Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • ρε κορίτσια ειμαι 29 και μόλις σηκωθώ νιώθω τεράστιο βάρος στη κοιλιά! ειδικά από το απόγευμα και μετά ! είναι λες και θα μου πέσει κάτω το μωρο, παω τουαλέτα και γυρίζω μετά να ξαπλώσω γιατί δεν αντέχω ! έχει να κάνει και με την ξάπλα ή είναι φυσιολογικό η να πάρω τον γιατρο;

Μανούλες Ιουλίου 2021


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Angelina95 είπε:

Θα δω πως θα πάει και με τα κιλακια γιατί ζυγίζουμε κάθε Δευτέρα και αν δεν έχει πάρει τότε ναι αλλιώς τι να κάνω !!!! 

Όταν ο μικρός ήταν 17ημερων έπαθα μαστίτιδα και είπα το ίδιο με εσένα που λες τώρα πήρα την παιδίατρο και της λέω θέλω να έρθω να τον ζυγίσεις γιατί πίνει μόνο 3λεπτα και κοιμαται,και έχω πάθει μαστίτιδα αν δεν βάζει λέω στον άντρα μου το κόβω εχθές δεν θα κάτσω ούτε να παιδεψω το μωρό ούτε και εγώ η ίδια! Βγήκαμε από το νοσοκομείο 2.680(2.800 γεννήθηκε) και πάμε για ζύγισμα και μας λέει 3.520 σε 17μερες 840γρ..  συνέχισα...

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, ΒαλεντιναΧ είπε:

Όταν ο μικρός ήταν 17ημερων έπαθα μαστίτιδα και είπα το ίδιο με εσένα που λες τώρα πήρα την παιδίατρο και της λέω θέλω να έρθω να τον ζυγίσεις γιατί πίνει μόνο 3λεπτα και κοιμαται,και έχω πάθει μαστίτιδα αν δεν βάζει λέω στον άντρα μου το κόβω εχθές δεν θα κάτσω ούτε να παιδεψω το μωρό ούτε και εγώ η ίδια! Βγήκαμε από το νοσοκομείο 2.680(2.800 γεννήθηκε) και πάμε για ζύγισμα και μας λέει 3.520 σε 17μερες 840γρ..  συνέχισα...

Πάλι καλά αυτά είναι τα ευχάριστα !!πώς πάει ο ύπνος είναι το θέμα 

Link to comment
Share on other sites

On 27/7/2021 at 5:25 ΜΜ, manaoula είπε:

Ο δικός μου το βράδυ ευτυχώς κοιμάται σχετικά εύκολα. Ξυπνάει κάθε 3 ώρες περίπου. Τη μέρα έχουμε θέμα. Δεν ξέρω γιατί κουτουλάει, τα μάτια κλείνουν αλλά δεν κοιμάται μένει κανένα 5ωρο ξύπνιος (από τις 8 μέχρι τη 1 ή 2). Τωρα κοιμάται από τις 3 περίπου. 

καλησπέρα εμενα ευτυχως κοιμάται τις πιο πολλές ώρες.τωρα μου κάνει κ ενα  4ωρο ύπνο κ  μετα το παει 2ωρο.γενικα είναι ήσυχος.

τωρα αν σ μένει ξύπνιος δες μήπως αν πίνεις καφέ είναι αυτό που του δημιουργεί υπερένταση ή η σοκολάτα αν τρως. εμενα λιγο που τον ενοχλεί δεν πίνω κάθε μέρα κ τον κάνω νερό ζουμί πλεον

On 3/8/2021 at 1:53 ΠΜ, Marialena86 είπε:

Εμεις εδώ παλεύαμε να κοιμηθούμε από τις 10! Τις τελευταίες μέρες ενώ είναι σχετικά ήρεμη για τα δεδομένα της μέσα στη μέρα κ κοιμάται, δυσκολεύεται να κοιμηθεί το βραδυ. Δεν φαίνεται να πονάει τις συγκεκριμένες ώρες, σαν να έχει υπερένταση. Εγώ εντωμεταξύ παραλίγο να κοιμηθω απειρες φορες οση ωρα προσπαθούσα να την ηρεμήσω!:P Εσενα το αγόρι σου κοιμάται γενικά; Πως τα πάτε; 
 

