Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Ιουλίου 2021


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Marialena86 είπε:

Περαστικά στους γονείς σου @Feniamam. Υπαρχουν πολλοι ανθρωποι μεγαλυτερης ηλικιας που το περνάνε ήπια, με πυρετο μεν, αλλα ήπια. Κ εμεις έχουμε μια συναδελφο στη δουλειά 60 χρονων, το περασε σαν απλη ιωση. Ευχομαι κ οι γονείς σου έτσι! 

Εγω γενικα να πω πως το στομάχι μου ειναι χάλια απο τη ναυτία. Τις δύο τελευταίες μερες με το ζορι τρωω κ πολυ συγκεκριμενα πράγματα. Κουραζομαι παρα πολυ εύκολα κ λαχανιαζω κ εγω. Η μαμα μου λεει απο τώρα? Κ ενιωθα πως δεν ειναι νορμαλ, αλλα διαβαζω το παθαινουν κι αλλα κορίτσια. Ισως φταιει κ η προγεστερόνη που παιρνουμε, δεν το ειχα σκεφτεί..

@Nicole.natasa το έντερο σου απο δυσκοιλιότητα? 

Ευχαριστώ κορίτσι μου.κ γω έντονα λαχανιασματα είχα από πριν κάνω το τεστ σκέψου.στο άκυρο δε μπορούσα ούτε  τη σκάλα να κατεβω περπατουσα κ κοβόταν η ανάσα.απ' ότι κατλααβα δεν είναι στάνταρ το πότε θα νιώσεις τι αλλά κ τι θ νιώσεις.εχει να κάνει με τον οργανισμό του κάθε ανθρώπου κ πως επιδρά στην νέα κατασταση.στους τελευταίους μήνες ίσως λαχανιαζεις λόγω κοιλιάς κ ζορυ αλλά μπορεί κ στην αρχή να το πάθεις γιατί είναι και ορμονικό το ζητημα  κ αρχίζει κ δουλεύει αλλιώς το σώμα κ σου τρώει ενέργεια. Εγώ είμαι στη φάση που έχει αρχίσει να με πονά και η μέση μου.

Just now, Nicole.natasa είπε:

Εναλλαγές κάνει.εχω που έχω θέμα με ευερέθιστο λόγω στρες.μια δυσκοιλιότητα μια το αντίθετο.οτι θέλει κάνει.δεν ξέρω αν φταίει και τι μαγνήσιο που άλλαξα

Έτσι ειμαι κ γω με τη τουαλέτα και γω έχω θεμα με ευρεθιστο έντερο χρόνια τώρα  και μια πάω πανευκολα τουαλέτα άλλωτε δυσκολεύουν πολύ να βγουν.πέρα από φυλλικό κ μια βιταμινη ντε δε περνώ κτ άλλο.τη βιταμίνη μια κάψουλα τη βδομάδα γιατί έχω ελλειψη

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κορίτσια μια θα είμαι ρολόι με την τουαλέτα μια θα πάω Άνα δύο μέρες. Το έντερο συνέχεια τσιναει.. κ μονίμως αναρρωτιεμαι είναι αυτό;; Είναι κάτι άλλο;;

Στήθος συνεχίζει να πονάει.. όχι όλη μέρα αλλά κάνει τα χτυπήματα του!!

Ψευτο μπούκωμα χωρίς καταροη.. κ σήμερα κονομισα κ δύο ωραία σπυράκια.. σήμερα θα περίμενα την δεύτερη περίοδο κ καλά!!! Αλλά πριτςς!!

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Wannabemama είπε:

Και εγώ κορίτσια μια θα είμαι ρολόι με την τουαλέτα μια θα πάω Άνα δύο μέρες. Το έντερο συνέχεια τσιναει.. κ μονίμως αναρρωτιεμαι είναι αυτό;; Είναι κάτι άλλο;;

Στήθος συνεχίζει να πονάει.. όχι όλη μέρα αλλά κάνει τα χτυπήματα του!!

