Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

3 ώρες πρίν, depifish είπε:

Εγω βρισκομαι Χανια και δεν εχω πολλες επιλογες. Γενικα απο Σκλαβενιτη παιρνω μακαρονια μελισσα (συχνα τα βγαζει και σε καλη προσφορα π.χ. -1 ευρω και φορτωνω καμποσα οταν τα πετυχαινω) καθως και κατι αλλα με καλαμποκι και κινοα, και καποια αλλα με αλευρι φακης και ρεβυθι, αλλα ειναι πανακριβα. Γενικα τα gluten free προιοντα εχουν πολλες φορες πολυ υψηλες τιμες... Μετα βρισκω παλι στο Σκλαβενιτη αλευρι για πιτσα απο μυλους αγ. Γεωργιου και κανονικο αλευρι (εχει και για μαφινς,μπισκοτα κτλ καθως και φαρινα) το οποιο κανει αρκετα καλη πιτσα για κανονικο παχος ζυμαρι, γιατι αν τη κανεις πολυ λεπτη βγαινει λιγο σαν κρακερ! Επισης βρισκω και κατι τυπου captain iglo fishsticks της schars. Και απο ψωμι παιρνω ενα της schars παλι, πολυσπορο σε μικρες φετουλες. Εχει και 1-2 αλλες μαρκες αλλα πανω κατω ειναι τα ιδια. Και απο φρυγανιες παιρνω της παπαδοπουλου που ειναι ομως μικροσκοπικες... Γενικα ολα τα gluten free βγαινουν μικροσκοπικα (και πανακριβα) γιατι λογω απουσιας γλουτενης δεν ειναι αφρατα και σπανε ευκολα. Α και επισης στον Σκλαβενιτη βρισκω κατι τορτιγιες μαρκας el paso (καπως ετσι). Και κατι κριτσινακια παιρνω απο κει με σπανακι και τυρι. 

Αραια και που παραγγελνω απο καταστημα στην Αθηνα διαφορα αλλα οπως κανα μπισκοτο γιατι στα super market κυκλοφορουν μονκ αυτα της παπαδοπουλου που ειναι σαν χωματινα, αλλα πολλες φορες εχω παρει προιοντα σκετη αποτυχια... Ειχα παρει π.χ. κατι τσουρεκακια τα οποια επειδη ακριβως δεν εχουν γλουτενη δεν ηταν καθολου αφρατα και ηταν σαν μπαγιατικα. Γενικα πολλα προιοντα ειναι σαν μπαγιατικα, ακομα και κεικ να φτιαξεις, τη πρωτη μερα θα ειναι οκ, αλλα την επομενη θα ψιλοθρουλαει και θα ειναι λες και το φτιαξες 5 μερες πριν... Γιατι δυστυχως την αφραταδα την προκαλει η γλουτενη! 

Αυτο που δεν εχω βρει πουθενα ειναι φυλλο για πιτα (εχω επιχειρησει πανω απο 5 διαφορετικες συνταγες για να φτιαξω σπανακοπιτα αλλα χωρις πολυ καλο αποτελεσμα, και το μονο που εχω βρει ειναι της schars ενα πανακριβο φυλλο σφολιατας αθλιο!) και παξιμαδια! Αν εχει βρει καποια καπου ας μου πει μηπως μπορω να παρω online! 

Αααα Θανοπουλο δεν εχουμε αλλα θα τσεκαρω το eshop που λες! 

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια!!! Θα ψάξω αύριο στον Βασιλόπουλο για προϊόντα... Κ να δεν βρω θα μπω να ψάξω κ στον Θανόπουλο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια πως είστε σήμερα?Η ψυχολογία σας γενικά πως είναι?Εγώ γενικά πολύ ανχωμενει ,εχθές πήγα οδοντίατρο και είχα τέτοιο ανχως ευτυχώς κράτησε λίγο κ μετά ηρέμησα.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, agg83 είπε:

Κορίτσια αιματολογικές προγενετικο για κυστική ίνωση κάνατε; ποιό πακετο σας είπαν;

Εγώ αν και είχα ξανά κάνει τον προηγούμενο χρόνο στο πρώτο μου χθες πήγα και ξανά έκανα βασικά είναι στις πρώτες εξετάσεις που γράφει ο γιατρό κάπου στο 60 % είναι νομίζω που καλύπτει η ασφάλεια και αυτό και έκανα για 99% θέλει να το πληρώσεις ...

