Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

Καλησπέρα!!! Περαστικά σας @Φώφη1990!!! Μην στεναχωριέσαι. Δεν μπορούσες να κάνεις κάτι. Είναι να μην σου τύχει. Ελπίζω να το περάσετε όλοι ελαφριά!!! 


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα και από εμένα, τόσο καιρό μετά! Καπάκι την επομένη του 15γουστου ενώ θα μπαίναμε στο νεό σπίτι μας, χειρουργήθηκε εκτάκτως ο άντρας μου...Καλά τα είδα όλα από την κούραση, γιατί άργησε να ανανήψει-ακόμα δεν τα έχει κόψει τα ράμματα-πάνε κ οι διακοπές που θα φεύγαμε τη Δευτέρα..

Τώρα σας γράφω από το νέο μας σπίτι, χθες κοιμηθήκαμε όλοι εδω!Ήμουν πολύ φορτισμένη, οι γονείς μου έκλαιγαν με μαύρο δάκρυ που φύγαμε. Ειδικά τον πατέρα μου δεν μπορούσα να τον ηρεμήσω με τίποτα. Μας συνήθισαν 3 μήνες. Από 4 ημερών ήταν εδώ...αφού κ το παιδί ήταν μελαγχολικό χθες βράδυ, έκανε μόνο 3 γεύματα...Αδιαθέτησα κιόλας χθες κανονικά κ πήγε το δάκρυ κορόμηλο!

Σας φιλώ όλες και θα διαβάσω τα νέα σας το βράδυ με την ησυχία μου!

  • Μου αρέσει 3
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, BILLE είπε:

Καλησπέρα και από εμένα, τόσο καιρό μετά! Καπάκι την επομένη του 15γουστου ενώ θα μπαίναμε στο νεό σπίτι μας, χειρουργήθηκε εκτάκτως ο άντρας μου...Καλά τα είδα όλα από την κούραση, γιατί άργησε να ανανήψει-ακόμα δεν τα έχει κόψει τα ράμματα-πάνε κ οι διακοπές που θα φεύγαμε τη Δευτέρα..

Τώρα σας γράφω από το νέο μας σπίτι, χθες κοιμηθήκαμε όλοι εδω!Ήμουν πολύ φορτισμένη, οι γονείς μου έκλαιγαν με μαύρο δάκρυ που φύγαμε. Ειδικά τον πατέρα μου δεν μπορούσα να τον ηρεμήσω με τίποτα. Μας συνήθισαν 3 μήνες. Από 4 ημερών ήταν εδώ...αφού κ το παιδί ήταν μελαγχολικό χθες βράδυ, έκανε μόνο 3 γεύματα...Αδιαθέτησα κιόλας χθες κανονικά κ πήγε το δάκρυ κορόμηλο!

Σας φιλώ όλες και θα διαβάσω τα νέα σας το βράδυ με την ησυχία μου!

Περαστικά σας και καλορίζικο το σπίτι! 

Κορίτσια έχω ξεκινήσει να πηγαίνω στην δουλειά. Τι συναίσθημα είναι αυτό μόλις κλείνω την πόρτα πίσω μου φεύγοντας από το σπίτι... Την Παρασκευή γίνεται 3ων μηνών η μπέμπα, είναι μικρούλα.. Έχει ξεκινήσει κάποια άλλη κοπέλα δουλειά? Πως το βιώνει? Δύσκολο πολύ.


LhJOp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 27/8/2021 at 10:40 ΜΜ, Φώφη1990 είπε:

Και η δικια μου με μανία τρώει την μπουνιά της... Κορίτσια μου χάθηκα γιατί δεν είμαι στα καλα μου... Έχουμε κοβιντ μδ τον αντρά μου εδώ και 10 μέρες... Πέρασα όλα τα συμπτώματα.. Πυρετό, πονος, βήχα, διάρροια κλπ.... Η μικρή μου μαζί μας και την θηλαζω... Σήμερα όμως μου έκανε πυρετό, διαρροια και έχει μυξες... Είμαι. Παρά πολυ στενοχωρημενη... 

 

 

Να σας κάνω και μια άσχετη ερώτηση. Τα μικρά σας το βράδυ τι τα φοράτε? Μακρυμάνικο? Καλτσάκια? Εμένα η δικιά μου διώχνει το σεντόνι συνέχεια. Στο σπίτι έχουμε 26-27 βαθμους 

Ωχχχ περαστικά σας!!!! Εύχομαι να το περάσει ήπια το μωράκι σας μιας και θηλάζει ίσως εχει κάποια αντισώματα

20 ώρες πρίν, BILLE είπε:

Καλησπέρα και από εμένα, τόσο καιρό μετά! Καπάκι την επομένη του 15γουστου ενώ θα μπαίναμε στο νεό σπίτι μας, χειρουργήθηκε εκτάκτως ο άντρας μου...Καλά τα είδα όλα από την κούραση, γιατί άργησε να ανανήψει-ακόμα δεν τα έχει κόψει τα ράμματα-πάνε κ οι διακοπές που θα φεύγαμε τη Δευτέρα..

