Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Ιουλίου 2021


Recommended Posts

πρίν από 37 λεπτά , *ζουζουνα*!!! είπε:

κοριτσια μου καλησπέρα!! πήγα γιατρό,ολα καλα ,μου έκανε διακολπικο.γυρω στις 6 βδομ. με βγάζει, χτυπούσε η καρδουλα αλλα δεν την ακουσαμε γιατι ηταν μικρούλη. σε 2 βδομαδες τωρα να ακούσουμε κ να δουμε για την αυχενική.οπως στο κόβω γυρω στο αη Γιαννιού πεφτει.αλλαξαμε ημερομηνία τεπ σε 15/10 απο 6/10 λογο πιο μεγάλους κυκλου οποτε πητ περιπου 20 με 25/7/21 

 

Just now, Feniamam είπε:

Και γω πήγα σήμερα κορίτσια στο γιατρό.οχτώ βδομάδων κ μια μέρα είμαι βάση περιόδου κ  και 7 και 6 βάση υπερηχου .ακούσαμε κ καρδούλα μια χαρά 150 παλμοί. Μου ανεφερε τελικά μονος του για το θυροειδή, όπως είπατε κ σεις,με είπε  ότι είναι μια φυσιολογικοτατη τιμή απλά επειδή στην εγκυμοσύνη έχει τη τάση να αυξάνεται κ ιδανικά το θέλουμε κάτω από δυόμιση με είπε να επισκεφτώ ένα ενδοκρινολόγο, είχε κ να μου προτεινει αν ήθελα δικό του, για να το ρυθμίσουμε. Αλλά να μην ανησυχώ όλα είναι οκ.εδωσε κ κάποιες συμπληρωματικές εξετάσεις κ αναμενω. Παρεμπιπτόντως κ γω Θεσσαλονικιά είμαι.

Μπράβο κορίτσια!! Πολυ ομορφα νέα!! Χαίρομαι πολύ!:)

Εγω εχω ραντεβού πάλι αυριο το μεσημέρι..

@*ζουζουνα*!!!  Πω πω η αυχενικη μου φαινόταν πολυ μακριά, αλλα τελικα δεν ειναι τόσο. Με το καλό ολες μας!!

Γενικα εχετε αλλα συμπτωματα, κανενα καινουριο? Εγώ απο την προηγούμενη εβδομάδα εχω ναυτια ολη μέρα. 

  • Μου αρέσει 3

TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

38 minutes ago, *ζουζουνα*!!! said:

κοριτσια μου καλησπέρα!! πήγα γιατρό,ολα καλα ,μου έκανε διακολπικο.γυρω στις 6 βδομ. με βγάζει, χτυπούσε η καρδουλα αλλα δεν την ακουσαμε γιατι ηταν μικρούλη. σε 2 βδομαδες τωρα να ακούσουμε κ να δουμε για την αυχενική.οπως στο κόβω γυρω στο αη Γιαννιού πεφτει.αλλαξαμε ημερομηνία τεπ σε 15/10 απο 6/10 λογο πιο μεγάλους κυκλου οποτε πητ περιπου 20 με 25/7/21 

Μαζί ακριβώς πάμε εμείς τότε, ζουζούνα! Και εγώ ΤΕΡ 15/10 και ΠΗΤ 22/7 και είμαι 6εβδ. σήμερα.

Just now, Feniamam said:

Και γω πήγα σήμερα κορίτσια στο γιατρό.οχτώ βδομάδων κ μια μέρα είμαι βάση περιόδου κ  και 7 και 6 βάση υπερηχου .ακούσαμε κ καρδούλα μια χαρά 150 παλμοί. Μου ανεφερε τελικά μονος του για το θυροειδή, όπως είπατε κ σεις,με είπε  ότι είναι μια φυσιολογικοτατη τιμή απλά επειδή στην εγκυμοσύνη έχει τη τάση να αυξάνεται κ ιδανικά το θέλουμε κάτω από δυόμιση με είπε να επισκεφτώ ένα ενδοκρινολόγο, είχε κ να μου προτεινει αν ήθελα δικό του, για να το ρυθμίσουμε. Αλλά να μην ανησυχώ όλα είναι οκ.εδωσε κ κάποιες συμπληρωματικές εξετάσεις κ αναμενω. Παρεμπιπτόντως κ γω Θεσσαλονικιά είμαι.

