Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

Just now, mominthemaking είπε:

Καλημερα! NIPT είναι το τεστ περιφερικού αιματος(σου παίρνουν εσένα αίμα) που μπορούν να σου κάνουν μολις κλείσεις τη 10η εβδομάδα και πριν την αυχενική το στέλνουν Αμερική νομίζω και σου λένε ποσοστά τρίσωμιων και πολλών άλλων γενετικών διαταραχών και φύλο.είναι σχετικά καινούριο και ψιλό ακριβό αλλα εμείς αποφασίσαμε να το κάνουμε.

 

Ααα κάτι σαν το Papp a που έχουμε εδώ μάλλον 

Just now, Φραουλίτσα* είπε:

Καλημέρα!!! Όλα καλά πηγαίνουν!! Το είδα το εμβρυακι και σήμερα!!! Πάλι μεγαλύτερο βγαίνει!!! 11ε4η με έβγαλε σήμερα.... Και η Αυχενική του διαφάνεια του φάνηκε καλή. Δεν την έχω κάνει ακόμα ότι είδε στον υπέρηχο ο γιατρός. Χάρηκα πολύ!!! Ο εμβρυακι φαίνεται πια μεγάλο!!! Γεμίζει την οθόνη!!! Μίλησα και με μια κοπέλα που έχει ξαναγεννησει μαζί του και μου είπε ότι αναλαμβάνει και v bac!!!! Δεν Το περίμενα είναι η αλήθεια. Όταν προχωρήσουμε αρκετά θα εξετάσουμε την πιθανότητα. @mominthemaking καλή επιτυχία κορίτσι μου με τις εξετάσεις καλά αποτελέσματα να έχεις!!!

Καλή επιτυχία Και στα κορίτσια που έχουν αύριο υπέρηχο!!!

Αχχχχ πόσο τέλεια αααα!!!!! Μπορείς πλέον να ηρεμήσεις, σε λίγο κλείνεις και τον 3ο μήνα αν δεν το έχεις καταλάβει!!!! Συγχαρητήρια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 

Το v bav  που λες τι είναι; 

Κορίτσια σάς το είπα; ξεκίνησα δίαιτα. Εννοείται ότι το είπα στο γιατρό και πήρα έγκριση πριν το κάνω. Το παλεύω κουτσα κουτσα..... 67 κιλά η κυρία, δεν έχω χάσει ακόμα της γέννας. Με βλέπω αν πάνε όλα καλά να πηγαίνω 90

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Ααα κάτι σαν το Papp a που έχουμε εδώ μάλλον 

Αχχχχ πόσο τέλεια αααα!!!!! Μπορείς πλέον να ηρεμήσεις, σε λίγο κλείνεις και τον 3ο μήνα αν δεν το έχεις καταλάβει!!!! Συγχαρητήρια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 

Το v bav  που λες τι είναι; 

Σ'ευχαριστώ!!! Η αλήθεια είναι ότι ακόμα δεν το εχω πιστέψει ότι έφτασα στον 3ο!!! Απίστευτο!!! V bac γίνεται όταν μετά απο καισαρική τομή προσπαθήσεις να γεννήσεις φυσιολογικά. Είναι δύσκολη γέννα και θέλει πολλή προσοχή, θεωρείται υψηλού κινδύνου, και γιαυτο λίγοι αναλαμβάνουν. Θα δούμε. Έχω πολύ καιρό μπροστά μου!!! 

  • Μου αρέσει 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, mominthemaking said:

Καλημερα! NIPT είναι το τεστ περιφερικού αιματος(σου παίρνουν εσένα αίμα) που μπορούν να σου κάνουν μολις κλείσεις τη 10η εβδομάδα και πριν την αυχενική το στέλνουν Αμερική νομίζω και σου λένε ποσοστά τρίσωμιων και πολλών άλλων γενετικών διαταραχών και φύλο.είναι σχετικά καινούριο και ψιλό ακριβό αλλα εμείς αποφασίσαμε να το κάνουμε.