Με την ευκαιρία έχω μια ερώτηση. Η μικρή μετά από κάποια γεύματα ακούγεται σαν να της μένει γαλατάκι στο λαιμό. Σαν να είναι βραχνιασμένη, κάτι τετοιο. Θηλάζει μόνο κ γενικά δεν φαίνεται να την ενοχλεί κάτι την ώρα που τρώει. Μόνο που είναι λαιμαργη κ κάποιες φορές τρώει πολυ γρήγορα κ μου πνίγεται κιόλας. Μηπως κάποια κοπέλα ξέρει γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό; 

έχεις λογικά εντονη ροή όπως κ εγω κ πνίγονται όταν κατεβάσουν το γαλα.να θηλάζεις το μωρο πιο όρθιο σε θέση ράγκμπι με κλιση .δλδ το κεφάλι να ειναι πιο όρθιο από τα πόδια πχ.ετσι κάνει κ εμενα δεν προλαβαίνουν να καταπιουν γιαυτο κ να την βάζεις κ λιγο όρθια αφου θηλασει να ρευτει 

On 29/7/2021 at 2:58 ΜΜ, Marialena86 είπε:

Κοιτά στην αρχή που δεν καταλάβαινα ποσό γάλα έχω, την έβαζα κ εγώ στο στήθος περισσότερο. Όταν άρχισε να μου βγάζει γουλιτσες κ μου ζητούσε μετά από λίγο πάλι στηθος, της έδωσα πιπίλα. Τώρα που έχω γάλα κ το καταλαβαίνω, φαίνεται πως αν το παιδί φάει καλά, στο δύωρο είναι μια χαρά να ξαναφάει. Στο ενδιάμεσο αν δεν κοιμάται κ γκρινιάζει εκεί της δίνω την πιπίλα. Ή αν φάει αρκετά κ πάλι δεν κοιμάται κ γκρινιάζει. Γενικά μέχρι να τη ζυγίσω είχα άγχος (τη ζυγίζουμε μια φορά την εβδομαδα) μηπως της δίνω πιπίλα κ χάνει γεύμα. Αλλά αφού είδα ότι έτσι παίρνει καλό βάρος, προφανώς ειναι λαιμαργη κ ζητάει. Παρακολούθησε τις αντιδράσεις του κ σιγα σιγα θα καταλάβεις. Η δικιά μου τώρα όταν είναι όντως η ώρα της να φάει, και πιπίλα να της δώσω τη φτύνει κ κάνει χαμό. Ρωτά κ τον παιδίατρο σου για την πιπίλα. Η δικιά μου είναι υπέρ. 

Κορίτσια να σας ρωτήσω αν χρησιμοποιείτε ριλαξ. Κάποιοι τα βάζουν απο νεογέννητα ανεξάρτητα απο το βάρος τους, κάποιοι λένε καλύτερα απο 4 κιλά. Θα ρωτήσω κ την παιδίατρο αλλα ενώ στην αρχή έλεγα να πάρουμε πιο μετά, παρηγγειλα ενα γιατί φαίνεται πως το χρειαζόμαστε επειγόντως!! Χαχα! 

καλα για την πιπίλα ιδανικα να μην δώσεις. το απόγευμα παντως προς βραδυ μου κάνει μαραθώνιο θηλασμό δλδ 3 ώρες σερι ανά μια ώρα να θέλει κ λιγο κ μετα πέφτει ένα 4ωρο ύπνο κ μετα στο 2ωρο από αυτό ζητάει 

ριλαξ εχω παρει κούνια ριλαξ που ειναι απο νεογέννητα κ κουνιέται κ μονο του μια χαρα του αρέσει πολύ.κοιμαται κ εκει.γενικα εμενα ειναι υπναρας 

On 3/8/2021 at 7:30 ΜΜ, Angelina95 είπε:

Λοιπόν κορίτσια εμείς τον ζυγισαμε μετά από μια βδομάδα αποκλειστικο θηλασμό είχε πάρει 230 γρ αρκετά καλά ..το θέμα είναι το εξής ότι δεν κοιμάται με τίποτα !!!τρώει τον βάζω να ρευτει μετά τον αλλάζω γτ κάνει σίγουρα τσισα κακα και αυτό μπορεί να γίνεται για ώρες !! Δεν κοιμάται και πιπίλα του έδωσα τίποτα ! Μένει ξυονιος άπειρες ώρες πχ σήμερα ξυονησε στις 2 το μεσημέρι είναι 7.30 κ είναι ξύπνιος ενώ τρωει κάνει κακακια τον αλλάζω και πάει λέγοντας ...