Τί τέλεια νέα! Ακούσατε και ήταν μια χαρά, πολύ καλοι οι παλμοί! 

Εννοείται ότι και ο θυρεοειδής δεν είναι τίποτα για λίγο καιρό να το ελέγχετε, ρυθμίζεται εύκολα ειδικά σε αυτά τα επίπεδα που απλώς έχει επηρεαστεί από την εγκυμοσύνη.

  • Μου αρέσει 2

aynVp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marialena86 είπε:

 

Μπράβο κορίτσια!! Πολυ ομορφα νέα!! Χαίρομαι πολύ!:)

Εγω εχω ραντεβού πάλι αυριο το μεσημέρι..

@*ζουζουνα*!!!  Πω πω η αυχενικη μου φαινόταν πολυ μακριά, αλλα τελικα δεν ειναι τόσο. Με το καλό ολες μας!!

Γενικα εχετε αλλα συμπτωματα, κανενα καινουριο? Εγώ απο την προηγούμενη εβδομάδα εχω ναυτια ολη μέρα. 

Και γω άρχισα να χω πιο έντονη ναυτια τελευταία.κ σήμερα με πονάει κ λίγο το κεφάλι από τη στιγμή που γυρίσαμε από το γιατρο.μαλλον επειδή βγήκα στο κρυό δε ξέρω είναι κ ο καιρός που πάντα με επηρεάζει τέτοια εποχή.θα μπορούσα βέβαια να πάρω ένα παναντολακι για το κεφάλι κ παρότι ξέρω δε πειράζει λέω όσο μπορώ να μη παιρνω 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Marialena86 είπε:

 

Μπράβο κορίτσια!! Πολυ ομορφα νέα!! Χαίρομαι πολύ!:)

Εγω εχω ραντεβού πάλι αυριο το μεσημέρι..

@*ζουζουνα*!!!  Πω πω η αυχενικη μου φαινόταν πολυ μακριά, αλλα τελικα δεν ειναι τόσο. Με το καλό ολες μας!!

Γενικα εχετε αλλα συμπτωματα, κανενα καινουριο? Εγώ απο την προηγούμενη εβδομάδα εχω ναυτια ολη μέρα. 

εγω τα ιδια εντονη ναυτία ολη μερα σχεδον ,παω για εμετο το πρωι αλλα μονο σάλια προς το παρον.και ζαλάδες!

@kelly ναι την προσαρμοσαμε την ημερομηνία, θα δουμε ακριβως σε 2 βδομαδες.


url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χαίρομαι κορίτσια για όλες!! Εύχομαι οι παλμοί κ εμάς να έχουν ανέβει γτ 114 ήταν λίγο φαντάζομαι με αυτά που ακούω κ από εσάς.. κ εύχομαι κ το αιμάτωμα να είναι καλύτερα!! Ας μας βοηθήσει ο θεός να πάνε όλα καλά κ όλες οι μανουλες να φέρουμε ένα η κ δύο υγειη μωράκια στον κόσμο!!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Wannabemama είπε:

Πολύ χαίρομαι κορίτσια για όλες!! Εύχομαι οι παλμοί κ εμάς να έχουν ανέβει γτ 114 ήταν λίγο φαντάζομαι με αυτά που ακούω κ από εσάς.. κ εύχομαι κ το αιμάτωμα να είναι καλύτερα!! Ας μας βοηθήσει ο θεός να πάνε όλα καλά κ όλες οι μανουλες να φέρουμε ένα η κ δύο υγειη μωράκια στον κόσμο!!!

