Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 12 λεπτά , Titti είπε:

      Την 10η μέρα είχα 268,2 και είχα βάλει βλαστοκύστες 5 ημερών. Εσύ τι έχεις βάλει; Πότε είναι να κάνεις την χοριακή; (Συγγνώμη αν τα έχεις ήδη αναφέρει, μπαίνω λίγο στο φόρουμ και βγαίνω, δεν παρακολουθώ ενεργά)

      Καλημέρα! 9η ημέρα είχες αχνη και 10η 268?? Άρα και τα τεστ εγκυμοσυνης είναι λίγο ότι να ναι...😁. Εβαλα 2 βλαστοκυστες 5ης ημερας. Σημερα ειναι η 11η μέρα, έδωσα το πρωί αίμα, έτρεμε πρώτη φορά το χέρι μου και δε μπορούσαν να πάρουν. Κατά τις 11 θα ξέρω!

      Σε ποια εβδομαδα είσαι??? Όλα με το καλό 🥰

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

Just now, Brigitt είπε:

@xrys1988 Ναι όταν υπάρχει θέμα με δυσκοιλιότητα πρέπει να προσαρμοζουμε την διατροφή μας , αλλά είναι καλό να τρώμε γενικά υγιεινά όχι πως απαγορεύεται να φάμε ένα "ανθυγιεινό" όταν το λιγουρευτουμε και εγώ από λιγούρες άλλο τίποτα !! Στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν ήθελα να τρώω και πήρα πέντε κιλά μόνο τώρα όλο στο φαγητό το έχω το μυαλό και ιδιαίτερα στα μακαρόνια αλλά προσπαθώ να μην τρώω εσείς πως πάτε από λιγούρες ??

5 κιλά μόνο? Ουαουυυυ

Εγώ δεν έχω καθόλου λιγούρες, προς το παρόν τουλάχιστον.... Ίσα ίσα που κάποια φαγητά, δεν μου κάνει καθόλου όρεξη ούτε να τα δοκιμάσω. Και βασικά έχω συνέχεια πονάκια, οπότε προσπαθώ να τρώω λίγο κ συχνά....

Απόψε βέβαια, έφαγα πίτσα από τα χεράκια της αδερφής μου και την κατευχαριστηθηκα!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, depifish είπε:

Σιγουρα ο καθε γιατρος λεει και υποστηριζει τα δικα του. Εμενα γενικα ο δικος μου ειναι παρα πολυ αυστηρος με το θεμα της διατροφης, και κυριως οσον αφορα ζαχαρη και αλατι. Μου λεει οτι το εμβρυο ειναι οτι τρως! Σιγουρα δεν θα παθει κατι αν φας μια φορα 2 κουταλιες γλυκο, αλλα αντικειμενικα οσο λιγοτερη ζαχαρη και αλατι καταναλωνουμε τοσο καλυτερα και για το εμβρυο και για μας τις ιδιες, και απο αποψη ζαχαρου, πιεσης κτλ. Επισης θεωρω οτι ρολο παιζει ισως και η ηλικια, εγω πλεον εχω μπει στα 40 οποτε σιγουρα χρειαζεται περισσοτερη προσοχη. 

Οσον αφορα τα θαλασσινα, γνωριζω οτι γενικα ειναι επιφοβα αν δεν ειναι καλα ποιοτικως, ειδικα μυδια, στρειδια κτλ, ασχετως αν εισαι εγκυος ή οχι. 

Εμενα εκτος απο τη ταραμοσαλατα που ηθελα πολυ να φαω αλλα ειπα να συγκρατηθω, μεγαλη μου απωλεια ηταν και η λαγανα για την οποια τρελαινομαι! Αλλα δυστυχως.εχω ανακαλυψει προσφατα δυσανεξια στη γλουτενη και δεν μπορω να ξαναφαω σιταρι, και το κακο ειναι οτι απο την αρχη της εγκυμοσυνης μου χει καρφωθει να φαω αφρατο τετραγωνο ψωμακι του τοστ! Κλαψ! 

Κ γω μόλις το Σάββατο ενημερώθηκα πως έχω δυσανεξία στη γλουτένη κ πως πρέπει να την κόψω!!! Ενημέρωσα τον γιατρό πως την Λαγανά μου θα την φάω κ έπειτα θα ξεκινήσω να κόβω την γλουτένη!... 