αν πίνεις καφέ μηπως τον ενοχλεί ή η σοκολάτα ή τι τσάι αν εχει καφεΐνη. δείτε αυτά κιριτσια αν έχουν υπερένταση κ δεν κοιμούνται. μετά από 1 με 2 ώρες το πολυ από αυτό που καταναλώσετε θα φανεί αν ενοχλεί ή οχι.


url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites

On 5/8/2021 at 10:00 ΜΜ, *ζουζουνα*!!! είπε:τωρα αν σ μένει ξύπνιος δες μήπως αν πίνεις καφέ είναι αυτό που του δημιουργεί υπερένταση ή η σοκολάτα αν τρως. εμενα λιγο που τον ενοχλεί δεν πίνω κάθε μέρα κ τον κάνω νερό ζουμί πλεον

 

Δεν πίνω καφέ και σοκολάτα δεν τρώω ιδιαίτερα. 

Το έχω πάρει απόφαση ότι τη μέρα δε θα κοιμάται. Το θέμα είναι ότι πρέπει να κάνω κάποιες δουλειές (μαγείρεμα και σίδερο κυρίως τα άλλα δε με απασχολούν μπορεί να τα κάνει ο σύζυγος ένα σκούπισμα ένα ξεσκόνισμα) έχει μάθει ο μικρός να είμαστε αυτοκόλλητοι αν απομακρυνθώ από δίπλα του πως το κατάλαβαινει και κλαίει. Ευτυχώς κοιμάται το βράδυ που τον ύπνο τον χρειάζομαι πιο πολύ.

Σήμερα έγινε 1 μηνός. Νομίζω ότι πρέπει να φάμε μια πάστα να του ευχηθούμε! ;-)

Άσχετη ερώτηση Να 1. Το έξτρα επίδομα από τον οαεδ το κάνατε; αν ναι μέσω ίντερνετ; η διαδικασία που ακολουθήσατε ποια είναι; παίρνω τηλέφωνο αλλά δεν απαντάνε. Την Τρίτη πήγα στο ΙΚΑ για το επίδομα κυοφοριας. Ποτέ να περιμένω να μπουν τα πρώτα χρήματα;

Άσχετη ερώτηση Να 2:

Όσες δε θηλάζετε εχετε πάρει θερμαντήρα για μπιμπερό;  αν ναι είναι όντως χρήσιμος; έχω ένα θερμό αλλά για  το πρωινό το γάλα το νερό δεν είναι ζεστό. Σκέφτομαι να πάρω 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 3/8/2021 at 7:30 ΜΜ, Angelina95 είπε:

Λοιπόν κορίτσια εμείς τον ζυγισαμε μετά από μια βδομάδα αποκλειστικο θηλασμό είχε πάρει 230 γρ αρκετά καλά ..το θέμα είναι το εξής ότι δεν κοιμάται με τίποτα !!!τρώει τον βάζω να ρευτει μετά τον αλλάζω γτ κάνει σίγουρα τσισα κακα και αυτό μπορεί να γίνεται για ώρες !! Δεν κοιμάται και πιπίλα του έδωσα τίποτα ! Μένει ξυονιος άπειρες ώρες πχ σήμερα ξυονησε στις 2 το μεσημέρι είναι 7.30 κ είναι ξύπνιος ενώ τρωει κάνει κακακια τον αλλάζω και πάει λέγοντας ...

