Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Αυγούστου 2021


Maria92

Recommended Posts

3 ώρες πρίν, CMES είπε:

Οσον αφορα την τραπεζα βλαστοκυτταρων, καντε μια ενδελεζη ερευνα πριν αποφασισετε. Πριν 2-3 χρονια ειχε ξεσπασει ενα σκανδαλο με μια τραπεζα που εκλεισε και πεταχτηκαν 30.000 δειγματα. Με αφορμη αυτο ξεκινησε εισαγγελικη ερευνα και διαπιστωθηκε πως τουλαχιστον 15 τραπεζες δεν ειχαν τις απαραιτητες πιστοποιησεις και τις σωστες προυποθεσεις φυλαξης βλαστοκυτταρων. Με μια γρηγορη αναζητηση στο google θα βρειτε περισσοτερες λεπτομερειες. Αν θελετε παντως πιο αξιοπιστες πληροφοριες απευθυνθειτε στον Εθνικο Οργανισμο Μεταμοσχευσεων και οχι στους γυναικολογους σας!

Ασχετο, εχετε δει σιγα σιγα για παιδιατρο;

Καλημέρα!! Ναι εμείς έχουμε ραντεβού την Τρίτη με μία παιδίατρο που μας σύστησαν να τη γνωρίσουμε και να λύσουμε και μπόλικες απορίες που έχουμε.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

23 ώρες πρίν, Io_anna είπε:

@Sofiamar93 @Φραουλίνο Εγώ είμαι εντελώς αρνητική στην ιδιωτική φύλαξη βαστοκυττάρων. Στην συντρηπτική πλειοψηφία των ασθενιών που λένε ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν, αποκρύπτουν τη λεπτομέρεια ότι δε μπορούν να χρησιμοποιήθουν απ το ίδιο παιδι που νοσεί, δλδ δε μπορεί να είναι ο δότης του εαυτού του στη συντρηπτική πλειοψηφία των ασθενιών. Οπότε, αν έχω καταλάβει καλά, μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε αδερφάκι, αν αυτο χρειαστεί. Με ενοχλεί πολύ που δεν το ξεκαθαρίζουν αυτό. Γι αυτό και είμαι αρνητική. Στη δωρεά δεν ειμαι τόσο αρνητική.

Ναι κορίτσι μου έτσι ακριβώς είναι..εμένα νόσησε το παιδί μου από οξεία λεμφοβλαστικη λευχαιμία όταν ήταν τρία χρονών...έγινε καλά με προτοκωλο θεραπείας φάρμακα ούτε μεταμόσχευση μυελού ούτε βλαστοκυττάρων..χρόνια μετά με τις μαμάδες που μιλάμε έχουμε γίνει κ οικογεννεια φάγαμε μια φλασια σε συζήτηση κ λέμε...καλέ....όταν μπήκαμε στο νοσοκομείο μας ρώτησε κανείς αν  έχουμε βλαστοκύτταρα;;;όχι σε καμία ούτε το ρώτησαν ούτε το πρότειναν ..δεν χρειάστηκε κ εκτός από αυτό ακόμα κ η πιο βαριά χημειοθεραπεία είναι πιο λάιτ από μια μεταμόσχευση ακόμα κ των δικών μας βλαστοκυττάρων..αλλά δεν θέλω να πω σε κανέναν τι να κάνει απλά παραθέτω ότι εγώ που την έπαθα με τον μικρό δεν χρειάστηκαν ποτέ τίποτα...γενικότερα μην αγχώνεστε καθόλου...είναι σπανιότατο να πάθει κάτι τέτοιο ένα παιδάκι κ επιπλέον στην συντριπτική πλειοψηφία τα παιδιά γίνονται καλά..εμένα είχε τον πιο κοινό τύπο παιδικής λευχαιμίας το οποίο είναι 1 στις 10000 να συμβεί σε κάθε παιδί κ 9 στα 10 παιδιά το ξεπερνούν...ο δικός μου το πέρασε σαν μια βαριά γρίπη που έπρεπε να νοσηλευτεί πολύ καιρό..

3 ώρες πρίν, CMES είπε:

Οσον αφορα την τραπεζα βλαστοκυτταρων, καντε μια ενδελεζη ερευνα πριν αποφασισετε. Πριν 2-3 χρονια ειχε ξεσπασει ενα σκανδαλο με μια τραπεζα που εκλεισε και πεταχτηκαν 30.000 δειγματα. Με αφορμη αυτο ξεκινησε εισαγγελικη ερευνα και διαπιστωθηκε πως τουλαχιστον 15 τραπεζες δεν ειχαν τις απαραιτητες πιστοποιησεις και τις σωστες προυποθεσεις φυλαξης βλαστοκυτταρων. Με μια γρηγορη αναζητηση στο google θα βρειτε περισσοτερες λεπτομερειες. Αν θελετε παντως πιο αξιοπιστες πληροφοριες απευθυνθειτε στον Εθνικο Οργανισμο Μεταμοσχευσεων και οχι στους γυναικολογους σας!