Just now, Brigitt είπε:

@xrys1988 Ναι όταν υπάρχει θέμα με δυσκοιλιότητα πρέπει να προσαρμοζουμε την διατροφή μας , αλλά είναι καλό να τρώμε γενικά υγιεινά όχι πως απαγορεύεται να φάμε ένα "ανθυγιεινό" όταν το λιγουρευτουμε και εγώ από λιγούρες άλλο τίποτα !! Στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν ήθελα να τρώω και πήρα πέντε κιλά μόνο τώρα όλο στο φαγητό το έχω το μυαλό και ιδιαίτερα στα μακαρόνια αλλά προσπαθώ να μην τρώω εσείς πως πάτε από λιγούρες ??

Λιγούρες είχα στις πρώτες-πρωτες εβδομάδες.. τώρα θα έλεγα πως δεν έχω... Αλλά αν μου πει ο σύζυγος να πάρουμε γύρο η πίτσα δεν θα πω όχι!!! Τώρα βέβαια θα τα κόψω τα περισσότερα γτ πρέπει να κόψω την γλουτένη!... Αναψυκτικά καφέδες δεν πίνω  εδώ κ πολύ καιρό. Από επιλογή όμως!..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ δεν έχω λιγούρες ...το βράδυ τρώω κάτι ελαφρύ όπως κανένα αγγουράκι γτ βλέπω ότι τώρα δεν χωνεύω εύκολα....απλά ώρες ώρες νιώθω ότι πρέπει να φάω οπωσδήποτε κάτι γτ το στομάχι μου κάνει κάτι περίεργα....

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Dimitra93 είπε:

Κ εγώ δεν έχω λιγούρες ...το βράδυ τρώω κάτι ελαφρύ όπως κανένα αγγουράκι γτ βλέπω ότι τώρα δεν χωνεύω εύκολα....απλά ώρες ώρες νιώθω ότι πρέπει να φάω οπωσδήποτε κάτι γτ το στομάχι μου κάνει κάτι περίεργα....

Δεν ξέρω αν λέγονται λιγούρες αλλά το στομάχι μου μονιμος γουργουριζει και πραγματικά το νιώθω άδειο σαν να μην έχω φάει ,ενώ πριν 5 λεπτά έφαγα.Εγω ένα περίεργο πράγμα έχω σπαστική κολίτιδα (ευερέθιστο έντερο)και τον τελευταίο καιρό τρώω και τα απαγορευμένα δεν με έχει πειράξει τίποτα.Προσπαθω να κόψω τον καφέ βέβαια ανέκαθεν πίνω ελληνικό με ελάχιστη στέβια ,αααα κ επίσης το τσιγάρο , πραγματικά στα άλλα 3 μου κορίτσια μόλις άκουγα την Καρδιά το έκοβαν μαχαίρι ,τώρα περιμένω αύριο να ακούσουμε .Αλλά αλήθεια το ζητάω σαν άλλο τίποτα αν κ δεν είμαι φαν καπνίστρια .

Link to comment
Share on other sites

Just now, βιολετα3 είπε:

Δεν ξέρω αν λέγονται λιγούρες αλλά το στομάχι μου μονιμος γουργουριζει και πραγματικά το νιώθω άδειο σαν να μην έχω φάει ,ενώ πριν 5 λεπτά έφαγα.Εγω ένα περίεργο πράγμα έχω σπαστική κολίτιδα (ευερέθιστο έντερο)και τον τελευταίο καιρό τρώω και τα απαγορευμένα δεν με έχει πειράξει τίποτα.Προσπαθω να κόψω τον καφέ βέβαια ανέκαθεν πίνω ελληνικό με ελάχιστη στέβια ,αααα κ επίσης το τσιγάρο , πραγματικά στα άλλα 3 μου κορίτσια μόλις άκουγα την Καρδιά το έκοβαν μαχαίρι ,τώρα περιμένω αύριο να ακούσουμε .Αλλά αλήθεια το ζητάω σαν άλλο τίποτα αν κ δεν είμαι φαν καπνίστρια .

