Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Angot είπε:

      σήμερα εχω ελαφρώς πονάκια κοιλιτσα κ μέση! αλλά ισα ενόχληση! με πιάνουν 1 φορά τη βδομάδα , πίνω ένα ντεπονακι κ περνάει! το πρωί βέβαια ξύπνησα με τόση ενέργεια που ήθελα να βγω κ έξω…. 🙄 αύριο εχω το ντοπλερ και αν είναι όλα οκ και μας επιτρέψει ο γιατρός θα κάτσουμε με τον άντρα μ  1 ωριτσα  έξω για φαγητό … 

      Όλα οκ θα είναι και θα πάτε για το φαγητό σας!!!! 🥰

      πρίν από 48 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Ναι,είναι αυτής της φιλοσοφίας ο γιατρός μου.Και μετά την πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια,είχαμε αφήσει κενό ένα μήνα και μετά προσπάθησα ξανά. Μακάρι να πετύχει αυτή τη φορά ❤️

      Συγχαρητήρια και για τη χοριακη! Είναι σούπερ ❤️ 🥰 Με το καλό μια τελειομηνη,γλυκιά εγκυμοσύνη 🥰 

      Σε ευχαριστώ κορίτσι μου! 🥰Το ξέρεις και συ ότι περιμένω να δω χοριακη την Τετάρτη....είναι σημαντική...

      Μπράβο τον γιατρό σου που σκέφτεται το καλυτερο για σενα και μπράβο και σένα που τον εμπιστεύεσαι τόσο! Ειναι πολύ σημαντικό. Και μένα ο γιατρός μου είναι πρώτα άνθρωπος και μετά και άριστος  γιατρός και νιώθω πολλή ασφάλεια. Έχω γνωρισει στα τόσα χρόνια πολλούς γιατρούς εξωσωματικέης, 2 ξεχωρίζω μονο!! 

Αχ αυτό το τσιγαρο


Recommended Posts

Δεν θα πω κάτι για το τσιγάρο. Και εγώ πολλά χρόνια καπνιστρια, το έκοψα και στην πρώτη εγκυμοσυνη και τώρα (ναι γιατί λίγους μήνες μετά την γέννα μου το ξανάρχισα). Καταλαβαίνω όμως την δυσκολία. Επίσης στην κουβέντα αναφέρθηκε το αλκοόλ,θέλω να πω ότι οποιαδήποτε ποσότητα αλκοόλ βλάπτει το έμβρυο και είναι εξίσου απαγορευμένο με το τσιγάρο. Από εκεί και πέρα κάθε μία κάνει ότι μπορεί και ότι αντεχει. Γιατί είμαστε και άνθρωποι και όχι μηχανές αναπαραγωγής. 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Joka said:

Συμφωνω μαζι σου οσον αφορα τις οδηγίες του ΠΟΥ,τις εχω παραθέσει πολλάκις κι εγω.

Αντιθετα λοιπον με τις οδηγιες του ΠΟΥ,μια εκ των οποιων εννοειται οτι ειναι η διακοπη του καπνισματος,αλλωστε η πρωτη προταση στην αναρτηση μου το γραφει ξεκαθαρα,πολλοι γιατροι κοριτσιων ,τους κοβουν τα παντα απο τροφες,με αποτελεσμα να τρεφονται σχεδον μονο με αέρα!!!

Αυτο κανει καλό στο μωρό???

Η για παράδειγμα το να τις χαπακωνουν σε ολη την εγκυμοσυνη με αντιβιωσεις κανει καλό στο μωρό?

Να σε καθηλωνουν επι μηνες στο κρεβάτι" προληπτικα"?Κανει καλό?

Η ας πούμε επειδη εισαι απο εξωσωματικη να σε εκφοβιζουν εξαρχης οτι θα σου κανουν καισαρικη ανεξαρτητως ενδειξεων?

Ολα αυτα περιλαμβανονται στις οδηγιες του ΠΟΥ?

Εχω διαβασει εδω ακομα.να δινονται ως οδηγιες πραγματα τα οποια ακομα και για την εποχη της μητερας μου θεωρουνταν παλιακά!

Εγω δεν πιστευω στις θυσιες.Αυτα ισχυαν παλια.Η μητροτητα για μενα δεν εχει καμια θυσια.Για να ειναι ευτυχισμενο ενα παιδι πρεπει να ειναι πρωτιστως η μητερα.Εγω δε σκοπευω να κανω καμια θυσια απολυτως.

