Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 29 λεπτά , Angot είπε:

      ρε κορίτσια ειμαι 29 και μόλις σηκωθώ νιώθω τεράστιο βάρος στη κοιλιά! ειδικά από το απόγευμα και μετά ! είναι λες και θα μου πέσει κάτω το μωρο, παω τουαλέτα και γυρίζω μετά να ξαπλώσω γιατί δεν αντέχω ! έχει να κάνει και με την ξάπλα ή είναι φυσιολογικό η να πάρω τον γιατρο;

      Να ανησυχήσεις εάν έχεις φριχτους πόνους,αν περάσουν κάποιες ώρες χωρίς να νιώσεις το μωρό,αν έχεις αίμα,αν έχεις πολλά υγρά σαν ούρα και αν κάνεις πολλές συσπάσεις.Το να σου "πέσει" το μωρό δεν γίνεται έτσι απλά.Αν σε κάνει να είσαι πιο ήρεμη,να τον πάρεις τηλ να σε καθησυχάσει 

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

8 ώρες πρίν, Φραουλίτσα* είπε:

Επειδή είδα τώρα το μηνυμα μου το μακριά απο μας ήταν για τον κορονοιο ετσι; 

Ναι, ηταν clear! Πόσα μαργαριτάρια έχουμε γράψει και δεν τα ξαναδιαβασαμε...:lol:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

15 ώρες πρίν, FlowerMom είπε:

Γεια σας και από μένα! 35+4 σήμερα και όλη μέρα αισθάνομαι μια κινητικότητα στο κάτω μέρος της κοιλιάς, λίγο πάνω από το πίπι... χέρι είναι; Πόδι είναι; Δεν ξέρω τι είναι πάντως όλο κοιτάω μην βγήκε κανένα πόδι από εκεί ενώ περπατάω.. ξέρω, γελοίο αλλά αλήθεια αυτό το feeling έχω όλη μέρα... καμία άλλη κάτι παρόμοιο; 

Χαχχαχα το ίδιο νιώθω κι εγώ .χθες σκέψου ξύπνησα από τον πόνο ,με έδωσε μιαι ξεγυρισμενη πάνω στον τράχηλο. Λογικά μπουνιά ήταν γτ μου είπε έχει γυρίσει το μωρό.

Έχω ραντεβού την Πέμπτη. Και κάθε φορά είμαι μέσα στο άγχος .θέλω ιδανικά να μείνει μέσα ακόμα 4 βδομαδες. 

Συσπάσεις έχω αν κουραστω και πονακια χαμηλά. Λίγο σαν να πετάχτηκε και ο αφαλός όχι τελείως όμως .

Κοιμάμαι μόνο με μαξιλάρι θηλασμού αλλιώς δεν παίζει.

Και σήμερα έπλυνα τα βρεφικά  να σιδερωθουν να μπουν στα συρτάρια και θα κάνω και τη βαλίτσα σιγά σιγά.

Τελικά αποφασίσαμε να πάω στο Γένεσις λόγω κορονοιου. Να μην διακινδυνεύσουμε το νοσοκομείο σε τετρακλινο κλπ

Πήραμε και κάμερα για το δωμάτιο επιτέλους. Την περιμένω αυτή τη βδομάδα. Παρήγγειλα και πάνες για το μωρό .

 

 

  • Μου αρέσει 4

MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, HopeMe είπε:

3200 ή 2200? Πόσο εβδομάδων είσαι; Σου είπε πόσο θα γεννηθεί;

Αααα το είδες από το τικερακι!!! Έψαχνα στο μήνυμα που το γράφει και δεν το διάβασα :lol: Οπότε, @Αυρα87 μετά την παρέμβαση της αγαπητής μας @ΒαλεντιναΧ ανακαλω γιατί δεν είχα δει πόσο θα είσαι. Στις 38 εβδομαδες είσαι σούπερ. Κι εγώ τόσο θα μπω για καισαρική :)

 

3200 ήδη η μπουμπού!!! Με έχει πεθάνει 

  • Μου αρέσει 6

iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Αυρα87 είπε:

Κοριτσια καλησπέρα, όσες έχετε κάνει καισαρική με επισκληριδιο πως ήταν η αίσθηση? 

