Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Angot είπε:

      σήμερα εχω ελαφρώς πονάκια κοιλιτσα κ μέση! αλλά ισα ενόχληση! με πιάνουν 1 φορά τη βδομάδα , πίνω ένα ντεπονακι κ περνάει! το πρωί βέβαια ξύπνησα με τόση ενέργεια που ήθελα να βγω κ έξω…. 🙄 αύριο εχω το ντοπλερ και αν είναι όλα οκ και μας επιτρέψει ο γιατρός θα κάτσουμε με τον άντρα μ  1 ωριτσα  έξω για φαγητό … 

      Όλα οκ θα είναι και θα πάτε για το φαγητό σας!!!! 🥰

      πρίν από 48 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Ναι,είναι αυτής της φιλοσοφίας ο γιατρός μου.Και μετά την πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια,είχαμε αφήσει κενό ένα μήνα και μετά προσπάθησα ξανά. Μακάρι να πετύχει αυτή τη φορά ❤️

      Συγχαρητήρια και για τη χοριακη! Είναι σούπερ ❤️ 🥰 Με το καλό μια τελειομηνη,γλυκιά εγκυμοσύνη 🥰 

      Σε ευχαριστώ κορίτσι μου! 🥰Το ξέρεις και συ ότι περιμένω να δω χοριακη την Τετάρτη....είναι σημαντική...

      Μπράβο τον γιατρό σου που σκέφτεται το καλυτερο για σενα και μπράβο και σένα που τον εμπιστεύεσαι τόσο! Ειναι πολύ σημαντικό. Και μένα ο γιατρός μου είναι πρώτα άνθρωπος και μετά και άριστος  γιατρός και νιώθω πολλή ασφάλεια. Έχω γνωρισει στα τόσα χρόνια πολλούς γιατρούς εξωσωματικέης, 2 ξεχωρίζω μονο!! 

Αχ αυτό το τσιγαρο


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια.ειναι η πρώτη φορά που γράφω και αν δεν το συνηθίζω σαν ιδιοσυγκρασία να μοιράζομαι τις σκέψεις μου εδώ νιώθω ότι το έδαφος είναι πρόσφορο. Είμαι στον πρώτο μήνα της κύησης και το μείζον πρόβλημα μου είναι το κάπνισμα.σημειωτεον ότι είμαι φανατική καπνίστρια εδώ και είκοσι χρόνια. Από τότε που πήρα τα αποτελέσματα του τεστ το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν τι θα κάνω με αυτό το διάολο. Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω καταφέρει να τι κόψω. Με πολύ κόπο το πήγα στα έξι τσιγάρα την ημέρα από τριάντα που έκανα. Νιώθω ενοχές άπειρες αλλά δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ..βοήθεια κορίτσια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπορείς να διαβάσεις τι προκαλεί στα έμβρυα οποτε να μπεις σε μια ενοχική κατάσταση. Αν θέλεις μπορώ να σου τα απαριθμήσω.

 Να κανεις βελονισμό.

 Να πάρεις εναλλακτικά σκευάσματα που δίνουν στα φαρμακεία.

 Για μενα ηταν περισσότερο στο μυαλό γιατι δεν κάπνιζα πάνω απο έξι τσιγάρα την μερα, παρά θεμα εθισμού θεωρω ηταν,που επισης κάπνιζα 20 χρόνια.  Και να βάλεις στο μυαλό σου οτι δεν θα το κόψεις για πάντα, λιγο καιρό υπομονη θα κανεις.

Για να καπνίζεις 20 χρόνια δεν εισαι καμια πιτσιρικά, μπορείς να ζυγίσεις την κατάσταση,

  • Μου αρέσει 2

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, georgia.de.33 είπε:

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια.ειναι η πρώτη φορά που γράφω και αν δεν το συνηθίζω σαν ιδιοσυγκρασία να μοιράζομαι τις σκέψεις μου εδώ νιώθω ότι το έδαφος είναι πρόσφορο. Είμαι στον πρώτο μήνα της κύησης και το μείζον πρόβλημα μου είναι το κάπνισμα.σημειωτεον ότι είμαι φανατική καπνίστρια εδώ και είκοσι χρόνια. Από τότε που πήρα τα αποτελέσματα του τεστ το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν τι θα κάνω με αυτό το διάολο. Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω καταφέρει να τι κόψω. Με πολύ κόπο το πήγα στα έξι τσιγάρα την ημέρα από τριάντα που έκανα. Νιώθω ενοχές άπειρες αλλά δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ..βοήθεια κορίτσια...

Κοριτσι μου γλυκο ακου απο μια πρωην φανατικη καπνιστρια σαν εσενα.Περσι τα Χριστουγεννα εφαγα παλι την φλασια και γυρισα ηλεκτρονικο γιατι μυριζαν απιστευτα τα μαλλια μου το βραδυ.Ξυπνουσα στον υπνο μου και πηγαινα να κανω μπανιο!!!Μενω εγκυος καραντινα νουμερο 1....4 και 5 εβδομαδα εγκυμοσυνης τραβουσα 4-5 τζουριτσες την μερα με ολες τις ενοχες μου.Καπου εκει κοντα στο Πασχα ξεκινανε οι εμετοι και απο τοτε δεν αγγιξα ουτε για αστειο,ουτε να το μυρισω!Το ιδιο και για το καφε που λατρευα!!!Οποτε για αρχη κοψε τον καφε( θα δεις μεγαλη διαφορα εκει το πρωι) και απλα προσπαθησε να αντιληφθεις την "νεα" πραγματικοτητα σου.Νομιζω ειναι και θεμα καθαρα εγκεφαλικο-εξαρτησης.Νομιζω η μητροτητα θα υπερισχυσει και θα τα πεταξεις σε ενα συρταρι και εσυ!!

Καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη να εχεις!

  • Μου αρέσει 1

ibK9p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, georgia.de.33 είπε:

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια.ειναι η πρώτη φορά που γράφω και αν δεν το συνηθίζω σαν ιδιοσυγκρασία να μοιράζομαι τις σκέψεις μου εδώ νιώθω ότι το έδαφος είναι πρόσφορο. Είμαι στον πρώτο μήνα της κύησης και το μείζον πρόβλημα μου είναι το κάπνισμα.σημειωτεον ότι είμαι φανατική καπνίστρια εδώ και είκοσι χρόνια. Από τότε που πήρα τα αποτελέσματα του τεστ το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν τι θα κάνω με αυτό το διάολο. Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω καταφέρει να τι κόψω. Με πολύ κόπο το πήγα στα έξι τσιγάρα την ημέρα από τριάντα που έκανα. Νιώθω ενοχές άπειρες αλλά δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ..βοήθεια κορίτσια...

Σε καμια περιπτωση δε θελω να υποστηρίξω τη συνεχιση του τσιγαρου.

Ομως,για καπνιστριες,ξερω πολλες κοπελες των οποιων ο γιατρος συστησε εφοσον δε μπορουν να το κοψουν να το ελαττώσουν οσο πιο πολυ γινεται σταδιακα.Κι εγω κανω κανενα τσιγαρο που και που και προκειμενου να γεμιζω το μωρο μου με τοξικο αγχος,το διαχειριζομαι κατ αυτο τον τροπο.

