Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

      • Χαχα 1

Μανούλες Αυγούστου 2021


Maria92

Recommended Posts

Just now, CMES είπε:

Τωρα με αγχωσατε κι εμενα! Κι εμεις παρακολουθουμε τραχηλο γιατι στους 2 προηγουμενους τοκετους εκανα ρηξη, ειδικα στον 2ο με μεγαλη αιμορραγια. Μου ειπε οτι μπορει αργοτερα να χρειαστει περιδεση. Επισης πονους και συσπασεις εχω συνεχεια. Βεβαια κουραζομαι παρα πολυ, ολη μερα εχω σκαλες και στη δουλεια και στο σπιτι, δουλευω πολλες ωρες με πολυ περα δωθε και πολλες φορες αναγκαζομαι να σηκωνω και τα παιδια (25 κιλα η μεγαλη, 20 ο μικρος)!

Μην αγχώνεσαι .αφού την παλέψεις τότε θα την παλέψεις κ τώρα..μόνο λίγο πρόσεχε ότι μπορείς να αποφεύγεις..κ εγώ δεν είμαι ξάπλα όλη μέρα..κάνω τις δουλειές μου slow motion,, περπατάω φροντίζω το παιδί μαγειρεύω σκούπα τα πάντα..απλά πιο αργή κίνηση πεθαίνεις..μέχρι από το κρεβάτι σηκώνομαι με τρόπο για να μην πάθω κράμπα...άσε ..φόβος..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Emilly800 είπε:

Βαλεντίνα μου...μήπως σου διέγνωσαν γενικότερα ανεπάρκεια τραχήλου;;;γιατί σε αυτή την περίπτωση μου είπε επαναλαμβάνεται σε κάθε εγκυμοσύνη..εγώ δεν ρώτησα εκατοστά..πως μου ξέφυγε;;;

Κοίταξε να δεις όχι σε κάθε εγκυμοσύνη ξεκίνησα πολυ καλά 3μιση εκ την πρώτη φορά 4εκ αυτήν την φορά που θεωρείτε τέλειος!!!! Στην συνέχεια με τις συσπάσεις απλά επηρεάζεται ο τράχηλος από ότι φαίνεται και κονταινει την πρώτη φορά δεν άνοιξε απλά μίκρυνε αυτήν την φορά άνοιξε κιόλας....για την επανάληψη που λες προσωπικά μου είπαν είναι οι συσπάσεις του οργανισμού και του σωματότυπου μου έτσι αντιδράει ο οργανισμός μου....να ρωτήσεις εκατοστα χρειάζεται για να βλέπεις πως πάει

  • Μου αρέσει 2

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Εμενα μου τα ειπε και δεν τα θυμαμαι!!:D

Εγώ μια εβδομάδα πριν μου είπε είναι θεοκλειστος ο τράχηλος..κ πήγα αφού είχα όλο το βράδυ πονακια κ ένιωθα πετρώματα..τι να πω...ο Θεός να δώσει να τις βγάλουμε όμορφα τις εγκυμοσύνες χωρίς ιδιαίτερα συμβαματα γιατί εγώ από βοήθεια είμαι κλαφτα Χαράλαμπε...σαν το σκυλί σταμπελι θα πάω.

Just now, ΒαλεντιναΧ είπε:

Κοίταξε να δεις όχι σε κάθε εγκυμοσύνη ξεκίνησα πολυ καλά 3μιση εκ την πρώτη φορά 4εκ αυτήν την φορά που θεωρείτε τέλειος!!!! Στην συνέχεια με τις συσπάσεις απλά επηρεάζεται ο τράχηλος από ότι φαίνεται και κονταινει την πρώτη φορά δεν άνοιξε απλά μίκρυνε αυτήν την φορά άνοιξε κιόλας....για την επανάληψη που λες προσωπικά μου είπαν είναι οι συσπάσεις του οργανισμού και του σωματότυπου μου έτσι αντιδράει ο οργανισμός μου....να ρωτήσεις εκατοστα χρειάζεται για να βλέπεις πως πάει

