Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • κορίτσια τελικά με κράτησαν και για 4ο όρο! μου το χαμήλωσαν δοκιμαστικά στις 40 μονάδες δλδ να πέφτει πιο αργά με την προϋπόθεση να δουν πως παω και να κάνω nst ώστε να φύγω αύριο , αλλά μου το ανέβασε πάλι στο 60 όπως ήταν αρχικά! 😔 

      • Ευχή 4
      • Δύναμη! 1

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

Γεια σας μανουλες!!!!κι εγώ είχα σήμερα ραντεβού με τον γιατρό.. κάναμε κολπικό υπέρηχο...το νινι είναι μια χαρά, μεγαλώνει και χτυπιέται σαν τρελό..ο γιατρός είπε ότι μάλλον βλέπει τσουτσουνι!!!!πέρα από ;υτα όμως μου είπε ότι μάλλον έχω επιπωματικο πλακούντα με αποτέλεσμα από τώρα να προετοιμάζομαι για καισαρική..(ο πλακούντας κλείνει τον τράχηλο και δεν επιτρέπει την έξοδο του μωρού).Εγώ κλασικά γύρισα σπίτι και διάβασα στο ίντερνετ τα χίλια μύρια και έχω πανικοβληθεί...είχε καμία παρόμοια εμπειρία???

  • Μου αρέσει 1
  • Μπερδεμένη/-ος 3

xiA6p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Mpizelaki_mou είπε:

Γεια σας μανουλες!!!!κι εγώ είχα σήμερα ραντεβού με τον γιατρό.. κάναμε κολπικό υπέρηχο...το νινι είναι μια χαρά, μεγαλώνει και χτυπιέται σαν τρελό..ο γιατρός είπε ότι μάλλον βλέπει τσουτσουνι!!!!πέρα από ;υτα όμως μου είπε ότι μάλλον έχω επιπωματικο πλακούντα με αποτέλεσμα από τώρα να προετοιμάζομαι για καισαρική..(ο πλακούντας κλείνει τον τράχηλο και δεν επιτρέπει την έξοδο του μωρού).Εγώ κλασικά γύρισα σπίτι και διάβασα στο ίντερνετ τα χίλια μύρια και έχω πανικοβληθεί...είχε καμία παρόμοια εμπειρία???

Συγχαρητήρια για το εμβρυακί που είναι μια χαρά και αυτο να έχεις στο μυαλό σου. Καταλαβαίνω την ανησυχία σου, το ίντερνετ κάποιες φορές βοηθά κάποιες όμως καθόλου. Στα δείχνει όλα μαύρα. Για ότι σε ανησύχησε ή σε φόβησε μίλησε με τον γιατρό σου. Εκείνος ξέρει καλύτερα. Εγω έχω να σου πω μόνο για το θέμα καισαρικής. Στο πρώτο μου είχα ψάξει τον γιατρό για να πάμε φυσιολογικά, του το είχα πει απο την αρχή. Είχα κάνει μαθήματα, είχα καλή ψυχολογία και προσπάθησα πάρα πολύ για φυσιολογικό. Η μικρούλα όμως είχε περιτύλιξη σε αυχενα και χέρι και φτάσαμε με τις συσπάσεις να πέφτουν οι παλμοί της. Τελικά κάναμε καισαρική. Το πήρα πολύ άσχημα και είχα στεναχωρηθεί πολύ. Αλλά τελικά το συμπέρασμα είναι ότι ποτέ δεν ξέρεις. Μπορεί να ήταν όλα τέλεια και να κατέληγε καισαρική. Και το πιο βασικό να είστε υγιείς και εσυ και το μωράκι σου. Για τον πλακούντα έχεις όλο το χρόνο να ενημερωθείς και να το αντιμετωπίσεις. Μην στεναχωριέσαι. Ότι βρίσκεις νωρίς και μπορείς να το προλάβεις καλό ειναι.

Just now, boockie είπε:

Που μπορουμε Να δούμε ποιοι ιατροί είναι πιστοποιημένοι για αυχενική;

Αν γκουγκλάρεις πιστοποιημένοι γιατροί αυχενικής σου βγάζει σχετική σελίδα του parents.org και εξηγεί και τον λόγο που προτείνεται ενας πιστοποιημένος γιατρούς καθώς και η λίστα με τα ονόματά τους.