Το παιδι θα μπει στη ζωη μας.και θα προσαρμοστει σε αυτην,οχι το αντιστροφο.Αντιλαμβανομαι οτι θα γινουν αλλαγες,αυτο ομως για εμενα δεν ειναι θυσια.Ειναι απαραιτητη κατασταση μιας αλλαγης την οποια ηθελα στη ζωη μου.

 

Σε αυτο το θεμα δεν αναφερθηκε κανεις ουτε  στη διατροφη στην εγκυμοσυνη, ουτε στην ακινησια, ουτε στην καισαρικη. Το μοναδικο θεμα συζητησης ειναι το καπνισμα στην εγκυμοσυνη.

Το καπνισμα γενικα ειναι επικινδυνο για την υγεια και καρκινογονο. Δε χρειαζεται να αναφερθω σε ερευνες και πειστηρια πλεον, δε νομιζω πως το αμφισβητει κανεις το 2020, θα ηταν αστειο με τοσες απαγορευσεις στην πωληση και διαθεση τσιγαρων. Μονο και μονο για να παραθεσω την προσωπικη μου εμπειρια, το 2018 εχασα μια καλη συναδελφο μου απο καρκινο πνευμονα στα 62 της. Πηγα στην κηδεια της και βλεποντας τα παιδια της (ενα αγορι και ενα κοριτσι γυρω στα 20-23) κλονιστηκα τοσο πολυ που σταδιακα αρχισα να ελαττωνω το καπνισμα (καπνιζα τοτε 6-7 τσιγαρα τη μερα). Η συγχωρεμενη ηταν αυτο που λεμε αμετανοητη καπνιστρια, και ειχε εντονο βηχα περιπου μισο χρονο πριν διαγνωστει με καρκινο αλλα συνεχιζε να καπνιζει. Δεν ειμαι μητερα, το προσπαθω, και εδω και καποιους μηνες καπνιζω 1-2 τσιγαρα την εβδομαδα και τις τελευταιες εβδομαδες καθολου. Αν και δεν αποφασισα ποτε να το κοψω, βλεποντας το κοσμο γυρω μου, τις επιπτωσεις στην υγεια, το πως αντιμετωπιζονται πλεον οι καπνιστες ειδικα σε χωρες της βορειας Ευρωπης οπου ζω και οπου το κρατος δεν επιδιωκει τη συλλογη φορων μεσω πωλησεων τσιγαρων, κατι μεσα μου μαλλον αλλαξε.

Εχοντας πει αυτα, εκ του ελλασσονος στο μειζον, δεν μπορω να φανταστω πως μια τοσο επιβλαβης συνηθεια γενικα, μπορει να ειναι θετικη στην εγκυμοσυνη. Καταλαβαινω πως απο το να «σκασει» κανεις καλυτερα να καπνισει και το σεβομαι. Αυτο ομως δε σημαινει πως ειναι κατι θετικο για την υγεια του εμβρυου. Ας μην μπερδευομαστε και ας μην εθελοτυφλουμε. 

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sofi_ABC είπε:

Σε αυτο το θεμα δεν αναφερθηκε κανεις ουτε  στη διατροφη στην εγκυμοσυνη, ουτε στην ακινησια, ουτε στην καισαρικη. Το μοναδικο θεμα συζητησης ειναι το καπνισμα στην εγκυμοσυνη.