Είναι το μόνο που μου διέφυγε...απλά μου είπε τέλεια κ δεν έδωσα βάση..τα ίδια κ στην αυχενική..εσένα κ στα δύο την 19 εβδομάδα μίκρυνε;;ς

Just now, Liakada είπε:

Εμένα μου μέτρησε στην αυχενική τράχηλο 29mm και είμαι σπίτι με πολύ λίγες κινήσεις και παίρνω και προγεστερόνη. Το παρακολουθούμε ανά 2-3 εβδομάδες και, αν χρειαστεί, θα μου βάλει πεσσό. Πρόσεξε κοπέλα μου με το περπάτημα και όχι γυμναστική. Πάντως εμένα ο καναπές μου έκανε καλό από 29mm τώρα στη 16η εβομάδα είχα 33mm και θα ξαναπάω στη 18η για μετρηση. Το όριο είναι τα 25mm, μετά θέλει πάρα πολύ προσοχή.

Εσύ συμμαθήτρια χαλάρωσε λίγο σε παρακαλώ, έχεις κατααγχωθεί. Αν ήταν κάτι κακό, δεν θα στο έλεγε ο γιατρός? Αυτο έλειπε! Νομίζω άδικα αγχώνεσαι, απλά πρόσεχε και ξεκουράσου.

Τα έχω δει όλα συμμαθήτριά...πόσο άγχος πια να αντέξω..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly800 είπε:

Εγώ μια εβδομάδα πριν μου είπε είναι θεοκλειστος ο τράχηλος..κ πήγα αφού είχα όλο το βράδυ πονακια κ ένιωθα πετρώματα..τι να πω...ο Θεός να δώσει να τις βγάλουμε όμορφα τις εγκυμοσύνες χωρίς ιδιαίτερα συμβαματα γιατί εγώ από βοήθεια είμαι κλαφτα Χαράλαμπε...σαν το σκυλί σταμπελι θα πάω.

Είναι το μόνο που μου διέφυγε...απλά μου είπε τέλεια κ δεν έδωσα βάση..τα ίδια κ στην αυχενική..εσένα κ στα δύο την 19 εβδομάδα μίκρυνε;;ς

Τα έχω δει όλα συμμαθήτριά...πόσο άγχος πια να αντέξω..

Στην αυχενικη κανονικα πρεπει να στο γραψει . Μηπως δεν στον μετρησε? Αλλο ειναι να τον βλεπει κλειστο κ αλλο να τον μετραει.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Emilly800 είπε:

Αν δεν νιώθεις τίποτα δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις συσπάσεις..μέχρι κ εγώ που λέω έχω...σίγουρη δεν είμαι καθόλου ότι είναι αυτό..πονακια έχω..την μήτρα την έχω δει ξαπλωμένη σε υπέρηχο να είναι σούζα αριστερά...κ όμως ο γιατρός είπε δεν πρόκειται για σύσπαση..που να βγάλω άκρη κ εγώ η καημένη...απλά το σίγουρο είναι αυτό που μου είπαν όλοι είναι ότι η μήτρα είναι ευαίσθητη στο άγγιγμα.δηλαδη να μην πιάνουμε την κοιλιά μας γιατί κάνει συσπάσεις...εγώ που είμαι πετσί κ κόκαλο μάλλον ένα παραπάνω που είναι πιο ευαίσθητη η μήτρα σε αντιδράσεις..πωπω...ας βάλω έναν αερόσακο γύρω γύρω...

Καθομαι και σκέφτομαι οτι αν ποναγα, δε θα το καταλάβαινα? Ή αν είχα κάποια ενόχληση...

πρίν από 5 λεπτά , Liakada είπε:

Εμένα μου μέτρησε στην αυχενική τράχηλο 29mm και είμαι σπίτι με πολύ λίγες κινήσεις και παίρνω και προγεστερόνη. Το παρακολουθούμε ανά 2-3 εβδομάδες και, αν χρειαστεί, θα μου βάλει πεσσό. Πρόσεξε κοπέλα μου με το περπάτημα και όχι γυμναστική. Πάντως εμένα ο καναπές μου έκανε καλό από 29mm τώρα στη 16η εβομάδα είχα 33mm και θα ξαναπάω στη 18η για μετρηση. Το όριο είναι τα 25mm, μετά θέλει πάρα πολύ προσοχή.