Η περιοδος της εγκυμοσυνης ειναι μια τρομερα στρεσογονος περιοδος για τη γυναικα και εξαρτήσεις οπως το τσιγαρο δεν κοβονται μαχαιρι ετσι απλά.

Να σου πω οτι επειδη μου αρεσε τρομερα και να βγαινω και να πινω τα ποτακια μου και μου ελειψε κι αυτο πολυ,που και που επισης πινω κανένα ποτακι.Δεν εχω τυψεις διοτι πολυ απλα ξερω ότι σ αυτο το βαθμο δεν προκαλειται καποια βλαβη στο μωρο κι ειμαι κι εγω πιο χαρουμενη.

Κατα τα αλλα,λογια εξω απ το χορό και μιδρους σιγουρα μπορούμε να εξαπολυουμε ευκολα,αντι να κοιταμε την καμπουρα μας...

  • Μου αρέσει 3

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω και εγώ να διαβάσεις και να δεις βίντεο με το τι προκαλεί στο έμβρυο.επειτα αν δεν μπορείς να το κόψεις μαχαίρι απ το να νιώθεις το στερητικό σύνδρομο, λένε κ οι γιατροί να κάνεις μέχρι 5 την ημέρα νομίζω.Αλλα για μένα είναι οοοολα μέσα στο μυαλό,ένα κλικ να γυρίσεις τον διακόπτη θέλει για το καλό του μωρού σου...και εγώ καπνιστρια,έγκυος στο 3ο.σε όλες τις εγκυμοσύνες το έκοβα μαχαίρι,αλλά μετά τις γέννες το άρχιζα πάλι.

  • Μου αρέσει 2

NmUgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@ranial83 Kai @Popaki2011 συγχαρητήρια ! Ειμαστε γυναίκες με δυναμη και θέληση αυτο περιμένει να ακουσει η @georgia.de.33 γι αυτο μας έγραψε το κορίτσι όχι για να δώσουμε άφεση αμαρτιών και να τον κάνουμε σαν τα μούτρα μας τον αλλον, με τις οδηγίες ασοβαρων γιατρών.

 Georgia μου εισαι χαρούμενη που εισαι εγκυος ; Το ήθελες αυτο το μωρο ; Θα κανεις τα πάντα για να το φέρεις στον κόσμο υγιες, θα βάλεις το εγω σου στην άκρη για λίγους μηνες , θα κανεις πολυ όμορφες σκέψεις για το πλασματάκι που έρχεται και θα του τα δώσεις ολα απλόχερα. Εισαι μανούλα πλεον. Με το καλο!

  • Μου αρέσει 11

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, georgia.de.33 είπε:

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια.ειναι η πρώτη φορά που γράφω και αν δεν το συνηθίζω σαν ιδιοσυγκρασία να μοιράζομαι τις σκέψεις μου εδώ νιώθω ότι το έδαφος είναι πρόσφορο. Είμαι στον πρώτο μήνα της κύησης και το μείζον πρόβλημα μου είναι το κάπνισμα.σημειωτεον ότι είμαι φανατική καπνίστρια εδώ και είκοσι χρόνια. Από τότε που πήρα τα αποτελέσματα του τεστ το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν τι θα κάνω με αυτό το διάολο. Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω καταφέρει να τι κόψω. Με πολύ κόπο το πήγα στα έξι τσιγάρα την ημέρα από τριάντα που έκανα. Νιώθω ενοχές άπειρες αλλά δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ..βοήθεια κορίτσια...

Κοριτσι μου δεν έχω καπνίσει ποτέ...και είχα την μια από τρεις εγκυμοσύνες που έχασα να είναι λόγω μιας βασικης βιταμίνης που έλειπε με αποτέλεσμα το μωρό να ειναι( δεν στο περιγράφω) και έχω παραδείγματα γυναικών που δεν έκοψαν τίποτα κ γέννησαν παιδιά υγιή...συγγενικό μου πρόσωπο να βγάλει εγκυμοσύνη με τσιγάρα κ φραπέδες 38 χρονών....ήταν όμως απλά η θέα τύχη...για μια έλλειψη βιταμίνης κ ακόμα χτυπάω το κεφάλι μου πως τότε 37 χρονών γυναίκα ξεκίνησα για εγκυμοσύνη με άδεια αποθήκη φολικού....ότι περνάει από το χέρι μας θα κάνουμε να έχουν υγεια τα πολύτιμα αυτά μικρά που στέλνει ο Θεός και να το πιστέψεις ότι είναι η λιγότερη θυσία που θα σου ζητηθεί στο ταξίδι της μητρότητας...έχεις δρόμο...αν και πιστεύω μετά την έκτη εβδομάδα που αρχίζουν στις περισσότερες οι παραξενιές δεν θα μπορείς κιόλας.ετδι κόβωντας καφέ κοπεί κ το άλλο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Joka είπε:

 

 

Κοριτσι μου,στα 42 μου εχω μια πολυ καλη εγκυμοσυνη κι ενα υγιεστατο μωρο.Στην εγκυμοσυνη δε στερηθηκα απολύτως τιποτα,δεν την αντιμετωπισα ποτέ φοβικα.Μειωσα μονο ορισμενα πραγματα,δε στερηθηκα ομως τιποτα απολυτως!!!

Καφε και κανενα τσιγαρακι που και που δεν εκοψα ποτέ,ουτε στην αρχη ουτε τωρα που μπαινω στον 7ο.

Εχω βεβαια συμμαχο και μια εξαιρετικη γιατρο η οποια ειναι συμφωνη σε ολα,αλλωστε κι εκεινη εκανε παιδι στην ηλικια μου και ως γυναικα μας καταλαβαινει απολυτα.

Να θυμασαι οτι η εγκυμοσύνη ειναι μια φυσιολογικη κατασταση κι οχι περιοδος στερησεων.Το βασικοτερο ειναι να εισαι εσυ χαρουμενη και ηρεμη για να ειναι και το μωρο χαρουμενο και υγιές.

Υστεριες,στερησεις και τοξικό αγχος προξενουν μεγαλυτερη βλαβη στο μωρο.

Ισχυει φυσικα οτι οι γιατροι επιτρεπουν μερικα τσιγαρα την ημερα.

Το ειχα γραψει κι εγω παλιοτερα και πέσανε όλες οι "μανούλες του facebook" να με φάνε.

Οποτε μην αγχεσαι μ αυτο και κοιτα ν απολαυσεις την εγκυμοσυνη σου.

