Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

Μανούλες Αυγούστου 2021


Maria92

Recommended Posts

Just now, elena93 είπε:

Αυτα τα ξεκινησες οταν σου ηρθε η περιοδος;

Τις βιταμίνες τις ξεκίνησα όταν τελείωσε το αίμα.. και τις παίρνω κάθε μέρα μέχρι και σήμερα.. είχα κάνει και εξέταση βιταμίνης d και όντως ήταν χαμηλή.. μου είχε πει ο γιατρός ότι καλό είναι να ξεκινάμε φολικό οξύ από την στιγμή που ξεκινάμε προσπάθειες για παιδί.. οπότε είμαι σίγουρη ότι αυτές οι δυο βιταμίνες παίζουν σημαντικό ρόλο.. 

μετα από μια βιοχημική λένε ότι πιάνεις ακόμα πιο εύκολα παιδί.. και επίσης το σημαντικό είναι ότι έγινε σύλληψη !!! Αυτό κρατάς και προχωράς ;)

Just now, Agapakiii είπε:

Εγώ είμαι στην 38η μέρα με χθεσινή χοριακη 101 κ απλά περιμένω να δω τι θα γίνει... παίρνω κ προγεστερονη από σήμερα γιατί είχα καφέ εκκρίσεις ! Αχ τ να πω βρε κορίτσια ! Για όλες έχει ο Θεός αργά η γρήγορα εύχομαι όλες να έχουμε τα καλύτερα θετικά νέα που υπάρχουν!

Έτσι μόνο θετική σκέψη.. είναι όντως μια πολύ αγχωτική διαδικασία.. από τις πιο αγχωτικες.. όμως είμαι σίγουρη ότι όταν αγκαλιάσουμε το πλασματάκι μας ούτε θα τα συζητάμε αυτά.. 

Καλη επιτυχία σε όλες μας !!!!!!!!! :wub:

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, xenia^^ είπε:

Τις βιταμίνες τις ξεκίνησα όταν τελείωσε το αίμα.. και τις παίρνω κάθε μέρα μέχρι και σήμερα.. είχα κάνει και εξέταση βιταμίνης d και όντως ήταν χαμηλή.. μου είχε πει ο γιατρός ότι καλό είναι να ξεκινάμε φολικό οξύ από την στιγμή που ξεκινάμε προσπάθειες για παιδί.. οπότε είμαι σίγουρη ότι αυτές οι δυο βιταμίνες παίζουν σημαντικό ρόλο.. 

μετα από μια βιοχημική λένε ότι πιάνεις ακόμα πιο εύκολα παιδί.. και επίσης το σημαντικό είναι ότι έγινε σύλληψη !!! Αυτό κρατάς και προχωράς ;)

Έτσι μόνο θετική σκέψη.. είναι όντως μια πολύ αγχωτική διαδικασία.. από τις πιο αγχωτικες.. όμως είμαι σίγουρη ότι όταν αγκαλιάσουμε το πλασματάκι μας ούτε θα τα συζητάμε αυτά.. 

Καλη επιτυχία σε όλες μας !!!!!!!!! :wub:

Μακαρι ξενια μου.. λετε επειδη ηταν βιοχημικη γι’αυτο τα τεστ εβγαιναν αχνα επειδη κατι δεν πηγαινε καλα

Link to comment
Share on other sites

Just now, elena93 είπε:

Μακαρι ξενια μου.. λετε επειδη ηταν βιοχημικη γι’αυτο τα τεστ εβγαιναν αχνα επειδη κατι δεν πηγαινε καλα

Όχι Έλενα μου είναι πολύ φυσιολογικό το τεστ να βγει αχνό στην αρχή όταν είσαι λίγο πριν ή λίγο μετά από την περίοδο, αρκεί σιγά σιγά να σκουραίνει όσο περνούν οι μέρες.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίνο είπε:

Όχι Έλενα μου είναι πολύ φυσιολογικό το τεστ να βγει αχνό στην αρχή όταν είσαι λίγο πριν ή λίγο μετά από την περίοδο, αρκεί σιγά σιγά να σκουραίνει όσο περνούν οι μέρες.. 

