Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια έχω αγχωθεί πάλι. Είμαι στην 10η εβδομαδα. Είχα υπέρηχο πριν 10 μέρες ήταν όλα καλά βέβαια ο γιατρός μου είπε πως το ένα έμβρυο είναι χαμηλά στη μήτρα και θα έχω αιμορραγία καθώς θα δημιουργείται η τροφοβλαστη. Εγω αίμα από τότε δεν έχω δει και αγχώνομαι λέω λες να εχει γίνει κάνα κακό. Στο μεταξύ τα συμπτώματα πηγαινοέρχονται περα από το στήθος που είναι σταθερά πρησμένο και πονάει μόνιμα. Η κοιλιά μου μια φουσκώνει μια ξεφουσκώνει..αναγούλες μια μέρα έχω μια όχι και τόσο. τώρα έχω αυχενική 23/5 αλλά λέω να παω αύριο στο νοσοκομείο για έναν υπέρηχο να μου φύγουν οι σκέψεις..

Εξωσωματική και θρησκεια


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα. Είμαι έτοιμη για εξωσωματικη και περάσαμε και επιτροπή. Όμως ο πνευματικός μου είναι αντίθετος καθώς η θρησκεία δε το επιτρέπει. Αντίστοιχη εμπειρία από κάποια κοπέλα?ευχαριστω

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα,ποια θρησκεια δεν το επιτρεπει;

Ειμαι χριστιανη ορθοδοξη και προχωραω για την τριτη εξωσωματικη,ο πνευματικος μου μου δινει δυναμη και με στηριζει σε αυτον τον αγωνα....

Επειδη ολα τα δαχτυλα στο χερι μας δεν ειναι ιδια,ετσι και στην εκκλησια δεν ειναι ολοι ιδιοι οι πνευματικοι...

Καλη συνεχεια στον αγωνα σου....

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Kath22 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Είμαι έτοιμη για εξωσωματικη και περάσαμε και επιτροπή. Όμως ο πνευματικός μου είναι αντίθετος καθώς η θρησκεία δε το επιτρέπει. Αντίστοιχη εμπειρία από κάποια κοπέλα?ευχαριστω

δεν ισχυει αυτο. μαλλον ο πνευματικος σου δεν ξερει καλα. το αντιθετο συμβαινει η εκλησσια  ευλογει τα ζευγαρια που πανε για εξωσωματικη αν πας σε μοναστηρι θα σου δωσουν κ φυλαχτα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, alexandra82 είπε:

Καλησπερα,ποια θρησκεια δεν το επιτρεπει;

Ειμαι χριστιανη ορθοδοξη και προχωραω για την τριτη εξωσωματικη,ο πνευματικος μου μου δινει δυναμη και με στηριζει σε αυτον τον αγωνα....

Επειδη ολα τα δαχτυλα στο χερι μας δεν ειναι ιδια,ετσι και στην εκκλησια δεν ειναι ολοι ιδιοι οι πνευματικοι...

Καλη συνεχεια στον αγωνα σου....

Κι εγώ χριστιανη ορθοδοξη είμαι. Δε θελω να σκανδαλισω καμία κοπέλα στη προσπάθεια της. Αλλά κ από κηρύγματα που έψαξα καθώς κ από θρησκευτικά σαιτ είναι κάθετα αντίθετοι. Δε ξέρω αφού εσύ έχεις την ευλογία καλά κάνεις κ προχωράς. Εύχομαι καλή επιτυχία κορίτσι μου

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kath22 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Είμαι έτοιμη για εξωσωματικη και περάσαμε και επιτροπή. Όμως ο πνευματικός μου είναι αντίθετος καθώς η θρησκεία δε το επιτρέπει. Αντίστοιχη εμπειρία από κάποια κοπέλα?ευχαριστω

Σου εξήγησε γιατί; Αν είναι για τα έξτρα έμβρυα που μπορεί να δημιουργηθούν και να μη τα χρησιμοποιήσετε ποτέ και σε απασχολεί μπορείς να κάνεις φυσικούς κύκλους ώστε να μην έχεις πλεόνασμα. 


 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Kath22 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Είμαι έτοιμη για εξωσωματικη και περάσαμε και επιτροπή. Όμως ο πνευματικός μου είναι αντίθετος καθώς η θρησκεία δε το επιτρέπει. Αντίστοιχη εμπειρία από κάποια κοπέλα?ευχαριστω

Πιστεύω στον Θεό , αλλα πνευματικό δεν εχω.