ΥΓ.20 χρονια καπνιστρια κι εγω

 

 

  • Μου αρέσει 3

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, georgia.de.33 είπε:

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια.ειναι η πρώτη φορά που γράφω και αν δεν το συνηθίζω σαν ιδιοσυγκρασία να μοιράζομαι τις σκέψεις μου εδώ νιώθω ότι το έδαφος είναι πρόσφορο. Είμαι στον πρώτο μήνα της κύησης και το μείζον πρόβλημα μου είναι το κάπνισμα.σημειωτεον ότι είμαι φανατική καπνίστρια εδώ και είκοσι χρόνια. Από τότε που πήρα τα αποτελέσματα του τεστ το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν τι θα κάνω με αυτό το διάολο. Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω καταφέρει να τι κόψω. Με πολύ κόπο το πήγα στα έξι τσιγάρα την ημέρα από τριάντα που έκανα. Νιώθω ενοχές άπειρες αλλά δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ..βοήθεια κορίτσια...

Καλημέρα κορίτσι μου!

Ήμουν καπνίστρια 13χρονια(οκ όχι κ 30 την ημέρα αλλά μισό πακέτο το έκανα..) κ επίσης από τα άτομα που απλά δεν ήθελα να το βγάλω από τη ζωή μου..δλδ όταν μου έλεγαν "καλύτερα να το κόψεις" έλεγα πως "εγώ το τσιγάρο το αγαπώ κ δε θέλω να το κόψω!" Βέβαια τα τελευταία 3 χρόνια έκανα iqos αλλά με νικοτίνη κανονικά..απλα ευτυχώς δεν μύριζε τόσο κ με είχε βολεψει αυτό!

Πριν 1.5 χρόνο πέρασα τη πιο στρεσογόνα περίοδο της ζωής μου (για άσχετους από την εγκυμοσύνη λόγους) με κρίσεις πανικου από το άγχος κτλ..το καλύτερο αυτής της φάσης ξέρεις τι ήταν? Ότι ανακάλυψα πόσο δυνατή ήμουν που τα ξεπερασα όλα κ πόσο άχρηστο το τσιγάρο που ενώ το είχα όχι απλά δε με βοήθησε σε κάτι τότε(που λένε κ καλά ότι το θέλω όταν αγχώνομαι κ ότι αν το κόψω θα έχω άγχος κ στέρηση κ μλκιες) αλλά μου χειροτέρευε το αναπνευστικό σε συνδυασμό με το άγχος..

Έτσι πήρα ένα όμορφο βράδυ την απόφαση να το κόψω. Από το επόμενο πρωί απλά όπως είπε μια φίλη παραπάνω, γύρισα τον διακόπτη κ ήταν σαν να μην κάπνισα ΠΟΤΕ!! Φυσικά είχα στο μυαλό μου πως αν το θελήσω πχ σε μια έξοδο ή κάτι θα μου το επιτρέψω (το έκανα για να μη νιώσω ότι στερούμε αλλά ότι απλά κάνω το καλύτερο για εμένα!) 10 ημέρες δεν το αγγιξα, από την 2η εβδομαδα ήδη άρχισε να μου βρωμάει τρομερά κ το ηλεκτρονικό του άντρα μου κ όλα! Την 3η εβδομαδα έκανα μια τζούρα κ ήθελα να κάνω εμετό..

Μετά από 2 μήνες έκανα μια τζούρα κ πηγα να πνιγώ ακριβώς σαν πρωτάρα!

1.5 χρόνο μετά δεν το σκέφτομαι/ζηλεύω καν!! Απολαμβάνω κάθε γεύση στο καφέ κ το ποτό μου χωρίς να είναι μίξη τσιγαριλας κ πίστεψε με,έχουν μεγάλη διαφορά!!

Θα μου πεις απλά σου λέω την εμπειρία μου στο κόψιμο κ δεν έχει σχέση με εγκυμοσυνη ναι οκ,έτυχε κ το έκανα νωρίτερα γτ κ εγώ 7μηνες αφότου το έκοψα έμεινα έγκυος αλλά να σου πω κάτι? Θεωρώ απλά μεγάλη ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΊΑ ότι η περίοδος της εγκυμοσύνης είναι στρεσογόνα κτλ κτλ κ είναι πιο δύσκολο το κόψιμο!!

Πως είναι κάτι δύσκολο όταν αφορά το παιδί μας?? Πως είναι κάτι δυσκολο για μια μάνα?? Αν θεωρούμε δύσκολο μια μηδαμινή θυσία σε κόψιμο κάποιας έστω αγαπημένης συνήθειας μας για το μωρό μας ,δυστυχώς πιστεύω θα φάμε πολλά χαστούκια μετά που θα αντιληφθούμε πόσα πρέπει να θυσιάσουμε για εκείνα! Οπότε γτ αυτό να μην είναι μια καλή αρχή συνειδητοποιησης των νέων μας ευθυνών απέναντι σε αυτό το αγγελούδι? 

Σκέψου τα όλα αυτά κ όσα σου είπαν τα κορίτσια κ για να μπαίνεις στη διαδικασία να ζητάς τη βοήθεια μας είμαι βέβαια ότι το θες,οπότε άσε τις δικαιολογίες φίλη κ απλά κάνε ένα restart,μπορείς κ ξέρεις γτ ? Γιατί είσαι μανούλα ήδη!!

Καλή επιτυχία,θα περιμένω νέα σου!

Just now, Joka είπε:

 

Κοριτσι μου,στα 42 μου εχω μια πολυ καλη εγκυμοσυνη κι ενα υγιεστατο μωρο.Στην εγκυμοσυνη δε στερηθηκα απολύτως τιποτα,δεν την αντιμετωπισα ποτέ φοβικα.Μειωσα μονο ορισμενα πραγματα,δε στερηθηκα ομως τιποτα απολυτως!!!

Καφε και κανενα τσιγαρακι που και που δεν εκοψα ποτέ,ουτε στην αρχη ουτε τωρα που μπαινω στον 7ο.

Εχω βεβαια συμμαχο και μια εξαιρετικη γιατρο η οποια ειναι συμφωνη σε ολα,αλλωστε κι εκεινη εκανε παιδι στην ηλικια μου και ως γυναικα μας καταλαβαινει απολυτα.Ολα τ αλλα ειναι παλιακά, για ομαδες οπως "οι μανουλες του facebook".

Να θυμασαι οτι η εγκυμοσύνη ειναι μια φυσιολογικη κατασταση κι οχι περιοδος στερησεων.Το βασικοτερο ειναι να εισαι εσυ χαρουμενη και ηρεμη για να ειναι και το μωρο χαρουμενο και υγιές.

Υστεριες,στερησεις και τοξικό αγχος προξενουν μεγαλυτερη βλαβη στο μωρο.

 

 

Τη κάνεις ρε φίλη? Μπήκες 7ο?? Φτου φτου να σου πάνε όλα υπέροχα κ σύντομα να έχεις αγκαλίτσα το νινακι σου!!( Χμμμ κάπου τα είχαμε ξανά πει αλλά δε θυμάμαι που)!!

Αντιλαμβάνομαι ότι η απαντηση της @Καντι σε ξένισε κ αυτή είναι η δική σου απάντηση σε εκείνη ουσιαστικά.