Εσύ συμμαθήτρια χαλάρωσε λίγο σε παρακαλώ, έχεις κατααγχωθεί. Αν ήταν κάτι κακό, δεν θα στο έλεγε ο γιατρός? Αυτο έλειπε! Νομίζω άδικα αγχώνεσαι, απλά πρόσεχε και ξεκουράσου.

Επειδή δουλεύω απ το σπίτι ένα χρόνο τώρα, ειμαι μια στον καναπέ και μια στο κρεβάτι. Δεν κάνω και πολλά πολλά δλδ. Μου έχει κόψει την έντονη γυμναστική, αλλά το συζήτησα μαζί του το θέμα του τραχήλου και μου ειπε να συνεχίζω με γιογκα εγκυμοσύνης και προσεκτικό περπάτημα (και κολύμπι αλλά δεν υπάρχει η επιλογή) κι αν νιώσω οτιδήποτε να τον πάρω τηλέφωνο. Προγεστερόνη μου είπε να έχω στο σπίτι σε περίπτωση που μου πει να πάρω. Θα του πω κι εγω να μου τον ξαναμετρήσει στις 16 βδομάδες που θα πάω. Ένα άγχος το έχω.

Just now, linaa είπε:

27 ειναι μικρος για αυχενικη . Εχε το νου σου γιατι απο 17 εβδομαδα το μωρο βαραινει κ πεφτει ο τραχηλος ετσι κ αλλιως . Το οριο για επικινδυνοτητα σκεψου ειναι το 25. Καποιοι γιατροι το αμελουν κ ερχεσε προ εκλπηξεως οταν απλα βαρυνει το μωρο... Κανε συχνα ελενχους να το ζητας η ιδια μην περιμενεις το γιατρο να το θυμαται.

Οι κραμπες ειναι ελλειψη μαγνησιου κ κουραση. Μιλησε με το γιατρο να σου αυξησει το μαγνησιο

Το μωρο τωρα ειναι τοσο πολυ μικρο που ειναι σχεδον αδυνατο να το νιωθεις συνεχεια γιατι η κοιλια ειναι τεραστια γιαυτο οποτε αλλαζει θεαεις συνεχεια κ δεν ακουγετε. 

Θα του το πω σίγουρα όταν ξανάπαω να μου το μετρήσει γιατί το έχω πολύ άγχος. Το έχω διαβάσει για το 25, γι αυτό και ανησυχω. Ίσως απλά δεν ήθελε να με αγχώσει παραπάνω...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Emilly800 είπε:

Εγώ μια εβδομάδα πριν μου είπε είναι θεοκλειστος ο τράχηλος..κ πήγα αφού είχα όλο το βράδυ πονακια κ ένιωθα πετρώματα..τι να πω...ο Θεός να δώσει να τις βγάλουμε όμορφα τις εγκυμοσύνες χωρίς ιδιαίτερα συμβαματα γιατί εγώ από βοήθεια είμαι κλαφτα Χαράλαμπε...σαν το σκυλί σταμπελι θα πάω.

Είναι το μόνο που μου διέφυγε...απλά μου είπε τέλεια κ δεν έδωσα βάση..τα ίδια κ στην αυχενική..εσένα κ στα δύο την 19 εβδομάδα μίκρυνε;;ς

Τα έχω δει όλα συμμαθήτριά...πόσο άγχος πια να αντέξω..

Όχι όχι την πρώτη φορά στην β επιπέδου (21+5) ήταν 3εκ μετά δεν ξαναμετρηθηκε ποτέ μέχρι την 34η όπου είδαμε το μηδαμινό μήκος του 0.6εκ.....

