Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

Just now, Φραουλίτσα* said:

Καλο μηνα!!!! Όλα τα συμπτώματα δυστυχώς είναι μες στο πρόγραμμα!!! Μόνο για αυτο που λες ανεβάζεις παλμούς, εννοείς λαχανιάζεις και τέτοια όταν περπατας γρήγορα, ή εχει που κάθεσαι ανεβάζεις παλμούς; Γιατί αν σου συμβαίνει το δεύτερο δεν μιλάς και με τον γιατρό σου; Όχι ότι είναι κάτι αλλά μήπως σου πει να παρακολουθήσεις λίγο την πίεσή σσου

Περιστασιακα και τα δυο... Ναι φυσικά και θα το πω!!! Γενικά πριν την εγκυμοσύνη ήμουν υπότασικη. Επομένως και το λιγο που ανεβαίνει εμένα μου φαίνεται. Πάντως να σας πω την αμαρτία μου καταβάθος τα χαίρομαι... Προσπαθώ να τα δω σαν θετικά σημάδια και να απολαυσω όσο γίνεται τη διαδρομή για να γίνω μανουλα. Φυσικά και η γκρίνια μέσα στο προγραμμα ειναι αλλά προσπαθω να μην χαλιέμαι... Η ναυτία είναι το βασικότερο που με Αποσυντονιζει γιατί με το ζόρι τρώω και με το ζόρι μιλάω καθως γεμίζει το στόμα μου σάλια. 


oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, HopeMe είπε:

Κι εγώ νομίζω ότι έχουν μαζί τα γραφεία τους! Κι εγώ στα απογευματινά τον επισκέπτομαι. 

@phal με αφορμή την απάντηση της @Φραουλίτσα* να σου προσθέσω ότι κι εγώ τηλεφωνικά μιλάω με την Τσεκ σε αυτή την εγκυμοσύνη γιατί δεν μπορώ να πάρω άδεια από τη δουλειά ακόμη. Με την πρώτη ευκαιρία και εφόσον όλα συνεχίζουν ομαλά θα την ςπιακςφθω. Τελειώσαμε  τις εξετάσεις το καλοκαίρι και δεν έχω ξαναπάει στο γραφείο της. Εξετάσεις κλπ ττωρα της τα στέλνω με εμαιλ. Γενικά βοηθάει πολύ και είναι ανθρώπινη

Στα απογευματινά τον είδα την πρώτη φορά που πήγα, πλέον μου κλείνει ραντεβού στα πρωινά και πηγαίνω στο άλλο κτήριο που πάμε για τα παράβολα και την πληρωμή των ραντεβού. Τον γιατρό σου τον εχεις χρόνια;

Just now, Φώφη1990 είπε:

Περιστασιακα και τα δυο... Ναι φυσικά και θα το πω!!! Γενικά πριν την εγκυμοσύνη ήμουν υπότασικη. Επομένως και το λιγο που ανεβαίνει εμένα μου φαίνεται. Πάντως να σας πω την αμαρτία μου καταβάθος τα χαίρομαι... Προσπαθώ να τα δω σαν θετικά σημάδια και να απολαυσω όσο γίνεται τη διαδρομή για να γίνω μανουλα. Φυσικά και η γκρίνια μέσα στο προγραμμα ειναι αλλά προσπαθω να μην χαλιέμαι... Η ναυτία είναι το βασικότερο που με Αποσυντονιζει γιατί με το ζόρι τρώω και με το ζόρι μιλάω καθως γεμίζει το στόμα μου σάλια. 

Και γω χαμηλή πίεση έχω γενικά. Δεν θα είναι κάτι απλά να τον ενημερώσεις. Όσο για τις ανακατοσούρες είναι τραγικές!!! Έχω σχεδόν συνέχεια και υποφέρω!!! Αλλά όπως λες όλα καλά είναι γιατί νιώθουμε ότι πάμε καλά!!!

  • Μου αρέσει 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακόμα τπτ το τρελό μιας που διανύω την 5η βδομάδα.. ότι κ χτες θα είχα περίοδο ας πούμε.. τα μόνα που έχω είναι από κάτω πονακια σαν να περιμένω να μου έρθουν.. η κοιλιά μου σαν τουαλέτα αν κ ευτυχώς με το νο2 είμαι καλά προς το παρόν... Υγρά από κάτω κ το στήθος ειδικά σήμερα βαρύ κ ασηκωτο!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Φώφη1990 είπε:

Με το καλο σε όλες μας κορίτσια !!! Εμείς κλείσαμε παλι στις 10 Νοεμβρίου ίσως και για καρδουλα! Εσείς ποτε έχετε παλι??? 