2 πράγματα μόνο θα πω κ ο λόγος που το κάνω κ παρεμβαίνω ενώ δε με αφορά είναι επειδή το θέμα "ανήκει" στην Georgia που το ανέβασε κ μπορούμε απλά να παραθέσουμε τη γνώμη μας η κάθε μία χωρίς να μπούμε σε μεταξύ μας διαμάχες κ διχασμούς.

1ον κατανοώ τη λογική σου του να μη στερουμαστε τίποτε στην εγκυμοσύνη κ πως είναι μια φυσιολογική περίοδος που δε χρειάζεται να την αντιμετωπίσουμε "φοβικά" και ισχύει απόλυτα αυτό! Όμως δε πρέπει να μπερδεύουμε τη "φοβική" αντιμετωπιση με την ανεύθυνη!

Δε το λέω ως απόντα στη δική σου διαχείριση της εγκυμοσύνης σου αλλά για να μην μπερδεύονται όσες διαβάζουν το θέμα. Κάθε τι σίγουρα έχει κ ως παράγοντα τη τύχη οπότε ναι μπορεί μια μανούλα με τη πιο "υγιεινή" ζωή να έχει μια κακη εγκυμοσυνη που ίσως να μη πάει καλά κ μια μανούλα που "ξεδινει" κ λίγο να έχει μια υγιέστατη εγκυμοσυνη κ όλα να πάνε κατ ευχήν!

Διερωτομαι όμως εγώ,αξίζει να το διακυνδινευουμε? Και επίσης,γιατί μας είναι τόσο δύσκολο να κάνουμε μια θυσία για κάτι που θέλαμε τόσο πολύ? Για το ίδιο μας το παιδί.. αν ξέραμε πόσες θυσίες(θα χάνουμε τον ύπνο μας,τις εξόδους μας,φίλους που δε θα μπορούν να ακολουθήσουν στους καινούργιους μας ρυθμούς,οικονομικά θα ζοριστουμε γτ χρηματα που είχαμε για εμάς θα πηγαίνουν κ στις ανάγκες του παιδιού κτλ κτλ) θα χρειαστεί να κάνουμε κ αργότερα για εκείνο θα φαινόταν μηδαμινή αυτή η "θυσία"..

2ον το ότι τα βρίσκεις εσύ με τη γιατρό σου γτ έχετε κοινές απόψεις ή εγώ με τον δικό μου ιατρό δε σημαίνει πως ο ένας είναι "παλαιομοδιτης" ή η άλλη "μοντέρνα" κάθε γιατρός έχουμε δει έχει διαφορετικές απόψεις κ τρόπο νοσηλείας κ νομίζω όσες είμαστε σε ομάδες εδώ το έχουμε διαπιστώσει λέγοντας ιστορίες δικές μας με τους γιατρούς μας κ ακούγοντας άλλων κοριτσιών.. ΟΜΩΣ υπάρχουν κάποιοι κοινοί κανόνες βάση ΠΟΥ κ του ελληνικού υπουργείου υγείας που δεν χωρούν αμφισβήτηση..ένας από αυτους ειναι το κόψιμο αλκοόλ κ τσιγάρου στην κύηση για τις βλάβες που μπορεί να προκαλέσουν στο εμβρυο. Κ ξαναλέω δέχομαι ότι γεννιούνται κ υγιή παιδιά αλλά θα παίζουμε με τις πιθανότητες? Εγώ δε θα το έκανα ποτέ προσωπικά..από εκεί κ ύστερα σέβομαι κάθε επιλογή της κάθε γυναίκας/μητέρας κ δεν έρχομαι σε αντιπαράθεση για αυτό ξεκαθαρίζω!

Τα λέω μόνο κ μόνο για όσες ακόμη διαβάζουν να ψάχνουν καλά με δική τους έρευνα(υπάρχει άπλετη πληροφόρηση για όλα στο διαδίκτυο) κ ας ρωτάνε κ δύο κ τρεις γιατρούς !!

Καλές εγκυμοσύνες φουσκωκοιλιτσες,όλα θα πάνε υπέροχα!!

  • Μου αρέσει 12
Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

 

Κοριτσι μου,στα 42 μου εχω μια πολυ καλη εγκυμοσυνη κι ενα υγιεστατο μωρο.Στην εγκυμοσυνη δε στερηθηκα απολύτως τιποτα,δεν την αντιμετωπισα ποτέ φοβικα.Μειωσα μονο ορισμενα πραγματα,δε στερηθηκα ομως τιποτα απολυτως!!!

Εχω βεβαια συμμαχο και μια εξαιρετικη γιατρο η οποια ειναι συμφωνη σε ολα,αλλωστε κι εκεινη εκανε παιδι στην ηλικια μου και ως γυναικα μας καταλαβαινει απολυτα.

Να θυμασαι οτι η εγκυμοσύνη ειναι μια φυσιολογικη κατασταση κι οχι περιοδος στερησεων.Το βασικοτερο ειναι να εισαι εσυ χαρουμενη και ηρεμη για να ειναι και το μωρο χαρουμενο και υγιές.

Υστεριες,στερησεις και τοξικό αγχος προξενουν μεγαλυτερη βλαβη στο μωρο.

 

 

Ειλικρινά @Joka και με το χέρι στην καρδιά πες μας γιατί το κάνεις αυτό; Είναι τόση μεγάλη η ανάγκη της επίδειξης μιας τέλειας εγκυμοσύνης η τόση ανάγκη για κόντρα με συγκεκριμένα μέλη; Θα σου μιλήσω πολύ ανοιχτά και χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης σεβόμενη και την εγκυμοσύνη σου και το μωρό σου. Σε αυτό το φόρουμ έχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη εξαιρετική κλπ κλπ τα ξέρεις τα έχεις γράψει αρκετές φορές. Στο άλλο φόρουμ έχεις μια εγκυμοσύνη με ποσοστό προεκλαμψίας αποκόλληση θεματακι με την ανάπτυξη εμβρύου εκανες αμνιοπαρακέντηση κλπ κλπ. Είσαι έξυπνος άνθρωπος και διαβασμένη.  σου έτυχαν αυτές οι μικροαναποδιες και είμαι σίγουρη ότι σε ό,τι έψαξες και διάβασες σε όλα βρήκες μπροστά σου το τσιγάρο και το αλκοόλ. Θα πίστευε κανείς το λοιπόν ότι ακόμα και αν τίποτε από αυτά δεν είχε να κάνει με τη δική σου εγκυμοσύνη θα ήσουν ένα τσικ πιο προσεκτική στο τι θα έγραφες σε μια κοπέλα που έχει θέμα με το τσιγάρο. Απορίας άξιο το λοιπόν πως το παρουσιάζεις σαν κάτι τόσο χαλαρό και χαχα δεν τρέχει και τίποτα και αλκοόλ και τσιγαρακι και εγώ που όλα τα κάνω έχω μια τέλεια εγκυμοσύνη. Εμμέσως πλην σαφώς προτρέπεις τη μη διακοπή με επίθεση μάλιστα σε άλλο μέλος με λέξεις όπως υστερίες που απλά λέει μια πραγματικότητα ο,τι όσοι καπνίζουν δεν πρέπει να το φέρουν ελαφρώς και ναι πρέπει να κάνουν τη "θυσία" να το κόψουν. 

