Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Fay_ είπε:

      Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

      ειχα όλο το πρώτο 3μηνο ροζουλια , καφετιά κλπ ! έπαιρνα περισσότερη προγεστερονη σταματούσε, μετά πάλι τα ίδια! δεν μάθαμε ποτέ τι ήταν! μην ανησυχείς ολα καλα! πήγαινα κανονικά στη δουλειά μ απλώς ήμουν προσεκτική στο περπάτημα κλπ! δουλειά γραφείου κ γω! 

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Αυγούστου 2021


Maria92

Recommended Posts

Just now, xenia^^ είπε:

Δεν γνωρίζω την ιστορία σου αλλά μπορώ να καταλάβω...

Όμως και πάλι είσαι εδώ και σου εύχομαι από καρδιάς να πάνε όλα κατευχην και σε 9 μήνες να γαργαλάς την κοιλίτσα του μωρούλι σου !!!!! :x:D

Ευχαριστώ πολύ πολύ!!! :wub:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Emilly είπε:

Ααα σήμερα σου βγήκε αρνητικό;;;μπορεί να πρόκειται τότε για βιοχημική κορίτσι μου ...που συμβαίνει κ τόσο νωρίς θα το αντιμετωπίσεις σαν μια βαριά περίοδο..αν βγήκε αρνητικό προχωράς κ δεν έχεις πρόβλημα..το θέμα είναι θετικό τεστακι κ περίοδος..όπως κ να χει δες κ τον γυναικολόγο σου όταν τελειώσει το αίμα.καλη επιτυχια

Ναι σημερα το πρωι ηταν αρνητικο..αντε να περασει ολο αυτο για να παμε δυνατα για το επομενο μηνα

Just now, Φραουλίνο είπε:

Έλενα αρκετές φορές συμβαίνει να υπάρχει ακόμα και αίμα στην αρχή της εγκυμοσύνης και δεν έρχεται απαραίτητα η καταστροφή! Από τη στιγμή που το τεστ είναι θετικό είσαι έγκυος και έτσι αντιμετώπισε το.. Ξεκουράσου και μίλα με έναν γιατρό έστω και από Ελλάδα αν εκεί δεν υπάρχει κάποιος. Πότε περίμενες κανονικά περίοδο;

Φραουλινο μου χθες ειχα θετικο τεστ κανονικα..σημερα ξαναεκανα βγηκε αρνητικο και μου ηρθε το αιμα

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, elena93 είπε:

Σοφακι παει εφυγε αυτο..παμε για το επομενο μηνα δυνατα..τι να κανουμε..χθες το ειπα και στον αντρα μου επειδη ειμουν σιγουρη απο το τεστ που εκανα γιατι τοσες μερες δεν του ειχα πει τιποτα..και του ειπα σημερα αυτο εμεινε καγκελο στεναχωρηθηκε πολυ οπως και εγω βεβαια

Ααχ βρε κοριτσάκι μου μα πως να μη στεναχωρηθειτε;; Πάνω που παίρνεις τη χαρά σου την παίρνουν πίσω! Η βιοχημικη συνήθως είναι τυχαία χρωμοσωμικη ανωμαλία που η φύση προνοει και αποβάλει το έμβρυο επειδή δεν είναι υγιές.. Άκου και μένα για καλό είναι, κάηκα από τη φύση που δεν προνοησε για εμένα όταν έπρεπε! Μένεις έγκυος και αυτό είναι το σημαντικό, θα ξαναμεινεις και το μωρακι σας θα είναι υγιέστατο! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, elena93 είπε:

Ναι σημερα το πρωι ηταν αρνητικο..αντε να περασει ολο αυτο για να παμε δυνατα για το επομενο μηνα

Με το καλό κοριτσάκι.και κάνε κ μια επίσκεψη γυναικολόγο να του πεις για τα θετικά τεστ..ίσως σου δώσει καμία εξεταση..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίνο είπε:

Ααχ βρε κοριτσάκι μου μα πως να μη στεναχωρηθειτε;; Πάνω που παίρνεις τη χαρά σου την παίρνουν πίσω! Η βιοχημικη συνήθως είναι τυχαία χρωμοσωμικη ανωμαλία που η φύση προνοει και αποβάλει το έμβρυο επειδή δεν είναι υγιές.. Άκου και μένα για καλό είναι, κάηκα από τη φύση που δεν προνοησε για μένα όταν έπρεπε! Μένεις έγκυος και αυτό είναι το σημαντικό, θα ξαναμεινεις και το μωρακι σας θα είναι υγιέστατο! 

