Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

Μανούλες Ιουλίου 2021


Recommended Posts

Just now, Wannabemama είπε:

Τέλεια, πολύ χαίρομαι!! Κ εγώ άκουσα καρδιά αλλά εγώ έχω ένα αιμάτωμα που αγκαλιάζει κατά 3/4 το έμβρυο ευτυχώς όχι στο σημείο που έχει κολλήσει στην μήτρα.. κ αναγκαστικά ξάπλα!!!

Σε καταλαβαίνω είναι ζόρι η ξάπλα την πέρασα και εγώ την πρώτη φορά αλλά σκέψου ότι είναι για καλό.....μέχρι να μεγαλώσει το εμβρυακι και να μην ενοχλείται από το αιμάτωμα....όλα θα πάνε μια χαρά να χαλαρώνεις να διαβάζεις κανένα βιβλίο να βλέπεις καμία ταινία και άσε τους άλλους να σε περιποιούνται....

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Nicole.natasa είπε:

Γύρισα από τον γιατρό και αντί να ησυχάσω χειρότερα έγινα.μου έκανε κοιλιακό υπέρηχο μόνο.ο σάκος μεγάλωσε όσο έπρεπε αλλά ακόμα τίποτα μέσα.ειμαι 6 ακριβώς.αυτον χαλαρό τον είδα.εμενα με ζωσανε τα φίδια Με τέτοιο ιστορικό που έχω.

Κι εγώ ξέρω πως κοιλιακός υπέρηχος δεν ενδείκνυται σε τόσο μικρή εβδομάδα. Αφού και στην αυχενική σου κάνουν κολπικό και μετά κοιλιακό. Μήπως να πας κι αλλού κορίτσι μου όπως είπε και η @ΒαλεντιναΧ? Ή να τον ρωτήσεις γιατί σου έκανε κοιλιακό? Μένεις εξωτερικό? Μήπως οι γιατροί έχουν άλλα πρωτόκολλα εκεί?

  • Μπερδεμένη/-ος 1

TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marialena86 είπε:

Κι εγώ ξέρω πως κοιλιακός υπέρηχος δεν ενδείκνυται σε τόσο μικρή εβδομάδα. Αφού και στην αυχενική σου κάνουν κολπικό και μετά κοιλιακό. Μήπως να πας κι αλλού κορίτσι μου όπως είπε και η @ΒαλεντιναΧ? Ή να τον ρωτήσεις γιατί σου έκανε κοιλιακό? Μένεις εξωτερικό? Μήπως οι γιατροί έχουν άλλα πρωτόκολλα εκεί?

Στο εξωτερικό μένω ναι.μου είπε εφόσον φαίνεται από πάνω δεν ξανά κάνουν κολπικο και να ξανά πάω σε 2 βδομάδες.δεν υπάρχει περίπτωση να περιμένω τόσο.μπορει να πάω σε καμία βδομάδα αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nicole.natasa είπε:

Στο εξωτερικό μένω ναι.μου είπε εφόσον φαίνεται από πάνω δεν ξανά κάνουν κολπικο και να ξανά πάω σε 2 βδομάδες.δεν υπάρχει περίπτωση να περιμένω τόσο.μπορει να πάω σε καμία βδομάδα αλλού.

Το είχα διαβάσει κάπου αυτό για τον υπέρηχο στο εξωτερικό. Πάντως λογικά είναι δύσκολο να δείξει ο κοιλιακός υπέρηχος σε τόση μικρή εβδομάδα. Κ προφανώς κι εκείνος το ξέρει για να είναι ήρεμος κ να μην ανησυχεί. Για τη δική σου ψυχική ηρεμία, μήπως να πας κάπου άλλου κιόλας, συμφωνώ. Πάντως θεωρώ ότι δεν πρέπει να φορτωθείς με έξτρα άγχος γιατί ουσιαστικά είσαι στα ίδια δεδομένα. Δεν σου είπε κάτι καλό, αλλά δεν σου είπε κ κάτι κακό. Ξέρω πως είχες ήδη πολύ άγχος και είναι ήδη δύσκολο.


TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Marialena86 πηγαίνεις με την ελπίδα και μένεις...να μην το πω.δεν θα περιμένω τόσο σίγουρα.τωρα δεν ξέρω αν θα πάω αλλού.μαλλον δηλαδή θα πάω σε αυτόν που είχα στην προηγούμενη που πάλι δεν έβλεπε τίποτα κοιλιακά και μου έκανα κολπικά μετά.εχω και οπίσθια κλίση δεν ξέρω αν παίζει ρόλο.απλα διαβάζω κιόλας όσες έχετε πάει έχετε δει στοιχεία έχετε ακούσει καρδιά στις ίδιες βδομάδες.καο γενικά έχω και σταθερό κύκλο για να πιεις είναι καθυστερημένη σύλληψη

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Nicole.natasa είπε:

Γύρισα από τον γιατρό και αντί να ησυχάσω χειρότερα έγινα.μου έκανε κοιλιακό υπέρηχο μόνο.ο σάκος μεγάλωσε όσο έπρεπε αλλά ακόμα τίποτα μέσα.ειμαι 6 ακριβώς.αυτον χαλαρό τον είδα.εμενα με ζωσανε τα φίδια Με τέτοιο ιστορικό που έχω.

