Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, jellyfishch είπε:

Με το καλό Κική μου και χωρίς παρατράγουδα.

Κορίτσια πως είστε όσες κάνατε για κοβιντ? Λέω να το προγραμματίσω σιγά σιγά. Περίμενα να πέσουν τα αντισώματα γιατί νόσησα το χειμώνα. Πώς ήταν οι επόμενες μέρες? Τα μωρά ? Είχατε τίποτα μυξες κτλ?

Εν τω μεταξύ την ίωση που κολλήσαμε όλοι την πέρασα χειρότερα από όλους δε με βλέπω καλά.. πολύ βήχας και καταρροή. Μάλλον μου άφησε κατάλοιπα η κορονα

Εγώ στην πρώτη δόση δεν είχα τπτ μόνο το χέρι μου λίγο πονούσε, στη δεύτερη δόση είχα πυρετό μέχρι 39, 12 ώρες μετά το εμβόλιο ξεκίνησε και κράτησε μια μέρα, την επόμενη ήμουν με δέκατα αλλά καλύτερα! Γενικά κ εγώ έχω κατά διαστήματα καταρροη αλλά πιστεύω ότι είναι από το ερκοντισιον! Οταν έχεις περάσει κορονοιο δε σε αφήνουν σύντομα να εμβολιαστείς σωστά; μια φίλη μου που πέρασε τον Φεβρουάριο πάντως ακόμα νιωθει πεσμένη γενικά την έριξε πολύ ο ιός!

@Φώφη1990 Φώφη μου κ εγώ θα σου έλεγα να πεις στο γιατρό να κάνετε ένα ένα τα εμβόλια,μην ταλαιπωρηθεί το παιδάκι με 2 μαζεμένα, εμένα η μικρή είχε δέκατα 2 μέρες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καναμε και εμείς σήμερα το εμβόλιο μας το 6απλο και το πόσιμο για την γραστεντεριτιδα βάλαμε σε 19μερες 900γρ και 4εκ 5.700 και 59εκ δόξα τον Θεό μια χαρά τα πάει!!

  • Μου αρέσει 5

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπερα. Θυμάμαι που κάποιες είχατε γράψει ότι είσασταν άρρωστοι στο σπίτι. Έχει ο άντρας μου σήμερα πυρετο και πολυ πονο σαν ψυξή στην πλατη. Τι κάνατε όταν ήταν κάποιος άρρωστος? Ήταν σε άλλο δωμάτιο??? Δυστυχώς δεν έχω καπου να πάμε με το μωρό αλλά δεν σας κρυβω ότι έχω φοβηθει τώρα μην κολλήσει τίποτα. 


oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Φώφη1990 είπε:

Κορίτσια καλησπερα. Θυμάμαι που κάποιες είχατε γράψει ότι είσασταν άρρωστοι στο σπίτι. Έχει ο άντρας μου σήμερα πυρετο και πολυ πονο σαν ψυξή στην πλατη. Τι κάνατε όταν ήταν κάποιος άρρωστος? Ήταν σε άλλο δωμάτιο??? Δυστυχώς δεν έχω καπου να πάμε με το μωρό αλλά δεν σας κρυβω ότι έχω φοβηθει τώρα μην κολλήσει τίποτα. 

Εμείς, την μια μέρα ο άντρας μου είχε λίγα δέκατα το βράδυ και λίγο πονόλαιμο το μεσημέρι ήρθε σε επαφή και με τα δύο παιδιά τα φίλησε την άλλη μέρα η μικρή ξύπνησε με 38.5 και οσο μπορούσα την κράτησα μακρυά από τον μικρό όσο ήταν δυνατόν....αλλά εγώ ερχόμουν σε επαφή φυσικά μαζί της κόλλησα εγώ και αναπόφευκτα όσο και να προσεχα κόλλησα τον μικρό....του άντρα μου κράτησε μια μέρα εγώ με τα μικρά είμαι έτσι τώρα μια εβδομάδα με βήχα με φλέγματα και καταρροή

 

Αν απιστειρωνει τα χέρια του συχνά και φοράει μάσκα και αεριζεις το σπίτι θεωρώ πως ίσως την γλυτώσετε