Ειλικρινά όλες είπαμε τέλος στοπ ας μην έρθουμε ξανά σε αντιπαράθεση η κοπέλα έχει τα θέματα της είναι αγχωμενη στεναχωρημένη όλα καλά πάμε παρακάτω η κάθε μία με την εγκυμοσύνη της να είναι καλά να φέρουμε γερά παιδιά στον κόσμο. 

Αλλά με συγχωρείς παρά πολύ αυτό δεν μπορώ να το δεχτώ σαν άνθρωπος. Το να φωνάζω δες με εμένα που καπνίζω και πίνω είμαι σούπερ τέλεια (ενώ δεν ισχύει) και να γράφω μόνο και μόνο για να πάω κόντρα και να πω υστερικό ένα μέλος που λέει τα αυτονόητα για ποιο λόγο γίνεται ;

Στο βωμό της τελειότητας, που θέλεις για τους λόγους σου να παρουσιάζεις και καλά κάνεις ότι θες μπορείς να γράφεις όπου το θες, προτρέπεις έγκυες να ακολουθήσουν το παράδειγμα σου; Δεν σκέφτεσαι ότι μπορεί κάποια να έχει άλλη κατάληξη από τη δική σου; Έπαθες τόσα διάβασες τόσα στάνταρ είδες τσιγάρο αλκοόλ στις πρώτες θέσεις για πιθανά προβλήματα και απλά γράφεις ότι έγραψες; Λυπάμαι πάρα πολύ που για λόγους προσωπικής προβολής και κόντρας διαβάζουν έγκυες ότι γράφεις σε αυτό το θέμα. Πολλά περίμενα από εσένα αυτό ποτέ.  

  • Μου αρέσει 6

 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Renez είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου!

Ήμουν καπνίστρια 13χρονια(οκ όχι κ 30 την ημέρα αλλά μισό πακέτο το έκανα..) κ επίσης από τα άτομα που απλά δεν ήθελα να το βγάλω από τη ζωή μου..δλδ όταν μου έλεγαν "καλύτερα να το κόψεις" έλεγα πως "εγώ το τσιγάρο το αγαπώ κ δε θέλω να το κόψω!" Βέβαια τα τελευταία 3 χρόνια έκανα iqos αλλά με νικοτίνη κανονικά..απλα ευτυχώς δεν μύριζε τόσο κ με είχε βολεψει αυτό!

Πριν 1.5 χρόνο πέρασα τη πιο στρεσογόνα περίοδο της ζωής μου (για άσχετους από την εγκυμοσύνη λόγους) με κρίσεις πανικου από το άγχος κτλ..το καλύτερο αυτής της φάσης ξέρεις τι ήταν? Ότι ανακάλυψα πόσο δυνατή ήμουν που τα ξεπερασα όλα κ πόσο άχρηστο το τσιγάρο που ενώ το είχα όχι απλά δε με βοήθησε σε κάτι τότε(που λένε κ καλά ότι το θέλω όταν αγχώνομαι κ ότι αν το κόψω θα έχω άγχος κ στέρηση κ μλκιες) αλλά μου χειροτέρευε το αναπνευστικό σε συνδυασμό με το άγχος..

Έτσι πήρα ένα όμορφο βράδυ την απόφαση να το κόψω. Από το επόμενο πρωί απλά όπως είπε μια φίλη παραπάνω, γύρισα τον διακόπτη κ ήταν σαν να μην κάπνισα ΠΟΤΕ!! Φυσικά είχα στο μυαλό μου πως αν το θελήσω πχ σε μια έξοδο ή κάτι θα μου το επιτρέψω (το έκανα για να μη νιώσω ότι στερούμε αλλά ότι απλά κάνω το καλύτερο για εμένα!) 10 ημέρες δεν το αγγιξα, από την 2η εβδομαδα ήδη άρχισε να μου βρωμάει τρομερά κ το ηλεκτρονικό του άντρα μου κ όλα! Την 3η εβδομαδα έκανα μια τζούρα κ ήθελα να κάνω εμετό..

Μετά από 2 μήνες έκανα μια τζούρα κ πηγα να πνιγώ ακριβώς σαν πρωτάρα!

1.5 χρόνο μετά δεν το σκέφτομαι/ζηλεύω καν!! Απολαμβάνω κάθε γεύση στο καφέ κ το ποτό μου χωρίς να είναι μίξη τσιγαριλας κ πίστεψε με,έχουν μεγάλη διαφορά!!

Θα μου πεις απλά σου λέω την εμπειρία μου στο κόψιμο κ δεν έχει σχέση με εγκυμοσυνη ναι οκ,έτυχε κ το έκανα νωρίτερα γτ κ εγώ 7μηνες αφότου το έκοψα έμεινα έγκυος αλλά να σου πω κάτι? Θεωρώ απλά μεγάλη ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΊΑ ότι η περίοδος της εγκυμοσύνης είναι στρεσογόνα κτλ κτλ κ είναι πιο δύσκολο το κόψιμο!!

Πως είναι κάτι δύσκολο όταν αφορά το παιδί μας?? Πως είναι κάτι δυσκολο για μια μάνα?? Αν θεωρούμε δύσκολο μια μηδαμινή θυσία σε κόψιμο κάποιας έστω αγαπημένης συνήθειας μας για το μωρό μας ,δυστυχώς πιστεύω θα φάμε πολλά χαστούκια μετά που θα αντιληφθούμε πόσα πρέπει να θυσιάσουμε για εκείνα! Οπότε γτ αυτό να μην είναι μια καλή αρχή συνειδητοποιησης των νέων μας ευθυνών απέναντι σε αυτό το αγγελούδι? 

Σκέψου τα όλα αυτά κ όσα σου είπαν τα κορίτσια κ για να μπαίνεις στη διαδικασία να ζητάς τη βοήθεια μας είμαι βέβαια ότι το θες,οπότε άσε τις δικαιολογίες φίλη κ απλά κάνε ένα restart,μπορείς κ ξέρεις γτ ? Γιατί είσαι μανούλα ήδη!!

Καλή επιτυχία,θα περιμένω νέα σου!

Τη κάνεις ρε φίλη? Μπήκες 7ο?? Φτου φτου να σου πάνε όλα υπέροχα κ σύντομα να έχεις αγκαλίτσα το νινακι σου!!( Χμμμ κάπου τα είχαμε ξανά πει αλλά δε θυμάμαι που)!!

Αντιλαμβάνομαι ότι η απαντηση της @Καντι σε ξένισε κ αυτή είναι η δική σου απάντηση σε εκείνη ουσιαστικά.

2 πράγματα μόνο θα πω κ ο λόγος που το κάνω κ παρεμβαίνω ενώ δε με αφορά είναι επειδή το θέμα "ανήκει" στην Georgia που το ανέβασε κ μπορούμε απλά να παραθέσουμε τη γνώμη μας η κάθε μία χωρίς να μπούμε σε μεταξύ μας διαμάχες κ διχασμούς.