Με το λιγο μου μυαλό ομως θεωρω οτι στις άγιες γραφές δεν περιλαμβάνονταν η πιθανότητα της βοήθειας απόκτησης παιδιού με αυτόν τον τροπο . Άρα πως μπορει ενας πνευματικός να ερμηνεύσει κατι το οποιο δεν εχει περιληφθεί ως ενδεχόμενο;

 Στις περισσότερες περιπτώσεις οπως σου έγραψαν τα κοριτσια ειναι θετικοί οι πνευματικοί.

 Ξερω αναλογη περιπτωση που ο πνευματικός αντιτίθεται στην κρυοσυντηρηση εμβρύων και όχι στην εξωσωματική. Δεν μπορώ ειληκρινα να καταλάβω πως οι πνευματικοί βάζουν τα όρια; Προφανώς κατα το δοκούν;

  • Μου αρέσει 6

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

δεν ισχυει αυτο. μαλλον ο πνευματικος σου δεν ξερει καλα. το αντιθετο συμβαινει η εκλησσια  ευλογει τα ζευγαρια που πανε για εξωσωματικη αν πας σε μοναστηρι θα σου δωσουν κ φυλαχτα. 

Αν μπεις και ψάξεις θα δεις. Είναι κάθετα αντίθετοι. Το λέω με όλη την αγάπη γιατί βρήκα τοίχο μπροστά μου

Just now, linaa είπε:

δεν ισχυει αυτο. μαλλον ο πνευματικος σου δεν ξερει καλα. το αντιθετο συμβαινει η εκλησσια  ευλογει τα ζευγαρια που πανε για εξωσωματικη αν πας σε μοναστηρι θα σου δωσουν κ φυλαχτα. 

 

Just now, Καντι είπε:

Πιστεύω στον Θεό , αλλα πνευματικό δεν εχω.

Με το λιγο μου μυαλό ομως θεωρω οτι στις άγιες γραφές δεν περιλαμβάνονταν η πιθανότητα της βοήθειας απόκτησης παιδιού με αυτόν τον τροπο . Άρα πως μπορει ενας πνευματικός να ερμηνεύσει κατι το οποιο δεν εχει περιληφθεί ως ενδεχόμενο;

 Στις περισσότερες περιπτώσεις οπως σου έγραψαν τα κοριτσια ειναι θετικοί οι πνευματικοί.

 Ξερω αναλογη περιπτωση που ο πνευματικός αντιτίθεται στην κρυοσυντηρηση εμβρύων και όχι στην εξωσωματική. Δεν μπορώ ειληκρινα να καταλάβω πως οι πνευματικοί βάζουν τα όρια; Προφανώς κατα το δοκούν;

Έχεις δίκιο στη παρατήρηση που κάνεις. Κι αν το ψάξεις θα δεις ότι το λέει κ επίσημα η ορθόδοξη εκκλησία ότι είναι κάτι που προέκυψε τα τελευταία χρόνια κ ότι είναι αντίθετη. Τα παιδιά τα δίνει μόνο ο Χριστός. Κ έρχονται μετά από ερωτική πράξη. Σε ζευγάρι φυσικά που είναι παντρεμένο με θρησκευτικό γάμο. Οι πνευματικοι συμβουλεύουν κ λένε τι θέλει ο Χριστός. Η τελική απόφαση είναι δική μας. Σ'ευχαριστω για το χρόνο σου. ❤️

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Kath22 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Είμαι έτοιμη για εξωσωματικη και περάσαμε και επιτροπή. Όμως ο πνευματικός μου είναι αντίθετος καθώς η θρησκεία δε το επιτρέπει. Αντίστοιχη εμπειρία από κάποια κοπέλα?ευχαριστω

Πιστεύω κι εγώ , για μένα άλλο η πίστη η δίκη μου η προσωπική άλλο η γνώμη της εκκλησίας σε χ θέματα μάλλον περισσότερο επιστημονικά θα έλεγα . Εσυ με τι λογική σου τι απαντάς σε αυτό που σου λέει ; Άσε που έχω ακούσει κι εγώ για μοναστήρια που δίνουν την ευχή τους σε κοπέλες που προσπαθούν και γιατί όχι άλλωστε ;; 

