Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 9 hours ago, DizzyツMommy said:

      Κορίτσια ξεκίνησα κ γω διέγερση 8/5. Ουσιαστικά ξεκίνησε η περίοδος απ' το βράδυ της προηγούμενης μέρας και είχα αρκετή ροή μέσα στην μέρα, οπότε το βράδυ 8/5 έκανα την πρώτη μου gonal. Σήμερα πήρα την πρώτη olgalutran. 

      Είμαστε μαζί Bluee19 στην διέγερση και μαζί με τη Nima21 είμαστε κοντά όλες στην εμβρυομεταφορά. Καλή επιτυχία κορίτσια καλή δύναμη!!!!!

      Καλή επιτυχία !! Όλα δεξιά ! 

      13 hours ago, Angot said:

      κορίτσια να σας πω τα νέα μ! όπως ειπα είδα αίμα την κυριακή  (32+1)κλπ ήρθα στο μαιευτήριο , ειχα πολλές συντονισμένες  συσπάσεις  χωρίς το παραμικρό σύμπτωμα! το ραμα κρατάει αλλά επειδή έχει εμπεδωθεί ήδη το μωρο έσπρωχνε προς τα κάτω και με την πίεση το ζόρισε και μάτωσε! σκεφτείτε ο γιατρός έβαλε το δάχτυλο και έπιανε ράμμα και κεφάλι, αν δεν είχαμε θα ειχα γεννήσει! σήμερα εχω βάλει τον 2ο. όρο και έχουν ηρεμήσει οι συσπάσεις μ, το αιματακι είναι ελάχιστο καφέ σκουρο , πονάκια πάλι δεν εχω και εχω κάνει και αλλαγές 3 κορτιζονες ! θα μείνω να βάλω και αύριο έναν όρο και θα φύγω το απόγευμα! όπως φαίνεται ο γιατρός είπε ότι το γλιτωσαμε για την ώρα ! αλλά είναι κακό το γεγονός ότι δεν μ δίνει συμπτώματα , όποτε το παραμικρό του παραμικρού πρέπει να το ψάχνουμε πλεον!!  λογικά τις 33 θα τις περάσουμε και όσο πάει είπε ! αυτά .

      Όλα να πάνε καλα !!!! Είσαι δυνατη θα το καταφέρεις μέχρι τη βδομάδα που χρειάζεται !! 

      • Ευχή 1

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

Just now, Maria92 said:

Η αλήθεια είναι ότι αποκόλληση μπορεί να συμβεί και χωρίς ίχνος αίματος, απλά είναι πολύ μικρή. Στις 8 εβδομάδες με ενημέρωσε η γιατρός ότι είχα και εγώ μια πολύ μικρή αποκόλληση και μου συνέστησε ultro για μια εβδομάδα και φυσικά ξεκούραση. Οπότε ναι μπορεί να μην καταλάβεις την αποκόλληση. 

Ωχ τώρα μου έκανες την καρδιά περιβολι!!!!! Τι να κάνω??? Να λέω στον γιατρο να πηγαίνω κάθε 2 μέρες??? Χαχαχα... Εχω πολυ άγχος και φόβο! Νιώθω και μικρα πονακια μέσα στη μέρα και με πιανουν τα κλάματα... 

  • Μπερδεμένη/-ος 1

oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Φώφη1990 είπε:

Ωχ τώρα μου έκανες την καρδιά περιβολι!!!!! Τι να κάνω??? Να λέω στον γιατρο να πηγαίνω κάθε 2 μέρες??? Χαχαχα... Εχω πολυ άγχος και φόβο! Νιώθω και μικρα πονακια μέσα στη μέρα και με πιανουν τα κλάματα... 

Όχι δεν στο είπα για να αγχωθείς προς θεού. Αν σε παρηγορεί εχω και εγώ πονακια μέσα στη μέρα και τραβήγματα. Τώρα αν θες μπορείς να πεις στον γιατρό σου να πηγαίνεις κάθε 15 με 20 μέρες, αν και ξέρω ότι δεν πρέπει να γίνεται συχνά υπέρηχος. Εγώ πήγα για υπέρηχο στις 8 εβδομάδες και πάλι θα με δει στις 15 με ενδιάμεση εξέταση την Αυχενική που την έκανα αλλού. Εγώ σκέφτομαι να της πω να πάω νωρίτερα δεν αντέχω τόσο πολύ. 


ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει δημιουργηθεί η εξής απορία. Οι φίλες μου που είναι έγκυες στο εξωτερικό (Αμερική & Αγγλία) δεν κάνουν κολπικό υπέρηχο σε κάθε επίσκεψη. Βασικά νομίζω ότι δεν κάνουν καθόλου. Ο πρώτος υπέρηχος θα είναι αυτός στην αυχενική. Γιατί λέτε να το κάνουν αυτό; Είναι επιβλαβής ο κολπικός υπέρηχος; 

Link to comment
Share on other sites

Στην τελευταία επίσκεψη που ήμουν 9 εβδομάδων ακριβώς, κάναμε υπερηχο από την κοιλιά. 

Για το εξωτερικό δεν γνωρίζω. Αυτό που γνωρίζω είναι ότι μέχρι να προχωρησει η εγκυμοσύνη αρκετά αναλαμβάνουν οι μαίες και όχι οι γυναικολόγοι. Αυτό φαντάζομαι δικαιολογεί και την έλλειψη υπερήχου καθώς είναι αρμοδιότητα του γιατρού.

Link to comment
Share on other sites

Just now, FlowerMom είπε:

Μου έχει δημιουργηθεί η εξής απορία. Οι φίλες μου που είναι έγκυες στο εξωτερικό (Αμερική & Αγγλία) δεν κάνουν κολπικό υπέρηχο σε κάθε επίσκεψη. Βασικά νομίζω ότι δεν κάνουν καθόλου. Ο πρώτος υπέρηχος θα είναι αυτός στην αυχενική. Γιατί λέτε να το κάνουν αυτό; Είναι επιβλαβής ο κολπικός υπέρηχος; 

Όχι απλά στο εξωτερικό δεν θεωρούν απαραίτητους τους τόσους υπερήχους και ξέρω ότι κάνουν γύρω στους 6υπερηχους πριν μπουν στον 9ο εμείς 6κανουμε το πρώτο δίμηνο χαχαχα

Έχω αναγουλα ευτυχώς με πιάνει ανά μέρες ας πούμε είχε να με πιάσει τρεις μέρες !!!!!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, FlowerMom είπε:

Μου έχει δημιουργηθεί η εξής απορία. Οι φίλες μου που είναι έγκυες στο εξωτερικό (Αμερική & Αγγλία) δεν κάνουν κολπικό υπέρηχο σε κάθε επίσκεψη. Βασικά νομίζω ότι δεν κάνουν καθόλου. Ο πρώτος υπέρηχος θα είναι αυτός στην αυχενική. Γιατί λέτε να το κάνουν αυτό; Είναι επιβλαβής ο κολπικός υπέρηχος; 

Ο κολπικός υπέρηχος είναι όσο ασφαλής είναι και ο διακοιλιακος και πολλές φορές είναι απαραίτητος σε περιπτώσεις οπίσθιου πλακούντα, γιατί έχει μεγαλύτερη ευκρίνεια και λεπτομερεια. Επίσης, πολύ βασικό μετράει το μήκος του τραχήλου. Κορίτσια το λέω σε όλες σας: σε κάθε υπέρηχο να ζητάτε μέτρηση τραχήλου γιατί δείχνει πιθανό πρόωρο τοκετό. Εμένα μέχρι στιγμής δεν μου τον έχουν μετρήσει ούτε στην Αυχενική που κανονικά έπρεπε και από εδώ και πέρα θα το ζητάω σε κάθε επίσκεψη.

