Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια καλή Σαρακοστή να έχουμε με υγεία και με το καλο να κρατήσουμε τα μωράκια μας στην αγκαλίτσα μας!!!! 

Έχω μια απορία από σαρακοστιανα μπορούμε να φάμε δηλαδή καλαμαράκια και γαρίδες??? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Penny28 said:

Καλημέρα κορίτσια καλή Σαρακοστή να έχουμε με υγεία και με το καλο να κρατήσουμε τα μωράκια μας στην αγκαλίτσα μας!!!! 

Έχω μια απορία από σαρακοστιανα μπορούμε να φάμε δηλαδή καλαμαράκια και γαρίδες??? 

Καλημερα και καλη Σαρακοστη! 

Εμενα ο γιατρος μου τα εχει απαγορεψει ολα αυτα γιατι ειναι επικινδυνα και δεν εισαι ποτε σιγουρη αν ειναι οντως φρεσκα ακομα και στα ιχθυοπωλεια. Ουτε ταραμοσαλατα μου επιτρεπει γιατι εχει παρα πολυ αλατι. Και τη λιγουρευομαι μερες τη ριμαδα...! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, depifish είπε:

Καλημερα και καλη Σαρακοστη! 

Εμενα ο γιατρος μου τα εχει απαγορεψει ολα αυτα γιατι ειναι επικινδυνα και δεν εισαι ποτε σιγουρη αν ειναι οντως φρεσκα ακομα και στα ιχθυοπωλεια. Ουτε ταραμοσαλατα μου επιτρεπει γιατι εχει παρα πολυ αλατι. Και τη λιγουρευομαι μερες τη ριμαδα...! 

Κατάλαβα σε ευχαριστώ πολύ...Καλη Σαρακοστή να έχουμε!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!! Καλή σαρακοστή... Κι εμένα από θαλασσινά κ ψάρια, δεν μου απαγόρεψε κάτι ο γιατρός. Διάβασα βέβαια, ότι καλό είναι να αποφεύγουμε τον τόνο κ τον σολωμό. Ο γιατρός μόνο για τα αναψυκτικά μου είπε όχι. Επίσης, ζάχαρη κ αλάτι με μέτρο. Αλλά δεν μου απαγόρεψε κάποια τροφή. Εγώ, έτσι κι αλλιώς, δεν πίνω καφέ, ούτε καπνίζω.... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως θα πρέπει να αποφεύγονται ψάρια που περιέχουν μεγάλη ποσότητα υδραργύρου πχ ξιφίας καρχαρίας τώρα γαρίδες τόνος κτλ με μέτρο απλά πρέπει να είναι καλά ψημένα όχι ωμά η καπνιστά . (Αυτά λέγονται γενικά τώρα απ' ότι έχω καταλάβει ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του σε διάφορα θέματα που αφορούν την εγκυμοσύνη και πραγματικά δεν ξέρω γιατί !?)

Πάντως έχω ακούσει πως πολλές γυναίκες έχουν αίμα σε όλο το πρώτο τρίμηνο οπότε κορίτσια μην αγχώνεστε όλα καλά θα πάνε αν δεν συνοδευονται και από άλλα συμπτώματα ...

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Brigitt είπε:

Πάντως θα πρέπει να αποφεύγονται ψάρια που περιέχουν μεγάλη ποσότητα υδραργύρου πχ ξιφίας καρχαρίας τώρα γαρίδες τόνος κτλ με μέτρο απλά πρέπει να είναι καλά ψημένα όχι ωμά η καπνιστά . (Αυτά λέγονται γενικά τώρα απ' ότι έχω καταλάβει ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του σε διάφορα θέματα που αφορούν την εγκυμοσύνη και πραγματικά δεν ξέρω γιατί !?)

Πάντως έχω ακούσει πως πολλές γυναίκες έχουν αίμα σε όλο το πρώτο τρίμηνο οπότε κορίτσια μην αγχώνεστε όλα καλά θα πάνε αν δεν συνοδευονται και από άλλα συμπτώματα ...

 

Ναι, έτσι είναι! Όλα πολύ καλά ψημένα... Όπως και τα κρεατικά φυσικά αλλά και τα αυγά! Και γενικά με μέτρο....

Πολλά φρούτα και λαχανικά κ προϊόντα ολικής άλεσης! 

Ααα εμένα μου είπε, όχι αναψυκτικά, και μου λείπει λίγη coca cola κάποιες στιγμές......