Κοίτα εγώ κανονικά πήγα την προηγούμενη Τρίτη και μού είπε να ξαναπάω σε 15 μέρες. Όμως επειδή δουλεύω και δεν έχω κι ολας κάπου να αφήσω τα παιδιά, δεν ξέρω αν θα πάω ακριβώς στις 15, ίσως πάω πολύ αργότερα. 

Αυτό με τους παλμούς, αν εννοείς λαχανιασμα το έχω κι εγώ. 

Κορίτσια έχετε ιδέα τι γίνεται με το επίδομα; αν το δικαιούμαστε κλπ; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ said:

Κοίτα εγώ κανονικά πήγα την προηγούμενη Τρίτη και μού είπε να ξαναπάω σε 15 μέρες. Όμως επειδή δουλεύω και δεν έχω κι ολας κάπου να αφήσω τα παιδιά, δεν ξέρω αν θα πάω ακριβώς στις 15, ίσως πάω πολύ αργότερα. 

Αυτό με τους παλμούς, αν εννοείς λαχανιασμα το έχω κι εγώ. 

Κορίτσια έχετε ιδέα τι γίνεται με το επίδομα; αν το δικαιούμαστε κλπ; 

Τι επίδομα εννοείς καλή μου @ΧρυσαΜ


oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Φραουλίτσα* είπε:

Στα απογευματινά τον είδα την πρώτη φορά που πήγα, πλέον μου κλείνει ραντεβού στα πρωινά και πηγαίνω στο άλλο κτήριο που πάμε για τα παράβολα και την πληρωμή των ραντεβού. Τον γιατρό σου τον εχεις χρόνια;

Και γω χαμηλή πίεση έχω γενικά. Δεν θα είναι κάτι απλά να τον ενημερώσεις. Όσο για τις ανακατοσούρες είναι τραγικές!!! Έχω σχεδόν συνέχεια και υποφέρω!!! Αλλά όπως λες όλα καλά είναι γιατί νιώθουμε ότι πάμε καλά!!!

Κοίταξε, τα τελευταία 8 χρόνια που μένω Αττικη είχα έναν γυναικολόγο κοντά στην περιοχή μου που τον έβλεπα 1 φορά το χρόνο για τεστ Παπ άντε και καμιά θεραπεία μύκητες μια στο τόσο. Πριν εμένα επαρχία και τα παιδιά μου τα γέννησα εκεί.

Όταν έμεινε έγκυος βρήκα τον γιατρό μου δηλαδή πριν 1,5 χρόνο αρχές εγκυμοσύνης. Πάω μόνο απογευματινά ραντεβού γιατί εργάζομαι και μου είναι δύσκολο, όπως τώρα πχ που πήγα σερί 3 εβδομάδες και δεν έχω υπόλοιπο άδειας. Πρωί τον είδα μόνο 1 φορά στον προγεννητικό έλεγχο που είχα κάνει τότε.

εσύ τον έχεις χρονιά; Είσαι ευχαριστημένη;

Link to comment
Share on other sites

Just now, HopeMe είπε:

Κοίταξε, τα τελευταία 8 χρόνια που μένω Αττικη είχα έναν γυναικολόγο κοντά στην περιοχή μου που τον έβλεπα 1 φορά το χρόνο για τεστ Παπ άντε και καμιά θεραπεία μύκητες μια στο τόσο. Πριν εμένα επαρχία και τα παιδιά μου τα γέννησα εκεί.

Όταν έμεινε έγκυος βρήκα τον γιατρό μου δηλαδή πριν 1,5 χρόνο αρχές εγκυμοσύνης. Πάω μόνο απογευματινά ραντεβού γιατί εργάζομαι και μου είναι δύσκολο, όπως τώρα πχ που πήγα σερί 3 εβδομάδες και δεν έχω υπόλοιπο άδειας. Πρωί τον είδα μόνο 1 φορά στον προγεννητικό έλεγχο που είχα κάνει τότε.