Το καπνισμα γενικα ειναι επικινδυνο για την υγεια και καρκινογονο. Δε χρειαζεται να αναφερθω σε ερευνες και πειστηρια πλεον, δε νομιζω πως το αμφισβητει κανεις το 2020, θα ηταν αστειο με τοσες απαγορευσεις στην πωληση και διαθεση τσιγαρων. Μονο και μονο για να παραθεσω την προσωπικη μου εμπειρια, το 2018 εχασα μια καλη συναδελφο μου απο καρκινο πνευμονα στα 62 της. Πηγα στην κηδεια της και βλεποντας τα παιδια της (ενα αγορι και ενα κοριτσι γυρω στα 20-23) κλονιστηκα τοσο πολυ που σταδιακα αρχισα να ελαττωνω το καπνισμα (καπνιζα τοτε 6-7 τσιγαρα τη μερα). Η συγχωρεμενη ηταν αυτο που λεμε αμετανοητη καπνιστρια, και ειχε εντονο βηχα περιπου μισο χρονο πριν διαγνωστει με καρκινο αλλα συνεχιζε να καπνιζει. Δεν ειμαι μητερα, το προσπαθω, και εδω και καποιους μηνες καπνιζω 1-2 τσιγαρα την εβδομαδα και τις τελευταιες εβδομαδες καθολου. Αν και δεν αποφασισα ποτε να το κοψω, βλεποντας το κοσμο γυρω μου, τις επιπτωσεις στην υγεια, το πως αντιμετωπιζονται πλεον οι καπνιστες ειδικα σε χωρες της βορειας Ευρωπης οπου ζω και οπου το κρατος δεν επιδιωκει τη συλλογη φορων μεσω πωλησεων τσιγαρων, κατι μεσα μου μαλλον αλλαξε.

Εχοντας πει αυτα, εκ του ελλασσονος στο μειζον, δεν μπορω να φανταστω πως μια τοσο επιβλαβης συνηθεια γενικα, μπορει να ειναι θετικη στην εγκυμοσυνη. Καταλαβαινω πως απο το να «σκασει» κανεις καλυτερα να καπνισει και το σεβομαι. Αυτο ομως δε σημαινει πως ειναι κατι θετικο για την υγεια του εμβρυου. Ας μην μπερδευομαστε και ας μην εθελοτυφλουμε. 

Με οσα ανεφερες παραπανω προφανως συμφωνω απολυτα και δεν τα αντικρούει κανείς.

Οι υπολοιπες αναφορες σε άλλες.παραμέτρους έγιναν λόγω του οτι εγινε προσπαθεια απο μέλη για αλλη μια φορα να μετατρεψουν την αναρτηση της κοπέλας σε προσωπική κόντρα.

Φυσικα και δεν ειναι θετικο για την υγεια του εμβρυου.Δε γραφτηκε κατι τετοιο.

Το συμπερασμα στο οποιο κατεληξες ειναι το επιχειρημα που αναπτυχθηκε.

 

  • Μου αρέσει 2

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Με οσα ανεφερες παραπανω προφανως συμφωνω απολυτα και δεν τα αντικρούει κανείς.

Οι υπολοιπες αναφορες σε άλλες.παραμέτρους έγιναν λόγω του οτι εγινε προσπαθεια απο μέλη για αλλη μια φορα να μετατρεψουν την αναρτηση της κοπέλας σε προσωπική κόντρα.

Φυσικα και δεν ειναι θετικο για την υγεια του εμβρυου.Δε γραφτηκε κατι τετοιο.

Το συμπερασμα στο οποιο κατεληξες ειναι το επιχειρημα που αναπτυχθηκε.

 

απλως joka εχε στο νου σου οτι εδω διαβαζει κοσμος εθισμενος ή κ εντελως ανιδεος αμορφωτος που μια φραση του τυπου οι γιατροι λενε κ υπερβολες κ το ανχος ειναι τοξικο οποτε καλητερα να κανω ενα τσιγαρο δεν το βλεπουν οπως εσυ με μετρο .... ουτε ακουνε το γιατρο τους ... γιαυτο αλλωστε εχουμε φτασει κ εδω που φτασαμε ο μισος πλυθησμος να μην πιστευει οτι υπαρχει κ κορονοιος . μια κουβεντα ενος ανθρωπου δημοσια αρκει να παρερμηνευτει κ να γινει επικυνδινη για καποια κοπελα 

εγω καταλαβαινω πως το λες οτι μια φορα το μηνα αν κανω δυο ρουφηξιες κ τι εγινε αλλα δεν ειναι ετσι για καποιον που το εχει αναγκη κ περιμενει απο καπου να πιαστει. δεν ακουνε ολοι τον γιατρο τους ουτε ολοι καταλαβαινουν τι εννοεις γραφοντας ο ΠΟΥ γραφει ετσι κ αλλιως . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

