Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Angot είπε:

      μακάρι να μου πει κάτι καλό! αγχώνομαι λίγο όταν το σκέφτομαι αλλά λέω ότι είναι τώρα θα το δει ο εμβρυολογος και θα μ πει ποτέ είναι το μωράκι έτοιμο για τη μεγάλη έξοδο! 

      Συγνώμη αν κάνω χαζή ερώτηση αλλά δεν έχω δει παλιότερα posts. Γιατί θα γεννήσεις μέσα στο μήνα? Πότε θα σε δει ο εμβρυολογος?

      πρίν από 5 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Καλέ έφτασες τις 30εβδομαδες,είναι τέλειο ❤️Και θα δεις που θα έχεις και σούπερ νέα στο ντοπλερ,θα γεννηθεί ένας μπεμπαρος άλλο πράγμα🥰

      Συμφωνώ! 🥰Το να φτάσω ποτέ 30 βδομάδες το θεωρώ απίστευτο και όνειρο!

      πρίν από 30 λεπτά , Angot είπε:

      μωρε όλες οι χοριακες που είναι θετικές είναι καλές , απλώς κάποιες είναι πιο υψηλές από κάποιες άλλες!  😉 θετικη να ναι και ότι να ναι!!! πως νιώθεις εσυ σήμερα; 

      καλε άμα σου λέω όλα μια χαρά θα ναι ! είμαι σαν τη vivechrome  στα τεστ! εχω βεντάλια με χρώματα ! 🤣 

      😁🙏

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

Just now, jellyfishch said:

@FlowerMom συγχαρητήρια για την καρδούλα, και καλορίζικο το σπιτάκι σας:wub:

Τι κάνετε? έχω μέρες να γράψω αλλά είναι επειδή είμαι πολύ χάλια, πολύ αναγούλα, ζαλάδα, αδυναμία ειδικά τα απογεύματα! μου αρέσει που ανησυχούσα γιατί δεν είχα συμπτώματα χαχα!

στο γιο μου δεν είχα τόσα συμπτώματα, ήμουν πιο cool

τώρα με ενοχλεί η ντομάτα, το κρέας, η πιπεριά, οι ξηροί καρποί.... 

πίνω μια μεγάλη γκαζόζα τη μέρα (150 θερμίδες έχει μόνο). εδώ και δύο μέρες. Υπερβολή λέτε? Τα αναψυκτικά πειράζουν το έμβρυο?

Το σκ ήρθε ο άντρας μου και δεν κάναμε τίποτα, μόνο μία εξωτερική εργασία. Ευτυχώς σταμάτησα τη δουλειά, γιατί θα ήταν πολύ δύσκολο.

 

Αχ ποσο σε καταλαβαίνω!! Δεν ξέρω για την γκαζοζα αλλά έχετε βρει κάτι να σας ανακουφίζει?? Εμένα πριν την εγκυμοσύνη με ανακουφίζε από τη ναυτία το νερό με το λεμόνι. Ενδείκνυται όμως για έγκυο το λεμόνι? 

51 minutes ago, ΧρυσαΜ said:

Ένα επίδομα που έλεγε ότι από 1/1/2020 για κάθε γέννα παίρνει η οικογένεια 2000€ επίδομα 

Να σου πω την αλήθεια δεν έχω ιδέα.... 

  • Μου αρέσει 1

oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, phal είπε:

Ναι δίκιο έχεις κ στην περιπτωση σου ειναι ιδανικη η συνεργασια αυτη. Εμένα τα έχει αναλάβει ο γυναικολογος-εξωσωματιστης κ συνεργαζεται μονο με τον ενδοκρινολογο που μου τον έχει συστήσει κ ο ιδιος.Καλως, κακώς,  έτσι συμβαίνει. Ο ιδιος μου δινει αντιπηκτικες λογω ιστορικου αποβολων. Αλλά δεν σταμάτησα να ψάχνομαι λόγω του ιστορικού μου παρολο που ο εξωσωματικος δεν το ζητησε.

Και να σου πω την αληθεια επειδή δεν εμπιστευομαι δυστυχως κανεναν πλεον στο 100% , θελω να διπλοτσεκαρω πράγματα.. Όσο μπορώ κ μεχρι εκει που καταλαβαίνω θα ελεγχω τους παντες...

Αύριο είναι ο δευτερος υπέρηχος, να είναι όλα καλά, θα κανονίσουμε μάλλον κ την Αυχενική για την επόμενη! Ειμαι στην 9η εβδομαδα

Ε ναι. Στην εξωσωματική νομίζω αλλάζουν λιγάκι τα πράγματα. Εννοείται ότι θα διπλοτσεκαρεις. 

