Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Ιουλίου 2021


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια! Τι κάνετε??

@Kelly_V Ωραία, θετικά νέα!! Μπράβο!!

Οι υπόλοιπες πως είστε? Πως πάμε από ψυχολογία?:)

Εγώ εχθές έπρεπε να κάνω την πρώτη αντιπηκτική κ ενώ θα πήγαινα στο φαρμακείο, το σκεφτόμουν όοοολη μερα μέχρι το απόγευμα!!! Σήμερα λέω να την κάνω μόνη μου κ φυσικά πάλι το σκέφτομαι συνέχεια!! Δεν μπορώ να κάνω τπτ άλλο κι έχω τόση δουλειά... πφφφφ...

Νομίζω δεν κάνει καμιά σας ε? 'Ίσως μόνο η @Nicole.natasa που από ότι θυμάμαι παίρνουμε παρόμοια αγωγή. 

 


TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Marialena86 είπε:

Γεια σας κορίτσια! Τι κάνετε??

@Kelly_V Ωραία, θετικά νέα!! Μπράβο!!

Οι υπόλοιπες πως είστε? Πως πάμε από ψυχολογία?:)

Εγώ εχθές έπρεπε να κάνω την πρώτη αντιπηκτική κ ενώ θα πήγαινα στο φαρμακείο, το σκεφτόμουν όοοολη μερα μέχρι το απόγευμα!!! Σήμερα λέω να την κάνω μόνη μου κ φυσικά πάλι το σκέφτομαι συνέχεια!! Δεν μπορώ να κάνω τπτ άλλο κι έχω τόση δουλειά... πφφφφ...

Νομίζω δεν κάνει καμιά σας ε? 'Ίσως μόνο η @Nicole.natasa που από ότι θυμάμαι παίρνουμε παρόμοια αγωγή. 

 

Εγώ κάνω ναι κάθε πρωί.εμενα ο άντρας μου μου τις κάνει βασικά.μια φορά χρειάστηκε να την κάνω μόνη.δεν πονάει ιδιαίτερα.τσουζει λίγο το φάρμακο.μην το ξύσεις μόνο μετά οσο και να σε φαγουριζει.παιρνω και ασπιρίνη 100 με το φαγητό

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nicole.natasa είπε:

Εγώ κάνω ναι κάθε πρωί.εμενα ο άντρας μου μου τις κάνει βασικά.μια φορά χρειάστηκε να την κάνω μόνη.δεν πονάει ιδιαίτερα.τσουζει λίγο το φάρμακο.μην το ξύσεις μόνο μετά οσο και να σε φαγουριζει.παιρνω και ασπιρίνη 100 με το φαγητό

Εχθές που μου την έκαναν στο φαρμακείο, ήταν οκ! Συμφωνώ πως δεν είναι κάτι φοβερό. Μέχρι να συνηθίσω μόνη είναι πιστεύω αλλά σκέφτομαι κάτι τρελά πράγματα κι έχω απορίες!!

Πιάνεις το δέρμα, βάζεις την ένεση και μετά βάζεις σιγά σιγά το φάρμακο ενώ κρατάς το δέρμα? Στο τέλος αφήνεις το δέρμα ενώ είναι η βελόνα μέσα και μετά τη βγάζεις? Ή συνεχίζεις και το κρατάς ακόμα και όταν βγάζεις τη βελόνα? Εμένα η κοπέλα εχθές στο φαρμακείο το άφησε στο τέλος ενώ η βελόνα ήταν μέσα και μετά την έβγαλε. Κι εγώ η τρελή σκέφτηκα μήπως έτσι φτάνει να τρυπήσει κάνα όργανο και κάνει κακό στο έμβρυο??!!:shock: Εντάξει ναι γέλα, αλλά το σκέφτηκα!! Είδα πολλά βιντεάκια στο youtube αλλά άλλοι το κάνουν έτσι και άλλοι αλλιώς. 

Υγ. εμένα μου είπε να το κόψω το σαλοσπιρ απο εχθές που ξεκίνησα τις ενέσεις, αλλά από ότι έχω καταλάβει αυτό δεν είναι κανόνας, η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.


TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marialena86 είπε:

Γεια σας κορίτσια! Τι κάνετε??

@Kelly_V Ωραία, θετικά νέα!! Μπράβο!!

Οι υπόλοιπες πως είστε? Πως πάμε από ψυχολογία?:)

Εγώ εχθές έπρεπε να κάνω την πρώτη αντιπηκτική κ ενώ θα πήγαινα στο φαρμακείο, το σκεφτόμουν όοοολη μερα μέχρι το απόγευμα!!! Σήμερα λέω να την κάνω μόνη μου κ φυσικά πάλι το σκέφτομαι συνέχεια!! Δεν μπορώ να κάνω τπτ άλλο κι έχω τόση δουλειά... πφφφφ...

Νομίζω δεν κάνει καμιά σας ε? 'Ίσως μόνο η @Nicole.natasa που από ότι θυμάμαι παίρνουμε παρόμοια αγωγή. 

 

&εγώ κάνω αντιπηκτικες από την πρώτη χοριακη σκέψου κάθε μέρα και παίρνω και salospir. Δεν είναι κάτι το συνήθισα πλέον αφού έχουν περάσει 2,5 βδομάδες. Τουλάχιστον να πάνε τα πράγματα καλά.. Αυτό σκέφτομαι και παρηγοριεμαι.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marialena86 είπε:

Εχθές που μου την έκαναν στο φαρμακείο, ήταν οκ! Συμφωνώ πως δεν είναι κάτι φοβερό. Μέχρι να συνηθίσω μόνη είναι πιστεύω αλλά σκέφτομαι κάτι τρελά πράγματα κι έχω απορίες!!

Πιάνεις το δέρμα, βάζεις την ένεση και μετά βάζεις σιγά σιγά το φάρμακο ενώ κρατάς το δέρμα? Στο τέλος αφήνεις το δέρμα ενώ είναι η βελόνα μέσα και μετά τη βγάζεις? Ή συνεχίζεις και το κρατάς ακόμα και όταν βγάζεις τη βελόνα? Εμένα η κοπέλα εχθές στο φαρμακείο το άφησε στο τέλος ενώ η βελόνα ήταν μέσα και μετά την έβγαλε. Κι εγώ η τρελή σκέφτηκα μήπως έτσι φτάνει να τρυπήσει κάνα όργανο και κάνει κακό στο έμβρυο??!!:shock: Εντάξει ναι γέλα, αλλά το σκέφτηκα!! Είδα πολλά βιντεάκια στο youtube αλλά άλλοι το κάνουν έτσι και άλλοι αλλιώς. 

Υγ. εμένα μου είπε να το κόψω το σαλοσπιρ απο εχθές που ξεκίνησα τις ενέσεις, αλλά από ότι έχω καταλάβει αυτό δεν είναι κανόνας, η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

Εγώ υποτίθεται έχω αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο και πρέπει και τα δύο.εγω το κρατάω μέχρι να την κάνω και μετά το αφήνω.ειναι υποδόρια και όχι μυϊκή ένεση απλά.οταν πας στον γιατρό ρώτησε τον καλύτερα να είσαι σίγουρη.επισης εγώ την κάνω τελείως κάθετα όπως λένε οι οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Bbboob είπε:

&εγώ κάνω αντιπηκτικες από την πρώτη χοριακη σκέψου κάθε μέρα και παίρνω και salospir. Δεν είναι κάτι το συνήθισα πλέον αφού έχουν περάσει 2,5 βδομάδες. Τουλάχιστον να πάνε τα πράγματα καλά.. Αυτό σκέφτομαι και παρηγοριεμαι.. 

 

Just now, Nicole.natasa είπε:

Εγώ υποτίθεται έχω αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο και πρέπει και τα δύο.εγω το κρατάω μέχρι να την κάνω και μετά το αφήνω.ειναι υποδόρια και όχι μυϊκή ένεση απλά.οταν πας στον γιατρό ρώτησε τον καλύτερα να είσαι σίγουρη.επισης εγώ την κάνω τελείως κάθετα όπως λένε οι οδηγίες.