εσύ τον έχεις χρονιά; Είσαι ευχαριστημένη;

Οχι και γω τώρα τον γνώρισα. Ειχα ιδιώτη γυναικολόγο και το πρώτο το γέννησα σε ιδιωτικό μαιευτήριο. Σκεφτόμουν απο την πρώτη εγκυμοσύνη για δημόσιο αλλά το φοβήθηκα. Τώρα το έψαξα πιο πολύ και νιώθω πιο σίγουρη με την επιλογή μου. Τον γιατρό 2 φορείς τον έχω δει. Αλλά εχω ακούσει πολύ καλά λόγια και στο ίντερνετ αλλά και κοπέλα απο το Νηπιαγωγείο της κόρης μου που τον είχε. Παρόλο που είναι Διευθυντής είναι πολύ ευγενικός και ήρεμος, επειδή δεν ξέρω που μου παν τα τέσσερα με τις διαδικασίες στο Έλενα μου τα εξηγεί και είναι και σοβαρός. Και τους υπέρηχους μου τους κάνει ο ίδιος. Είχα δει και άλλον έναν που έγραφαν πολύ καλά λόγια αλλά ήταν πολύ "αστείος" για τα γούστα μου. Τον άκουγα απέξω που μίλαγε και φώναζε και έλεγα πες μου ότι δεν είναι ο γιατρός :shock: και έκανε γενικά πολύ πλακίτσα. Στον Κολιοπ. φοβομουν ότι λόγω φόρτου δεν θα με αναλάβει αλλά ευτυχώς όλα καλά. Για το νοσοκομείο ήμουν σίγουρη για τον γιατρό ανησυχούσα. 


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, HopeMe είπε:

Καλό μήνα. Η Τσεκ δέχεται μόνο πρωινά ραντεβου, άρα κλείνουμε τα ραντεβού και την επισκεπτόμαστε όλοι με τον ίδιο τρόπο. 

Να της έχεις εμπιστοσύνη. Είναι εξαιρετική  και υπεύθυνη επιστήμονας και το συγκεκριμένο τμήμα έχει αρκετές ειδικότητες. Δεν κερδίζει κάτι αν ο γυναικολόγος είναι στο Έλενα η οπιυδηποτε. Απ' ότι γνωρίζω την επισκέπτονται και από επαρχια.

Αν έχεις ερωτήσεις θα σου πρότεινα να συζητήσεις μαζί της γιατί εμενα πχ μπορεί να μου ζήτησε κάποιες εξετάσεις, εσένα κάποιες άλλες η λιγότερες αλλά η καθεμία μας έχει διαφορετικό ιστορικό! Να την εμπιστεύεσαι και να συζητάς τις απορίες σου μαζί της.

Αναφορικά με την αντιπηκτική θεραπεία ο γυναικολόγος μου με παρέπεμψε σε εκείνη κι εκείνος είναι σε επικοινωνία μαζί της

 

 

 

Σ ευχαριστώ για την απάντηση σου, τα πρωινά ραντεβού τα ξέρω, αλλά κλείνεις σαν τμήμα στο καθ εξιν αποβολών? Η σαν ανοσολογικο? Δεν διαφωνώ ότι ήταν πολύ βοηθητική, αλλά άπαξ κ ο γυναικολόγος έχει επιλέξει μια αγωγή, δεν εμπλέκεται παραπάνω. Τουλάχιστον έτσι έκανε στην περίπτωση μου, παρολο που ζητησα να με τσεκαρει κ στην εγκυμοσυνη! Εμένα δεν συνεργάζεται ο γυναικολόγος μου μαζί της αλλά πολύ εύκολα αν μου έδινε εξετάσεις θα της πήγαινα στο γιατρό μου. Πλέον με όσα έχουμε περάσει φοβόμαστε τα πάντα κ θέλουμε να διπλό τσεκάρουμε....

3 ώρες πρίν, Φραουλίτσα* είπε:

Καλημέρα!!! Συγχαρητήρια για την καρδούλα!!!! Αισιοδοξία όσο μπορείς και όλα καλά θα πάνε. Το να κουράζεσαι κάποιες φορές είναι φυσιολογικό απλά να υοάρχει μέτρο και να ξεκουράζεσαι, και γενικά να ακους το σώμα σου. Να μην το παρακάνεις με τις αντοχές. Για το σκύψιμο ο γιατρός μου ο προηγούμενος μου είχε πει προσεχτικά λόγω της πίεσης στο αίμα που συμβαίνει μήπως ζαλιστεί. Το έμβρυο είναι πολύ μικρό ακόμα για να πιεστεί. Εγω κανονικά σκύβω, εκτός και αν πρέπει να ειμαι ετσι αρκετη ωρα οπότε κάνω βαθύ κάθισμα.

Νομίζω έχουν στον ίδιο χώρο τα γραφεία τους για απογευματινά ραντεβού γιατί άκουγα που φώναζαν το όνομα του γιατρού!!!