Link to comment
Share on other sites

Just now, xrys1988 είπε:

Ναι, έτσι είναι! Όλα πολύ καλά ψημένα... Όπως και τα κρεατικά φυσικά αλλά και τα αυγά! Και γενικά με μέτρο....

Πολλά φρούτα και λαχανικά κ προϊόντα ολικής άλεσης! 

Ααα εμένα μου είπε, όχι αναψυκτικά, και μου λείπει λίγη coca cola κάποιες στιγμές......

Γιατί σου απαγόρευσε τα αναψυκτικά αλήθεια? Λόγω του ότι δεν είναι υγιεινα ? Έμενα ο γιατρός μου δεν μου τα απαγόρευσε πινω αναψυκτικο μια στο τόσο βεβαια ούτε μου είπε να τρώω ολική άλεση πχ τα μακαρόνια ολικής δεν μαρεσουν καθόλου προσωπικα ...βασικά δεν μου απαγόρευσε σχεδόν τίποτα εκτός από τα ψάρια με μεγάλη ποσότητα υδαργύρου,  φυσικά να είναι όλα καλά ψημένα και τα λαχανικά πάρα πολύ καλά πλυμένα και το αλκοόλ βέβαια κατά τ αλλά όλα τα τρώω με μέτρο όπως και πριν ...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κορίτσια έφαγα κανονικά σήμερα....δεν ήξερα αν κάνει η δεν κάνει...δεν το είχα ξανά ακούσει αυτό...εν το μεταξύ σήμερα όλη μέρα ποναει η κοιλιά μου σαν να έχω ωορρηξία....αυτό το φούσκωμα και την ενόχληση.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σιγουρα ο καθε γιατρος λεει και υποστηριζει τα δικα του. Εμενα γενικα ο δικος μου ειναι παρα πολυ αυστηρος με το θεμα της διατροφης, και κυριως οσον αφορα ζαχαρη και αλατι. Μου λεει οτι το εμβρυο ειναι οτι τρως! Σιγουρα δεν θα παθει κατι αν φας μια φορα 2 κουταλιες γλυκο, αλλα αντικειμενικα οσο λιγοτερη ζαχαρη και αλατι καταναλωνουμε τοσο καλυτερα και για το εμβρυο και για μας τις ιδιες, και απο αποψη ζαχαρου, πιεσης κτλ. Επισης θεωρω οτι ρολο παιζει ισως και η ηλικια, εγω πλεον εχω μπει στα 40 οποτε σιγουρα χρειαζεται περισσοτερη προσοχη. 

Οσον αφορα τα θαλασσινα, γνωριζω οτι γενικα ειναι επιφοβα αν δεν ειναι καλα ποιοτικως, ειδικα μυδια, στρειδια κτλ, ασχετως αν εισαι εγκυος ή οχι. 

Εμενα εκτος απο τη ταραμοσαλατα που ηθελα πολυ να φαω αλλα ειπα να συγκρατηθω, μεγαλη μου απωλεια ηταν και η λαγανα για την οποια τρελαινομαι! Αλλα δυστυχως.εχω ανακαλυψει προσφατα δυσανεξια στη γλουτενη και δεν μπορω να ξαναφαω σιταρι, και το κακο ειναι οτι απο την αρχη της εγκυμοσυνης μου χει καρφωθει να φαω αφρατο τετραγωνο ψωμακι του τοστ! Κλαψ! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, depifish είπε:

Σιγουρα ο καθε γιατρος λεει και υποστηριζει τα δικα του. Εμενα γενικα ο δικος μου ειναι παρα πολυ αυστηρος με το θεμα της διατροφης, και κυριως οσον αφορα ζαχαρη και αλατι. Μου λεει οτι το εμβρυο ειναι οτι τρως! Σιγουρα δεν θα παθει κατι αν φας μια φορα 2 κουταλιες γλυκο, αλλα αντικειμενικα οσο λιγοτερη ζαχαρη και αλατι καταναλωνουμε τοσο καλυτερα και για το εμβρυο και για μας τις ιδιες, και απο αποψη ζαχαρου, πιεσης κτλ. Επισης θεωρω οτι ρολο παιζει ισως και η ηλικια, εγω πλεον εχω μπει στα 40 οποτε σιγουρα χρειαζεται περισσοτερη προσοχη. 

