Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Σεπτεμβρίου 2021!


Recommended Posts

Just now, Sofiamar93 είπε:

Κοριτσι μου εγω ειμαι μανουλα Αυγούστου αλλα διαβασα λιγο τα μηνυματα σου και ηθελα να σου απαντησω. Αν δεν ερχεται περιοδος να μην πεφτεις ψυχολογικα.. Και στο λεω εγω με 3 αρνητικα τεστ στο χερι μου ειχα καθυστερηση 10 μερες και την 11η μερα καθυστερησης ξανα κανω τεστ και βγαινει θετικο.. Και τι εγινε? Τα ειχε παιξει ο κυκλος μου εκεινο τον μηνα ωορρηξία αντι να κανω τις ημερεε που εγω νομιζα οτι εκανα εκανα δυο μερες πριν την αναμενομενη περιοδο.. Και ετσι ειχα πολυ μεγαλη καθυστερηση με αποτελεσμα 3 αρνητικα τεστ και να κλαιω νομιζοντας εχω κυστη..και η γονιμοποιηση εγινε με μια φορα πραξη δυο μερες πριν την περιοδο.. Δνε ειχα κανει ουτε μια εβδομαδα πριν απο αυτη την ημερα. Ουτε μια εβδομαδα μετα απο εκεινην την ημερα.. Την μια και μοναδικη επαφη και μαλιστα τρελου παθους που και τουαλετα πηγα κατευθειαν υστερα και μπανιο εκανα και απολα.. Δνε ξαπλωσα οπως αλλες φορες.. Ηταν να γινει.. Και τωρα ειμαι δυο μηνων εγκυος.. Ποτε μα ποτε να μην πεφτεις ψυχολογικα.. Μονο αν δεις αιμα δικαιουσαι να πεσεις εκεινη την ημερα και μετα θα ξανα ανέβεις και θα πεις δεν πειραζει στον επομενο. Και κατι που δεν ξερω αν απαιξε ρολο και αυτο ειχα πείσει τον εαυτο μου και το ελεγα και στον αντρα μου εγω αυτο τον μηνα θα μεινω εγκυος και το ελεγα απο την αρχη του μηνα που ειχα ακομη περιοδο και δνε ειχα καθαρισει για να ξεκινησουμε επαφες.. Το πιστευα και το ελεγα.. 

Σε ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες! Η αλήθεια είναι ότι πέφτω πολύ ψυχολογικά και είμαι βιαστική... Και εγώ στο πρώτο μου παιδάκι έμεινα έγκυος εκεί που έλεγα αποκλείεται αυτό το μήνα κ όμως έμεινα... Ελπίζω να έρθει σύντομα και το 2ο παιδάκι μου... Ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου..:x


jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Μάντη είπε:

Καλημέρα!!! Μόλις έκανα τεστ και είναι αρνητικό!! Πάω για τον επόμενο μήνα κορίτσια μου! Εύχομαι σε όλες με το καλό τα θαυματακια σας:x

Λογικά θα έδειχνε όντως. Αλλά στην δική μου περίπτωση για παράδειγμα, έκανα 4 τεστ. Κάθε μέρα ένα μέχρι την μέρα που περίμενα περίοδο. Όλα αρνητικά. Ξεκάθαρα. Απλά ένιωθα τόσα πολλά συμπτώματα εγκυμοσυνης που ήμουν σίγουρη. Την ημέρα που περίμενα εμφανίστηκε μια πολύ άχνη γραμμουλα. 

Δεν θέλω να σε βάζω σε σκέψεις. Αλλά μέχρι να έρθει περίοδος τίποτα δεν είναι σίγουρο. 

Εύχομαι να είσαι! Κι αν δεν είσαι αυτό το μήνα, τότε τον επόμενο! Αισθάνομαι απόλυτα την αγωνία σου και την ανυπομονησία σου γιατί το έχω περάσει! Εύχομαι να έρθει σύντομα! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamanino είπε:

Λογικά θα έδειχνε όντως. Αλλά στην δική μου περίπτωση για παράδειγμα, έκανα 4 τεστ. Κάθε μέρα ένα μέχρι την μέρα που περίμενα περίοδο. Όλα αρνητικά. Ξεκάθαρα. Απλά ένιωθα τόσα πολλά συμπτώματα εγκυμοσυνης που ήμουν σίγουρη. Την ημέρα που περίμενα εμφανίστηκε μια πολύ άχνη γραμμουλα. 

