Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

Just now, Evouska είπε:

Όλοι οι καλοί χωράνε κούκλα μου! Αν θέλεις πες μας την πητ σου να σε βάλω στο πινακακι όταν ανεβάσω διορθωμένο!❤ 

Υπομονή κοριτσάκι μου, τι ώρα έχεις ραντεβού;;

Έχω ΠΗΤ 28/5! @ΧρυσαΜ και εγώ την ίδια ανησυχία είχα για τον κολπικό υπέρηχο αλλά δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα . Εμένα στην Αυχενική μου έκαναν αναγκαστικά και κολπικό λόγω οπίσθιας κάμψης μήτρας και πλακούντα. Άλλωστε ο μετατροπεας εισάγεται πολύ σιγά στον κόλπο και στη μύτη που λένε. Όλα καλά θα πάνε!! Περιμένουμε νέα σου!!

 

 

Συγγνώμη άλλο κατάλαβα. Νόμιζα ότι αναφέρεσαι στον κολπικό υπέρηχο. Άκυρο!

  • Μου αρέσει 2

ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Δόξα τω Θεώ όλοι καλά! Μού είπε ότι για τα ουτροτζεσταν δεν υπάρχει πρόβλημα που τα έκοψα. Τώρα τον άλλο μήνα για αυχενική. 16-20 μού είπε

Τέλεια κοριτσάκι μου!!! Έκλεισες ραντεβού; είδες που άδικα αγχώθηκες; όλα μια χαρά πάνε!!❤

Just now, Maria92 είπε:

Έχω ΠΗΤ 28/5! @ΧρυσαΜ και εγώ την ίδια ανησυχία είχα για τον κολπικό υπέρηχο αλλά δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα . Εμένα στην Αυχενική μου έκαναν αναγκαστικά και κολπικό λόγω οπίσθιας κάμψης μήτρας και πλακούντα. Άλλωστε ο μετατροπεας εισάγεται πολύ σιγά στον κόλπο και στη μύτη που λένε. Όλα καλά θα πάνε!! Περιμένουμε νέα σου!!

 

 

Συγγνώμη άλλο κατάλαβα. Νόμιζα ότι αναφέρεσαι στον κολπικό υπέρηχο. Άκυρο!

Ααα τότε είμαστε πολύ κοντά! 

Κορίτσια έχω μια απορία, ίσως όσες έχετε γίνει ξανά μανουλες  μπορείτε να βοηθήσετε! Από την πητ μας και μετά είναι πιο πιθανό να γεννήσουμε η μπορεί να πάρει και πιο πολύ καιρό μέχρι να μας πιάσουν οι πόνοι αν πηγαίνουμε φυσιολογικά ; Επισης στην καισαρική ξέρω ότι γίνεται προγραμματισμένα, αλλά πότε προγραμματίζεται συνήθως ο τοκετός; πριν την πητ η μετα ; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Evouska είπε:

Τέλεια κοριτσάκι μου!!! Έκλεισες ραντεβού; είδες που άδικα αγχώθηκες; όλα μια χαρά πάνε!!❤

Ααα τότε είμαστε πολύ κοντά! 

Κορίτσια έχω μια απορία, ίσως όσες έχετε γίνει ξανά μανουλες  μπορείτε να βοηθήσετε! Από την πητ μας και μετά είναι πιο πιθανό να γεννήσουμε η μπορεί να πάρει και πιο πολύ καιρό μέχρι να μας πιάσουν οι πόνοι αν πηγαίνουμε φυσιολογικά ; Επισης στην καισαρική ξέρω ότι γίνεται προγραμματισμένα, αλλά πότε προγραμματίζεται συνήθως ο τοκετός; πριν την πητ η μετα ; 

Στην προγραμματισμένη καισαρική πας στην 38η εβδομάδα. 

Γενικά σε αφήνουν μέχρι την πητ και αντε κανα 2 μέρες ακόμα. Γιατί μετά είναι λίγο πιο επικίνδυνο γιατί μπορεί να κάνει κακά του το μωρό μέσα στο σάκο και δεν πρέπει. Ουσιαστικά η πητ είναι κατά κάποιο τρόπο η τελευταία μέρα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Evouska είπε:

Τέλεια κοριτσάκι μου!!! Έκλεισες ραντεβού; είδες που άδικα αγχώθηκες; όλα μια χαρά πάνε!!❤

Ααα τότε είμαστε πολύ κοντά! 