1ον κατανοώ τη λογική σου του να μη στερουμαστε τίποτε στην εγκυμοσύνη κ πως είναι μια φυσιολογική περίοδος που δε χρειάζεται να την αντιμετωπίσουμε "φοβικά" και ισχύει απόλυτα αυτό! Όμως δε πρέπει να μπερδεύουμε τη "φοβική" αντιμετωπιση με την ανεύθυνη!

Δε το λέω ως απόντα στη δική σου διαχείριση της εγκυμοσύνης σου αλλά για να μην μπερδεύονται όσες διαβάζουν το θέμα. Κάθε τι σίγουρα έχει κ ως παράγοντα τη τύχη οπότε ναι μπορεί μια μανούλα με τη πιο "υγιεινή" ζωή να έχει μια κακη εγκυμοσυνη που ίσως να μη πάει καλά κ μια μανούλα που "ξεδινει" κ λίγο να έχει μια υγιέστατη εγκυμοσυνη κ όλα να πάνε κατ ευχήν!

Διερωτομαι όμως εγώ,αξίζει να το διακυνδινευουμε? Και επίσης,γιατί μας είναι τόσο δύσκολο να κάνουμε μια θυσία για κάτι που θέλαμε τόσο πολύ? Για το ίδιο μας το παιδί.. αν ξέραμε πόσες θυσίες(θα χάνουμε τον ύπνο μας,τις εξόδους μας,φίλους που δε θα μπορούν να ακολουθήσουν στους καινούργιους μας ρυθμούς,οικονομικά θα ζοριστουμε γτ χρηματα που είχαμε για εμάς θα πηγαίνουν κ στις ανάγκες του παιδιού κτλ κτλ) θα χρειαστεί να κάνουμε κ αργότερα για εκείνο θα φαινόταν μηδαμινή αυτή η "θυσία"..

2ον το ότι τα βρίσκεις εσύ με τη γιατρό σου γτ έχετε κοινές απόψεις ή εγώ με τον δικό μου ιατρό δε σημαίνει πως ο ένας είναι "παλαιομοδιτης" ή η άλλη "μοντέρνα" κάθε γιατρός έχουμε δει έχει διαφορετικές απόψεις κ τρόπο νοσηλείας κ νομίζω όσες είμαστε σε ομάδες εδώ το έχουμε διαπιστώσει λέγοντας ιστορίες δικές μας με τους γιατρούς μας κ ακούγοντας άλλων κοριτσιών.. ΟΜΩΣ υπάρχουν κάποιοι κοινοί κανόνες βάση ΠΟΥ κ του ελληνικού υπουργείου υγείας που δεν χωρούν αμφισβήτηση..ένας από αυτους ειναι το κόψιμο αλκοόλ κ τσιγάρου στην κύηση για τις βλάβες που μπορεί να προκαλέσουν στο εμβρυο. Κ ξαναλέω δέχομαι ότι γεννιούνται κ υγιή παιδιά αλλά θα παίζουμε με τις πιθανότητες? Εγώ δε θα το έκανα ποτέ προσωπικά..από εκεί κ ύστερα σέβομαι κάθε επιλογή της κάθε γυναίκας/μητέρας κ δεν έρχομαι σε αντιπαράθεση για αυτό ξεκαθαρίζω!

Τα λέω μόνο κ μόνο για όσες ακόμη διαβάζουν να ψάχνουν καλά με δική τους έρευνα(υπάρχει άπλετη πληροφόρηση για όλα στο διαδίκτυο) κ ας ρωτάνε κ δύο κ τρεις γιατρούς !!

Καλές εγκυμοσύνες φουσκωκοιλιτσες,όλα θα πάνε υπέροχα!!

Συμφωνω μαζι σου οσον αφορα τις οδηγίες του ΠΟΥ,τις εχω παραθέσει πολλάκις κι εγω.

Αντιθετα λοιπον με τις οδηγιες του ΠΟΥ,μια εκ των οποιων εννοειται οτι ειναι η διακοπη του καπνισματος,αλλωστε η πρωτη προταση στην αναρτηση μου το γραφει ξεκαθαρα,πολλοι γιατροι κοριτσιων ,τους κοβουν τα παντα απο τροφες,με αποτελεσμα να τρεφονται σχεδον μονο με αέρα!!!

Αυτο κανει καλό στο μωρό???

Η για παράδειγμα το να τις χαπακωνουν σε ολη την εγκυμοσυνη με αντιβιωσεις κανει καλό στο μωρό?

Να σε καθηλωνουν επι μηνες στο κρεβάτι" προληπτικα"?Κανει καλό?

Η ας πούμε επειδη εισαι απο εξωσωματικη να σε εκφοβιζουν εξαρχης οτι θα σου κανουν καισαρικη ανεξαρτητως ενδειξεων?

Ολα αυτα περιλαμβανονται στις οδηγιες του ΠΟΥ?

Εχω διαβασει εδω ακομα.να δινονται ως οδηγιες πραγματα τα οποια ακομα και για την εποχη της μητερας μου θεωρουνταν παλιακά!

Εγω δεν πιστευω στις θυσιες.Αυτα ισχυαν παλια.Η μητροτητα για μενα δεν εχει καμια θυσια.Για να ειναι ευτυχισμενο ενα παιδι πρεπει να ειναι πρωτιστως η μητερα.Εγω δε σκοπευω να κανω καμια θυσια απολυτως.

Το παιδι θα μπει στη ζωη μας.και θα προσαρμοστει σε αυτην,οχι το αντιστροφο.Αντιλαμβανομαι οτι θα γινουν αλλαγες,αυτο ομως για εμενα δεν ειναι θυσια.Ειναι απαραιτητη κατασταση μιας αλλαγης την οποια ηθελα στη ζωη μου.

 

Και οσον αφορα άλλες αναφορές προσωπικές σε μένα,πέραν της @Renez,να συμβουλευσω και γω με τη σειρα μου αλλα μέλη να ανοιξουν το μυαλο τους διοτι εχουν ή θα αποκτησουν παιδια.

Δεν ειμαι η μονη που δηλωνω οτι στην εγκυμοσυνη και καπνισα και ποτακια ηπια και ειμαι μια χαρά μ.αυτο,ανοιξτε λιγα τα μυαλα σας διοτι η χωρα παει κατα δ....εξαιτιας κατι στενομυαλων,αμαθων ατομων με.παρομοιο τροπο σκεψης.

Κι επισης,get a life!Υπαρχει ζωη κι εξω απ το φορουμ!Η πραγματική.

Ανοιξτε κανενα βιβλιο,ταξιδεψτε,ανοιξτε τα μυαλα σας.Για χαρη των παιδιων σας εστω.

Και σε αυτη την αναρτηση,δεν αναφερθηκα σε κανενα αλλο μελος,οπως παντα.Το αντιστροφο συνεβη,με κακοηθεια.Και δεν αναφερομαι στη @Renez

Λογοκρισια γλυκες μου δε θα μου κανετε.