@Bbboob Κ εσύ μαζί μας λοιπόν! Αχ αυτό σκέφτομαι κι εγώ.. να πάνε όλα καλά και δεν με νοιάζει! Δεν σκέφτομαι ούτε σημάδια στην κοιλιά, ούτε τπτ, απλά είχα αγχωθεί για το αν θα την κάνω σωστά. 

Εντάξει την έκανα και όλα καλά! Τελικά δεν ήταν κάτι φοβερό! Επίσης η απορία μου λύθηκε όταν διάβασα τις οδηγίες.. χαχαχα! έχω χαζέψει τελείως μου φαίνεται κ έψαχνα παντού ενώ το έλεγε καθαρά στις οδηγίες! Εγώ να πω την αλήθεια δεν έδειξαν κάτι οι εξετάσεις μου. Θα ξανακάνω έλεγχο αντιφωσφολιπιδικών αντισωμάτων στη 10η εβδομάδα με το καλό. Οπότε μάλλον προληπτικά τα παίρνω όλα αυτά λόγω ιστορικού, αλλά δεν πειράζει!


TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nicole.natasa είπε:

@Marialena86 και εμένα μου είπε να επαναλάβω την 8η -9η εβδομάδα άμα φτάσω πρώτα ο Θεός για να δούμε τι γίνεται.

Από πού είστε η αλήθεια είναι?

Όλα καλά θα πάνε και θα συζητάμε τις εξετάσεις μας!!

Εγώ θα ξεκινήσω με την πιο προβλεπόμενη απάντηση και θα πω ότι μένω Αθήνα!


TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Nicole.natasa said:

@Marialena86 και εμένα μου είπε να επαναλάβω την 8η -9η εβδομάδα άμα φτάσω πρώτα ο Θεός για να δούμε τι γίνεται.

Από πού είστε η αλήθεια είναι?

Θεσσαλονίκη εγώ. 

Ξέρω ότι είναι ζόρι οι ενέσεις κάθε μέρα και γενικά τα φάρμακα αλλά και εγώ που δεν παίρνω τίποτα νιώθω ότι το έχουμε αφήσει εντελώς στην τύχη του και δεν το βοηθάμε με όλους τους τρόπους... έχει άγχος και αυτό.


aynVp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kelly_V είπε:

Θεσσαλονίκη εγώ. 

Ξέρω ότι είναι ζόρι οι ενέσεις κάθε μέρα και γενικά τα φάρμακα αλλά και εγώ που δεν παίρνω τίποτα νιώθω ότι το έχουμε αφήσει εντελώς στην τύχη του και δεν το βοηθάμε με όλους τους τρόπους... έχει άγχος και αυτό.

Άμα δεν έχεις βρει ότι έχεις κάτι γιατί να πάρεις από την μία.αλλα και άμα έχεις ιστορικό προληπτικά δίνουν πολλά.

Κ εγώ από Θεσσαλονίκη!!! μένω Αφρική βέβαια τα τελευταία 2 χρόνια

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


9 hours ago, Nicole.natasa said:

Άμα δεν έχεις βρει ότι έχεις κάτι γιατί να πάρεις από την μία.αλλα και άμα έχεις ιστορικό προληπτικά δίνουν πολλά.

Κ εγώ από Θεσσαλονίκη!!! μένω Αφρική βέβαια τα τελευταία 2 χρόνια

Α πολύ ενδιαφέρον! Να και κάποια που δεν έχει μεταναστεύσει προς δυσμάς! Σε ποια χώρα είσαι αν επιτρέπεται; Πήγες λόγω δουλειάς;

Είχα δύο βιοχημικές 4ης βδομάδας φέτος αλλά ο γιατρός μου είναι χαλαρός. Θεώρησε ότι υπήρχε χρωμοσωμική ανωμαλία το πιο πιθανό σενάριο και το σώμα καλώς έπραξε.