Ακριβώς το ίδιο ζω & εγω&δινω μόνο ξενο το βράδυ μπας και κοιμηθεί. Υπάρχουν μέρες που κοιμάται 2-3 ώρες, υπάρχουν&μέρες που μαρτυρουμε να ξημερωσουμε. Τον είχα για 2 εβδομάδες αποκλειστικό θηλασμο, σε 1 εβδομάδα πήρε 380 gr, αλλά δεν κοιμόταν με τίποτε και επίσης δεν κάθεται πολύ ώρα να θηλάσει οπότε ούτε χόρταινε & ξυοναγε στη μία ώρα, ούτε αποφορτιζοταν το στήθος μου και τώρα το βγάζω με θηλαστρο και του δίνω κάθε γεύμα μισό δικό μου & μισό ξένο μπας&χορτασει και κοιμηθεί. Είμαστε λίγο καλύτερα, μη φανταστείς όμως.. Γενικά με τον ύπνο έχουμε θέμα.. Μίλησα με την παιδίατρο και μουπε να του δώσω βιολογικο χαμομηλι (αφού κλείσαμε μήνα) σε 1-2 γεύματα την ημέρα αραιωμένο είτε με δικό μου Γαλα είτε με το ξένο και είναι λίγο καλύτερα.. Προφανώς είναι στο παιδι, αυτό μου λένε όλοι. Ότι δεν είναι του ύπνου. Τι να πω, ελπίζω να στρώσει γιατί αλλιώς είμαι για ηρεμιστικά.. 

Link to comment
Share on other sites

Και γω μια από τα ίδια κορίτσια περνάμε.  πρπεει να μπαιενει κ σε άλμα ανάπτυξης γιατί χθες είχε ζουρλαθει κ όλα της φταιγαν.να σας ρωτήσω κάτι εσάς τα μωρσκια σαςτι βάρος έχουν εμένα μόλις έκλεισε το μήνα της κ είναι ήδη 4600 με βάρος γέννησης 3200 ο παιδίατρος είπε μέχρι ένα κιλό ότι περνούν το μήνα.βεβαια δε γίνεται να της κάνω δίαιτα μόνο γάλα τρωρει ίσως φταίει που έχω μπόλικο κ αυτή εχει κολικούς κ ήθελε να ναι συνέχεια στο στήθος.δε μου φιανετσι παχουλή απλά ότι ψιλωσε πολύ κ απλά μου θυμίζει να ναι 2.5 μηνών κ όχι ένα. Δ εθελω να πιστεύω ότι θ βγει υπέρβαρη αλλά ότι θα στρωσει

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Feniamam είπε:

Και γω μια από τα ίδια κορίτσια περνάμε.  πρπεει να μπαιενει κ σε άλμα ανάπτυξης γιατί χθες είχε ζουρλαθει κ όλα της φταιγαν.να σας ρωτήσω κάτι εσάς τα μωρσκια σαςτι βάρος έχουν εμένα μόλις έκλεισε το μήνα της κ είναι ήδη 4600 με βάρος γέννησης 3200 ο παιδίατρος είπε μέχρι ένα κιλό ότι περνούν το μήνα.βεβαια δε γίνεται να της κάνω δίαιτα μόνο γάλα τρωρει ίσως φταίει που έχω μπόλικο κ αυτή εχει κολικούς κ ήθελε να ναι συνέχεια στο στήθος.δε μου φιανετσι παχουλή απλά ότι ψιλωσε πολύ κ απλά μου θυμίζει να ναι 2.5 μηνών κ όχι ένα. Δ εθελω να πιστεύω ότι θ βγει υπέρβαρη αλλά ότι θα στρωσει

Άλμα έχει στην 5η 8η και 9η εβδομάδα ειμαστε και εμεις στην 8η εβδομάδα μόλις μας έπιασε σήμερα! της 5ης το περασαμε με πολύ ανησυχία και φυσικά όλο στηθος....η κορη μου τα είχε πάρει όλα τα άλματα σβαρνα χαχαχχα....Τι δίαιτα βρε στο βρέφος, μια χαρά είναι και πίστεψε με δεν θες να ζεις με το άγχος του να μην παίρνει γιατί δεν παίρνει κλπ...η κόρη μου έβαζε 1 κιλό τον μήνα με ξένο γάλα μόνο....αν σε ανακουφίζει ο μπέμπης μας γεννήθηκε 2.800(2.700 έξοδος από το μαιευτήριο) και 38ημερων που ζυγιστηκε ήταν 4.900 τουτέστιν 2.200 σε 38μερες! Όλα κομπλέ!!!!