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly800 είπε:

Εγώ μια εβδομάδα πριν μου είπε είναι θεοκλειστος ο τράχηλος..κ πήγα αφού είχα όλο το βράδυ πονακια κ ένιωθα πετρώματα..τι να πω...ο Θεός να δώσει να τις βγάλουμε όμορφα τις εγκυμοσύνες χωρίς ιδιαίτερα συμβαματα γιατί εγώ από βοήθεια είμαι κλαφτα Χαράλαμπε...σαν το σκυλί σταμπελι θα πάω.

Είναι το μόνο που μου διέφυγε...απλά μου είπε τέλεια κ δεν έδωσα βάση..τα ίδια κ στην αυχενική..εσένα κ στα δύο την 19 εβδομάδα μίκρυνε;;ς

Τα έχω δει όλα συμμαθήτριά...πόσο άγχος πια να αντέξω..

...παρτο αλλιώς συμμαθήτρια, είσαι μια χαρά! Σου συμβαίνει κάτι απίστευτα ευχάριστο! Απόλαυσε το!

Just now, Io_anna είπε:

Καθομαι και σκέφτομαι οτι αν ποναγα, δε θα το καταλάβαινα? Ή αν είχα κάποια ενόχληση...

Επειδή δουλεύω απ το σπίτι ένα χρόνο τώρα, ειμαι μια στον καναπέ και μια στο κρεβάτι. Δεν κάνω και πολλά πολλά δλδ. Μου έχει κόψει την έντονη γυμναστική, αλλά το συζήτησα μαζί του το θέμα του τραχήλου και μου ειπε να συνεχίζω με γιογκα εγκυμοσύνης και προσεκτικό περπάτημα (και κολύμπι αλλά δεν υπάρχει η επιλογή) κι αν νιώσω οτιδήποτε να τον πάρω τηλέφωνο. Προγεστερόνη μου είπε να έχω στο σπίτι σε περίπτωση που μου πει να πάρω. Θα του πω κι εγω να μου τον ξαναμετρήσει στις 16 βδομάδες που θα πάω. Ένα άγχος το έχω.

Θα του το πω σίγουρα όταν ξανάπαω να μου το μετρήσει γιατί το έχω πολύ άγχος. Το έχω διαβάσει για το 25, γι αυτό και ανησυχω. Ίσως απλά δεν ήθελε να με αγχώσει παραπάνω...

Σημασία έχει ότι το έχεις στο νου, αν προσεχείς θα το δείτε και με τον γιατρό...

  • Μου αρέσει 1

gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ Παναγία μου... άραγε όλες οι εγκυουλες έχουν αυτά τα μόνιμα άγχη ή εμείς είμαστε οι τρελές του χωριού ;;;;;;!!!!!! Έχω ένα μόνιμο άγχος και εγώ αν είναι καλα αν χτυπάει η καρδούλα του όλο αναρωτιέμαι γιατί νιώθω έτσι γιατί δε νιώθω έτσι , γιατί ακόμα έχει πεταχτεί μόνο λίγο η κοιλιά, γιατί έχω πονακια όταν με πιάνουν πονακια και γιατί δεν έχω πονακια όταν δεν έχω τίποτα, γιατί δεν το έχω νιώσει ακόμα, γιατί τα στομαχικά πάνε καλύτερα..... πφφφφ δεν είμαστε καλα βρε κορίτσια !!!!

Καλα αυτό με το τράχηλο με τρελάνατε:shock::-P ιδέα δεν είχα !! Εμένα στην αυχενική μου τον μέτρησε 35εκ μου είπε είναι κλειστός μια χαρά φυσιολογικότατος και λέω ωραία όλα καλα με τον τράχηλο.. αλλά μικραίνει ;;;;!!!!! :-o  Γιατί εγώ κ γυμναστική κάνω και περπάτημα κάνω και δεν ήξερα ότι μπορεί να τα επηρεάσει όλα αυτά χωρίς να το καταλάβω !!!! 

Θα τον βάζω κάθε φορά να τον μετράει !!!!!

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, ΒαλεντιναΧ είπε:

Όχι όχι την πρώτη φορά στην β επιπέδου (21+5) ήταν 3εκ μετά δεν ξαναμετρηθηκε ποτέ μέχρι την 34η όπου είδαμε το μηδαμινό μήκος του 0.6εκ.....

