλειά, με τον μικρό κτλ και να έρθω Αθήνα 

 

  • Μου αρέσει 9

iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Αυρα87 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, εύχομαι να είστε όλες καλά! Διαβάζω πολύ συχνά τα νέα σας αν και δεν είμαι πολύ ενεργή στην συνομιλία.

Πριν λίγο είχαμε ραντεβού με τον γιατρό. Η μπέμπα είναι 2300. Δεν έχει πάρει θέση ακόμα... ο γιατρός μου είπε να μην αγχωνομαι, αν είναι να γυρίσει θα γυρίσει. Του είπα πως έχω κουραστεί και μου είπε πως μπορούμε να γεννησουμε σε 2,5-3 εβδομάδες. Νιώθω λίγο τύψεις να σας πω την αλήθεια αλλά επειδή έρχομαι από την διαδικασία της εξωσωματικής (ένα χειρουργείο και μια κύηση που αναγκαστηκαμε να διακόψουμε) η οποία έχει ξεκινήσει εδώ και 3 χρόνια νιώθω κουρασμένη και κάποιες φορές εξαντλημένη ψυχολογικά :mellow:

Μη νιώθεις τύψεις. Όλες λίγο πολύ έχουμε κουραστεί. Αλλά 1 εβδομαδα πάνω κάτω για εμάς δεν έχει διάφορα άλλα για τα μωρακια μας εχει! Νομίζω αν γεννήσεις νωρίτερα πρέπει να κάνεις ένεση κορτιζόνης.για.να αναπτυχθούν τα πνευμόνια του και ίσως χρειαστεί θερμοκοιτίδα. Θα σου έλεγα να κάνεις υπομονή. Το ξέρω ότι έχεις κουραστεί και αυτό το διάστημα είναι ακόμη πιο δύσκολο. Να μπαίνεις να τα λέμε να περνάει ο καιρός. Ο χρόνος κυλάει υπέρ του μωρού. Όλες παίρνουμε δύναμη η μία από την άλλη. Είμαστε εδώ να σε στηρίξουμε :wub:

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, FlowerMom είπε:

Γεια σας και από μένα! 35+4 σήμερα και όλη μέρα αισθάνομαι μια κινητικότητα στο κάτω μέρος της κοιλιάς, λίγο πάνω από το πίπι... χέρι είναι; Πόδι είναι; Δεν ξέρω τι είναι πάντως όλο κοιτάω μην βγήκε κανένα πόδι από εκεί ενώ περπατάω.. ξέρω, γελοίο αλλά αλήθεια αυτό το feeling έχω όλη μέρα... καμία άλλη κάτι παρόμοιο; 

Εδώ εδώ το ίδιο και είμαι 32+5 αύριο φαντάσου! Όλη μέρα λες και θα βγει να χαιρετήσει

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 3

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Φραουλίτσα* είπε:

Μάλλον αυτο θα είναι, η αμοιβή αλλά τα είπαμε τόσο μπαμ μπαμ που δεν κόλλαγε να της το πω. Την επόμενη φορά θα την ρωτήσω το οικονομικό, και σε περίπτωση που δεν θα μπορεί εκείνη να μου προτείνει κάποια άλλη. (Μου το είχε πει και ο γιατρός, αν δεν μπορεί πες της να σου προτείνει κάποια). Ελπίζω τότε να είναι πιο "ζεστή". Αλλιώς ότι γίνει, φτάσαμε πια σχεδόν. Όσο για το τεστ μην σου πω ότι εχω ξεχάσει να ρωτήσω....  Πάντως απο ότι κατάλαβα, πριν τις 24 δεν με βλέπει.... Έχει κατέβει αλλά θέλει ακόμα μου είπε...

Αν πας έκτακτα απο τα μαθήματα που είχα κάνει, σου κάνουν ράπιντ τεστ, αν θυμάμαι καλά. Αν είσαι με ραντεβού κάνεις μοριακό όπως είπε και η @HopeMe. Μακριά απο μας.... Για την σκληρή κοιλιά εγω όταν έχω κουραστεί πολύ την νιώθω έτσι, χωρίς πονάκια όμως. Πόνους γενικά δεν έχω. Εκτος και αν δεν τους καταλαβαίνω τί να πω.... Αρχίζω απο αύριο και εντατικό περπάτημα ...

Το ότι πέρασε ο καιρός πράγματι !!! Απο την μια μου φαίνεται απίστευτο ότι κοντεύουμε, απο την άλλη ανυπομονώ να ξεμπερδεύω με την κοιλούμπα!!!! Βέβαια όσο μένει στην κοιλιά πιο καλό για το παιδί... Μια ζέστη μια κρύο είμαι... Χα χα!!! Να μας πάνε όλα καλά να.αρχίσουν τα ευχάριστα!! Νομίζω απο.την @phal περιμένουμε τα πρώτα ευχάριστα!!! Με το καλό!!!

