Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Ιουλίου 2021


Recommended Posts

Just now, Marialena86 είπε:

Από ότι έχω καταλάβει κορτιζόνη δίνουν στην εξωσωματική, εάν υπάρχει άσχημο ιστορικό σε προηγούμενες εγκυμοσύνες και σίγουρα εάν υπάρχει από πριν κάποιο πρόβλημα υγείας που χρειάζεται. Εμείς είμαστε στη δεύτερη κατηγορία. Μακάρι καμιά κοπέλα να μην χρειαζόταν να παίρνει φάρμακα στην εγκυμοσύνη της πάντως! Εγώ γενικά δεν είμαι υπερ των φαρμάκων, μόνο όταν είναι τελείως απαραίτητα. Γενικά κάνω ομοιοπαθητική και σκέψου με την ομοιοπαθητική έλυσα το θέμα που είχα με τον κύκλο μου στην εφηβεία (τρομερά άστατος κύκλος με αρκετούς μήνες χωρίς περίοδο) χωρίς να πάρω αντισυλληπτικά κι άλλες ορμόνες που πρότειναν οι γυναικολόγοι. Αλλά η συγκεκριμένη περίπτωση, είναι από αυτές που είναι απαραίτητο να τα πάρεις! 

Και εγω καμια φορα καθομαι και σκεφτομαι δλδ παλια οι γυναικες που δεν τ είχαν ολα αυτα τι εκαναν ;; τωρα με τ καλημερα μας χαπακωνουν

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 52 λεπτά , Angelina95 είπε:

Και εγω καμια φορα καθομαι και σκεφτομαι δλδ παλια οι γυναικες που δεν τ είχαν ολα αυτα τι εκαναν ;; τωρα με τ καλημερα μας χαπακωνουν

Έλα ντε πραγματικά.τοτε βέβαια ήταν κ άλλος τρόπος ζωής κ διατροφής συν ότι μέναν έγκυες κ πολύ πιο μικρές κακά τα ψεμματα, και έτσι  τα ποσοστά να μην πάει κάτι καλά ήταν ίσως πιο χαμηλά.μετα ήταν και θέμα τυχης.τωρα που έχουν εξελιχθεί τα πράγματα μπορείς από πριν να προσέχεις για να έχεις.που κ φάρμακα να μη πάρεις η κτ άλλο σαφώς μπορεί να χεις  μια καλή έκβαση εγκυμοσύνης.αλλα ρισκάρεις από τη στιγμή που ξες ιατρικά  τι μπορείς να βελτιώσεις για μεγαλύτερη επιτυχια;

Just now, Feniamam είπε:

Έλα ντε πραγματικά.τοτε βέβαια ήταν κ άλλος τρόπος ζωής κ διατροφής συν ότι μέναν έγκυες κ πολύ πιο μικρές κακά τα ψεμματα, και έτσι  τα ποσοστά να μην πάει κάτι καλά ήταν ίσως πιο χαμηλά.μετα ήταν και θέμα τυχης.τωρα που έχουν εξελιχθεί τα πράγματα μπορείς από πριν να προσέχεις για να έχεις.που κ φάρμακα να μη πάρεις η κτ άλλο σαφώς μπορεί να χεις  μια καλή έκβαση εγκυμοσύνης.αλλα ρισκάρεις από τη στιγμή που ξες ιατρικά  τι μπορείς να βελτιώσεις για μεγαλύτερη επιτυχια;

Εγώ πήγα σήμερα στον εδοκρινολογο .επειδή tsh δεν ήταν ιδιαίτερα υψηλή απ' ότι επιθυμητό, ήταν 3 ,μου πε δε θέλω να σε χαπακωσω αμέσως θα αφήσουμε δύο βδομαδες περιθώριο κ τότε θα κάνεις εξετάσεις μόνο αν έχει ανέβει θ δούμε τι θα κάνουμε.γιατι δεν είναι κτ με αυτές τις τιμές για να με χωσει σε χάπια κ τα άλλα του θυροειδή ήταν καλα κάτι τ3 τ4..απλά θ το παρακολουθούμε .στο διάστημα αυτό των δύο βδομάδων μου προτεινε διατροφή ,που ήδη προσπαθώ να κάνω, γιατί έχω 99ζαχαρο κ θέλουμε να το ρίξουμε κ θα πάω να το κάνω μαζί με το θυροειδή να δούμε αν έπεσε έστω κ λίγο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Feniamam είπε:

