Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Blue Velvet said:

      Πάντως αν πάρεις τεστ,μην κανεις τη βλακεία που έκανα εγώ.Να ξεκινήσεις τουλάχιστον 7μερες από την εμβρυομεταφορά,γιατί πιο πριν θα βγει αρνητικό,ενώ μπορεί να είσαι έγκυος 

      Ναι αυτό σκεφτόμουν βασικά …. Μήπως κάνω Δευτέρα …

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

15 ώρες πρίν, Eva1986 είπε:

Κορίτσια Μ. Όσες παίρνετε ουτροτζεσταν. Πόσα παίρνετε την ημέρα κ γιατί;

Μ είπε να παίρνω 3 των 200.  

Ειλικρινά δεν μπορώ τρία. Παίρνω μόνο πρωί βράδθ. Αν πάρω κ το μεσημέρι θα τα φτύσει το στομάχι Μ. 

Μου τα συνεστησε λόγω ιστορικού πρόωρου τοκετού 

Κορίτσια κάθε φορά που τα παίρνω περα από υπνηλία ,ζαλάδα έχω μια απαισια γεύση που σε συνδυασμό με τις ανακατοσουρες με σκοτώνει όλο αυτό. Πάω κάθε τρεις κ λίγο πλένω δόντια. Κ πάλι μετά από λίγο πάλι τα ίδια. Μασάω τσίχλα κ μετά από λίγο θέλω να ξεράσω 

Την Πέμπτη έχω ραντεβού.  Εγώ θα της πω ότι μεσημεριανό δεν παίρνω. Ειλικρινά.   Δεν είμαι μόνη σε πρώτη εγκυμοσύνη. Έχω κ ένα παιδί που δεν μπορώ από την ανακατοσουρα ούτε να του μιλαω

Και εγώ 3χ200 ουτροτζεσταν παίρνω και νιώθω χάλια αλλά τι να κάνουμε.. 

7 ώρες πρίν, Angel91 είπε:

κοριτσια μου... μιλησα με τον γιατρο και μου ειπε οτι ειναι οκ και να μην αγχωνομαι... την τριτη θελει να κανω αλλη μια... :( 

αλλα εγω μεσα μου εχω τρομαξει δεν σας το κρυβω... μου ειπε οτι οταν διπλασιαζεται ανα 48-72 ωρες ειναι φυαιολογικα... αλλα και παλι... δεν ξερω...

Μην χάνεις την πίστη σου! Εύχομαι να πάνε όλα καλά! :)

  • Ευχαριστώ 1

LhJOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

11 ώρες πρίν, HopeMe είπε:

Κορίτσια μου, εύχομαι να είστε όλες καλα και καλώς ήρθατε οι νέες εγκυμονουσες.

Έχω πάθει σοκ!! Έκανα τον προγεννητικο έλεγχο και η tsh βγήκε 16 από 0,87 που είχα μέσα Σεπτέμβρη!! Τρελάθηκα. Πήρα αμέσως τον ενδοκρινολόγο και μου είπε να πάω επειγόντως να με δει σήμερα....T4 δεν έχω κάνει αυτή τη φορά. έχω hasimoto και παίρνω t4 των 62mg

Ανησυχώ πολύ για την υγεία του εμβρύου και αν συνεχιστεί η κύηση. Γνωρίζει κάποια παρόμοια εμπειρία που συνεχίστηκε ομαλά; Συγνώμη για το σεντόνι, κοντεύω να τρελαθώ. 

 

@Mamanino λυπάμαι πάααρα πολύ για ότι σου συνέβη. Έχε πίστη και την επόμενη φορά να κρατήσεις αγκαλιά σου ένα γερό μωράκι

Θέλει στενή παρακολούθηση με τον Ενδοκρινολογο! Στην προηγουμενη συλληψη που ειχα, ειχε ανεβει στο 10 σε μενα. Τωρα κάνω εξέταση σχεδόν κάθε εβδομαδα κ από εκει που έπαιρνα τ4 των 88 έχω φτάσει στο 150! Είναι μερικές γυναίκες που στην αρχη της εγκυμοσυνης το παθαίνουν κ πολλοί γιατροί δεν το παίρνουν χαμπάρι κ δεν το ψάχνουν ότι μπορεί να συμβεί.

 Μην αγχώνεσαι, αλλά οπωσδήποτε  απο δω κ περα τακτική παρακολούθηση με Ενδοκρινολογο!

