Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

Μανούλες Αυγούστου 2021


Maria92

Recommended Posts

πρίν από 12 λεπτά , Io_anna είπε:

@Sofiamar93 @Φραουλίνο Εγώ είμαι εντελώς αρνητική στην ιδιωτική φύλαξη βαστοκυττάρων. Στην συντρηπτική πλειοψηφία των ασθενιών που λένε ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν, αποκρύπτουν τη λεπτομέρεια ότι δε μπορούν να χρησιμοποιήθουν απ το ίδιο παιδι που νοσεί, δλδ δε μπορεί να είναι ο δότης του εαυτού του στη συντρηπτική πλειοψηφία των ασθενιών. Οπότε, αν έχω καταλάβει καλά, μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε αδερφάκι, αν αυτο χρειαστεί. Με ενοχλεί πολύ που δεν το ξεκαθαρίζουν αυτό. Γι αυτό και είμαι αρνητική. Στη δωρεά δεν ειμαι τόσο αρνητική.

Νομιζω πως κάνεις λάθος ιωαννα μου.. Εννοείται πως είναι για τον ίδιο του τον εαυτό τα βλαστοκυυτατα αφού για εκείνο είναι 100% συμβατό.. Ενω για αδερφακι μπορεί να φτασει 75 τις εκατό συμβατό.. Και μπορεί να σώσει παρα πολλες ασθένειες.. Εχω γνωστούς μου που το έκαναν εδώ στην Κύπρο κι δεν το έχουν μετανιώσει.. Θα μιλησω με τον γιατρο μου την Παρασκευή και θα μάθω λεπτομέρειες.. Ειναι διαφορα τα πακέτα που υπάρχουν που έχεις να επιλέξεις και αναλόγως είναι και οι τιμές.. Εδω Κύπρο φτάνουν και ως 2500 ευρώ.. Αλλα αν σκεφτείς ότι μπορεί να γίνει το οτιδήποτε και μπορείς να το σώσεις το παιδι σου με μια απλή φυλαξη αιματος από τον ομφάλιο λώρο δεν είναι κρίμα να πεταχτεί? Εγώ αυτό σκεφτομαξ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 47 λεπτά , Io_anna είπε:

@Sofiamar93 @Φραουλίνο Εγώ είμαι εντελώς αρνητική στην ιδιωτική φύλαξη βαστοκυττάρων. Στην συντρηπτική πλειοψηφία των ασθενιών που λένε ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν, αποκρύπτουν τη λεπτομέρεια ότι δε μπορούν να χρησιμοποιήθουν απ το ίδιο παιδι που νοσεί, δλδ δε μπορεί να είναι ο δότης του εαυτού του στη συντρηπτική πλειοψηφία των ασθενιών. Οπότε, αν έχω καταλάβει καλά, μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε αδερφάκι, αν αυτο χρειαστεί. Με ενοχλεί πολύ που δεν το ξεκαθαρίζουν αυτό. Γι αυτό και είμαι αρνητική. Στη δωρεά δεν ειμαι τόσο αρνητική.

Αλήθεια; Αυτό δεν το έχω ξανακούσει αλλά θα το ψάξω εννοείται.. Βέβαια σε ότι και να μπορούν αν χρησιμεύσουν ακόμα και σε αδερφάκι καλό είναι γιατί όχι; Όταν μάθω κάτι παραπάνω θα σας πω.. 

πρίν από 38 λεπτά , Sofiamar93 είπε:

Ειμαι 35 και 6 σήμερα.. Εμενα μου είπε είναι στα φυσιολογικά αλλά κομψός.. Δεν θα μας βγει με αφρατα μποτάκια και αφρατα μαγουλακια.. Χαχαχχα.. Δεν πειραζει.. Σκέφτομαι πιο εύκολη Γεννα.. Εξάλλου λόγω διαβήτη φοβαμσταν μην βγει πιο μεγαλο οπότε ο γιατρος μου ειπε είμαστε τελεια.. Μου ειπε ειναι πολυ συχνό φαινόμενο στα αγόρια για το υγρο και το ότι φεύγει μόνο του χωρίς φάρμακα.. Καθόλου ανησυχητικό.. 