Εγώ πίνω ένα καφέ το πρωί για να είμαι ειλικρινής αλλά πιο ελαφρύ από ότι έπινα πριν....κατά την διάρκεια της μέρας πίνω όμως αρκετούς χυμούς...όσο αφορά το τσιγάρο κ εγώ είμαι καπνίστρια και δυστυχώς δεν μπορώ να το κόψω μαχαίρι...κάνω ένα το πρωί και κατά τη διάρκεια της μέρας ίσως κάνω άλλο ένα...μέχρι να το κόψω τελείως....ξέρω πως είναι λάθος αυτό π κάνω...αλλά πραγματικά το προσπαθώ...δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια άλλη κοπέλα εδώ π να καπνίζει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, depifish είπε:

Σιγουρα ο καθε γιατρος λεει και υποστηριζει τα δικα του. Εμενα γενικα ο δικος μου ειναι παρα πολυ αυστηρος με το θεμα της διατροφης, και κυριως οσον αφορα ζαχαρη και αλατι. Μου λεει οτι το εμβρυο ειναι οτι τρως! Σιγουρα δεν θα παθει κατι αν φας μια φορα 2 κουταλιες γλυκο, αλλα αντικειμενικα οσο λιγοτερη ζαχαρη και αλατι καταναλωνουμε τοσο καλυτερα και για το εμβρυο και για μας τις ιδιες, και απο αποψη ζαχαρου, πιεσης κτλ. Επισης θεωρω οτι ρολο παιζει ισως και η ηλικια, εγω πλεον εχω μπει στα 40 οποτε σιγουρα χρειαζεται περισσοτερη προσοχη. 

Οσον αφορα τα θαλασσινα, γνωριζω οτι γενικα ειναι επιφοβα αν δεν ειναι καλα ποιοτικως, ειδικα μυδια, στρειδια κτλ, ασχετως αν εισαι εγκυος ή οχι. 

Εμενα εκτος απο τη ταραμοσαλατα που ηθελα πολυ να φαω αλλα ειπα να συγκρατηθω, μεγαλη μου απωλεια ηταν και η λαγανα για την οποια τρελαινομαι! Αλλα δυστυχως.εχω ανακαλυψει προσφατα δυσανεξια στη γλουτενη και δεν μπορω να ξαναφαω σιταρι, και το κακο ειναι οτι απο την αρχη της εγκυμοσυνης μου χει καρφωθει να φαω αφρατο τετραγωνο ψωμακι του τοστ! Κλαψ! 

Ειχες συμπτωματα κ ανακαλυψες τη δυσανεξια στη γλουτενη ; Επειδη κ εγω με κατι εξετασεις που εκανα το ανακαλυψα τυχαια κ η αιματολογος μου ειπε μεχρι 14η εβδομαδα κυησης να μη τρωω καθολου γλουτενη . Βεβαια χθες εφαγα λαγανα κ προχθες παστιτσιο δεν αντεξα . Ειμαι 12 εβδ κ 2 ημερων . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Μύδια και στρείδια θέλουν προσοχή γιατί μπορεί να είναι μολυσμένα καθώς και κολλάνε αφροδισιακα νοσήματα και είναι επίφοβα σε δηλητηρίασεις...Και εμενα ο γιατρός μου είπε γνα μην τρώω τόνο και ένα άλλο ψάρι αλλά δεν έδωσα σημασία γιατί δεν τρώω καν ψάρια!!!! 

Γενικά πολύ καλά μαγειρεμένα όλα λαχανικά και κρέας!!!Δυστυχώς δεν έχω αντισώματα στο τόξοπλάσμα και θέλει προσοχή!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Jovanna85 said:

Ειχες συμπτωματα κ ανακαλυψες τη δυσανεξια στη γλουτενη ; Επειδη κ εγω με κατι εξετασεις που εκανα το ανακαλυψα τυχαια κ η αιματολογος μου ειπε μεχρι 14η εβδομαδα κυησης να μη τρωω καθολου γλουτενη . Βεβαια χθες εφαγα λαγανα κ προχθες παστιτσιο δεν αντεξα . Ειμαι 12 εβδ κ 2 ημερων . 