Έλα ντε πραγματικά.τοτε βέβαια ήταν κ άλλος τρόπος ζωής κ διατροφής συν ότι μέναν έγκυες κ πολύ πιο μικρές κακά τα ψεμματα, και έτσι  τα ποσοστά να μην πάει κάτι καλά ήταν ίσως πιο χαμηλά.μετα ήταν και θέμα τυχης.τωρα που έχουν εξελιχθεί τα πράγματα μπορείς από πριν να προσέχεις για να έχεις.που κ φάρμακα να μη πάρεις η κτ άλλο σαφώς μπορεί να χεις  μια καλή έκβαση εγκυμοσύνης.αλλα ρισκάρεις από τη στιγμή που ξες ιατρικά  τι μπορείς να βελτιώσεις για μεγαλύτερη επιτυχια;

Εγώ πήγα σήμερα στον εδοκρινολογο .επειδή tsh δεν ήταν ιδιαίτερα υψηλή απ' ότι επιθυμητό, ήταν 3 ,μου πε δε θέλω να σε χαπακωσω αμέσως θα αφήσουμε δύο βδομαδες περιθώριο κ τότε θα κάνεις εξετάσεις μόνο αν έχει ανέβει θ δούμε τι θα κάνουμε.γιατι δεν είναι κτ με αυτές τις τιμές για να με χωσει σε χάπια κ τα άλλα του θυροειδή ήταν καλα κάτι τ3 τ4..απλά θ το παρακολουθούμε .στο διάστημα αυτό των δύο βδομάδων μου προτεινε διατροφή ,που ήδη προσπαθώ να κάνω, γιατί έχω 99ζαχαρο κ θέλουμε να το ρίξουμε κ θα πάω να το κάνω μαζί με το θυροειδή να δούμε αν έπεσε έστω κ λίγο.

Θυμασαι στο χα ξαναπει κ στην κολλητη μου αυτο ειχε γινει ..ολα καλα θα πανε !!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Angelina95 said:

Και εγω καμια φορα καθομαι και σκεφτομαι δλδ παλια οι γυναικες που δεν τ είχαν ολα αυτα τι εκαναν ;; τωρα με τ καλημερα μας χαπακωνουν

Κοίτα και με τη μητέρα μου που τα συζητάω έχει πάθει πλάκα με το πώς υποστηρίζονται φαρμακευτικά οι εγκυμοσύνες αλλά και για τις εξετάσεις γενικώς που γίνονται.

Φανταστείτε εκείνη είχε πει στον γιατρό της 6ο μήνα "δεν θα κάνουμε κανένα υπέρηχο;" και της είπε "Γιατί; αν του λείπει κανένα δαχτυλακι θα το πετάξουμε;" Χαχαχα

Εγώ δεν τη βρίσκω ιδιαίτερα κακη αυτήν την στενή παρακολούθηση. Φαντάζομαι οι επιπλοκές που αποφεύγονταν αλλά και τα μωρά με πολύ σοβαρά προβλήματα ήταν τότε πολύ πιο συχνά φαινόμενα. Τώρα με την πρόοδο της επιστήμης προσπαθούμε να προλάβουμε κάποιες πολύ δυσάρεστες καταστάσεις.

Επιτέλους! Επόμενο ραντεβού την Πέμπτη που θα είμαι 7 εβδομάδων ακριβώς! Σας φαίνεται και εσάς να περνάει απελπιστικά αργά ο χρόνος;;

  • Μου αρέσει 1

aynVp2.png

Link to comment
Share on other sites

Νταξει ναι δικιο εχεις αλλα αν το καλοσκεφτείς πολλες φορες έχουμε αγχος για ολα !! 

Εγω το Σαββατο που θα μαι 7w+5d θα παω ..ανυπομονώ αλλα γενικα δεν μπορω να ευχαρισιστηθω την καθημερινότητα εχω ναυτια και κανω καθε μερα εμετους ! Το απογευμα ειμαι καλυτερα 

Εχω απελπιστει δεν ξερω τι να κανω 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα  κορίτσια.  Σήμερα ακούσαμε  την καρδούλα του.  141 παλμους,  το ίδιο  συγκινητικό με την πρώτη φορά  είναι τελικά.  Δεν περιγράφεται αυτή η στιγμή με λόγια!  Τώρα θα  ξαναπάω σε 2 βδομάδες κ  θα  κάνονισουμε κ για την αυχενικη.  Κορίτσια  είναι κάποια που να δουλεύει  από σας στο  ιδιωτικο  τομεα; 

  • Μου αρέσει 3

 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

Τι κάνετε?

@Alex1989 Μπράβο κορίτσι μου! Με το καλό κ η αυχενική σας! Εγώ δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα.

@Feniamam Πως είναι οι γονείς σου με τον ιό? Το σκεφτόμουν..