απλως joka εχε στο νου σου οτι εδω διαβαζει κοσμος εθισμενος ή κ εντελως ανιδεος αμορφωτος που μια φραση του τυπου οι γιατροι λενε κ υπερβολες κ το ανχος ειναι τοξικο οποτε καλητερα να κανω ενα τσιγαρο δεν το βλεπουν οπως εσυ με μετρο .... ουτε ακουνε το γιατρο τους ... γιαυτο αλλωστε εχουμε φτασει κ εδω που φτασαμε ο μισος πλυθησμος να μην πιστευει οτι υπαρχει κ κορονοιος . μια κουβεντα ενος ανθρωπου δημοσια αρκει να παρερμηνευτει κ να γινει επικυνδινη για καποια κοπελα 

εγω καταλαβαινω πως το λες οτι μια φορα το μηνα αν κανω δυο ρουφηξιες κ τι εγινε αλλα δεν ειναι ετσι για καποιον που το εχει αναγκη κ περιμενει απο καπου να πιαστει. δεν ακουνε ολοι τον γιατρο τους ουτε ολοι καταλαβαινουν τι εννοεις γραφοντας ο ΠΟΥ γραφει ετσι κ αλλιως . 

Κοριτσι μου αυτος που εχει αναγκη να πιαστει και δε μπορει να το κοψει ας κανει κανενα τσιγαρο λεω.Το ιδιο λενε και οι γιατροι!

Δεν παροτρυνω κανενα να καπνισει αλλα ειπαμε,αν πιεζεσαι παρα πολυ ψυχολογικα και δε μπορεις να κανεις αλλιως ε, ας κανεις κανενα τσιγαρο.

Δηλαδη ολα τα άλλα τα κανουμε τέλεια και μονο το τσιγάρο μας πειράζει??!!!Δεν ειπε κανεις οτι ειναι καλό,ειναι ομως μια εξαρτηση η οποια δεν κοβεται ευκολα.

Δε χρειαζεται η κοπέλα να πεσει στα ψυχοφαρμακα,οπως αλλες που δεν καπνιζουν ή δεν μπορούν να το κοψουν επειδη θα κανει μερικά τσιγάρα!

Κι ουτε να τρομοκρατουμε οτι όποια καπνίζει θα χει πρόβλημα το παιδι της.

 

 

 

 

  • Μου αρέσει 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Joka είπε:

Κοριτσι μου αυτος που εχει αναγκη να πιαστει και δε μπορει να το κοψει ας κανει κανενα τσιγαρο λεω.Το ιδιο λενε και οι γιατροι!

Δεν παροτρυνω κανενα να καπνισει αλλα ειπαμε,αν πιεζεσαι παρα πολυ ψυχολογικα και δε μπορεις να κανεις αλλιως ε, ας κανεις κανενα τσιγαρο.

Δηλαδη ολα τα άλλα τα κανουμε τέλεια και μονο το τσιγάρο μας πειράζει??!!!Δεν ειπε κανεις οτι ειναι καλό,ειναι ομως μια εξαρτηση η οποια δεν κοβεται ευκολα.

Δε χρειαζεται η κοπέλα να πεσει στα ψυχοφαρμακα,οπως αλλες που δεν καπνιζουν ή δεν μπορούν να το κοψουν επειδη θα κανει μερικά τσιγάρα!

Κι ουτε να τρομοκρατουμε οτι όποια καπνίζει θα χει πρόβλημα το παιδι της.

 

 

 

 

ξερεις τι γινετε πολλες κοπελες στελνουν μηνυμα εδω για να παρουν `αφεση αμαρτιων" δηλαδη λενε βρε παιδια κανω 5-6 τσιγαρα ενω κανουν παραπανω κ εχω τυψεις κ απλα περιμενουν να τους πουν αυτο ακριβως δεν πειραζει κ επιτρεπετε κ τετοια . δωσε θαρρος δηλαδη οποτε τις βλακειες τους τις δικαιολογουν . 

οι κοπελες που κανουν δυο τσιγαρα κ εχουν κ την γνωμη των γιατρων τους δεν γραφουν ενοχικα...

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

ξερεις τι γινετε πολλες κοπελες στελνουν μηνυμα εδω για να παρουν `αφεση αμαρτιων" δηλαδη λενε βρε παιδια κανω 5-6 τσιγαρα ενω κανουν παραπανω κ εχω τυψεις κ απλα περιμενουν να τους πουν αυτο ακριβως δεν πειραζει κ επιτρεπετε κ τετοια . δωσε θαρρος δηλαδη οποτε τις βλακειες τους τις δικαιολογουν . 