Ισχύει το πιο εύκολη γέννα!!! Μια χαρά τέλειος θα είναι ο μπέμπης σου.. Θα αποκτήσει τις διπλες του σιγά σιγά :lol: Ναι εννοείται πως λόγω διαβήτη είναι καλό που δεν βγαίνει μεγάλος! Λογικά γύρω στα 2800 με 3 κιλά θα γεννηθεί δηλαδή πόσο τον υπολογίζουν; 

πρίν από 36 λεπτά , depifish είπε:

Καλημερα κοριτσια! Πεταγομαι απο τις μανουλες Οκτωβριου για να σας ρωτησω για το εμβολιο. Αν το εχετε κανει, και αν τυχον ειχατε παρενεργειες στη 2η δοση και πως το αντιμετωπισατε; Εγω ελεγα να μην το κανω μεχρι να γεννησω μια και δουλευω απο το σπιτι και δεν πολυκυκλοφορω,  αλλα εδω στα Χανια η κατασταση εχει αρχισει να ξεφευγει και ακουω ολο και περισσοτερους να κολλανε και εχω αρχισει να προβληματιζομαι. 

Κοπέλα μου το έχουν κάνει 2 κορίτσια από το γκρουπακι μας αν δεν κάνω λάθος και τα πήγαν πολύ καλά χωρίς παρενέργειες αλλά θα το δουν και θα σου απαντήσουν και οι ίδιες! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Φραουλίνο είπε:

Αλήθεια; Αυτό δεν το έχω ξανακούσει αλλά θα το ψάξω εννοείται.. Βέβαια σε ότι και να μπορούν αν χρησιμεύσουν ακόμα και σε αδερφάκι καλό είναι γιατί όχι; Όταν μάθω κάτι παραπάνω θα σας πω.. 

Ισχύει το πιο εύκολη γέννα!!! Μια χαρά τέλειος θα είναι ο μπέμπης σου.. Θα αποκτήσει τις διπλες του σιγά σιγά :lol: Ναι εννοείται πως λόγω διαβήτη είναι καλό που δεν βγαίνει μεγάλος! Λογικά γύρω στα 2800 με 3 κιλά θα γεννηθεί δηλαδή πόσο τον υπολογίζουν; 

Κοπέλα μου το έχουν κάνει 2 κορίτσια από το γκρουπακι μας αν δεν κάνω λάθος και τα πήγαν πολύ καλά χωρίς παρενέργειες αλλά θα το δουν και θα σου απαντήσουν και οι ίδιες! 

Ναι ψάξε το και εσύ... Νομιζω στην Ελλάδα που το έκανε μια φίλη μου το έκανε σε μια ευρωπαϊκή εταιρία ξένη που έχει και εγγύηση για οτιδήποτε συμβεί στην εταιρία να μην χάσει εκεινη το δείγμα της.. Ηταν μεν λίγο πιο ακριβό αλλά έχει εγγύηση.. 

Ο γιατρος μου ειπε οτι θα φτάσει τα 2700 σίγουρα.. Οποτε κάπου εκεί υπολογίζουμε. Ξέρεις δεν είναι και απόλυτα σίγουρα.. Μονο οταν γεννιέται μαθαίνουμε το πραγματικό βάρος.. Παντως δεν με ανησυχεί πλέον που ειναι πιο αδύνατος.. Γιατι κατάλαβα ότι δεν έχει σημασία πόσο γεννιέται.. Μου είπαν τόσα πολλά μωρακια που γεννήθηκαν 2 κιλα και λιγότερα και τωρα είναι ολόκληρα θρεφταρια.. Οποτε δεν αγχωνομαι.. Απλα σαν πρώτη φορά μαμα σκέφτομαι αν θα φοβηθω να το πιάσω να το κανω μπανιο ξέρεις.. Άλλο να έχεις ένα μεγαλούτσικο μωρο με πιασίματα και άλλο ένα αδύνατο μωρακι που φοβάσαι μην το σπάσεις.. Χαχχαχχα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Sofiamar93 είπε:

Ναι ψάξε το και εσύ... Νομιζω στην Ελλάδα που το έκανε μια φίλη μου το έκανε σε μια ευρωπαϊκή εταιρία ξένη που έχει και εγγύηση για οτιδήποτε συμβεί στην εταιρία να μην χάσει εκεινη το δείγμα της.. Ηταν μεν λίγο πιο ακριβό αλλά έχει εγγύηση.. 