Ασχετο, εχετε δει σιγα σιγα για παιδιατρο;

Είναι προτιμότερο να χαρίζονται πάντως..γενικά στο δημόσιο κάνεις μόνο δωρεά κ αααααν χρειαστείς έχεις κάποια προτεραιότητα από ότι θυμάμαι στον γιο μου που τα έστειλα Παπανικολάου..δηλαδή εγώ κ πριν την πάθω τα είχα δωρίσει κ τώρα πάλι αυτό το θα κάνω..

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, CMES είπε:

Οσον αφορα την τραπεζα βλαστοκυτταρων, καντε μια ενδελεζη ερευνα πριν αποφασισετε. Πριν 2-3 χρονια ειχε ξεσπασει ενα σκανδαλο με μια τραπεζα που εκλεισε και πεταχτηκαν 30.000 δειγματα. Με αφορμη αυτο ξεκινησε εισαγγελικη ερευνα και διαπιστωθηκε πως τουλαχιστον 15 τραπεζες δεν ειχαν τις απαραιτητες πιστοποιησεις και τις σωστες προυποθεσεις φυλαξης βλαστοκυτταρων. Με μια γρηγορη αναζητηση στο google θα βρειτε περισσοτερες λεπτομερειες. Αν θελετε παντως πιο αξιοπιστες πληροφοριες απευθυνθειτε στον Εθνικο Οργανισμο Μεταμοσχευσεων και οχι στους γυναικολογους σας!

Ασχετο, εχετε δει σιγα σιγα για παιδιατρο;

Τωρα που το λες, στην 1η εγκυμοσύνη ο γιατρός θυμάμαι μου είχε πει τα βασικά,και φυσικά ότι θέλω περαιτέρω να ρωτησω τους ίδιους. Αυτήν την φορά, επειδή τον ρώτησα πάλι, κορίτσια αντέδρασε πολύ περίεργα, μου λεει δεν ξέρω δεν ξέρω τίποτα, παρε τους ίδιους να ρωτήσεις. Πως γίνεται να μην ξέρει τίποτα;; κάτι δεν μ άρεσε σε αυτην την συμπεριφορά.. 

Εγώ έκανα μια νύξη στον παιδίατρο που κοιτάει και τον μεγάλο μου. Είναι και στο Ιασω ο ίδιος. 

Βρε κορίτσια να ρωτησω κατι ασχετο;; επειδή τον 1ο μου τον γέννησα χειμώνα, τώρα έχω μπερδευτεί. Τι πυτζάμες θα πάρουμε για το μεαιυτηριο;;; βασικά εγώ θυμάμαι οτι το παντελόνι απο κάτω δεν με ενοχλουσε, και καισαρικη που εκανα δηλαδή. Το προτιμώ νομίζω απο την νυχτικια. Αλλα θα πάρω λέω και μια να υπάρχει. Επίσης έχετε να μ προτείνετε κανενα site? Γτ δεν βρίσκω κατι να μ αρέσει. Στα marks & spenser που είδα κατι ωραίες πάνω κατω σετακια δεν έχουν κουμπιά για θηλασμο, αν και εντάξει μπορείς να σηκώσεις την μπλούζα.. 

  • Μου αρέσει 1

aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Anneliz είπε:

Τωρα που το λες, στην 1η εγκυμοσύνη ο γιατρός θυμάμαι μου είχε πει τα βασικά,και φυσικά ότι θέλω περαιτέρω να ρωτησω τους ίδιους. Αυτήν την φορά, επειδή τον ρώτησα πάλι, κορίτσια αντέδρασε πολύ περίεργα, μου λεει δεν ξέρω δεν ξέρω τίποτα, παρε τους ίδιους να ρωτήσεις. Πως γίνεται να μην ξέρει τίποτα;; κάτι δεν μ άρεσε σε αυτην την συμπεριφορά.. 

Εγώ έκανα μια νύξη στον παιδίατρο που κοιτάει και τον μεγάλο μου. Είναι και στο Ιασω ο ίδιος. 

Βρε κορίτσια να ρωτησω κατι ασχετο;; επειδή τον 1ο μου τον γέννησα χειμώνα, τώρα έχω μπερδευτεί. Τι πυτζάμες θα πάρουμε για το μεαιυτηριο;;; βασικά εγώ θυμάμαι οτι το παντελόνι απο κάτω δεν με ενοχλουσε, και καισαρικη που εκανα δηλαδή. Το προτιμώ νομίζω απο την νυχτικια. Αλλα θα πάρω λέω και μια να υπάρχει. Επίσης έχετε να μ προτείνετε κανενα site? Γτ δεν βρίσκω κατι να μ αρέσει. Στα marks & spenser που είδα κατι ωραίες πάνω κατω σετακια δεν έχουν κουμπιά για θηλασμο, αν και εντάξει μπορείς να σηκώσεις την μπλούζα.. 