οι κοπελες που κανουν δυο τσιγαρα κ εχουν κ την γνωμη των γιατρων τους δεν γραφουν ενοχικα...

Κατσε,σιγουρα αν δεν καπνιζα καθολου θα ηταν το καλυτερο.

Δε συζηταμε ομως εδω αυτό!!Αυτο έχει γινει σαφες?Δεν αμφισβητει κανενας αυτο το γεγονός!

Ούτε εθελοτυφλώ.Δινω ομως στον εαυτο μου αφεση ας το πουμε ετσι διοτι ειναι κατι το οποιο μου αρεσει πολυ,το στερηθηκα συνειδητα σε μεγαλο βαθμο και το περιορισα οσο μπορούσα.

Δεν εχω τυψεις  γι αυτο επειδη εκανα το καλυτερο που μπορούσα σε αυτο το κομματι.

Εγω ετσι εξελαβα το περιεχομενο.της αναρτησης της κοπελας κι οχι οτι εψαχνε για "άφεση αμαρτιών"...

  • Μου αρέσει 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Κατσε,σιγουρα αν δεν καπνιζα καθολου θα ηταν το καλυτερο.

Δε συζηταμε ομως εδω αυτό!!Αυτο έχει γινει σαφες?Δεν αμφισβητει κανενας αυτο το γεγονός!

Ούτε εθελοτυφλώ.Δινω ομως στον εαυτο μου αφεση ας το πουμε ετσι διοτι ειναι κατι το οποιο μου αρεσει πολυ,το στερηθηκα συνειδητα σε μεγαλο βαθμο και το περιορισα οσο μπορούσα.

Δεν εχω τυψεις  γι αυτο επειδη εκανα το καλυτερο που μπορούσα σε αυτο το κομματι.

Εγω ετσι εξελαβα το περιεχομενο.της αναρτησης της κοπελας κι οχι οτι εψαχνε για "άφεση αμαρτιών"...

εσυ καταλαβαινω τι εκανες κ πως κ εχεις κ δικιο απλα εσυ εχεις το μετρο σου ρωτας το γιατρο σου κ καταλαβαινεις . 

η αλλη κοπελα δεν ξερεις πια ειναι τι εχει πει με τον γιατρο της αν καταλαβαινει αυτα που της λεει ο γιατρος της γιατι εχει τοσες ενοχες κτλ. οποτε δεν ειναι καλο να ενθαρυνουμε προς το δεν πειραζει αλλα να ενθαρυνουμε προς το οκ τα πας καλα κ μπορεις κ καλητερα.. 

 

Just now, Joka είπε:

Κατσε,σιγουρα αν δεν καπνιζα καθολου θα ηταν το καλυτερο.

Δε συζηταμε ομως εδω αυτό!!Αυτο έχει γινει σαφες?Δεν αμφισβητει κανενας αυτο το γεγονός!

Ούτε εθελοτυφλώ.Δινω ομως στον εαυτο μου αφεση ας το πουμε ετσι διοτι ειναι κατι το οποιο μου αρεσει πολυ,το στερηθηκα συνειδητα σε μεγαλο βαθμο και το περιορισα οσο μπορούσα.

Δεν εχω τυψεις  γι αυτο επειδη εκανα το καλυτερο που μπορούσα σε αυτο το κομματι.

Εγω ετσι εξελαβα το περιεχομενο.της αναρτησης της κοπελας κι οχι οτι εψαχνε για "άφεση αμαρτιών"...

σκεψου κ το αλλο σε διαβαζει μια 25 χρονων εγκυος που δεν ξερει που παν τα 4 κ θελει να βγαινει να κανει την ζωη της. σου λεει αν αυτη 42 γριετζω κανει αυτα εγω θα κανω τα διπλασια γιατι ειμαι κ νεα κ αντεχω. κ το μωρο θα το προσαρμοσω στην δικια μου ζωη θα το βγαζω στα κλαμπ κ θα το εχω μεχρι της 3 εξω βρεξει χιονισει... 