κάτσε μισό δλδ δεν φάνηκε μέσα το λεγόμενο δαχτυλίδι?απο πανω εγω ειχα κανει στα 2 τελευταία κ φανηκε τοτε κ ημουν 5+5 παρόμοια είχαμε δει αλλά δεν ακουσαμε ,ουτε απο κατω ηταν μικρο ,είχαμε ακούσει μετα απο 2 βδομαδες.μηπως ειναι πιο μικρή η σύλληψη γιαυτο δεν είδες κάτι κ θελει χρόνο? πότε σ ειπε να ξανά πας?

@ΒαλεντιναΧ εγω παντως στις αυχενικες μονο απο πανω εκανα κ 3 φορες στο μητερα.μονο αν θέλαμε τον τράχηλο έβαζαν κ κολπικό.

Just now, Nicole.natasa είπε:

@Marialena86 πηγαίνεις με την ελπίδα και μένεις...να μην το πω.δεν θα περιμένω τόσο σίγουρα.τωρα δεν ξέρω αν θα πάω αλλού.μαλλον δηλαδή θα πάω σε αυτόν που είχα στην προηγούμενη που πάλι δεν έβλεπε τίποτα κοιλιακά και μου έκανα κολπικά μετά.εχω και οπίσθια κλίση δεν ξέρω αν παίζει ρόλο.απλα διαβάζω κιόλας όσες έχετε πάει έχετε δει στοιχεία έχετε ακούσει καρδιά στις ίδιες βδομάδες.καο γενικά έχω και σταθερό κύκλο για να πιεις είναι καθυστερημένη σύλληψη

θα σ πω την Πέμπτη που κ εγω νομιζω ειμαι μεταξύ 5+5 τοτε με 6+2 κάπου εκεί γύρω 

 


url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites

Just now, *ζουζουνα*!!! είπε:

κάτσε μισό δλδ δεν φάνηκε μέσα το λεγόμενο δαχτυλίδι?απο πανω εγω ειχα κανει στα 2 τελευταία κ φανηκε τοτε κ ημουν 5+5 παρόμοια είχαμε δει αλλά δεν ακουσαμε ,ουτε απο κατω ηταν μικρο ,είχαμε ακούσει μετα απο 2 βδομαδες.μηπως ειναι πιο μικρή η σύλληψη γιαυτο δεν είδες κάτι κ θελει χρόνο? πότε σ ειπε να ξανά πας?

@ΒαλεντιναΧ εγω παντως στις αυχενικες μονο απο πανω εκανα κ 3 φορες στο μητερα.μονο αν θέλαμε τον τράχηλο έβαζαν κ κολπικό.

θα σ πω την Πέμπτη που κ εγω νομιζω ειμαι μεταξύ 5+5 τοτε με 6+2 κάπου εκεί γύρω 

 

Αν κάτι δεν φαίνεται καλά σου κάνουν και κολπικό!!!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧ είπε:

Αν κάτι δεν φαίνεται καλά σου κάνουν και κολπικό!!!

Ναι αυτό εννουσα κ εγώ! Αν δεν βλέπουν κατι καλά κάνουν κ κολπικό στην αυχενική. 

Πάντως @Nicole.natasa αν ψάξεις συζητήσεις εδώ κ στο parents θα δεις ότι πολλές κοπέλες δεν είχαν δει κάτι στην 6η εβδομάδα με κοιλιακό υπέρηχο. 

  • Μου αρέσει 1

TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marialena86 είπε:

Ναι αυτό εννουσα κ εγώ! Αν δεν βλέπουν κατι καλά κάνουν κ κολπικό στην αυχενική. 

Πάντως @Nicole.natasa αν ψάξεις συζητήσεις εδώ κ στο parents θα δεις ότι πολλές κοπέλες δεν είχαν δει κάτι στην 6η εβδομάδα με κοιλιακό υπέρηχο. 

Το έψαξα γενικά η αλήθεια είναι.αλλες και με κολπικό δεν έχουν δει.πολυ σπάνιο γενικά.καθυστερημενη σύλληψη δύσκολα παίζει γιατί έχω τζαστ περίοδο.θα φανεί αργά η γρήγορα.