Μας πηρε πολυ απο κατω αλλα συμβαινουν αυτα..ειναι στο χερι του Θεου ολα..λεω να παρω προγεστερονη αυτη την φορα..τι λετε; βεβαια θα μιλησω με κανενα γιατρο απο ελλαδα γιατι εδω να τους βρασω τους γιατρους που εχουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Agapakiii είπε:

Ξένια μου σε περίπτωση βιοχημικής ποτε  σου έρχεται περίοδος ; Εσένα σε ποια μέρα καθυστέρησης σου είχε έρθει; Κ επίσης έχεις κάποια σημάδια πιο πριν; Συγνώμη που ρωτάω αλλά έχω κ αυτό στο μυαλό μοθ μήπως μου συμβεί!

Εμένα αίμα ήρθε 37η μέρα του κύκλου μετά από διακοπές.. γενικά έχω ασταθή κύκλο παίζω 29-33 μέρες μπορεί και λίγο πιο κάτω και λίγο πιο πάνω.. και πέρσι μετά Τις διακοπές πάλι είχα κάνει 36 μέρες κύκλο.. οπότε δύσκολα προσδιορίζω τις ημέρες καθυστέρησης.. γενικά δεν είχαπολλά συμπτώματα, θυμάμαι ζαλάδες.. κάθε βράδυ πονούσε η κοιλιτσα σαν ερχόταν αλλά δεν ερχόταν.. μέχρι που ήρθε ένα πρωί.. και όντως τώρα που τα σκέφτομαι το αίμα ήταν διαφορετικό αλλά δεν έδωσα βάση.. ήταν αρκετό σκούρο και είχε και πολύ βλέννη διαφανή.. ένα περίεργο πράγμα.. μετά ήρθε στα φυσιολογικά του.. όμως μου κράτησε αρκετές μέρες σαν να είμαι στα τελειώματα και τη 10η μέρα πια που είχα λίγο αίμα και το στήθος δεν είχε ξεπρηστεί μίλησα με τον γιατρό μου.. έκανα χοριακη 44.. και έτσι ανακάλυψα την βιοχημική.. μέχρι τότε δεν ήξερα καν τι είναι.. 

επισης μετά η επόμενη περίοδος ήρθε πάλι στις 36 μέρες με έντονο πρήξιμο στήθος και κοιλιά.. 20 Νοέμβρη μου ήρθε στις 29 μέρες πάλι με έντονο πρήξιμο στην κοιλιά και στηθος από ωορρηξία.. και αυτό τον τυχερό μου μήνα όλα πήγαν πολύ ομαλά.. λογικά πάλι 29 μέρες κύκλο γιατί 3-12 είδα στο σκούπισμα έντονο αίμα και μετά για 3 4 μέρες βλέννη.. το θεώρησα μήνυμα-ωορρηξία και με τον σύζυγο μου περάσαμε όμορφα... και εύχομαι όλα να πάνε καλα !!!!

Το αίμα στις δυο επόμενες περιόδους μετά την βιοχημική ήταν λίγο παραπάνω από το κανονικό αλλά τπτ που να θυμίζει τη βιοχημική.. το μόνο που με ταλαιπώρησε ήταν το έντονο πρήξιμο και πόνος κοιλιά και στήθος από την μέρα ωορρηξιας και μετά...

 

Just now, elena93 είπε:

Ξενια μου αυτο πιστευω και εγω οτι ηταν  βιοχημικη..αλλα για πιο λογο συμβαινει αυτο; Γιατι πρωτη φορα που εμεινα εγκυος μου συνεβει αυτο..εγω μενω Ολλανδια ολοι λενε οτι εξωτερικο εχει χαλια συστημα της υγειας..1000 φορες στην Ελλαδα χωρις συγκριση..εχω βασικα εντονη ροη αιματος εχω και παραααα πολυ πονοκεφαλο

Να ξέρεις ότι συμβαίνει στο μεγαλύτερο ποσοστό των πρώτων κυήσεων.. είναι χρωμοσωμικές ανωμαλίες που τις αποβάλει η φύση.. σε ένα μίνι γκάλοπ που έκανα έχω τελικά πολλές γνωστές στον περίγυρο με τέτοιο περιστατικό.. έχω την κολλητή μου, την ξαδέρφη μου, οι οποίες έμειναν μετά από λίγους μήνες πάλι..