Ψευτο μπούκωμα χωρίς καταροη.. κ σήμερα κονομισα κ δύο ωραία σπυράκια.. σήμερα θα περίμενα την δεύτερη περίοδο κ καλά!!! Αλλά πριτςς!!

Και εγω το χω παρατηρησει σε μενα ενω δεν ειχα καθολου σπυρακια εχψ αρχισει και βγαζω

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά σας @Feniamam! Εννοείται ότι με τόση τρομοκρατία αυτούς τους μήνες και το σύστημα υγείας να καταρρέει αγχωνόμαστε όλοι αλλά πρέπει να σκεφτούμε ότι πάνω από το 90% των νοσούντων θα το περάσει με συμπτώματα όμοια της γρίπης ή και πιο ήπια.

Και για τις εγκύους δεν δείχνει να επηρεάζει το έμβρυο, αλλά υπάρχει κίνδυνος να το περάσουμε λίγο πιο βαριά όπως έχει φανεί για τις άλλες ιώσεις του αναπνευστικού.

Από συμπτώματα, εγώ μόλις σήμερα είχα τις πρώτες πολύ έντονες ναυτίες όσο είχα άδειο στομάχι το πρωί.

Καλά με το στήθος είναι τραγικά τα πράγματα... Δεν μπορώ πλέον ούτε να το ακουμπήσω.

Όσο για σπυράκια δεν έχω βγάλει ακόμη τίποτα ενώ γενικώς είχα αρκετά λιπαρό δέρμα με τάση για ακμή. Και για πρώτη φορά στη ζωή μου είχα τόση ξηρότητα στο μέτωπο που με έπιασε απίστευτη φαγούρα. Έβαλα ένα λάδι jojoba που μου ήταν πολύ λιπαρό πριν και ηρέμησα!


aynVp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Kelly_V είπε:

Περαστικά σας @Feniamam! Εννοείται ότι με τόση τρομοκρατία αυτούς τους μήνες και το σύστημα υγείας να καταρρέει αγχωνόμαστε όλοι αλλά πρέπει να σκεφτούμε ότι πάνω από το 90% των νοσούντων θα το περάσει με συμπτώματα όμοια της γρίπης ή και πιο ήπια.

Και για τις εγκύους δεν δείχνει να επηρεάζει το έμβρυο, αλλά υπάρχει κίνδυνος να το περάσουμε λίγο πιο βαριά όπως έχει φανεί για τις άλλες ιώσεις του αναπνευστικού.

Από συμπτώματα, εγώ μόλις σήμερα είχα τις πρώτες πολύ έντονες ναυτίες όσο είχα άδειο στομάχι το πρωί.

Καλά με το στήθος είναι τραγικά τα πράγματα... Δεν μπορώ πλέον ούτε να το ακουμπήσω.

Όσο για σπυράκια δεν έχω βγάλει ακόμη τίποτα ενώ γενικώς είχα αρκετά λιπαρό δέρμα με τάση για ακμή. Και για πρώτη φορά στη ζωή μου είχα τόση ξηρότητα στο μέτωπο που με έπιασε απίστευτη φαγούρα. Έβαλα ένα λάδι jojoba που μου ήταν πολύ λιπαρό πριν και ηρέμησα!

Τρομερη ξηροτητα στο δερμα κ εγω που γενικα εχω ψιλολιπαρο δερμα! Πηρα πιο ενυδατικη κρεμα γιατι με τραβούσε με αυτη που έβαζα. Επισης κουλό τελειως αλλα είναι παρα πολυ ξηρες οι φτερνες μου! Μου το ειχε πει κ η κοπελα που κανω πεντικιουρ πριν ακομα κανω το τεστ. Ότι να ναι γενικα!

Δαμασκηνα με βοηθανε πολυ με τη δυσκοιλιότητα κ εμενα @Angelina95 κ επισης μια κουταλια ελαιόλαδο το πρωι πριν το πρωινό. Ειναι λιγο χάλια σαν γευση κ αισθηση αλλα βοηθαει πολύ!