 

Link to comment
Share on other sites

@linaa καλησπέρα κι από μένα. Η κοπέλα έκανε μια ανάρτηση σ ένα φορουμ που μιλάνε απλές γυναίκες με βάση τη γνώμη τους και την εμπειρία τους όχι σ ένα ιατρικό σαιτ. Κανείς δεν αμφισβητεί την τοξικότητα του τσιγάρου και του αλκοόλ πόσο μάλλον στην εγκυμοσύνη. Καλό είναι να μην κατά κρίνουμε την ανάρτηση της κάθε κοπέλας και ειδικά με σχόλια τύπου "42 χρόνων γριετζω". Είναι προσβλητικό νομίζω. Φιλικά πάντα. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, valentina23 είπε:

@linaa καλησπέρα κι από μένα. Η κοπέλα έκανε μια ανάρτηση σ ένα φορουμ που μιλάνε απλές γυναίκες με βάση τη γνώμη τους και την εμπειρία τους όχι σ ένα ιατρικό σαιτ. Κανείς δεν αμφισβητεί την τοξικότητα του τσιγάρου και του αλκοόλ πόσο μάλλον στην εγκυμοσύνη. Καλό είναι να μην κατά κρίνουμε την ανάρτηση της κάθε κοπέλας και ειδικά με σχόλια τύπου "42 χρόνων γριετζω". Είναι προσβλητικό νομίζω. Φιλικά πάντα. 

μα δεν κατεκρινα την αναρτηση της κοπελας διαβασες την κουβεντα? ?ειπα οτι οταν μια κοπελα απανταει σε μια αλλη δεν ξερουμε πια ειναι απο πισω γιαυτο δεν πρεπει να λεμε οτι δεν πειραζει κ εγω τα ιδια κανω γιατι δεν ξερουμε πια ειναι απο πισω κ τι διαβαζει κ πως το ερμηνευει... δεν εχει σημασια που δεν γραφει σε ιατρικο φορουμ ο καθενας πρεπει να προσεχει τι απανταει..

οσο για το.γριετζω το ειπα μεταφορικα πως μας βλεπει μια 25αχρονη γιατι κ εγω την ιδια ηλικια με την joka εχω.  διαβασε πρωτα τι ακριβως λεμε με την joka δεν κατεκρινα κανεναν απλα ειπα πως εδω διαβαζουν ακριβως απλες κοπελες που μπορει να πανε να κανουν βλακειες γιαυτο δεν πρεπει να λεμε τι κανουμε εμεις τοσο χαλαρα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Joka είπε:

Συμφωνω μαζι σου οσον αφορα τις οδηγίες του ΠΟΥ,τις εχω παραθέσει πολλάκις κι εγω.

Αντιθετα λοιπον με τις οδηγιες του ΠΟΥ,μια εκ των οποιων εννοειται οτι ειναι η διακοπη του καπνισματος,αλλωστε η πρωτη προταση στην αναρτηση μου το γραφει ξεκαθαρα,πολλοι γιατροι κοριτσιων ,τους κοβουν τα παντα απο τροφες,με αποτελεσμα να τρεφονται σχεδον μονο με αέρα!!!

Αυτο κανει καλό στο μωρό???

Η για παράδειγμα το να τις χαπακωνουν σε ολη την εγκυμοσυνη με αντιβιωσεις κανει καλό στο μωρό?

Να σε καθηλωνουν επι μηνες στο κρεβάτι" προληπτικα"?Κανει καλό?

Η ας πούμε επειδη εισαι απο εξωσωματικη να σε εκφοβιζουν εξαρχης οτι θα σου κανουν καισαρικη ανεξαρτητως ενδειξεων?

Ολα αυτα περιλαμβανονται στις οδηγιες του ΠΟΥ?

Εχω διαβασει εδω ακομα.να δινονται ως οδηγιες πραγματα τα οποια ακομα και για την εποχη της μητερας μου θεωρουνταν παλιακά!

Εγω δεν πιστευω στις θυσιες.Αυτα ισχυαν παλια.Η μητροτητα για μενα δεν εχει καμια θυσια.Για να ειναι ευτυχισμενο ενα παιδι πρεπει να ειναι πρωτιστως η μητερα.Εγω δε σκοπευω να κανω καμια θυσια απολυτως.

Το παιδι θα μπει στη ζωη μας.και θα προσαρμοστει σε αυτην,οχι το αντιστροφο.Αντιλαμβανομαι οτι θα γινουν αλλαγες,αυτο ομως για εμενα δεν ειναι θυσια.Ειναι απαραιτητη κατασταση μιας αλλαγης την οποια ηθελα στη ζωη μου.