Άρα την πρώτη φορά δεν έκανες περίδεση;;απλά είχες συσπασουλες κ τότε;;;

9 ώρες πρίν, Io_anna είπε:

Καθομαι και σκέφτομαι οτι αν ποναγα, δε θα το καταλάβαινα? Ή αν είχα κάποια ενόχληση...

Επειδή δουλεύω απ το σπίτι ένα χρόνο τώρα, ειμαι μια στον καναπέ και μια στο κρεβάτι. Δεν κάνω και πολλά πολλά δλδ. Μου έχει κόψει την έντονη γυμναστική, αλλά το συζήτησα μαζί του το θέμα του τραχήλου και μου ειπε να συνεχίζω με γιογκα εγκυμοσύνης και προσεκτικό περπάτημα (και κολύμπι αλλά δεν υπάρχει η επιλογή) κι αν νιώσω οτιδήποτε να τον πάρω τηλέφωνο. Προγεστερόνη μου είπε να έχω στο σπίτι σε περίπτωση που μου πει να πάρω. Θα του πω κι εγω να μου τον ξαναμετρήσει στις 16 βδομάδες που θα πάω. Ένα άγχος το έχω.

Θα του το πω σίγουρα όταν ξανάπαω να μου το μετρήσει γιατί το έχω πολύ άγχος. Το έχω διαβάσει για το 25, γι αυτό και ανησυχω. Ίσως απλά δεν ήθελε να με αγχώσει παραπάνω...

Ε φυσικά...πόνος κ ναην το νιώσεις γίνεται;;τίποτα δεν έχεις...εδώ δεν έχουμε εμείς που πονάμε χαχαχαχα.απλα είναι τρομακτικός ο πόνος στην εγκυμοσύνη ακόμα κ φυσιολογικός που θεωρείται...εγώ προσωπικά τα χρειάζομαι κάθε φορά που έχω πονακια.

9 ώρες πρίν, linaa είπε:

Στην αυχενικη κανονικα πρεπει να στο γραψει . Μηπως δεν στον μετρησε? Αλλο ειναι να τον βλεπει κλειστο κ αλλο να τον μετραει.. 

Μου τον μέτρησε...νομίζω δεν γράφει..τώρα το τσεκαρα δεν γράφει πουθενά..απλά μου είπε ο τράχηλος καλο μήκος...κ τώρα ο γιατρός μου εκτίμησε αν είναι κλειστός κλπ...την επόμενη φορά...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly800 είπε:

Άρα την πρώτη φορά δεν έκανες περίδεση;;απλά είχες συσπασουλες κ τότε;;;

Ε φυσικά...πόνος κ ναην το νιώσεις γίνεται;;τίποτα δεν έχεις...εδώ δεν έχουμε εμείς που πονάμε χαχαχαχα.απλα είναι τρομακτικός ο πόνος στην εγκυμοσύνη ακόμα κ φυσιολογικός που θεωρείται...εγώ προσωπικά τα χρειάζομαι κάθε φορά που έχω πονακια.

Μου τον μέτρησε...νομίζω δεν γράφει..τώρα το τσεκαρα δεν γράφει πουθενά..απλά μου είπε ο τράχηλος καλο μήκος...κ τώρα ο γιατρός μου εκτίμησε αν είναι κλειστός κλπ...την επόμενη φορά...

