Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Εγώ δεν έχω τίποτα το ιδιαίτερο. Μόνο μία ενόχληση στο στομάχι... Και το στήθος μου πονάει ελάχιστα αλλά θηλάζω οπότε δε βλέπω κάποια διαφορά 

Σχετικά με αυτά τα υγρά, ομολογώ ότι στις άλλες εγκυμοσύνες είχα πολύ περισσότερα. 

Τώρα δεν ξέρω, ίσως από το φόβο μου τα βλέπω όλα στραβά 

Εγώ και στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα φουλ σε σημείο να γίνομαι χάλια!!! Και τώρα έτσι αλλά μην νομίζεις ότι είναι καλά αισθανομαι συνέχεια άβολα άσε που όλη την ώρα κοιτάω να μην είναι αίμα.....

  • Μου αρέσει 2

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, ΒαλεντιναΧ είπε:

Εγώ και στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα φουλ σε σημείο να γίνομαι χάλια!!! Και τώρα έτσι αλλά μην νομίζεις ότι είναι καλά αισθανομαι συνέχεια άβολα άσε που όλη την ώρα κοιτάω να μην είναι αίμα.....

Ααα ναι αυτό που το πας;;; είμαι στη δουλειά και λέω να δεις τώρα που κάτι δεν πάει καλά.. Έχω κι αυτα τα πονακια που σε συνδυασμό με τα υγρά νιώθω λες και αδιαθετω. Τι να κάνουμε, τώρα υπομονή μέχρι να ξαναπάω στο γιατρό 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Φραουλίτσα* είπε:

Έλα Βρε!!! Απίστευτο!!! Η Τσεκουρα είναι πολύ καλή!!! Πήγα σε μια περίοδο που ήμουν χάλια και με έκανε να νιώσω πολύ καλά. Ποιόν έχεις γιατρο; Μπορεί να έχουμε συναντηθεί και τυχαία εκεί!!! Χα χα!!! Φαντάζεσαι να έχουμε τον ίδιο; Εγω έχω τον Κολιοπ.

Καλημέρα! Καλό μήνα! Εγώ έχω τον Σπ

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Ααα ναι αυτό που το πας;;; είμαι στη δουλειά και λέω να δεις τώρα που κάτι δεν πάει καλά.. Έχω κι αυτα τα πονακια που σε συνδυασμό με τα υγρά νιώθω λες και αδιαθετω. Τι να κάνουμε, τώρα υπομονή μέχρι να ξαναπάω στο γιατρό 

Τουλ εσύ πηγές μια φορά εγώ αύριο θα πάω πρώτη φορά!!!

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Wannabemama είπε:

Καλό μήνα κ υπέροχα φουσκώματα να έχουμε!! Από συμπτώματα πως είσαστε;;;

Έχω λίγες μέρες που άρχισαν ναυτίες. Κυρίως μεσημέρι και βράδυ. Το πρωί πιο ήπια... Κουράζομαι και εύκολα. Αυτά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 30 λεπτά , phal είπε:

@HopeMeΚορίτσι να σε ρωτησω κάτι? Επειδή προ της εγκυμοσύνης, συγκεκριμένα τον Αύγουστο έκλεισα με όλες τις απαραίτητες εξετάσεις που έπρεπε να κάνω στο καθ εξιν αποβολών με την Τσεκουρα κ ευτυχώς σε αντίθεση με παλαιότερα ήταν καλές, την ρώτησα λοιπόν μόλις έμεινα έγκυος αν πρέπει κ πότε να επαναλάβω κάποιες από αυτές κ μου είπε ότι δεν χρειάζεται γιατί έκανα πρόσφατα, κ με καλύπτει η αγωγή του γυναικολόγου μου έτσι κ αλλιώς με την αντιπηκτικη. Ομως αισθανομαι οτι λίγο με "γειωσε". 

Εσένα σε παρακολουθεί σε ραντεβού στο καθ εξιν αποβολών, ή κλείνεις αλλιώς ραντεβού, κάθε πότε κ τι είδους εξετάσεις αλήθεια σε βάζει να κάνεις? 

Φοβάμαι ότι επειδή δεν με παρακολουθεί γυναικολόγος από το Έλενα δεν αναλαμβάνει... Θα ήθελα να με δει ξανά κ να μου δώσει εξετάσεις είναι η αλήθεια... 