Αν και δεν ρώτησες εμένα θα σου πω και γω την άποψη μου -εμπειρία. Εμείς είμαστε ακόμα σε τηλεφωνική επικοινωνία γιατί δεν είχαμε ολοκληρώσει τις εξετάσεις που είχαμε, οπότε όταν ανακάλυψα ότι ήμουν έγκυος μαζί της μίλησα πρώτα για το τι θα κάνω. Ακόμα μιλάμε για εξετάσεις και είπαμε να την δω απο κοντά να πούμε κάποια πράγματα. Γιατί δεν την παίρνεις ένα τηλέφωνο να της εκφράσεις τις ανησυχίες σου και να ζητήσεις και ένα ραντεβού αν χρειαστεί; Για έξτρα εξετάσεις που της είπα και μενα μου είπε δεν χρειάζεται, και όταν πήγα για την δεύτερη χοριακή και της ζήτησα να κάνω και για προγεστερόνη και μου είπε όχι. Άν έχεις απορίες δεν θα έχει θέμα να στις λύσει. 

Σ ευχαριστω για την απαντηση! Είναι πολύ καλή κ επεξηγηματικη, αλλά αν δεν συμφωνεί με τα του γυναικολόγου προσπαθεί να απέχει. Θα ξανακάνω μια προσπάθεια να δω τι θα μου πει πάλι. Για ραντεβού κλείνεις στο ανοσολογικο πλέον, ή στο καθ εξιν αποβολών?

  • Μου αρέσει 1

4nDhp3.pngjeL6p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, phal είπε:

Σ ευχαριστώ για την απάντηση σου, τα πρωινά ραντεβού τα ξέρω, αλλά κλείνεις σαν τμήμα στο καθ εξιν αποβολών? Η σαν ανοσολογικο? Δεν διαφωνώ ότι ήταν πολύ βοηθητική, αλλά άπαξ κ ο γυναικολόγος έχει επιλέξει μια αγωγή, δεν εμπλέκεται παραπάνω. Τουλάχιστον έτσι έκανε στην περίπτωση μου, παρολο που ζητησα να με τσεκαρει κ στην εγκυμοσυνη! Εμένα δεν συνεργάζεται ο γυναικολόγος μου μαζί της αλλά πολύ εύκολα αν μου έδινε εξετάσεις θα της πήγαινα στο γιατρό μου. Πλέον με όσα έχουμε περάσει φοβόμαστε τα πάντα κ θέλουμε να διπλό τσεκάρουμε....

Τα ραντεβού τα κλείνω στο ιατρείο αποβολών. Το ανοσολογικό τμήμα κλείνει αιματολογικές εξετάσεις απ' ότι γνωρίζω. Γενικότερα είναι πρωτόκολλο διαφόρων ειδικοτήτων και ειδικά των γιατρών να μην εμπλέκονται τη στιγμή που κάποιος έχει αναλάβει κάτι. Άλλο να πάρεις μια γνώμη, άλλο να πεις εγώ θέλω να με αναλάβει αυτος και όχι ο άλλος και αλλάζω θεραπεία και γιατρό. Αλλιώς αν σου έχει ξεκινήσει θεραπεία κάποιος δεν μπορεί να επέμβει άλλος παράλληλα και συμπληρωματικά προς την ίδια θεραπεία χωρίς τη συναίνεση του πρώτου. 

Π.χ. εμένα ο γυναικολόγος έκανε διακριτες τις διαδικασιες. Αυτές τις εξετάσεις θέλω εγώ, μίλα και με την αιματολογο αν θέλει κάτι άλλο και ενημέρωσε με. Ή όταν μου έδωσε τη θεραπεία η αιματολογος πρώτα μίλησε με τον γιατρό μου να βεβαιωθεί ότι συμφωνεί κι εκείνος και έπειτα ξεκίνησα θεραπεία. 

Φαντάζομαι ωστόσο ότι αν εκείνη έβλεπε κάτι στο οποίο θα διαφωνούσε καθετα και θα έβαζε σε κίνδυνο την υγεία την δικη σου ή του εμβρύου, θα σου ζηταγε η ίδια να μίλησει με το γιατρό σου.

Αντιπηκτικες γιατι κάνεις; Έχεις θρομβοφιλια η προληπτικά; 

Αύριο έχεις υπέρηχο;:wub:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι δίκιο έχεις κ στην περιπτωση σου ειναι ιδανικη η συνεργασια αυτη. Εμένα τα έχει αναλάβει ο γυναικολογος-εξωσωματιστης κ συνεργαζεται μονο με τον ενδοκρινολογο που μου τον έχει συστήσει κ ο ιδιος.Καλως, κακώς,  έτσι συμβαίνει. Ο ιδιος μου δινει αντιπηκτικες λογω ιστορικου αποβολων. Αλλά δεν σταμάτησα να ψάχνομαι λόγω του ιστορικού μου παρολο που ο εξωσωματικος δεν το ζητησε.