 

  • Μου αρέσει 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου γλυκό σε καταλαβαίνω απόλυτα!! Και γω φανατική καπνίστρια με ένα- ενάμιση πακετο τη μέρα κι όχι 5-6τσιγαρα..ο γιατρός μου είπε ότι κανονικά απαγορεύεται αλλά άμα δεν μπορείς και λόγω των ορμονών επιτρέπονται μέχρι 5 τη μέρα.. Εγώ κάνω 3-4 τη μέρα.. Και βέβαια έχω ενοχές, και βέβαια θα ήθελα να ξυπνήσω μια μέρα και να μην κάνω ούτε ένα αλλά Δυστηχως νομίζω ότι θα σπάσω όλο το σπίτι απ τα νεύρα... Στη πρώτη εγκυμοσυνη πάλι τόσα έκανα. Στο τέλος 2 τσιγάρα τη μέρα και όταν μπήκα να γεννήσω 5 μερες έκατσα δεν ξανακαπνισα, θήλασα κιόλας και μετά το ξανάρχισα. Ρώτησα πολλές ΦΑΝΑΤΙΚΕΣ καπνίστριες τι έκαναν στην εγκυμοσύνη, πως το παλεξαν; Μετά λύπης διαπίστωσα ότι οι περισσότερες έκαναν μισό πακέτο, 2 κοπέλες δεν το έκοψαν καθολου(Το ένα μωρό βγήκε ελλιποβαρες και το άλλο πρόβλημα με ανοσοποιητικο) και μια κοπέλα όχι φανατική το έκοψε μαχαίρι. Για να μην παρεξηγηθώ εννοείται ότι δεν είμαι υπέρ του τσιγάρου αλλά κανείς δεν μπορεί να κατάλαβει τι περνάει μια φανατική καπνίστρια κι απ το να της πετάμε πέτρες και να την κατακρινουμε καλό θα ήταν να μπούμε στη ψυχολογία της, που αυτο μόνο μια παθουσα μπορεί!! Η συμβουλή μου λοιπόν είναι ότι αν δεν μπορείς με τίποτε να το κόψεις τουλάχιστον περιόρισε το σε όσα πιο λίγα μπορείς... Κανε 2-3 να σου φεύγει η ανάθεμια και όχι όλο.. Σιγά σιγά δεν θα το θέλεις πιστεύω..Εγω τώρα που έχει περάσει καιρός δεν πιέζομαι τόσο όσο στην αρχή ξέρω θα κάνω 3 τη μέρα και ως εκεί.. Επισης λόγω δυσκοιλιοτητας δεν υπάρχει χωρίς να κάνω ένα τσιγάρο για να πάω τουαλέτα. 

Συγνώμη για το σεντονι

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοπέλα μου, καταρχήν να σου πω ότι το θέμα τσιγάρο είναι καθαρά εγκεφαλικό! Αν δεν αλλάξεις mindset ως προς αυτό και δεν το πάρεις σοβαρά απόφαση, δεν νομίζω ότι θα έχεις και πολύ επιτυχία να το μειώσεις ή και να το κόψεις! Λέγοντας αυτό λοιπόν να σου πω τι βοήθησε εμένα. Στη πρώτη εβδομάδα έκανα τσιγάρο μαζί με ένα είδους ηλεκτρονικό, το iqos αν το γνωρίζεις. Μετά τη πρώτη εβδομάδα όταν πήγα το πρωί να κάνω τσιγάρο μου βρωμαγε τρομερά και αυτό ήταν για μένα, το έκοψα! Τα πρώτα δύο χρόνια είχα κόψει και το καφέ εντελώς καθώς μόνο στην ιδέα του καφέ ήθελα τσιγάρο! Έπινα πολύ νερό.. μιλάμε για πολύ νερό όμως! Επίσης το έριξα και στο τσιμολόγημα αρκετά, ήταν περισσότερο ψυχολογικό αυτό, με αποτέλεσμα να βάλω κάποια έξτρα κιλά που όμως με υπομονή και επιμονή τα έχασα και αυτά. Δεν είναι εύκολη υπόθεση το να κόψεις το κάπνισμα σε καμία περίπτωση, ακόμα και τώρα τρία στα τέσσερα χρόνια μετά για εμένα μπορεί να κάνω ηλεκτρονικό τσιγάρο μετά το φαγητό ή και με το καφέ ακόμα, ή ακόμα χειρότερα και iqos αν περνάω μια πολύ στρεσογόνα ή στενάχωρη περίοδο στη ζωή μου. Δεν είμαι σε καμία περίπτωση σε θέση να σε κρίνω φυσικά αλλά για εμένα όλα ξεκινάνε από εσένα, πόσο πολύ θέλεις να το κόψεις και κατά πόσο το έχεις αποφασίσει, αλλιώς δίνεις μια χαμένη μάχη.. το να στο επιβάλλει ο γιατρός για την εγκυμοσύνη ίσως να λειτουργήσει και με το αντίθετο αποτέλεσμα.. πρέπει να ξεκινήσει από εσένα αυτό, να σκεφτείς τι είναι καλύτερο για εσένα και το μωράκι που θα φέρεις στο κόσμο ώστε να πράξεις ανάλογα! Ρώτα και το γιατρό σου τι άποψη έχει για το ηλεκτρονικό, υπάρχουν λαδακια χωρίς νικοτίνη με ωραίες γεύσεις, όμως δεν υπάρχουν αρκετές έρευνες ακόμα ως προς τις επιπτώσεις του οπότε είναι λίγο και στη κρίση του γιατρού και τη δική σου. Όπως και να έχει εγώ θα σου ευχηθώ μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη με ένα υγιέστατο μωράκι στην αγκαλιά σας!

Υ.Γ. Να σου πω πως η κολλητή μου, φανατική καπνίστρια που δεν είχε σκοπό να το κόψει στην εγκυμοσύνη της, ξύπνησε μια μέρα και της βρωμαγε τόσο πολύ που όταν κάπνισε έκανε εμετό! Ε! Αυτό ήταν για αυτήν! Δεν το ξαναεβαλε από τότε στο στόμα της 8 χρόνια μετά τώρα.. Δεν έχω βιώσει εγκυμοσύνη (ακόμα!) αλλά έρχεται μια περίοδος που θα αλλάξουν αρκετές γευστικές απολαύσεις, μου έχουν πει, σου εύχομαι να είναι μια από αυτές και το τσιγάρο για την υγεία του μωρού σου αλλά και τη δική σου!