  • Μου αρέσει 3

ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria92 είπε:

Ο κολπικός υπέρηχος είναι όσο ασφαλής είναι και ο διακοιλιακος και πολλές φορές είναι απαραίτητος σε περιπτώσεις οπίσθιου πλακούντα, γιατί έχει μεγαλύτερη ευκρίνεια και λεπτομερεια. Επίσης, πολύ βασικό μετράει το μήκος του τραχήλου. Κορίτσια το λέω σε όλες σας: σε κάθε υπέρηχο να ζητάτε μέτρηση τραχήλου γιατί δείχνει πιθανό πρόωρο τοκετό. Εμένα μέχρι στιγμής δεν μου τον έχουν μετρήσει ούτε στην Αυχενική που κανονικά έπρεπε και από εδώ και πέρα θα το ζητάω σε κάθε επίσκεψη.

Δυστηχως αυτό έκαψε εμένα την προηγούμενη φορά αν και το ζητούσα απλά ποτέ δεν τον μέτρησε ο τότε γιατρός μου με διάφορες δικαιολογιες ο νέος μου γιατρός το είπε μονος του ότι κάθε φορά θα τον μετράμε!!! Κορίτσια συμφωνώ με την Μαρια

  • Ευχαριστώ 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧ είπε:

Δυστηχως αυτό έκαψε εμένα την προηγούμενη φορά αν και το ζητούσα απλά ποτέ δεν τον μέτρησε ο τότε γιατρός μου με διάφορες δικαιολογιες ο νέος μου γιατρός το είπε μονος του ότι κάθε φορά θα τον μετράμε!!! Κορίτσια συμφωνώ με την Μαρια

Αν επιτρέπεται Βαλεντινα μου τι είχε συμβεί στην προηγούμενη; Πρόωρος τοκετός; αν θες φυσικά απαντάς γιατί δεν γνωρίζω και την κατάληξη. Εύχομαι να πήγαν όλα καλά!


ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria92 said:

Ο κολπικός υπέρηχος είναι όσο ασφαλής είναι και ο διακοιλιακος και πολλές φορές είναι απαραίτητος σε περιπτώσεις οπίσθιου πλακούντα, γιατί έχει μεγαλύτερη ευκρίνεια και λεπτομερεια. Επίσης, πολύ βασικό μετράει το μήκος του τραχήλου. Κορίτσια το λέω σε όλες σας: σε κάθε υπέρηχο να ζητάτε μέτρηση τραχήλου γιατί δείχνει πιθανό πρόωρο τοκετό. Εμένα μέχρι στιγμής δεν μου τον έχουν μετρήσει ούτε στην Αυχενική που κανονικά έπρεπε και από εδώ και πέρα θα το ζητάω σε κάθε επίσκεψη.

Από τόσο νωρίς πιστεύεις;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria92 είπε:

Αν επιτρέπεται Βαλεντινα μου τι είχε συμβεί στην προηγούμενη; Πρόωρος τοκετός; αν θες φυσικά απαντάς γιατί δεν γνωρίζω και την κατάληξη. Εύχομαι να πήγαν όλα καλά!

Τελευταίο μήνυμα τρεις σελίδες πίσω(81) τα έχω γράψει είχα πρόωρες συσπάσεις από 14η εβδομάδα δεν με πιστεύε ο γιατρός μου όταν του το έλεγα αλλά με μπουκωνε στα μαγνησια 8την ημέρα αυτά δεν κάνανε τίποτα ώσπου έγινε αυτό που έγραψα τρεις σελίδες πίσω....ευτυχώς πήγαν όλα καλά αλλά όχι χάρη του γιατρού μου αλλά χάρη στον τωρινό γιατρό μου απλά νοσηλεύτηκα δύο εβδομάδες!!! Για να μην ανχωνω τα κορίτσια αν θες ανετρεξε πιο πίσω!!!

  • Λυπημένη/-ος 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, ΒαλεντιναΧ είπε:

Τελευταίο μήνυμα τρεις σελίδες πίσω(81) τα έχω γράψει είχα πρόωρες συσπάσεις από 14η εβδομάδα δεν με πιστεύε ο γιατρός μου όταν του το έλεγα αλλά με μπουκωνε στα μαγνησια 8την ημέρα αυτά δεν κάνανε τίποτα ώσπου έγινε αυτό που έγραψα τρεις σελίδες πίσω....ευτυχώς πήγαν όλα καλά αλλά όχι χάρη του γιατρού μου αλλά χάρη στον τωρινό γιατρό μου απλά νοσηλεύτηκα δύο εβδομάδες!!! Για να μην ανχωνω τα κορίτσια αν θες ανετρεξε πιο πίσω!!!

