Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανούλες Αυγούστου 2021


Maria92

Recommended Posts

Κορίτσια μου, εγώ αύριο είναι να κάνω καμπύλη..Άντε να δούμε τι θα δούμε! Πάντως πραγματικά μην αγχώνεστε με τα νούμερα! Όλα αντιμετωπίζονται! Επίσης  @Φραουλίνο έχω κ εγω δύσπνοια όταν περπατάω αλλά δεν ξέρω αν πρεπει να την αποδώσω στην εγκυμοσύνη ή στη μάσκα...


gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Emilly800 είπε:

Άσε φραουλίνο μου εγώ η μαύρη εκτός από όλα τα άλλα με έχει πιάσει η εποχική αλλεργία άγρια και έχω ρινίτιδα και βήχα...κ εννοείται δεν μπορώ να πάρω τίποτα...έχω δύσπνοια από την αλεργια...πριν δύο εβδομάδες πριν δηλαδή ξεκινήσει δεν είχα παρατηρήσει κάτι.λαχανιασμα μόνο όταν κάνω δουλειά κ παράλληλα μιλάω...ήμουν υγιής ως τώρα έχω να πω δεν είχα προβλήματα χαχαχαχα..τώρα έγινα τσουβαλι.

Περαστικά κορίτσι μου τώρα φεύγουν οι αλλεργίες!! 

1 hour ago, CMES είπε:

Εγω εχω τρελη δυσπνοια. Αν ανεβω μια σκαλα ή περπατησω λιγο λαχανιαζω αμεσως. Για τη μασκα δεν το συζηταω, τη φοραω ολη μερα στη δουλεια και υποφερω. Με ενοχλει και το σουτιεν παροτι εχω παρει ειδικο εγκυμοσυνης. Οταν το φοραω δεν μπορω να παρω ανασα!

Και μένα όλα αυτά με ενοχλούν ούτε το σουτιέν δεν αντέχω, επίσης πλέον πρέπει να κάθομαι ίσια, αν κάνω να καμπουριασω πχ στον καναπέ για να φάω χρειάζεται προσπάθεια για να αναπνέω.. 

πρίν από 20 λεπτά , Sofiamar93 είπε:

Κοριτσια μου τελειωσα απο τον γιατρο μου και με εστειλε και ενδοκρινολογ και επειδη με ειδε φοβισμενη ηρθε μαζι μου ο καημενος αφου ο αντρας μου ηταν κατω στο αυτοκινητο και δεν μπορουσε να ερθει.. Λοιπον.. Ναι εχω διαβητη κυησης μου εδωσε διατροφη θα παρω μηχανηματακι ευτυχως γραφεται και θα το παρω δωρεαν.. Επισης ολα οσα μου ειπατε κοπελες μου αυτα μου ειπενκαι εκεινος να προσεχω.. Κιλα δεν πηρα.. Πηρα μονο 700 γραμμαρια.. Μου ειπε οτι παω αψογα.. Εχω παρει συνολο 6 κιλα σε ολη την εγκυμοσυνη ως τωρα.. Ο λεβεντηε μου ειναι στα 775 γραμμαρια και εκει που ηταν με το κεφαλι κατω σημερα ηταν με το κεφαλι πανω και τα ποδια κατω.. Ελπιζω να ρυθμιστει το ζαχαρο να μημ εχω πρόωρο τοκετο γιατι κατι τετοιο μου ειπαν.. Και για ινσουλινες.. Και τρομαξα. 

Όλα καλά θα πάνε Σοφακι και ο μικρός ειναι άψογος στο βάρος του!! Θα ρυθμιστεί μια χαρά το ζάχαρο αλλά ακόμα και η ινσουλίνη μη σε τρομάζει είναι κάτι προσωρινό και σου δίνει και τη δυνατότητα να φας κάτι παραπάνω χωρίς επιπτώσεις :wink: Δεν νομίζω να χρειαστεί όπως και να χει! 