 

A, ναι κι εμάς μας το πρότεινε ο γιατρος και αποφασίσαμε να το κάνουμε. Ποσο σας το χρεώνει;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίτσα* είπε:

Σ'ευχαριστώ!!! Η αλήθεια είναι ότι ακόμα δεν το εχω πιστέψει ότι έφτασα στον 3ο!!! Απίστευτο!!! V bac γίνεται όταν μετά απο καισαρική τομή προσπαθήσεις να γεννήσεις φυσιολογικά. Είναι δύσκολη γέννα και θέλει πολλή προσοχή, θεωρείται υψηλού κινδύνου, και γιαυτο λίγοι αναλαμβάνουν. Θα δούμε. Έχω πολύ καιρό μπροστά μου!!! 

Αααα μάλιστα. Πόσος καιρός έχει περάσει από την πρώτη γέννα; επειδή εχω ακούσει πώς μέχρι 2 χρόνια από την πρώτη γέννα αν ξαναγεννησεις πρέπει να κάνεις πάλι καισαρική. Δεν ξέρω εγώ τη φοβάμαι πολύ την καισαρική 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια τι κανετε; 
 

εχεις μερες να μπω να διαβασω τα νεα σας ελπιζω να ειστε καλα. Κοριτσια εσεις που μενετε Ελλαδα ποσα πληρωνετε επισκεψεις και ποσα θα πληρωσετε για αυχενικη; Εμεις εδω στη Κυπρο εχουμε ενα νεο συστημα υγειας το ΓΕΣΥ και καθε επισκεψη στον γιατρο ειναι 6€ και η αυχενικη ειναι δωρεαν μονο πληρωνεις παλι 6€ για την επισκεψη. 
 

μονο τα φαρμακα και τις βιταμινες που δεν τις καλυπτει το ΓΕΣΥ πληρωνουμε κανονικα. 
 

ειναι μεγαλο προτερημα παντως. Μακαρι να το κρατησουν. Εχετε κι εσεις κατι παρομοιο ;

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Αααα μάλιστα. Πόσος καιρός έχει περάσει από την πρώτη γέννα; επειδή εχω ακούσει πώς μέχρι 2 χρόνια από την πρώτη γέννα αν ξαναγεννησεις πρέπει να κάνεις πάλι καισαρική. Δεν ξέρω εγώ τη φοβάμαι πολύ την καισαρική 

Πριν 5 χρόνια εκανα καισαρική. Η αλήθεια είναι ότι απο την μια ξέρω την διαδικασία και ξέρω τί να περιμένω, απο την άλλη δεν παύει να είναι ένα χειρουργείο, που οι δυσκολίες είναι μετα....

Just now, Avmar είπε:

Γεια σας κοριτσια τι κανετε; 
 

εχεις μερες να μπω να διαβασω τα νεα σας ελπιζω να ειστε καλα. Κοριτσια εσεις που μενετε Ελλαδα ποσα πληρωνετε επισκεψεις και ποσα θα πληρωσετε για αυχενικη; Εμεις εδω στη Κυπρο εχουμε ενα νεο συστημα υγειας το ΓΕΣΥ και καθε επισκεψη στον γιατρο ειναι 6€ και η αυχενικη ειναι δωρεαν μονο πληρωνεις παλι 6€ για την επισκεψη. 
 

μονο τα φαρμακα και τις βιταμινες που δεν τις καλυπτει το ΓΕΣΥ πληρωνουμε κανονικα. 
 

ειναι μεγαλο προτερημα παντως. Μακαρι να το κρατησουν. Εχετε κι εσεις κατι παρομοιο ;

Και μπορείς με αυτο το ποσό να επισκέπτεσαι ιδιώτη γιατρό ή του δημοσίου; Γιατί σε μας στον ιδιώτη πληρώνεις ότι ορίζει εκείνος, 50ευρω η επίσκεψη ή 50 την μια επίσκεψη την άλλη όχι. Αυχενική είναι στα 160 ευρω. Σε δημόσιο νοσοκομείο το πρωι δεν πληρώνω κάτι ούτε για την επίσκεψη ούτε για τον υπέρηχο, στα απογευματινά πληρώνεις την επίσκεψη ανάλογα την θέση που έχει ο γιατρός απο 35 έως 60 ευρω. Στην Αυχενική πρέπει να είναι πάλι μικρο το ποσό αλλά έχει μεγάλη αναμονή και δεν ξέρεις ούτε ποιος θα στην κάνει ούτε τί μηχανήματα έχει.