Ο γιατρος μου ειπε οτι θα φτάσει τα 2700 σίγουρα.. Οποτε κάπου εκεί υπολογίζουμε. Ξέρεις δεν είναι και απόλυτα σίγουρα.. Μονο οταν γεννιέται μαθαίνουμε το πραγματικό βάρος.. Παντως δεν με ανησυχεί πλέον που ειναι πιο αδύνατος.. Γιατι κατάλαβα ότι δεν έχει σημασία πόσο γεννιέται.. Μου είπαν τόσα πολλά μωρακια που γεννήθηκαν 2 κιλα και λιγότερα και τωρα είναι ολόκληρα θρεφταρια.. Οποτε δεν αγχωνομαι.. Απλα σαν πρώτη φορά μαμα σκέφτομαι αν θα φοβηθω να το πιάσω να το κανω μπανιο ξέρεις.. Άλλο να έχεις ένα μεγαλούτσικο μωρο με πιασίματα και άλλο ένα αδύνατο μωρακι που φοβάσαι μην το σπάσεις.. Χαχχαχχα

Ωραία ευχαριστώ θα το ψάξω! Ναι καλέ έχουν αποκλίσεις στο βάρος και μάλιστα συνήθως βγαίνουν μεγαλύτερα από ότι δείχνει ο υπέρηχος.. 2700 δεν θα είναι και τόσο μικρός εδώ γεννιούνται μωρά 1500, και μιας φίλης μου γεννήθηκε 39 εβδομάδων 2700 και μια χαρά ήταν απλά λίγο αδυνατουλης, όχι μικρός όμως.. Το ύψος είναι ίδιο! Μέσα σε λίγες εβδομάδες έχει γίνει φρατζολακι και αυτός, να κάτι μαγουληθρες :)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Φραουλίνο είπε:

Ωραία ευχαριστώ θα το ψάξω! Ναι καλέ έχουν αποκλίσεις στο βάρος και μάλιστα συνήθως βγαίνουν μεγαλύτερα από ότι δείχνει ο υπέρηχος.. 2700 δεν θα είναι και τόσο μικρός εδώ γεννιούνται μωρά 1500, και μιας φίλης μου γεννήθηκε 39 εβδομάδων 2700 και μια χαρά ήταν απλά λίγο αδυνατουλης, όχι μικρός όμως.. Το ύψος είναι ίδιο! Μέσα σε λίγες εβδομάδες έχει γίνει φρατζολακι και αυτός, να κάτι μαγουληθρες :)

Χαχχαχα μακαριιιιι... Να κάνει μαγουλακια να γεμίσει το μωρακι μου.. Αχχχ κοριτσια ανυπομονω πως και πως... Αφου συνέχεια λέω μακαρι να γεννουσα αύριο κιόλας.. Τοσο πολυ ανυπομονω... Δυο εβδομαδες εμειναν και μου φαίνονται αιώνας.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , Sofiamar93 είπε:

Χαχχαχα μακαριιιιι... Να κάνει μαγουλακια να γεμίσει το μωρακι μου.. Αχχχ κοριτσια ανυπομονω πως και πως... Αφου συνέχεια λέω μακαρι να γεννουσα αύριο κιόλας.. Τοσο πολυ ανυπομονω... Δυο εβδομαδες εμειναν και μου φαίνονται αιώνας.. 

Και εγώ το ίδιο!! Από τη μια λέω μείνε λίγο ακόμα μπεμπούλα μου μη βιάζεσαι και από την άλλη ανυπομονώ πάρα πολύ! ❤️ Εμένα τρεις μένουν αν δεν μας κάνει καμία έκπληξη.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Io_anna είπε:

@Sofiamar93 @Φραουλίνο Εγώ είμαι εντελώς αρνητική στην ιδιωτική φύλαξη βαστοκυττάρων. Στην συντρηπτική πλειοψηφία των ασθενιών που λένε ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν, αποκρύπτουν τη λεπτομέρεια ότι δε μπορούν να χρησιμοποιήθουν απ το ίδιο παιδι που νοσεί, δλδ δε μπορεί να είναι ο δότης του εαυτού του στη συντρηπτική πλειοψηφία των ασθενιών. Οπότε, αν έχω καταλάβει καλά, μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε αδερφάκι, αν αυτο χρειαστεί. Με ενοχλεί πολύ που δεν το ξεκαθαρίζουν αυτό. Γι αυτό και είμαι αρνητική. Στη δωρεά δεν ειμαι τόσο αρνητική.

Κι εγω αυτό γνωρίζω κορίτσια. Οτι και να γίνει η φύλαξη, δεν θα χρησιμοποιηθουν απο το ίδιο το παιδί εαν χρειαστει. Βασικά εαν έχω καταλάβει καλα, εάν εγω εχω κανει φύλαξη βλαστοκυτταρων και χρειαστεί τπ παιδί μου, θα του δώσουν απο την τράπεζα, αλλά όχι αυτά που έχουμε φυλάξει εμείς, τα δικά του. Αλλά φυσικά καλύτερα να πάρετε να ρωτήσετε τους ίδιους να σας πουν ακριβώς. 

