Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

2 hours ago, Olga93 said:

Εμένα μέχρι να ακούσουμε καρδούλα μ είχε πει να μην έχουμε επαφές, αφού την ακούσαμε μ έδωσε το οκ αλλά όχι ακροβατικά, χιχιχι!! Εγώ ακόμα ψιλοφοβαμαι.

Η αλήθεια είναι @boockieοτι και εμένα την καρδουλα μου είπε να την περιμένω. Αλλά ανάλογα μπορεί και όλο το πρωτο τρίμηνο. 

  • Μου αρέσει 1

oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα...

Εμας επαφές μας απαγόρευσε γενικά όπως και την πρώτη φορά γτ δεν υπάρχει κοντά κανένας γυναικολόγος στην περίπτωση που συμβεί οτιδήποτε, καμία μικρή αιμορραγία κάποια συσπαση κτλ. 


iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου! Κι εγώ έχω πονάκια διάσπαρτα μέσα στην ημέρα, περισσότερα το απόγευμα. Τρελή δυσπεψία, καούρες με το που τρώω κάτι λίγο πιο βαρύ , τύπου κρεμμύδι, δυσκοιλιότητα τρελή, προσπαθώ να τρωω μικρα γευματα.. Ευτυχώς έχω γλυτώσει έτσι τις πολλές ναυτίες.

Ελπίζω όλα καλά για όλες μας! 

  • Μου αρέσει 4

xu6xp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, και εμένα με έχουν τσακίσει οι ναυτίες! Αυτό που με βοηθάει νομίζω τελικά είναι να τρώω κάτι (φρυγανιά, τοστ, δημητριακά με λίγο γάλα ή γιαούρτι) κάθε 2 ώρες. Όσο μπορώ. Όταν μένει άδειο το στομάχι είμαι χειρότερα. Επίσης, βάζω σχεδόν σε ότι τρώω για μεσημέρι λίγο λεμόνι. Ο γιατρός μου είπε να παίρνω 1 μααλοξ πρωί βράδυ και 1 λοσεκ το μεσημέρι όταν είμαι πολύ χάλια. Επίσης, είχα λίγα καφέ υγρά ( μόνο όταν σκουπιζομουν) πριν 10 μέρες για 5 μέρες. Σήμερα το πρωί είχα πολύ περισσότερα. :roll: Τέλος, μου είχε συστήσει τις περισσότερες ώρες ξάπλα. Αλλά κουράστηκα βρε κορίτσια.. και νομίζω η ναυτία χειροτερεύει έτσι. Μένει κάποια άλλη τις περισσότερες ώρες στο κρεβάτι? 

6 ώρες πρίν, Evouska είπε:

Κ εμένα από όταν ξεκίνησε η ναυτία δεν εχει σταματησει σχεδόν καθολου με εξαιρεση 1 -2 μερες που δεν είχα!! Αλλα απ ότι έχω καταλάβει η ναυτία είναι με τις μέρες της! Πριν καμία βδομάδα έπινα γάλα ζεστό και με βοηθούσε κάπως! Όσο περνάν οι μέρες αλλάζω όμως και όλο κ κάτι με ενοχλεί! Χθες πχ έφαγα ρυζογαλο κ σήμερα δεν το ήθελα! Προς το παρόν με βοηθάει να τρώω κρακερακια/φρυγανιες ! Κ έχω φάει και 2 πρωινα τυρόπιτα ζέστη που ήμουν πολύ καλά! Κατά Τ αλλά για μεσημέρι καμία πατστούλα βραστη η μακαρόνια σκέτα η τοστάκι με τυρι! Δεν έχω δοκιμάσει κ πολλά! Γενικά πάντως δεν πολυτρωω και νομίζω αυτό είναι το χειρότερο γιατί μένει αδειο το στομαχι! Αλλά δε μπορώ ρε κορίτσιαααα μόνο που το σκέφτομαι το φαγητό μου έρχεται αναγούλα!  Έχω κάνει κ 2-3  φορές εμετό αλλά λίγα πράγματα!  Ναι και εγώ έχω πονακια περιόδου καμία φορά, όταν είμαι ξαπλωμένη καμία φορά τα νιώθω! Περιμένω να μου έρθουν κ αυτές οι βιταμίνες για τη ναυτία @boockieνα δω μήπως γίνει δουλίτσα αλλά τώρα έπεσε κ η αργία σήμερα κ καθυστέρησαν!  Να δω αύριο τι θα κάνω με τα utro που θα πρέπει να πάρω το ένα χάπι ενώ Είμαι δουλειά!!