  • Μου αρέσει 3

OiAXp2.pngbfhkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, valentina23 είπε:

Κορίτσι μου γλυκό σε καταλαβαίνω απόλυτα!! Και γω φανατική καπνίστρια με ένα- ενάμιση πακετο τη μέρα κι όχι 5-6τσιγαρα..ο γιατρός μου είπε ότι κανονικά απαγορεύεται αλλά άμα δεν μπορείς και λόγω των ορμονών επιτρέπονται μέχρι 5 τη μέρα.. Εγώ κάνω 3-4 τη μέρα.. Και βέβαια έχω ενοχές, και βέβαια θα ήθελα να ξυπνήσω μια μέρα και να μην κάνω ούτε ένα αλλά Δυστηχως νομίζω ότι θα σπάσω όλο το σπίτι απ τα νεύρα... Στη πρώτη εγκυμοσυνη πάλι τόσα έκανα. Στο τέλος 2 τσιγάρα τη μέρα και όταν μπήκα να γεννήσω 5 μερες έκατσα δεν ξανακαπνισα, θήλασα κιόλας και μετά το ξανάρχισα. Ρώτησα πολλές ΦΑΝΑΤΙΚΕΣ καπνίστριες τι έκαναν στην εγκυμοσύνη, πως το παλεξαν; Μετά λύπης διαπίστωσα ότι οι περισσότερες έκαναν μισό πακέτο, 2 κοπέλες δεν το έκοψαν καθολου(Το ένα μωρό βγήκε ελλιποβαρες και το άλλο πρόβλημα με ανοσοποιητικο) και μια κοπέλα όχι φανατική το έκοψε μαχαίρι. Για να μην παρεξηγηθώ εννοείται ότι δεν είμαι υπέρ του τσιγάρου αλλά κανείς δεν μπορεί να κατάλαβει τι περνάει μια φανατική καπνίστρια κι απ το να της πετάμε πέτρες και να την κατακρινουμε καλό θα ήταν να μπούμε στη ψυχολογία της, που αυτο μόνο μια παθουσα μπορεί!! Η συμβουλή μου λοιπόν είναι ότι αν δεν μπορείς με τίποτε να το κόψεις τουλάχιστον περιόρισε το σε όσα πιο λίγα μπορείς... Κανε 2-3 να σου φεύγει η ανάθεμια και όχι όλο.. Σιγά σιγά δεν θα το θέλεις πιστεύω..Εγω τώρα που έχει περάσει καιρός δεν πιέζομαι τόσο όσο στην αρχή ξέρω θα κάνω 3 τη μέρα και ως εκεί.. Επισης λόγω δυσκοιλιοτητας δεν υπάρχει χωρίς να κάνω ένα τσιγάρο για να πάω τουαλέτα. 

Συγνώμη για το σεντονι

Στην πυρά κοριτσι μου,στην πυρά.

Δημόσιο λιθοβολισμό στην πλατεία του χωριού και κάψιμο μετά.

  • Μου αρέσει 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Συμφωνω μαζι σου οσον αφορα τις οδηγίες του ΠΟΥ,τις εχω παραθέσει πολλάκις κι εγω.

Αντιθετα λοιπον με τις οδηγιες του ΠΟΥ,μια εκ των οποιων εννοειται οτι ειναι η διακοπη του καπνισματος,αλλωστε η πρωτη προταση στην αναρτηση μου το γραφει ξεκαθαρα,πολλοι γιατροι κοριτσιων ,τους κοβουν τα παντα απο τροφες,με αποτελεσμα να τρεφονται σχεδον μονο με αέρα!!!

Αυτο κανει καλό στο μωρό???

Η για παράδειγμα το να τις χαπακωνουν σε ολη την εγκυμοσυνη με αντιβιωσεις κανει καλό στο μωρό?

Να σε καθηλωνουν επι μηνες στο κρεβάτι" προληπτικα"?Κανει καλό?

Η ας πούμε επειδη εισαι απο εξωσωματικη να σε εκφοβιζουν εξαρχης οτι θα σου κανουν καισαρικη ανεξαρτητως ενδειξεων?

Ολα αυτα περιλαμβανονται στις οδηγιες του ΠΟΥ?

Εχω διαβασει εδω ακομα.να δινονται ως οδηγιες πραγματα τα οποια ακομα και για την εποχη της μητερας μου θεωρουνταν παλιακά!

Εγω δεν πιστευω στις θυσιες.Αυτα ισχυαν παλια.Η μητροτητα για μενα δεν εχει καμια θυσια.Για να ειναι ευτυχισμενο ενα παιδι πρεπει να ειναι πρωτιστως η μητερα.Εγω δε σκοπευω να κανω καμια θυσια απολυτως.

Το παιδι θα μπει στη ζωη μας.και θα προσαρμοστει σε αυτην,οχι το αντιστροφο.Αντιλαμβανομαι οτι θα γινουν αλλαγες,αυτο ομως για εμενα δεν ειναι θυσια.Ειναι απαραιτητη κατασταση μιας αλλαγης την οποια ηθελα στη ζωη μου.

 

Και οσον αφορα άλλες αναφορές προσωπικές σε μένα,πέραν της @Renez,να συμβουλευσω και γω με τη σειρα μου αλλα μέλη να ανοιξουν το μυαλο τους διοτι εχουν ή θα αποκτησουν παιδια.

Δεν ειμαι η μονη που δηλωνω οτι στην εγκυμοσυνη και καπνισα και ποτακια ηπια και ειμαι μια χαρά μ.αυτο,ανοιξτε λιγα τα μυαλα σας διοτι η χωρα παει κατα δ....εξαιτιας κατι στενομυαλων,αμαθων ατομων με.παρομοιο τροπο σκεψης.

Κι επισης,get a life!Υπαρχει ζωη κι εξω απ το φορουμ!Η πραγματική.

Ανοιξτε κανενα βιβλιο,ταξιδεψτε,ανοιξτε τα μυαλα σας.Για χαρη των παιδιων σας εστω.

Και σε αυτη την αναρτηση,δεν αναφερθηκα σε κανενα αλλο μελος,οπως παντα.Το αντιστροφο συνεβη,με κακοηθεια.Και δεν αναφερομαι στη @Renez

Λογοκρισια γλυκες μου δε θα μου κανετε.

 

Καλά δε το συζητάω,συμφωνώ απόλυτα σε αυτό! Τα ποσά λένε οι γιατροί αβασιμα ή ακόμη ίσως κ "τρομακρατουν" γενικώς με συμβουλές κ προτροπές τους ( χωρίς ιατρικο υπόβαθρο)για αυτό άλλωστε είπα αν είδες πριν ότι ακριβώς επειδή διαφέρουν κ μεταξύ τους όσα λένε οι γιατροί εμείς μόνοι πρέπει να κάνουμε την έρευνα μας (για το οτιδήποτε μας αφορά,γτ δεν είμαστε άβουλα όντα ούτε πρέπει πιστεύω να ακούμε τυφλα ο,τι μας λεει ο οποιοσδήποτε χωρίς πρώτα να το έχουμε ψάξει κ οι ιδιοι) κ να ρωτάμε κ 2 και 3 γνωμες ιατρων κ από κει κ ύστερα όλα να τα προσαρμόζουμε στη δική μας ιδιοσυγκρασία.

Τώρα για τη συνέχεια των όσων λέτε δεν έχω λόγο να παρέμβω άλλο πήρα πριν τη θέση που ήθελα κ ένιωθα ανάγκη να πάρω.

Εύχομαι σε όλες ο,τι καλύτερο κορίτσια μου!!

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...