@Kelly_V ΄Εχεις δίκιο.. δεν περνάνε οι μέρες με τπτ... Εγώ σκέψου έχω επόμενο ραντεβού 14/12 κ πήγα την Παρασκευή που μας πέρασε.. Μου φαίνεται αιώνας! 

Επίσης να πω πως σήμερα το πρωί ξύπνησα χωρίς ναυτία, ενώ μέχρι και τα ξημερώματα που σηκώθηκα για τουαλέτα, είχα.. έχω τρομάξει δεν σας κρύβω και έχω στεναχωρηθεί πολύ.. Σκέφτομαι να δω πως θα συνεχιστεί μέσα στη μέρα και να πάρω το γιατρό να πάω να με δει.. 


TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Marialena86 είπε:

Γεια σας κορίτσια!

Τι κάνετε?

@Alex1989 Μπράβο κορίτσι μου! Με το καλό κ η αυχενική σας! Εγώ δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα.

@Feniamam Πως είναι οι γονείς σου με τον ιό? Το σκεφτόμουν..

@Kelly_V ΄Εχεις δίκιο.. δεν περνάνε οι μέρες με τπτ... Εγώ σκέψου έχω επόμενο ραντεβού 14/12 κ πήγα την Παρασκευή που μας πέρασε.. Μου φαίνεται αιώνας! 

Επίσης να πω πως σήμερα το πρωί ξύπνησα χωρίς ναυτία, ενώ μέχρι και τα ξημερώματα που σηκώθηκα για τουαλέτα, είχα.. έχω τρομάξει δεν σας κρύβω και έχω στεναχωρηθεί πολύ.. Σκέφτομαι να δω πως θα συνεχιστεί μέσα στη μέρα και να πάρω το γιατρό να πάω να με δει.. 

Τα συμπτώματα  μπορεί  να πηγαίνουν έρχονται  αλλά αν είσαι αγχωμενη  κ ανησυχείς  πάρε το  γιατρό  σου να σε συμβουλέψει.  Να σε ρωτήσω,  αν επιτρέπεται...  Εργάζεται τώρα ή είσαι σε αναστολή ; ισχύει πως αν είσαι στο ιδιωτικο  κ είσαι έγκυος  (λόγω ευπαθους  ομάδας)  μπορεί να ε βγάλει  ο εργοδότης  αναστολή  μέχρι να βγεις  σε άδεια κύησης ή πρέπει  να κάνεις  αναγκαστικά  χρήση  επαπειλούμενης  αδείας  εγκυμοσύνης;  πως σκοπεύεις να κινηθεί με την δουλειά; 


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Alex1989 είπε:

Τα συμπτώματα  μπορεί  να πηγαίνουν έρχονται  αλλά αν είσαι αγχωμενη  κ ανησυχείς  πάρε το  γιατρό  σου να σε συμβουλέψει.  Να σε ρωτήσω,  αν επιτρέπεται...  Εργάζεται τώρα ή είσαι σε αναστολή ; ισχύει πως αν είσαι στο ιδιωτικο  κ είσαι έγκυος  (λόγω ευπαθους  ομάδας)  μπορεί να ε βγάλει  ο εργοδότης  αναστολή  μέχρι να βγεις  σε άδεια κύησης ή πρέπει  να κάνεις  αναγκαστικά  χρήση  επαπειλούμενης  αδείας  εγκυμοσύνης;  πως σκοπεύεις να κινηθεί με την δουλειά; 

Ααα θα το ψαξω και εγω αν και πολυ δυσκολο ...

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Alex1989 είπε:

Τα συμπτώματα  μπορεί  να πηγαίνουν έρχονται  αλλά αν είσαι αγχωμενη  κ ανησυχείς  πάρε το  γιατρό  σου να σε συμβουλέψει.  Να σε ρωτήσω,  αν επιτρέπεται...  Εργάζεται τώρα ή είσαι σε αναστολή ; ισχύει πως αν είσαι στο ιδιωτικο  κ είσαι έγκυος  (λόγω ευπαθους  ομάδας)  μπορεί να ε βγάλει  ο εργοδότης  αναστολή  μέχρι να βγεις  σε άδεια κύησης ή πρέπει  να κάνεις  αναγκαστικά  χρήση  επαπειλούμενης  αδείας  εγκυμοσύνης;  πως σκοπεύεις να κινηθεί με την δουλειά; 

Ναι έχεις δίκιο και σ' ευχαριστώ για την απάντηση! 