Κοριτσια μου μιλησα με ενα γιατρο εκει στην ελλαδα του ειπα ολη την ιστορια του εδειξα και τα τεστ μου ειπε 80% να ηταν βιοχημικη..γιατι ποτε τα τεστ δεν βγαινουν εστω και αχνα χωρις λογο..αλλα να μην ανησυχω γιατι συμβαινει σε πολλες γυναικες αυτο το πραγμα και καλυτερα που εγινε τοσο νωρις

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, elena93 είπε:

Κοριτσια μου μιλησα με ενα γιατρο εκει στην ελλαδα του ειπα ολη την ιστορια του εδειξα και τα τεστ μου ειπε 80% να ηταν βιοχημικη..γιατι ποτε τα τεστ δεν βγαινουν εστω και αχνα χωρις λογο..αλλα να μην ανησυχω γιατι συμβαινει σε πολλες γυναικες αυτο το πραγμα και καλυτερα που εγινε τοσο νωρις

Ακριβώς αυτό !!! Έγινε νωρίς θα καθαρίσεις και από τον άλλο μήνα θα είσαι πάλι μια χαρά !!! Να μην ανησυχείς καθόλου !!! ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, xenia^^ είπε:

Ακριβώς αυτό !!! Έγινε νωρίς θα καθαρίσεις και από τον άλλο μήνα θα είσαι πάλι μια χαρά !!! Να μην ανησυχείς καθόλου !!! ❤️

Τωρα δεν ανηκω σε αυτο το κεφαλαιο..παω στην προηγουμενη ομαδα..σας ευχομαι τα καλυτερα  κοριτσια ❤️

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια! Ανηκω κι εγω στην ομαδα! Εκανα τεστ σημερα και βγηκε θετικο σε δευτερολεπτα! Κανονικα σημερα περιμενα περιοδο αν και ειχα ελαχιστο αιμα 2 ημερες πριν. Ετσι οπως τα υπολογιζω εχω ΠΗΤ 31 Αυγουστου, ομως επειδη θα ειναι το 3ο μου παιδακι και τα δυο αλλα τα γεννησα νωριτερα, με βλεπω για αρχες Αυγουστου!

  • Μου αρέσει 4

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Καλησπερα κοριτσια! Ανηκω κι εγω στην ομαδα! Εκανα τεστ σημερα και βγηκε θετικο σε δευτερολεπτα! Κανονικα σημερα περιμενα περιοδο αν και ειχα ελαχιστο αιμα 2 ημερες πριν. Ετσι οπως τα υπολογιζω εχω ΠΗΤ 31 Αυγουστου, ομως επειδη θα ειναι το 3ο μου παιδακι και τα δυο αλλα τα γεννησα νωριτερα, με βλεπω για αρχες Αυγουστου!

Με το καλό να σου πάνε όλα !!! Καλώς ήρθες στην ομάδα μας !!! ❤️

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, elena93 είπε:

Τωρα δεν ανηκω σε αυτο το κεφαλαιο..παω στην προηγουμενη ομαδα..σας ευχομαι τα καλυτερα  κοριτσια ❤️

Μην στεναχωριέσαι κορίτσι μου. Θα έρθει η ώρα η καλή και για εσένα! Σύντομα! Είσαι μικρό μικρό και δεν θα δυσκολευτείς ....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, elena93 είπε:

Τωρα δεν ανηκω σε αυτο το κεφαλαιο..παω στην προηγουμενη ομαδα..σας ευχομαι τα καλυτερα  κοριτσια ❤️

Απο οτι καταλαβα ειχες βιοχημικη; αυτο ειναι πολυ καλο! Ο γυναικολογος μου ειχε πει πως το 90% των δυσκολιων στο να κανουν παιδι ειναι στη συλληψη. Εφοσον ειχες βιοχημικη σημαινει πως μπορεις να συλλαβεις!! Ειχα κι εγω μια βιοχημικη στην αρχη και με ειχε παρει πολυ απο κατω...