 

5 ώρες πρίν, boockie είπε:

Να σας κανω και άλλη μια ερώτηση βρε κορίτσια; Έχετε ρωτήσει τον γυναικολόγο σας εάν επιτρέπονται οι επαφές τώρα που είμαστε στην αρχή; Γνωρίζω ότι προς τους τελευταίους μήνες της κύησης πρέπει να αποφεύγεται γενικά η πράξη λόγω πρόωρου τοκετού. 

Ο γιατρός μας είπε όχι ακόμα επαφές. Όχι ότι θα είχα όρεξη :ph34r:

  • Μου αρέσει 1

LhJOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Αυρα87 είπε:

Καλημέρα κορίτσια, και εμένα με έχουν τσακίσει οι ναυτίες! Αυτό που με βοηθάει νομίζω τελικά είναι να τρώω κάτι (φρυγανιά, τοστ, δημητριακά με λίγο γάλα ή γιαούρτι) κάθε 2 ώρες. Όσο μπορώ. Όταν μένει άδειο το στομάχι είμαι χειρότερα. Επίσης, βάζω σχεδόν σε ότι τρώω για μεσημέρι λίγο λεμόνι. Ο γιατρός μου είπε να παίρνω 1 μααλοξ πρωί βράδυ και 1 λοσεκ το μεσημέρι όταν είμαι πολύ χάλια. Επίσης, είχα λίγα καφέ υγρά ( μόνο όταν σκουπιζομουν) πριν 10 μέρες για 5 μέρες. Σήμερα το πρωί είχα πολύ περισσότερα. :roll: Τέλος, μου είχε συστήσει τις περισσότερες ώρες ξάπλα. Αλλά κουράστηκα βρε κορίτσια.. και νομίζω η ναυτία χειροτερεύει έτσι. Μένει κάποια άλλη τις περισσότερες ώρες στο κρεβάτι? 

 

Ο γιατρός μας είπε όχι ακόμα επαφές. Όχι ότι θα είχα όρεξη :ph34r:

Καλημέρα. Κ γω όσο μπορώ κρεβάτι.  Δεν σηκώνομαι παρά μόνο για τα απαραίτητα. Έτσι θα πάει το πρώτο τρίμηνο κ βλέπουμε.  

Επαφές ούτε καν. Ούτε στην προηγούμενη είχα.  Υπήρχε απαγορεύτικο χαχα

Αλλά δεν με νοιάζει κιόλας.  

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλη μου @Αυρα87η αλήθεια είναι ότι εμένα δεν μου είπαν να είμαι ξαπλωμένη συνέχεια αλλά όσο μπορώ το κάνω μόνη μου γιατί η αλήθεια είναι ότι με ανακουφίζει. Εχω ζητήσει και από την δουλειά να δουλευω από το σπίτι και όλη τη βδομάδα την έβγαλα έτσι. 

Σήμερα εχω ραντεβού στον γιατρο. Είμαι αγχωμένη όπως όλη την ώρα! Παρακαλω όλα να πάνε καλά. Για όλες μας κορίτσια!!!!! 

Just now, mominthemaking said:

Καλημέρα κορίτσια μου! Κι εγώ έχω πονάκια διάσπαρτα μέσα στην ημέρα, περισσότερα το απόγευμα. Τρελή δυσπεψία, καούρες με το που τρώω κάτι λίγο πιο βαρύ , τύπου κρεμμύδι, δυσκοιλιότητα τρελή, προσπαθώ να τρωω μικρα γευματα.. Ευτυχώς έχω γλυτώσει έτσι τις πολλές ναυτίες.

Ελπίζω όλα καλά για όλες μας! 

Αχ η αλήθεια είναι και εγώ σήμερα που έκανα φακες απορώ πώς θα τις φάω. Από το πρωί αναστατωμένο το στομάχι!!! Αλλά να σας πω ζορίζομαι όσο μπορώ να τρώω. Μετά από 12 χρόνια με νευρική ανορεξία και όλα αυτά που περασα υποσχέθηκα στον εαυτό μου ότι παιχνιδια με το φαγητό δεν θα ξανακάνω!! Χάρη σε αυτήν την υπόσχεση έχω αυτή τη στιγμή το νινί στην κοιλιά και προσπαθώ να παίρνω δυναμη από αυτό και να τρώω έστω και λίγο... 