  • Ευχαριστώ 1

4nDhp3.pngjeL6p2.png

Link to comment
Share on other sites

@Mamanino Λυπάμαι πολύ και πάλι!!! Τι τραινάκι ψυχολογικό ήταν αυτο που πέρασες!!!! Μια πάνω μια κάτω... Περαστικά σου κοπέλα μου!!! Η αποβολή είναι τραγική, την πέρασα και γω την τελευταία φορά.  Όμως μην το βάζεις κάτω. Αν το θες πολύ να ξανα προσπαθήσεις και την επόμενη θα πάνε όλα καλά. Σου στέλνω μια αγκαλιά!!!!

@Angel91 όπως έχω ξαναπεί, δυστυχώς εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά να βοηθήσουμε σε αυτή τη φάση. Το μόνο που μπορούμε είναι να προσέχουμε, ξεκούραση και καλή διάθεση. Αφου σου ειπε και ο γιατρός σου ότι είναι καλά θα είναι. Αλλιώς θα σε προετοίμαζε.

@HopeMe αφού το εντοπίσετε νωρίς είναι καλό. Μην διαβάζεις στο ίντερνετ τι παρενέργειες λέει θα τρελαθείς. Θα πας στο γιατρο θα σου αυξήσει το χάπι και θα σαι μια χαρά. Πες του και τις ανησυχίες σου να σε καθησυχάσει. Μην κουβαλάς αυτο το φόβο!!!

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια και καλώς τα τα καινούρια!!!! Συγχαρητήρια και για τις καρδούλες!!!! Σας διαβάζω αλλά ήμουν λίγο χάλια απο τα γνωστά συμπτώματα..  Συγγνώμη που δεν έγραψα σε κάθε μια ξεχωριστά, θα ήταν ατελείωτο το μήνυμα!!! Φιλιά σε όλες και υπομονή!!! Το πρώτο τρίμηνο είναι νομίζω το πιο δύσκολο λόγω συμπτωμάτων αλλά και του ψυχολογικού!!!! 

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 2

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου! Όπως ακριβώς τα είπατε. Ο ενδοκρινολόγος με καθησύχασε και μου είπε ότι ναι μεν κοντά στο 15 η tsh είναι ανησυχητική αλλά το πιο σημαντικό είναι να αντιμετωπιστεί. Δεν υπάρχει κίνδυνος για το έμβρυο καθώς το εντοπίσαμε νωρίς, το βασικό είναι μη πάμε στο 2ο τρίμηνο με αυτές τις τιμές. Μου αύξησε το χάπι και μου ζήτησε επανάληψη εξετάσεων σε άλλο διαγνωστικό (αποτέλεσμα θα πάρω τη Δευτέρα) γιατί υποψιάζεται ή λάθος διαγνωστικού ή μήπως οι αντιπηκτικες ή το felicin εμποδίζουν την απορρόφηση του T4, καθοτι δεν δικαιολογείται τέτοια αύξηση σε 1 μήνα.

Μ αυτά και μ αυτά αναστατώθηκα και άρχισα να ανησυχώ. Σήμερα το στήθος δεν είναι τοσο πρησμένο; Άραγε να είναι καλά όλα εκεί κάτω; Το στήθος και σεις το παρατηρείτε διαφορετικό ανά μέρες σωστά; Κάποιες πιο πρησμένο και ευαίσθητο, άλλες λιγότερο. Σωστά; Ουφ... Τρέλα.....

Σχετικά με τα utrogestan, γυναικολόγος μου σταμάτησε τη Δευτέρα που ακούσαμε καρδούλα και εφόσον είχαν ήδη σταμάτησει τα καφέ. Μου είπε ότι δεν υπάρχει λόγος να τα συνεχίσω. Αυτά! 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Eva1986 είπε:

Κορίτσια Μ. Όσες παίρνετε ουτροτζεσταν. Πόσα παίρνετε την ημέρα κ γιατί;

Μ είπε να παίρνω 3 των 200.  

Ειλικρινά δεν μπορώ τρία. Παίρνω μόνο πρωί βράδθ. Αν πάρω κ το μεσημέρι θα τα φτύσει το στομάχι Μ. 