Δεν θέλω να σε βάζω σε σκέψεις. Αλλά μέχρι να έρθει περίοδος τίποτα δεν είναι σίγουρο. 

Εύχομαι να είσαι! Κι αν δεν είσαι αυτό το μήνα, τότε τον επόμενο! Αισθάνομαι απόλυτα την αγωνία σου και την ανυπομονησία σου γιατί το έχω περάσει! Εύχομαι να έρθει σύντομα! 

Δεν υπάρχει ομορφότερο πράγμα απ αυτή τη στήριξη πραγματικά.. ναι έτσι πιστεύω ότι θα έδειχνε αλλά έχω μια ελπίδα ακόμα γτ τα τεστ που έχω δεν είναι τόσο ευαίσθητα...

Just now, Stalicha είπε:

Κοριτσια ηρεμησα...δευτέρα χοριακη 4000.τετάρτη 13000.μολις πηρα τα αποτελεσματα!

Ευχομαι αυτη τη φορα να πανε ολα καλα!

Τελειααα μπραβοοο

  • Μου αρέσει 1

jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Μάντη είπε:

Δεν υπάρχει ομορφότερο πράγμα απ αυτή τη στήριξη πραγματικά.. ναι έτσι πιστεύω ότι θα έδειχνε αλλά έχω μια ελπίδα ακόμα γτ τα τεστ που έχω δεν είναι τόσο ευαίσθητα...

Τελειααα μπραβοοο

Κορίτσι μου καλησπέρα να σου ζήσει το μωράκι σου κ ελπίζω γρήγορα αν όχι αυτόν τον μήνα κ με ένα ακόμα μωρό!!!!κ εγώ πάντως συμφωνώ με τα κορίτσια....να περιμένεις ακόμα μην το αποκλείεις!!!εγώ είχα πολύ άγχος κ έκανα τεστ μια εβδομάδα νωρίτερα...κάθε μέρα σχεδόν μέχρι την ημέρα της αναμενόμενης περιόδου!!!όλα αρνητικά!!εγώ ήμουν σίγουρη για κάποιο λόγο ότι είμαι!!!3η μέρα καθυστέρησης....αρνητικό πάλι!!!πάω για χοριακη..9...!!!ο γιατρός μου λέει δεν νομίζω ότι είσαι είναι πολύ χαμηλο....αλλά ξανακανε σε δύο μέρες....εννοείται πως ήμουν....κ γέννησα το Σεπτέμβρη που μας πέρασε έχω έναν μπέμπη 4 μηνών!!!!!

Επίσης να πω με το καλό σε όλες κορίτσια!!!εγώ ήμουν στις μανουλες Σεπτεμβρίου του 2020...κ συγκινήθηκα όταν είδα την ομάδα θυμήθηκα εμένα πέρυσι!!!!να σας πάνε όλα τέλεια!!!!!!:x

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Μάντη είπε:

Δεν υπάρχει ομορφότερο πράγμα απ αυτή τη στήριξη πραγματικά.. ναι έτσι πιστεύω ότι θα έδειχνε αλλά έχω μια ελπίδα ακόμα γτ τα τεστ που έχω δεν είναι τόσο ευαίσθητα...

Τελειααα μπραβοοο

Ποια τεστ χρησιμοποιείς;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Μάντη είπε:

Home test γράφουν πάνω από 25 ενώ παλιά είχα τα one step και ήταν από 10!

Καλημέρα!είσαι σίγουρη;αυτά απ' όσο ξέρω δείχνουν αχνά όταν είναι πάνω από 12 και όταν φτάσει 25 η χοριακη η γραμμή δεν είναι αχνή πια αλλά σχεδόν ίδια με την ελέγχου.ετσι είχα διαβάσει στις οδηγίες γιατί κι εγώ αυτά χρησιμοποίησα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σάς, τι κάνετε; Πώς πάτε από συμπτώματα;

Ενώ πριν δύο εβδομάδες είχα και ναυτία και τσιμπήματα, την τελευταία εβδομάδα έχω μόνο πόνους πότε δεξιά πότε αριστερά όταν κουράζομαι. Όταν ξαπλώνω υποχωρούν.Αυριο θα είμαι έξι εβδομάδων. Πέμπτη έχω ραντεβού για υπέρηχο, μάλλον θα ακούσουμε και καρδούλα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