Και τώρα μασουλαω ένα Digestive μπισκότο!!! Χιχι

Just now, mominthemaking said:

 

 

  • Μου αρέσει 9

oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧ είπε:

Υπάρχει καμία εγκυουλα εδώ που να έχει και άλλο παιδάκι μικρής ηλικίας σπίτι και να μην έχει βοήθεια από κάπου??? Να ρωτήσω κάνα δυο πράγματακια????

Εγώ έχω ένα μικρουλι 16 μηνών. Έχω βοήθεια τις ώρες που δουλεύω το προσεχουν οι γονεις μου. Δεν ξέρω αν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , Αυρα87 είπε:

Καλημέρα κορίτσια, και εμένα με έχουν τσακίσει οι ναυτίες! Αυτό που με βοηθάει νομίζω τελικά είναι να τρώω κάτι (φρυγανιά, τοστ, δημητριακά με λίγο γάλα ή γιαούρτι) κάθε 2 ώρες. Όσο μπορώ. Όταν μένει άδειο το στομάχι είμαι χειρότερα. Επίσης, βάζω σχεδόν σε ότι τρώω για μεσημέρι λίγο λεμόνι. Ο γιατρός μου είπε να παίρνω 1 μααλοξ πρωί βράδυ και 1 λοσεκ το μεσημέρι όταν είμαι πολύ χάλια. Επίσης, είχα λίγα καφέ υγρά ( μόνο όταν σκουπιζομουν) πριν 10 μέρες για 5 μέρες. Σήμερα το πρωί είχα πολύ περισσότερα. :roll: Τέλος, μου είχε συστήσει τις περισσότερες ώρες ξάπλα. Αλλά κουράστηκα βρε κορίτσια.. και νομίζω η ναυτία χειροτερεύει έτσι. Μένει κάποια άλλη τις περισσότερες ώρες στο κρεβάτι? 

 

Ο γιατρός μας είπε όχι ακόμα επαφές. Όχι ότι θα είχα όρεξη :ph34r:

κοριτσια κ εμενα μου απαγορευσε τις επαφες ,λογω και της αποκολλησης αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν εχω καμια ορεξη με τοση ναυτια! και ο αντρας μου τα δικα του, μου λεει οτι δεν τον θελω!!! εν τω μεταξυ πηρα πριν καμια ωρα το ουτρο στη δουλεια και εχω απιστευτο πονοκεφαλο! και το αφεντικο δε λεει να καταλαβει οτι δεν πρεπει να περπααταω πολυ κ με στελνει συνεχεια σε εξωτερικες δουλειες! μια στην τραπεζα, μια στο δημο μια απο εδω μια απο εκει! σημερα εχω κανει μεσα σε 2 ωρες 4800 βηματα!!! και τωρα με την ζαλαδα νιωθω οτι θα πεσω κατω! ανυπομονω να σχολασω να παω σπιτακι μου να ξαπλωσω για την υπολοιπη μερα!!! εννοειται οτι στο σπιτι την βγαζω ξαπλα και δεν κανω σχεδον τιποτα!! να ναι καλα η μανουλα μου κ η πεθερουλα μου που ερχονται κ μου κανουν καμια δουλεια! 

αυτο με το μαλοξ κ το λοσεκ λες να το δοκιμασω ; θα παρω τον γιατρο να τον ρωτησω! μηπως γινει δουλιτσα μεχρι να ερθουν οι βιταμινες για τη ναυτια!!

by  the way τι ωραιο που εχει γινει το θεματακι μας με τα χρωματιστα τικερακιαααα :wub:

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧ είπε:

Υπάρχει καμία εγκυουλα εδώ που να έχει και άλλο παιδάκι μικρής ηλικίας σπίτι και να μην έχει βοήθεια από κάπου??? Να ρωτήσω κάνα δυο πράγματακια????

πες μου κ μενα ,οτι θες κ μπορω να βοηθήσω. 

  • Μου αρέσει 1

url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, ΒαλεντιναΧ είπε:

Υπάρχει καμία εγκυουλα εδώ που να έχει και άλλο παιδάκι μικρής ηλικίας σπίτι και να μην έχει βοήθεια από κάπου??? Να ρωτήσω κάνα δυο πράγματακια????

Εγώ μένω σε άλλη πολη από τους γονείς Μ.  Δεν έχω πεθερα  

Ο μικρός πάει παιδικό.  