Σχετικά με τη δουλειά.. λόγω covid δουλεύω ήδη από το σπίτι εδώ και αρκετούς μήνες, οπότε με έχει βολέψει. Επομένως δεν το έχω ψάξει περαιτέρω και δεν γνωρίζω. Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω αν ισχύει αυτό με την αναστολή σε περίπτωση εγκυμοσύνης. Από άλλες κοπέλες εδώ στο φόρουμ που έχω διαβάσει, άδεια έχουν πάρει πάντως όσες δεν πηγαίνουν δουλειά. Φαντάζομαι η φύση της δουλειάς σου δεν σου επιτρέπει να δουλέψεις εξ αποστάσεως ε? Εάν μαθεις κάτι, ενημέρωσε μας πάντως. Είναι χρήσιμες πληροφορίες αυτές!


TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κορίτσια!Θελω να μοιραστω μαζι σας τις αποριες και την αγωνια μου!Ειμαι 6 εβδομαδων και χτες καναμε τον πρωτο υπερηχο..η καρδια του εμβρυου ηταν μια χαρα ομως κ λεκιθικός ασκος μας ειπε ότι είναι λιγο πιεσμενος, εχω μικρη αποκολληση και μου εδωσε κολπικη κρεμα vasclor, φυσικα ξεκουραση και ουτε περπατημα...την προβληματισε ο λεκιθικός σε βαθμο που μπορει να χρειαστεί διακοπή της κυησης. Σε μια βδομαδα θα με ξαναδει, ωστοσο εγω προβληματιζομαι..διαβαζω παντου οτι για αποκόλληση δινουν utrogestan και δε μας εδωσε καν τον υπέρηχο ουτε καποιο χαρτι με λεπτομέρειες για τους παλμους κλπ οπως διαβαζω συνηθως.. έχει καποια αναλογη εμπειρία; Να παρω και αλλη γνωμη; 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva8 είπε:

Γεια σας κορίτσια!Θελω να μοιραστω μαζι σας τις αποριες και την αγωνια μου!Ειμαι 6 εβδομαδων και χτες καναμε τον πρωτο υπερηχο..η καρδια του εμβρυου ηταν μια χαρα ομως κ λεκιθικός ασκος μας ειπε ότι είναι λιγο πιεσμενος, εχω μικρη αποκολληση και μου εδωσε κολπικη κρεμα vasclor, φυσικα ξεκουραση και ουτε περπατημα...την προβληματισε ο λεκιθικός σε βαθμο που μπορει να χρειαστεί διακοπή της κυησης. Σε μια βδομαδα θα με ξαναδει, ωστοσο εγω προβληματιζομαι..διαβαζω παντου οτι για αποκόλληση δινουν utrogestan και δε μας εδωσε καν τον υπέρηχο ουτε καποιο χαρτι με λεπτομέρειες για τους παλμους κλπ οπως διαβαζω συνηθως.. έχει καποια αναλογη εμπειρία; Να παρω και αλλη γνωμη; 

Η κρέμα vasclor είναι προγεστερόνη όπως και τα ουτροτζεσταν οπότε φαντάζομαι κάνει την ίδια δουλειά.επισης μερικοί γιατροί τους υπερήχους τους κρατάνε αρχείο στον φάκελο.μπορεις να το ζητήσεις αν θέλεις όμως.αν αισθάνεσαι αμφιβολίες για τον γιατρό μπορείς να πας και αλλού κακό δεν κάνει.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva8 said:

Γεια σας κορίτσια!Θελω να μοιραστω μαζι σας τις αποριες και την αγωνια μου!Ειμαι 6 εβδομαδων και χτες καναμε τον πρωτο υπερηχο..η καρδια του εμβρυου ηταν μια χαρα ομως κ λεκιθικός ασκος μας ειπε ότι είναι λιγο πιεσμενος, εχω μικρη αποκολληση και μου εδωσε κολπικη κρεμα vasclor, φυσικα ξεκουραση και ουτε περπατημα...την προβληματισε ο λεκιθικός σε βαθμο που μπορει να χρειαστεί διακοπή της κυησης. Σε μια βδομαδα θα με ξαναδει, ωστοσο εγω προβληματιζομαι..διαβαζω παντου οτι για αποκόλληση δινουν utrogestan και δε μας εδωσε καν τον υπέρηχο ουτε καποιο χαρτι με λεπτομέρειες για τους παλμους κλπ οπως διαβαζω συνηθως.. έχει καποια αναλογη εμπειρία; Να παρω και αλλη γνωμη; 

Καλωσήρθες! Λυπάμαι για το άγχος που περνάτε κορίτσι!