Από τη στιγμή που σε παρακολουθεί ενδοκρινολογος μη φοβάσαι τίποτα δεν πρόκειται ούτε να επηρεαστεί ο μπέμπης ούτε να γεννήσεις πρόωρα, τα λένε και λίγο για να τρομαξουν ώστε να είσαι πιο αυστηρή με τη διατροφή σου.. Οι μετρήσεις δεν είναι τίποτα θα δεις και όλα γράφονται και το μηχανάκι και οι βελονιτσες με τις ταινίες που θα παίρνεις κάθε τόσο δεν θα πληρώνεις κάτι. 

πρίν από 9 λεπτά , Liakada είπε:

Κορίτσια μου, εγώ αύριο είναι να κάνω καμπύλη..Άντε να δούμε τι θα δούμε! Πάντως πραγματικά μην αγχώνεστε με τα νούμερα! Όλα αντιμετωπίζονται! Επίσης  @Φραουλίνο έχω κ εγω δύσπνοια όταν περπατάω αλλά δεν ξέρω αν πρεπει να την αποδώσω στην εγκυμοσύνη ή στη μάσκα...

Καλά αποτελέσματα να έχεις κορίτσι!!Σίγουρα και η μάσκα επιβαρύνει την κατάσταση πολύ αλλά εγώ και χωρίς να τη φοράω πάλι δυσκολεύομαι.. Ελπίζω να ειναι παροδικό! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω δυσκολια στην αναπνοη εχω απο τον 4ο μηνα.οχι μεγαλη αλλα πχ οταν μιλαω γρηγορα κανω παυσεις!

Ποτε γινεται η καμπυλη σαχαρου;περασαν κ 3.5 χρονια απο την πρωτη εγκυμοσυνη κ δεν θυμαμαι.σε.ποια βδομαδα την κανατε εσεις;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Stalicha είπε:

Κοριτσια εγω δυσκολια στην αναπνοη εχω απο τον 4ο μηνα.οχι μεγαλη αλλα πχ οταν μιλαω γρηγορα κανω παυσεις!

Ποτε γινεται η καμπυλη σαχαρου;περασαν κ 3.5 χρονια απο την πρωτη εγκυμοσυνη κ δεν θυμαμαι.σε.ποια βδομαδα την κανατε εσεις;

Κάπου ανάμεσα στην 24η με 28η εβδομάδα!! 

Link to comment
Share on other sites

@Sofiamar93 κι εγω χαλια ειμαι ψυχολογικα κοριτσι...κι εμενα μου ειπε ο ενδοκρινολογος ζαχαρο κυησης κ πλανταξα στο κλαμα...σήμερα πήρα και διατροφή αλλά δε νομίζω οτι μπορω να την κάνω, πιεζομαι πολύ...επίσης δεν ξέρω αλλά τους βρίσκω και λίγο υπερβολικούς...το 120 με 130 μία ώρα μετά το γεύμα μου φαίνεται ανεφικτο...νομίζω θα αρχισω να τους μετραω ολους για να κάνω σύγκριση...

@Φραουλίνο κι εμένα με πιάνει δύσπνοια κ λαχανιάζω και δεν μπορώ να μιλήσω...αφού το σκατούλι μ εχει ανέβει μέχρι το λαιμο πως ν ανασανω...αχαχαχαχα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 51 λεπτά , fotini* είπε:

@Sofiamar93 κι εγω χαλια ειμαι ψυχολογικα κοριτσι...κι εμενα μου ειπε ο ενδοκρινολογος ζαχαρο κυησης κ πλανταξα στο κλαμα...σήμερα πήρα και διατροφή αλλά δε νομίζω οτι μπορω να την κάνω, πιεζομαι πολύ...επίσης δεν ξέρω αλλά τους βρίσκω και λίγο υπερβολικούς...το 120 με 130 μία ώρα μετά το γεύμα μου φαίνεται ανεφικτο...νομίζω θα αρχισω να τους μετραω ολους για να κάνω σύγκριση...