Τώρα σας γράφω από το νέο μας σπίτι, χθες κοιμηθήκαμε όλοι εδω!Ήμουν πολύ φορτισμένη, οι γονείς μου έκλαιγαν με μαύρο δάκρυ που φύγαμε. Ειδικά τον πατέρα μου δεν μπορούσα να τον ηρεμήσω με τίποτα. Μας συνήθισαν 3 μήνες. Από 4 ημερών ήταν εδώ...αφού κ το παιδί ήταν μελαγχολικό χθες βράδυ, έκανε μόνο 3 γεύματα...Αδιαθέτησα κιόλας χθες κανονικά κ πήγε το δάκρυ κορόμηλο!

Σας φιλώ όλες και θα διαβάσω τα νέα σας το βράδυ με την ησυχία μου!

Καλορίζικο το νέο σας σπίτι!!! Να το γεμισευε ευτυχία!!! Ο άντρας σου πώς είναι;; Περαστικά σας!! 

 

Όταν ο μπέμπης κοιμάται βάζω κουβερτουλες που είναι σα σεμεδακια πλεκτές, μού τίς έφτιαξε μια γιαγιά καλή της ώρα. Και τού φοράω τα ζιμπουνακια τα κοντομάνικα. 

Έχω ξεκινήσει να τον βάζω στο γυμναστήριο και τον βάζω αν κάθεται και μπρούμυτα. Σηκώνει και το κεφάλι του, κάθεται αρκετή ώρα. Τού έχω φτιάξει κι ένα αυτοσχέδιο παιχνίδι για την κούνια που κρέμεται και χαζεύει τα χρώματα. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μου ! Καλησπέρα! Ελπίζω να με θυμάστε,  με τα διδυμακια που γεννήθηκαν 11/5.... Έχω σχεδόν από τότε να γράψω, χάθηκα, ούτε διάβαζα το φόρουμ, έπεσα με τα μούτρα στα δίδυμα αφήστε που άργησα κ να αναρρωσω από την καισαρική.... Δεν έχω ξεχάσει όμως το φόρουμ που μοιραζόμαστε απόψεις κ εμπειρίες...! 

Τα νέα μου λοιπόν είναι ότι είμαστε αισίως 3,5 μηνών περίπου 6 κιλά πλέον έκαστο ζουζουνάκι κ είμαι μια χαρούμενη μανούλα. Τι σημασία έχει Πώς γέννησαμε, από πού πίνουν τα μωράκια μας τελικά... σημασία έχει που έχουμε τα παιδάκια μας κ είμαστε καλά,  μην αναλωνόμαστε σε πράγματα που δεν έχουν πολλή σημασία... Δυσκολεύτηκα αρκετά να τα αποκτήσω κ τωρα πια ειμαι πολυ ευγνωμων κ πλεον προσπαθω να μην τρελαινομαι με το παραμικρο. 

Εγώ λοιπόν που λέτε δυσκολεύτηκα να αναρρωσω από την καισαρική μου έκατσε βαριά όπως επίσης κ να συνηθίσω το τάισμα των μωρών αφού δεν μπορούσα να θηλάζω αποκλειστικά τα δίδυμα κ στην αρχή είχα πολλές τύψεις... Έπαιξαν κ παίζουν ακόμη όλοι οι τρόποι ταισματος (θηλασμος, θήλαστρο, μπιμπερο με ξενο) κ πλέον δεν με πειράζει αφού προσπάθησα κ προσπαθώ ακόμα να κάνω ότι μπορώ κ τελικά είμαι χαρούμενη που θηλάζω ακόμα έστω κ λίγο.

Τα μπουμπουκακια μου έχουν πολλή πλάκα, χαμογελούν, παίζουν μαζί μας, ανταποκρίνονται σε αγκαλίτσες κ Φιλάκια κ είναι δύο γλύκες! Υπάρχουν φυσικά οι φορές που κλαίνε μαζί κ ζητούν αποκλειστικότητα κ επικρατεί μια τρέλα, , αλλά ευτυχώς δεν διαρκεί πολύ. Μεγαλωνουν κ πλέον δεν κοιμούνται συνέχεια όπως όταν ήταν νεογέννητα αλλά επειδή ακόμα δεν στηρίζουν καλά κεφαλάκι κ δεν κάθονται στο κωλαράκι τους δεν μπορώ να τα απασχολησω πολύ με παιχνίδια, ζητούν παιχνίδια με το μπαμπά κ τη μαμά κ αγκαλιές.

Κατά τα άλλα έκανα το εμβόλιο κ προσπαθώ να θηλάσω λίγο παραπάνω για τα αντισώματα, αφού μάλλον έρχεται δύσκολος χειμώνας σε σχέση με τον ιό.