ειμαι και εγώ που αν όλα πάνε καλα όπως τα ονειρεύομαι θα έχω μείνει μετά από 3 μήνες!!!!

ααα ο γιατρός που έδωσε από τότε να παίρνω φυλλικό οξύ και βιταμίνη d.. είμαι σίγουρη ότι βοηθάνε !!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, xenia^^ είπε:

Εμένα αίμα ήρθε 37η μέρα του κύκλου μετά από διακοπές.. γενικά έχω ασταθή κύκλο παίζω 29-33 μέρες μπορεί και λίγο πιο κάτω και λίγο πιο πάνω.. και πέρσι μετά Τις διακοπές πάλι είχα κάνει 36 μέρες κύκλο.. οπότε δύσκολα προσδιορίζω τις ημέρες καθυστέρησης.. γενικά δεν είχαπολλά συμπτώματα, θυμάμαι ζαλάδες.. κάθε βράδυ πονούσε η κοιλιτσα σαν ερχόταν αλλά δεν ερχόταν.. μέχρι που ήρθε ένα πρωί.. και όντως τώρα που τα σκέφτομαι το αίμα ήταν διαφορετικό αλλά δεν έδωσα βάση.. ήταν αρκετό σκούρο και είχε και πολύ βλέννη διαφανή.. ένα περίεργο πράγμα.. μετά ήρθε στα φυσιολογικά του.. όμως μου κράτησε αρκετές μέρες σαν να είμαι στα τελειώματα και τη 10η μέρα πια που είχα λίγο αίμα και το στήθος δεν είχε ξεπρηστεί μίλησα με τον γιατρό μου.. έκανα χοριακη 44.. και έτσι ανακάλυψα την βιοχημική.. μέχρι τότε δεν ήξερα καν τι είναι.. 

επισης μετά η επόμενη περίοδος ήρθε πάλι στις 36 μέρες με έντονο πρήξιμο στήθος και κοιλιά.. 20 Νοέμβρη μου ήρθε στις 29 μέρες πάλι με έντονο πρήξιμο στην κοιλιά και στηθος από ωορρηξία.. και αυτό τον τυχερό μου μήνα όλα πήγαν πολύ ομαλά.. λογικά πάλι 29 μέρες κύκλο γιατί 3-12 είδα στο σκούπισμα έντονο αίμα και μετά για 3 4 μέρες βλέννη.. το θεώρησα μήνυμα-ωορρηξία και με τον σύζυγο μου περάσαμε όμορφα... και εύχομαι όλα να πάνε καλα !!!!

Το αίμα στις δυο επόμενες περιόδους μετά την βιοχημική ήταν λίγο παραπάνω από το κανονικό αλλά τπτ που να θυμίζει τη βιοχημική.. το μόνο που με ταλαιπώρησε ήταν το έντονο πρήξιμο και πόνος κοιλιά και στήθος από την μέρα ωορρηξιας και μετά...

 

Να ξέρεις ότι συμβαίνει στο μεγαλύτερο ποσοστό των πρώτων κυήσεων.. είναι χρωμοσωμικές ανωμαλίες που τις αποβάλει η φύση.. σε ένα μίνι γκάλοπ που έκανα έχω τελικά πολλές γνωστές στον περίγυρο με τέτοιο περιστατικό.. έχω την κολλητή μου, την ξαδέρφη μου, οι οποίες έμειναν μετά από λίγους μήνες πάλι..

ειμαι και εγώ που αν όλα πάνε καλα όπως τα ονειρεύομαι θα έχω μείνει μετά από 3 μήνες!!!!

ααα ο γιατρός που έδωσε από τότε να παίρνω φυλλικό οξύ και βιταμίνη d.. είμαι σίγουρη ότι βοηθάνε !!!!

Εγώ είμαι στην 38η μέρα με χθεσινή χοριακη 101 κ απλά περιμένω να δω τι θα γίνει... παίρνω κ προγεστερονη από σήμερα γιατί είχα καφέ εκκρίσεις ! Αχ τ να πω βρε κορίτσια ! Για όλες έχει ο Θεός αργά η γρήγορα εύχομαι όλες να έχουμε τα καλύτερα θετικά νέα που υπάρχουν!