@Φραουλίνο κι εμένα με πιάνει δύσπνοια κ λαχανιάζω και δεν μπορώ να μιλήσω...αφού το σκατούλι μ εχει ανέβει μέχρι το λαιμο πως ν ανασανω...αχαχαχαχα

Φωτεινή μου δεν είναι ανέφικτο θα το δεις αλλά δώσε λίγες μέρες σωστής διατροφής για να προλάβει να δείξει.. Εμένα σκέψου όταν τρώω βάση της διατροφής δεν ξεπερνάει ούτε το 100 μια ώρα μετά και έχω περάσει περιόδους να τρώω λίγο βραστή πατάτα και να χτυπάει 170. Όλα γίνονται απλά θέλει πολύ συνέπεια και υπομονή η φάση.. 

Και εγώ έτσι νιώθω ότι έχει ανέβει η κοιλιά πολύ ψηλά και νιώθω καμία φορά τις κλωτσιές της μικρής στο στομάχι.. :unsure: Επίσης τις τελευταίες μέρες την πιάνει λοξυγγας αρκετά συχνά τη φρατζολιτσα μου!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Φραουλίνο είπε:

Φωτεινή μου δεν είναι ανέφικτο θα το δεις αλλά δώσε λίγες μέρες σωστής διατροφής για να προλάβει να δείξει.. Εμένα σκέψου όταν τρώω βάση της διατροφής δεν ξεπερνάει ούτε το 100 μια ώρα μετά και έχω περάσει περιόδους να τρώω λίγο βραστή πατάτα και να χτυπάει 170. Όλα γίνονται απλά θέλει πολύ συνέπεια και υπομονή η φάση.. 

Και εγώ έτσι νιώθω ότι έχει ανέβει η κοιλιά πολύ ψηλά και νιώθω καμία φορά τις κλωτσιές της μικρής στο στομάχι.. :unsure: Επίσης τις τελευταίες μέρες την πιάνει λοξυγγας αρκετά συχνά τη φρατζολιτσα μου!! 

Ναι βρε κοριτσι αλλα σε ολους λενε να το μετρανε 2 ωρες μετα, σε εμας γτ ειναι τοσο αυστηρα...μου ειναι πολυ βάρβαρο...δεν θελω να κανω τη διατροφη και δεν μπορω να τρυπιεμαι...να φανταστεις πιανω το μηχανημα με τη βελονα και αρχιζω να ιδρωνω, να μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι και κανω κανα 10λεπτο καθε φορα μεχρι να τρυπηθω....σημερα δεν τα μετρησα ολα και σκεφτομαι σοβαρα να τα παρατησω...εχω τρελαθει μ αυτο το θεμα...

Εν τω μεταξυ έχω χάσει 1,5 κιλό σε 3 μέρες...κάθε μέρα είμαι μισό κιλό κάτω...δηλαδή αυτό τώρα καλό είναι;.. εχω απελπιστει

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, fotini* είπε:

Ναι βρε κοριτσι αλλα σε ολους λενε να το μετρανε 2 ωρες μετα, σε εμας γτ ειναι τοσο αυστηρα...μου ειναι πολυ βάρβαρο...δεν θελω να κανω τη διατροφη και δεν μπορω να τρυπιεμαι...να φανταστεις πιανω το μηχανημα με τη βελονα και αρχιζω να ιδρωνω, να μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι και κανω κανα 10λεπτο καθε φορα μεχρι να τρυπηθω....σημερα δεν τα μετρησα ολα και σκεφτομαι σοβαρα να τα παρατησω...εχω τρελαθει μ αυτο το θεμα...

Εν τω μεταξυ έχω χάσει 1,5 κιλό σε 3 μέρες...κάθε μέρα είμαι μισό κιλό κάτω...δηλαδή αυτό τώρα καλό είναι;.. εχω απελπιστει

Εμενα μου ειπε να το μετρω 3 φορεςτην ημερα τις πρωτεςμερες δυο ωρες μετα απο καθε γευμα (πρωινο, μεσημεριανο βραδινο) αλλα επειδη της νηστειας μου ειναι παρα πολυ καλο οσες φορες το εκανα μου ειπε να το κανω 3 4 μερουλες το πρωινο και αν δω οτι ειναι ετσι χαμηλό να το σταματησω και να ακνω μονο μεησμεριανο και βραδινο ελεγχο.. Αλλα δυο ωρες μετα το φαγητο και να ειναι κατω απο 120 μου ειπε 

14 ώρες πρίν, Φραουλίνο είπε:

Γειά σας κορίτσια μου τι κάνετε;; Καλέ είπα να μπω μπας και έχετε γράψει τίποτα και δεν προλάβαινα να διαβάζω.. Λοιπόν με το ζάχαρο υπομονή σε όσες είναι να βγει θα βγει τώρα και με σωστή διατροφή όλα καλά θα πάνε!! @Sofiamar93 ναι κοπέλα μου είναι διαβήτης κύησης έστω και μια από τις τρεις τιμές να είναι εκτός ορίων.. Μην πανικοβαλεσαι όμως πραγματικά, θέλει συνέπεια με τη διατροφή και τις μετρήσεις για να μην παχύνει το μωρό και όλα θα πάνε μια χαρά!!!

@xenia^^ μου τα είπες ολοσωστα δεν έχω να συμπληρώσω κάτι, μόνο ότι εμένα η ενδοκρινολογος με άφηνε να τρώω φρούτα αλλά με μέτρο πχ ένα μήλο ή μια μπανάνα σαν μοναδικό γεύμα η με μια φρυγανιά ολικής και ένα κομμάτι τυρί σαν σνακ.. 

Το κλειδί πάνω από όλα για να ρυθμιζεται το ζάχαρο ειναι τα πολλά μικρά γεύματα και ο υδατανθρακας σε κάθε κυρίως γεύμα ζυγισμενος (1 φλυτζανι του τσαγιού) Επίσης πολύ σημαντικό το ένα μικρό γευματακι πριν τον ύπνο που έλεγα και τις προάλλες για να μην περνούν πολλές ώρες νηστείας. 

Εγώ βρε κορίτσια γλίτωσα το ζάχαρο σε αυτή την εγκυμοσύνη και τελικά κάνω διατροφή διαβήτη κύησης για να μην πάρω αλλα κιλά.. Μου είπε η ενδοκρινολογος ούτε ένα! :unsure: Εννοεί να κάνω τη διατροφή ώστε ουσιαστικά να χάνω εγώ να παίρνει το μωρό και στο τέλος να είμαι στα ίσα. Μου είχαν μείνει 5 6 κιλά από την προηγούμενη εγκυμοσύνη και τώρα έχω ήδη πάρει πάλι 7 οπότε το ράβω και φερομαι σαν να έχω ζάχαρο.. Συμπάσχω λοιπόν! 

Θα πω και το θετικό έτσι για να μην το ξεχνάμε.. Οσες έχουν διαβήτη κύησης γεννούν και είναι μοντελάκια, αυτό να σκεφτομαστε!!! Άλλες λένε ότι βγήκαν από το μαιευτήριο πιο αδύνατες από ότι ηταν πριν την εγκυμοσύνη.. Γιουπιιιιι (για μένα πάει αυτό) :)

Και τέλος έχω ερώτηση.. Δυσπνοια έχει καμία άλλη η μόνο εγώ ζορίζομαι και πρέπει να το σκέφτομαι για να αναπνέω;; 

Σε ευχαριστω παρα πολυ.. Αλλα να σε ρωτησω κατι.. Εχεις παρει μονο 7 κιλα.. Δεν μου φαινονται πολλά εμενα.. Τωρα εμπειρη δεν ειμαι.. Αλλα γιατι να κανεις ετσι διατροφη αν εχεις παρει μονο 7 κιλα.. Ολες οι γνωστες μου στις εγκυμοσυνες πηραν 20 κιλα και πανω και τα εχασαν ολα υστερα.. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, fotini* είπε:

Ναι βρε κοριτσι αλλα σε ολους λενε να το μετρανε 2 ωρες μετα, σε εμας γτ ειναι τοσο αυστηρα...μου ειναι πολυ βάρβαρο...δεν θελω να κανω τη διατροφη και δεν μπορω να τρυπιεμαι...να φανταστεις πιανω το μηχανημα με τη βελονα και αρχιζω να ιδρωνω, να μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι και κανω κανα 10λεπτο καθε φορα μεχρι να τρυπηθω....σημερα δεν τα μετρησα ολα και σκεφτομαι σοβαρα να τα παρατησω...εχω τρελαθει μ αυτο το θεμα...