Οσον αφορα τα θαλασσινα, γνωριζω οτι γενικα ειναι επιφοβα αν δεν ειναι καλα ποιοτικως, ειδικα μυδια, στρειδια κτλ, ασχετως αν εισαι εγκυος ή οχι. 

Εμενα εκτος απο τη ταραμοσαλατα που ηθελα πολυ να φαω αλλα ειπα να συγκρατηθω, μεγαλη μου απωλεια ηταν και η λαγανα για την οποια τρελαινομαι! Αλλα δυστυχως.εχω ανακαλυψει προσφατα δυσανεξια στη γλουτενη και δεν μπορω να ξαναφαω σιταρι, και το κακο ειναι οτι απο την αρχη της εγκυμοσυνης μου χει καρφωθει να φαω αφρατο τετραγωνο ψωμακι του τοστ! Κλαψ! 

Συμφωνώ με τα μύδια καθώς γενικότερα θέλουν μεγάλη προσοχή και χωρίς να είσαι έγκυος...όπως και η τυποποιημένη ταραμοσαλάτα....αλατι,ζάχαρη,άναψυκτικα ναι είναι κάτι που το λένε όλοι...μερικοί γιατροί είναι όντως πολύ αυστηροι....

 

Κορίτσια εσείς έχετε αυτούς τους πονους μεταξύ ωορρηξίας και πόνους περιόδου?σήμερα όλη μέρα έχω αυτό το φούσκωμα λες και είμαι στην ωορρηξία....τι ρόλο παίζουν άραγε οι ωοθήκες στην εγκυμοσύνη?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Brigitt είπε:

Γιατί σου απαγόρευσε τα αναψυκτικά αλήθεια? Λόγω του ότι δεν είναι υγιεινα ? Έμενα ο γιατρός μου δεν μου τα απαγόρευσε πινω αναψυκτικο μια στο τόσο βεβαια ούτε μου είπε να τρώω ολική άλεση πχ τα μακαρόνια ολικής δεν μαρεσουν καθόλου προσωπικα ...βασικά δεν μου απαγόρευσε σχεδόν τίποτα εκτός από τα ψάρια με μεγάλη ποσότητα υδαργύρου,  φυσικά να είναι όλα καλά ψημένα και τα λαχανικά πάρα πολύ καλά πλυμένα και το αλκοόλ βέβαια κατά τ αλλά όλα τα τρώω με μέτρο όπως και πριν ...

Η αλήθεια είναι ότι δεν ρώτησα τον γιατρό γιατί να μην πίνω αναψυκτικά.... απλά ήταν στις βασικές συμβουλές που μου είπε εξαρχής. Όσον αφορά τα προϊόντα ολικής, δεν μου το είπε ο γιατρός, απλά το ξέρω ότι καλύτερα να τα προτιμάμε γιατί βοηθούν οι φυτικές ίνες και στην δυσκοιλιότητα. 

Just now, Dimitra93 είπε:

Συμφωνώ με τα μύδια καθώς γενικότερα θέλουν μεγάλη προσοχή και χωρίς να είσαι έγκυος...όπως και η τυποποιημένη ταραμοσαλάτα....αλατι,ζάχαρη,άναψυκτικα ναι είναι κάτι που το λένε όλοι...μερικοί γιατροί είναι όντως πολύ αυστηροι....

 

Κορίτσια εσείς έχετε αυτούς τους πονους μεταξύ ωορρηξίας και πόνους περιόδου?σήμερα όλη μέρα έχω αυτό το φούσκωμα λες και είμαι στην ωορρηξία....τι ρόλο παίζουν άραγε οι ωοθήκες στην εγκυμοσύνη?

Εγώ όλη μέρα και όλη νύχτα νιώθω πρησμένη και πόνους χαμηλά σαν περιόδου... 

Link to comment
Share on other sites

@xrys1988 Ναι όταν υπάρχει θέμα με δυσκοιλιότητα πρέπει να προσαρμοζουμε την διατροφή μας , αλλά είναι καλό να τρώμε γενικά υγιεινά όχι πως απαγορεύεται να φάμε ένα "ανθυγιεινό" όταν το λιγουρευτουμε και εγώ από λιγούρες άλλο τίποτα !! Στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν ήθελα να τρώω και πήρα πέντε κιλά μόνο τώρα όλο στο φαγητό το έχω το μυαλό και ιδιαίτερα στα μακαρόνια αλλά προσπαθώ να μην τρώω εσείς πως πάτε από λιγούρες ??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...