Αν όλα αυτά στα παρέχουν με ιδιώτη γιατρό είσαι στον παράδεισο!!!

  • Μου αρέσει 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Avmar είπε:

Γεια σας κοριτσια τι κανετε; 
 

εχεις μερες να μπω να διαβασω τα νεα σας ελπιζω να ειστε καλα. Κοριτσια εσεις που μενετε Ελλαδα ποσα πληρωνετε επισκεψεις και ποσα θα πληρωσετε για αυχενικη; Εμεις εδω στη Κυπρο εχουμε ενα νεο συστημα υγειας το ΓΕΣΥ και καθε επισκεψη στον γιατρο ειναι 6€ και η αυχενικη ειναι δωρεαν μονο πληρωνεις παλι 6€ για την επισκεψη. 
 

μονο τα φαρμακα και τις βιταμινες που δεν τις καλυπτει το ΓΕΣΥ πληρωνουμε κανονικα. 
 

ειναι μεγαλο προτερημα παντως. Μακαρι να το κρατησουν. Εχετε κι εσεις κατι παρομοιο ;

Καλημέραααα!! Μόνο στο δημόσιο μπορείς να κάνεις τις εξετάσεις δωρεάν μέσω της ασφάλισης σου. Οι επισκέψεις σε ιδιώτη γυναικολόγο πληρώνονται κανονικά. Το πλαφόν είναι συνήθως στα 50€. Εγώ ευτυχώς επειδή έχω πατέρα γιατρό πάντα πληρώνω λιγότερο στους ιδιώτες γιατρούς. Η κάθε επίσκεψη σε μένα κοστίζει 20€. Την Αυχενική την έκανα στο Λητώ και μαζί με την papp-a πλήρωσα 96€ (είχε έκπτωση λόγω της κατάστασης πιθανόν;!). Να σημειώσω όμως ότι δεν μου έδωσε στικάκι ούτε DVD για να το δει και ο μπαμπάς μας .

  • Μου αρέσει 3

ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Avmar είπε:

Γεια σας κοριτσια τι κανετε; 
 

εχεις μερες να μπω να διαβασω τα νεα σας ελπιζω να ειστε καλα. Κοριτσια εσεις που μενετε Ελλαδα ποσα πληρωνετε επισκεψεις και ποσα θα πληρωσετε για αυχενικη; Εμεις εδω στη Κυπρο εχουμε ενα νεο συστημα υγειας το ΓΕΣΥ και καθε επισκεψη στον γιατρο ειναι 6€ και η αυχενικη ειναι δωρεαν μονο πληρωνεις παλι 6€ για την επισκεψη. 
 

μονο τα φαρμακα και τις βιταμινες που δεν τις καλυπτει το ΓΕΣΥ πληρωνουμε κανονικα. 
 

ειναι μεγαλο προτερημα παντως. Μακαρι να το κρατησουν. Εχετε κι εσεις κατι παρομοιο ;

Καλημέρα.  Εδώ η επίσκεψη είναι από 30-50 χοντρικά.  

Η αυχενική από 100-150 ανάλογα κ αν πάρεις απόδειξη.  

Βέβαια αν πηγαίνεις νοσοκομείο σε πρωινά ραντεβού κ έχεις εκεί γιατρό δεν έχεις τόσα έξοδα συγκριτικά με τους ιδιώτες. 

Αν πηγαίνεις όμως σε απόγευματινα ραντεβού στο νοσοκομείο πάλι πληρώνεις όσο σε ιδιώτη 

Link to comment
Share on other sites

Just now, FlowerMom said:

A, ναι κι εμάς μας το πρότεινε ο γιατρος και αποφασίσαμε να το κάνουμε. Ποσο σας το χρεώνει;

Ο πλήρης έλεγχος είναι γύρω στα 700€ νομίζω.είναι παρα πολλά τα χρήματα αλλα τουλαχιστον γνωρίζεις 


xu6xp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίτσα* είπε:

Πριν 5 χρόνια εκανα καισαρική. Η αλήθεια είναι ότι απο την μια ξέρω την διαδικασία και ξέρω τί να περιμένω, απο την άλλη δεν παύει να είναι ένα χειρουργείο, που οι δυσκολίες είναι μετα....