Βάζουν και ύψος και έρχεται και σε αναλογία!!!

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 7/8/2021 at 11:19 ΠΜ, manaoula είπε:

Δεν πίνω καφέ και σοκολάτα δεν τρώω ιδιαίτερα. 

Το έχω πάρει απόφαση ότι τη μέρα δε θα κοιμάται. Το θέμα είναι ότι πρέπει να κάνω κάποιες δουλειές (μαγείρεμα και σίδερο κυρίως τα άλλα δε με απασχολούν μπορεί να τα κάνει ο σύζυγος ένα σκούπισμα ένα ξεσκόνισμα) έχει μάθει ο μικρός να είμαστε αυτοκόλλητοι αν απομακρυνθώ από δίπλα του πως το κατάλαβαινει και κλαίει. Ευτυχώς κοιμάται το βράδυ που τον ύπνο τον χρειάζομαι πιο πολύ.

Σήμερα έγινε 1 μηνός. Νομίζω ότι πρέπει να φάμε μια πάστα να του ευχηθούμε! ;-)

Άσχετη ερώτηση Να 1. Το έξτρα επίδομα από τον οαεδ το κάνατε; αν ναι μέσω ίντερνετ; η διαδικασία που ακολουθήσατε ποια είναι; παίρνω τηλέφωνο αλλά δεν απαντάνε. Την Τρίτη πήγα στο ΙΚΑ για το επίδομα κυοφοριας. Ποτέ να περιμένω να μπουν τα πρώτα χρήματα;

Άσχετη ερώτηση Να 2:

Όσες δε θηλάζετε εχετε πάρει θερμαντήρα για μπιμπερό;  αν ναι είναι όντως χρήσιμος; έχω ένα θερμό αλλά για  το πρωινό το γάλα το νερό δεν είναι ζεστό. Σκέφτομαι να πάρω 

 

για την 2 ερώτηση ειχα οαρει στο 1ο παιδι που δεν θήλασα πολύ, μονο 4,5 μηνες βολεύει πολύ αν πας διακοπές κ αν είσαι κάπου έξω κ πίνω φρέσκο. αν πινει σκόνη έχει στο θερμό ζεστό νερό κ είσαι οκ.επισης βολεύει κ για τις τροφές μετα στο αλεσμενο αν τρώει να το ζεσταινεις ετσι σε Μπεν Μαρί δλδ .

τωρα για τον ύπνο δες έναν μάρσιπο θα σε βοηθήσει να κάνεις τις δουλειές σου έχοντας κ το μωρο αγκαλιά.εγω με το που τον βάζω κοιμάται μετα κ τον αφήνω στο κρεβάτι μετα.κλεινει κ μενα μηνα σε 2 μερες.

On 9/8/2021 at 12:59 ΜΜ, Feniamam είπε:

Και γω μια από τα ίδια κορίτσια περνάμε.  πρπεει να μπαιενει κ σε άλμα ανάπτυξης γιατί χθες είχε ζουρλαθει κ όλα της φταιγαν.να σας ρωτήσω κάτι εσάς τα μωρσκια σαςτι βάρος έχουν εμένα μόλις έκλεισε το μήνα της κ είναι ήδη 4600 με βάρος γέννησης 3200 ο παιδίατρος είπε μέχρι ένα κιλό ότι περνούν το μήνα.βεβαια δε γίνεται να της κάνω δίαιτα μόνο γάλα τρωρει ίσως φταίει που έχω μπόλικο κ αυτή εχει κολικούς κ ήθελε να ναι συνέχεια στο στήθος.δε μου φιανετσι παχουλή απλά ότι ψιλωσε πολύ κ απλά μου θυμίζει να ναι 2.5 μηνών κ όχι ένα. Δ εθελω να πιστεύω ότι θ βγει υπέρβαρη αλλά ότι θα στρωσει

εννοείται πως θα είναι μια χαρά αφου τρώει μόνο μητρικό.εμενα ο μικρος που ειναι 28 ημερών σημερα ειναι 5070 γεννήθηκε 3890 κ βγήκε 3600 από το μαιευτήριο έχει πάρει ειδη 1,5 κιλό. προτιμώ να παιρνει παρα οχι.δοξα το θεό μια χαρα παει.μετα το 4μηνο κόβουν ταχύτητα στο να παίρνουν πολύ.