Επίσης προσωπικά καθαρά μου φαίνεται παρεμβατικό να μου πει κάποιος είτε είναι πνευματικός είτε είναι δεν ξέρω εγώ τι ... τι θα κάνω στη ζωή μου σε ένα τόσο σοβαρό θέμα . Πως σου υποδεικνύει το σωστό και το λάθος ;; 

  • Μου αρέσει 1

NTTHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Just now, Kath22 είπε:

Κι εγώ χριστιανη ορθοδοξη είμαι. Δε θελω να σκανδαλισω καμία κοπέλα στη προσπάθεια της. Αλλά κ από κηρύγματα που έψαξα καθώς κ από θρησκευτικά σαιτ είναι κάθετα αντίθετοι. Δε ξέρω αφού εσύ έχεις την ευλογία καλά κάνεις κ προχωράς. Εύχομαι καλή επιτυχία κορίτσι μου

Ακομα και σε μοναστηρια που εχω παραβρεθει,κανενας μοναχος,η μοναχη δεν μου ειπε λαθος αυτο που κανω....Μηπως εννοει για τα εμβρυα που θα μεινουν πισω;μπορεις να του εξηγησεις...

Υπαρχουν βεβαια και μυαλα παλια,αλλα ξερω οτι η θρησκεια μας στηριζει την υπογονιμοτητα....επισης ξερεις ποσους ιερεις εχω δει σε κεντρα εξωσωματικης που προσπαθουν;;;αρκετα ζευγαριααα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Kath22 είπε:

Αν μπεις και ψάξεις θα δεις. Είναι κάθετα αντίθετοι. Το λέω με όλη την αγάπη γιατί βρήκα τοίχο μπροστά μου

 

Έχεις δίκιο στη παρατήρηση που κάνεις. Κι αν το ψάξεις θα δεις ότι το λέει κ επίσημα η ορθόδοξη εκκλησία ότι είναι κάτι που προέκυψε τα τελευταία χρόνια κ ότι είναι αντίθετη. Τα παιδιά τα δίνει μόνο ο Χριστός. Κ έρχονται μετά από ερωτική πράξη. Σε ζευγάρι φυσικά που είναι παντρεμένο με θρησκευτικό γάμο. Οι πνευματικοι συμβουλεύουν κ λένε τι θέλει ο Χριστός. Η τελική απόφαση είναι δική μας. Σ'ευχαριστω για το χρόνο σου. ❤️

Τι θέλει ο Χριστός ;; Φαντάζομαι ότι ο Χριστός θέλει το καλό και μόνο . Που το κακό εδώ ;; 

  • Μου αρέσει 1

NTTHp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Kath22 είπε:

Κι εγώ χριστιανη ορθοδοξη είμαι. Δε θελω να σκανδαλισω καμία κοπέλα στη προσπάθεια της. Αλλά κ από κηρύγματα που έψαξα καθώς κ από θρησκευτικά σαιτ είναι κάθετα αντίθετοι. Δε ξέρω αφού εσύ έχεις την ευλογία καλά κάνεις κ προχωράς. Εύχομαι καλή επιτυχία κορίτσι μου

 

Just now, λουκουμαδακι είπε:

Σου εξήγησε γιατί; Αν είναι για τα έξτρα έμβρυα που μπορεί να δημιουργηθούν και να μη τα χρησιμοποιήσετε ποτέ και σε απασχολεί μπορείς να κάνεις φυσικούς κύκλους ώστε να μην έχεις πλεόνασμα. 

Όχι δεν είναι αυτό 

Οι πνευματικοί δεν είναι αντίθετοι με την εξωσωματική 

Αλλά με τον αυνανισμό 

Και επειδή για να γίνει εξωσωματική και να πάρουν σπέρμα θα πρέπει να γίνει αυτή η διαδικασία 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, alexandra82 είπε:

Ακομα και σε μοναστηρια που εχω παραβρεθει,κανενας μοναχος,η μοναχη δεν μου ειπε λαθος αυτο που κανω....Μηπως εννοει για τα εμβρυα που θα μεινουν πισω;μπορεις να του εξηγησεις...