Νιώθεις ότι κατι γίνεται στην κοιλιά σ.  

Σαν να την  ανοίγουν.  Δε νιώθεις πόνο. Είναι μια περίεργη αίσθηση

Κατά τ αλλά κορίτσια Μ 2500 κιλά η μικρή. 

34+6 σήμερα με σταθερό τράχηλο 

Από δω κ πέρα θα πηγαίνω κάθε βδομάδα κ ο θεός βοηθός

Περιμένουμε νέα από @phala

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Μαρία1430 είπε:

3200 ήδη η μπουμπού!!! Με έχει πεθάνει 

Μπρααβο!!! Και έλεγα ότι η δική μου είναι μεγάλη που είναι 2600... Φτου φτου με το καλο!!!

3 ώρες πρίν, Eva1986 είπε:

Νιώθεις ότι κατι γίνεται στην κοιλιά σ.  

Σαν να την  ανοίγουν.  Δε νιώθεις πόνο. Είναι μια περίεργη αίσθηση

Κατά τ αλλά κορίτσια Μ 2500 κιλά η μικρή. 

34+6 σήμερα με σταθερό τράχηλο 

Από δω κ πέρα θα πηγαίνω κάθε βδομάδα κ ο θεός βοηθός

Περιμένουμε νέα από @phala

Και νόμιζα ότι δεν με είχε πιάσει καλά και ένιωθα και γω διαφορά!!! Όλα να πάνε καλά να καταφέρεις να πας πολλές φορές!!! Άντε κοντεύουμε!!!

  • Μου αρέσει 3

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Μαρία1430 είπε:

3200 ήδη η μπουμπού!!! Με έχει πεθάνει 

Τέλεια! Εγώ αύριο αρχίζω τα nst οπότε θα την ξαναμετρησουνε στον υπέρηχο. Τελευταία φορά ήταν 2500

Κορίτσια, θυμαμαι τα "παλιά τα χρόνια" (:lol:) που γέννησα την κόρη μου με καισαρική μου είχε πει ο γιατρός να πάρω μια ορθοπεδική ζώνη με σιδερα πίσω να τη φοράω μετά το χειρουργείο. Ήταν για να βοηθά τη μέση αλλά να συγκρατει την κοιλιά. Τώρα τι γίνεται; Αύριο θα ρωτήσω τον γιατρό. Σας έχει πει κάτι για ζώνη ή κορσέ μετά;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια βλέπω όλες είστε πολύ κοντά ή να μπείτε ή έχετε μπει στον μήνα σας!!! Πολύ χαίρομαι για όλες, είμαστε τόσους μήνες παρεούλα περάσαμε Χριστούγεννα-Πασχα όλες μαζι....όλα να πάνε με το καλό σε όλες....

Σήμερα πήγα καρδιολογο όλα καλά πάει και αυτό!!!

  • Μου αρέσει 7

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , ΒαλεντιναΧ είπε:

Κορίτσια βλέπω όλες είστε πολύ κοντά ή να μπείτε ή έχετε μπει στον μήνα σας!!! Πολύ χαίρομαι για όλες, είμαστε τόσους μήνες παρεούλα περάσαμε Χριστούγεννα-Πασχα όλες μαζι....όλα να πάνε με το καλό σε όλες....

Σήμερα πήγα καρδιολογο όλα καλά πάει και αυτό!!!