Ο γυναικολογος μου μου έχει πει Αιματολογο μετά την 12η που είναι να κοπούν οι αντιπηκτικες αλλά θα ήθελα το κεφάλι μου ήσυχο κ νωρίτερα....

Καλό μήνα. Η Τσεκ δέχεται μόνο πρωινά ραντεβου, άρα κλείνουμε τα ραντεβού και την επισκεπτόμαστε όλοι με τον ίδιο τρόπο. 

Να της έχεις εμπιστοσύνη. Είναι εξαιρετική  και υπεύθυνη επιστήμονας και το συγκεκριμένο τμήμα έχει αρκετές ειδικότητες. Δεν κερδίζει κάτι αν ο γυναικολόγος είναι στο Έλενα η οπιυδηποτε. Απ' ότι γνωρίζω την επισκέπτονται και από επαρχια.

Αν έχεις ερωτήσεις θα σου πρότεινα να συζητήσεις μαζί της γιατί εμενα πχ μπορεί να μου ζήτησε κάποιες εξετάσεις, εσένα κάποιες άλλες η λιγότερες αλλά η καθεμία μας έχει διαφορετικό ιστορικό! Να την εμπιστεύεσαι και να συζητάς τις απορίες σου μαζί της.

Αναφορικά με την αντιπηκτική θεραπεία ο γυναικολόγος μου με παρέπεμψε σε εκείνη κι εκείνος είναι σε επικοινωνία μαζί της

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 10/29/2020 at 8:21 PM, Evouska said:

@FlowerMom είχες σήμερα υπέρηχο θυμάμαι καλά;;; περιμένουμε νέα!!❤

Ναι! Και μόλις γυρίσαμε σπιτι! Ακούσαμε καρδιά αλλά ακόμα να σας πω δεν το έχω συνειδητοποιήσει ούτε έχω προλάβει να το χαρώ. Έχω την μαγκομάρα της προηγούμενης φοράς. Επίσης, μας είπε ότι πιθανόν να είμαστε 5-6 μερες πίσω από την ΠΗΤ. Ξανά ραντεβού σε 3 εβδομάδες για να δούμε πως πάει και να προγραμματίσουμε αυχενική. 

Κορίτσια καλημέρα! 
δεν έγραψα τίποτα αυτές τις μερες γιατί είμαστε σε μετακόμιση... ναι, ξέρω! Να μην κουράζομαι και να μην σηκώνω και να μην σκύβω αλλά βρε κορίτσια έτσι δεν γίνεται μετακόμιση... πολύ βαριά πράγματα δεν σήκωσα αλλά η αλήθεια είναι ότι χρειάστηκε να σκύψω πολλές φορές. Άλλες για να πακετάρω πράγματα (ρούχα κυρίως) άλλες για να σηκώσω την ταινία άλλες για να σηκώσω το ψαλίδι... και κάπως έτσι Παρασκευή και Σάββατο με πέθανε η μέση μου... να μην σηκώνω Βαρυ το καταλαβαίνω αλλά αλήθεια γιατί δεν κάνει να σκύβουμε; 

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

Just now, FlowerMom είπε:

Κορίτσια καλημέρα! 
δεν έγραψα τίποτα αυτές τις μερες γιατί είμαστε σε μετακόμιση... ναι, ξέρω! Να μην κουράζομαι και να μην σηκώνω και να μην σκύβω αλλά βρε κορίτσια έτσι δεν γίνεται μετακόμιση... πολύ βαριά πράγματα δεν σήκωσα αλλά η αλήθεια είναι ότι χρειάστηκε να σκύψω πολλές φορές. Άλλες για να πακετάρω πράγματα (ρούχα κυρίως) άλλες για να σηκώσω την ταινία άλλες για να σηκώσω το ψαλίδι... και κάπως έτσι Παρασκευή και Σάββατο με πέθανε η μέση μου... να μην σηκώνω Βαρυ το καταλαβαίνω αλλά αλήθεια γιατί δεν κάνει να σκύβουμε; 

Καλημερα αγάπη μου !  Καλό μήνα κορίτσια μουύυυ!

Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις τηλ τον γιατρό σου να του πεις για την μετακομηση γιατί μπορεί να θέλει να σου αλλαξει κάτι από τα φάρμακα επειδή κουραστηκες (πχ να σου προσθέσει ένα ουτρο) και όσον αφορά την μετακομηση, είναι πολύ δύσκολο να μην κουραστείς,  προσπάθησε όταν σκύβεις να έχεις λυγισμένα τα γόνατα η να κάθεσαι κάπου για να πιάσεις κάτι από χαμηλά! Και επίσης όταν νιώθεις κουρασμένη να κάθεσαι εννοείται! Δεν θα γίνουν όλα σε μια μερα! Μετά σιγά σιγά θα τακτοποιείς  κάθε μέρα και κάτι! Επίσης αν είχες βοήθεια θα ήταν πολύ καλο αλλά δεν θυμάμαι έχεις κάποιον που μπορεί να σε βοηθήσει κοντά σου, γονείς η πεθερά; 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, FlowerMom είπε:

Ναι! Και μόλις γυρίσαμε σπιτι! Ακούσαμε καρδιά αλλά ακόμα να σας πω δεν το έχω συνειδητοποιήσει ούτε έχω προλάβει να το χαρώ. Έχω την μαγκομάρα της προηγούμενης φοράς. Επίσης, μας είπε ότι πιθανόν να είμαστε 5-6 μερες πίσω από την ΠΗΤ. Ξανά ραντεβού σε 3 εβδομάδες για να δούμε πως πάει και να προγραμματίσουμε αυχενική. 

Κορίτσια καλημέρα! 
δεν έγραψα τίποτα αυτές τις μερες γιατί είμαστε σε μετακόμιση... ναι, ξέρω! Να μην κουράζομαι και να μην σηκώνω και να μην σκύβω αλλά βρε κορίτσια έτσι δεν γίνεται μετακόμιση... πολύ βαριά πράγματα δεν σήκωσα αλλά η αλήθεια είναι ότι χρειάστηκε να σκύψω πολλές φορές. Άλλες για να πακετάρω πράγματα (ρούχα κυρίως) άλλες για να σηκώσω την ταινία άλλες για να σηκώσω το ψαλίδι... και κάπως έτσι Παρασκευή και Σάββατο με πέθανε η μέση μου... να μην σηκώνω Βαρυ το καταλαβαίνω αλλά αλήθεια γιατί δεν κάνει να σκύβουμε; 

Καλημέρα!!! Συγχαρητήρια για την καρδούλα!!!! Αισιοδοξία όσο μπορείς και όλα καλά θα πάνε. Το να κουράζεσαι κάποιες φορές είναι φυσιολογικό απλά να υοάρχει μέτρο και να ξεκουράζεσαι, και γενικά να ακους το σώμα σου. Να μην το παρακάνεις με τις αντοχές. Για το σκύψιμο ο γιατρός μου ο προηγούμενος μου είχε πει προσεχτικά λόγω της πίεσης στο αίμα που συμβαίνει μήπως ζαλιστεί. Το έμβρυο είναι πολύ μικρό ακόμα για να πιεστεί. Εγω κανονικά σκύβω, εκτός και αν πρέπει να ειμαι ετσι αρκετη ωρα οπότε κάνω βαθύ κάθισμα.

Just now, HopeMe είπε:

Καλημέρα! Καλό μήνα! Εγώ έχω τον Σπ

Νομίζω έχουν στον ίδιο χώρο τα γραφεία τους για απογευματινά ραντεβού γιατί άκουγα που φώναζαν το όνομα του γιατρού!!!

πρίν από 11 λεπτά , phal είπε:

@HopeMeΚορίτσι να σε ρωτησω κάτι? Επειδή προ της εγκυμοσύνης, συγκεκριμένα τον Αύγουστο έκλεισα με όλες τις απαραίτητες εξετάσεις που έπρεπε να κάνω στο καθ εξιν αποβολών με την Τσεκουρα κ ευτυχώς σε αντίθεση με παλαιότερα ήταν καλές, την ρώτησα λοιπόν μόλις έμεινα έγκυος αν πρέπει κ πότε να επαναλάβω κάποιες από αυτές κ μου είπε ότι δεν χρειάζεται γιατί έκανα πρόσφατα, κ με καλύπτει η αγωγή του γυναικολόγου μου έτσι κ αλλιώς με την αντιπηκτικη. Ομως αισθανομαι οτι λίγο με "γειωσε". 

Εσένα σε παρακολουθεί σε ραντεβού στο καθ εξιν αποβολών, ή κλείνεις αλλιώς ραντεβού, κάθε πότε κ τι είδους εξετάσεις αλήθεια σε βάζει να κάνεις? 