Δεν ειχα κανενα ουσιαστικο συμπτωμα. Ο αδερφος μου σε συνεχομενες εξετασεις ειχε ολο και χαμηλοτερη φεριτινη (αποθηκες σιδηρου) και αρχισαν να ψαχνουν απο που χανει αιμα! Επαιρνε σιδηρο ανεβαινε, το σταματα και επεφτε στα πατωματα κατευθειαν η τιμη! Μεχρι που τυχαια του ειπαν να κανει εξετασεις για δυσανεξια στη γλουτενη και κει βρεθηκαν αυξημενα αντισωματα. Μετα με γαστροσκοπηση επιβεβαιωνεται. Και επειδη ειναι κληρονομικο, μου πε να κανω κι εγω. Η κοιλιοκακη εχει διαφορα σταδια, αλλοι ειναι στο φουλ αλλεργικο που ειναι πολυ επικινδυνο, και αλλοι οπως εμεις. Που στην ουσια συμπτωματα δεν εχεις, περα ισως απο φουσκωματα, ρεψιματα, καμια διαρροια κτλ, αλλα στην ουσια δημιουργειται μια φλεγμονη στο εντερο λογω της καταναλωσης γλουτενης, η οποια φλεγμονη εμποδιζει παααααρα πολυ στην απορροφηση των θρεπτικων συστατικων που χρειαζομαστε, μεταξυ αλλων και του σιδηρου. Αν την κοψεις, μετα απο κανα 6μηνο η φλεγμονη υποχωρει πληρως και ολα καλα. 

Εγω οταν εκανα τα αντισωματα, εκανα και γαστροσκοπηση στην οποια δεν ειδαν κατι. Ισως ακομα να μην ειχε εκδηλωθει η φλεγμονη οποτε ψιλοεπαναπαυτηκα και συνεχισα να τρωω γλουτενη, οχι φανατικα, αλλα την πιτσα την χλαπακιαζα! Μεχρι που σε συνεχομενες εξετασεις ειδα την φεριτινη ολο και να κατεβαινει οποτε αποφασισα μονη μου να τη κοψω τελειως και οντως μετα απο μερικους μηνες την ειδα να ανεβαινει χωρις συμπληρωματα. 

Γενικα οπως και να χει, η γλουτενη πλεον ειναι γενικα βλαβερη, εχει μεταλλαχθει αρκετα και δεν ειναι καθολου χρησιμη στον οργανισμο μας, οποτε και προβλημα να μην εχουμε καλο κανει να την αποφευγουμε! 

 

@Deppybach @Jovanna85 ειδους εξετασεις κανατε και σας ειπαν για τη γλουτενη; Αντισωματα ή κατι αλλο; γιατι οταν ειχα κανει εγω (πριν 4-5 χρονια) ηταν και αρκετα ακριβες, γυρω στα 200 ευρω θυμαμαι... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, depifish είπε:

Δεν ειχα κανενα ουσιαστικο συμπτωμα. Ο αδερφος μου σε συνεχομενες εξετασεις ειχε ολο και χαμηλοτερη φεριτινη (αποθηκες σιδηρου) και αρχισαν να ψαχνουν απο που χανει αιμα! Επαιρνε σιδηρο ανεβαινε, το σταματα και επεφτε στα πατωματα κατευθειαν η τιμη! Μεχρι που τυχαια του ειπαν να κανει εξετασεις για δυσανεξια στη γλουτενη και κει βρεθηκαν αυξημενα αντισωματα. Μετα με γαστροσκοπηση επιβεβαιωνεται. Και επειδη ειναι κληρονομικο, μου πε να κανω κι εγω. Η κοιλιοκακη εχει διαφορα σταδια, αλλοι ειναι στο φουλ αλλεργικο που ειναι πολυ επικινδυνο, και αλλοι οπως εμεις. Που στην ουσια συμπτωματα δεν εχεις, περα ισως απο φουσκωματα, ρεψιματα, καμια διαρροια κτλ, αλλα στην ουσια δημιουργειται μια φλεγμονη στο εντερο λογω της καταναλωσης γλουτενης, η οποια φλεγμονη εμποδιζει παααααρα πολυ στην απορροφηση των θρεπτικων συστατικων που χρειαζομαστε, μεταξυ αλλων και του σιδηρου. Αν την κοψεις, μετα απο κανα 6μηνο η φλεγμονη υποχωρει πληρως και ολα καλα. 