Εν τω μεταξυ έχω χάσει 1,5 κιλό σε 3 μέρες...κάθε μέρα είμαι μισό κιλό κάτω...δηλαδή αυτό τώρα καλό είναι;.. εχω απελπιστει

Φωτεινουλα μου κατάλαβα έχεις θέμα με τη βελόνα.. Την έχεις ρυθμίσει στο χαμηλότερο επίπεδο να δεις; Ξεκινα από το 2 και δες αν μπορείς να βγάλεις σταγόνα μη το κάνεις πιο βαθιά. Αν μπορείς, ακόμα και αν αργεί λίγο κράτα το εκεί αλλιώς σκάλα σκάλα δοκίμαζε. Το κόλπο που έχω να σου πω είναι να πιέζεις λίγο το δάχτυλο πριν ώστε να μαζεύεται το αίμα καλά μπροστά και μετά να τρύπας ψηλά και προς το πλάι του δαχτύλου δίπλα στο νύχι. Στο κέντρο καμια φορά θέλει μεγαλύτερη σκάλα για να πιάσει.

Έτσι είναι ο άντρας μου όταν καμια φορά θέλουμε να το μετρήσουμε του το βάζω στο 1 που είναι για μωρά και πάλι τον λούζει κρύος ιδρώτας, ατρόμητος! :lol: Όχι τώρα πέρα από την πλάκα όμως καταλαβαίνω ότι το να έχεις θέμα και να σε αναγκάζουν να το κάνεις 4 φορές τη μέρα είναι βαρβαρο και θέλει στομάχι κοριτσάκι μου, κάνε την προσπάθεια σου και ίσως αν δεις ότι ρυθμίζεται και κάνεις τη διατροφή να μη χρειάζεται τόσες φορές μετά.. 

Η διατροφή σου φαίνεται πολύ στερητικη; Θέλεις να μου πεις στο περίπου τι σου έχει σε μια μέρα να συγκρίνουμε μήπως μπορέσω να βοηθήσω λίγο; Και εγώ έχασα 1 κιλό αλλά να ξέρεις ότι οι διατροφές αυτές είναι για κυηση και έχουν όλα τα θρεπτικά συστατικά για το μωράκι μην ανησυχείς.. Αν βέβαια δεις ότι συνεχίζεις με τέτοιο ρυθμό να την πάρεις οπωσδήποτε ένα τηλ μήπως σου αυξήσει τις ποσότητες. 

Link to comment
Share on other sites

@fotini* μου μη σε παίρνει τόσο από κάτω.. είναι πολύ δύσκολη διαδικασία και αποτι έχω καταλάβει το μεγαλύτερο ποσοστό μπαίνει είτε λίγο είτε πολύ σε αυτή τη διαδικασία.. υπάρχουν και οι τυχερές που απολαμβάνουν χωρις στερήσεις.. αλλά όμως να σκεφτείς το θετικό το οποιο κατεμε είναι τα λίγα κιλά και ότι μέσα στο καλοκαίρι δεν θα βαρύνεις τόσο ώστε να μη μπορείς να κινείσαι.. και επίσης αφού γεννήσεις πάλι θα σου είναι πολύ πιο εύκολη η επαναφορά.. παρτο αλλιώς κορίτσι μου.. είναι κρίμα να σε πάρει έτσι από κάτω.. λίγο έμεινε.. δεν είσαι μόνη σου σε όλο αυτό !!!!

@Φραουλίνο μου 7 κιλά είναι φυσιολογικά για το μήνα μας.. και εγώ στα 6-6,5 είμαι.. νομίζω είμαστε καλα.. αλλά είπες είχες ήδη κιλάκια για αυτό σε στρίμωξε.. εγώ έχω να πω ότι οι γιατροί είναι παρα παρα πολύ αυστηροί !!! Κάτι θα ξέρουν όμως.. με αυτά ίσως να γλιτώνουμε παιδιά με προβλήματα με παχυσαρκία και αλλά χίλια δυο προβλήματα που δεν τα έλεγχαν παλιά ούτε προνοούσαν..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Sofiamar93 είπε:

Εμενα μου ειπε να το μετρω 3 φορεςτην ημερα τις πρωτεςμερες δυο ωρες μετα απο καθε γευμα (πρωινο, μεσημεριανο βραδινο) αλλα επειδη της νηστειας μου ειναι παρα πολυ καλο οσες φορες το εκανα μου ειπε να το κανω 3 4 μερουλες το πρωινο και αν δω οτι ειναι ετσι χαμηλό να το σταματησω και να ακνω μονο μεησμεριανο και βραδινο ελεγχο.. Αλλα δυο ωρες μετα το φαγητο και να ειναι κατω απο 120 μου ειπε 

Σε ευχαριστω παρα πολυ.. Αλλα να σε ρωτησω κατι.. Εχεις παρει μονο 7 κιλα.. Δεν μου φαινονται πολλά εμενα.. Τωρα εμπειρη δεν ειμαι.. Αλλα γιατι να κανεις ετσι διατροφη αν εχεις παρει μονο 7 κιλα.. Ολες οι γνωστες μου στις εγκυμοσυνες πηραν 20 κιλα και πανω και τα εχασαν ολα υστερα.. 

Σοφακι μου μάλλον έχετε άλλο πρωτόκολλο εκεί, εδώ στις έγκυες πάντα λένε μία ώρα μετά το φαγητό.. Το 2 ώρες μετά το λένε για διαβήτη αλλά όχι κύησης. Καλά σου είπε αν το νηστείας σου είναι καλό δεν χρειάζεται να το μετράς ειδικά εφόσον είσαι σε διατροφή, θα σου έλεγα όμως να το τσεκάρεις για ένα διάστημα γιατί το 70 είναι όριο και με τη διατροφή μη γίνει υπογλυκαιμικο.. 

Έχεις δίκιο τα 7 κιλά δεν είναι πολλά, αλλά μου είχαν μείνει και από την προηγούμενη εγκυμοσύνη και επειδή ήταν απανωτές επιβαρύνεται πολύ ο οργανισμός ξαφνικά και δεν κάνει.. Ουσιαστικά εχω πάρει 12 κιλά τον τελευταίο χρόνο και δε θέλει να γεννήσω και να έχω 20 παραπανίσια λέει. Είναι βέβαια και λίγο αυστηρή αυτή η ενδοκρινολογος γι αυτό και εγώ δεν θα τρελαθώ αλλά προσπαθώ να δω τα θετικά, περισσότερος κόπος τώρα λιγότερος μετά.. 

πρίν από 5 λεπτά , xenia^^ είπε:

@fotini* μου μη σε παίρνει τόσο από κάτω.. είναι πολύ δύσκολη διαδικασία και αποτι έχω καταλάβει το μεγαλύτερο ποσοστό μπαίνει είτε λίγο είτε πολύ σε αυτή τη διαδικασία.. υπάρχουν και οι τυχερές που απολαμβάνουν χωρις στερήσεις.. αλλά όμως να σκεφτείς το θετικό το οποιο κατεμε είναι τα λίγα κιλά και ότι μέσα στο καλοκαίρι δεν θα βαρύνεις τόσο ώστε να μη μπορείς να κινείσαι.. και επίσης αφού γεννήσεις πάλι θα σου είναι πολύ πιο εύκολη η επαναφορά.. παρτο αλλιώς κορίτσι μου.. είναι κρίμα να σε πάρει έτσι από κάτω.. λίγο έμεινε.. δεν είσαι μόνη σου σε όλο αυτό !!!!

@Φραουλίνο μου 7 κιλά είναι φυσιολογικά για το μήνα μας.. και εγώ στα 6-6,5 είμαι.. νομίζω είμαστε καλα.. αλλά είπες είχες ήδη κιλάκια για αυτό σε στρίμωξε.. εγώ έχω να πω ότι οι γιατροί είναι παρα παρα πολύ αυστηροί !!! Κάτι θα ξέρουν όμως.. με αυτά ίσως να γλιτώνουμε παιδιά με προβλήματα με παχυσαρκία και αλλά χίλια δυο προβλήματα που δεν τα έλεγχαν παλιά ούτε προνοούσαν..