Φοβάμαι ότι επειδή δεν με παρακολουθεί γυναικολόγος από το Έλενα δεν αναλαμβάνει... Θα ήθελα να με δει ξανά κ να μου δώσει εξετάσεις είναι η αλήθεια... 

Ο γυναικολογος μου μου έχει πει Αιματολογο μετά την 12η που είναι να κοπούν οι αντιπηκτικες αλλά θα ήθελα το κεφάλι μου ήσυχο κ νωρίτερα....

Αν και δεν ρώτησες εμένα θα σου πω και γω την άποψη μου -εμπειρία. Εμείς είμαστε ακόμα σε τηλεφωνική επικοινωνία γιατί δεν είχαμε ολοκληρώσει τις εξετάσεις που είχαμε, οπότε όταν ανακάλυψα ότι ήμουν έγκυος μαζί της μίλησα πρώτα για το τι θα κάνω. Ακόμα μιλάμε για εξετάσεις και είπαμε να την δω απο κοντά να πούμε κάποια πράγματα. Γιατί δεν την παίρνεις ένα τηλέφωνο να της εκφράσεις τις ανησυχίες σου και να ζητήσεις και ένα ραντεβού αν χρειαστεί; Για έξτρα εξετάσεις που της είπα και μενα μου είπε δεν χρειάζεται, και όταν πήγα για την δεύτερη χοριακή και της ζήτησα να κάνω και για προγεστερόνη και μου είπε όχι. Άν έχεις απορίες δεν θα έχει θέμα να στις λύσει. 


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, FlowerMom είπε:

Ναι! Και μόλις γυρίσαμε σπιτι! Ακούσαμε καρδιά αλλά ακόμα να σας πω δεν το έχω συνειδητοποιήσει ούτε έχω προλάβει να το χαρώ. Έχω την μαγκομάρα της προηγούμενης φοράς. Επίσης, μας είπε ότι πιθανόν να είμαστε 5-6 μερες πίσω από την ΠΗΤ. Ξανά ραντεβού σε 3 εβδομάδες για να δούμε πως πάει και να προγραμματίσουμε αυχενική. 

Κορίτσια καλημέρα! 
δεν έγραψα τίποτα αυτές τις μερες γιατί είμαστε σε μετακόμιση... ναι, ξέρω! Να μην κουράζομαι και να μην σηκώνω και να μην σκύβω αλλά βρε κορίτσια έτσι δεν γίνεται μετακόμιση... πολύ βαριά πράγματα δεν σήκωσα αλλά η αλήθεια είναι ότι χρειάστηκε να σκύψω πολλές φορές. Άλλες για να πακετάρω πράγματα (ρούχα κυρίως) άλλες για να σηκώσω την ταινία άλλες για να σηκώσω το ψαλίδι... και κάπως έτσι Παρασκευή και Σάββατο με πέθανε η μέση μου... να μην σηκώνω Βαρυ το καταλαβαίνω αλλά αλήθεια γιατί δεν κάνει να σκύβουμε; 

Συγχαρητήρια για την καρδούλα! Παν μέτρον άριστον με την κούραση. Συμφωνώ με όσα σου είπαν τα κορίτσια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 hours ago, ΧρυσαΜ said:

Είμαστε και εμείς μαζί ακριβώς τόσο είμαι κι εγώ! 

Με το καλο σε όλες μας κορίτσια !!! Εμείς κλείσαμε παλι στις 10 Νοεμβρίου ίσως και για καρδουλα! Εσείς ποτε έχετε παλι??? 

  • Μου αρέσει 1

oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίτσα* είπε:

Καλημέρα!!! Συγχαρητήρια για την καρδούλα!!!! Αισιοδοξία όσο μπορείς και όλα καλά θα πάνε. Το να κουράζεσαι κάποιες φορές είναι φυσιολογικό απλά να υοάρχει μέτρο και να ξεκουράζεσαι, και γενικά να ακους το σώμα σου. Να μην το παρακάνεις με τις αντοχές. Για το σκύψιμο ο γιατρός μου ο προηγούμενος μου είχε πει προσεχτικά λόγω της πίεσης στο αίμα που συμβαίνει μήπως ζαλιστεί. Το έμβρυο είναι πολύ μικρό ακόμα για να πιεστεί. Εγω κανονικά σκύβω, εκτός και αν πρέπει να ειμαι ετσι αρκετη ωρα οπότε κάνω βαθύ κάθισμα.

Νομίζω έχουν στον ίδιο χώρο τα γραφεία τους για απογευματινά ραντεβού γιατί άκουγα που φώναζαν το όνομα του γιατρού!!!