Κορίτσια έχω μια απορία, ίσως όσες έχετε γίνει ξανά μανουλες  μπορείτε να βοηθήσετε! Από την πητ μας και μετά είναι πιο πιθανό να γεννήσουμε η μπορεί να πάρει και πιο πολύ καιρό μέχρι να μας πιάσουν οι πόνοι αν πηγαίνουμε φυσιολογικά ; Επισης στην καισαρική ξέρω ότι γίνεται προγραμματισμένα, αλλά πότε προγραμματίζεται συνήθως ο τοκετός; πριν την πητ η μετα ; 

Για την καισαρική συνήθως στην 38η σε βάζουν εκτός και αν υπάρχει θέμα όπως στην συνηφαδα μου που δεν θέλουν να σπάσουν τα νερά π.χ και την εβαλαν και τις δύο φορές 36+ 

Τώρα για φυσιολογικό τοκετό παίζει από γιατρό σε γιατρό π.χ ο δικός μου αφήνει μέχρι 41 στο δημόσιο νοσοκομείο μας εξίσου μέχρι 41 άλλοι 40+ κάνουν πρόκληση άλλοι αφήνουν μέχρι 42 αλλά πιο σπάνια συνήθως κοντά 41 μπαίνεις αν δεν έχει έρθει μόνο του εγώ γέννησα 39+3 με έπιασαν οι πονοι

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Δόξα τω Θεώ όλοι καλά! Μού είπε ότι για τα ουτροτζεσταν δεν υπάρχει πρόβλημα που τα έκοψα. Τώρα τον άλλο μήνα για αυχενική. 16-20 μού είπε

Όλα μια χαρά μπράβο!!!! Άκουσες καρδιά???

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Evouska είπε:

Τέλεια κοριτσάκι μου!!! Έκλεισες ραντεβού; είδες που άδικα αγχώθηκες; όλα μια χαρά πάνε!!❤

Ααα τότε είμαστε πολύ κοντά! 

Κορίτσια έχω μια απορία, ίσως όσες έχετε γίνει ξανά μανουλες  μπορείτε να βοηθήσετε! Από την πητ μας και μετά είναι πιο πιθανό να γεννήσουμε η μπορεί να πάρει και πιο πολύ καιρό μέχρι να μας πιάσουν οι πόνοι αν πηγαίνουμε φυσιολογικά ; Επισης στην καισαρική ξέρω ότι γίνεται προγραμματισμένα, αλλά πότε προγραμματίζεται συνήθως ο τοκετός; πριν την πητ η μετα ; 

Από την ΠΗΤ αν δεν υπάρχει κάποιο θέμα και όλα είναι καλά μπορείς να γεννήσεις εως και δύο εβδομάδες μετά. Η προγραμματισμένη καισαρική γίνεται συνήθως πριν την ΠΗΤ. Τώρα το πότε, εξαρτάται από τον λογο. Συνήθως γύρω στις 38 εβδομάδες, αλλά δεν είναι στάνταρ. Τον γιο μου τον γέννησα 37 εβδομάδες. Ήταν ο πλακούντας χαμηλά και υπήρχε κίνδυνος για αιμορραγία...

Χρύσα ωραία νέα. Να πούμε βέβαια γιατί διαβάζουν πολλές κοπέλες ότι κανένας κίνδυνος δεν υπάρχει από την κολπική λήψη της προγεστερόνης ή άλλου χαπιού.

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, alina80 είπε:

 

Χρύσα ωραία νέα. Να πούμε βέβαια γιατί διαβάζουν πολλές κοπέλες ότι κανένας κίνδυνος δεν υπάρχει από την κολπική λήψη της προγεστερόνης ή άλλου χαπιού.

Συμφωνώ και εγώ κολπικά το επερνα όχι λόγω ζαλάδας αλλά για καλύτερη απορρόφηση δεν περνάει από το στομάχι!!!

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθατε κορίτσια!!

@ΧρυσαΜ όλα καλά πολύ χαίρομαι!εγω την τετάρτη παλι για υπερηχο....

κορίτσια έχει κάνει καμία εξέταση προγεστερόνης αυτόν τον καιρό να μας πει μονάδες;;;

  • Ευχαριστώ 1

xu6xp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Δόξα τω Θεώ όλοι καλά! Μού είπε ότι για τα ουτροτζεσταν δεν υπάρχει πρόβλημα που τα έκοψα. Τώρα τον άλλο μήνα για αυχενική. 16-20 μού είπε

Μπράβο κορίτσι μου! Πολύ ευχάριστα νέα! Με

το καλό όλα 

Καλησπέρα σε όλες! Πως μου είστε; Πως πάνε τα φασολάκια σας; Εμένα με ταλαιπωρεί, πάνω που νόμιζα πως με άφηνε σιγά σιγά! Το πρωί σήμερα απίστευτη ανακατωσούρα ακόμη κ στον ύπνο, και αναγούλες ευτυχώς χωρίς εμετό! Αύριο μπαίνω στην 11η εβδομάδα, ελπίζω να υποχωρούν σιγά σιγά! Σκέφτομαι μήπως 1 ώρα πριν ξυπνήσω που παίρνω το φολικο, να ξεκινήσω να πίνω κι από μια κουτάλια της σούπας σιρόπι primperan που μου έχει δώσει! 