Εγω οταν εκανα τα αντισωματα, εκανα και γαστροσκοπηση στην οποια δεν ειδαν κατι. Ισως ακομα να μην ειχε εκδηλωθει η φλεγμονη οποτε ψιλοεπαναπαυτηκα και συνεχισα να τρωω γλουτενη, οχι φανατικα, αλλα την πιτσα την χλαπακιαζα! Μεχρι που σε συνεχομενες εξετασεις ειδα την φεριτινη ολο και να κατεβαινει οποτε αποφασισα μονη μου να τη κοψω τελειως και οντως μετα απο μερικους μηνες την ειδα να ανεβαινει χωρις συμπληρωματα. 

Γενικα οπως και να χει, η γλουτενη πλεον ειναι γενικα βλαβερη, εχει μεταλλαχθει αρκετα και δεν ειναι καθολου χρησιμη στον οργανισμο μας, οποτε και προβλημα να μην εχουμε καλο κανει να την αποφευγουμε! 

 

@Deppybach @Jovanna85 ειδους εξετασεις κανατε και σας ειπαν για τη γλουτενη; Αντισωματα ή κατι αλλο; γιατι οταν ειχα κανει εγω (πριν 4-5 χρονια) ηταν και αρκετα ακριβες, γυρω στα 200 ευρω θυμαμαι... 

Εμενε οι εξετασεις με τις βιταμινες ειναι παρα πολυ καλες ουτε κοιλιοκακη εχω γιατι εκανα να δουμε αν εχω το γονιδιο και βγηκα αρνητικη . Φερριτινη , σιδηρο , φυλλικο οξυ , βιταμινη d ειναι παρα πολυ καλα . Ομως την εχω κοψει σχεδον τη γλουτενη . Σημερα που θ μιλησω με την αιματολογο κ θα δει τις εξετασεις μ ελπιζω να με αφησει να τρωω γιατι ολα τα gluten-free δε μου αρεσουν καθολου . Εστω να τρωω ψωμακι ζεας για τοστ  γιατι δε παλευεται η κατασταση . Ειμαι πολυ αδυνατη κ πρεπει να ξεκινησω να τρωω λιγο φυσιολογικα γιατι ουτε γλουτενη ουτε ζαχαρη καταναλωνω ...

Just now, depifish είπε:

Δεν ειχα κανενα ουσιαστικο συμπτωμα. Ο αδερφος μου σε συνεχομενες εξετασεις ειχε ολο και χαμηλοτερη φεριτινη (αποθηκες σιδηρου) και αρχισαν να ψαχνουν απο που χανει αιμα! Επαιρνε σιδηρο ανεβαινε, το σταματα και επεφτε στα πατωματα κατευθειαν η τιμη! Μεχρι που τυχαια του ειπαν να κανει εξετασεις για δυσανεξια στη γλουτενη και κει βρεθηκαν αυξημενα αντισωματα. Μετα με γαστροσκοπηση επιβεβαιωνεται. Και επειδη ειναι κληρονομικο, μου πε να κανω κι εγω. Η κοιλιοκακη εχει διαφορα σταδια, αλλοι ειναι στο φουλ αλλεργικο που ειναι πολυ επικινδυνο, και αλλοι οπως εμεις. Που στην ουσια συμπτωματα δεν εχεις, περα ισως απο φουσκωματα, ρεψιματα, καμια διαρροια κτλ, αλλα στην ουσια δημιουργειται μια φλεγμονη στο εντερο λογω της καταναλωσης γλουτενης, η οποια φλεγμονη εμποδιζει παααααρα πολυ στην απορροφηση των θρεπτικων συστατικων που χρειαζομαστε, μεταξυ αλλων και του σιδηρου. Αν την κοψεις, μετα απο κανα 6μηνο η φλεγμονη υποχωρει πληρως και ολα καλα. 

Εγω οταν εκανα τα αντισωματα, εκανα και γαστροσκοπηση στην οποια δεν ειδαν κατι. Ισως ακομα να μην ειχε εκδηλωθει η φλεγμονη οποτε ψιλοεπαναπαυτηκα και συνεχισα να τρωω γλουτενη, οχι φανατικα, αλλα την πιτσα την χλαπακιαζα! Μεχρι που σε συνεχομενες εξετασεις ειδα την φεριτινη ολο και να κατεβαινει οποτε αποφασισα μονη μου να τη κοψω τελειως και οντως μετα απο μερικους μηνες την ειδα να ανεβαινει χωρις συμπληρωματα. 