Και μπορείς με αυτο το ποσό να επισκέπτεσαι ιδιώτη γιατρό ή του δημοσίου; Γιατί σε μας στον ιδιώτη πληρώνεις ότι ορίζει εκείνος, 50ευρω η επίσκεψη ή 50 την μια επίσκεψη την άλλη όχι. Αυχενική είναι στα 160 ευρω. Σε δημόσιο νοσοκομείο το πρωι δεν πληρώνω κάτι ούτε για την επίσκεψη ούτε για τον υπέρηχο, στα απογευματινά πληρώνεις την επίσκεψη ανάλογα την θέση που έχει ο γιατρός απο 35 έως 60 ευρω. Στην Αυχενική πρέπει να είναι πάλι μικρο το ποσό αλλά έχει μεγάλη αναμονή και δεν ξέρεις ούτε ποιος θα στην κάνει ούτε τί μηχανήματα έχει.

Αν όλα αυτά στα παρέχουν με ιδιώτη γιατρό είσαι στον παράδεισο!!!

Σε ιδιωτη γιατρο φτανει να ειναι ενταγμενος στο συστημα αυτο. Επισης και η αυχενικη σε ιδιωτη φτανει κι αυτος να ειναι ενταγμενος

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, mominthemaking said:

Ο πλήρης έλεγχος είναι γύρω στα 700€ νομίζω.είναι παρα πολλά τα χρήματα αλλα τουλαχιστον γνωρίζεις 

Εμάς 750€ στο ΙΑΣΩ μας είπε 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Avmar είπε:

Γεια σας κοριτσια τι κανετε; 
 

εχεις μερες να μπω να διαβασω τα νεα σας ελπιζω να ειστε καλα. Κοριτσια εσεις που μενετε Ελλαδα ποσα πληρωνετε επισκεψεις και ποσα θα πληρωσετε για αυχενικη; Εμεις εδω στη Κυπρο εχουμε ενα νεο συστημα υγειας το ΓΕΣΥ και καθε επισκεψη στον γιατρο ειναι 6€ και η αυχενικη ειναι δωρεαν μονο πληρωνεις παλι 6€ για την επισκεψη. 
 

μονο τα φαρμακα και τις βιταμινες που δεν τις καλυπτει το ΓΕΣΥ πληρωνουμε κανονικα. 
 

ειναι μεγαλο προτερημα παντως. Μακαρι να το κρατησουν. Εχετε κι εσεις κατι παρομοιο ;

Όντως;; τέλεια. Το μόνο αντίστοιχο που έχουμε είναι τα δημόσια νοσοκομεία, σε ιδιωτικό τομέα η εξέταση κυμαίνεται από 30-50€. Κάποιοι γιατροί λένε ότι δε θα πάρουν εξέταση αλλά θα βγει ένα τελικό πακέτο που είναι σα να δίνεις τη γέννα και τις επισκέψεις μαζί. Η αυχενική στο μητέρα είναι 150€

Just now, mominthemaking είπε:

Ο πλήρης έλεγχος είναι γύρω στα 700€ νομίζω.είναι παρα πολλά τα χρήματα αλλα τουλαχιστον γνωρίζεις 

Αγάπη μου αφού έτσι κι αλλιώς θα μάθεις αν υπάρχει κάτι ποιος ο λόγος να το κάνετε αυτό; δεν τα κρατάτε στην άκρη για το παιδί; όπως νιώθετε βέβαια, απλά τα θεωρώ υπερβολικά. Και δεν είναι ότι προλαμβανετε κάτι, είναι για να μάθετε νωρίτερα αν υπάρχει κάποια ανωμαλία ή αν όχι. Που έτσι κι αλλιώς θα φανεί 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ said:

Όντως;; τέλεια. Το μόνο αντίστοιχο που έχουμε είναι τα δημόσια νοσοκομεία, σε ιδιωτικό τομέα η εξέταση κυμαίνεται από 30-50€. Κάποιοι γιατροί λένε ότι δε θα πάρουν εξέταση αλλά θα βγει ένα τελικό πακέτο που είναι σα να δίνεις τη γέννα και τις επισκέψεις μαζί. Η αυχενική στο μητέρα είναι 150€