1 ώρα πρίν, Sofiamar93 είπε:

Νομιζω πως κάνεις λάθος ιωαννα μου.. Εννοείται πως είναι για τον ίδιο του τον εαυτό τα βλαστοκυυτατα αφού για εκείνο είναι 100% συμβατό.. Ενω για αδερφακι μπορεί να φτασει 75 τις εκατό συμβατό.. Και μπορεί να σώσει παρα πολλες ασθένειες.. Εχω γνωστούς μου που το έκαναν εδώ στην Κύπρο κι δεν το έχουν μετανιώσει.. Θα μιλησω με τον γιατρο μου την Παρασκευή και θα μάθω λεπτομέρειες.. Ειναι διαφορα τα πακέτα που υπάρχουν που έχεις να επιλέξεις και αναλόγως είναι και οι τιμές.. Εδω Κύπρο φτάνουν και ως 2500 ευρώ.. Αλλα αν σκεφτείς ότι μπορεί να γίνει το οτιδήποτε και μπορείς να το σώσεις το παιδι σου με μια απλή φυλαξη αιματος από τον ομφάλιο λώρο δεν είναι κρίμα να πεταχτεί? Εγώ αυτό σκεφτομαξ

 

πρίν από 15 λεπτά , Sofiamar93 είπε:

Χαχχαχα μακαριιιιι... Να κάνει μαγουλακια να γεμίσει το μωρακι μου.. Αχχχ κοριτσια ανυπομονω πως και πως... Αφου συνέχεια λέω μακαρι να γεννουσα αύριο κιόλας.. Τοσο πολυ ανυπομονω... Δυο εβδομαδες εμειναν και μου φαίνονται αιώνας.. 

Αχχ ναι μωρέ!! Λίγο έμεινε, και μετά κορίτσια θα λέμε αα έχει κολικούς, μου βγάζει γουλιτσες, νυστάζω και τέτοια.. Απο τα της εγκυμοσύνης θα πάμε στα πρακτικά ζητήματα.. Εγώ κορίτσια έχω πει στον εαυτού μου ότι αυτήν την φορά θα κάτσει το μωρό μου όσο θέλει στην κοιλίτσα μου. Δεν θα την πιέσουμε καθόλου να βγει. Εκτός εάν προκύψει κάτι. Έκανα σήμερα και τις τελευταίες (μάλλον) εξετάσεις. 

  • Μου αρέσει 1

aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Anneliz είπε:

Κι εγω αυτό γνωρίζω κορίτσια. Οτι και να γίνει η φύλαξη, δεν θα χρησιμοποιηθουν απο το ίδιο το παιδί εαν χρειαστει. Βασικά εαν έχω καταλάβει καλα, εάν εγω εχω κανει φύλαξη βλαστοκυτταρων και χρειαστεί τπ παιδί μου, θα του δώσουν απο την τράπεζα, αλλά όχι αυτά που έχουμε φυλάξει εμείς, τα δικά του. Αλλά φυσικά καλύτερα να πάρετε να ρωτήσετε τους ίδιους να σας πουν ακριβώς. 

Ναι ναι αυτό νομίζω ισχύει που λες αλλά σημασία έχει ότι δικαιούται και θα του δώσουν αν χρειαστεί δεν έχει σημασία αν θα είναι τα δικά του!! Ενώ στο δημόσιο απλά δωρίζεις χωρίς να δικαιούσαι.. Αυτό μου είπαν τουλάχιστον! Θα το ψάξω και άλλο βέβαια.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Sofiamar93 είπε:

Νομιζω πως κάνεις λάθος ιωαννα μου.. Εννοείται πως είναι για τον ίδιο του τον εαυτό τα βλαστοκυυτατα αφού για εκείνο είναι 100% συμβατό.. Ενω για αδερφακι μπορεί να φτασει 75 τις εκατό συμβατό.. Και μπορεί να σώσει παρα πολλες ασθένειες.. Εχω γνωστούς μου που το έκαναν εδώ στην Κύπρο κι δεν το έχουν μετανιώσει.. Θα μιλησω με τον γιατρο μου την Παρασκευή και θα μάθω λεπτομέρειες.. Ειναι διαφορα τα πακέτα που υπάρχουν που έχεις να επιλέξεις και αναλόγως είναι και οι τιμές.. Εδω Κύπρο φτάνουν και ως 2500 ευρώ.. Αλλα αν σκεφτείς ότι μπορεί να γίνει το οτιδήποτε και μπορείς να το σώσεις το παιδι σου με μια απλή φυλαξη αιματος από τον ομφάλιο λώρο δεν είναι κρίμα να πεταχτεί? Εγώ αυτό σκεφτομαξ