Μου τα συνεστησε λόγω ιστορικού πρόωρου τοκετού 

Κορίτσια κάθε φορά που τα παίρνω περα από υπνηλία ,ζαλάδα έχω μια απαισια γεύση που σε συνδυασμό με τις ανακατοσουρες με σκοτώνει όλο αυτό. Πάω κάθε τρεις κ λίγο πλένω δόντια. Κ πάλι μετά από λίγο πάλι τα ίδια. Μασάω τσίχλα κ μετά από λίγο θέλω να ξεράσω 

Την Πέμπτη έχω ραντεβού.  Εγώ θα της πω ότι μεσημεριανό δεν παίρνω. Ειλικρινά.   Δεν είμαι μόνη σε πρώτη εγκυμοσύνη. Έχω κ ένα παιδί που δεν μπορώ από την ανακατοσουρα ούτε να του μιλαω

Πέρυσι ήμουν ακριβώς έτσι, τα ουτροτζεσταν το προκαλούν αυτό. Για να μην το παθαίνεις, μπορείς να τα παίρνεις κολπικά, Αλλά να ξέρεις ότι υπάρχει περίπτωση να εμφανίσεις λίγο αίμα. Αυτό γιατί τα αγγεία του κόλπου είναι πιο ευαίσθητα και μπορεί να σπάσει κανένα αλλά δεν επηρεάζει την εγκυμοσύνη. Εγώ δεν θα το έκανα γιατί με το που δω αίμα ταραζομαι. 

 

Εγώ παίρνω μόνο ένα τώρα αλλά σκοτεινιαζει η πλαση όταν το πάρω 

16 ώρες πρίν, Mamanino είπε:

Κορίτσια μου γειά σας και πάλι! Δυστυχώς δεν έχω καλά νέα. Από χτες είχα καφέ και σήμερα πριν λίγο ξεκίνησε αίμα και πόνοι και εξελίχθηκε αποβολή. Κρίμα η χαρά που πήραμε! 

Εύχομαι σε όλες σας να έχετε μια όμορφη εγκυμοσύνη και γερά παιδάκια στην αγκαλιά σας! Εννοείται θα συνεχίσω να σας παρακολουθώ και να μαθαίνω τα νέα σας! 

Λυπάμαι πολύ!!! Αισιοδοξία και θα τα ξανά καταφέρετε!! Να ξέρεις ότι σχεδόν όλες έχουμε περάσει από αυτό... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, HopeMe είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Όπως ακριβώς τα είπατε. Ο ενδοκρινολόγος με καθησύχασε και μου είπε ότι ναι μεν κοντά στο 15 η tsh είναι ανησυχητική αλλά το πιο σημαντικό είναι να αντιμετωπιστεί. Δεν υπάρχει κίνδυνος για το έμβρυο καθώς το εντοπίσαμε νωρίς, το βασικό είναι μη πάμε στο 2ο τρίμηνο με αυτές τις τιμές. Μου αύξησε το χάπι και μου ζήτησε επανάληψη εξετάσεων σε άλλο διαγνωστικό (αποτέλεσμα θα πάρω τη Δευτέρα) γιατί υποψιάζεται ή λάθος διαγνωστικού ή μήπως οι αντιπηκτικες ή το felicin εμποδίζουν την απορρόφηση του T4, καθοτι δεν δικαιολογείται τέτοια αύξηση σε 1 μήνα.

Μ αυτά και μ αυτά αναστατώθηκα και άρχισα να ανησυχώ. Σήμερα το στήθος δεν είναι τοσο πρησμένο; Άραγε να είναι καλά όλα εκεί κάτω; Το στήθος και σεις το παρατηρείτε διαφορετικό ανά μέρες σωστά; Κάποιες πιο πρησμένο και ευαίσθητο, άλλες λιγότερο. Σωστά; Ουφ... Τρέλα.....

Σχετικά με τα utrogestan, γυναικολόγος μου σταμάτησε τη Δευτέρα που ακούσαμε καρδούλα και εφόσον είχαν ήδη σταμάτησει τα καφέ. Μου είπε ότι δεν υπάρχει λόγος να τα συνεχίσω. Αυτά! 

Ειδες; Μια χαρά!!! Με το στήθος είναι φυσιολογικό, συνηθίζεις κιόλας. Γενικά και με τα συμπτώματα και γω δεν εχω στάνταρ. Μπορεί να ξυπνήσω να ειμαι χάλια και αλλη μέρα να είμαι πολύ καλά. Ή με τις ανακατοσούρες. Μπορεί να με αφήσουν  και να μπορέσω να φάω και κατι που μαρεσει και άλλες φορές τρικυμία !!!! Αυτες οι ανακατοσούρες με έχουν τσακίσει ειλικρινά αλλά χαλάλι του!! 

Όσο για τα ουλτρο μου είπε την αλλη εβδομάδα αν είναι όλα καλά θα τα σταματήσω και γω και η αλήθεια είναι περιμένω πως και πως!!!