Αγάπη μου αφού έτσι κι αλλιώς θα μάθεις αν υπάρχει κάτι ποιος ο λόγος να το κάνετε αυτό; δεν τα κρατάτε στην άκρη για το παιδί; όπως νιώθετε βέβαια, απλά τα θεωρώ υπερβολικά. Και δεν είναι ότι προλαμβανετε κάτι, είναι για να μάθετε νωρίτερα αν υπάρχει κάποια ανωμαλία ή αν όχι. Που έτσι κι αλλιώς θα φανεί 

έχεις απόλυτο δίκιο... θα το συζητήσω με το σύζυγο και θα το δούμε..απλά επειδή είμαστε απο εξωσωματική τα ποσοστά είναι λίγο μεγαλύτερα για εμάς..αν και δεν έχουμε κάποιο θεμα με καρυοτυπους/κυστικη ινωση/μικροελλειψεις γονιδιων εχουμε κανει απειρες εξετασεις και εγω ειμαι 32. 


xu6xp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , mominthemaking είπε:

έχεις απόλυτο δίκιο... θα το συζητήσω με το σύζυγο και θα το δούμε..απλά επειδή είμαστε απο εξωσωματική τα ποσοστά είναι λίγο μεγαλύτερα για εμάς..αν και δεν έχουμε κάποιο θεμα με καρυοτυπους/κυστικη ινωση/μικροελλειψεις γονιδιων εχουμε κανει απειρες εξετασεις και εγω ειμαι 32. 

Μικρή είσαι για να ανησυχείς!! Τώρα για την εξέταση αλήθεια δεν ξέρω να σου πω. Είναι αρκετά τα λεφτά.  Ρώτα ξανά και τον γιατρό σου πόσο απαραίτητη την θεωρεί, ή ίσως να την κάνετε μετα την αυχενική αν δείξει κάτι; Βέβαια δεν ξέρω και τι εξέταση είναι. Μπορεί ο γιατρός σου να την θεωρεί σημαντική. Εγω για παράδειγμα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη την εξέταση που έκανα για την Κυστική ίνωση που έδινε αποτέλεσμα για πιο μεγάλο ποσοστό και ήταν πιο ακριβη, γιατρός γνωστης μου είπε ότι δεν χρειάζεται να την κάνει και δεν την έκανε. Εγω θεώρησα σωστό να την κάνω για να ξέρω. Αν αυτη η εξέταση είναι σημαντική για τον γιατρό σου και αντεχεις οικονομικα καν την. Αν και αποτι λες έχεις ψαχτει γενικά. Τι αλλο θα μπορούσε να σου δείξει σαν εξέταση;


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίτσα* said:

Μικρή είσαι για να ανησυχείς!! Τώρα για την εξέταση αλήθεια δεν ξέρω να σου πω. Είναι αρκετά τα λεφτά.  Ρώτα ξανά και τον γιατρό σου πόσο απαραίτητη την θεωρεί, ή ίσως να την κάνετε μετα την αυχενική αν δείξει κάτι; Βέβαια δεν ξέρω και τι εξέταση είναι. Μπορεί ο γιατρός σου να την θεωρεί σημαντική. Εγω για παράδειγμα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη την εξέταση που έκανα για την Κυστική ίνωση που έδινε αποτέλεσμα για πιο μεγάλο ποσοστό και ήταν πιο ακριβη, γιατρός γνωστης μου είπε ότι δεν χρειάζεται να την κάνει και δεν την έκανε. Εγω θεώρησα σωστό να την κάνω για να ξέρω. Αν αυτη η εξέταση είναι σημαντική για τον γιατρό σου και αντεχεις οικονομικα καν την. Αν και αποτι λες έχεις ψαχτει γενικά. Τι αλλο θα μπορούσε να σου δείξει σαν εξέταση;

Σε ευχαριστω πολύ!δειχνει με μεγάλη ακρίβεια τρισωμιες και πολλά αλλα σύνδρομα όσο το δυνατόν νωρίτερα,αυτό σου προσφέρει ουσιαστικά.

 


xu6xp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...