Εγώ ως απαισιόδοξη περίμενα αυτή να είναι άλλη μία βιοχημική και να προχωρήσω επιτέλους στον έλεγχο καθ'εξιν αποβολών. Προς το παρόν διαψεύσθηκα καθώς έχει επιβεβαιωθεί κλινικά η κύηση οπότε ακόμη και γι'αυτό το μικρό βήμα χαίρομαι!


aynVp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kelly_V είπε:

Α πολύ ενδιαφέρον! Να και κάποια που δεν έχει μεταναστεύσει προς δυσμάς! Σε ποια χώρα είσαι αν επιτρέπεται; Πήγες λόγω δουλειάς;

Είχα δύο βιοχημικές 4ης βδομάδας φέτος αλλά ο γιατρός μου είναι χαλαρός. Θεώρησε ότι υπήρχε χρωμοσωμική ανωμαλία το πιο πιθανό σενάριο και το σώμα καλώς έπραξε.

Εγώ ως απαισιόδοξη περίμενα αυτή να είναι άλλη μία βιοχημική και να προχωρήσω επιτέλους στον έλεγχο καθ'εξιν αποβολών. Προς το παρόν διαψεύσθηκα καθώς έχει επιβεβαιωθεί κλινικά η κύηση οπότε ακόμη και γι'αυτό το μικρό βήμα χαίρομαι!

Καταλαβαίνω ότι όποια δυσκολία, σε οποιοδήποτε στάδιο κι αν έγινε, μας δημιουργεί άγχος σε μελλοντική εγκυμοσύνη. Είναι πολύ σημαντικό που έχεις περάσει το στάδιο στο οποίο είχες την αρνητική έκβαση τις προηγούμενες φορές όμως! Και καλά κάνεις και χαίρεσαι, κάθε βήμα είναι σημαντικό! Αυτό να σκέφτεσαι!


TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Kelly_V στην Μοζαμβίκη είμαι.εγω δεν δουλεύω εδώ.ηρθαμε λόγω του άντρα μου άνοιξε δική του δουλειά εδώ. Εννοείται είναι πάρα πολύ θετικό ότι πήγε ένα βήμα παρακάτω αυτήν την φορά.και θα δεις θα φτάσει και μέχρι το τέλος!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου καλησπέρα!! πήγα γιατρό,ολα καλα ,μου έκανε διακολπικο.γυρω στις 6 βδομ. με βγάζει, χτυπούσε η καρδουλα αλλα δεν την ακουσαμε γιατι ηταν μικρούλη. σε 2 βδομαδες τωρα να ακούσουμε κ να δουμε για την αυχενική.οπως στο κόβω γυρω στο αη Γιαννιού πεφτει.αλλαξαμε ημερομηνία τεπ σε 15/10 απο 6/10 λογο πιο μεγάλους κυκλου οποτε πητ περιπου 20 με 25/7/21 

  • Μου αρέσει 4

url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites

Just now, *ζουζουνα*!!! είπε:

κοριτσια μου καλησπέρα!! πήγα γιατρό,ολα καλα ,μου έκανε διακολπικο.γυρω στις 6 βδομ. με βγάζει, χτυπούσε η καρδουλα αλλα δεν την ακουσαμε γιατι ηταν μικρούλη. σε 2 βδομαδες τωρα να ακούσουμε κ να δουμε για την αυχενική.οπως στο κόβω γυρω στο αη Γιαννιού πεφτει.αλλαξαμε ημερομηνία τεπ σε 15/10 απο 6/10 λογο πιο μεγάλους κυκλου οποτε πητ περιπου 20 με 25/7/21 

Και γω πήγα σήμερα κορίτσια στο γιατρό.οχτώ βδομάδων κ μια μέρα είμαι βάση περιόδου κ  και 7 και 6 βάση υπερηχου .ακούσαμε κ καρδούλα μια χαρά 150 παλμοί. Μου ανεφερε τελικά μονος του για το θυροειδή, όπως είπατε κ σεις,με είπε  ότι είναι μια φυσιολογικοτατη τιμή απλά επειδή στην εγκυμοσύνη έχει τη τάση να αυξάνεται κ ιδανικά το θέλουμε κάτω από δυόμιση με είπε να επισκεφτώ ένα ενδοκρινολόγο, είχε κ να μου προτεινει αν ήθελα δικό του, για να το ρυθμίσουμε. Αλλά να μην ανησυχώ όλα είναι οκ.εδωσε κ κάποιες συμπληρωματικές εξετάσεις κ αναμενω. Παρεμπιπτόντως κ γω Θεσσαλονικιά είμαι.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...