Πράγματι η παρέα αυτή ήταν μια ζεστή συντροφιά στο ταξίδι της εγκυμοσύνης! Να ολοκληρωθεί για όλες με επιτυχία και όσο πιο εύκολα γίνεται :wub:

  • Μου αρέσει 6

LhJOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα και από μένα !!!! Υπέροχα όλα τα νεακια σας!!! Πολύ χαιρομαι!! Εμεις την Πέμπτη έχουμε γιατρό!! Σήμερα 35+1 και έχει δυο μέρες που η κοιλιά πετρώνει συνέχεια!! Κατά κυριο λόγο είναι χωρίς πόνο, αλλά εχθές πονούσα αρκετά, έπεσα για ύπνο και όλα καλά.. μου φαίνεται απίστευτο ότι μπαίνουμε σε τροχιά αντιστροφής μέτρησης κορίτσια! Από ετοιμασιες, είμαι σχεδόν έτοιμη! Περιμένω να μου έρθει από το moromou.gr οι νυχτικιές και τα σουτιέν από oysho, να τα πλύνω και να φτιάξω τη βαλιτσα!! Ξεκίνησα και μαθήματα με τις μαίες από την Αγία Παρασκευή (κάποια από εδώ μου το σύστησε αλλά δε θυμάμαι, συγνώμη, και θέλω απλά να πω πως ευχαριστω παρα πολύ γιατί αξίζει πραγματικά!!!) Ανυπομονώ τόσο πολύ να τον δω ξανά μεθαυριο :wub:

  • Μου αρέσει 4

vh7tp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 minutes ago, Eleni Kost11 said:

Κορίτσια καλησπέρα και από μένα !!!! Υπέροχα όλα τα νεακια σας!!! Πολύ χαιρομαι!! Εμεις την Πέμπτη έχουμε γιατρό!! Σήμερα 35+1 και έχει δυο μέρες που η κοιλιά πετρώνει συνέχεια!! Κατά κυριο λόγο είναι χωρίς πόνο, αλλά εχθές πονούσα αρκετά, έπεσα για ύπνο και όλα καλά.. μου φαίνεται απίστευτο ότι μπαίνουμε σε τροχιά αντιστροφής μέτρησης κορίτσια! Από ετοιμασιες, είμαι σχεδόν έτοιμη! Περιμένω να μου έρθει από το moromou.gr οι νυχτικιές και τα σουτιέν από oysho, να τα πλύνω και να φτιάξω τη βαλιτσα!! Ξεκίνησα και μαθήματα με τις μαίες από την Αγία Παρασκευή (κάποια από εδώ μου το σύστησε αλλά δε θυμάμαι, συγνώμη, και θέλω απλά να πω πως ευχαριστω παρα πολύ γιατί αξίζει πραγματικά!!!) Ανυπομονώ τόσο πολύ να τον δω ξανά μεθαυριο 

 Καλησπερα κορίτσια μου!!!! 

Και εγώ αυτές τις μέρες έχω συνέχεια συσπάσεις. Άλλες φορές με πονο και άλλες χωρίς. Με το καλό την Πέμπτη έχω ραντεβού! 

Και εγώ από εκεί πήρα νυχτικες και μάλιστα την μια την φοράω και τώρα. Είναι πολυ ωραίες και ποιοτικες! 

Κανένα κόλπο για τις συσπάσεις υπάρξει άραγε? Μένουμε ακινητες? Κινουμαστε? 

Αυτές τις μέρες είναι η αληθεια ότι έκανα ταρζανιες και κουράστηκα. Αυριο θα μείνω σπίτι για ξεκουραση. 

  • Μου αρέσει 2

oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Φώφη1990 είπε:

 Καλησπερα κορίτσια μου!!!! 

Και εγώ αυτές τις μέρες έχω συνέχεια συσπάσεις. Άλλες φορές με πονο και άλλες χωρίς. Με το καλό την Πέμπτη έχω ραντεβού! 

Και εγώ από εκεί πήρα νυχτικες και μάλιστα την μια την φοράω και τώρα. Είναι πολυ ωραίες και ποιοτικες! 

Κανένα κόλπο για τις συσπάσεις υπάρξει άραγε? Μένουμε ακινητες? Κινουμαστε? 