url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια. Πώς τα πάτε με τα μπεμπακια σας ; Ελπίζω να είστε όλες καλά. Εμείς είμαστε 42 ημερών. Είναι ένα καλόβολο μωράκι,που τρώει κ κοιμάται αρκετά, την ημέρα κάποιες φορές δυσκολεύεται να κοιμηθεί αλλά όταν την παίρνει ο ύπνος, ξεχνάει να ξυπνήσει.. είναι ησυχουλα αλλά παραπονιάρα, κ αν πεινάσει ή θέλει αγκαλιά έχει μια τσιριδας άλλο πράγμα. ... Έχει αρχίσει κ τα γελακια κ είναι σκέτη γλύκα. Να σας ρωτήσω; εσάς σφίγγονται τα μικρά κάποιες φορές ακόμη κ την ώρα του φαγητού; Εμένα το κάνει από τις πρώτες μέρες...

πρίν από 3 λεπτά , Alex1989 είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Πώς τα πάτε με τα μπεμπακια σας ; Ελπίζω να είστε όλες καλά. Εμείς είμαστε 42 ημερών. Είναι ένα καλόβολο μωράκι,που τρώει κ κοιμάται αρκετά, την ημέρα κάποιες φορές δυσκολεύεται να κοιμηθεί αλλά όταν την παίρνει ο ύπνος, ξεχνάει να ξυπνήσει.. είναι ησυχουλα αλλά παραπονιάρα, κ αν πεινάσει ή θέλει αγκαλιά έχει μια τσιριδας άλλο πράγμα. ... Έχει αρχίσει κ τα γελακια κ είναι σκέτη γλύκα. Να σας ρωτήσω; εσάς σφίγγονται τα μικρά κάποιες φορές ακόμη κ την ώρα του φαγητού; Εμένα το κάνει από τις πρώτες μέρες...

Δεν θυμάμαι ποια κοπέλα ρωτούσε για το επίδομα του ΟΑΕΔ αλλά γίνεται ηλεκτρονικά η αίτηση κ η επισυνσψη των δικαιολογητικών

  • Μου αρέσει 1

 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Alex1989 είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Πώς τα πάτε με τα μπεμπακια σας ; Ελπίζω να είστε όλες καλά. Εμείς είμαστε 42 ημερών. Είναι ένα καλόβολο μωράκι,που τρώει κ κοιμάται αρκετά, την ημέρα κάποιες φορές δυσκολεύεται να κοιμηθεί αλλά όταν την παίρνει ο ύπνος, ξεχνάει να ξυπνήσει.. είναι ησυχουλα αλλά παραπονιάρα, κ αν πεινάσει ή θέλει αγκαλιά έχει μια τσιριδας άλλο πράγμα. ... Έχει αρχίσει κ τα γελακια κ είναι σκέτη γλύκα. Να σας ρωτήσω; εσάς σφίγγονται τα μικρά κάποιες φορές ακόμη κ την ώρα του φαγητού; Εμένα το κάνει από τις πρώτες μέρες...

Δεν θυμάμαι ποια κοπέλα ρωτούσε για το επίδομα του ΟΑΕΔ αλλά γίνεται ηλεκτρονικά η αίτηση κ η επισυνσψη των δικαιολογητικών

Δίνετε πιπίλα ; Προσπαθώ από τότε που έκλεισε μήνα κ μετά να της δώσω λίγο να χαλαρώνει για να κοιμηθεί όταν δυσκολεύεται αλλά δεν την παίρνει με τίποτα.


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Alex1989 είπε:

Δίνετε πιπίλα ; Προσπαθώ από τότε που έκλεισε μήνα κ μετά να της δώσω λίγο να χαλαρώνει για να κοιμηθεί όταν δυσκολεύεται αλλά δεν την παίρνει με τίποτα.