Τώρα ήρθαμε με τον άντρα μου ένα 3ημερο μόνοι μας κ για πρώτη φορά τα άφησα στη γιαγιά! Τύψεις ειχα κ γι αυτό αλλά τελικά είδα ότι δεν επαθαν κ τιποτα... Ανυπομονω μονο αύριο να τα δω τα βλασταρακια μου!

Κ κάτι τελευταίο, δεν έχω αδιαθετησει εγώ ακόμα, ούτε καν κάποια υποψία περιόδου. Επίσης λόγω του ότι έχω πάνω από χρόνο να κάνω σεξ με τον άντρα μου λόγω του ότι έπρεπε να προσέχω κ στην εγκυμοσυνη, όσες φορές προσπαθήσαμε μέχρι στιγμής δεν τα έχουμε καταφέρει! Έχει κλείσει η είσοδος για επισκέπτες...! 

Φιλιά σε ολες

 

  • Μου αρέσει 6

4nDhp3.pngjeL6p2.png

Link to comment
Share on other sites

On 29/8/2021 at 7:09 ΜΜ, BILLE είπε:

Καλησπέρα και από εμένα, τόσο καιρό μετά! Καπάκι την επομένη του 15γουστου ενώ θα μπαίναμε στο νεό σπίτι μας, χειρουργήθηκε εκτάκτως ο άντρας μου...Καλά τα είδα όλα από την κούραση, γιατί άργησε να ανανήψει-ακόμα δεν τα έχει κόψει τα ράμματα-πάνε κ οι διακοπές που θα φεύγαμε τη Δευτέρα..

Τώρα σας γράφω από το νέο μας σπίτι, χθες κοιμηθήκαμε όλοι εδω!Ήμουν πολύ φορτισμένη, οι γονείς μου έκλαιγαν με μαύρο δάκρυ που φύγαμε. Ειδικά τον πατέρα μου δεν μπορούσα να τον ηρεμήσω με τίποτα. Μας συνήθισαν 3 μήνες. Από 4 ημερών ήταν εδώ...αφού κ το παιδί ήταν μελαγχολικό χθες βράδυ, έκανε μόνο 3 γεύματα...Αδιαθέτησα κιόλας χθες κανονικά κ πήγε το δάκρυ κορόμηλο!

Σας φιλώ όλες και θα διαβάσω τα νέα σας το βράδυ με την ησυχία μου!

Καλορίζικο!!! Να το χαρείτε με υγεία

17 ώρες πρίν, phal είπε:

Κορίτσια μου ! Καλησπέρα! Ελπίζω να με θυμάστε,  με τα διδυμακια που γεννήθηκαν 11/5.... Έχω σχεδόν από τότε να γράψω, χάθηκα, ούτε διάβαζα το φόρουμ, έπεσα με τα μούτρα στα δίδυμα αφήστε που άργησα κ να αναρρωσω από την καισαρική.... Δεν έχω ξεχάσει όμως το φόρουμ που μοιραζόμαστε απόψεις κ εμπειρίες...! 

Τα νέα μου λοιπόν είναι ότι είμαστε αισίως 3,5 μηνών περίπου 6 κιλά πλέον έκαστο ζουζουνάκι κ είμαι μια χαρούμενη μανούλα. Τι σημασία έχει Πώς γέννησαμε, από πού πίνουν τα μωράκια μας τελικά... σημασία έχει που έχουμε τα παιδάκια μας κ είμαστε καλά,  μην αναλωνόμαστε σε πράγματα που δεν έχουν πολλή σημασία... Δυσκολεύτηκα αρκετά να τα αποκτήσω κ τωρα πια ειμαι πολυ ευγνωμων κ πλεον προσπαθω να μην τρελαινομαι με το παραμικρο. 

Εγώ λοιπόν που λέτε δυσκολεύτηκα να αναρρωσω από την καισαρική μου έκατσε βαριά όπως επίσης κ να συνηθίσω το τάισμα των μωρών αφού δεν μπορούσα να θηλάζω αποκλειστικά τα δίδυμα κ στην αρχή είχα πολλές τύψεις... Έπαιξαν κ παίζουν ακόμη όλοι οι τρόποι ταισματος (θηλασμος, θήλαστρο, μπιμπερο με ξενο) κ πλέον δεν με πειράζει αφού προσπάθησα κ προσπαθώ ακόμα να κάνω ότι μπορώ κ τελικά είμαι χαρούμενη που θηλάζω ακόμα έστω κ λίγο.

Τα μπουμπουκακια μου έχουν πολλή πλάκα, χαμογελούν, παίζουν μαζί μας, ανταποκρίνονται σε αγκαλίτσες κ Φιλάκια κ είναι δύο γλύκες! Υπάρχουν φυσικά οι φορές που κλαίνε μαζί κ ζητούν αποκλειστικότητα κ επικρατεί μια τρέλα, , αλλά ευτυχώς δεν διαρκεί πολύ. Μεγαλωνουν κ πλέον δεν κοιμούνται συνέχεια όπως όταν ήταν νεογέννητα αλλά επειδή ακόμα δεν στηρίζουν καλά κεφαλάκι κ δεν κάθονται στο κωλαράκι τους δεν μπορώ να τα απασχολησω πολύ με παιχνίδια, ζητούν παιχνίδια με το μπαμπά κ τη μαμά κ αγκαλιές.