Αν και δεν ρώτησες εμένα θα σου πω και γω την άποψη μου -εμπειρία. Εμείς είμαστε ακόμα σε τηλεφωνική επικοινωνία γιατί δεν είχαμε ολοκληρώσει τις εξετάσεις που είχαμε, οπότε όταν ανακάλυψα ότι ήμουν έγκυος μαζί της μίλησα πρώτα για το τι θα κάνω. Ακόμα μιλάμε για εξετάσεις και είπαμε να την δω απο κοντά να πούμε κάποια πράγματα. Γιατί δεν την παίρνεις ένα τηλέφωνο να της εκφράσεις τις ανησυχίες σου και να ζητήσεις και ένα ραντεβού αν χρειαστεί; Για έξτρα εξετάσεις που της είπα και μενα μου είπε δεν χρειάζεται, και όταν πήγα για την δεύτερη χοριακή και της ζήτησα να κάνω και για προγεστερόνη και μου είπε όχι. Άν έχεις απορίες δεν θα έχει θέμα να στις λύσει. 

Κι εγώ νομίζω ότι έχουν μαζί τα γραφεία τους! Κι εγώ στα απογευματινά τον επισκέπτομαι. 

@phal με αφορμή την απάντηση της @Φραουλίτσα* να σου προσθέσω ότι κι εγώ τηλεφωνικά μιλάω με την Τσεκ σε αυτή την εγκυμοσύνη γιατί δεν μπορώ να πάρω άδεια από τη δουλειά ακόμη. Με την πρώτη ευκαιρία και εφόσον όλα συνεχίζουν ομαλά θα την ςπιακςφθω. Τελειώσαμε  τις εξετάσεις το καλοκαίρι και δεν έχω ξαναπάει στο γραφείο της. Εξετάσεις κλπ ττωρα της τα στέλνω με εμαιλ. Γενικά βοηθάει πολύ και είναι ανθρώπινη

Link to comment
Share on other sites

:P

Καλημερα και καλο Νοέμβριο!!!! Από συμπτώματα θα έλεγα ότι το κυριο και πιο ενοχλητικό είναι η αναγουλα ... Απίστευτη ναυτια... Δεν μπορώ να πάω πουθενά με αμάξι γιατί νομίζω ότι κουνιέμαι ολόκληρη και θέλω να κάνω εμετό! Κατα τα αλλά έχω λίγα πονακια... Λίγο πρηξιμο στο στήθος αλλά όχι πονο... Όχι πολλα υγρα... Αλλά έχω πολλη υπνηλία!!!! Επίσης ανεβάζω ευκολα παλμους... Δεν τα λες και λίγα... Χαχχαχαχα :P

  • Μου αρέσει 2

oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φώφη1990 είπε:

:P

Καλημερα και καλο Νοέμβριο!!!! Από συμπτώματα θα έλεγα ότι το κυριο και πιο ενοχλητικό είναι η αναγουλα ... Απίστευτη ναυτια... Δεν μπορώ να πάω πουθενά με αμάξι γιατί νομίζω ότι κουνιέμαι ολόκληρη και θέλω να κάνω εμετό! Κατα τα αλλά έχω λίγα πονακια... Λίγο πρηξιμο στο στήθος αλλά όχι πονο... Όχι πολλα υγρα... Αλλά έχω πολλη υπνηλία!!!! Επίσης ανεβάζω ευκολα παλμους... Δεν τα λες και λίγα... Χαχχαχαχα :P

Καλο μηνα!!!! Όλα τα συμπτώματα δυστυχώς είναι μες στο πρόγραμμα!!! Μόνο για αυτο που λες ανεβάζεις παλμούς, εννοείς λαχανιάζεις και τέτοια όταν περπατας γρήγορα, ή εχει που κάθεσαι ανεβάζεις παλμούς; Γιατί αν σου συμβαίνει το δεύτερο δεν μιλάς και με τον γιατρό σου; Όχι ότι είναι κάτι αλλά μήπως σου πει να παρακολουθήσεις λίγο την πίεσή σου. 

  • Μου αρέσει 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧ είπε:

Τουλ εσύ πηγές μια φορά εγώ αύριο θα πάω πρώτη φορά!!!

Ααα ωραία καλά αποτελέσματα! Καλά εγώ τυχαία, απλά για τσεκ απ πήγα και έμαθα τα μαντάτα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...