Εμένα ναι τη περνει τη πιπιλα και τη παρηγορεί όταν έχει πονάκια .εμένα είναι γκριναιαρουλα έχει κ κολικους κ είμαστε λίγο ζορικά.ολο θέλει αγκαλιά κ έχει γίνει αρκετά βαρυα για το μήνα της κορτισια 5100 40ημερων με αποκλειστικό θηλασμό τρωει αβερτα.κ εμένα σφίγγεται όταν τρώει κάποιες φορές τη ζοριζει το εντερακι της.της δίνω κτ σταγόνες κ κάπως βοηθάν απλά παρστηρησα ότι τις κάνουν εκρικτικες κενώσεις. Ο γιατρός είπε να της κόψω σιγά σιγά αλλά τις περνει μόνο δεκαπέντε μέρες κ άμα το κόψω φοβάμαι ότι δε θα σταματα το κλάμα ποτέ όπως είχα δοκιμάσει για κάνα δυο μέρες.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Feniamam είπε:

Εμένα ναι τη περνει τη πιπιλα και τη παρηγορεί όταν έχει πονάκια .εμένα είναι γκριναιαρουλα έχει κ κολικους κ είμαστε λίγο ζορικά.ολο θέλει αγκαλιά κ έχει γίνει αρκετά βαρυα για το μήνα της κορτισια 5100 40ημερων με αποκλειστικό θηλασμό τρωει αβερτα.κ εμένα σφίγγεται όταν τρώει κάποιες φορές τη ζοριζει το εντερακι της.της δίνω κτ σταγόνες κ κάπως βοηθάν απλά παρστηρησα ότι τις κάνουν εκρικτικες κενώσεις. Ο γιατρός είπε να της κόψω σιγά σιγά αλλά τις περνει μόνο δεκαπέντε μέρες κ άμα το κόψω φοβάμαι ότι δε θα σταματα το κλάμα ποτέ όπως είχα δοκιμάσει για κάνα δυο μέρες.

Κ γω τις δίνω προβιοτικα αλλά θα τα σταματήσω στον δεύτερο μήνα. Πότε ξεκίνησες να της δίνεις πιπίλα; Εγώ μάλλον άργησα , αλλά φοβόμουν νωρίτερα για σύγχυση θηλών..


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! 
 

@Feniamam Φτου φτου το κοριτσι σου! Κ εμενα έχει αρκετή γκρίνια κ νεύρα παρακαλώ! Μουγκρίζει κιολας κάποιες φορές κ δεν έχει καθόλου υπομονή οταν πεινάει! Αλλα αρχίσαμε κ τα γελια κ εμεις κ λιώνω! Σταγονες προβιοτικά παίρνετε να φανταστώ ε; Προβιοτικά παίρνουμε κ εμεις κ έχει εκρηκτικές κενώσεις αλλά δεν είχα σκεφτεί ότι μπορεί να φταίει αυτό. Με το θηλασμό όμως συμβαίνει αυτό διάβασα, όπως κ το να κάνει πολλες φορές κακακια μέσα στη μέρα. Ενοχλήσεις στην κοιλιτσα κ σφίξιμο, όχι όμως κάθε μέρα το ίδιο, έχει κ η δικιά μου. Σφίξιμο όμως πολλες φορές κ από τα νεύρα της κ την ώρα του θηλασμού. Για την @Alex1989 που ρώτησε. 
Εγω πιπίλα της έδωσα στη μια εβδομάδα. Επειδή στο μαιευτήριο πήρε κ βραδινό γεύμα ξένο κ είδα ότι δεν είχε θέμα με το μπιμπερό κ μετά πάλι στήθος, της έδωσα νωρίς πιπίλα. 
 

Κατα τ’αλλα ενώ δεν ειχα θέμα με το γάλα μου, δυο μέρες τώρα φαίνεται πως δεν της φτάνει σε όλα τα γεύματα. Νευριάζει που δεν βρίσκει πολυ κ μπορεί να κάθεται κ μια ώρα στο στήθος. Ξερω πως γενικά τα βρεφακια μπορεί να θηλάζουν πολλή ώρα αλλά μέχρι στιγμής δεν είμασταν έτσι. Είχα αρκετο γάλα κ έτρωγε μαξ 20 λεπτά χωρίς να ζορίζεται. Οποτε της ξεκίνησα κ λιγο συμπλήρωμα. Το novalac bio που είχατε προτείνει εδώ στη ομάδα. Ελπίζω να της ταιριάξει! 


TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...