Αυτές τις μέρες είναι η αληθεια ότι έκανα ταρζανιες και κουράστηκα. Αυριο θα μείνω σπίτι για ξεκουραση. 

Όσο μπορείς ελαχιστοποιείς το αγχος σου και το καλύτερο είναι η ξεκουραση !με το καλό ευχομαι !

  • Ευχαριστώ 1

i8Mup3.png?t=1&0EalCpq6

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Φώφη1990 είπε:

 Καλησπερα κορίτσια μου!!!! 

Και εγώ αυτές τις μέρες έχω συνέχεια συσπάσεις. Άλλες φορές με πονο και άλλες χωρίς. Με το καλό την Πέμπτη έχω ραντεβού! 

Και εγώ από εκεί πήρα νυχτικες και μάλιστα την μια την φοράω και τώρα. Είναι πολυ ωραίες και ποιοτικες! 

Κανένα κόλπο για τις συσπάσεις υπάρξει άραγε? Μένουμε ακινητες? Κινουμαστε? 

Αυτές τις μέρες είναι η αληθεια ότι έκανα ταρζανιες και κουράστηκα. Αυριο θα μείνω σπίτι για ξεκουραση. 

Οι μαίες μου είπαν αυτές οι Braxton είναι απλές προπαρασκευαστικές και απλά μετά από κανα λεπτο φευγουν! Με είπαν αρκεί να χαλαρώνεις και να ξαπλωνεις!! Επειδή είμαι λίγο υποχονδρια, όταν τις εντοπίζω μετράω ποσα δευτερόλεπτα κρατάνε ακουμπώντας την κοιλιά μου για να καταλάβω όταν ηρεμήσει! Όταν πάλι είναι από αυτές που πονάει η κοιλιά και η μέση μου, επίσης προσπαθώ να αλλάζω θέσεις στάσεις και να μένω χαλαρή! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

vh7tp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου εύχομαι σε καθεμία ξεχωριστά με το καλό και με έναν πόνο να έχουμε τα πλασματάκια μας αγκαλιά! :wub: Πως αισθάνεστε; Μου μοιάζει απίστευτο ότι φτάσαμε στο τέλος. 

  • Μου αρέσει 6

vQnfp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα! 
μπηκαμε στον μήνα μας και είχαμε επίσκεψη στον γιατρούλη. 
•2500+/- 370γρ

•καλά αμνιακά, δε ζορίζεται 

•δεν έχει γυρίσει και ο γιατρος λέει ότι δεν θα γυρίσει 

Με ρώτησε, λοιπόν, άμα θέλω να προγραμματίσω ημερομηνία... δεν ήμουν καθόλου έτοιμη να κάνω την κουβέντα... επειδή κι εγώ ακόμα είμαι καλά και άνετα και είναι και το μωρό του είπα ότι αισθάνομαι καλύτερα να γίνει αυτό όσο πιο κοντά στην αρχική ημερομηνία του. 

Η γυναίκα του γιατρού μου γέννησε και τις 3 φορές με καισαρική και με κάνει να σκέφτομαι μήπως έχω πέσει σε αυτούς τους γιατρούς που είναι πολύ υπέρ της καισαρικής. 

Δεν με πίεσε, χαλαρός ήταν. Δηλαδή είπε άμα θέλεις να περιμένουμε θα περιμένουμε. Όποτε θα το ξαναδούμε σε 2 εβδομάδες που θα ξαναπάω. 

Όσες γεννήσατε με καισαρική κάντε τον κόπο να μου πείτε αναλυτικά την εμπειρία σας και αν εκ των υστέρων, δεδομένων των συνθηκών σας, θα ξανακάνατε την ίδια επιλογή. 
 

Επίσης μου είπε ότι στην περίπτωση καισαρικής, στο τέλος συστήνει ενέσεις κορτιζόνης για να μειώσει την πιθανότητα το μωρό να έχει θέμα με τα πνευμόνια του... 

ακουω γνώμες... 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...