9η; Μπράβο ρε κορίτσι! Εγώ είμαι περίπου 7 και 4 και έχω ραντεβού στις 16/11 να συζητήσουμε για αυχενική και ληψη τροφοβλαστης- πρώτα ο Θεός! Είμαι λίγο αγχωμενη γιατί η 1η παλλινδρομη έγινε στις 8,5 εβδομάδες και νομίζω ότι εκεί στις 9-10 αν αξιωθω να φτάσω θα πάρω ακόμη μια ανάσα πριν την αυχενική. Προς το παρόν είμαι σε αναμμένα κάρβουνα και προσεύχομαι να πάνε όλα καλά.

Σου εύχομαι να ακούσεις τα πιο ευχάριστα νέα αύριο και είμαι σίγουρη για αυτό!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Φραουλίτσα* είπε:

Οχι και γω τώρα τον γνώρισα. Ειχα ιδιώτη γυναικολόγο και το πρώτο το γέννησα σε ιδιωτικό μαιευτήριο. Σκεφτόμουν απο την πρώτη εγκυμοσύνη για δημόσιο αλλά το φοβήθηκα. Τώρα το έψαξα πιο πολύ και νιώθω πιο σίγουρη με την επιλογή μου. Τον γιατρό 2 φορείς τον έχω δει. Αλλά εχω ακούσει πολύ καλά λόγια και στο ίντερνετ αλλά και κοπέλα απο το Νηπιαγωγείο της κόρης μου που τον είχε. Παρόλο που είναι Διευθυντής είναι πολύ ευγενικός και ήρεμος, επειδή δεν ξέρω που μου παν τα τέσσερα με τις διαδικασίες στο Έλενα μου τα εξηγεί και είναι και σοβαρός. Και τους υπέρηχους μου τους κάνει ο ίδιος. Είχα δει και άλλον έναν που έγραφαν πολύ καλά λόγια αλλά ήταν πολύ "αστείος" για τα γούστα μου. Τον άκουγα απέξω που μίλαγε και φώναζε και έλεγα πες μου ότι δεν είναι ο γιατρός :shock: και έκανε γενικά πολύ πλακίτσα. Στον Κολιοπ. φοβομουν ότι λόγω φόρτου δεν θα με αναλάβει αλλά ευτυχώς όλα καλά. Για το νοσοκομείο ήμουν σίγουρη για τον γιατρό ανησυχούσα. 

Τέλεια! Κι εγώ τις κόρες μου σε πανεπιστημιακό Νοσοκομείο επαρχίας τις γέννησα και μάλιστα ήταν καινούργιο τοτε καλύτερα και από ιδιωτικό. Ως 7 μηνών πήγαινα σε ιδιώτη, αλλά είχα μια φίληή που δούλευε στο Πανεπιστημιακό και μου έθεσε το ζήτημα επιπλοκών κλπ. Με φόβισε και ευτυχώς ο τοτε γυναικολόγος μου με ανέλαβε. Αυτό με έσωσε! Είχα πολλές επιπλοκές και αν ήμουν έξω η εγώ ή το παιδί θα κινδυνευε. Δόξα το Θεό όλα κύλησαν καλά έστω και μετά από τοοοοσες επιπλοκές. Οπότε με το που έμαθα στην 1η παλινδρομη ότι ήμουν έγκυος έψαξα απ' ευθείας να βρω γιατρό σε δημόσιο.

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Φώφη1990 είπε:

Αχ ποσο σε καταλαβαίνω!! Δεν ξέρω για την γκαζοζα αλλά έχετε βρει κάτι να σας ανακουφίζει?? Εμένα πριν την εγκυμοσύνη με ανακουφίζε από τη ναυτία το νερό με το λεμόνι. Ενδείκνυται όμως για έγκυο το λεμόνι? 

Να σου πω την αλήθεια δεν έχω ιδέα.... 

το λεμόνι είναι μία χαρά νομίζω.. κι εγώ τα ξυνά ζητάω γενικά..τώρα διάβασα ότι μπλοκάρει την απορρόφηση ασβεστίου... οπότε λέω να το γυρίσω σε ανθρακούχο.. τίποτα δε με ανακουφίζει να σου πω την αλήθεια, μόνο εκείνη την ώρα που το πίνω ισως λίγο.