Ναι απλά είχα συσπάσεις στην αρχή χωρίς πόνο από 14η εβδομάδα μόνο το σφίξιμο ένιωθα ή εβλεπα το καρούμπαλο και γύρω στην 26η εβδομάδα έγιναν επίπονες και κρατούσε πιο πολύ από μισό λεπτό ενώ το φυσιολογικό είναι κάτι δευτερόλεπτα εκεί πιστεύω κιόλας ότι άρχισε το κακό με τον τράχηλο γιατί πλέον πονούσα δυσφορουσα μου κοβόταν η ανάσα κλπ παρόλαυτα δεν πήρα τίποτα από χάπια ούτε προγεστερόνη ούτε ειδικά χάπια μόνο πολύ μαγνήσιο που επερνα έτσι και αλλιώς από την αρχή δεν έκανα περίδεση όχι γιατί δεν το κατάλαβαμε νωρίς το είδαμε 34η όπου σε δύο εβδομάδες έμπαινα στον μήνα μου έτσι πήρα όρο για δύο εβδομάδες στο νοσοκομείο και μόλις μπήκα στο μήνα μου βγήκα. Γενικά είχα πολλέςςς συσπασεις από την αρχή δηλ ήταν ανά δέκα λεπτά δεν θυμάμαι να σταμάτησαν ποτέ ακόμα και με τον ορό τις είχα ανά 3λεπτα και φυσικά στην κλίμακα 100 χτυπούσε ο καρδιοτοκογραφος εννοείται μέχρι το τέλος..... γι'αυτό και δεν ένιωσα κάτι στην γέννα είδα συνηθίσει πλέον τον πόνο....

Μην αγχώνεσαι αν έχεις συσπασεις θα το καταλάβεις γίνεται η κοιλιά σκληρή νιώθεις το σφίξιμο και φυσικά αν είναι επικίνδυνες υπαρχει πόνος κάθε φορά!!!

 


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, ΒαλεντιναΧ είπε:

Ναι απλά είχα συσπάσεις στην αρχή χωρίς πόνο από 14η εβδομάδα μόνο το σφίξιμο ένιωθα ή εβλεπα το καρούμπαλο και γύρω στην 26η εβδομάδα έγιναν επίπονες και κρατούσε πιο πολύ από μισό λεπτό ενώ το φυσιολογικό είναι κάτι δευτερόλεπτα εκεί πιστεύω κιόλας ότι άρχισε το κακό με τον τράχηλο γιατί πλέον πονούσα δυσφορουσα μου κοβόταν η ανάσα κλπ παρόλαυτα δεν πήρα τίποτα από χάπια ούτε προγεστερόνη ούτε ειδικά χάπια μόνο πολύ μαγνήσιο που επερνα έτσι και αλλιώς από την αρχή δεν έκανα περίδεση όχι γιατί δεν το κατάλαβαμε νωρίς το είδαμε 34η όπου σε δύο εβδομάδες έμπαινα στον μήνα μου έτσι πήρα όρο για δύο εβδομάδες στο νοσοκομείο και μόλις μπήκα στο μήνα μου βγήκα. Γενικά είχα πολλέςςς συσπασεις από την αρχή δηλ ήταν ανά δέκα λεπτά δεν θυμάμαι να σταμάτησαν ποτέ ακόμα και με τον ορό τις είχα ανά 3λεπτα και φυσικά στην κλίμακα 100 χτυπούσε ο καρδιοτοκογραφος εννοείται μέχρι το τέλος..... γι'αυτό και δεν ένιωσα κάτι στην γέννα είδα συνηθίσει πλέον τον πόνο....

Μην αγχώνεσαι αν έχεις συσπασεις θα το καταλάβεις γίνεται η κοιλιά σκληρή νιώθεις το σφίξιμο και φυσικά αν είναι επικίνδυνες υπαρχει πόνος κάθε φορά!!!

 

Πωπω....πάντως τώρα που μίλησα με την μικτοβιολογο μου μου είπε ότι κ αυτή είχε συσπάσεις σε όλη την εγκυμοσύνη...μάλλον είναι σύνηθες...γεννήσες φυσιολογικά μετά;;;εγω να σου πω δεν άνοιξε ποτέ ο τράχηλος μου.γεννησα με καισαρική αφού είχα πρόκληση δώδεκα ώρες κ τίποτα.επισης στην διακοπή κύησης που έκανα πάλι πρόκληση κ εκεί δεν άνοιγε..εκεί ποντάρω λίγο μπας κ δεν συμβεί τώρα..γενικά εγώ η αδερφή μου κ η μαμά μου δεν μπορέσαμε να γεννησουμε φυσιολογικά λόγω τραχήλου.ηταν πολύ σφιχτός..την μαμά μου φαντάσου τότε που ήταν οι γιατροί κατά της καισαρικής μας τραβούσαν με βεντούζες με αποτέλεσμα σε εμένα να της φύγει ο μισός τράχηλος της καημένης..την στέλνανε μετά στο στειρώσεων μου λέει κ αυτή έπιασε την αδερφή μου κ την γέννησε με μισό τράχηλο..δηλαδή αν είναι να γεννηθεί ένα παιδί Βαλεντίνα μου θα γεννηθεί ο κόσμος να χαλάσει...θέλει πίστη.κ πολυυυυ υπόμονη τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly800 είπε:

Πωπω....πάντως τώρα που μίλησα με την μικτοβιολογο μου μου είπε ότι κ αυτή είχε συσπάσεις σε όλη την εγκυμοσύνη...μάλλον είναι σύνηθες...γεννήσες φυσιολογικά μετά;;;εγω να σου πω δεν άνοιξε ποτέ ο τράχηλος μου.γεννησα με καισαρική αφού είχα πρόκληση δώδεκα ώρες κ τίποτα.επισης στην διακοπή κύησης που έκανα πάλι πρόκληση κ εκεί δεν άνοιγε..εκεί ποντάρω λίγο μπας κ δεν συμβεί τώρα..γενικά εγώ η αδερφή μου κ η μαμά μου δεν μπορέσαμε να γεννησουμε φυσιολογικά λόγω τραχήλου.ηταν πολύ σφιχτός..την μαμά μου φαντάσου τότε που ήταν οι γιατροί κατά της καισαρικής μας τραβούσαν με βεντούζες με αποτέλεσμα σε εμένα να της φύγει ο μισός τράχηλος της καημένης..την στέλνανε μετά στο στειρώσεων μου λέει κ αυτή έπιασε την αδερφή μου κ την γέννησε με μισό τράχηλο..δηλαδή αν είναι να γεννηθεί ένα παιδί Βαλεντίνα μου θα γεννηθεί ο κόσμος να χαλάσει...θέλει πίστη.κ πολυυυυ υπόμονη τελικά.

Ναι ναι μόλις μπήκα 37η εβδ είχα διαστολή 1 στην 38η διαστολή 2 και στην 39η διαστολή 3 τελικά 39&2 πήγα να με δουν το πρωί γιατί ένιωθα κάπως δεν είχα κάτι ασυνήθιστο πλην τους πονους που είχα έτσι και αλλιώς αλλά είχα προαίσθημα αφού πήρα και την μάνα μου μαζί ενώ δεν την είχα πάρει ποτέ.... με είδαν και μου είπαν ότι έχω προοπτική για γέννα έγινε εισαγωγή στις 1 το μεσημέρι χωρίς φάρμακα κλπ και άρχισα τις βόλτες και καρδιοτοκογραφο κάθε τόσο κάποια στιγμή βάλανε όρο με ενυδάτωση για να μην εξαντληθω οι πονοι είχαν ξεκινήσει από τις 5 το απόγευμα υποφερτοι εσπασε η μαία τα νερά στις 10το βράδυ εκείνη την στιγμή είχα διαστολή 5 και γέννησα 1 η ώρα ακριβώς ξημερώματα.... Στην ουσία από την ώρα της εισαγωγής μέχρι την γέννα ήταν 12ωρο οι πονοι γενικά ήταν 8ωρο αλλά οι πονοι πόνοι ήταν κάνα 2ωρο όλα τέλεια!!!! Είναι καλό που στην οικογένεια σου είχαν σκληρό τράχηλο μπράβο στην μαμά σου θηρίο....εύχομαι να μην χρειαστεί απολύτως τίποτα και να κυλήσουν όλα νεράκι μέχρι το τέλος!!! Υπομονή και πίστη στο Θεό και στην Παναγία αυτό με έσωσε την πρώτη φορά αυτό πιστεύω θα με σώσει και τώρα.... προσεύχομαι κάθε μέρα! Έχει ο Θεός και η Παναγία