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 46 λεπτά , elena93 είπε:

Τωρα δεν ανηκω σε αυτο το κεφαλαιο..παω στην προηγουμενη ομαδα..σας ευχομαι τα καλυτερα  κοριτσια ❤️

Κοριτσακι μου γλυκο... Στενοχωριεσαι και ειναι λογικο... Μπορω να φανταστώ πως νιωθεις.. Τρεμω στην ιδεα αν συμβει κατι τετοιο.. Σου ευχομαι τα καλυτερα.. Το καλο ειναι οτι ηρθε σαν περιοδος και δεν χρειαστηκες χειρουργεία και τετοια.. Αρα μπορεις να συλλαβεις ευκολα.. Θα δεις σε πολυ λιγους μηνες θα εισαι σε αλλη ομαδουλα για μανουλες.. Ειμαι αιγουρη.. Χαλαρωστε με τοναντρα σου αγκαλιάσετε ο ενας τον αλλο δειτε καμια ταινιούλα να ξεχαστειτε... 

πρίν από 40 λεπτά , CMES είπε:

Καλησπερα κοριτσια! Ανηκω κι εγω στην ομαδα! Εκανα τεστ σημερα και βγηκε θετικο σε δευτερολεπτα! Κανονικα σημερα περιμενα περιοδο αν και ειχα ελαχιστο αιμα 2 ημερες πριν. Ετσι οπως τα υπολογιζω εχω ΠΗΤ 31 Αυγουστου, ομως επειδη θα ειναι το 3ο μου παιδακι και τα δυο αλλα τα γεννησα νωριτερα, με βλεπω για αρχες Αυγουστου!

Καλως ηρθες και εσυ στην παρεουλα μας... Για 3ο ε?? Μπραβοοοο... Ολα θα οανε τελεια... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Απο οτι καταλαβα ειχες βιοχημικη; αυτο ειναι πολυ καλο! Ο γυναικολογος μου ειχε πει πως το 90% των δυσκολιων στο να κανουν παιδι ειναι στη συλληψη. Εφοσον ειχες βιοχημικη σημαινει πως μπορεις να συλλαβεις!! Ειχα κι εγω μια βιοχημικη στην αρχη και με ειχε παρει πολυ απο κατω...

Καταρχας συγχαρητηρια για τα νεα σου..ναι κατεληξε σε βιοχημικη η δικη μου..και εμενα το ιδιο με πηρε πολυ απο κατω..αλλα νταξει συμβαινουν αυτα..να σε ρωτησω μετα απο αυτο κατευθειαν προσπαθησες παλι ή εκανες διαλλημα μερικους μηνες;

Link to comment
Share on other sites

Just now, elena93 είπε:

Καταρχας συγχαρητηρια για τα νεα σου..ναι κατεληξε σε βιοχημικη η δικη μου..και εμενα το ιδιο με πηρε πολυ απο κατω..αλλα νταξει συμβαινουν αυτα..να σε ρωτησω μετα απο αυτο κατευθειαν προσπαθησες παλι ή εκανες διαλλημα μερικους μηνες;

Κι εγώ είχα βιοχημικές γι αυτό σου απαντώ. Ο γιατρός μου μου έλεγε να αφήσω ένα κυκλο και μετά να προσπαθήσω ...

Link to comment
Share on other sites

Just now, elena93 είπε:

Καταρχας συγχαρητηρια για τα νεα σου..ναι κατεληξε σε βιοχημικη η δικη μου..και εμενα το ιδιο με πηρε πολυ απο κατω..αλλα νταξει συμβαινουν αυτα..να σε ρωτησω μετα απο αυτο κατευθειαν προσπαθησες παλι ή εκανες διαλλημα μερικους μηνες;

Εγω κατευθειαν προσπαθησα αν και αργησα πολυ να μεινω. Ξεκινησα τις προσπαθειες Νοεμβριο, ειχα τη βιοχημικη Ιανουαριο και τελικα ξαναεμεινα Σεπτεμβριο. 


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...