@*ζουζουνα*!!! Καλέ εσύ έκανες και τέστ πριν την καθυστέρηση κι φάνηκε ότι είσαι κιόλας.εγω κάνω την ημέρα που περιμένω και θέλω κυάλια για να το δω.χαχαχαχα

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧ είπε:

Αν κάτι δεν φαίνεται καλά σου κάνουν και κολπικό!!!

ναι καλέ αυτό ειπα κ εγω...συνηθως κάνουν από πανω.απλα ισως σε μικρη κυηση κανεις κ κολπικό,ειναι αναλογα στον γιατρο κ το μηχάνημα του γενικα.

Just now, Nicole.natasa είπε:

Το έψαξα γενικά η αλήθεια είναι.αλλες και με κολπικό δεν έχουν δει.πολυ σπάνιο γενικά.καθυστερημενη σύλληψη δύσκολα παίζει γιατί έχω τζαστ περίοδο.θα φανεί αργά η γρήγορα.

@*ζουζουνα*!!! Καλέ εσύ έκανες και τέστ πριν την καθυστέρηση κι φάνηκε ότι είσαι κιόλας.εγω κάνω την ημέρα που περιμένω και θέλω κυάλια για να το δω.χαχαχαχα

 

εγω ναι όπως παω θα εχω πενταδυμα χαχαχαχαχα που φανηκε  σχετικά νωρίς! έχω απορία να δω πόσο με βγάζει πάντως. 


url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μόλις γύρισα από τον πρώτο υπέρηχο, σήμερα 5+4ημ.

Είδαμε εμβρυϊκό σάκο που μετρούσε 5+6ημ, 10 χιλιοστά και λεκιθικό ασκό. Πήρα μία ανάσα για αρχή ότι είναι στο σωστό σημείο...

Τώρα σε δύο εβδομάδες πάλι υπέρηχο, μαζί με τον σύντροφό είπε. Αν όλα πάνε καλά θα είμαι 7+4ημ οπότε θα ακούσουμε καρδιά και θα μπορέσουμε να χαρούμε.❤️

  • Μου αρέσει 3

aynVp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Nicole.natasa είπε:

@Marialena86 πηγαίνεις με την ελπίδα και μένεις...να μην το πω.δεν θα περιμένω τόσο σίγουρα.τωρα δεν ξέρω αν θα πάω αλλού.μαλλον δηλαδή θα πάω σε αυτόν που είχα στην προηγούμενη που πάλι δεν έβλεπε τίποτα κοιλιακά και μου έκανα κολπικά μετά.εχω και οπίσθια κλίση δεν ξέρω αν παίζει ρόλο.απλα διαβάζω κιόλας όσες έχετε πάει έχετε δει στοιχεία έχετε ακούσει καρδιά στις ίδιες βδομάδες.καο γενικά έχω και σταθερό κύκλο για να πιεις είναι καθυστερημένη σύλληψη

Καλησπέρα @Nicole.natasa. Είμαι από τις μανούλες Μάιου 2021 αλλά παρακολουθώ και το δικό σας θέμα και όπου μπορώ θα βοηθάω μιας και είμαι πιο μπροστά από εσάς. Λοιπόν εχω και εγώ οπίσθια κάμψη της μήτρας και αυτό σημαίνει ότι με τον κοιλιακο υπέρηχο ένας γυναικολόγος δεν έχει πλήρη εικονα ειδικά στους πρώτους υπέρηχους. Έπρεπε να σου κάνει και κολπικό, αφού δε διέκρινε τίποτα στον κοιλιακό. Αυτά στα λέω για να σε καθησυχασω γιατί ο υπέρηχος σου ήταν ελλιπής. Στην πρώτη επίσκεψη για επιβεβαίωση της εγκυμοσύνης στον κοιλιακό υπέρηχο η γιατρός μου δεν έβλεπε καν σάκο. Και ήμουν κοντά 6 εβδομάδων. Μου είπε ότι θα σου κάνω και κολπικό, αν και οι περισσότεροι γιατροί βαριόμαστε τη διαδικασία του κολπικου (το είπε χαριτολογώντας, αλλά ήταν λόγια της γιατρού μου). Συμπέρασμα: ο γιατρός σου μάλλον βαρέθηκε να κάνει κολπικό και θα σου έλεγα να κάνεις έναν επαναληπτικό αλλού. Συγγνώμη που τα λέω ωμά, αλλά το θεωρώ αμέλεια. 