  • Ευχαριστώ 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

36 minutes ago, ΒαλεντιναΧ said:

Εμείς, την μια μέρα ο άντρας μου είχε λίγα δέκατα το βράδυ και λίγο πονόλαιμο το μεσημέρι ήρθε σε επαφή και με τα δύο παιδιά τα φίλησε την άλλη μέρα η μικρή ξύπνησε με 38.5 και οσο μπορούσα την κράτησα μακρυά από τον μικρό όσο ήταν δυνατόν....αλλά εγώ ερχόμουν σε επαφή φυσικά μαζί της κόλλησα εγώ και αναπόφευκτα όσο και να προσεχα κόλλησα τον μικρό....του άντρα μου κράτησε μια μέρα εγώ με τα μικρά είμαι έτσι τώρα μια εβδομάδα με βήχα με φλέγματα και καταρροή

 

Αν απιστειρωνει τα χέρια του συχνά και φοράει μάσκα και αεριζεις το σπίτι θεωρώ πως ίσως την γλυτώσετε

Το άγχος μου είναι ότι δεν ξέρω αν εχει ίωση ή την πατησε με την ψυξή που καθόταν ιδρωμένος κάτω από το κλιματικό!!!! Για την ώρα έχει απομόνωθει στην κρεβατοκάμαρα! Και εμείς έχουμε μετακόμισει όλη την προίκα στο σαλόνι!!! 


oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Φώφη1990 είπε:

Το άγχος μου είναι ότι δεν ξέρω αν εχει ίωση ή την πατησε με την ψυξή που καθόταν ιδρωμένος κάτω από το κλιματικό!!!! Για την ώρα έχει απομόνωθει στην κρεβατοκάμαρα! Και εμείς έχουμε μετακόμισει όλη την προίκα στο σαλόνι!!! 

Ότι και να είναι ίωση/ψύξη εσύ πάρε μέτρα σαν να είναι ίωση δηλ για 4-5 μέρες που υποτίθεται κάνει τον κύκλο της μην έρχεστε σε επαφή όσο γίνεται καλά κάνατε και απομονωθηκατε!!!!

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 17/8/2021 at 11:41 ΜΜ, ΒαλεντιναΧ είπε:

Καναμε και εμείς σήμερα το εμβόλιο μας το 6απλο και το πόσιμο για την γραστεντεριτιδα βάλαμε σε 19μερες 900γρ και 4εκ 5.700 και 59εκ δόξα τον Θεό μια χαρά τα πάει!!

Τι ωραία!!! Μια χαρά!!! 

@Φώφη1990 το πόσιμο δεν είναι απαραίτητο, σε δύο παιδιάτρους που έχουμε το έχω συζητήσει κανένας δεν το κανει. Είναι για την γραστεντεριτιδα. Όχι ότι είναι κακό να το κάνει, αλλά απ' ο, τι έμαθα εχει να κάνει με προμο εταιρειών. Και πάλι σού λέω ότι δεν είναι κακό να το κάνει, δεν το λέω για να σε ανησυχήσω ή να σε ταράξω.

Σχετικά με τις ιώσεις εμείς από τότε που είχαμε τον μεγάλο μωρό ακολουθούσαμε το ίδιο μοτίβο: αέρισμα στο σπίτι, ο άρρωστος σε ξεχωριστό δωμάτιο μόνος του, όταν πήγαινα να τον "φροντίσω" φορούσα μάσκα κι αν πχ ήταν ο μεγάλος άρρωστος, έβαζα ρόμπα και μάσκα κάθε φορά που ερχόμουν σε επαφή με το μωρό. Θα ξεχάσω εγώ που είχαμε οικογενειακως γραστεντεριτιδα και είχα την κόρη μου σε δωμάτιο μόνη της και έμπαινα μέσα με μάσκα και ρομπιτσα και ο γιος μου ο καημενουλης την έβλεπε από την πόρτα, δεν έμπαινε για να μην την κολλήσει. 