Πράγματικα σου εύχομαι κ σε σένα κ σε όλες να πάνε όλα καλά.ποτε είπαμε ότι έχεις το επόμενο ραντεβού;

Just now, Feniamam είπε:

Πράγματικα σου εύχομαι κ σε σένα κ σε όλες να πάνε όλα καλά.ποτε είπαμε ότι έχεις το επόμενο ραντεβού;

Οι παλμοί σου από αυτά που έχω διάβασει κ για τη βδομάδα κύησης σου αν είχες πάει γύρω στην έκτη (είδα ότι μέχρι την έβδομη είναι γύρω στα 100 με120) είναι σε φυσιολογικά όρια πάντως δεν μου ακούγεται κτ υπερβολικά χαμηλο.σου είπε κάτι ο γιατρός; Η το υποθέτεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα  κορίτσια.  Χαίρομαι που όλες έχετε ευχάριστα νέα.  Εμείς θα πάμε Τρίτη για το δεύτερο  ραντεβού  και για να ακούσουμε  καρδούλα.  Σήμερα πήρα όμως τις εξετάσεις  προγεννητικου  κ αγχωθηκα  λίγο.  Καθώς η ths βγήκε 4.320. Δεν είχα ποτέ θέμα με θυροειδη και στην πρώτη εγκυμοσύνη  ήταν πολύ πιο χαμηλή.  Και το σακχαρο 99. Περιμένω  να με πάρει  ο γιατρός.  Είναι επικίνδυνο  για το μωράκι μου η τόσο ανεβασμένη  ths, μήπως  έπαθε κάτι;  Είμαι τελείως άσχετη  με αυτό καθώς δεν είχα ποτέ θέμα 


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια μου! Εγώ τώρα γύρισα απτον γιατρό, είμαι ακριβώς 7weeks.ολα καλά μου είπε, το μέγεθος του εμβρυου είναι 0,93cm και οι παλμοί μια χαρά. Την άλλη Παρασκευή πάλι θέλει να με δει. 

Μου είπε μόνο να πάω σε αιματολογο, πρέπει να κάνω κάποιες εξετάσεις είπε... Θα δουμε.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Alex1989 είπε:

Καλησπέρα  κορίτσια.  Χαίρομαι που όλες έχετε ευχάριστα νέα.  Εμείς θα πάμε Τρίτη για το δεύτερο  ραντεβού  και για να ακούσουμε  καρδούλα.  Σήμερα πήρα όμως τις εξετάσεις  προγεννητικου  κ αγχωθηκα  λίγο.  Καθώς η ths βγήκε 4.320. Δεν είχα ποτέ θέμα με θυροειδη και στην πρώτη εγκυμοσύνη  ήταν πολύ πιο χαμηλή.  Και το σακχαρο 99. Περιμένω  να με πάρει  ο γιατρός.  Είναι επικίνδυνο  για το μωράκι μου η τόσο ανεβασμένη  ths, μήπως  έπαθε κάτι;  Είμαι τελείως άσχετη  με αυτό καθώς δεν είχα ποτέ θέμα 

Δεν έχω προσωπική εμπειρία από θυροειδή αλλά από ότι λένε τα κορίτσια εδώ, πιστεύω θα χρειαστεί να πάρεις χάπι και δεν θα έχεις θέμα. Μην τρομάζεις, είναι κάτι που διορθώνεται! Η @*ζουζουνα*!!! ξέρει το θέμα καλά για να σου πει παραπάνω πράγματα ενημερωτικά αλλά μήπως μίλησες με το γιατρό σου στο μεταξύ? Για το ζάχαρο πιστεύω θα σε βάλει σε διατροφή. 

@Feniamam πως είναι σήμερα το κεφάλι σου? Κι εγώ συμφωνώ πως εάν δεν είναι ανάγκη καλύτερα να μην παίρνουμε τπτ.

Σχετικά με τη ναυτία, εγώ τις τελευταίες 2 μέρες έχω φτάσει σε σημείο να αηδιάζω σχεδόν με όλα τα φαγητά! Δεν πειράζει όμως!

Επίσης πήγα σήμερα στο γιατρό (7+4 βάση ΤΕΡ αλλά ο υπέρηχος με βγάζει 7+1). Όλα καλά δόξα το Θεό και μου έγραψε και εξετάσεις. 

Τώρα είπε θα με δει σε 2 εβδομάδες αλλά η αλήθεια είναι πως μου άρεσε το κάθε εβδομάδα μέχρι τώρα! 