Για τα επιδόματα που λέτε, εάν προλάβω και γεννήσω εντός σύμβασης, τι άλλο δικαιούμαι εκτός από τα 2000? κάτι πρέπει να παίρνω λογικά ε?

 

Κι εγώ έχω βάλει τη 12η / αυχενική  σα μαξιλαράκι.. μέχρι τότε δεν εφυσηχάζομαι! 


2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, phal είπε:

Σ ευχαριστώ για την απάντηση σου, τα πρωινά ραντεβού τα ξέρω, αλλά κλείνεις σαν τμήμα στο καθ εξιν αποβολών? Η σαν ανοσολογικο? Δεν διαφωνώ ότι ήταν πολύ βοηθητική, αλλά άπαξ κ ο γυναικολόγος έχει επιλέξει μια αγωγή, δεν εμπλέκεται παραπάνω. Τουλάχιστον έτσι έκανε στην περίπτωση μου, παρολο που ζητησα να με τσεκαρει κ στην εγκυμοσυνη! Εμένα δεν συνεργάζεται ο γυναικολόγος μου μαζί της αλλά πολύ εύκολα αν μου έδινε εξετάσεις θα της πήγαινα στο γιατρό μου. Πλέον με όσα έχουμε περάσει φοβόμαστε τα πάντα κ θέλουμε να διπλό τσεκάρουμε....

Σ ευχαριστω για την απαντηση! Είναι πολύ καλή κ επεξηγηματικη, αλλά αν δεν συμφωνεί με τα του γυναικολόγου προσπαθεί να απέχει. Θα ξανακάνω μια προσπάθεια να δω τι θα μου πει πάλι. Για ραντεβού κλείνεις στο ανοσολογικο πλέον, ή στο καθ εξιν αποβολών?

Στο καθεξιν αποβολών και πάλι νομίζω. Παρτην καλύτερα τηλέφωνο γιατί τσέκαρα και δεν είχε διαθέσιμα ραντεβού. Αυτο με τον γιατρό που λες ισχύει. Και σε μένα είπε ότι δεν έβλεπε τον λόγο που έκανα inohep  στις προηγούμενες εγκυμοσύνες προληπτικά, και τώρα που μου είπε ο γιατρός να τις αρχίσω δεν είπε κάτι. Είναι δύσκολη η θέση της. Και είχα ενα ανχος αν μου έλεγε ότι δεν χρειάζονται τι θα έλεγα στον γιατρό.

Εμένα κορίτσια μονο η κοκα κολα με ανακουφίζει αλλά την αποφευγω... Όλα τα άλλα με πρήζουν. Και η σοδα με λεμόνι που στην προηγούμενη κατι έκανε τώρα τίποτα. Με ανακατεύουν και οι μυρωδιές!!! Εχω αλλάξει αφρόλουτρο και σαμπουάν!!! Άντε να δούμε...

  • Μου αρέσει 2

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 4/10/2020 at 3:18 ΠΜ, FlowerMom είπε:

Περιμένω παρέα από κορίτσια που είναι αρκετά θαρραλέα ώστε να κάνουν παιδιά με ζώδιο δίδυμο :razz:

Καλησπέρα πετάγομαι και εγώ στην συζήτηση σας.. είμαι από τις μανουλες Ιουλίου 2020 αλλά τελικά έγινα μανούλα Μαίου.. έχω άντρα αδέρφια και κόρη δίδυμους χαμουλης με λίγα λόγια χαχαχαχα.. με το καλό κορίτσια να έρθουν τα μωράκια σας...

  • Μου αρέσει 4

mfzgp3.png4QgMp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Τζινα38 είπε:

Καλησπέρα πετάγομαι και εγώ στην συζήτηση σας.. είμαι από τις μανουλες Ιουλίου 2020 αλλά τελικά έγινα μανούλα Μαίου.. έχω άντρα αδέρφια και κόρη δίδυμους χαμουλης με λίγα λόγια χαχαχαχα.. με το καλό κορίτσια να έρθουν τα μωράκια σας...

Ευχαριστούμε!! Να σου ζήσει το παιδάκι σου να είστε όλοι γεροί να το χαίρεστε!!

  • Μου αρέσει 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Φώφη1990 είπε:

Αχ ποσο σε καταλαβαίνω!! Δεν ξέρω για την γκαζοζα αλλά έχετε βρει κάτι να σας ανακουφίζει?? Εμένα πριν την εγκυμοσύνη με ανακουφίζε από τη ναυτία το νερό με το λεμόνι. Ενδείκνυται όμως για έγκυο το λεμόνι?