  • Μου αρέσει 2

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα γλυκιές μανούλες !! Εγώ να ρωτήσω κάτι ως εντελώς άσχετη που έχετε καταλάβει ότι είμαι ;;;; :D όταν λέμε πητ 27/8 (στη προκειμένη η δικη μου) τι ακριβώς σημαίνει ; Τι είναι το πιο σύνηθες ;; Να σπάνε τότε τα νερά πιο πριν ή πιο μετά ;; Πας με ραντεβού εκείνη την ημερομηνία ;; Εκτός βέβαια του πρόωρου τοκετού οι αποκλίσεις με την πητ είναι λίγες μέρες πριν λίγες μέρες μετά ;; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, xenia^^ είπε:

Καλημέρα γλυκιές μανούλες !! Εγώ να ρωτήσω κάτι ως εντελώς άσχετη που έχετε καταλάβει ότι είμαι ;;;; :D όταν λέμε πητ 27/8 (στη προκειμένη η δικη μου) τι ακριβώς σημαίνει ; Τι είναι το πιο σύνηθες ;; Να σπάνε τότε τα νερά πιο πριν ή πιο μετά ;; Πας με ραντεβού εκείνη την ημερομηνία ;; Εκτός βέβαια του πρόωρου τοκετού οι αποκλίσεις με την πητ είναι λίγες μέρες πριν λίγες μέρες μετά ;; 

Δεν είναι η πιο συνήθης ημερομηνία, μόνο το 2%-5% των γυναικών γεννάνε στην ΠΗΤ. Το πιο πιθανό ειναι να γεννήσεις στο διάστημα μεταξύ 2 βδομάδες πριν την ΠΗΤ και 2 βδομάδες μετά, δλδ απο 38 εως 42 βδομάδες. Τότε γεννάει το 80% των γυναικών. Τώρα το αν θα πας με ραντεβού εξαρτάται πολύ από το γιατρό σου και το τι θες εσύ. Πχ ο δικός μου γιατρός μου δίνει περιθώριο μέχρι τις 42 βδομάδες εφόσον δεν υπάρχει παθολογία και με συχνή παρακολούθηση (και αν συνεργαστεί ο τράχηλος μου :grin:). Μπορείς να ρωτήσεις το γιατρό σου τι συνηθίζει να κάνει.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Io_anna είπε:

Δεν είναι η πιο συνήθης ημερομηνία, μόνο το 2%-5% των γυναικών γεννάνε στην ΠΗΤ. Το πιο πιθανό ειναι να γεννήσεις στο διάστημα μεταξύ 2 βδομάδες πριν την ΠΗΤ και 2 βδομάδες μετά, δλδ απο 38 εως 42 βδομάδες. Τότε γεννάει το 80% των γυναικών. Τώρα το αν θα πας με ραντεβού εξαρτάται πολύ από το γιατρό σου και το τι θες εσύ. Πχ ο δικός μου γιατρός μου δίνει περιθώριο μέχρι τις 42 βδομάδες εφόσον δεν υπάρχει παθολογία και με συχνή παρακολούθηση (και αν συνεργαστεί ο τράχηλος μου :grin:). Μπορείς να ρωτήσεις το γιατρό σου τι συνηθίζει να κάνει.

Χμμ καταλαβα όλα έχουν τα κάνουν κυρίως με τα γούστα του γιατρού αλλά φυσικά και της υγείας της εγκύου !!! Το πιο συχνό είναι να πηγαίνει πιο μετά της ημερομηνίας ή πιο πριν ;; Θα πρέπει να κάνω τέτοιες συζητήσεις με τον γιατρό.. εδώ ακόμα δεν έχω ρωτήσει για τιμές κλπ και ούτε έχω βολιδοσκοπήσει αν είναι της καισαρικής ή του φυσιολογικού.. για κάποιο λόγο με πιάνουν ντροπές όταν είμαι έτοιμη να πάω εκεί την κουβέντα.. εγώ θέλω πολύ όλα τα πάνε φυσιολογικά !!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...