Εγω μονο νυχτικιες εχω για θηλασμο. Εχει πολυ ωραια στα prenatal παντως. Οτι μπορεις να φανταστεις, μεχρι και πυτζαμες θηλασμου ασορτιε σουτιεν θηλασμου, ρομπακι και παντοφλες! Αν και χωρις επισκεπτηριο το ρομπακι δεν χρειαζεται νομιζω

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, CMES είπε:

Οσον αφορα την τραπεζα βλαστοκυτταρων, καντε μια ενδελεζη ερευνα πριν αποφασισετε. Πριν 2-3 χρονια ειχε ξεσπασει ενα σκανδαλο με μια τραπεζα που εκλεισε και πεταχτηκαν 30.000 δειγματα. Με αφορμη αυτο ξεκινησε εισαγγελικη ερευνα και διαπιστωθηκε πως τουλαχιστον 15 τραπεζες δεν ειχαν τις απαραιτητες πιστοποιησεις και τις σωστες προυποθεσεις φυλαξης βλαστοκυτταρων. Με μια γρηγορη αναζητηση στο google θα βρειτε περισσοτερες λεπτομερειες. Αν θελετε παντως πιο αξιοπιστες πληροφοριες απευθυνθειτε στον Εθνικο Οργανισμο Μεταμοσχευσεων και οχι στους γυναικολογους σας!

Ασχετο, εχετε δει σιγα σιγα για παιδιατρο;

Και έλεγα να ρωτήσω τον γυναικολόγο αλλά αποτι καταλαβα πρέπει να γίνει διαφορετική έρευνα.. για όλα θέλει πολύ ψάξιμο !!! 
 

και εγώ βρήκα παιδίατρο ευτυχώς !! Είπαμε τα βασικά !! Το μόνο κακό είναι ότι αν γεννήσω πριν τις 24/8 δε θα είναι Αθήνα αλλά μου είπε να την πάρω αμέσως τηλέφωνο και θα τα βρούμε !! Μου έκανε κλικ κι ευτυχώς βρίσκεται πολύ κοντά στο σπιτι μας κάτι που το ήθελα !! 
κοριτσια μέχρι τώρα ποιες έχουν κλείσει ραντεβού και τι ημερομηνίες ;; Όλες με προοπτική φυσιολογικού;;   Έτσι να οργανωνόμαστε !!!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Anneliz είπε:

Τωρα που το λες, στην 1η εγκυμοσύνη ο γιατρός θυμάμαι μου είχε πει τα βασικά,και φυσικά ότι θέλω περαιτέρω να ρωτησω τους ίδιους. Αυτήν την φορά, επειδή τον ρώτησα πάλι, κορίτσια αντέδρασε πολύ περίεργα, μου λεει δεν ξέρω δεν ξέρω τίποτα, παρε τους ίδιους να ρωτήσεις. Πως γίνεται να μην ξέρει τίποτα;; κάτι δεν μ άρεσε σε αυτην την συμπεριφορά.. 

Εγώ έκανα μια νύξη στον παιδίατρο που κοιτάει και τον μεγάλο μου. Είναι και στο Ιασω ο ίδιος. 

Βρε κορίτσια να ρωτησω κατι ασχετο;; επειδή τον 1ο μου τον γέννησα χειμώνα, τώρα έχω μπερδευτεί. Τι πυτζάμες θα πάρουμε για το μεαιυτηριο;;; βασικά εγώ θυμάμαι οτι το παντελόνι απο κάτω δεν με ενοχλουσε, και καισαρικη που εκανα δηλαδή. Το προτιμώ νομίζω απο την νυχτικια. Αλλα θα πάρω λέω και μια να υπάρχει. Επίσης έχετε να μ προτείνετε κανενα site? Γτ δεν βρίσκω κατι να μ αρέσει. Στα marks & spenser που είδα κατι ωραίες πάνω κατω σετακια δεν έχουν κουμπιά για θηλασμο, αν και εντάξει μπορείς να σηκώσεις την μπλούζα.. 

Εγω είχα πάρει πριν από κάποιο διάστημα ένα πολύ ωραίο σετακι από τα mothercare σορτσάκι μπλουζάκι ασορτί θηλασμού! Με έχει βολέψει αφάνταστα τώρα στην εγκυμοσύνη.. Για το μαιευτήριο πήρα από τα prenatal που είπε η @CMES δύο νυχτικακια θηλασμού με ρομπιτσα επίσης πολύ όμορφα αλλά δεν κοίταξα καθόλου για πυτζάμες να σου πω.. Είχε πολλά πάντως. 

2 ώρες πρίν, xenia^^ είπε:

Και έλεγα να ρωτήσω τον γυναικολόγο αλλά αποτι καταλαβα πρέπει να γίνει διαφορετική έρευνα.. για όλα θέλει πολύ ψάξιμο !!! 
 