Ποια κοπέλα έχει υπέρηχο τώρα σύντομα εκτός από την Αλεξ1989?

  • Μου αρέσει 1

TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Feniamam είπε:

Πράγματικα σου εύχομαι κ σε σένα κ σε όλες να πάνε όλα καλά.ποτε είπαμε ότι έχεις το επόμενο ραντεβού;

Οι παλμοί σου από αυτά που έχω διάβασει κ για τη βδομάδα κύησης σου αν είχες πάει γύρω στην έκτη (είδα ότι μέχρι την έβδομη είναι γύρω στα 100 με120) είναι σε φυσιολογικά όρια πάντως δεν μου ακούγεται κτ υπερβολικά χαμηλο.σου είπε κάτι ο γιατρός; Η το υποθέτεις;

Όχι ο γιατρός δεν μου είπε κάτι.. κ εκείνος το ίδιο μου είπε. Γτ του είπα είναι καλό; Κ μου λέει για την ηλικία του ναι.. ήμουν τότε 6+5.. την Δευτέρα ξανά έχω ραντεβού!! Θα είμαι 8+2. Θα μου κάνει άραγε πάλι κολπικά η μπορεί κ από πάνω;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Bbboob είπε:

Γειά σας κορίτσια μου! Εγώ τώρα γύρισα απτον γιατρό, είμαι ακριβώς 7weeks.ολα καλά μου είπε, το μέγεθος του εμβρυου είναι 0,93cm και οι παλμοί μια χαρά. Την άλλη Παρασκευή πάλι θέλει να με δει. 

Μου είπε μόνο να πάω σε αιματολογο, πρέπει να κάνω κάποιες εξετάσεις είπε... Θα δουμε.. 

Τώρα είδα το μνμ σου! Κι εμένα 0,93cm είναι, 7+1, οπότε είμαστε μαζί!!

Από εξετάσεις άλλο τπτ.. κι εγώ εκτος από τις κλασσικές που θα κάνω τώρα, θέλει να μου γράψει κι άλλες ο αιματολόγος την άλλη εβδομάδα με το καλό.

Όλα καλά θα πάνε!

  • Μου αρέσει 1

TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Wannabemama είπε:

Όχι ο γιατρός δεν μου είπε κάτι.. κ εκείνος το ίδιο μου είπε. Γτ του είπα είναι καλό; Κ μου λέει για την ηλικία του ναι.. ήμουν τότε 6+5.. την Δευτέρα ξανά έχω ραντεβού!! Θα είμαι 8+2. Θα μου κάνει άραγε πάλι κολπικά η μπορεί κ από πάνω;;;

Αφού ο γιατρός σου είπε ότι ολα είναι φυσιολογικά να μην ανησυχείς! Εγώ σκέψου σήμερα δεν ρώτησα πόσους παλμούς, μου είπε πως είναι μια χαρά και λέω εντάξει. Όταν δουν κατι ανησυχητικό το λένε. Σου εύχομαι να έχει μικρύνει και το αιμάτωμα και όλα να πάνε τέλεια! Με το καλό ο υπέρηχος σου!

Τώρα για τον αν θα σου κάνει πάλι κολπικά δεν ξέρω. Νομίζω εξαρτάται από το γιατρό. Ο δικός μου πάντως πριν την αυχενική κάνει μόνο κολπικά.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Alex1989 είπε:

Καλησπέρα  κορίτσια.  Χαίρομαι που όλες έχετε ευχάριστα νέα.  Εμείς θα πάμε Τρίτη για το δεύτερο  ραντεβού  και για να ακούσουμε  καρδούλα.  Σήμερα πήρα όμως τις εξετάσεις  προγεννητικου  κ αγχωθηκα  λίγο.  Καθώς η ths βγήκε 4.320. Δεν είχα ποτέ θέμα με θυροειδη και στην πρώτη εγκυμοσύνη  ήταν πολύ πιο χαμηλή.  Και το σακχαρο 99. Περιμένω  να με πάρει  ο γιατρός.  Είναι επικίνδυνο  για το μωράκι μου η τόσο ανεβασμένη  ths, μήπως  έπαθε κάτι;  Είμαι τελείως άσχετη  με αυτό καθώς δεν είχα ποτέ θέμα 