 

  • Μου αρέσει 1

ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Maria92 είπε:

Καλησπέρα @Nicole.natasa. Είμαι από τις μανούλες Μάιου 2021 αλλά παρακολουθώ και το δικό σας θέμα και όπου μπορώ θα βοηθάω μιας και είμαι πιο μπροστά από εσάς. Λοιπόν εχω και εγώ οπίσθια κάμψη της μήτρας και αυτό σημαίνει ότι με τον κοιλιακο υπέρηχο ένας γυναικολόγος δεν έχει πλήρη εικονα ειδικά στους πρώτους υπέρηχους. Έπρεπε να σου κάνει και κολπικό, αφού δε διέκρινε τίποτα στον κοιλιακό. Αυτά στα λέω για να σε καθησυχασω γιατί ο υπέρηχος σου ήταν ελλιπής. Στην πρώτη επίσκεψη για επιβεβαίωση της εγκυμοσύνης στον κοιλιακό υπέρηχο η γιατρός μου δεν έβλεπε καν σάκο. Και ήμουν κοντά 6 εβδομάδων. Μου είπε ότι θα σου κάνω και κολπικό, αν και οι περισσότεροι γιατροί βαριόμαστε τη διαδικασία του κολπικου (το είπε χαριτολογώντας, αλλά ήταν λόγια της γιατρού μου). Συμπέρασμα: ο γιατρός σου μάλλον βαρέθηκε να κάνει κολπικό και θα σου έλεγα να κάνεις έναν επαναληπτικό αλλού. Συγγνώμη που τα λέω ωμά, αλλά το θεωρώ αμέλεια. 

 

Μακάρι να είναι έτσι τα πράγματα γιατί έχω και 3 αποβολές πίσω μου.θα ήμουν κ εγώ στις μανουλες του Μαίου 2021.:x υπομονή θα κάνω προς το παρόν και ελπίζω για το καλύτερο.απλα θυμάμαι και την προηγούμενη φόρα ο απλός γιατρός έκανε κοιλιακά πρώτα δεν έβλεπε καθαρά και μετά κολπικά.απλα δεν θυμάμαι αν δεν έβλεπα τίποτα τίποτα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nicole.natasa είπε:

Μακάρι να είναι έτσι τα πράγματα γιατί έχω και 3 αποβολές πίσω μου.θα ήμουν κ εγώ στις μανουλες του Μαίου 2021.:x υπομονή θα κάνω προς το παρόν και ελπίζω για το καλύτερο.απλα θυμάμαι και την προηγούμενη φόρα ο απλός γιατρός έκανε κοιλιακά πρώτα δεν έβλεπε καθαρά και μετά κολπικά.απλα δεν θυμάμαι αν δεν έβλεπα τίποτα τίποτα.

Καλημέρα κορίτσια.εγω κοριτσι μου αν κ είμαι κ γω πεπεισμένη πως δεν έγινε σωστή δουλειά κ όλα είναι καλά με το μικροκ έπρεπε να σε δει κολπικά π κ πάλι καλά π είδε κ σάκο κοιλιακά γιατί υπάρχουν κ περιπτώσεις που στην έκτη ακριβώς βδομάδα ακόμα κ σάκο δε βλέπουν καν κολπικά ωστο σο νιώθω την αγωνια σ γιατί παρατείνεται.

Κ γω φοβάμαι πολύ γιατί έξι βδομάδες κ κάτι δεν άκουσα καρδούλα μόνο παλοτανκ δε παίζει να γίνε καθυστερημένη σύλληψη γιατί εγώ ήρθα σε επαφή μονο την πρώτη μέρα από τις γόνιμες πέντε μέρες πριν την ωροοξηια οπότε πιο πιθανόν να κάνα πιο πριν ωορηξια παρά πιο μετά. Γιατί πόσο να ζήσει κ αυτό το σπέρμα μέσα εφτά μέρες; Κ παρότι δε προβληματίστηκε ο γιατρός ακούω απ' όλες ότι ακούν τη καρδιά σχεδόν όλες κ εμένα με ζώνουν τα φίδια ότι κάτι δε πάει καλά.οπως επίσης κ τα συμπτώματα μου αντί να ναι στο ζενίθ τους τώρα στο δεύτερο μήνα εκεί που ήταν πολύ έντονα τα νιώθω πιο ήπια.κ είμαι να σκασω μέχρι να πάω τη Πέμπτη

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nicole.natasa είπε:

Μακάρι να είναι έτσι τα πράγματα γιατί έχω και 3 αποβολές πίσω μου.θα ήμουν κ εγώ στις μανουλες του Μαίου 2021.:x υπομονή θα κάνω προς το παρόν και ελπίζω για το καλύτερο.απλα θυμάμαι και την προηγούμενη φόρα ο απλός γιατρός έκανε κοιλιακά πρώτα δεν έβλεπε καθαρά και μετά κολπικά.απλα δεν θυμάμαι αν δεν έβλεπα τίποτα τίποτα.

Σε πόσο καιρό θα σε ξαναδεί; Αντέχεις μέχρι τότε; Αν όχι μήπως να πήγαινες στον προηγούμενο γιατρό που έλεγες; Για να σου φύγει το άγχος . Από συμπτώματα πώς πας;


ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...