Κατά τα άλλα έκανα το εμβόλιο κ προσπαθώ να θηλάσω λίγο παραπάνω για τα αντισώματα, αφού μάλλον έρχεται δύσκολος χειμώνας σε σχέση με τον ιό.

Τώρα ήρθαμε με τον άντρα μου ένα 3ημερο μόνοι μας κ για πρώτη φορά τα άφησα στη γιαγιά! Τύψεις ειχα κ γι αυτό αλλά τελικά είδα ότι δεν επαθαν κ τιποτα... Ανυπομονω μονο αύριο να τα δω τα βλασταρακια μου!

Κ κάτι τελευταίο, δεν έχω αδιαθετησει εγώ ακόμα, ούτε καν κάποια υποψία περιόδου. Επίσης λόγω του ότι έχω πάνω από χρόνο να κάνω σεξ με τον άντρα μου λόγω του ότι έπρεπε να προσέχω κ στην εγκυμοσυνη, όσες φορές προσπαθήσαμε μέχρι στιγμής δεν τα έχουμε καταφέρει! Έχει κλείσει η είσοδος για επισκέπτες...! 

Φιλιά σε ολες

 

Αγάπη μου! Φυσικά και σε θυμόμαστε :wub: είχαμε γεννήσει με 6 μέρες διάφορα. Χαίρομαι που βρίσκεις ρυθμούς και τα καταφέρνεις. Πολύ καλά έκανες και αποφάσισες να φύγεις τριήμερο για να αποφορτιστεις! Είναι ευλογία να έχεις βοήθεια και πόσο μάλλον εσύ με τα δίδυμα! Πολύ καλό το βάρος τους! Εμένα είναι 5200. Ο Θεός να σου δίνει δύναμη!

Κορίτσια μου πως είστε; Εμάς η μικρή τελευταίες μέρες άρχισε να πιάνει και από χθες άρχισε να βάζει παιχνιδάκια στο στόμα! Είχε πολύ πλάκα καθώς προσπαθούσε να τα πιάσει και να τα φέρει στο στόμα!!

Με τις ορμόνες πώς είστε; Εγώ έχω μια τα πάνω μου και μια τα κάτω μου και τα συναισθήματα εναλλάσσονται ακόμη και μέσα στη μέρα! Λες και είναι άλλος άνθρωπος τώρα και άλλος μετά. Σας συμβαίνει;

Καλά περάσαμε 2 εβδομάδες στο πατρικό μου που είχα και βοήθεια και βγαίναμε και καμιά βολτιτσα, από τότε που γύρισα έχω κλειστεί στους 4 τοίχους με ένα μωρό και έτσι θα πάει στο εξής. Ειναι πολύ δύσκολο να μην έχει κοντά συγγενείς και φίλους. Απομονωνεσαι και αυτό δε μου κάνει καλό. με πάει πάνω κάτω. Να σας πω την αλήθεια, από τότε με την εγκυμοσύνη που έπρεπε να μείνω στο κρεβάτι και κλείστηκα μέσα μέχρι τώρα δε με αναγνωρίζω. Εσείς τι αλλά; :wacko:

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, HopeMe είπε:

Καλορίζικο!!! Να το χαρείτε με υγεία

Αγάπη μου! Φυσικά και σε θυμόμαστε :wub: είχαμε γεννήσει με 6 μέρες διάφορα. Χαίρομαι που βρίσκεις ρυθμούς και τα καταφέρνεις. Πολύ καλά έκανες και αποφάσισες να φύγεις τριήμερο για να αποφορτιστεις! Είναι ευλογία να έχεις βοήθεια και πόσο μάλλον εσύ με τα δίδυμα! Πολύ καλό το βάρος τους! Εμένα είναι 5200. Ο Θεός να σου δίνει δύναμη!

Κορίτσια μου πως είστε; Εμάς η μικρή τελευταίες μέρες άρχισε να πιάνει και από χθες άρχισε να βάζει παιχνιδάκια στο στόμα! Είχε πολύ πλάκα καθώς προσπαθούσε να τα πιάσει και να τα φέρει στο στόμα!!