και εγώ βρήκα παιδίατρο ευτυχώς !! Είπαμε τα βασικά !! Το μόνο κακό είναι ότι αν γεννήσω πριν τις 24/8 δε θα είναι Αθήνα αλλά μου είπε να την πάρω αμέσως τηλέφωνο και θα τα βρούμε !! Μου έκανε κλικ κι ευτυχώς βρίσκεται πολύ κοντά στο σπιτι μας κάτι που το ήθελα !! 
κοριτσια μέχρι τώρα ποιες έχουν κλείσει ραντεβού και τι ημερομηνίες ;; Όλες με προοπτική φυσιολογικού;;   Έτσι να οργανωνόμαστε !!!!!!!! 

Εγω για πρόκληση 16 ή 17/08 (αν φυσικά μας περιμένει η μπεμπα μέχρι τότε) Θα το πούμε οριστικά την άλλη εβδομάδα που θα δω το γιατρό.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, xenia^^ είπε:

κοριτσια μέχρι τώρα ποιες έχουν κλείσει ραντεβού και τι ημερομηνίες ;; Όλες με προοπτική φυσιολογικού;;   Έτσι να οργανωνόμαστε

Κι εγω με προκληση 4 ή 5 αυγούστου...για φυσιολογικο παμε και βλεπουμε!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Anneliz είπε:

Τωρα που το λες, στην 1η εγκυμοσύνη ο γιατρός θυμάμαι μου είχε πει τα βασικά,και φυσικά ότι θέλω περαιτέρω να ρωτησω τους ίδιους. Αυτήν την φορά, επειδή τον ρώτησα πάλι, κορίτσια αντέδρασε πολύ περίεργα, μου λεει δεν ξέρω δεν ξέρω τίποτα, παρε τους ίδιους να ρωτήσεις. Πως γίνεται να μην ξέρει τίποτα;; κάτι δεν μ άρεσε σε αυτην την συμπεριφορά.. 

Εγώ έκανα μια νύξη στον παιδίατρο που κοιτάει και τον μεγάλο μου. Είναι και στο Ιασω ο ίδιος. 

Βρε κορίτσια να ρωτησω κατι ασχετο;; επειδή τον 1ο μου τον γέννησα χειμώνα, τώρα έχω μπερδευτεί. Τι πυτζάμες θα πάρουμε για το μεαιυτηριο;;; βασικά εγώ θυμάμαι οτι το παντελόνι απο κάτω δεν με ενοχλουσε, και καισαρικη που εκανα δηλαδή. Το προτιμώ νομίζω απο την νυχτικια. Αλλα θα πάρω λέω και μια να υπάρχει. Επίσης έχετε να μ προτείνετε κανενα site? Γτ δεν βρίσκω κατι να μ αρέσει. Στα marks & spenser που είδα κατι ωραίες πάνω κατω σετακια δεν έχουν κουμπιά για θηλασμο, αν και εντάξει μπορείς να σηκώσεις την μπλούζα.. 

Παρηγγειλα από laredoute δυο νυχτικακια εγκυμοσύνης που έχουν πολύ καλό ύφασμα και πήρα και μια ρόμπα από τα oysho.

7 ώρες πρίν, xenia^^ είπε:

Και έλεγα να ρωτήσω τον γυναικολόγο αλλά αποτι καταλαβα πρέπει να γίνει διαφορετική έρευνα.. για όλα θέλει πολύ ψάξιμο !!! 
 

και εγώ βρήκα παιδίατρο ευτυχώς !! Είπαμε τα βασικά !! Το μόνο κακό είναι ότι αν γεννήσω πριν τις 24/8 δε θα είναι Αθήνα αλλά μου είπε να την πάρω αμέσως τηλέφωνο και θα τα βρούμε !! Μου έκανε κλικ κι ευτυχώς βρίσκεται πολύ κοντά στο σπιτι μας κάτι που το ήθελα !! 
κοριτσια μέχρι τώρα ποιες έχουν κλείσει ραντεβού και τι ημερομηνίες ;; Όλες με προοπτική φυσιολογικού;;   Έτσι να οργανωνόμαστε !!!!!!!! 

Εμείς είπαμε να πάμε με

προκληση την εβδομάδα 16-20/8 με την προοπτική φυσιολογικού αν τα καταφέρουμε! Θα τα ξαναπούμε με τον γιατρό 2/8 στο ραντεβού μας.

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1

gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 24/7/2021 at 5:51 ΜΜ, Φραουλίνο είπε:

Στις περισσότερες θέλει ξένου δοτη ή στις γενετικές; Το ρωτάω γιατί προφανώς αν ένα παιδάκι έχει κάποια νόσο που προκύπτει γενετικά ή γονιδιακά τα βαλστοκυτταρα του δεν θα μπορούν να θεραπευσουν τη νόσο αυτήν ούτε στο ίδιο αλλά ούτε και σε άλλον. Θέλω να πω πως αν ένα παιδί φέρει γενετική ασθένεια προφανώς χρειάζεται υγιή βλαστοκυτταρα και όχι που να φέρουν τη νόσο άρα και γι αυτό αναζητούνται από αλλού.. Αυτές οι γενετικές ασθένειες όμως ανιχνεύονται και προγεννητικα, οι περισσότερες τουλάχιστον. Όταν ένα παιδάκι δεν έχει τέτοια προδιάθεση, οπότε και υγιή βαλστοκυτταρα για ποιες ασθενειες δεν μπορεί να τα χρησιμοποιήσει;;