Γενικα οπως και να χει, η γλουτενη πλεον ειναι γενικα βλαβερη, εχει μεταλλαχθει αρκετα και δεν ειναι καθολου χρησιμη στον οργανισμο μας, οποτε και προβλημα να μην εχουμε καλο κανει να την αποφευγουμε! 

 

@Deppybach @Jovanna85 ειδους εξετασεις κανατε και σας ειπαν για τη γλουτενη; Αντισωματα ή κατι αλλο; γιατι οταν ειχα κανει εγω (πριν 4-5 χρονια) ηταν και αρκετα ακριβες, γυρω στα 200 ευρω θυμαμαι... 

Ειχα κανει ολα τα αντισωματα για τη γλιαδινη και για 2 γονιδια που δειχνουν κοιλιοκακη το DQ2 και DQ8 . Βγηκα αρνητικη σε ολα εκτος απο μια τιμη στη γλιαδινη που επρεπε να ναι μεχρι 12 κ ειχα 12.8 . Παρολ´αυτα η αιματολογος μου ειπε να κοψω τη γλουτενη ειδικα στη κυηση τουλαχιστον μεχρι τη 14η εβδομαδα . 

Link to comment
Share on other sites

Just now, depifish είπε:

Δεν ειχα κανενα ουσιαστικο συμπτωμα. Ο αδερφος μου σε συνεχομενες εξετασεις ειχε ολο και χαμηλοτερη φεριτινη (αποθηκες σιδηρου) και αρχισαν να ψαχνουν απο που χανει αιμα! Επαιρνε σιδηρο ανεβαινε, το σταματα και επεφτε στα πατωματα κατευθειαν η τιμη! Μεχρι που τυχαια του ειπαν να κανει εξετασεις για δυσανεξια στη γλουτενη και κει βρεθηκαν αυξημενα αντισωματα. Μετα με γαστροσκοπηση επιβεβαιωνεται. Και επειδη ειναι κληρονομικο, μου πε να κανω κι εγω. Η κοιλιοκακη εχει διαφορα σταδια, αλλοι ειναι στο φουλ αλλεργικο που ειναι πολυ επικινδυνο, και αλλοι οπως εμεις. Που στην ουσια συμπτωματα δεν εχεις, περα ισως απο φουσκωματα, ρεψιματα, καμια διαρροια κτλ, αλλα στην ουσια δημιουργειται μια φλεγμονη στο εντερο λογω της καταναλωσης γλουτενης, η οποια φλεγμονη εμποδιζει παααααρα πολυ στην απορροφηση των θρεπτικων συστατικων που χρειαζομαστε, μεταξυ αλλων και του σιδηρου. Αν την κοψεις, μετα απο κανα 6μηνο η φλεγμονη υποχωρει πληρως και ολα καλα. 

Εγω οταν εκανα τα αντισωματα, εκανα και γαστροσκοπηση στην οποια δεν ειδαν κατι. Ισως ακομα να μην ειχε εκδηλωθει η φλεγμονη οποτε ψιλοεπαναπαυτηκα και συνεχισα να τρωω γλουτενη, οχι φανατικα, αλλα την πιτσα την χλαπακιαζα! Μεχρι που σε συνεχομενες εξετασεις ειδα την φεριτινη ολο και να κατεβαινει οποτε αποφασισα μονη μου να τη κοψω τελειως και οντως μετα απο μερικους μηνες την ειδα να ανεβαινει χωρις συμπληρωματα. 

Γενικα οπως και να χει, η γλουτενη πλεον ειναι γενικα βλαβερη, εχει μεταλλαχθει αρκετα και δεν ειναι καθολου χρησιμη στον οργανισμο μας, οποτε και προβλημα να μην εχουμε καλο κανει να την αποφευγουμε! 

 

@Deppybach @Jovanna85 ειδους εξετασεις κανατε και σας ειπαν για τη γλουτενη; Αντισωματα ή κατι αλλο; γιατι οταν ειχα κανει εγω (πριν 4-5 χρονια) ηταν και αρκετα ακριβες, γυρω στα 200 ευρω θυμαμαι... 