Σωστά! Αύριο γεννάει η @phal. Να της πάνε όλα καλά,.εμείς εδώ θα περιμένουμε νέα της και μπεμπεδοσκονη

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , HopeMe είπε:

Μη νιώθεις τύψεις. Όλες λίγο πολύ έχουμε κουραστεί. Αλλά 1 εβδομαδα πάνω κάτω για εμάς δεν έχει διάφορα άλλα για τα μωρακια μας εχει! Νομίζω αν γεννήσεις νωρίτερα πρέπει να κάνεις ένεση κορτιζόνης.για.να αναπτυχθούν τα πνευμόνια του και ίσως χρειαστεί θερμοκοιτίδα. Θα σου έλεγα να κάνεις υπομονή. Το ξέρω ότι έχεις κουραστεί και αυτό το διάστημα είναι ακόμη πιο δύσκολο. Να μπαίνεις να τα λέμε να περνάει ο καιρός. Ο χρόνος κυλάει υπέρ του μωρού. Όλες παίρνουμε δύναμη η μία από την άλλη. Είμαστε εδώ να σε στηρίξουμε :wub:

Βρε το κορίτσι για την εβδομάδα που λέει θα είναι ήδη 38εβδ τι ενέσεις να χρειαστεί μια χαρά καρα τελειομηνο θα είναι!!!!!

 

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, FlowerMom είπε:

Γεια σας και από μένα! 35+4 σήμερα και όλη μέρα αισθάνομαι μια κινητικότητα στο κάτω μέρος της κοιλιάς, λίγο πάνω από το πίπι... χέρι είναι; Πόδι είναι; Δεν ξέρω τι είναι πάντως όλο κοιτάω μην βγήκε κανένα πόδι από εκεί ενώ περπατάω.. ξέρω, γελοίο αλλά αλήθεια αυτό το feeling έχω όλη μέρα... καμία άλλη κάτι παρόμοιο; 

Το νιώθω εδώ και καιρό. Είναι με το κεφαλάκι κάτω και όταν ξαπλώνω στο ένα πλευρο και στριμώχνεται λίγο η κοιλιά, γρατζουναει χαμηλά με τα χεράκια της σαν γατάκι :lol: Γενικά όταν δεν τη βοκευει η σταση μου γρατζουναει 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Μαρία1430 είπε:

Καλησπέρα και από εμένα! Ηρθαμε Αθήνα σήμερα μας είδε ο γιατρός... Έφτασε τα 3200, είναι ζωηροτατη και σε καμία εβδομάδα μου είπε να έρθω να εγκατασταθω εδώ. Για γέννα μου είπε 27 Μαΐου εκτός αν σπάσουν τα νερά νωρίτερα. Με το ζόρι που αισθάνομαι νιώθω ότι είναι πολλές οι μέρες. Γελούσε ο γιατρός με αυτά που του έλεγα. Σε πιστεύω έλεγε αλλά... 

Έχει χειλαρες, μαγουλάκια για δάγκωμα και είναι και ψηλή εκτός από μπαμπατσικη. 

Πφφφφφ πρέπει να δω τι θα κάνω με την δουλειά, με τον μικρό κτλ και να έρθω Αθήνα 

 

3200 ή 2200? Πόσο εβδομάδων είσαι; Σου είπε πόσο θα γεννηθεί;

πρίν από 5 λεπτά , ΒαλεντιναΧ είπε:

Βρε το κορίτσι για την εβδομάδα που λέει θα είναι ήδη 38εβδ τι ενέσεις να χρειαστεί μια χαρά καρα τελειομηνο θα είναι!!!!!

 

Αααα το είδες από το τικερακι!!! Έψαχνα στο μήνυμα που το γράφει και δεν το διάβασα :lol: Οπότε, @Αυρα87 μετά την παρέμβαση της αγαπητής μας @ΒαλεντιναΧ ανακαλω γιατί δεν είχα δει πόσο θα είσαι. Στις 38 εβδομαδες είσαι σούπερ. Κι εγώ τόσο θα μπω για καισαρική :)

  • Χαχα 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , HopeMe είπε:

3200 ή 2200? Πόσο εβδομάδων είσαι; Σου είπε πόσο θα γεννηθεί;

Αααα το είδες από το τικερακι!!! Έψαχνα στο μήνυμα που το γράφει και δεν το διάβασα :lol: Οπότε, @Αυρα87 μετά την παρέμβαση της αγαπητής μας @ΒαλεντιναΧ ανακαλω γιατί δεν είχα δει πόσο θα είσαι. Στις 38 εβδομαδες είσαι σούπερ. Κι εγώ τόσο θα μπω για καισαρική :)

 

Και να φανταστείς το σχόλιο της το διάβασα πολύ πιο πριν και λέω βρε μπας και κάνω λάθος εγώ γιατί θυμάμαι ότι είδα τικερακι και το ξανά έλεγξα πριν σου απαντήσω!!!!! Χαχαχαχχα αχ κορίτσια μου οι εβδομαδες αυτές είναι σούπερ υπέροχες μια χαρά είστε!!!!

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, HopeMe είπε:

Σωστά! Αύριο γεννάει η @phal. Να της πάνε όλα καλά,.εμείς εδώ θα περιμένουμε νέα της και μπεμπεδοσκονη

Επειδή είδα τώρα το μηνυμα μου το μακριά απο μας ήταν για τον κορονοιο ετσι; 

  • Χαχα 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...