Με τις ορμόνες πώς είστε; Εγώ έχω μια τα πάνω μου και μια τα κάτω μου και τα συναισθήματα εναλλάσσονται ακόμη και μέσα στη μέρα! Λες και είναι άλλος άνθρωπος τώρα και άλλος μετά. Σας συμβαίνει;

Καλά περάσαμε 2 εβδομάδες στο πατρικό μου που είχα και βοήθεια και βγαίναμε και καμιά βολτιτσα, από τότε που γύρισα έχω κλειστεί στους 4 τοίχους με ένα μωρό και έτσι θα πάει στο εξής. Ειναι πολύ δύσκολο να μην έχει κοντά συγγενείς και φίλους. Απομονωνεσαι και αυτό δε μου κάνει καλό. με πάει πάνω κάτω. Να σας πω την αλήθεια, από τότε με την εγκυμοσύνη που έπρεπε να μείνω στο κρεβάτι και κλείστηκα μέσα μέχρι τώρα δε με αναγνωρίζω. Εσείς τι αλλά; :wacko:

5200 κι εμενα αλλά γεννήθηκε τέλος Ιουνίου! Είναι φουσκωτούλα!! Να μην κλείνεσαι στο σπίτι κορίτσι μου! Πάρε το μωράκι σου κ βγείτε μια βολτίτσα κάθε μέρα έστω κ για λίγο! Δεν παλεύεται όλη μέρα μέσα στο σπίτι! Λογικό είναι να σε ρίχνει. Ειδικά τώρα που κρατάει ακόμα ο καιρός και δεν έχει πια καύσωνα είναι ότι πρέπει. Εμείς βγαίνουμε συνήθως το απόγευμα προς βράδυ μαζί με το μωρό κ τον σύζυγο αλλά αν μπορώ βγαίνω κ το πρωί μόνη με το μωρό. Περπαταμε  γύρω γύρω στη γειτονιά, της μιλάω, παίρνω κ τον αέρα μου κ γυρίζουμε ανανεωμένες σπίτι! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, HopeMe said:

Καλορίζικο!!! Να το χαρείτε με υγεία

Αγάπη μου! Φυσικά και σε θυμόμαστε :wub: είχαμε γεννήσει με 6 μέρες διάφορα. Χαίρομαι που βρίσκεις ρυθμούς και τα καταφέρνεις. Πολύ καλά έκανες και αποφάσισες να φύγεις τριήμερο για να αποφορτιστεις! Είναι ευλογία να έχεις βοήθεια και πόσο μάλλον εσύ με τα δίδυμα! Πολύ καλό το βάρος τους! Εμένα είναι 5200. Ο Θεός να σου δίνει δύναμη!

Κορίτσια μου πως είστε; Εμάς η μικρή τελευταίες μέρες άρχισε να πιάνει και από χθες άρχισε να βάζει παιχνιδάκια στο στόμα! Είχε πολύ πλάκα καθώς προσπαθούσε να τα πιάσει και να τα φέρει στο στόμα!!

Με τις ορμόνες πώς είστε; Εγώ έχω μια τα πάνω μου και μια τα κάτω μου και τα συναισθήματα εναλλάσσονται ακόμη και μέσα στη μέρα! Λες και είναι άλλος άνθρωπος τώρα και άλλος μετά. Σας συμβαίνει;

Καλά περάσαμε 2 εβδομάδες στο πατρικό μου που είχα και βοήθεια και βγαίναμε και καμιά βολτιτσα, από τότε που γύρισα έχω κλειστεί στους 4 τοίχους με ένα μωρό και έτσι θα πάει στο εξής. Ειναι πολύ δύσκολο να μην έχει κοντά συγγενείς και φίλους. Απομονωνεσαι και αυτό δε μου κάνει καλό. με πάει πάνω κάτω. Να σας πω την αλήθεια, από τότε με την εγκυμοσύνη που έπρεπε να μείνω στο κρεβάτι και κλείστηκα μέσα μέχρι τώρα δε με αναγνωρίζω. Εσείς τι αλλά; :wacko:

Γεια σας κορίτσια μου!!! 

Ευτυχώς ανάρρωσαμε όλοι από τον κοβιντ. Κρατάω το μόνο θετικό ότι η μικρή έχει αντισώματα και από την ίδια και από τον θηλασμό! Το μόνο μου άγχος είναι ότι δεν έχουν επανέλθει τα κακά της. Γενικά είχαμε πολλα κακά μουσταρδί με σπορακια "συγγνώμη για την περιγραφή".

Όμως από τότε που αρρώστησε της άρχισε διάρροια " Πολυ υδαρη κίτρινα χωρίς πολλά σπορακια ". Και το άγχος μου είναι διπλό:

- θα επανέλθει? 

- μήπως λόγω υπερπαραγωγής δεν τρέφεται σωστά??? 

Ο γιατρός μου είπε να το δω 4-5 μερεσ ακόμα και να τον εμημέρωσω. 

Εντωμεταξύ λόγω κόβιντ τα πρώτα εμβόλια ακόμα δεν τα κάναμε. Και αναγκαστικά τώρα όλα θα πάνε πίσω!!!! 

  • Μου αρέσει 1

oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Φώφη1990 είπε:

Γεια σας κορίτσια μου!!! 