Επισης βρε κορίτσια οσες παιρνετε utro ειστε οκ την ωρα που τα παιρνετε? Εμενα μου προκαλουν αηδία κ καθε φορά το σκέφτομαι κανα δεκάλεπτο πριν το παρω! Μν πω για την κορτιζόνη.. Ισως φταιει κ η ναυτια σ'αυτο βέβαια κ οχι αποκλειστικά τα χάπια.


TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marialena86 είπε:

Τρομερη ξηροτητα στο δερμα κ εγω που γενικα εχω ψιλολιπαρο δερμα! Πηρα πιο ενυδατικη κρεμα γιατι με τραβούσε με αυτη που έβαζα. Επισης κουλό τελειως αλλα είναι παρα πολυ ξηρες οι φτερνες μου! Μου το ειχε πει κ η κοπελα που κανω πεντικιουρ πριν ακομα κανω το τεστ. Ότι να ναι γενικα!

Δαμασκηνα με βοηθανε πολυ με τη δυσκοιλιότητα κ εμενα @Angelina95 κ επισης μια κουταλια ελαιόλαδο το πρωι πριν το πρωινό. Ειναι λιγο χάλια σαν γευση κ αισθηση αλλα βοηθαει πολύ!

Επισης βρε κορίτσια οσες παιρνετε utro ειστε οκ την ωρα που τα παιρνετε? Εμενα μου προκαλουν αηδία κ καθε φορά το σκέφτομαι κανα δεκάλεπτο πριν το παρω! Μν πω για την κορτιζόνη.. Ισως φταιει κ η ναυτια σ'αυτο βέβαια κ οχι αποκλειστικά τα χάπια.

Με τα ουτροτζεσταν δεν έχω θέμα εγώ.γιατο δεν τα βάζεις κολπικά.η κορτιζόνη όμως είναι πολύ απαίσια στην γεύση.μου χαλάει όλο το πρωινό.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Marialena86 είπε:

Τρομερη ξηροτητα στο δερμα κ εγω που γενικα εχω ψιλολιπαρο δερμα! Πηρα πιο ενυδατικη κρεμα γιατι με τραβούσε με αυτη που έβαζα. Επισης κουλό τελειως αλλα είναι παρα πολυ ξηρες οι φτερνες μου! Μου το ειχε πει κ η κοπελα που κανω πεντικιουρ πριν ακομα κανω το τεστ. Ότι να ναι γενικα!

Δαμασκηνα με βοηθανε πολυ με τη δυσκοιλιότητα κ εμενα @Angelina95 κ επισης μια κουταλια ελαιόλαδο το πρωι πριν το πρωινό. Ειναι λιγο χάλια σαν γευση κ αισθηση αλλα βοηθαει πολύ!

Επισης βρε κορίτσια οσες παιρνετε utro ειστε οκ την ωρα που τα παιρνετε? Εμενα μου προκαλουν αηδία κ καθε φορά το σκέφτομαι κανα δεκάλεπτο πριν το παρω! Μν πω για την κορτιζόνη.. Ισως φταιει κ η ναυτια σ'αυτο βέβαια κ οχι αποκλειστικά τα χάπια.

καλημερα!!! εγω τις αναγούλες πλεον τις εχω ολη μερα,άμα ειμαι όρθια.ευτυχως σε σμετο δεν βγάζω ακομα κάτι.σπυρακια εχω βγάλει κοντα στο πηγούνι, γενικα ειχα ψιλοκαθαρισει πριν.τωρα τα χάπια εγω τα βαζω κολπικά που δεν επηρεάζουν.