Δεν αμφισβητώ φυσικά τίποτα από όσα αναφέρεις απλά αναρωτιέμαι και θέλει ψάξιμο το θέμα.. Οι γενετικές ασθένειες είναι πράγματι πολλές και αποκλείονται από τη θεραπεία βαλστοκυτταρων του ίδιου του παιδιού αλλά οι περισσότερες ασθένειες όπως και τα αυτοανοσα νοσήματα δεν έχουν γονιδιακή ή γενετική βάση.. Τα επικτητα είναι πολύ πιο συχνά από τα γενετικά. Οπότε λογικά υπάρχει μεγάλη γκάμα που μπορούν να καλύψουν τα βλαστοκυτταρα.

Όπως και να χει θέλει πλήρη ενημέρωση επί του θέματος η οποία μου λείπει οπότε θα επανέλθω με περισσότερα όταν μάθω.. Εννοείται έχεις δίκιο πως είναι κάτι ακριβό και σημασία έχει να αξίζει για να μπει κανείς στη διαδικασία, συμφωνώ απόλυτα!

Λοιπόν, βρήκα μια λίστα που λέει σε ποιες ασθένειες μπορεί να χρησιμοποιηθούν τα βλαστοκύτταρα από ξένο δότη (allogenic) και σε ποιες από τον ίδιο (autologous). Ο πίνακας με τα standard therapies είναι οι θεραπείες στις οποίες χρησιμοποιούνται βλαστοκύτταρα τώρα. Αν θες να έχεις πλήρη εικόνα, θα πρέπει να δεις πόσο πιθανή είναι η κάθε ασθένεια στις ηλικίες αυτές. Για τα clinical trials δεν έχω καθόλου εικόνα τι ισχύει. Για κάποιο λόγο δε με αφήνει να κάνω δημοσίευση με το λίνκ, οπότε δεν ξέρω πως να τη στείλω (το site λέγεται parentsguidecordblood τελεία org).

Μέσα στο γενικό ψάξιμο που έκανα, βρήκα ότι κάποιες εταιρίες στην Αμερική καλύπτουν και ένα ποσοστό από τα έξοδα της θεραπείας αν τελικά χρειαστεί. Δεν ξέρω κατά πόσο αυτό προσφέρεται στην Ελλάδα, αλλά ίσως αν μια εταιρία το προσφέρει να υπερτερεί.

@Anneliz Για νυχτικό και ρόμπα, κι εγώ από Oysho πήρα.

@CMES Παιδίατρο έχω μία στα υπόψιν μου, αλλά πόσο νωρίς χρειάζεται να επικοινωνήσουμε μαζί της?

Link to comment
Share on other sites

@Liakada κ εγω απο τα la redoute παρηγγειλα αλλα ρε συ τοσες μερες;απαραδεκτο μου φαινεται!παρηγγειλα την τριτη 20/7 κ μου εγραψαν πως περιμενουν την παραγγελια στο καταστημα 29/7.ε,βαλε κ καποιες μερες εξτρα να μου την στειλουν.πρεπει κ να τα πλυνω κ να τα σιδερωσω...χρονιασαμε!εχω παραγγειλει κ πανακια του μωρου κ κατι αλλα κ λεω καλα...Ευτυχως που μου ηρθαν κ κατι αλλες παραγγελιες,εχω κ κατι πανες αγκαλιας απο την κορη μου unisex...οποτε θα φτιαξω με αυτα τη βαλιτσα να ειαι ετοιμη.

 

Εγω ενημερωθηκα απο αυτο το βιντεο κ νομιζω ηταν κατατοπιστικο.εχει κ β μερος αν το ψαξετε 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Stalicha είπε:

@Liakada κ εγω απο τα la redoute παρηγγειλα αλλα ρε συ τοσες μερες;απαραδεκτο μου φαινεται!παρηγγειλα την τριτη 20/7 κ μου εγραψαν πως περιμενουν την παραγγελια στο καταστημα 29/7.ε,βαλε κ καποιες μερες εξτρα να μου την στειλουν.πρεπει κ να τα πλυνω κ να τα σιδερωσω...χρονιασαμε!εχω παραγγειλει κ πανακια του μωρου κ κατι αλλα κ λεω καλα...Ευτυχως που μου ηρθαν κ κατι αλλες παραγγελιες,εχω κ κατι πανες αγκαλιας απο την κορη μου unisex...οποτε θα φτιαξω με αυτα τη βαλιτσα να ειαι ετοιμη.

 

Εγω ενημερωθηκα απο αυτο το βιντεο κ νομιζω ηταν κατατοπιστικο.εχει κ β μερος αν το ψαξετε 

 

Λογικά 29/7 θα σου το παραδώσουν… δεν είναι πολυ σαφές το ενημερωτικό που στέλνουν αλλά τελικά εκείνη τη μέρα που γράφουν  νομίζω το παραδίδουν. Εγώ τα παρέλαβα την ημέρα που έλεγε. Ελπίζω να μην αργήσουν! Με γεια!