Ναι είναι 100% συμβατά, αλλά και πάλι δε μπορεί να χρησιμοποιηθούν. Παραθέτω την πηγή απ το webmd: "A stem cell transplant using an individual’s own cord blood (called an autologous transplant) cannot be used for genetic disorders such as sickle cell disease and thalassemia, because the genetic mutations that cause these disorders are present in the baby's cord blood. Other diseases that can be treated with a stem cell transplant, such as leukemia, may also already be present in a baby’s cord blood." Δλδ για πολλές απ τις ασθένειες που λένε ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί, αν το παιδί έχει την ασθένεια, την έχουν και τα βαστοκύτταρα του, οπότε δε μπορούν να χρησιμοποιηθούν. Έτσι το καταλαβαίνω εγώ τουλάχιστον. Γι αυτό και λένε ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί πιθανώς σε αδερφάκι. Από ιδιωτική τράπεζα δε μπορείς να πάρεις τα βλαστοκύτταρα κάποιου άλλου, εκτός αν έχεις πληρώσει εσύ για τη φύλαξη τους, μόνο από δημόσια μπορείς, απ όσο ξέρω πάντα. Και είναι πολύ πιο πιθανό να βρεις συμβατά υγιή βλαστοκύτταρα από δημόσια τράπεζα: "Because of these limits and the uncommon occurrence of the diseases that can be treated with a stem cell transplant, there have been just more than 400 autologous cord blood transplants in United States in the last 2 decades. In contrast, more than 60,000 unrelated donor cord blood transplants have been performed worldwide." Προφανώς και ο καθένας τα ζυγίζει αυτά και επιλέγει για τον εαυτό του. Απλά δε μου αρέσει που οι ιδιωτικές τράπεζες δεν είναι ειλικρινείς ως προς τις πληροφορίες που δίνουν (εκτός αν έχω καταλάβει εγώ λάθος).

@depifish 'Εκανα και τις δύο δόσεις και πέρα από πόνο στο χέρι, στη δεύτερη δόση είχα κούραση και πονοκέφαλο για μια μέρα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Io_anna είπε:

Ναι είναι 100% συμβατά, αλλά και πάλι δε μπορεί να χρησιμοποιηθούν. Παραθέτω την πηγή απ το webmd: "A stem cell transplant using an individual’s own cord blood (called an autologous transplant) cannot be used for genetic disorders such as sickle cell disease and thalassemia, because the genetic mutations that cause these disorders are present in the baby's cord blood. Other diseases that can be treated with a stem cell transplant, such as leukemia, may also already be present in a baby’s cord blood." Δλδ για πολλές απ τις ασθένειες που λένε ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί, αν το παιδί έχει την ασθένεια, την έχουν και τα βαστοκύτταρα του, οπότε δε μπορούν να χρησιμοποιηθούν. Έτσι το καταλαβαίνω εγώ τουλάχιστον. Γι αυτό και λένε ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί πιθανώς σε αδερφάκι. Από ιδιωτική τράπεζα δε μπορείς να πάρεις τα βλαστοκύτταρα κάποιου άλλου, εκτός αν έχεις πληρώσει εσύ για τη φύλαξη τους, μόνο από δημόσια μπορείς, απ όσο ξέρω πάντα. Και είναι πολύ πιο πιθανό να βρεις συμβατά υγιή βλαστοκύτταρα από δημόσια τράπεζα: "Because of these limits and the uncommon occurrence of the diseases that can be treated with a stem cell transplant, there have been just more than 400 autologous cord blood transplants in United States in the last 2 decades. In contrast, more than 60,000 unrelated donor cord blood transplants have been performed worldwide." Προφανώς και ο καθένας τα ζυγίζει αυτά και επιλέγει για τον εαυτό του. Απλά δε μου αρέσει που οι ιδιωτικές τράπεζες δεν είναι ειλικρινείς ως προς τις πληροφορίες που δίνουν (εκτός αν έχω καταλάβει εγώ λάθος).

@depifish 'Εκανα και τις δύο δόσεις και πέρα από πόνο στο χέρι, στη δεύτερη δόση είχα κούραση και πονοκέφαλο για μια μέρα.

Αυτο αναφέρει ότι δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για γενετικές μεταλλάξεις όπως η θαλασσαιμια δλδ η μεσογειακή αναιμία που έτσι και αλλιώς δεν θεραπεύεται και κάποιες μορφές λευχαιμίας που επίσης υπάρχουν στα γονίδια.. Αυτό το καταλαβαίνω απόλυτα γιατί όταν έκανα λήψη τροφοβλαστη εξετάστηκαν όλες οι ασθένειες και τα σύνδρομα που μπορεί να προκύψουν γενετικά και ανιχνεύονται από τον πλακουντα ή από το αμνιακο υγρο δλδ από τα ίδια τα βλαστοκυτταρα.