εγώ από συμτπώματα ευτυχώς έχω ακόμα ελαφριά όσον αφορά τις αναγούλες. Πιο πολύ κομμένη όρεξη έχω και φουσκώνω με το παραμικρό. ευτυχώς δεν με έχει πιάσει αηδία για φαγητά ακόμα. κατα τα άλλα πόνος στη μέση που είναι κλασσικό για μένα, πολύ φούσκωμα λες κ είμαι 4 μηνών έγκυος και υπνηλία. Αν κρίνω από την πρώτη εγκυμοσύνη, λογικά το πολύ σε 2 βδομάδες θα είμαι χάλια από όρεξη.τα ίδια είχα και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη με τώρα. Αν πάλι κρίνω από τη δεύτερη που δεν προχώρησε ας έχω αναγούλες και εμετούς αρκεί να πάει καλα αυτη τη φορά!Α!κ εννοείται το στήθος πρέπει να έχει μεγαλώσει κανα νούμερο.είναι πολύ πρησμένο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Ασία είπε:

Καλημέρα!είσαι σίγουρη;αυτά απ' όσο ξέρω δείχνουν αχνά όταν είναι πάνω από 12 και όταν φτάσει 25 η χοριακη η γραμμή δεν είναι αχνή πια αλλά σχεδόν ίδια με την ελέγχου.ετσι είχα διαβάσει στις οδηγίες γιατί κι εγώ αυτά χρησιμοποίησα.

Σε αυτά που λένε 25 τα home test γράφουν να γίνονται 2 μέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο.. τώρα δεν ξέρω... 

Τα τεστ εγκυμοσύνης HomeTest μετρούν την ορμόνη hCG (ανθρώπινη χοριακή γοναδοτροπίνη), μια γλυκοπρωτεΐνη που παράγει ο αναπτυσσόμενος πλακούντας αμέσως μετά την επιτυχή γονιμοποίηση.

 

Σε κανονικές συνθήκες και αφού έχει γίνει η ωορρηξία, η hCG μπορεί να ανιχνευτεί στα ούρα 9-10 μέρες από την εμφύτευση του γονιμοποιημένου ωαρίου στη μήτρα και διπλασιάζεται κάθε 2-3 μέρες, φθάνοντας τα 100mlU/ml στην πρώτη καθυστερημένη περίοδο.

 

Η εμφάνιση της hCG σύντομα μετά την σύλληψη και η επακόλουθη αύξηση της συγκέντρωσής της κατά τη διάρκεια των πρώτων ημερών της κύησης, την καθιστούν ένα εξαιρετικό δείκτη για την έγκαιρη ανίχνευση της εγκυμοσύνης.

Και στο χαρτί γράφει ευαισθησία 25mlu


jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, MarakiKakkin είπε:

Καλημέρα σάς, τι κάνετε; Πώς πάτε από συμπτώματα;

Ενώ πριν δύο εβδομάδες είχα και ναυτία και τσιμπήματα, την τελευταία εβδομάδα έχω μόνο πόνους πότε δεξιά πότε αριστερά όταν κουράζομαι. Όταν ξαπλώνω υποχωρούν.Αυριο θα είμαι έξι εβδομάδων. Πέμπτη έχω ραντεβού για υπέρηχο, μάλλον θα ακούσουμε και καρδούλα.

Καλημέρα! Εγώ απο συμπτώματα μόνο πόνο στη μέση και κατι ελαφριά πονάκια στην κοιλιά.. Η πρώτη μου εγκυμοσύνη ετσι πηγε ολους τους μήνες! Κανενα αλλο σύμπτωμα.. Μακάρι να πάει έτσι και αυτή και για 'μενα και για όλες μας!!! 

Πριν λίγο γύρισα σπίτι, έκανα και δεύτερη χοριακή και ανυπομονώ να έρθει το απόγευμα να δω το αποτέλεσμα.. 