με την τουαλετα μια ετσι μια αλλιώς....εχω κ την κολίτιδα κ εγω κ εχθες μετα το μεσημεριανό, υπέφερα πρωτα στο στομάχι κ μετα σε ολο το έντερο.αφου πηρα ενα ζαντακ που ειχα ,λιγο μαλάκωσε αλλα δεν πέρασε, τα εχω παρει κ σε άλλη κυηση, απλα τωρα καταργήθηκαν, μετα το απογευμα πηρα κ ενα μπουσκοπαν κ ετσι μου πέρασε....πονουσα πολυ.και δυστυχως το ειχα παθει ετσι εντονα κ στην κόρη μου.ισως το λεμόνι στις μπριζόλες με πείραξε. 


url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


11 ώρες πρίν, Marialena86 είπε:

Τρομερη ξηροτητα στο δερμα κ εγω που γενικα εχω ψιλολιπαρο δερμα! Πηρα πιο ενυδατικη κρεμα γιατι με τραβούσε με αυτη που έβαζα. Επισης κουλό τελειως αλλα είναι παρα πολυ ξηρες οι φτερνες μου! Μου το ειχε πει κ η κοπελα που κανω πεντικιουρ πριν ακομα κανω το τεστ. Ότι να ναι γενικα!

Δαμασκηνα με βοηθανε πολυ με τη δυσκοιλιότητα κ εμενα @Angelina95 κ επισης μια κουταλια ελαιόλαδο το πρωι πριν το πρωινό. Ειναι λιγο χάλια σαν γευση κ αισθηση αλλα βοηθαει πολύ!

Επισης βρε κορίτσια οσες παιρνετε utro ειστε οκ την ωρα που τα παιρνετε? Εμενα μου προκαλουν αηδία κ καθε φορά το σκέφτομαι κανα δεκάλεπτο πριν το παρω! Μν πω για την κορτιζόνη.. Ισως φταιει κ η ναυτια σ'αυτο βέβαια κ οχι αποκλειστικά τα χάπια.

Θα το δοκιμασω και το ελαιόλαδο λοιπον  .. εγω με τα utrogestan  δεν εχω θεμα τα παιρνω κ ολας πριν κοιμηθω οπότε μια χαρα ..

Με τον σιδηρο εχω ομως τεραστιο μου τν εχει δωσει σε φακελακια και δεν μπορω ειμαι π ειμαι μεσα στην ναυτια ολη μερα μ αυτο με αποτελειωνει

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

Αχ τι τραβάμε με τη ναυτία... αλλά χαλάλι, αυτό λέω κάθε μέρα! Υπομονή σε όλες και κουράγιο! 

@Angelina95 μήπως να του πεις να σου δώσει κάποιον άλλον σίδηρο σε χάπι. Φαντάζομαι πόσο δύσκολο είναι να το πιεις αυτό..

Εντωμεταξύ εγώ παίρνω κορτιζόνη, πολύ χαμηλή δόση 4mg. Ο γιατρός μου είπε πως είναι πολύ χαμηλή δόση και δεν χρειάζεται να κόψω το αλάτι τελείως. Εγώ όμως φοβόμουν και το έχω κόψει γενικά, δεν βάζω καθόλου σε φαγητό κ άντε να φάω καμιά φρυγανιά/ παξιμάδι που έχει αλάτι ή λίγο ανθότυρο ή cottage. Κάπως έτσι κινούμαι. Σήμερα όμως είχα μια τρομερή αδυναμία και ψιλοέτρεμαν τα χέρια μου, όπως όταν μου πέφτει η πίεση. Έφαγα ένα κομμάτι κεφαλοτύρι που είναι αλμυρό και συνήλθα κάπως. Όσες παίρνετε κορτιζόνη το έχετε κόψει τελείως το αλάτι? Είστε οκ? Επίσης νομίζω πρέπει να έχουμε όλες ένα πιεσόμετρο στο σπίτι!