@depifish  είναι όντως πανάκριβες.. έψαξα πάρα πολύ κ από 275€ , σε 190€, σε 170, σε 167€ , σε 150€ σε διάφορα μικροβιολογικά εργαστήρια που έπαιρνα τηλέφωνο κ ρωτούσα.... κατάφερα κ τις έκανα τελικά με 100€ χωρίς απόδειξη σε ένα συνοικιακό μικροβιολογικό εργαστήριο που συνεργάζεται με άλλο πιο μεγάλο. Πήγα σε αιματολογο κ εκείνος μου έγραψε σε χαρτί ποια συγκεκριμένα ΑΝΤΙΣΏΜΑΤΑ να εξετάσω. Έτσι βρέθηκα με θετικά αντισώματα έναντι γλιαδινης. Οπότε μου πρότεινε να την κόψω κ αργότερα σε δεύτερο χρόνο ισως να πρέπει να κάνω με γαστροσκόπηση , βιοψία λεπτού εντέρου. Μετά τον τοκετό φυσικά!! Προς το παρόν ψάχνω σούπερ μάρκετ με ποικιλία σε προϊόντα χωρίς γλουτένη. Εσείς ξέρετε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Deppybach είπε:

@depifish  είναι όντως πανάκριβες.. έψαξα πάρα πολύ κ από 275€ , σε 190€, σε 170, σε 167€ , σε 150€ σε διάφορα μικροβιολογικά εργαστήρια που έπαιρνα τηλέφωνο κ ρωτούσα.... κατάφερα κ τις έκανα τελικά με 100€ χωρίς απόδειξη σε ένα συνοικιακό μικροβιολογικό εργαστήριο που συνεργάζεται με άλλο πιο μεγάλο. Πήγα σε αιματολογο κ εκείνος μου έγραψε σε χαρτί ποια συγκεκριμένα ΑΝΤΙΣΏΜΑΤΑ να εξετάσω. Έτσι βρέθηκα με θετικά αντισώματα έναντι γλιαδινης. Οπότε μου πρότεινε να την κόψω κ αργότερα σε δεύτερο χρόνο ισως να πρέπει να κάνω με γαστροσκόπηση , βιοψία λεπτού εντέρου. Μετά τον τοκετό φυσικά!! Προς το παρόν ψάχνω σούπερ μάρκετ με ποικιλία σε προϊόντα χωρίς γλουτένη. Εσείς ξέρετε;

ξέρω ότι ο Θανόπουλος στην Κηφισιά έχει σχεδόν από όλα τα προϊόντα χωρίς γλουτένη και φαντάζομαι θα έχει και eshop..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Deppybach said:

@depifish  είναι όντως πανάκριβες.. έψαξα πάρα πολύ κ από 275€ , σε 190€, σε 170, σε 167€ , σε 150€ σε διάφορα μικροβιολογικά εργαστήρια που έπαιρνα τηλέφωνο κ ρωτούσα.... κατάφερα κ τις έκανα τελικά με 100€ χωρίς απόδειξη σε ένα συνοικιακό μικροβιολογικό εργαστήριο που συνεργάζεται με άλλο πιο μεγάλο. Πήγα σε αιματολογο κ εκείνος μου έγραψε σε χαρτί ποια συγκεκριμένα ΑΝΤΙΣΏΜΑΤΑ να εξετάσω. Έτσι βρέθηκα με θετικά αντισώματα έναντι γλιαδινης. Οπότε μου πρότεινε να την κόψω κ αργότερα σε δεύτερο χρόνο ισως να πρέπει να κάνω με γαστροσκόπηση , βιοψία λεπτού εντέρου. Μετά τον τοκετό φυσικά!! Προς το παρόν ψάχνω σούπερ μάρκετ με ποικιλία σε προϊόντα χωρίς γλουτένη. Εσείς ξέρετε;