4-5 μέρες μετά την ανάρρωση ερχομασταν σε επαφή κανονικά 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!! Χάθηκα λίγο  είμαστε διακοπές την Δευτέρα γυρνάμε. Σχετικά με την αλλαγή πανας το βράδυ, εγω την αλλάζω αλλά δεν την πλένω την κάνω με μωρομάντηλο, που το βάζω λίγο στα χέρια μου να ζεσταθεί, της βαζω κρέμα και την ταιζω την βάζω να ρευτει και νάνι. @Φώφη1990 το δεύτερο εμβολιο που θα κάνετε δεν υπάρχει πρόβλημα ετσι το κάνουν μαζί με άλλο. Στην πρώτη μου το ειχα κάνει και θα το κάνουμε και τώρα. Εμεις στο σχολείο είχαμε συχνα κρούσματα γαστρεντερίτιδας, οπότε δεν το ρισκάρω. Πάντα βέβαια ότι λέει ο κάθε παιδίατρος ετσι; Γιατρός δεν ειμαι. Μωρομάντηλα χρησιμοποιούσα τα πάμπερς που είναι όλο νερο, σαν πιο καλά ,αλλά τώρα τελευταια την ερεθισαν και πήρα πάλι της septona. Αυτα είχα και στην κόρη μου και είναι πολυ καλά. Όσο για πάνες πάμπερς βάζουμε. Είχα δοκιμάσει τα agnotis στο μαιευτήριο και είχε ερεθιστει. Δεν ξέρω βέβαια αν ήταν τυχαίο. Δοκιμασία και babylino αλλά μου φάνηκαν παχια και δυσκαμπτα. Με πεισατε να δοκιμάσω απο τα Λιντλ!!! Εμείς καλά είμαστε μεγαλώνουμε και γελαμε συνέχεια. Είναι πολυ ομιλητικη οταν της μιλάς, κανει διαφορές φωνές και όταν της τραγουδαω κάνει γλυκιες Φωνούλες σαν να τραγουδά. Έχουμε θεμα με τα κακά μας όμως. Δεν θυμάμαι αν σας είχα πει την πρώτη φορά είχαν περάσει 6 ημέρες και της έβαλα υπόθετο. Μετα πέρασαν 6 και ενεργηθηκε μόνη της. Μετα πάλι 7 και υπόθετο, στις 3 ενεργήθηκε μόνη της, μετα πάλι απο 7 ημέρες και τώρα στις 6 της έβαλα υπόθετο και έκανε πάλι μόνη της στις 3 μέρες. Τι να κάνω; Η παιδίατρος λέει δεν είναι ανησυχητικό αλλά εγω ανησυχώ...  Της δίνω και τις biogaia αλλά το μούτρο μου τις φτυνει!!! Εχω και άλλα νέα θα σας τα πω σιγά σιγά γιατί θα πιάσω μια σελίδα!!!! Φιλιά σε όλες και περαστικά στους αρρώστους!!!

  • Μου αρέσει 5

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Μεγαλώνουν τα μωρά μας και χαίρομαι πολύ που διαβάζω τα νέα σας (όταν βρίσκω χρόνο)

Εμείς κάναμε και τα δύο εμβόλια μαζι, ένα στο κάθε μπουτακι και το πόσιμο. Μου έκανε μέχρι 37,8 την επόμενη μέρα. Ο γιατρός μου είπε να της δώσω σιροπακι αν περάσει το 38. Ευτυχώς όλα καλά.

Αυτό που με προβληματίζει είναι που θα ξεκινήσω δουλειά από τον Σεπτέμβρη. Θα την κρατάει η μάνα μου για κάνα 2ωρο και όταν σχολαει ο άντρας μου για κάνα 3ωρο. Βγάζω γάλα με το θηλαστρο και έχω ήδη μαζέψει πολύ. Το θέμα είναι πως τις 2 τελευταίες μέρες προσπαθούμε να της το δώσουμε με το μπιμπερο και δεν το πίνει με τίποτα :confused: υπάρχει κάνα κολπακι? Της δίνω πρώτα από το στήθος και στο τέλος από το μπιμπερο, τίποτα. Της δίνω κατευθείαν από το μπιμπερο, πάλι τίποτα. Έχετε καμία ιδέα?