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω και πολλά για την φαρμακευτική υποστήριξη για να σε βοηθήσω αλλά και η vasclor προγεστερόνη είναι νομίζω. Ίσως πιο μικρή δόση όμως... Εγώ αν εμπιστευόμουν τον γιατρό θα έκανα υπομονή μια βδομάδα να δούμε πώς πάει. Αν όμως δεν νιώθεις να σε κάλυψε με αυτά που συζητήθηκαν, να πας και σε κάποιον άλλον για δεύτερη γνώμη.

Εγώ μόλις γύρισα από τον γιατρό! 7 εβδομάδων, 144 παλμούς το λεπτό και 9.7mm! Φοβερός ήχος η καρδούλα του ρε κορίτσια! Συγκινηθηκαμε λίγο!

Μέχρι εδώ όλα καλά :)

  • Μου αρέσει 7

aynVp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva8 είπε:

Γεια σας κορίτσια!Θελω να μοιραστω μαζι σας τις αποριες και την αγωνια μου!Ειμαι 6 εβδομαδων και χτες καναμε τον πρωτο υπερηχο..η καρδια του εμβρυου ηταν μια χαρα ομως κ λεκιθικός ασκος μας ειπε ότι είναι λιγο πιεσμενος, εχω μικρη αποκολληση και μου εδωσε κολπικη κρεμα vasclor, φυσικα ξεκουραση και ουτε περπατημα...την προβληματισε ο λεκιθικός σε βαθμο που μπορει να χρειαστεί διακοπή της κυησης. Σε μια βδομαδα θα με ξαναδει, ωστοσο εγω προβληματιζομαι..διαβαζω παντου οτι για αποκόλληση δινουν utrogestan και δε μας εδωσε καν τον υπέρηχο ουτε καποιο χαρτι με λεπτομέρειες για τους παλμους κλπ οπως διαβαζω συνηθως.. έχει καποια αναλογη εμπειρία; Να παρω και αλλη γνωμη; 

Γειά σου κορίτσι.. Μου έχει τύχει στο παρελθόν, αλλά δεν είχε καλή έκβαση. Ο γιατρός τότε δεν μου είχε δώσει τίποτα απολύτως ούτε με συμβούλεψε να κάνω ή να μην κάνω κατι, και θεωρώ οτι με βάση αυτά που μου είπε ο τωρινός μου γιατρός που του είπα το ιστορικό μου, έπρεπε να μου είχε δώσει τουλάχιστον υποθετα προγεστερονης και να μου πει να κλωσσισω αυγά. Ακινησία δηλαδή. Πλέον άλλαξα γιατρο βέβαια και ας είχα και ακόμη μια ατυχία στη συνέχεια, τουλάχιστον αυτόν τον εμπιστεύομαι. Αυτό δεν σημαίνει ότι και εσένα είναι έτσι. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετικη.

Προτείνω να πας και σε δεύτερο γιατρό και μετά αναλόγως βλέπεις. Είναι πολύ νωρίς να σου πει για διακοπή κύησης και μάλιστα με μια μόνο φορά που είδε το εμβρυο. Η πορεία μιας εγκυμοσύνης, από εμπειρία το πιστεύω αυτό, δεν μπορεί να κριθεί από εναν και μόνο υπερηχο. Πρέπει να γίνουν τουλάχιστον 2-3 υπερηχοι για να γίνει μια κάποια σύγκριση αν εξελίσσεται καλα.

Όλα θα πάνε καλά! Δώσε χρόνο στον εαυτό σου και ξαναπήγαινε για υπέρηχο. Θετική σκέψη!!! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

@Eva8 εφοσον το ραντεβού σου είναι στα κοντά προσωπικά θα περίμενα να ξανά πάω να δω πως εξελιγθηκαν τα πράγματα να ρωτήσω και τις απορίες μου.και πριν προχωρήσω σε οτιδήποτε άλλο θα ρωτούσα κ άλλον γιατρό για σιγουρια.ευχομαι πρσγματικα όλα να πάνε καλά.

Εμένα οι δικοί μου ακόμα αρρωστουληδες.ο μπαμπάς μου ανεβάζει κατεβάζει πυρετό η μαμα βηχει κ πονάει η πλάτη της.ας ελπισω να γίνουν καλά σύντομα.

Εγώ από την άλλη έχω φοβερές καούρες ο,τι απλο κ να φάω, εχω δοκιμάσει κ γάλα κ γιαούρτι κ  φρυγανιές κ ελαφρά γεύματα κλπ αλλά δε βοηθάει τίποτα.εχει υποψην κάποια καμία ιδέα για ανακούφιση; Η κ κανένα σιροπακι; Αν κ βλέπω έτσι να με πήγαινει

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...