Παιδίατρο κι Εμείς βρήκαμε, ευτυχως θα είναι Αθηνα τον Αύγουστο. Θα ήθελα να τη δω και από κοντά έχω πολλές απορίες. Κυρίως θέλω να τη ρωτησω γιατί στα μαιευτήρια μετά τη γέννηση σου πλασάρουν ένα σωρό πακέτα εξετάσεων του μωρου και δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να κάνουμε κάτι…τηλεφωνικά μου είπε αν θελουμε να πάμε από εκεί, ειδάλλως θα έλθει να εξετάσει το μωρό όταν έλθει σπίτι με το καλό!

  • Μου αρέσει 1

gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ναι...καλου κακου να εχετε το τηλ του παιδιατρου σας μαζι για να τον ρωτησετε για τις εξετασεις που πλασαρουν.εγω ειχα ρωτησει τη μαια μου την πρωτη φορα γτ δεν ειχα οικειοτητα με τον γιατρο κ ντρεπομουν να τον παρω τηλ.Εννοειται δεν τις εκανα ολες.

Επισης να εχετε το εξης στο νου σας για τον παιδιατρο.Μπορει να ειναι καλος,μπορει να εχει τη φημη,μπορει να κανει στην κουμπαρα κ στη φιλη σας αλλα μπορει να μην κανει σε εσας.εγω ειμαι ενα τρανο παραδειγμα που κρατησα στη μικρη τον παιδιατρο τον δικο μου.μεγαλος σε ηλικια,αλλα ολα τα ΒΔ προαστια της Αθηνας λενε τα καλυτερα.Λοιπον ναι,ειναι ενα πολυ καλος γιατρος οσον αφορα την αναπτυξη του παιδιου,εχει βρει λυσεις σε απειρες περιπτωσεις,ΟΜΩΣ!!!!Δεν ηταν γνωστης θηλασμου,μου ελεγε πραγματα που δεν ισχυαν,φυσικα δεν ηταν κατα του θηλασμου αλλα δεν ηξερε κ να με βοηθησει.με τις συμβουλες του οδηγηθηκα σε 3 μαστιτιδες κ 1 αποστημα.δεχτηκα πολλη πιεση απο τους γυρω μου ωστε να τον κρατησω.τελικα τον αλλαξα κ βρηκα μια νεα σχετικα γυναικα παιδιατρο-συμβουλο θηλασμου που με βοηθησε κ κερδισαμε τον θηλασμο εκει που τον χαναμε.εκλεισα τα αυτια μου στο οτι ειναι νεα κ δεν εχει την εμπειρια του 60χρονου.ο γυναικολογος μου ειναι νεος,η μαια μου νεα κ ναι η παιδιατρος νεα.ειναι ολοι φοβερα κατηρτισμενοι γτ οι ανθρωποι εχουν κανει επιπλεον σπουδες κ στο εξωτερικο,εχουν ανοιξει τους οριζοντες τους κ γενικα πιστευω πολυ στους νεους γτ νεα ειμαι κ εγω κ θεωρω πως το επιπεδο της δουλειας μου υπερεχει πολλες φορες καποιων παλιων.Συνεπως,θα ελεγα αν δειτε κατι στον παιδιατρο που δεν σας κανει με την φιλοσοφια σας,μη διστασετε να παρετε αλλη γνωμη.δεν σημαινει οτι ειναι κακος γιατρος,απλα εσας δεν σας κανει.αν κρατουσα τον πρωτο παιδιατρο,εκτος του οτι θα χαναμε τον θηλασμο,δεν θα εκανα ποτε στη μικρη blw κ θα της εδινα ρυζαλευρο κ βανιλιες κ μπισκοτοκρεμες κατι με το οποιο διαφωνω καθετως.Οποτε να ξερετε οτι μπορει στην πορεια να αναθεωρησετε σχετικα με τον παιδιατρο.βρειτε αυτον που ταιριαζει σε εσας κ στο μωρο σας.δεν αρκει μονο να ειναι καλος γιατρος (τλχ ετσι το βλεπω εγω).εχω περισσοτερες απαιτησεις.ουτε μου αρκει το "δεν ειμαι κατα του θηλασμου,ισα ισα".δεν με νοιαζει αν ειναι 60 χρονων.θα επρεπε να ειχε διευρυνει τους οριζοντες του κ αν δεν ξερει αυτος για το θηλασμο,να μπορει να με παραπεμψει καπου αλλου.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Io_anna είπε:

Λοιπόν, βρήκα μια λίστα που λέει σε ποιες ασθένειες μπορεί να χρησιμοποιηθούν τα βλαστοκύτταρα από ξένο δότη (allogenic) και σε ποιες από τον ίδιο (autologous). Ο πίνακας με τα standard therapies είναι οι θεραπείες στις οποίες χρησιμοποιούνται βλαστοκύτταρα τώρα. Αν θες να έχεις πλήρη εικόνα, θα πρέπει να δεις πόσο πιθανή είναι η κάθε ασθένεια στις ηλικίες αυτές. Για τα clinical trials δεν έχω καθόλου εικόνα τι ισχύει. Για κάποιο λόγο δε με αφήνει να κάνω δημοσίευση με το λίνκ, οπότε δεν ξέρω πως να τη στείλω (το site λέγεται parentsguidecordblood τελεία org).