 

Και οσον αφορα άλλες αναφορές προσωπικές σε μένα,πέραν της @Renez,να συμβουλευσω και γω με τη σειρα μου αλλα μέλη να ανοιξουν το μυαλο τους διοτι εχουν ή θα αποκτησουν παιδια.

Δεν ειμαι η μονη που δηλωνω οτι στην εγκυμοσυνη και καπνισα και ποτακια ηπια και ειμαι μια χαρά μ.αυτο,ανοιξτε λιγα τα μυαλα σας διοτι η χωρα παει κατα δ....εξαιτιας κατι στενομυαλων,αμαθων ατομων με.παρομοιο τροπο σκεψης.

Κι επισης,get a life!Υπαρχει ζωη κι εξω απ το φορουμ!Η πραγματική.

Ανοιξτε κανενα βιβλιο,ταξιδεψτε,ανοιξτε τα μυαλα σας.Για χαρη των παιδιων σας εστω.

Και σε αυτη την αναρτηση,δεν αναφερθηκα σε κανενα αλλο μελος,οπως παντα.Το αντιστροφο συνεβη,με κακοηθεια.Και δεν αναφερομαι στη @Renez

Λογοκρισια γλυκες μου δε θα μου κανετε.

 

Όλα αυτά που παραθέτουμε όλες είναι προσωπικές απόψεις κ συμβουλές κ άνθρωποι είμαστε ...εδώ γιατροί κ δίνουν βλακείες συμβουλές...εδώ ο Π Ο Υ. Λέει κ ξελεει....απλά εγώ αυτό που σου είπα για την θεά τύχη κ το ποσό το αφήνουμε σε αυτήν...έχεις κάνει εξωσωματική;;;;;για τις θυσίες της μητρότητας μπορώ να σου ορκιστώ ότι θα τις κάνεις..το τσιγάρο και το ποτό κάνουν κακό στα μωράκια είναι σίγουρο...επειδή η ζωή καμιά φορά έρχεται Τούμπα πάντα εγώ προσωπικά ήθελα στα πολύτιμα θέματα στην ζωή μου ( το παιδί μου )να είμαι με ξεκάθαρη συνείδηση ότι έκανα ότι μπορούσα.οταν ξεπέρασε το θέμα υγείας το παιδί μου που έπρεπε για ένα περίπου χρόνο να είμαι στα πατώματα να απολυμαινω να μην το αφήσω να το ακουμπήσει μικρόβιο κ το παιδί έγινε πέρδικι ενώ εγώ είχα φτάσει στο τέλος 43 κιλά...είπα ότι μπροστά στον Θεό εχω καθαρή συνείδηση ότι έκανα το καλύτερο που μπορούσα για αυτό το αγγελούδι που επέλεξε να μου στείλει....οι θυσίες για μικρά η μεγάλα πράγματα θα έρθουν...η μαμά δεν πρέπει να αφήνει στην τύχη όταν κάτι περνάει από το χέρι της.

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , linaa είπε:

ξερεις τι γινετε πολλες κοπελες στελνουν μηνυμα εδω για να παρουν `αφεση αμαρτιων" δηλαδη λενε βρε παιδια κανω 5-6 τσιγαρα ενω κανουν παραπανω κ εχω τυψεις κ απλα περιμενουν να τους πουν αυτο ακριβως δεν πειραζει κ επιτρεπετε κ τετοια . δωσε θαρρος δηλαδη οποτε τις βλακειες τους τις δικαιολογουν . 

οι κοπελες που κανουν δυο τσιγαρα κ εχουν κ την γνωμη των γιατρων τους δεν γραφουν ενοχικα...

Όχι όχι...απαγορεύεται το κάπνισμα κ το αλκοόλ στην εγκυμοσύνη..η απάντηση είναι αυτη.οπως το λες...από το να χαϊδεύουμε τα αφτιά είναι πιο έντιμο να πούμε την αλήθεια.ναι βλάπτει και υπάρχει κ η περίπτωση να μην πάθει κάτι το μικρό.και εκεί διαλέγεις.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

On 9/11/2020 at 9:10 ΜΜ, linaa είπε:

μα δεν κατεκρινα την αναρτηση της κοπελας διαβασες την κουβεντα? ?ειπα οτι οταν μια κοπελα απανταει σε μια αλλη δεν ξερουμε πια ειναι απο πισω γιαυτο δεν πρεπει να λεμε οτι δεν πειραζει κ εγω τα ιδια κανω γιατι δεν ξερουμε πια ειναι απο πισω κ τι διαβαζει κ πως το ερμηνευει... δεν εχει σημασια που δεν γραφει σε ιατρικο φορουμ ο καθενας πρεπει να προσεχει τι απανταει..