Ναι τώρα το θυμήθηκα κορίτσι μου.  Δεν είναι πολύ εύκολο να ανατρέχεις σε παλαιότερα μήνυματα με τη σύσταση που έχει το φόρουμ. Καλό είναι να μη γίνονται τέτοια πράγματα και καλό είναι και εμείς να ενημερωνόμαστε αν και πολλές φορές το ίντερνετ μόνο να σε αγχωσει μπορεί. Παρ' όλα αυτά είναι πολύ σημαντική η ενημέρωση για την έγκαιρη πρόληψη. 


ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , FlowerMom είπε:

Γεια σας φιλενάδες μου! 
 

εχω επιστρέψει από το γιατρό και το update είναι ότι:

•δεν με άφησε να μπω με τον άντρα μου λόγω COVID όποτε ο γλυκούλης δεν είδε τίποτα

•άκουσα καρδούλα, όλα καλά, το είδα να έχει μεγαλώσει και μάλιστα κουνιόταν! Πολύ περίεργο. Τον έβαλα να μου το ξαναδειξει γιατί του λέω «γιατρέ, δεν αισθάνομαι έγκυος όποτε μόνο όταν έρχομαι εδώ το συνειδητοποιώ, όταν το βλέπω».

•μας είπε ότι έχω μικρή αποκόλληση και να παλουκωθώ για 2 εβδομάδες. Εκεί που εγώ νόμιζα ότι είμαι παλουκωμένη. Μου λέει «μπορείς να είσαι 18 ώρες στο κρεβάτι; Αυτό!» Φφφφ εγώ μόνο που εμένα σπιτι όλη μέρα νόμιζα ότι θεωρούνταν παλούκωμα.... Φυσικά πρέπει να ξαναπαίρνω UTRO πρωί βράδυ :unsure:

•αυχενική στο ΙΑΣΩ 2/12 αλλά πάλι μάλλον δεν θα επιτρέψουν να μπει ο άντρας μου. Πολύ άδικο γι αυτούς... 

Ήμουνα σίγουρη!!! Απόλαυσε το

Link to comment
Share on other sites

Just now, FlowerMom είπε:

Από τόσο νωρίς πιστεύεις;;

Ναι είναι σημαντικό σε συγκεκριμένες περιπτώσεις. Στη δική μου περιπτωση, επειδή έχω οπίσθια κάμψη της μήτρας, στην πρώτη επίσκεψη που είχα πάει για επιβεβαίωση της κύησης δε μπορούσε να δει τίποτα διακοιλιακα. Επίσης, στην Αυχενική μου έκανε εκτός από κοιλιακό και κολπικό για να σιγουρευτεί για κάποιες μετρήσεις. 


ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria92 είπε:

Ναι τώρα το θυμήθηκα κορίτσι μου.  Δεν είναι πολύ εύκολο να ανατρέχεις σε παλαιότερα μήνυματα με τη σύσταση που έχει το φόρουμ. Καλό είναι να μη γίνονται τέτοια πράγματα και καλό είναι και εμείς να ενημερωνόμαστε αν και πολλές φορές το ίντερνετ μόνο να σε αγχωσει μπορεί. Παρ' όλα αυτά είναι πολύ σημαντική η ενημέρωση για την έγκαιρη πρόληψη. 

Όσο ενημέρωση και να έχεις όταν εισαι πρωτότοκη και δεν σε πιστεύει ο γιατρός σου κάπου θεωρείς ότι για να λέει έτσι έχει δίκιο αλλά ευτυχώς το ένστικτο μας είναι δυνατότερο από τα παντα

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧ είπε:

Όσο ενημέρωση και να έχεις όταν εισαι πρωτότοκη και δεν σε πιστεύει ο γιατρός σου κάπου θεωρείς ότι για να λέει έτσι έχει δίκιο αλλά ευτυχώς το ένστικτο μας είναι δυνατότερο από τα παντα

Συμφωνώ απόλυτα!!


ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...