Και να σου πω την αληθεια επειδή δεν εμπιστευομαι δυστυχως κανεναν πλεον στο 100% , θελω να διπλοτσεκαρω πράγματα.. Όσο μπορώ κ μεχρι εκει που καταλαβαίνω θα ελεγχω τους παντες...

Αύριο είναι ο δευτερος υπέρηχος, να είναι όλα καλά, θα κανονίσουμε μάλλον κ την Αυχενική για την επόμενη! Ειμαι στην 9η εβδομαδα

  • Μου αρέσει 2

4nDhp3.pngjeL6p2.png

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, phal said:

@HopeMeΚορίτσι να σε ρωτησω κάτι? Επειδή προ της εγκυμοσύνης, συγκεκριμένα τον Αύγουστο έκλεισα με όλες τις απαραίτητες εξετάσεις που έπρεπε να κάνω στο καθ εξιν αποβολών με την Τσεκουρα κ ευτυχώς σε αντίθεση με παλαιότερα ήταν καλές, την ρώτησα λοιπόν μόλις έμεινα έγκυος αν πρέπει κ πότε να επαναλάβω κάποιες από αυτές κ μου είπε ότι δεν χρειάζεται γιατί έκανα πρόσφατα, κ με καλύπτει η αγωγή του γυναικολόγου μου έτσι κ αλλιώς με την αντιπηκτικη. Ομως αισθανομαι οτι λίγο με "γειωσε". 

Εσένα σε παρακολουθεί σε ραντεβού στο καθ εξιν αποβολών, ή κλείνεις αλλιώς ραντεβού, κάθε πότε κ τι είδους εξετάσεις αλήθεια σε βάζει να κάνεις? 

Φοβάμαι ότι επειδή δεν με παρακολουθεί γυναικολόγος από το Έλενα δεν αναλαμβάνει... Θα ήθελα να με δει ξανά κ να μου δώσει εξετάσεις είναι η αλήθεια... 

Ο γυναικολογος μου μου έχει πει Αιματολογο μετά την 12η που είναι να κοπούν οι αντιπηκτικες αλλά θα ήθελα το κεφάλι μου ήσυχο κ νωρίτερα....

κι εμένα ακριβώς το ίδιο μου είπε, κι εγώ ακριβώς έτσι ένιωσα...

Προσωπικά απευθύνθηκα σε αιματολόγο κύησης, ο οποιος μου ειπε σε κανα δυο εβδομάδες δηλαδή 7η (πρώτα ο Θεός) περίπου να ξανακάνουμε έλεγχο.

  • Μου αρέσει 1

xu6xp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, mominthemaking είπε:

κι εμένα ακριβώς το ίδιο μου είπε, κι εγώ ακριβώς έτσι ένιωσα...

Προσωπικά απευθύνθηκα σε αιματολόγο κύησης, ο οποιος μου ειπε σε κανα δυο εβδομάδες δηλαδή 7η (πρώτα ο Θεός) περίπου να ξανακάνουμε έλεγχο.

Καλά έκανες, συνεργάζεται με τον γυναικολόγο σου? Η του πας του γυναικολόγου τις εξετάσεις εσύ?

Αν επιτρέπεται σε ποιον Αιματολογο? Μπορείς να στειλεις κ σε πμ

  • Μου αρέσει 1

4nDhp3.pngjeL6p2.png

Link to comment
Share on other sites

@FlowerMom συγχαρητήρια για την καρδούλα, και καλορίζικο το σπιτάκι σας:wub:

Τι κάνετε? έχω μέρες να γράψω αλλά είναι επειδή είμαι πολύ χάλια, πολύ αναγούλα, ζαλάδα, αδυναμία ειδικά τα απογεύματα! μου αρέσει που ανησυχούσα γιατί δεν είχα συμπτώματα χαχα!

στο γιο μου δεν είχα τόσα συμπτώματα, ήμουν πιο cool

τώρα με ενοχλεί η ντομάτα, το κρέας, η πιπεριά, οι ξηροί καρποί.... 

πίνω μια μεγάλη γκαζόζα τη μέρα (150 θερμίδες έχει μόνο). εδώ και δύο μέρες. Υπερβολή λέτε? Τα αναψυκτικά πειράζουν το έμβρυο?

Το σκ ήρθε ο άντρας μου και δεν κάναμε τίποτα, μόνο μία εξωτερική εργασία. Ευτυχώς σταμάτησα τη δουλειά, γιατί θα ήταν πολύ δύσκολο.

 


2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...