Ευτυχώς ανάρρωσαμε όλοι από τον κοβιντ. Κρατάω το μόνο θετικό ότι η μικρή έχει αντισώματα και από την ίδια και από τον θηλασμό! Το μόνο μου άγχος είναι ότι δεν έχουν επανέλθει τα κακά της. Γενικά είχαμε πολλα κακά μουσταρδί με σπορακια "συγγνώμη για την περιγραφή".

Όμως από τότε που αρρώστησε της άρχισε διάρροια " Πολυ υδαρη κίτρινα χωρίς πολλά σπορακια ". Και το άγχος μου είναι διπλό:

- θα επανέλθει? 

- μήπως λόγω υπερπαραγωγής δεν τρέφεται σωστά??? 

Ο γιατρός μου είπε να το δω 4-5 μερεσ ακόμα και να τον εμημέρωσω. 

Εντωμεταξύ λόγω κόβιντ τα πρώτα εμβόλια ακόμα δεν τα κάναμε. Και αναγκαστικά τώρα όλα θα πάνε πίσω!!!! 

Γεια σου κορίτσι μου!!!! Τα εμβόλια είναι το τελευταίο που πρέπει να σε απασχολεί θα κάνει τόσα που θα βαρεθείς να πηγαίνεις μην αγχώνεσαι!!! 

Τώρα όσο αφορά τα κακά εμένα κάνει ανά 3-4 μέρες με αποκορύφωση την τελευταία φορά που έκανε στις 9μερες εκτός από τον πρώτο μήνα που είχε πολλά σπορακια τον τελευταίο 1.5 μήνα δεν έχει πολλά σπορακια μέσα παρόλαυτα δύο φορές που ζυγιστηκε με τέτοια κακά έχει βάλει κανονικά το βάρος του,μην αγχώνεσαι το πολύ πολύ να πας να την ζυγίσει ο παιδίατρος! Έχω και εγώ υπερπαραγωγή και ακολουθώ το feeding blocking αλλά η διαφορά είναι μικρή

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@phal φυσικά και σε θυμόμαστε. Πολύ όμορφα τα νέα σου. Όπως τα λες είναι, δεν έχει σημασία ούτε τι τρώνε ούτε ο τρόπος γέννησης. Αφού κατάφερες κι ολας να ξεφύγεις με τον σύζυγο μια χαρά μη λες τίποτα. Χαχαχαχ 

@HopeMe όπως σού λέει και η Κική, να βγαίνεις με το μωρό. Εγώ στη θέση σου δεν υπήρχε περίπτωση να μην έβγαινα χαχα. Από ορμόνες εγώ είμαι μια χαρά, αλλά ίσως παίζει ρόλο ότι αδιαθετησα και ισορροπησα 

Εμείς είμαστε πλεον 2 μηνών και εχει πάρει από τη γέννησή του 2,400. Είμαστε μέσα στο όριο δηλαδή, γιατί εγώ είμαι πολύ αγχώδης με τα κιλά. Κάθε Παρασκευή το ζυγίζω. Τώρα ήταν 6,200. Αγχώνομαι γιατί μια φίλη το μωρό της παίρνει 800γρ ανά 2 εβδομάδες και λέω τι φάση;; τι κάνω λάθος;;