Ναι καλέ δεν παθαίνεις κάτι. Εμένα μόνο το νερό με ανακοθφίζει, γενικώς όλο διψάω

12 ώρες πρίν, phal είπε:

Ναι δίκιο έχεις κ στην περιπτωση σου ειναι ιδανικη η συνεργασια αυτη. Εμένα τα έχει αναλάβει ο γυναικολογος-εξωσωματιστης κ συνεργαζεται μονο με τον ενδοκρινολογο που μου τον έχει συστήσει κ ο ιδιος.Καλως, κακώς,  έτσι συμβαίνει. Ο ιδιος μου δινει αντιπηκτικες λογω ιστορικου αποβολων. Αλλά δεν σταμάτησα να ψάχνομαι λόγω του ιστορικού μου παρολο που ο εξωσωματικος δεν το ζητησε.

Και να σου πω την αληθεια επειδή δεν εμπιστευομαι δυστυχως κανεναν πλεον στο 100% , θελω να διπλοτσεκαρω πράγματα.. Όσο μπορώ κ μεχρι εκει που καταλαβαίνω θα ελεγχω τους παντες...

Αύριο είναι ο δευτερος υπέρηχος, να είναι όλα καλά, θα κανονίσουμε μάλλον κ την Αυχενική για την επόμενη! Ειμαι στην 9η εβδομαδα

Καλά αποτελέσματα να έχετε!!!

9 ώρες πρίν, jellyfishch είπε:

 

Κι εγώ έχω βάλει τη 12η / αυχενική  σα μαξιλαράκι.. μέχρι τότε δεν εφυσηχάζομαι! 

Συμφωνώ. Μη σου πω ότι εγώ κάθε φορά, αν δεν το πιάσω στα χέρια μου δεν ηρεμώ ποτέ...

7 ώρες πρίν, Τζινα38 είπε:

Καλησπέρα πετάγομαι και εγώ στην συζήτηση σας.. είμαι από τις μανουλες Ιουλίου 2020 αλλά τελικά έγινα μανούλα Μαίου.. έχω άντρα αδέρφια και κόρη δίδυμους χαμουλης με λίγα λόγια χαχαχαχα.. με το καλό κορίτσια να έρθουν τα μωράκια σας...

Να σού ζησει :wub:

Κορίτσια θα σάς πω μια αηδία που έκανα χθες, έβαλα μέσα στον γαλλικό (καφέ) μια κουταλιά ταχίνι σοκολάτα:oops: 

 

  • Μου αρέσει 3
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα... Μόλις πήγα για υπέρηχο σε ένα γενικό γιατρό απλά για επιβεβαίωση ότι όλα προχωρούν καλά όπως μου είχε ζητήσει ο γυναικολόγος μου. Όλα μια χαρά 164 παλμούς είχε και σε 3 εβδομάδες πάμε για αυχενική 

  • Μου αρέσει 11

iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Μαρία1430 είπε:

Καλημέρα... Μόλις πήγα για υπέρηχο σε ένα γενικό γιατρό απλά για επιβεβαίωση ότι όλα προχωρούν καλά όπως μου είχε ζητήσει ο γυναικολόγος μου. Όλα μια χαρά 164 παλμούς είχε και σε 3 εβδομάδες πάμε για αυχενική 

Σε ποια βδομάδα είσαι;;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Μαρία1430 είπε:

Καλημέρα... Μόλις πήγα για υπέρηχο σε ένα γενικό γιατρό απλά για επιβεβαίωση ότι όλα προχωρούν καλά όπως μου είχε ζητήσει ο γυναικολόγος μου. Όλα μια χαρά 164 παλμούς είχε και σε 3 εβδομάδες πάμε για αυχενική 

Τι ευχάριστα νέα;!;! Τέλεια :x

Αντε και στις υπόλοιπες!! 

Σήμερα εχω τσιμπήματα. Λέτε να είναι φυσιολογικό; δε θυμάμαι καθόλου από τις άλλες φορές 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Τι ευχάριστα νέα;!;! Τέλεια :x

Αντε και στις υπόλοιπες!! 

Σήμερα εχω τσιμπήματα. Λέτε να είναι φυσιολογικό; δε θυμάμαι καθόλου από τις άλλες φορές 

Νομίζω ότι είναι οκ τα τσιμπίματα. 

κι εγώ άλλες μέρες πονάω λιγουλάκι και άλλες όχι.


2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...