  • Μου αρέσει 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, HopeMe είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Όπως ακριβώς τα είπατε. Ο ενδοκρινολόγος με καθησύχασε και μου είπε ότι ναι μεν κοντά στο 15 η tsh είναι ανησυχητική αλλά το πιο σημαντικό είναι να αντιμετωπιστεί. Δεν υπάρχει κίνδυνος για το έμβρυο καθώς το εντοπίσαμε νωρίς, το βασικό είναι μη πάμε στο 2ο τρίμηνο με αυτές τις τιμές. Μου αύξησε το χάπι και μου ζήτησε επανάληψη εξετάσεων σε άλλο διαγνωστικό (αποτέλεσμα θα πάρω τη Δευτέρα) γιατί υποψιάζεται ή λάθος διαγνωστικού ή μήπως οι αντιπηκτικες ή το felicin εμποδίζουν την απορρόφηση του T4, καθοτι δεν δικαιολογείται τέτοια αύξηση σε 1 μήνα.

Μ αυτά και μ αυτά αναστατώθηκα και άρχισα να ανησυχώ. Σήμερα το στήθος δεν είναι τοσο πρησμένο; Άραγε να είναι καλά όλα εκεί κάτω; Το στήθος και σεις το παρατηρείτε διαφορετικό ανά μέρες σωστά; Κάποιες πιο πρησμένο και ευαίσθητο, άλλες λιγότερο. Σωστά; Ουφ... Τρέλα.....

Σχετικά με τα utrogestan, γυναικολόγος μου σταμάτησε τη Δευτέρα που ακούσαμε καρδούλα και εφόσον είχαν ήδη σταμάτησει τα καφέ. Μου είπε ότι δεν υπάρχει λόγος να τα συνεχίσω. Αυτά! 

Ακούσατε και καρδούλα ε;; τι τέλεια συγκινούμαι!!! 

@Angel91 είδες που στο είπε και ο γιατρός; δεν είναι όλοι οι οργανισμοί το ίδιο!!! Τώρα θα επαναλάβεις την εξέταση; 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Ακούσατε και καρδούλα ε;; τι τέλεια συγκινούμαι!!! 

@Angel91 είδες που στο είπε και ο γιατρός; δεν είναι όλοι οι οργανισμοί το ίδιο!!! Τώρα θα επαναλάβεις την εξέταση; 

Ναι το ξερω εσυ καλα τα ελεγες!!!! Ναι μου ειπε την Τριτη να ξανα κανω αλλη μια...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Angel91 είπε:

Ναι το ξερω εσυ καλα τα ελεγες!!!! Ναι μου ειπε την Τριτη να ξανα κανω αλλη μια...

Εύχομαι να πάνε όλα καλά! Καταλαβαίνω απόλυτα τι περνάς γιατί το έχω ζήσει σε προηγούμενη εγκυμοσύνη. Θετική σκέψη

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Angel91 είπε:

Ναι το ξερω εσυ καλα τα ελεγες!!!! Ναι μου ειπε την Τριτη να ξανα κανω αλλη μια...

Όλα με το καλό!! Περιμένουμε αποτέλεσμα!! 

 

Κορίτσια εγώ από συμπτώματα έχω μόνο πείνα αλλά δε θέλω κρέας και μακαρόνια και μια ανακατωσουρα στο στομάχι. Το στήθος δεν πονάει, ίσως μόνο ελάχιστα στις θηλες, αλλά δεν καταλαβαίνω διαφορά γιατί θηλάζω ακόμα το μωρό

Όχι την εβδομάδα που θα μάς έρθει, την παραπάνω θα πάω στο γιατρό 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια!!! Την Πέμπτη έμαθα κ εγώ τα χαρμόσυνα. Σήμερα κανονικά περίμενα κ η χαρά μου δεν περιγράφεται. Έχω χοριακη μικρή 56,11... Αλλά για 27η μέρα του κύκλου που την έκανα μου είπαν είναι καλη.. Δευτέρα θα ξανακάνω αν κ ο γιατρός μου είπε Πέμπτη εγώ θέλω να δω ότι ανεβαίνει η ορμόνη!!!