  • Μου αρέσει 1

LhJOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια μου. Κι εμείς λείπουμε εδώ και 10 μέρες και επιστρέφουμε Δεύτερα. Μόλις γυρίσουμε θα κάνουμε το 2ο εμβολιακι. Το πρώτο μας ήταν διπλό μαζί με πόσιμο. Επίσης στις 17 που η μικρή μας έκλεισε τους 3 μήνες μου ήρθε περίοδος. Εγώ συνεχίζω τη μέρα να θηλάζω και 2 γεύματα το βράδυ της δίνω φόρμουλα. Μετα την 1η περίοδο ζήτησε ο γυναικολόγος να με δει και όχι όταν σαραντισα, οπότε θα τον επισκεφθώ. Σας διαβάζω σχετικά γρήγορα. Περαστικά στους ασθενείς!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Αυρα87 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Μεγαλώνουν τα μωρά μας και χαίρομαι πολύ που διαβάζω τα νέα σας (όταν βρίσκω χρόνο)

Εμείς κάναμε και τα δύο εμβόλια μαζι, ένα στο κάθε μπουτακι και το πόσιμο. Μου έκανε μέχρι 37,8 την επόμενη μέρα. Ο γιατρός μου είπε να της δώσω σιροπακι αν περάσει το 38. Ευτυχώς όλα καλά.

Αυτό που με προβληματίζει είναι που θα ξεκινήσω δουλειά από τον Σεπτέμβρη. Θα την κρατάει η μάνα μου για κάνα 2ωρο και όταν σχολαει ο άντρας μου για κάνα 3ωρο. Βγάζω γάλα με το θηλαστρο και έχω ήδη μαζέψει πολύ. Το θέμα είναι πως τις 2 τελευταίες μέρες προσπαθούμε να της το δώσουμε με το μπιμπερο και δεν το πίνει με τίποτα :confused: υπάρχει κάνα κολπακι? Της δίνω πρώτα από το στήθος και στο τέλος από το μπιμπερο, τίποτα. Της δίνω κατευθείαν από το μπιμπερο, πάλι τίποτα. Έχετε καμία ιδέα?

2 φορές που προσπάθησε να την ταισει ο άντρας μου της έδωσε 20 ml και λιγότερο κ την άλλη φορά σχεδόν καθόλου! Μετά από λίγες μέρες προσπάθησα κ εγώ κ της έδωσα 80, τουλάχιστον κάναμε πρόοδο! Προσωπικά κατάλαβα ότι για να πιάσει θέλει αρκετή προσπάθεια κ ωρα, αλλά οταν πια βάλει τη θηλή του μπιμπερό στο στόμα πίνει για λίγο, όμως με διαλείμματα γιατί μάλλον την ενοχλεί η έντονη ροή του μπιμπερο! Εγώ την κρατούσα λίγο πιο όρθια πανω στο μαξιλάρι θηλασμού για να μην της καθεται το γάλα κ ήπιε αυτά τα 80ml! Να σου πω την αλήθεια δεν έχω ξαναδώσει από τότε γιατί δεν χρειάστηκε να πάω κάπου κ είπα να μην την ζορίσω χωρίς λόγο! Όμως τον τελευταίο καιρό έχει πιάσει κ πιπίλα κάποιες φορές οπότε πιστεύω θα το πιάσει κ το μπιμπερό αν της δώσω! Συνέχισε να προσπαθείς λίγο μια φορά τη μέρα κ σιγά σιγά θα πίνει παραπάνω! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 21/8/2021 at 9:32 ΠΜ, Αυρα87 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Μεγαλώνουν τα μωρά μας και χαίρομαι πολύ που διαβάζω τα νέα σας (όταν βρίσκω χρόνο)

Εμείς κάναμε και τα δύο εμβόλια μαζι, ένα στο κάθε μπουτακι και το πόσιμο. Μου έκανε μέχρι 37,8 την επόμενη μέρα. Ο γιατρός μου είπε να της δώσω σιροπακι αν περάσει το 38. Ευτυχώς όλα καλά.