  • Μου αρέσει 1

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, xenia^^ είπε:

Εμένα αίμα ήρθε 37η μέρα του κύκλου μετά από διακοπές.. γενικά έχω ασταθή κύκλο παίζω 29-33 μέρες μπορεί και λίγο πιο κάτω και λίγο πιο πάνω.. και πέρσι μετά Τις διακοπές πάλι είχα κάνει 36 μέρες κύκλο.. οπότε δύσκολα προσδιορίζω τις ημέρες καθυστέρησης.. γενικά δεν είχαπολλά συμπτώματα, θυμάμαι ζαλάδες.. κάθε βράδυ πονούσε η κοιλιτσα σαν ερχόταν αλλά δεν ερχόταν.. μέχρι που ήρθε ένα πρωί.. και όντως τώρα που τα σκέφτομαι το αίμα ήταν διαφορετικό αλλά δεν έδωσα βάση.. ήταν αρκετό σκούρο και είχε και πολύ βλέννη διαφανή.. ένα περίεργο πράγμα.. μετά ήρθε στα φυσιολογικά του.. όμως μου κράτησε αρκετές μέρες σαν να είμαι στα τελειώματα και τη 10η μέρα πια που είχα λίγο αίμα και το στήθος δεν είχε ξεπρηστεί μίλησα με τον γιατρό μου.. έκανα χοριακη 44.. και έτσι ανακάλυψα την βιοχημική.. μέχρι τότε δεν ήξερα καν τι είναι.. 

επισης μετά η επόμενη περίοδος ήρθε πάλι στις 36 μέρες με έντονο πρήξιμο στήθος και κοιλιά.. 20 Νοέμβρη μου ήρθε στις 29 μέρες πάλι με έντονο πρήξιμο στην κοιλιά και στηθος από ωορρηξία.. και αυτό τον τυχερό μου μήνα όλα πήγαν πολύ ομαλά.. λογικά πάλι 29 μέρες κύκλο γιατί 3-12 είδα στο σκούπισμα έντονο αίμα και μετά για 3 4 μέρες βλέννη.. το θεώρησα μήνυμα-ωορρηξία και με τον σύζυγο μου περάσαμε όμορφα... και εύχομαι όλα να πάνε καλα !!!!

Το αίμα στις δυο επόμενες περιόδους μετά την βιοχημική ήταν λίγο παραπάνω από το κανονικό αλλά τπτ που να θυμίζει τη βιοχημική.. το μόνο που με ταλαιπώρησε ήταν το έντονο πρήξιμο και πόνος κοιλιά και στήθος από την μέρα ωορρηξιας και μετά...

 

Να ξέρεις ότι συμβαίνει στο μεγαλύτερο ποσοστό των πρώτων κυήσεων.. είναι χρωμοσωμικές ανωμαλίες που τις αποβάλει η φύση.. σε ένα μίνι γκάλοπ που έκανα έχω τελικά πολλές γνωστές στον περίγυρο με τέτοιο περιστατικό.. έχω την κολλητή μου, την ξαδέρφη μου, οι οποίες έμειναν μετά από λίγους μήνες πάλι..

ειμαι και εγώ που αν όλα πάνε καλα όπως τα ονειρεύομαι θα έχω μείνει μετά από 3 μήνες!!!!

ααα ο γιατρός που έδωσε από τότε να παίρνω φυλλικό οξύ και βιταμίνη d.. είμαι σίγουρη ότι βοηθάνε !!!!

Αυτα τα ξεκινησες οταν σου ηρθε η περιοδος;

Link to comment
Share on other sites

Just now, elena93 είπε:

Μας πηρε πολυ απο κατω αλλα συμβαινουν αυτα..ειναι στο χερι του Θεου ολα..λεω να παρω προγεστερονη αυτη την φορα..τι λετε; βεβαια θα μιλησω με κανενα γιατρο απο ελλαδα γιατι εδω να τους βρασω τους γιατρους που εχουν

Γιατι να πάρεις προγεστερονη; Έχεις κάνει μέτρηση και δεν βγήκε καλή; Το μόνο που πρέπει να παίρνεις οπωσδήποτε όταν προσπαθείς για μωρακι είναι φυλικο οξύ και καλο είναι να έχεις και τη βιταμίνη d σε καλό επίπεδο, τίποτα άλλο.. Εκτός αν υπάρχει φυσικά κάποιο άλλο θέμα που να έχεις και να το γνωρίζεις.. πχ ανεβασμένη tsh θυροειδή κλπ