  • Ευχαριστώ 1

vQnfp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Φραουλίτσα* είπε:

@Μαρια92 να σαι καλά για τις πληροφορίες!! Και γω μάλλον προς τον Μάιο θα γεννήσω με το καλο!!! Αν θες όπως είπε η @Μαρία1430 μπορείς να μας λες τα νεα  σου και να τα λέμε. Όλοι οι καλοί χωράνε!!

Εμένα οι ανακατοσούρες μου έχουν μειωθεί αρκετά. Που και που μπορεί να με πιάσουν, αλλά αποφεύγω και τα βαριά φαγητα. Την Πέμπτη εχω τελικά γυναικολόγο γιατί είχε χειρουργείο την Παρασκευή.  Και Αυχενική εχω 27. Έγραψα λάθος την ημερομηνία... Όποιο άλλο κορίτσι κάνει να μας πει τα αποτελέσματα. 

Με το καλό το καινούριο δωμάτιο, και καλή δύναμη!! Μπορεί να ξεβολευτηκες αλλά θα έχεις εστω μια βοήθεια απο την πεθερά σου.

Δεν μπορώ να πω τα βρίσκω όλα έτοιμα όταν γυρνάω σπίτι. Μου προσέχει και τον μικρό οπότε πάντα με βοηθάει. Απλά έρχονται γιορτές και ανυπομονώ να στρώσω χαλιά να στολίσω κτλ

  • Μου αρέσει 4

iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλωσηρθες @Maria92 εύχομαι να πάνε όλα καλά. @ΧρυσαΜ τέλεια με τον υπέρηχο.

Εγώ σήμερα άλλαξα ημερομηνία στην  αυχενικη. Τελικά κάνω στις 2/12 και λήψη τροφοβλάστης λίγες μέρες μετά @Evouska Οι εμετοι και οι αναγουλες είναι στο πικ. Αρκεί που μεγαλώνει το μικρακι μου:wub:

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είχε υπέρηχο και η @Evi! τι έγινε κοριτσάκι μου; 

Just now, boockie είπε:

Μπράβο κορίτσι μου! Πολύ ευχάριστα νέα! Με

το καλό όλα 

Καλησπέρα σε όλες! Πως μου είστε; Πως πάνε τα φασολάκια σας; Εμένα με ταλαιπωρεί, πάνω που νόμιζα πως με άφηνε σιγά σιγά! Το πρωί σήμερα απίστευτη ανακατωσούρα ακόμη κ στον ύπνο, και αναγούλες ευτυχώς χωρίς εμετό! Αύριο μπαίνω στην 11η εβδομάδα, ελπίζω να υποχωρούν σιγά σιγά! Σκέφτομαι μήπως 1 ώρα πριν ξυπνήσω που παίρνω το φολικο, να ξεκινήσω να πίνω κι από μια κουτάλια της σούπας σιρόπι primperan που μου έχει δώσει! 

Αχ αγάπη μου κ εγώ τα ίδια φουλ αναγουλες και καουρες ειδικά από το απόγευμα και μετά! Ναι αφού στα έχει δώσει ο γιατρός ξεκίνησε τα μήπως γίνει δουλίτσα!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Evouska είπε:

Σήμερα είχε υπέρηχο και η @Evi! τι έγινε κοριτσάκι μου; 

Αχ αγάπη μου κ εγώ τα ίδια φουλ αναγουλες και καουρες ειδικά από το απόγευμα και μετά! Ναι αφού στα έχει δώσει ο γιατρός ξεκίνησε τα μήπως γίνει δουλίτσα!!

Όλα καλά ευτυχώς!!! Ακούσαμε καρδούλα και μου έφυγε ένα τεράστιο άγχος! Είμαι 7+2. Έχω έναν υπέρηχο ακόμη αρχες Δεκέμβρη και Μετά θα κανονισουμε αυχενικη. ΠΗΤ 2 -4 Ιουλίου!

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

Υπέροχα νέα Χρυσά όλα με το καλο

Οι αναγουλες συνεχίζουν δυναμικά κ σ εμένα. 

Είδα κ καφέ σε ένα σκούπισμα 

Θετική σκέψη όμως.  

Κορίτσια Μ κοντά στη 12 σας κλείσανε αυχενική;

Τα κορίτσια της Καβάλας που θα την κάνουν;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...