Αυτό που με προβληματίζει είναι που θα ξεκινήσω δουλειά από τον Σεπτέμβρη. Θα την κρατάει η μάνα μου για κάνα 2ωρο και όταν σχολαει ο άντρας μου για κάνα 3ωρο. Βγάζω γάλα με το θηλαστρο και έχω ήδη μαζέψει πολύ. Το θέμα είναι πως τις 2 τελευταίες μέρες προσπαθούμε να της το δώσουμε με το μπιμπερο και δεν το πίνει με τίποτα :confused: υπάρχει κάνα κολπακι? Της δίνω πρώτα από το στήθος και στο τέλος από το μπιμπερο, τίποτα. Της δίνω κατευθείαν από το μπιμπερο, πάλι τίποτα. Έχετε καμία ιδέα?

Αυτό το θέμα το έχουν πολλά παιδάκια, πρέπει να κοιτάξεις να βρεις κατάλληλο μπιμπερό και με πολύ υπομονή θα τα καταφέρετε. Εύχομαι να τα καταφέρετε γρήγορα 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αυτές τις μέρες έχω μια τρελή πείνα και μια τρελή νύστα. Βασικά το μυαλό μου λέει ότι δε νυστάζω, το κορμί μου όμως είναι λες και με έχουν πλακώσει στο ξύλο. Εν τω μεταξύ χθες είδα λίγο αίμα, λέω μάλλον μού ξανάρθε περίοδος (μού είχε έρθει και τον προηγούμενο μήνα), αλλά τελικά δεν εχω κανονική ροή, έχω σαν βλεννεςς με αίμα. Είναι από την ορμόνη του θηλασμού μού είπε ο γιατρός, ο οργανισμός θέλει να αδιαθετησει αλλά η ορμόνη του θηλασμού το σταματάει. 

Εν τω μεταξύ σκέφτομαι μεθόδους αντισύλληψης εκτός από προφυλακτικά γιατί δε συμφέρει οικονομικά. Οπότε πάμε στα εξής· σπιράλ ή αντισυλληπτικα. Απλά φοβάμαι και τα δύο μη μού κάνουν καμία ζημιά. Κάποτε ο γιατρός είχε προτείνει σπιράλ, αλλά μού φαίνεται επίφοβο να μπω σε αυτή τη διαδικασία από τα 25 μου. Τι έχετε να προτείνετε; 

Link to comment
Share on other sites

Χρύσα κι εγώ το σκεφτομουν το σπιράλ αλλά θέλω κι άλλο παιδί. Εάν είσαι οκ με τα τρία σου παιδάκια εγώ θα σου έλεγα να βάλεις γιατί όχι?

Αντισυλληπτικά εμένα με είχαν πειράξει πολύ.

Περίοδο δεν έχω , στο γιο μου είχα αδιαθετησει στο εξάμηνο, δηλαδή μόλις άρχισε τις στέρεες και χαλάρωσε με το θηλασμό. 

Εμεις τρέχουμε με το μεγάλο γιατί βγαίνουν όλα τα δόντια του στραβά, επίσης έχει βγάλει εκζεμα, πρέπει να τσεκαρουμε τα μάτια του γιατί φοράμε και οι δύο γυαλιά, και κάνει και εργοθεραπείες. Αυτά τα ολίγα. Ο μικρός καλά είναι . Σήμερα την ώρα που τον άλλαζα μου έκανε σιντριβάνακι με σκατουλες και τσισα κτλ..και λέρωσε τα πάντα από ρηλαξ μέχρι καναπέδες και τραπέζια.

Σε άλλα νέα ετοιμαζόμαστε και πάλι για μετακόμιση.. αυτή τη φορά σε δικό μας σπίτι που θέλει πολλά μερςμετια όμως.

Βλέπω συχνά στον ύπνο μου ότι γεννάω, πολύ με έχει πειράξει. Ευτυχώς οι δικοί μου έχουν κατανόηση και ακούνε τον πόνο μου. Ίσως το ξαναεπιχειρησω στο επόμενο παιδί, ίσως φοβηθω.. δεν ξέρω. Ίσως να μην έχει και σημάσια μέχρι τότε .το θέμα είναι ότι ο αγώνας μου δε δικαιώθηκε και αυτό με τρώει. 

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...