Ο άντρας Μ φτάνει σπίτι 4.30 

Αν τον σταματησω η μόνη λύση είναι να μετακομίσουμε στην μαμά Μ.  Αν φυσικά συνεχίσει κ Μ λέει ξεκούραση η γιατρός 

Το παιδάκι Μ είναι τρομερά ζωηρός.  Σε υπερβολικό βαθμό

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, boockie είπε:

Να σας κανω και άλλη μια ερώτηση βρε κορίτσια; Έχετε ρωτήσει τον γυναικολόγο σας εάν επιτρέπονται οι επαφές τώρα που είμαστε στην αρχή; Γνωρίζω ότι προς τους τελευταίους μήνες της κύησης πρέπει να αποφεύγεται γενικά η πράξη λόγω πρόωρου τοκετού. 

μια διόρθωση οταν εχεις μπει στο μηνα σου και ειδικά μετά τις 37 εβδομάδες επιβάλλεται το σεξ γιατι βοηθαει στο να γεννήσεις ,αν φυσικά μπορείς...εγω σε καμια απο τις 3 δεν μπορουσα αν κ ήθελα 

  • Μου αρέσει 1

url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites

Just now, alina80 είπε:

Εγώ έχω ένα μικρουλι 16 μηνών. Έχω βοήθεια τις ώρες που δουλεύω το προσεχουν οι γονεις μου. Δεν ξέρω αν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι... 

 

Just now, Eva1986 είπε:

Εγώ μένω σε άλλη πολη από τους γονείς Μ.  Δεν έχω πεθερα  

Ο μικρός πάει παιδικό.  

Ο άντρας Μ φτάνει σπίτι 4.30 

Αν τον σταματησω η μόνη λύση είναι να μετακομίσουμε στην μαμά Μ.  Αν φυσικά συνεχίσει κ Μ λέει ξεκούραση η γιατρός 

Το παιδάκι Μ είναι τρομερά ζωηρός.  Σε υπερβολικό βαθμό

 

Just now, *ζουζουνα*!!! είπε:

πες μου κ μενα ,οτι θες κ μπορω να βοηθήσω. 

Λοιπόν τις ώρες που είστε με τα παιδιά τα σηκώνεται αγγαλια τα κάνετε μπάνιο τα βάζετε στο καρότσι να βγείτε για σούπερ μάρκετ π.χ τα σηκώνεται να τα βάλετε στο καρεκλακι φαγητού να τα κατεβάσετε? στην κούνια σκύβετε για να τα βαλετε-βγαλετε??? Όλα αυτά τα κάνω δεν ξέρω τι κάνει και τι όχι ο γιατρός είπε παν μέτρον άριστον δηλ όλα μπορώ να τα κάνω με προσοχή...ας πούμε δεν ξέρω κατά πόσο κάνει το περπατημα δηλ περπατάω κάθε μέρα περίπου 300-400 μέτρα για σούπερ μάρκετ μαζί με το καρότσι και την μικρή!!!! Σήμερα π.χ κουράστηκα μετά το σούπερ μάρκετ και είχα πονακια η μικρή είναι 11κιλα! Γενικά τα κάνετε όσες έχετε παιδάκια 


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πλέον σταμάτησα να τον κάνω μπάνιο,τον κάνει ο άντρας Μ.  

Αγκαλιά καθιστή.  

Όταν θέλω να τον ανεβάσω κάπου βάζω καρέκλα πατάει κ ανεβαίνει 

Γενικά σκύβω σιγά σιγά.  

Ας πούμε κ άλλες. Με ενδιαφέρει

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva1986 είπε:

Εγώ πλέον σταμάτησα να τον κάνω μπάνιο,τον κάνει ο άντρας Μ.  

Αγκαλιά καθιστή.  

Όταν θέλω να τον ανεβάσω κάπου βάζω καρέκλα πατάει κ ανεβαίνει 

Γενικά σκύβω σιγά σιγά.  

Ας πούμε κ άλλες. Με ενδιαφέρει

Ο άντρας μου δουλεύει 7πμ-7μμ οπότε δεν,,αγγαλια να την κρατήσω ώρα και εγώ καθιστή όταν θέλω να την ανεβάσω κάπου αναγκαστηκα ας πούμε από καρότσι και καρεκλακι κατεβαίνει να ανέβει δεν μπορεί στην κούνια ούτε το ένα ούτε το άλλο είναι ψηλή....επειδή είχα άσχημη εγκυμοσύνη την πρώτη φορά με συσπάσεις νοσηλεία απειλή πρόωρου τοκετού κατάκλιση κλπ κρατάω την οποία βοήθεια μπορεί να έχω για αργότερα αν χτύπα ξύλο χρειαστεί και αυτήν την φορά και γενικά είμαι λίγο στριτζο και θέλω να τα κάνω όλα μόνη μου!!!!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...