Λοιπόν θέμα διαπαιδαγωγηση για μανούλες με μεγαλύτερα παιδιά·

Εγω ούσα κομμάτια (κοιμάμαι πολύ μετά τις 12 - 1 με διακεκομμένο ύπνο και ξυπνάω στις 8)το μόνο που με χαλαρώνει είναι η τηλεόραση την οποία άφηνα ανοιχτή σε έργα αλλά δεν δίνουν συνέχεια σημασία. Νταξει αυτό το σταμάτησα γιατί δε θέλω να τα χτυπάει η ακτινοβολία τα παιδιά. Το απογευματάκι έχει κάτι παιδικά στο ντισνει τζούνιορ που τούς αρέσει οπότε γύρω στις 6-8 βλέπουν παιδικά. Το σταματήσαμε κι αυτό γιατί ο γιος μου (4 χρόνων σχεδόν) έχει επηρεαστει και λέει βλακιες όλη την ώρα. Δηλαδή στο άκυρο με ρωτάει πράγματα που ρωτούσε η Μπλούη (η ηρωίδα από το αγαπημένο του παιδικό) τους γονείς της. Δε λέω, ήταν εκπαιδευτικό, παίρναμε ιδέες για παιχνίδια αλλά έχει μπει πάρα πολύ μέσα στη ζωή μας και δεν γίνεται αυτο. Από την άλλη έχει αρχίσει να γίνεται πάρα πολύ μελαγχολικός και πολύ κακο παιδί. Συνέχεια μαλώνει με την μικρότερη αδερφή του (1,5 χρόνων), όλο τής φωνάζει, χτυπιούνται, φυσικά ο ένας αντιγράφει τον άλλον, αλλά το ανυπόφορο είναι ότι με το παραμικρό τής φωνάζει και χτυπιούνται. Κάποιος που δεν ξέρει θα πει ότι το παιδί ό, τι βλέπει κάνει αλλά πραγματικά δεν είναι έτσι γιατί δεν τα μαλωνω με το παραμικρό (μόνο τούς φωνάζω όταν πχ τούς εχω πει άπειρες φορές μην χοροπηδανε στο κρεβάτι, μην σκαρφαλώνουν σε καρέκλες, μη μαλώνουν κοκ) και εννοείται ότι αυτά που έδειχνε η τηλεόραση δεν είχαν σκηνές με φωνές και βία γιατί δεν βλέπω τέτοια πράγματα και στην ουσία δεν έδινε ιδιαίτερη σημασία στην τηλεόραση. Επιπλέον συνέχεια έχει παραπονο, όλη ττην ώρα ότι τον αφήνω μόνο του. Εννοείται ότι δεν προλαβαίνω να παίξω μαζί του (γιατί θέλει να παίζουμε playmobil αλλά αυτά θέλουν καθαρό μυαλό αλλιώς είναι μαρτύριο) θα παίξουμε όμως κανένα παζλ ή κανένα χαζό παιχνίδι με τσιμπήματα, σπαθιά κλπ αλλά για λίγο γιατί δεν έχω ούτε χρόνο ούτε αντοχή και πάντα μα πάντα περιμένουν δουλειες. Τεσπα, έλεγα ότι συνέχεια λέει είμαι μόνος μου και είμαι μόνος μου και αυτό με τσακίζει ρε κορίτσια. Δηλαδή πείτε μου τι να κάνω; η μικρή παίζει μόνη της, με τις κούκλες και με τέτοια και παράπονο δεν έχει. Δηλαδή είμαι σε σημείο να σκάσω. Ευτυχώς που είναι ήσυχος ο μπέμπης 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, ΒαλεντιναΧ said:

Γεια σου κορίτσι μου!!!! Τα εμβόλια είναι το τελευταίο που πρέπει να σε απασχολεί θα κάνει τόσα που θα βαρεθείς να πηγαίνεις μην αγχώνεσαι!!! 

Τώρα όσο αφορά τα κακά εμένα κάνει ανά 3-4 μέρες με αποκορύφωση την τελευταία φορά που έκανε στις 9μερες εκτός από τον πρώτο μήνα που είχε πολλά σπορακια τον τελευταίο 1.5 μήνα δεν έχει πολλά σπορακια μέσα παρόλαυτα δύο φορές που ζυγιστηκε με τέτοια κακά έχει βάλει κανονικά το βάρος του,μην αγχώνεσαι το πολύ πολύ να πας να την ζυγίσει ο παιδίατρος! Έχω και εγώ υπερπαραγωγή και ακολουθώ το feeding blocking αλλά η διαφορά είναι μικρή

Και εγώ ακολουθώ block feeding αλλά τίποτα! Το μόνο που με παρηγορεί για την ώρα είναι ότι ακόμα δεν είναι πρασινα και υδαρη. Γιατί τότε όντως θα σήμαινε ότι κάτι πρέπει να κάνω με το στήθος . Ο γιατρός είπε να περιμενω ως την Δευτέρα και να τον πάρω τηλέφωνο να δουμε πως πάει. 


oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

@ΒαλεντιναΧ με την υπερπαραγωγή δεν έχεις και απότομο let down??? Πίδακες? Πως το διαχειρίζεσαι με το παιδι? Δεν κλαιει? Εμένα όταν ξεκινάει η ροή με χτυπάει... Ακόμα και αν βγάλω λίγο στον νιπτήρα η ροή είναι πολυ έντονη με σιντριβάνια! Εχω βρει μόνο ότι την βοηθάει να την θηλαζω και να περπατάω ή να κάνω πηδηματακια πάνω σε μπάλα από πιλατες! 

  • Μου αρέσει 1

oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Φώφη1990 είπε:

@ΒαλεντιναΧ με την υπερπαραγωγή δεν έχεις και απότομο let down??? Πίδακες? Πως το διαχειρίζεσαι με το παιδι? Δεν κλαιει? Εμένα όταν ξεκινάει η ροή με χτυπάει... Ακόμα και αν βγάλω λίγο στον νιπτήρα η ροή είναι πολυ έντονη με σιντριβάνια! Εχω βρει μόνο ότι την βοηθάει να την θηλαζω και να περπατάω ή να κάνω πηδηματακια πάνω σε μπάλα από πιλατες! 