Μπορείς όμως να τα χρησιμοποιήσεις για διάφορες μορφές κακοηθειας αυτοανοσα κλπ που προκύπτουν, είναι επικτητα και δεν έχουν να κάνουν με γενετικούς παράγοντες.. 

Λοιπόν το έψαξα και βρήκα το εξής. Σε ιδιωτική τράπεζα πληρώνεις και φυλάσσονται τα δικά σου αποκλειστικά για χρήση του παιδιού με συμβατότητα 99% και για αλλο οικογενειακό μέλος (αδερφάκι, πατέρας κ μητέρα) για περιπτώσεις κακοηθειων με μικρότερο ποσοστό συμβατότητας. Οπότε και αυτό που λέγαμε πριν ότι μπορεί να μην είναι συμβατό με το ίδιο το παιδί δεν φαίνεται να ισχύει. Σε δημόσια τράπεζα δωριζεις ανώνυμα χωρίς υποχρέωση τους να σε καλύψουν αν συμβεί κάτι και με πολύ μικρή πιθανότητα να βρεθεί συμβατός δοτης αν κάτι χρειαστεί το παιδί. Όπως και να χει εννοείται ότι οι ιδιωτικές μπορεί να τα λένε παραπάνω αισιόδοξα για να πουλήσουν αλλά το δημόσιο δεν φαίνεται να έχει νόημα (εκτός φυσικά από την καλή πράξη της δωρεάς). 

Αυτό που σίγουρα διευκρινιζουν είναι ότι στη μία περίπτωση της ιδιωτικής έχεις πλήρη αποκλειστικότητα στα βλαστοκύτταρα του παιδιού για δική του και της οικογένειας του και μόνο χρήση ενώ στη δημόσια θα δωθουν σε κάποιον άλλον συμβατο δότη και αν ποτέ χρειαστεί το παιδί σου θα ψάξουν να σου βρουν με αμφίβολο βέβαια αποτέλεσμα. Τώρα για πόσες και ποιες ασθένειες μπορεί να σε καλύψει το ιδιωτικό είναι ένα άλλο θέμα, εγώ θα πω και για ελάχιστες να είναι ίσως και να αξίζει ποτέ δεν ξέρεις.

Αυτά λέει η μικρή έρευνα μου προς το παρόν και κάπως έτσι μου τα είπε και ο γιατρός μου αλλά θα μιλήσω και με τράπεζες για να τα σιγουρεψω.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 7 λεπτά , Φραουλίνο είπε:

Αυτο αναφέρει ότι δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για γενετικές μεταλλάξεις όπως η θαλασσαιμια δλδ η μεσογειακή αναιμία που έτσι και αλλιώς δεν θεραπεύεται και κάποιες μορφές λευχαιμίας που επίσης υπάρχουν στα γονίδια.. Αυτό το καταλαβαίνω απόλυτα γιατί όταν έκανα λήψη τροφοβλαστη εξετάστηκαν όλες οι ασθένειες και τα σύνδρομα που μπορεί να προκύψουν γενετικά και ανιχνεύονται από τον πλακουντα ή από το αμνιακο υγρο δλδ από τα ίδια τα βλαστοκυτταρα. Μπορείς όμως να τα χρησιμοποιήσεις για διάφορες μορφές κακοηθειας αυτοανοσα κλπ που προκύπτουν, είναι επικτητα και δεν έχουν να κάνουν με γενετικούς παράγοντες.. 

Λοιπόν το έψαξα και βρήκα το εξής. Σε ιδιωτική τράπεζα πληρώνεις και φυλάσσονται τα δικά σου αποκλειστικά για χρήση του παιδιού με συμβατότητα 99% και για αλλο οικογενειακό μέλος (αδερφάκι, πατέρας κ μητέρα) για περιπτώσεις κακοηθειων με μικρότερο ποσοστό συμβατότητας. Οπότε και αυτό που λέγαμε πριν ότι δεν είναι συμβατό με το ίδιο το παιδί δεν φαίνεται να ισχύει. Σε δημόσια τράπεζα δωριζεις ανώνυμα χωρίς υποχρέωση τους να σε καλύψουν αν συμβεί κάτι και με πολύ μικρή πιθανότητα να βρεθεί συμβατός δοτης αν κάτι χρειαστεί το παιδί. Όπως και να χει εννοείται ότι οι ιδιωτικές μπορεί να τα λένε παραπάνω αισιόδοξα για να πουλήσουν αλλά το δημόσιο δεν φαίνεται να έχει νόημα (εκτός φυσικά από την καλή πράξη της δωρεάς). 