Ακριβώς Ξενια μου είναι το σύνολο των κιλών που την ανησυχεί.. Εγώ με ήδη κάποια παραπανίσια δεν έπρεπε να έχω φτάσει στα 7 τώρα, άλλο να είναι πρώτη εγκυμοσύνη. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, fotini* είπε:

Ναι βρε κοριτσι αλλα σε ολους λενε να το μετρανε 2 ωρες μετα, σε εμας γτ ειναι τοσο αυστηρα...μου ειναι πολυ βάρβαρο...δεν θελω να κανω τη διατροφη και δεν μπορω να τρυπιεμαι...να φανταστεις πιανω το μηχανημα με τη βελονα και αρχιζω να ιδρωνω, να μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι και κανω κανα 10λεπτο καθε φορα μεχρι να τρυπηθω....σημερα δεν τα μετρησα ολα και σκεφτομαι σοβαρα να τα παρατησω...εχω τρελαθει μ αυτο το θεμα...

Εν τω μεταξυ έχω χάσει 1,5 κιλό σε 3 μέρες...κάθε μέρα είμαι μισό κιλό κάτω...δηλαδή αυτό τώρα καλό είναι;.. εχω απελπιστει

Den einai tipota einai apla sinitheia.  Diatrofi einai kreas ayga k xortarika den xreiazete na akoloutheis akribos ayto pou sou lene arkei na tros ayta pou epitrepontai k na metriesai an metriese syxna k anakalipseis ti sou tairiazei den tha sterise kiolas . An ta paratiseis tha mpeis stin insoylini k ayto einai xeirotero.  Episis prepei na ksereis oti auto den ginete gia plaka o diabitis kyhsis eythinete k gia endomitrio thanato den to kaneis diladi apo yperboli ton giatron.  

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Φραουλίνο είπε:

Σοφακι μου μάλλον έχετε άλλο πρωτόκολλο εκεί, εδώ στις έγκυες πάντα λένε μία ώρα μετά το φαγητό.. Το 2 ώρες μετά το λένε για διαβήτη αλλά όχι κύησης. Καλά σου είπε αν το νηστείας σου είναι καλό δεν χρειάζεται να το μετράς ειδικά εφόσον είσαι σε διατροφή, θα σου έλεγα όμως να το τσεκάρεις για ένα διάστημα γιατί το 70 είναι όριο και με τη διατροφή μη γίνει υπογλυκαιμικο.. 

Έχεις δίκιο τα 7 κιλά δεν είναι πολλά, αλλά μου είχαν μείνει και από την προηγούμενη εγκυμοσύνη και επειδή ήταν απανωτές επιβαρύνεται πολύ ο οργανισμός ξαφνικά και δεν κάνει.. Ουσιαστικά εχω πάρει 12 κιλά τον τελευταίο χρόνο και δε θέλει να γεννήσω και να έχω 20 παραπανίσια λέει. Είναι βέβαια και λίγο αυστηρή αυτή η ενδοκρινολογος γι αυτό και εγώ δεν θα τρελαθώ αλλά προσπαθώ να δω τα θετικά, περισσότερος κόπος τώρα λιγότερος μετά.. 

Ακριβώς Ξενια μου είναι το σύνολο των κιλών που την ανησυχεί.. Εγώ με ήδη κάποια παραπανίσια δεν έπρεπε να έχω φτάσει στα 7 τώρα, άλλο να είναι πρώτη εγκυμοσύνη. 

Και εχθες που με μετρησε ο ενδοκρινολογος το αιμα μου παντως ηταν 67..και με ρωτησε ποση ωρα πριν ειχα να φαω και του ειπα σχεδον 3 ωρες πριν.. 2μιση ωρες πανω κατω.. Και μου λεει θα παθεις υπογλυκαιμια μολις φυγεις φαε μου ειπε.. Οποτε δεν καταλαβαινω.. Εχω μπερδευτει.. Πως γινεται απο την μια πολυ χαμηλο και απο την αλλη οταν ηπια εκεινη την γλυκοζη να αυξηθηκε τοσο πολυ? Θα πειρμενω ως την δευτερα που θα παρω το μηχανηματακι και θα ξεκινησω.. Αν και εχει και ο πεθερος μου και μπορει να ξεκινησω και απο σημερα.. Παντως εγω απο σημερα ξεκινησα να προσεχω.. Ενταξει δεν ειναι τραγικα.. Απλα αλλαζεις καποιες συνηθειες..και ευτυχως απο πριν ημουν πολυ της σαλατας δηλαδη την ετρωγα ακομη και για κυριως γευμα οποτε μια χαρα ειμαι προς το παρον.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Sofiamar93 είπε:

Και εχθες που με μετρησε ο ενδοκρινολογος το αιμα μου παντως ηταν 67..και με ρωτησε ποση ωρα πριν ειχα να φαω και του ειπα σχεδον 3 ωρες πριν.. 2μιση ωρες πανω κατω.. Και μου λεει θα παθεις υπογλυκαιμια μολις φυγεις φαε μου ειπε.. Οποτε δεν καταλαβαινω.. Εχω μπερδευτει.. Πως γινεται απο την μια πολυ χαμηλο και απο την αλλη οταν ηπια εκεινη την γλυκοζη να αυξηθηκε τοσο πολυ? Θα πειρμενω ως την δευτερα που θα παρω το μηχανηματακι και θα ξεκινησω.. Αν και εχει και ο πεθερος μου και μπορει να ξεκινησω και απο σημερα.. Παντως εγω απο σημερα ξεκινησα να προσεχω.. Ενταξει δεν ειναι τραγικα.. Απλα αλλαζεις καποιες συνηθειες..και ευτυχως απο πριν ημουν πολυ της σαλατας δηλαδη την ετρωγα ακομη και για κυριως γευμα οποτε μια χαρα ειμαι προς το παρον.. 

O diabitis thelei syxna geymata kathe dyo ores.  Den thelei katholou nistikia polles ores.  Diladi prepei na tros k kati endiamesa san snak den prepei na afineis ton eayto sou nistiko pano apo 3 ores.  Mikres posotites syxna apo ayta pou epitrepontai 

πρίν από 29 λεπτά , Sofiamar93 είπε:

Και εχθες που με μετρησε ο ενδοκρινολογος το αιμα μου παντως ηταν 67..και με ρωτησε ποση ωρα πριν ειχα να φαω και του ειπα σχεδον 3 ωρες πριν.. 2μιση ωρες πανω κατω.. Και μου λεει θα παθεις υπογλυκαιμια μολις φυγεις φαε μου ειπε.. Οποτε δεν καταλαβαινω.. Εχω μπερδευτει.. Πως γινεται απο την μια πολυ χαμηλο και απο την αλλη οταν ηπια εκεινη την γλυκοζη να αυξηθηκε τοσο πολυ? Θα πειρμενω ως την δευτερα που θα παρω το μηχανηματακι και θα ξεκινησω.. Αν και εχει και ο πεθερος μου και μπορει να ξεκινησω και απο σημερα.. Παντως εγω απο σημερα ξεκινησα να προσεχω.. Ενταξει δεν ειναι τραγικα.. Απλα αλλαζεις καποιες συνηθειες..και ευτυχως απο πριν ημουν πολυ της σαλατας δηλαδη την ετρωγα ακομη και για κυριως γευμα οποτε μια χαρα ειμαι προς το παρον.. 

An blepeis oti peytei xamila mporeis na dokimazeis na tros k kati apagoreymeno px aspro psomi gia na blepeis an sto anebazei.  An kapoies apagoreymenes trofes den sto anebazoun mporeis na tis tros . Diladi akoma k soublaki na fas an den sto anebasei mporeis na to fas.  

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@fotini* συγνώμη που πετάγομαι....παντως συγγενης μου έκανε διαβήτη κύησης και επέλεξε από μόνη της να μπει από την αρχή στην ινσουλίνη για να μην μπει στο τρυπακι της διατροφής και μια χαρά πήγαν όλα και γέννησε ένα γερό μωράκι που τώρα είναι 2ετων υγιέστατο!!! Μην ανχωνεσαι αν δεις και ζοριζεσαι υπάρχει λυση

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...