Υπαρχουν βεβαια και μυαλα παλια,αλλα ξερω οτι η θρησκεια μας στηριζει την υπογονιμοτητα....επισης ξερεις ποσους ιερεις εχω δει σε κεντρα εξωσωματικης που προσπαθουν;;;αρκετα ζευγαριααα

Μπορείς να μου πεις αν σου είναι εύκολο μοναστηρι που ευλογει την εξωσωματική? Να πάω αν είναι. Μένω θεσνικη αλλά αν δεν είναι παρά πολύ μακριά θα πάω. Σευχαριστω κ πάλι να είσαι καλά. Εύχομαι υγεία Η Παναγία να ναι μαζί σου

Just now, Ellidr είπε:

 

Όχι δεν είναι αυτό 

Οι πνευματικοί δεν είναι αντίθετοι με την εξωσωματική 

Αλλά με τον αυνανισμό 

Και επειδή για να γίνει εξωσωματική και να πάρουν σπέρμα θα πρέπει να γίνει αυτή η διαδικασία 

Σωστά. Αυτό μου το ανέφερε ο πνευματικος μου. Μάλλον κ αυτο

Just now, Summer love είπε:

Τι θέλει ο Χριστός ;; Φαντάζομαι ότι ο Χριστός θέλει το καλό και μόνο . Που το κακό εδώ ;; 

Το κακό είναι ότι το παιδί θα γίνει με τη παρέμβαση ανθρώπων κ όχι με τη θέληση του Θεού. Ο άνδρας θα αυνανιστει επίσης αμαρτία. Το έμβρυο τις πρώτες ημέρες δε θα είναι στη μήτρα κ έχει ανάγκη από τη πρώτη στιγμή την θαλπωρή της μητέρας. Επίσης αν καταστραφοθν έμβρυα που δε θα κυοφορηθουν είναι φόνος. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Kath22 είπε:

Αν μπεις και ψάξεις θα δεις. Είναι κάθετα αντίθετοι. Το λέω με όλη την αγάπη γιατί βρήκα τοίχο μπροστά μου

 

Έχεις δίκιο στη παρατήρηση που κάνεις. Κι αν το ψάξεις θα δεις ότι το λέει κ επίσημα η ορθόδοξη εκκλησία ότι είναι κάτι που προέκυψε τα τελευταία χρόνια κ ότι είναι αντίθετη. Τα παιδιά τα δίνει μόνο ο Χριστός. Κ έρχονται μετά από ερωτική πράξη. Σε ζευγάρι φυσικά που είναι παντρεμένο με θρησκευτικό γάμο. Οι πνευματικοι συμβουλεύουν κ λένε τι θέλει ο Χριστός. Η τελική απόφαση είναι δική μας. Σ'ευχαριστω για το χρόνο σου. ❤️

Σε αρκετά δημοσιεύματα διάβασα ότι είναι αντίθετη η Εκκλησία διότι ο Θεός δίνει μόνο τα παιδια και ότι θεωρείται μοιχεία η δωρεά γεννητικού υλικού.  Ομως ολα αυτα δεν είναι παρά οπτική της εκάστοτε ηγεσίας της εκκλησιας! Και γιατί να μη θεωρήσουμε ότι ο Θεός ορίζει αν θα πετύχει η εξωσωματική ή οχι; Γιατί να μη θεωρήσουμε τη δωρεά γεννετικου υλικού ως μεταμόσχευση όπως πχ του νεφρού Και γιατι να μην  θεωρήσουμε και όλη τη διαδικασία της εξωσωματικής ως θεραπεία του αναπαραγωγικού συστηματος; Με την ίδια λογική θα έπρεπε να ακυρώσουμε ολόκληρη την ιατρική επιστήμη και να δεχτούμε την οποιαδήποτε πάθηση! Δεν ξερω από εξωσωματικής, βλέπω ότι σου λένε παραπανω ότι μπορείς να μην αφήσεις κατεψυγμένα έμβρυα αν αυτό είναι το ηθικό κόλλημα. Πάντως υπάρχουν και αρκετά δημοσιεύματα από τη μητρόπολη που τονίζουν πως η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και ο τι Η εκκλησία οφείλει να λαμβάνει υπόψη κάθε φορά τα δεδομένα αλλα και να επικαιροποιησει γενικα τις θέσεις της. Καλή τύχη σε ό,τι αποφασίσεις 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

Just now, Annette είπε:

Καλα εδω καποιοι «πνευματικοι» διαφωνουν και με την χρηση μασκας στην εκκλησια...

Ναι μόνο που αυτή τη στιγμή μιλάμε για εξωσωματικη❤️❤️❤️

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...