Αυτό που σίγουρα διευκρινιζουν είναι ότι στη μία περίπτωση της ιδιωτικής έχεις πλήρη αποκλειστικότητα στα βλαστοκύτταρα του παιδιού για δική του και της οικογένειας του και μόνο χρήση ενώ στη δημόσια θα δωθουν σε κάποιον άλλον συμβατο δότη και αν ποτέ χρειαστεί το παιδί σου θα ψάξουν να σου βρουν με αμφίβολο βέβαια αποτέλεσμα. Τώρα για πόσες και ποιες ασθενειες είναι ένα άλλο θέμα, εγώ θα πω και για ελάχιστες να είναι ίσως και να αξίζει ποτέ δεν ξέρεις.

Αυτά λέει η μικρή έρευνα μου προς το παρόν και κάπως έτσι μου τα είπε και ο γιατρός μου αλλά θα μιλήσω και με τράπεζες για να τα σιγουρεψω.. 

Ναι, είναι ακριβώς όπως τα λες! Δεν είπα ότι δεν είναι συμβατά με το παιδί, απλά ότι στις περισσότερες ασθένειες θέλει ξένου δότη. Πάντα θα είναι συμβατά τα κύτταρα του, απλώς η χρήση είναι περιορισμένη, δλδ πολύ πολύ πιο περιορισμένη απ αυτό που παρουσιάζουν τα ιδιωτικά. Με αυτή την έννοια, στις πιο κοινές περιπτώσεις (εκτός από τα επίκτητα που αναφέρεις) θα αναζητηθεί υγιής συμβατός δότης από δημόσια τράπεζα, όχι λόγω περιορισμένης συμβατότητας των ιδίων κυττάτων, αλλά λόγω του είδους της ασθένειας. Επίσης, είναι λίγο ασαφές αν η ποσότητα βλαστοκυττάρων που συλλέγεται επαρκεί για μεταμόσχευση σε ενήλικα, αλλά δεν έχω διαβάσει λεπτομέρειες πάνω σ αυτό.

Δεν θέλω να είμαι αρνητική, απλώς με όσους γνωστούς έχω μιλήσει για αυτά πιστεύουν πράγματα που δεν ισχύουν (πχ ότι για ολες τις πιθανές ασθένειες μπορούν να χρησιμοποιηθούν απο το ίδιο το παιδί) και επειδή μιλάμε για κάτι αρκετά ακριβό, πιστεύω ότι η απόφαση που παίρνει ο καθένας μας πρέπει να βασίζεται στο τι πραγματικά ισχύει και όχι στο μάρκετινγκ.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Io_anna είπε:

Ναι, είναι ακριβώς όπως τα λες! Δεν είπα ότι δεν είναι συμβατά με το παιδί, απλά ότι στις περισσότερες ασθένειες θέλει ξένου δότη. Πάντα θα είναι συμβατά τα κύτταρα του, απλώς η χρήση είναι περιορισμένη, δλδ πολύ πολύ πιο περιορισμένη απ αυτό που παρουσιάζουν τα ιδιωτικά. Με αυτή την έννοια, στις πιο κοινές περιπτώσεις (εκτός από τα επίκτητα που αναφέρεις) θα αναζητηθεί υγιής συμβατός δότης από δημόσια τράπεζα, όχι λόγω περιορισμένης συμβατότητας των ιδίων κυττάτων, αλλά λόγω του είδους της ασθένειας. Επίσης, είναι λίγο ασαφές αν η ποσότητα βλαστοκυττάρων που συλλέγεται επαρκεί για μεταμόσχευση σε ενήλικα, αλλά δεν έχω διαβάσει λεπτομέρειες πάνω σ αυτό.

Δεν θέλω να είμαι αρνητική, απλώς με όσους γνωστούς έχω μιλήσει για αυτά πιστεύουν πράγματα που δεν ισχύουν (πχ ότι για ολες τις πιθανές ασθένειες μπορούν να χρησιμοποιηθούν απο το ίδιο το παιδί) και επειδή μιλάμε για κάτι αρκετά ακριβό, πιστεύω ότι η απόφαση που παίρνει ο καθένας μας πρέπει να βασίζεται στο τι πραγματικά ισχύει και όχι στο μάρκετινγκ.