Τα δικά μας κακά είναι κιτρινοπράσινο αλλά βάρος παίρνει! Ναι έχω και έντονο let down και πίδακες και από όλα, όσο γάλα και να βγάλω πάλι έτσι βγαίνει(εκτός και αν βγάλω για 5-7 λεπτά που δεν το κάνω) κοίταξε αν πεινάει αρκετά το διαχειρίζεται μια χαρά τρώει και τελος!αν θέλει να σαχλαμαρισει και να πιει τύπου 2-3 λεπτά τον ενοχλεί πολύ με χτυπάει, το αφήνει και κλαίει κ εγώ είτε περπατάω και κουνάω ταυτόχρονα είτε ανεβαίνω όρθια στην κρεβατοκάμαρα και κάνω πάνω κάτω στο στρώμα...ειδικά το βράδυ που κάνει ένα 5ωρο ύπνο μόλις ξυπνάει τον λούζω με γάλα μόλις κατέβει αυτός το αφήνει για να καταπιεί και το στήθος πετάει παντουυυυ

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, ΒαλεντιναΧ said:

Τα δικά μας κακά είναι κιτρινοπράσινο αλλά βάρος παίρνει! Ναι έχω και έντονο let down και πίδακες και από όλα, όσο γάλα και να βγάλω πάλι έτσι βγαίνει(εκτός και αν βγάλω για 5-7 λεπτά που δεν το κάνω) κοίταξε αν πεινάει αρκετά το διαχειρίζεται μια χαρά τρώει και τελος!αν θέλει να σαχλαμαρισει και να πιει τύπου 2-3 λεπτά τον ενοχλεί πολύ με χτυπάει, το αφήνει και κλαίει κ εγώ είτε περπατάω και κουνάω ταυτόχρονα είτε ανεβαίνω όρθια στην κρεβατοκάμαρα και κάνω πάνω κάτω στο στρώμα...ειδικά το βράδυ που κάνει ένα 5ωρο ύπνο μόλις ξυπνάει τον λούζω με γάλα μόλις κατέβει αυτός το αφήνει για να καταπιεί και το στήθος πετάει παντουυυυ

Αχ λες και βλέπω εμένα είναι.... Για αυτό και παθαίνουμε μαστιτιδες όλη την ώρα!!!! Γιατί το γάλα ρέει άφθονο! Εμένα με τον κοβιντ δεν την έχει ζυγίζει ο γιατρός στον μήνα. Την ζυγίζω μονη μου κάθε βδομάδα. Την προηγουμένη πήρε 250 περιπου την βδομάδα. Αυριο παλι θα την ζυγισω! Κορίτσια επίσης εδώ και καιρό έχει προκυψει ένα άλλο θέμα και θα ήθελα την γνώμη σας ή τις γνώσεις σας! Συγγνώμη για την κουβέρτα που θα ακολουθήσει!!!! 

Λοιπον ας τα πάρω απο την αρχή. Με τις μαστιτιδες είχα συμβουλευτεί 1 συμβουλο θηλασμου που ηρθε σπίτι για να δουμε αν είναι σωστή η στάση του Σώματος κλπ... Παρόλο που πήγε καλά η μικρη συνέχιζε να μην μου αδειάζει τα στήθη μέχρι που έπαθα και την επόμενη μαστιτιδα. Τότε έκανα Skype με μια συμβουλο από την Αθήνα! Αρκετά φημισμένη θα έλεγα... Αυτή με το που άκουσε το παιδι να θηλάζει είπε ότι έχει χαλινο. Εγώ μέχρι τότε ουτε που ήξερα. Εντωμεταξύ αυτό το μουτς μουτς το έκανε και όταν ήταν γ άλλη συμβουλος στο σπίτι αλλά δεν το σχολίασε. Αυτή λοιπόν από την Αθήνα μου λέει ότι για να κάνει έτσι το παιδι δεν πιάνει καλά γ γλώσσα του ακόμα και αν στάση είναι σωστή. Και μετά άρχισε να μου λέει και όλες τις άλλες συνεπείες για τον χαλινο...

Παίρνω τον παιδιατρο και επειδη δεν θυμοταν ήρθε και την είδε. Είπε ότι δεν έχει χαλινο αλλά ότι όντως δεν πιάνει καλά. Πάω σε παιδοοδοντιατρο ο οποίος επίσης μου είπε ότι έχει χαλινο στο άνω χείλος αλλά ότι στην γλώσσα. Η συμβουλος όμως μου είπε ότι η εξέταση του χαλινουυ γίνεται με συγκεκριμένο τροπο. Κανένας όμως από τους 2 δεν εξετασε το παιδί με αυτόν τον τρόπο. 

Να πω επίσης ότι η μικρή έχει και αλλά συμπτώματα του χαλινου. Η συμβουλος επιμένει να πάω στην Θεσσαλονίκη να το δω γιατί υπάρχει λέει και ο οπισθιος χαλινος που δεν είναι ορατός αν σηκώσουνε την γλώσσα.

Ο άντρας μου λέει ότι είναι ακόμα μικρή και δεν θα μπορέσουμε να κάνουμε το ταξίδι (όντως στα 10 λεπτά η μικρή ουρλιάζει στο αυγό / επίσης συμπτώμα χαλινου) και ότι θα την ταλαιπωρησουμε πολυ 2 ώρες δρόμο και ότι αφου βάζει βάρος γιατί να το κάνουμε τώρα. 

Εχω κατά μπερδευτεί...... 

 


oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...