Μέσα στο γενικό ψάξιμο που έκανα, βρήκα ότι κάποιες εταιρίες στην Αμερική καλύπτουν και ένα ποσοστό από τα έξοδα της θεραπείας αν τελικά χρειαστεί. Δεν ξέρω κατά πόσο αυτό προσφέρεται στην Ελλάδα, αλλά ίσως αν μια εταιρία το προσφέρει να υπερτερεί.

@Anneliz Για νυχτικό και ρόμπα, κι εγώ από Oysho πήρα.

@CMES Παιδίατρο έχω μία στα υπόψιν μου, αλλά πόσο νωρίς χρειάζεται να επικοινωνήσουμε μαζί της?

Ιωάννα μου πολύ καλό το σαιτ και πολύ κατατοπιστικο!!! Ευχαριστώ πολύ! ❤️ Όσον αφορά τις πιθανότητες δεν μπαίνω στη διαδικασία καθώς στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου βρέθηκα να είμαι το 1 δεν ξέρω και εγώ στις πόσες χιλιάδες οπότε αποφεύγω να τρομοκρατούμαι ή να καθησυχάζομαι από ποσοστά. Αχρείαστα να είναι για όλους μας όλα αυτά!! 

13 ώρες πρίν, Stalicha είπε:

@Liakada κ εγω απο τα la redoute παρηγγειλα αλλα ρε συ τοσες μερες;απαραδεκτο μου φαινεται!παρηγγειλα την τριτη 20/7 κ μου εγραψαν πως περιμενουν την παραγγελια στο καταστημα 29/7.ε,βαλε κ καποιες μερες εξτρα να μου την στειλουν.πρεπει κ να τα πλυνω κ να τα σιδερωσω...χρονιασαμε!εχω παραγγειλει κ πανακια του μωρου κ κατι αλλα κ λεω καλα...Ευτυχως που μου ηρθαν κ κατι αλλες παραγγελιες,εχω κ κατι πανες αγκαλιας απο την κορη μου unisex...οποτε θα φτιαξω με αυτα τη βαλιτσα να ειαι ετοιμη.

 

Εγω ενημερωθηκα απο αυτο το βιντεο κ νομιζω ηταν κατατοπιστικο.εχει κ β μερος αν το ψαξετε 

 

Ευχαριστούμε πολύ κορίτσι μου για το βιντεο!! Η κοπέλα είναι από δημόσια τράπεζα και να σου πω την αλήθεια δεν κατάλαβα ακριβώς αν αναφέρεται στο θέμα του αν αξίζει κάποιος να κρατήσει δικά του η όχι, ίσως και να το έχασα. Θα το ξαναδώ πιο προσεκτικά! Σοκαρίστηκα βέβαια λίγο με το ότι κρατάνε το 25% των δειγμάτων που λαμβάνουν και τα υπόλοιπα πετιούνται.. Όπως και να χει όμως και εμείς λέμε αν καταλήξουμε ότι δεν αξίζει η ιδιωτική φύλαξη να δώσουμε στη δημόσια έτσι και αλλιώς! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 25/7/2021 at 11:56 ΠΜ, Emilly800 είπε:

Ναι κορίτσι μου έτσι ακριβώς είναι..εμένα νόσησε το παιδί μου από οξεία λεμφοβλαστικη λευχαιμία όταν ήταν τρία χρονών...έγινε καλά με προτοκωλο θεραπείας φάρμακα ούτε μεταμόσχευση μυελού ούτε βλαστοκυττάρων..χρόνια μετά με τις μαμάδες που μιλάμε έχουμε γίνει κ οικογεννεια φάγαμε μια φλασια σε συζήτηση κ λέμε...καλέ....όταν μπήκαμε στο νοσοκομείο μας ρώτησε κανείς αν  έχουμε βλαστοκύτταρα;;;όχι σε καμία ούτε το ρώτησαν ούτε το πρότειναν ..δεν χρειάστηκε κ εκτός από αυτό ακόμα κ η πιο βαριά χημειοθεραπεία είναι πιο λάιτ από μια μεταμόσχευση ακόμα κ των δικών μας βλαστοκυττάρων..αλλά δεν θέλω να πω σε κανέναν τι να κάνει απλά παραθέτω ότι εγώ που την έπαθα με τον μικρό δεν χρειάστηκαν ποτέ τίποτα...γενικότερα μην αγχώνεστε καθόλου...είναι σπανιότατο να πάθει κάτι τέτοιο ένα παιδάκι κ επιπλέον στην συντριπτική πλειοψηφία τα παιδιά γίνονται καλά..εμένα είχε τον πιο κοινό τύπο παιδικής λευχαιμίας το οποίο είναι 1 στις 10000 να συμβεί σε κάθε παιδί κ 9 στα 10 παιδιά το ξεπερνούν...ο δικός μου το πέρασε σαν μια βαριά γρίπη που έπρεπε να νοσηλευτεί πολύ καιρό..