Άντε να περάσουν οι μέρες να πας για τον υπέρηχο και ν' ακούσεις τον πιο μαγικό ήχο του κόσμου ολουυυυυ

  • Μου αρέσει 2

nZmZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Μάντη είπε:

Σε αυτά που λένε 25 τα home test γράφουν να γίνονται 2 μέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο.. τώρα δεν ξέρω... 

Τα τεστ εγκυμοσύνης HomeTest μετρούν την ορμόνη hCG (ανθρώπινη χοριακή γοναδοτροπίνη), μια γλυκοπρωτεΐνη που παράγει ο αναπτυσσόμενος πλακούντας αμέσως μετά την επιτυχή γονιμοποίηση.

 

Σε κανονικές συνθήκες και αφού έχει γίνει η ωορρηξία, η hCG μπορεί να ανιχνευτεί στα ούρα 9-10 μέρες από την εμφύτευση του γονιμοποιημένου ωαρίου στη μήτρα και διπλασιάζεται κάθε 2-3 μέρες, φθάνοντας τα 100mlU/ml στην πρώτη καθυστερημένη περίοδο.

 

Η εμφάνιση της hCG σύντομα μετά την σύλληψη και η επακόλουθη αύξηση της συγκέντρωσής της κατά τη διάρκεια των πρώτων ημερών της κύησης, την καθιστούν ένα εξαιρετικό δείκτη για την έγκαιρη ανίχνευση της εγκυμοσύνης.

Και στο χαρτί γράφει ευαισθησία 25mlu

Για να λέει έτσι το χαρτί,αυτό θα ισχύει.θα είναι διαφορετικά απ' τα δικά μου.οπως και να έχει,τα δικά σου λένε το νωρίτερο 2 μερες πριν την καθυστερηση,σωστά;άρα από σήμερα κ μετά μπορεί να δείξουν...περίμενε μέχρι την Κυριακή και κάνε τότε εκτός κ αν έχεις πολλά,τότε και κάνε και αύριο ένα με τα πρωινά ούρα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ασία είπε:

Για να λέει έτσι το χαρτί,αυτό θα ισχύει.θα είναι διαφορετικά απ' τα δικά μου.οπως και να έχει,τα δικά σου λένε το νωρίτερο 2 μερες πριν την καθυστερηση,σωστά;άρα από σήμερα κ μετά μπορεί να δείξουν...περίμενε μέχρι την Κυριακή και κάνε τότε εκτός κ αν έχεις πολλά,τότε και κάνε και αύριο ένα με τα πρωινά ούρα.

Έχω 6 ακόμα χαχαχα θα κάνω το πρωί!!! Ε αν είναι θα δείξει!!! 

  • Μου αρέσει 2

jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!! Πως είστε σήμερα;; Εγώ από σύμπτωμα ευτυχώς μόνο υπνηλία, κούραση και λίγα τσιμπήματα χαμηλά στα δεξιά. Ελπίζω να συνεχίσει έτσι!! Άντε να πάτε όλες σιγά σιγά για τον πρώτο υπέρηχο και να είναι όλα σούπερ, εγώ έχω καιρό ακόμα. Ήθελα να σας ρωτήσω βρε κορίτσια γιατί αγχώνομαι λίγο με αυτό το θέμα. Που λέτε είμαι βρεφονηπιοκόμος και αυτή την εβδομάδα άνοιξε και ο παιδικός σταθμός, αυτό που με απασχολεί είναι ότι τα παιδάκια μου είναι 2 έως 3 χρόνων και 8 από αυτά φοράνε πάνες. Τα περισσότερα τα αλλάζω όρθια αλλά όταν έχουν κάνει κακακια τα σηκώνω και τα πλένω και τα βάζω στην αλλαξιέρα συν ότι την ώρα του ύπνου σηκώνω τα περισσότερα για να τα βάλω στις κούνιες τους. Μιλάμε για πάνω από 10 κιλά το κάθε παιδί. Προσέχω βέβαια να τα σηκώνω λυγίζοντας τα γόνατα μου και προσεκτικά και όχι απότομα αλλά φοβάμαι. Στην δουλειά δεν το έχω πει ακόμα γιατί είναι παρά πολύ νωρίς θα περιμένω να πάω πρώτα για τον υπέρηχο να ακούσουμε καρδούλα και μετά. Αλλά μέχρι τότε έχουμε 2 εβδομάδες μπροστά μας κι εγώ αγχώνομαι! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...