Εγω βρισκομαι Χανια και δεν εχω πολλες επιλογες. Γενικα απο Σκλαβενιτη παιρνω μακαρονια μελισσα (συχνα τα βγαζει και σε καλη προσφορα π.χ. -1 ευρω και φορτωνω καμποσα οταν τα πετυχαινω) καθως και κατι αλλα με καλαμποκι και κινοα, και καποια αλλα με αλευρι φακης και ρεβυθι, αλλα ειναι πανακριβα. Γενικα τα gluten free προιοντα εχουν πολλες φορες πολυ υψηλες τιμες... Μετα βρισκω παλι στο Σκλαβενιτη αλευρι για πιτσα απο μυλους αγ. Γεωργιου και κανονικο αλευρι (εχει και για μαφινς,μπισκοτα κτλ καθως και φαρινα) το οποιο κανει αρκετα καλη πιτσα για κανονικο παχος ζυμαρι, γιατι αν τη κανεις πολυ λεπτη βγαινει λιγο σαν κρακερ! Επισης βρισκω και κατι τυπου captain iglo fishsticks της schars. Και απο ψωμι παιρνω ενα της schars παλι, πολυσπορο σε μικρες φετουλες. Εχει και 1-2 αλλες μαρκες αλλα πανω κατω ειναι τα ιδια. Και απο φρυγανιες παιρνω της παπαδοπουλου που ειναι ομως μικροσκοπικες... Γενικα ολα τα gluten free βγαινουν μικροσκοπικα (και πανακριβα) γιατι λογω απουσιας γλουτενης δεν ειναι αφρατα και σπανε ευκολα. Α και επισης στον Σκλαβενιτη βρισκω κατι τορτιγιες μαρκας el paso (καπως ετσι). Και κατι κριτσινακια παιρνω απο κει με σπανακι και τυρι. 

Αραια και που παραγγελνω απο καταστημα στην Αθηνα διαφορα αλλα οπως κανα μπισκοτο γιατι στα super market κυκλοφορουν μονκ αυτα της παπαδοπουλου που ειναι σαν χωματινα, αλλα πολλες φορες εχω παρει προιοντα σκετη αποτυχια... Ειχα παρει π.χ. κατι τσουρεκακια τα οποια επειδη ακριβως δεν εχουν γλουτενη δεν ηταν καθολου αφρατα και ηταν σαν μπαγιατικα. Γενικα πολλα προιοντα ειναι σαν μπαγιατικα, ακομα και κεικ να φτιαξεις, τη πρωτη μερα θα ειναι οκ, αλλα την επομενη θα ψιλοθρουλαει και θα ειναι λες και το φτιαξες 5 μερες πριν... Γιατι δυστυχως την αφραταδα την προκαλει η γλουτενη! 

Αυτο που δεν εχω βρει πουθενα ειναι φυλλο για πιτα (εχω επιχειρησει πανω απο 5 διαφορετικες συνταγες για να φτιαξω σπανακοπιτα αλλα χωρις πολυ καλο αποτελεσμα, και το μονο που εχω βρει ειναι της schars ενα πανακριβο φυλλο σφολιατας αθλιο!) και παξιμαδια! Αν εχει βρει καποια καπου ας μου πει μηπως μπορω να παρω online! 

2 hours ago, agg83 said:

ξέρω ότι ο Θανόπουλος στην Κηφισιά έχει σχεδόν από όλα τα προϊόντα χωρίς γλουτένη και φαντάζομαι θα έχει και eshop..

Αααα Θανοπουλο δεν εχουμε αλλα θα τσεκαρω το eshop που λες! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, agg83 είπε:

Κορίτσια αιματολογικές προγενετικο για κυστική ίνωση κάνατε; ποιό πακετο σας είπαν;

Εμένα λογικά αύριο θα μου δώσει 7βδομαδων,περιμένω να ακούσουμε κ καρδούλα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, agg83 είπε:

Κορίτσια αιματολογικές προγενετικο για κυστική ίνωση κάνατε; ποιό πακετο σας είπαν;

Καλησπέρα. Εγώ είχα κάνει παλιότερα έλεγχο για κυστική ίνωση (γιατί έχω κάνει κ εξωσωματική αποτυχημένη στο παρελθόν) και ο γιατρός τότε μου είχε πει κ κάναμε το 99% των μεταλλάξεων. Έπρεπε να κάνει ο ένας από τους δύο, έκανε ο σύζυγός αλλά επειδή βρέθηκε κάτι μικρό σε μια μετάλλαξη. Μετά έκανα υποχρεωτικά κι εγώ την ίδια εξέταση. Ευτυχώς όλα καλά τελικά! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...