Είναι προτιμότερο να χαρίζονται πάντως..γενικά στο δημόσιο κάνεις μόνο δωρεά κ αααααν χρειαστείς έχεις κάποια προτεραιότητα από ότι θυμάμαι στον γιο μου που τα έστειλα Παπανικολάου..δηλαδή εγώ κ πριν την πάθω τα είχα δωρίσει κ τώρα πάλι αυτό το θα κάνω..

Καλησπέρα κορίτσι μου! Να σε ρωτήσω  Γτ κ γω ενδιαφέρομαι για τη φύλαξη βλαστοκυττάρων κ μάλιστα σκεφτόμουν την ιδιωτική τράπεζα Γτ θέλω να τα έχω οποίαδηποτε στιγμή λόγω του ότι η μητέρα μου εδώ κ 10μηνες περίπου διαγνώστηκε με χρόνια μυελομονοκυτταρικη  λευχαιμία κ είναι σε θεραπεία ! Δλδ τα βλαστοκύτταρα του το παιδί το ίδιο δν μπορεί να τα χρησιμοποιήσει; Εγώ όμως πχ που θα τα ήθελα για την μητέρα μου θα είναι συμβατά; Τι είναι προτιμότερο να κάνω σε αυτή τη περίπτωση; Να τα φυλάξω ιδιωτικά ή στη δημόσια τράπεζα κ να μου βρουν αυτοί συμβατά πχ με της μητέρας μου αν χρειαστεί; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Sweetheart12 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου! Να σε ρωτήσω  Γτ κ γω ενδιαφέρομαι για τη φύλαξη βλαστοκυττάρων κ μάλιστα σκεφτόμουν την ιδιωτική τράπεζα Γτ θέλω να τα έχω οποίαδηποτε στιγμή λόγω του ότι η μητέρα μου εδώ κ 10μηνες περίπου διαγνώστηκε με χρόνια μυελεμονοκυτταρική λευχαιμία κ είναι σε θεραπεία ! Δλδ τα βλαστοκύτταρα του το παιδί το ίδιο δν μπορεί να τα χρησιμοποιήσει; Εγώ όμως πχ που θα τα ήθελα πχ για την μητέρα μου θα είναι συμβατά; Τι είναι προτιμότερο να κάνω σε αυτή τη περίπτωση; Να τα φυλάξω ιδιωτικά ή στη δημόσια τράπεζα κ να μου βρουν αυτοί συμβατά πχ με της μητέρας μου αν χρειαστεί; 

Περαστικά στην μητέρα σου αρχικά κορίτσι μου..συμβατά είναι τα βλαστοκύτταρα μας στον οργανισμό μας αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα τα χρειαστούμε ακόμα κ ανάγκη αν προκύψει ...αυτά οι γιατροί θα σου τα εξηγήσουν καλύτερα..εγώ θα στο πω λίγο απλά ότι ένας άνθρωπος που θα χρειαστεί να βάλει τα βλαστοκύτταρα του λόγω μιας λευχαιμίας πχ που θα προκύψει,πρέπει αυτά να μην έχουν βλάβες χρωμοσωμάτων..επειδή όμως ιδίως σε δύσκολες μορφές αυτές οι βλάβες είναι από την εμβρυϊκή κιόλας ζωή αυτό τα καθιστά ακατάλληλα τόσο για τον ίδιο όσο κ για οποιονδήποτε άλλο..για την μανούλα σου τώρα το αν είναι συμβατά τα βλαστοκύτταρα του εμβρύου πάλι δεν μπορείς να ξέρεις..μέσα σε οικογένεια αδερφάκια κ πάλι δεν είναι κάποιες φορές συμβατά..επειδή εγώ δεν χρειάστηκε με το παιδί μου ποτέ να ψάξω επιλογές μετοσχευσης αλλά θυμάμαι από φίλους εκεί μέσα,,θυμάμαι ότι όταν χρειαζόταν να είναι σε ετοιμότητα ένας ασθενής για μεταμόσχευση ξεκινούσαν να δουν συμβατότητες στην οικογένεια..δηλαδή να πας εσύ ηηη τα αδέρφια σου αρχικά κ να δώσετε αίμα να ελέγξουν αν είστε συμβατοί..είναι πιο πιθανό αυτό παρά του μωρού σου τα βλαστοκύτταρα...εσύ ρώτησε όμως καλύτερα τους ειδικούς..πάρε στο Παπανικολάου κ κάνε ερώτηση..εύχομαι όλα καλά να πάνε για την μανούλα σου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...