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίνο είπε:

Γιατι να πάρεις προγεστερονη; Έχεις κάνει μέτρηση και δεν βγήκε καλή; Το μόνο που πρέπει να παίρνεις οπωσδήποτε όταν προσπαθείς για μωρακι είναι φυλικο οξύ και καλο είναι να έχεις και τη βιταμίνη d σε καλό επίπεδο, τίποτα άλλο.. Εκτός αν υπάρχει φυσικά κάποιο άλλο θέμα που να έχεις και να το γνωρίζεις.. πχ ανεβασμένη tsh θυροειδή κλπ

Οχι εχω κανει εξετασεις πριν ερθω εδω..εχουν βγει καλες..λεω μηπως βοηθησει αλλα δεν εχω κανει μετρηση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, elena93 είπε:

Οχι εχω κανει εξετασεις πριν ερθω εδω..εχουν βγει καλες..λεω μηπως βοηθησει αλλα δεν εχω κανει μετρηση

Μην πάρεις κάτι πέρα από τις βιταμίνες χωρίς να σου το πει γιατρός.. Δεν νομίζω να σου πει να πάρεις προγεστερονη, έτσι γενικά δε δίνουν ορμόνες και δεν θα βοηθήσει κάπου! Από όσο γνωρίζω η προγεστερονη παίζει το ρόλο της αφού γίνει επιτυχής σύλληψη και μετά και δεν έχεις κάποια ένδειξη ότι δεν λειτουργουν σωστά οι ορμόνες σου.. Πάρε τις βιταμινουλες σου και όλα θα πάνε μια χαρά!!! :) Μιλά και με έναν γιατρό και ότι σου πει και αυτός! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Φραουλίνο είπε:

Καλημέρα και από μένα κορίτσια! Μετά από τις μανούλες Νοεμβρίου 2020 από όπου και δυστυχώς αποχώρησα το Σεπτέμβριο, ανήκω και εγώ στις μανούλες Αυγούστου και ελπίζω να παραμείνω! Έχω πει την ιστορία μου η οποία είναι ιδιαίτερα θλιβερή.. 

@Emilly χαίρομαι πολύ για σένα κορίτσι μου, συγχαρητήρια να σου πάνε όλα τέλεια σε αυτή την εγκυμοσύνη και να αφήσεις πίσω σου όσο γίνεται τα δυσάρεστα!! Θυμάμαι και τα δικά σου γιατί έχουμε δυστυχώς συναντηθεί σε ένα σχετικό θέμα του φορουμ πριν λίγο καιρό όταν μόλις είχα κάνει τη διακοπή. 

Εγω λοιπόν κορίτσια περίμενα την Κυριακή να αδιαθετησω και χθες η χοριακη μου ήταν 100! Ο γιατρός μου είπε να μην κάνω άλλη και να πάω για υπέρηχο σε δύο εβδομάδες, οπότε λογικά θα ακούσουμε και καρδούλα κατευθείαν.. Ότι καλύτερο εύχομαι σε όλες, όμορφες και τελειομηνες εγκυμοσύνες!! 

Μπράβο! Πολύ χαρηκα για σενα! Το αξίζεις πραγματικά! Με το καλο!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

@elena93

Εύχομαι να σταθείς δυνατή σε αυτό που περνάς...δεν είναι εύκολο οι περισσότερες έχουμε βιώσει μια αντίστοιχη εμπειρία και καταλαβαίνουμε τη στεναχώρια σου.. όπως και να έχει πρέπει να δεις έναν γυναικολόγο και εκεί κάποια στιγμή. Ξεκουράσου και ελπίζουμε να πάνε όλα καλά για εσάς!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Valeria7 είπε:

@elena93

Εύχομαι να σταθείς δυνατή σε αυτό που περνάς...δεν είναι εύκολο οι περισσότερες έχουμε βιώσει μια αντίστοιχη εμπειρία και καταλαβαίνουμε τη στεναχώρια σου.. όπως και να έχει πρέπει να δεις έναν γυναικολόγο και εκεί κάποια στιγμή. Ξεκουράσου και ελπίζουμε να πάνε όλα καλά για εσάς!

Σε ευχαριστω πολυ Βαλερια..ευχομαι οτι καλυτερο και για εσας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...