Λογικά θα πρέπει να πας σε έναν ενδοκρινολόγο καλύτερα.επειδη εμφάνισα και τα δύο.ξερω ότι θέλουν ο θυρεοειδής να είναι κοντά στο 2 οπότε μάλλον θα σου δώσει χάπι να πάρεις.δεν είναι πολύ ανεβασμένο όμως.τωρα για το ζάχαρο λογικά θα σε βάλει σε διατροφή τώρα από την αρχή μην ανεβάσεις μετά.μπορει να έτυχε όμως.εκανες γλυκοζιομενη? κάπως έτσι λέγεται

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου έχω θορυβηθεί πάρα πολύ τις τελευταίες μέρες έχω βήχα κ η μαμά μου παράλληλα είχε ανεβάσει πυρετο έκανε το τεστ κ βγήκε θετικη στο κορωνοιο.κ έρχομαι καθημερινά σε επαφή μαζί της.σημερα νιώθει καλύτερα εγώ όμως φοβαο ακόμα για εκείνη για μένα.πηρσ το γιατρό κ είπε οπωσδήποτε πρέπει να το κάνω κ πήγα σήμερα κ το έκανα κ περιεμνω τα αποτελεσματα. Έχω αγχωθει γιατί αν είμαι πρώτον φοβάμαι για το μωράκι δεύτερον δε θα μπορώ να κάνω ακόμα τις εξετάσεις που μου έδωσε χθες ο γιατρός ειδικά αυτές  του θυροειδή στον ενδοκρινολογο που με καίνε γιατί πρπεει να το ρύθμισω γιατί όταν με βγήκε η tsh  τρία το ΧΑ κάνει κ αρχές Οκτώβρη.κ τώρα αν έχω κορωνοιο θ πρέπει να μείνω μέσα τουλαιχσοτν δεκαπέντε μέρες .

Link to comment
Share on other sites

Just now, Feniamam είπε:

Κοριτσια μου έχω θορυβηθεί πάρα πολύ τις τελευταίες μέρες έχω βήχα κ η μαμά μου παράλληλα είχε ανεβάσει πυρετο έκανε το τεστ κ βγήκε θετικη στο κορωνοιο.κ έρχομαι καθημερινά σε επαφή μαζί της.σημερα νιώθει καλύτερα εγώ όμως φοβαο ακόμα για εκείνη για μένα.πηρσ το γιατρό κ είπε οπωσδήποτε πρέπει να το κάνω κ πήγα σήμερα κ το έκανα κ περιεμνω τα αποτελεσματα. Έχω αγχωθει γιατί αν είμαι πρώτον φοβάμαι για το μωράκι δεύτερον δε θα μπορώ να κάνω ακόμα τις εξετάσεις που μου έδωσε χθες ο γιατρός ειδικά αυτές  του θυροειδή στον ενδοκρινολογο που με καίνε γιατί πρπεει να το ρύθμισω γιατί όταν με βγήκε η tsh  τρία το ΧΑ κάνει κ αρχές Οκτώβρη.κ τώρα αν έχω κορωνοιο θ πρέπει να μείνω μέσα τουλαιχσοτν δεκαπέντε μέρες .

Εχεις απολυτο δικιο να εχεις τοση αγωνια, αλλα προσπαθησε να σκεφτεις λογικα. Η μαμα σου αφου νιωθει ηδη καλυτερα, σημαινει πως το περναει ήπια. Εσυ δεν ξερεις αν εισαι θετικη αλλα σιγουρα δεν εχεις πυρετο που αυτο ειναι πολυ καλο σημάδι. Περιμενε να βγουν τα αποτελέσματα αύριο κ μετα σκεψου τις εξετάσεις κτλ. γιατι αν τα σκεφτεσαι ολα μαζι θα τρελαθεις.. Σου εύχομαι να ειναι αρνητικο το αποτέλεσμα! Ενημερωσε μας.

  • Μου αρέσει 1

TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...