οσο για το.γριετζω το ειπα μεταφορικα πως μας βλεπει μια 25αχρονη γιατι κ εγω την ιδια ηλικια με την joka εχω.  διαβασε πρωτα τι ακριβως λεμε με την joka δεν κατεκρινα κανεναν απλα ειπα πως εδω διαβαζουν ακριβως απλες κοπελες που μπορει να πανε να κανουν βλακειες γιαυτο δεν πρεπει να λεμε τι κανουμε εμεις τοσο χαλαρα. 

Γιατί είσαι τόσο επιθετική ;;;;με ποιο δικαίωμα γίνεσαι βασικά τόσο επιθετική ;;;σε υποχρέωσε κάνεις να απαντήσεις σε αυτό το θέμα ;;πάμε καλά εδώ μέσα ;;μια χαρά κατακρίνεις άσε τον πρόλογο .η κοπέλα ζήτησε ξεκάθαρα την γνώμη κοριτσιών που τραβάνε κάτι παρόμοιο όχι από μη καπνίστριες να την κάνουν να νιωσει σκουπίδι .για ηρεμηστε μερικές εδώ μέσα .

Επεξεργάστηκαν by Pepi88
Δεν θέλω να μπω σε καυγά.
  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 2

aDqFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι μη καπνίστρια ευτυχώς οπότε ποτέ δεν μπήκα σε αυτή τη διαδικασία κόψιμο τσιγάρου. Παρόλα αυτά δεν μπορώ να παραβλέψω ότι το τσιγάρο είναι μεγάλος εθισμός κ δύσκολα κόβεται. Προσωπική μου άποψη (κ αυτό που έχω ακούσει από κάποιους, αν είναι αλήθεια δεν ξέρω) είναι οτι αν είναι να στρεσαριστεις αρκετά ίσως είναι προτιμότερο να κάνεις 3-4 τσιγάρα την ημέρα. Κάποιοι άνθρωποι είναι πιο αποφασιστικοί σε κάποιους τομείς. Πχ ξέρω άτομο που είπε ότι θα κόψω το τσιγάρο κ το έκανε μπαμ κ κάτω χωρίς στέρηση κ χωρίς να το επιζητεί. Το ότι το έκανε κάποιος δεν σημαίνει ότι πρέπει να κατακρίνει τον άλλον επειδή δεν μπορεί. Ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός. Ας μην γεμίζουμε τύψεις τους συνομιλητές μας! Προσωπική μου άποψη πάντα κ ξερω ότι πολλοί δεν θα την βρουν σύμφωνη

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pepi88 είπε:

Γιατί είσαι τόσο επιθετική ;;;;με ποιο δικαίωμα γίνεσαι βασικά τόσο επιθετική ;;;σε υποχρέωσε κάνεις να απαντήσεις σε αυτό το θέμα ;;πάμε καλά εδώ μέσα ;;μια χαρά κατακρίνεις άσε τον πρόλογο .η κοπέλα ζήτησε ξεκάθαρα την γνώμη κοριτσιών που τραβάνε κάτι παρόμοιο όχι από μη καπνίστριες να την κάνουν να νιωσει σκουπίδι .για ηρεμηστε μερικές εδώ μέσα .

γραφω πουθενα οτι δεν καπνιζω κ οτι η κοπελα κανει λαθος που καπνιζει??γραφω οτι δεν θα ενθαρυννα κανενα να το κανει λεγοντας δεν πειραζει κ εγω καπνιζα.... ακομα κ να το εκανα δεν θα το εγραφα. διαβαζεις ελληνικα?? ουτε θα την κατεκρινα ουτε θα της ελεγα ομως συνεχισε ολα καλα. 

εχεις διαβασει την κουβεντα δεν αναφερρομαι καν στην κοπελα που ξεκινησε την κουβεντα? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...