Στις περισσότερες θέλει ξένου δοτη ή στις γενετικές; Το ρωτάω γιατί προφανώς αν ένα παιδάκι έχει κάποια νόσο που προκύπτει γενετικά ή γονιδιακά τα βαλστοκυτταρα του δεν θα μπορούν να θεραπευσουν τη νόσο αυτήν ούτε στο ίδιο αλλά ούτε και σε άλλον. Θέλω να πω πως αν ένα παιδί φέρει γενετική ασθένεια προφανώς χρειάζεται υγιή βλαστοκυτταρα και όχι που να φέρουν τη νόσο άρα και γι αυτό αναζητούνται από αλλού.. Αυτές οι γενετικές ασθένειες όμως ανιχνεύονται και προγεννητικα, οι περισσότερες τουλάχιστον. Όταν ένα παιδάκι δεν έχει τέτοια προδιάθεση, οπότε και υγιή βαλστοκυτταρα για ποιες ασθενειες δεν μπορεί να τα χρησιμοποιήσει;;

Δεν αμφισβητώ φυσικά τίποτα από όσα αναφέρεις απλά αναρωτιέμαι και θέλει ψάξιμο το θέμα.. Οι γενετικές ασθένειες είναι πράγματι πολλές και αποκλείονται από τη θεραπεία βαλστοκυτταρων του ίδιου του παιδιού αλλά οι περισσότερες ασθένειες όπως και τα αυτοανοσα νοσήματα δεν έχουν γονιδιακή ή γενετική βάση.. Τα επικτητα είναι πολύ πιο συχνά από τα γενετικά. Οπότε λογικά υπάρχει μεγάλη γκάμα που μπορούν να καλύψουν τα βλαστοκυτταρα.

Όπως και να χει θέλει πλήρη ενημέρωση επί του θέματος η οποία μου λείπει οπότε θα επανέλθω με περισσότερα όταν μάθω.. Εννοείται έχεις δίκιο πως είναι κάτι ακριβό και σημασία έχει να αξίζει για να μπει κανείς στη διαδικασία, συμφωνώ απόλυτα! 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια το ειχα ψαξει στην α εγκυμοσυνη αυτο με τα βλαστοκυτταρα.εμενα ο γιατρος μου μου ειχε πει πως την ιδιωτικη φυλαξη την θεωρει εκμεταλλευση γτ δεν σημαινει πως αν στο μελλον χρειαστει το παιδι βλαστοκυτταρα για μια ασθενεια οτι σωνει κ ντε θα καταπολεμησει πιθανον προβλημα με τα δικα του.Τον εμπιστευτηκα κ δεν διαβασα κατι περαιτερω,οποτε τοτε αποφασισα κ τα εδωσα στη δημοσια τραπεζα. κ παλι το ιδιο θα κανω αν κερδισω λιγο χρονο με τον μικρο στην κοιλια μου κ μπορεσω να το οργανωσω. Επισης θεωρω πολυ σημαντικη αυτην την πραξη γτ αν γινοταν απο περισσοτερο κοσμο μπορει να βοηθουσε περισσοτερα παιδια κ ανθρωπους στο μελλον που το εχουν αναγκη,καθως στη δημοσια τραπεζα εχουν προσβαση ολοι. 

@depifish εχω κανει την α δοση μονο κ ολα καλα.ενας μικρος πονος για μια μερα στο χερι.pfizer εκανα.τη β δοση θα την κανω σε μια βδομαδα ακριβως. Οποτε αν το θυμηθεις,ρωτα με παλι σε καμια δεκαρια μερες να σου πω συμπτωματα β δοσης!

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η έρευνα σας για τα βλαστοκύτταρα γιατί και εγώ θέλω να το ψάξω καθώς δεν έχω γνώση..

@depifish έχω συμπληρώσει κι τις δυο δόσεις με κανένα σύμπτωμα μόνο λίγο πόνο στο χέρι κι ίσως κάποια εξάντληση στην δεύτερη αλλά δεν την ξεχώρισα αν ήταν από αυτό γιατί κάθε μέρα έτσι νιώθω :P 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα την τραπεζα βλαστοκυτταρων, καντε μια ενδελεζη ερευνα πριν αποφασισετε. Πριν 2-3 χρονια ειχε ξεσπασει ενα σκανδαλο με μια τραπεζα που εκλεισε και πεταχτηκαν 30.000 δειγματα. Με αφορμη αυτο ξεκινησε εισαγγελικη ερευνα και διαπιστωθηκε πως τουλαχιστον 15 τραπεζες δεν ειχαν τις απαραιτητες πιστοποιησεις και τις σωστες προυποθεσεις φυλαξης βλαστοκυτταρων. Με μια γρηγορη αναζητηση στο google θα βρειτε περισσοτερες λεπτομερειες. Αν θελετε παντως πιο αξιοπιστες πληροφοριες απευθυνθειτε στον Εθνικο Οργανισμο Μεταμοσχευσεων και οχι στους γυναικολογους σας!

Ασχετο, εχετε δει σιγα σιγα για παιδιατρο;

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...