  • Ευχαριστώ 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίτσα* είπε:

Συγχαρητήρια για το εμβρυακί που είναι μια χαρά και αυτο να έχεις στο μυαλό σου. Καταλαβαίνω την ανησυχία σου, το ίντερνετ κάποιες φορές βοηθά κάποιες όμως καθόλου. Στα δείχνει όλα μαύρα. Για ότι σε ανησύχησε ή σε φόβησε μίλησε με τον γιατρό σου. Εκείνος ξέρει καλύτερα. Εγω έχω να σου πω μόνο για το θέμα καισαρικής. Στο πρώτο μου είχα ψάξει τον γιατρό για να πάμε φυσιολογικά, του το είχα πει απο την αρχή. Είχα κάνει μαθήματα, είχα καλή ψυχολογία και προσπάθησα πάρα πολύ για φυσιολογικό. Η μικρούλα όμως είχε περιτύλιξη σε σβέρκο και χέρι και φτάσαμε με τις συσπάσεις να πέφτουν οι παλμοί της. Τελικά κάναμε καισαρική. Το πήρα πολύ άσχημα και είχα στεναχωρηθεί πολύ. Αλλά τελικά το συμπέρασμα είναι ότι ποτέ δεν ξέρεις. Μπορεί να ήταν όλα τέλεια και να κατέληγε καισαρική. Και το πιο βασικό να είστε υγιείς και εσυ και το μωράκι σου. Για τον πλακούντα έχεις όλο το χρόνο να ενημερωθείς και να το αντιμετωπίσεις. Μην στεναχωριέσαι. Ότι βρίσκεις νωρίς και μπορείς να το προλάβεις καλό ειναι.

Αν γκουγκλάρεις πιστοποιημένοι γιατροί αυχενικής σου βγάζει σχετική σελίδα του parents.org και εξηγεί και τον λόγο που προτείνεται ενας πιστοποιημένος γιατρούς καθώς και η λίστα με τα ονόματά τους.

Χμμμ ναι την βρήκα αλλά δεν είδα τον δικό μου ρε ‘σείς κορίτσια! Βέβαια εδώ στην Αθήνα θεωρείτε από τους τοπ γιατρούς ειδικά στην εξωσωματικη! Έχει πολύ κόσμο πάντα οπότε δεν νομίζω να πάει κάτι λάθος!


vQnfp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, ΒαλεντιναΧ είπε:

Για την καισαρική συνήθως στην 38η σε βάζουν εκτός και αν υπάρχει θέμα όπως στην συνηφαδα μου που δεν θέλουν να σπάσουν τα νερά π.χ και την εβαλαν και τις δύο φορές 36+ 

Τώρα για φυσιολογικό τοκετό παίζει από γιατρό σε γιατρό π.χ ο δικός μου αφήνει μέχρι 41 στο δημόσιο νοσοκομείο μας εξίσου μέχρι 41 άλλοι 40+ κάνουν πρόκληση άλλοι αφήνουν μέχρι 42 αλλά πιο σπάνια συνήθως κοντά 41 μπαίνεις αν δεν έχει έρθει μόνο του εγώ γέννησα 39+3 με έπιασαν οι πονοι

Όλα μια χαρά μπράβο!!!! Άκουσες καρδιά???

Ναι ακούσαμε καρδούλα. Κάναμε κοιλιακό υπέρηχο. Τον είδα λίγο προβληματισμενο το γιατρό αλλά αφού μού είπε όλα καλά τι άφησα εκεί κι ο, τι γίνει 

7 ώρες πρίν, alina80 είπε:

Από την ΠΗΤ αν δεν υπάρχει κάποιο θέμα και όλα είναι καλά μπορείς να γεννήσεις εως και δύο εβδομάδες μετά. Η προγραμματισμένη καισαρική γίνεται συνήθως πριν την ΠΗΤ. Τώρα το πότε, εξαρτάται από τον λογο. Συνήθως γύρω στις 38 εβδομάδες, αλλά δεν είναι στάνταρ. Τον γιο μου τον γέννησα 37 εβδομάδες. Ήταν ο πλακούντας χαμηλά και υπήρχε κίνδυνος για αιμορραγία...

Χρύσα ωραία νέα. Να πούμε βέβαια γιατί διαβάζουν πολλές κοπέλες ότι κανένας κίνδυνος δεν υπάρχει από την κολπική λήψη της προγεστερόνης ή άλλου χαπιού.

Δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος και η τυχόν αιμορραγία που μπορεί να δεις δεν έχει να κάνει με την εγκυμοσύνη. Είναι από τα αγγεία του κόλπου. Το έχουμε συζητήσει και με το γιατρό αυτό γι αυτό το ξέρω. Απλά δεν το ανέφερα γιατί το είχα ξαναπεί και παλιότερα 

5 ώρες πρίν, Eva1986 είπε:

Υπέροχα νέα Χρυσά όλα με το καλο

Οι αναγουλες συνεχίζουν δυναμικά κ σ εμένα. 

Είδα κ καφέ σε ένα σκούπισμα 

Θετική σκέψη όμως.  

Κορίτσια Μ κοντά στη 12 σας κλείσανε αυχενική;

Τα κορίτσια της Καβάλας που θα την κάνουν;

Τι καφέ είδες; ο γιατρός τι είπε; σίγουρα το καφέ δεν είναι και τόσο ανησυχητικό 

3 ώρες πρίν, boockie είπε:

Χμμμ ναι την βρήκα αλλά δεν είδα τον δικό μου ρε ‘σείς κορίτσια! Βέβαια εδώ στην Αθήνα θεωρείτε από τους τοπ γιατρούς ειδικά στην εξωσωματικη! Έχει πολύ κόσμο πάντα οπότε δεν νομίζω να πάει κάτι λάθος!

Θα στην κάνει ο ίδιος ; 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Eva1986 είπε:

Ναι κ άλλη μια την Βακουλη Αυγή. Κ η γερεντε αν θυμάμαι καλά

 

Λέω να δοκιμάσω τη βακουλη αυτή τη φορά. Εσύ?

Καλημέρα κορίτσια, οι αναγουλες καλά κρατούν.. λέτε να είναι λόγω ηλικίας? Ή μήπως λόγω διαφορετικού φύλου μωρού????:wub:

Γύρισα στη βάση μου και πήρα μπρος με το διαβασμα... Με τη λεκάνη δίπλα πάντα χαχαχα..Βρήκαμε και σπίτι, έχω τις επιφυλάξεις μου αλλά φαίνεται καλή περίπτωση. Οπότε έχουμε και μετακόμιση. 

Για τον πλακούντα χωρίς να είμαι γιατρός και με επιφύλαξη , θεωρώ ότι είναι νωρίς για να βγουν συμπεράσματα. Τις περισσότερες φορές ανεβαίνει στην πορεία της εγκυμοσύνης, καθώς διαστέλλεται η μήτρα. 

Η καισαρική είναι δύσκολη, αλλά ευτυχώς που υπάρχει και αυτή και δεν χάνονται μάνες και μωρα όπως παλιά. Το θέμα είναι να κάνουμε εμείς και ο γιατρός το καλύτερο για το σώμα μας και το παιδί μας, και όχι το πιο βολικό για τον ίδιο. Ας μην ξεχνάμε ότι η επέμβαση κρατάει ένα 30 λεπτό ενώ ο τοκετός ώρες ή και μέρες πολλές φορές.

  • Μου αρέσει 3

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Ναι ακούσαμε καρδούλα. Κάναμε κοιλιακό υπέρηχο. Τον είδα λίγο προβληματισμενο το γιατρό αλλά αφού μού είπε όλα καλά τι άφησα εκεί κι ο, τι γίνει 

Δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος και η τυχόν αιμορραγία που μπορεί να δεις δεν έχει να κάνει με την εγκυμοσύνη. Είναι από τα αγγεία του κόλπου. Το έχουμε συζητήσει και με το γιατρό αυτό γι αυτό το ξέρω. Απλά δεν το ανέφερα γιατί το είχα ξαναπεί και παλιότερα 

Τι καφέ είδες; ο γιατρός τι είπε; σίγουρα το καφέ δεν είναι και τόσο ανησυχητικό 

Θα στην κάνει ο ίδιος ; 

Είδα μια καφέ σταγόνα κ μετά ξανά τίποτα. Δεν πήρα τη γιατρό.   Παίρνω ουτροτζεσταν γιατί κ στην πρώτη εγκυμοσύνη έβλεπα καφέ σταγόνες.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Ναι ακούσαμε καρδούλα. Κάναμε κοιλιακό υπέρηχο. Τον είδα λίγο προβληματισμενο το γιατρό αλλά αφού μού είπε όλα καλά τι άφησα εκεί κι ο, τι γίνει 

Δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος και η τυχόν αιμορραγία που μπορεί να δεις δεν έχει να κάνει με την εγκυμοσύνη. Είναι από τα αγγεία του κόλπου. Το έχουμε συζητήσει και με το γιατρό αυτό γι αυτό το ξέρω. Απλά δεν το ανέφερα γιατί το είχα ξαναπεί και παλιότερα 

Τι καφέ είδες; ο γιατρός τι είπε; σίγουρα το καφέ δεν είναι και τόσο ανησυχητικό 

Θα στην κάνει ο ίδιος ; 

Ναι ο ίδιος θα μου την κάνει!


vQnfp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, jellyfishch είπε:

Λέω να δοκιμάσω τη βακουλη αυτή τη φορά. Εσύ?

Καλημέρα κορίτσια, οι αναγουλες καλά κρατούν.. λέτε να είναι λόγω ηλικίας? Ή μήπως λόγω διαφορετικού φύλου μωρού????:wub:

Γύρισα στη βάση μου και πήρα μπρος με το διαβασμα... Με τη λεκάνη δίπλα πάντα χαχαχα..Βρήκαμε και σπίτι, έχω τις επιφυλάξεις μου αλλά φαίνεται καλή περίπτωση. Οπότε έχουμε και μετακόμιση. 

Για τον πλακούντα χωρίς να είμαι γιατρός και με επιφύλαξη , θεωρώ ότι είναι νωρίς για να βγουν συμπεράσματα. Τις περισσότερες φορές ανεβαίνει στην πορεία της εγκυμοσύνης, καθώς διαστέλλεται η μήτρα. 

Η καισαρική είναι δύσκολη, αλλά ευτυχώς που υπάρχει και αυτή και δεν χάνονται μάνες και μωρα όπως παλιά. Το θέμα είναι να κάνουμε εμείς και ο γιατρός το καλύτερο για το σώμα μας και το παιδί μας, και όχι το πιο βολικό για τον ίδιο. Ας μην ξεχνάμε ότι η επέμβαση κρατάει ένα 30 λεπτό ενώ ο τοκετός ώρες ή και μέρες πολλές φορές.

Κ γω την Βακουλη λέω.  Έχω ακούσει θετικά.  

Η παχουμη σαν άνθρωπος πολύ νευρική 

Όταν πήγα το μωρό δε γυρνούσε.  Κ Μ λέει κατεβείτε με τον άντρα σ.  Κάντε βόλτα κ ξαναελατε.  Κ μην κόβετε βόλτες απο δω κ από εκεί. Έχω κ άλλα ραντεβού 

Ανεβαίνουμε που λέτε.  Έχει γυρίσει το μωρό.  Μ λέει θέλω να δούμε κ τον τράχηλο.  Να προβλέψουμε προωρότητα. 

Κ την λέω επειδή είμαι λίγο του φόβου σιγά σιγά ,έχω κ καιρό για κολπικό. ( Β επιπέδου γίνανε αυτά)

Κ Μ λέει : κοιτα κοπέλα Μ άμα θες.  Εμένα ούτε που με νοιάζει.  Για σένα το κοιτάω. 

Οπότε εγώ σε αυτήν λεφτά δεν ξαναδίνω.  Θέλω να ναι κ λίγο ανθρώπος ο γιατρός.  Κ να φέρεται όμορφα στην έγκυο. 

Εν τω μεταξύ κ πρόωρα γέννησα.  Κ όλα στραβά πήγαν. Κ ο τράχηλος κοντυνε. 

Έχω ακούσει από πολλούς ότι τους μίλησε άσχημα. 

Έχω όμως κ φίλες απολύτως ευχαριστημένες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Eva1986 είπε:

Κ γω την Βακουλη λέω.  Έχω ακούσει θετικά.  

Η παχουμη σαν άνθρωπος πολύ νευρική 

Όταν πήγα το μωρό δε γυρνούσε.  Κ Μ λέει κατεβείτε με τον άντρα σ.  Κάντε βόλτα κ ξαναελατε.  Κ μην κόβετε βόλτες απο δω κ από εκεί. Έχω κ άλλα ραντεβού 

Ανεβαίνουμε που λέτε.  Έχει γυρίσει το μωρό.  Μ λέει θέλω να δούμε κ τον τράχηλο.  Να προβλέψουμε προωρότητα. 