  • Μου αρέσει 11
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, boockie είπε:

Τον κάνει ο γιατρός στο ιατρείο Του ή πηγαίνεις στα συμβεβλημένα νοσοκομεία που ο ίδιος συνεργάζεται; 

Έχω έναν γιατρό σε ιδιωτική κλινική που με παρακολουθεί τώρα κ κάνω εκεί τους υπέρηχους ! Αλλά με παρακολουθούσε κ Ένας άλλος γιατρός σε δημόσιο νοσοκομείο,  εκείνος μου είχε κάνει την αποξεση στην προηγούμενη εγκυμοσύνη! Όμως στο νοσοκομείο δεν έχει μηχάνημα για να κάνει υπέρηχο, οπότε τώρα προς το παρον μου Έχει πει να του στέλνω τους υπέρηχους μου να τους βλέπει,  γιατί δε θέλω να πάω και στο νοσοκομείο αυτήν την περίοδο λόγο κωρονοιου!! 

@Eva1986 @Μαρία1430 κι εγώ δύο παίρνω ένα το πρωί κ ένα το βραδυ,  στην αρχή έπαιρνα μόνο 1 το βράδυ  προληπτικά λόγω της προηγούμενης αποβολής, αλλά μετά είδε στον υπέρηχο την αποκόλληση και μου είπε να ξεκινήσω κ δεύτερο το πρωί, αλλά δεν το μπορώ καθόλου το πρωινό νιώθω να χάνονται όλα οταν το παιρνω! Θα τον ρωτήσω τη Δευτέρα που έχουμε ξανά υπέρηχο αν μπορώ να τα παίρνω και τα 2 το βράδυ!

@Mamaninoκοριτσάκι μου λυπάμαι πολύ, ότι και να σου πω δεν υπάρχουν λόγια.. απλά σκέψου ότι πολλές φορές η φύση ξέρει, και καλύτερα που έγινε αυτό τώρα που είναι νωρίς.. πάρε το χρόνο σου και όταν θα είσαι έτοιμη θα προσπαθήσετε ξανά και θα πάνε όλα καλά θα το δεις ! ❤

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπερα σας!!!! Θέλω την βοήθεια σας γιατί είμαι σε αναμμενα κάρβουνα! Σήμερα έκανα τον πρώτο μεγάλο προγεννητικό έλεγχο... Σάκχαρο 106!!! Και επίσης tsh 3.73. Μια Γνωστη μου μου είπε ότι θέλω άμεσα Ενδοκρινολογο και θυροξινη. Η T4 είναι 0.95. Έχετε εσείς κάποια εμπειρία???? Θα πρεπει να ανησυχώ? 


oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φώφη1990 είπε:

Κορίτσια καλησπερα σας!!!! Θέλω την βοήθεια σας γιατί είμαι σε αναμμενα κάρβουνα! Σήμερα έκανα τον πρώτο μεγάλο προγεννητικό έλεγχο... Σάκχαρο 106!!! Και επίσης tsh 3.73. Μια Γνωστη μου μου είπε ότι θέλω άμεσα Ενδοκρινολογο και θυροξινη. Η T4 είναι 0.95. Έχετε εσείς κάποια εμπειρία???? Θα πρεπει να ανησυχώ? 

Δες προηγούμενο post μου για TSH 16,0. Τ4 θα τις πάρω τη Δευτέρα γιατί επανέλαβα τις εξετάσεις. Για σάκχαρο δε γνωρίζω καθότι ειμαι στα χαμηλότερα όρια ως τώρα

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Φώφη1990 είπε:

Κορίτσια καλησπερα σας!!!! Θέλω την βοήθεια σας γιατί είμαι σε αναμμενα κάρβουνα! Σήμερα έκανα τον πρώτο μεγάλο προγεννητικό έλεγχο... Σάκχαρο 106!!! Και επίσης tsh 3.73. Μια Γνωστη μου μου είπε ότι θέλω άμεσα Ενδοκρινολογο και θυροξινη. Η T4 είναι 0.95. Έχετε εσείς κάποια εμπειρία???? Θα πρεπει να ανησυχώ? 

Καλησπέρα και από εμένα. Γενικά το σάκχαρο το βλέπουν συνδυαστικά με την γλυκοζυλιωμενη. Όμως είναι λιγάκι τσιμπημένο και η εγκυμοσύνη μπορεί να το ανεβάσει κι άλλο. Οπότε πιθανόν να πρέπει να μιλήσεις με το γιατρό σου και θα σου πει πως να το ρυθμίσεις. Ή θα σε παραπέμψει σε κάποιον ειδικό 

Τώρα κορίτσια κι εγώ είμαι κάποιες μέρες πολύ χάλια και κάποιες άλλες χαλαρά. Έχω και μέρες να κάνω υπέρηχο και αγωνιώ. 


iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...