Επίσης άλλη ερώτηση.. από τότε που έμαθα για την εγκυμοσύνη, έκοψα τη βιταμίνη C που έπαιρνα γιατί ήταν 1000mg και κάπου είχα διαβάσει ότι οι μεγάλες ποσότητες C μπορεί να προκαλέσουν τοξικότητα. Ο γιατρός μου είπε να την παίρνω, δεν υπάρχει θέμα. Παίρνει καμιά σας βιταμίνη C?

Όλο απορίες έχω, σας έχω πρήξει.. χαχα!


TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marialena86 είπε:

Γεια σας κορίτσια!

Αχ τι τραβάμε με τη ναυτία... αλλά χαλάλι, αυτό λέω κάθε μέρα! Υπομονή σε όλες και κουράγιο! 

@Angelina95 μήπως να του πεις να σου δώσει κάποιον άλλον σίδηρο σε χάπι. Φαντάζομαι πόσο δύσκολο είναι να το πιεις αυτό..

Εντωμεταξύ εγώ παίρνω κορτιζόνη, πολύ χαμηλή δόση 4mg. Ο γιατρός μου είπε πως είναι πολύ χαμηλή δόση και δεν χρειάζεται να κόψω το αλάτι τελείως. Εγώ όμως φοβόμουν και το έχω κόψει γενικά, δεν βάζω καθόλου σε φαγητό κ άντε να φάω καμιά φρυγανιά/ παξιμάδι που έχει αλάτι ή λίγο ανθότυρο ή cottage. Κάπως έτσι κινούμαι. Σήμερα όμως είχα μια τρομερή αδυναμία και ψιλοέτρεμαν τα χέρια μου, όπως όταν μου πέφτει η πίεση. Έφαγα ένα κομμάτι κεφαλοτύρι που είναι αλμυρό και συνήλθα κάπως. Όσες παίρνετε κορτιζόνη το έχετε κόψει τελείως το αλάτι? Είστε οκ? Επίσης νομίζω πρέπει να έχουμε όλες ένα πιεσόμετρο στο σπίτι!

Επίσης άλλη ερώτηση.. από τότε που έμαθα για την εγκυμοσύνη, έκοψα τη βιταμίνη C που έπαιρνα γιατί ήταν 1000mg και κάπου είχα διαβάσει ότι οι μεγάλες ποσότητες C μπορεί να προκαλέσουν τοξικότητα. Ο γιατρός μου είπε να την παίρνω, δεν υπάρχει θέμα. Παίρνει καμιά σας βιταμίνη C?

Όλο απορίες έχω, σας έχω πρήξει.. χαχα!

εγω έπαιρνα πριν τα ιδια mg αλλα σταμάτησα 1ον για τις αναγούλες κ 2ον ειχα ξεχάσει να την ρωτήσω.την αλλη βδομαδα που εχω θα την ρωτήσω 

  • Ευχαριστώ 1

url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelina95 είπε:

Κοριτσια κορτιζονη γιατι παιρνετε;;

Από ότι έχω καταλάβει κορτιζόνη δίνουν στην εξωσωματική, εάν υπάρχει άσχημο ιστορικό σε προηγούμενες εγκυμοσύνες και σίγουρα εάν υπάρχει από πριν κάποιο πρόβλημα υγείας που χρειάζεται. Εμείς είμαστε στη δεύτερη κατηγορία. Μακάρι καμιά κοπέλα να μην χρειαζόταν να παίρνει φάρμακα στην εγκυμοσύνη της πάντως! Εγώ γενικά δεν είμαι υπερ των φαρμάκων, μόνο όταν είναι τελείως απαραίτητα. Γενικά κάνω ομοιοπαθητική και σκέψου με την ομοιοπαθητική έλυσα το θέμα που είχα με τον κύκλο μου στην εφηβεία (τρομερά άστατος κύκλος με αρκετούς μήνες χωρίς περίοδο) χωρίς να πάρω αντισυλληπτικά κι άλλες ορμόνες που πρότειναν οι γυναικολόγοι. Αλλά η συγκεκριμένη περίπτωση, είναι από αυτές που είναι απαραίτητο να τα πάρεις! 


TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...