Κ την λέω επειδή είμαι λίγο του φόβου σιγά σιγά ,έχω κ καιρό για κολπικό. ( Β επιπέδου γίνανε αυτά)

Κ Μ λέει : κοιτα κοπέλα Μ άμα θες.  Εμένα ούτε που με νοιάζει.  Για σένα το κοιτάω. 

Οπότε εγώ σε αυτήν λεφτά δεν ξαναδίνω.  Θέλω να ναι κ λίγο ανθρώπος ο γιατρός.  Κ να φέρεται όμορφα στην έγκυο. 

Εν τω μεταξύ κ πρόωρα γέννησα.  Κ όλα στραβά πήγαν. Κ ο τράχηλος κοντυνε. 

Έχω ακούσει από πολλούς ότι τους μίλησε άσχημα. 

Έχω όμως κ φίλες απολύτως ευχαριστημένες

Α καλά . Ο τι να ναι. Αν είναι δυνατόν να μη σε σεβαστεί στον κολπικό, έλεος δηλαδή! 

Άντε ωραια ελπίζω να μας βολεψει η βακουλη. Χαίρομαι που έχουμε επιλογές!!

  • Μου αρέσει 1

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, boockie είπε:

Ναι ο ίδιος θα μου την κάνει!

Ναι αλλά αφού δεν είναι πιστοποιημενος μήπως να τού το συζητήσεις; να τού πεις γιατρέ μου είδα την καρτέλα με τους πιστοποιημενους και δεν είστε μέσα. Θα σάς πείραζε για σίγουρα να την κάνουμε στο νοσοκομείο με κάποιον εμβρυολογο; 

Εγώ είμαι επιφυλακτική πολύ σε αυτά γιατί έχω ακούσει ιστορία που με σόκαρε 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Ναι αλλά αφού δεν είναι πιστοποιημενος μήπως να τού το συζητήσεις; να τού πεις γιατρέ μου είδα την καρτέλα με τους πιστοποιημενους και δεν είστε μέσα. Θα σάς πείραζε για σίγουρα να την κάνουμε στο νοσοκομείο με κάποιον εμβρυολογο; 

Εγώ είμαι επιφυλακτική πολύ σε αυτά γιατί έχω ακούσει ιστορία που με σόκαρε 

Παρεμπιπτόντως κ γω ξέρω γιατρό στην Καβάλα που στο παρελθόν έκανε μόνος του τους μεγάλους υπερήχους κ του πέρασε απαρατήρητο έμβρυο με σύνδρομο ντάουν 

Καλό είναι να βρίσκεται στον πίνακα των πιστοποιημένων.  

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Ναι αλλά αφού δεν είναι πιστοποιημενος μήπως να τού το συζητήσεις; να τού πεις γιατρέ μου είδα την καρτέλα με τους πιστοποιημενους και δεν είστε μέσα. Θα σάς πείραζε για σίγουρα να την κάνουμε στο νοσοκομείο με κάποιον εμβρυολογο; 

Εγώ είμαι επιφυλακτική πολύ σε αυτά γιατί έχω ακούσει ιστορία που με σόκαρε 

Τι να σου πω, ίσως να συνεργάζεται με κάποιον και να μην κάνει την εξέταση ο ίδιος


vQnfp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, boockie είπε:

Τι να σου πω, ίσως να συνεργάζεται με κάποιον και να μην κάνει την εξέταση ο ίδιος

Καλημέρα! Προσωπικά θεωρώ ότι την αυχενική πρέπει να την κάνει πιστοποιημενος γιατρός. Εγώ που είμαι από εξωσωματική και με παρακολουθεί ο γιατρός της εξωσωματικής πάω σε άλλον για τους μεγάλους υπερήχους. Από εκεί και πέρα έχω ακούσει πολλούς γιατρούς μη πιστοποιημενους που τους κάνουν. Συνήθως όλα πάνε καλά οπότε δεν έχουν πρόβλημα. Όμως μια στιγμή χρειάζεται για να γίνει η στραβή. Ελπίζω να μην σε αγχωνω και να κάνεις αυτό που αισθάνεσαι καλύτερο 

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1

iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...