@βιολετα3 εγώ νιώθω όλη μέρα πτώμα δεν αντέχω να είμαι ορθια ούτε να μαγειρεύω και το μωρό δεν με αφήνει καθόλου σε ησυχία !! Νομίζω θα τρελαθώ ... Κατά τ'αλλα περιμένω πως και πως να μπει ο Απρίλης να πάω ξανά στο γιατρό

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα.. Τις προγεννητικες τις έχω κάνει. Μου πήραν αίμα στο πρώτο υπερηχο. Για κυστικη ινωση δεν έχω κανει γιατί έκανε ο σύζυγος στις αρχές της διαδικασίας και ήταν Οκ.. Δεν είναι υποχρεωτικό να κάνουν και οι δύο. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, FAITH** είπε:

Καλημέρα και από μένα.. Τις προγεννητικες τις έχω κάνει. Μου πήραν αίμα στο πρώτο υπερηχο. Για κυστικη ινωση δεν έχω κανει γιατί έκανε ο σύζυγος στις αρχές της διαδικασίας και ήταν Οκ.. Δεν είναι υποχρεωτικό να κάνουν και οι δύο. 

Καλημέρα πως είσαι με το αίμα?Κυστική ίνωση τι είναι δεν θυμάμαι να έχω κάνει τέτοια εξέταση στα άλλα παιδιά μου .Εγώ έχω σήμερα γιατρό 7η εβδομάδα σήμερα και ευελπιστώ να ακούσουμε καρδούλα μπας και ηρεμησω λίγο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Brigitt είπε:

Εγώ αν και είχα ξανά κάνει τον προηγούμενο χρόνο στο πρώτο μου χθες πήγα και ξανά έκανα βασικά είναι στις πρώτες εξετάσεις που γράφει ο γιατρό κάπου στο 60 % είναι νομίζω που καλύπτει η ασφάλεια και αυτό και έκανα για 99% θέλει να το πληρώσεις ...

@βιολετα3 εγώ νιώθω όλη μέρα πτώμα δεν αντέχω να είμαι ορθια ούτε να μαγειρεύω και το μωρό δεν με αφήνει καθόλου σε ησυχία !! Νομίζω θα τρελαθώ ... Κατά τ'αλλα περιμένω πως και πως να μπει ο Απρίλης να πάω ξανά στο γιατρό

Ναι κι εγώ έκανα αυτό που πιάνει το 60% αλλά αναρωτιέμαι αν χρειάζεται να κάνω και για το 99%. 

Just now, FAITH** είπε:

Καλημέρα και από μένα.. Τις προγεννητικες τις έχω κάνει. Μου πήραν αίμα στο πρώτο υπερηχο. Για κυστικη ινωση δεν έχω κανει γιατί έκανε ο σύζυγος στις αρχές της διαδικασίας και ήταν Οκ.. Δεν είναι υποχρεωτικό να κάνουν και οι δύο. 

Κι εγώ μαζί με το πρώτο υπέρηχο το έκανα. 

Just now, βιολετα3 είπε:

Καλημέρα πως είσαι με το αίμα?Κυστική ίνωση τι είναι δεν θυμάμαι να έχω κάνει τέτοια εξέταση στα άλλα παιδιά μου .Εγώ έχω σήμερα γιατρό 7η εβδομάδα σήμερα και ευελπιστώ να ακούσουμε καρδούλα μπας και ηρεμησω λίγο

Όλα θα πάνε καλά!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@agg83 Αρχικά κάνουν και οι δύο σύζυγοι την απλή εξέταση για κυστική ίνωση που γράφεται σε παραπεμπτικό και είναι παμφθηνη. Αν βρεθεί ο ένας από τους δύο φορέας της κυστικής ινωσης (χωρίς να νοσεί) τότε παραπέμπεται ο άλλος σύζυγος να κάνει την εξέταση που καλύπτει το 99 % των μεταλλάξεων της κυστικής ινωσης. Αυτή η εξέταση κοστίζει 300 ευρώ.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, AnnetaP είπε:

@agg83 Αρχικά κάνουν και οι δύο σύζυγοι την απλή εξέταση για κυστική ίνωση που γράφεται σε παραπεμπτικό και είναι παμφθηνη. Αν βρεθεί ο ένας από τους δύο φορέας της κυστικής ινωσης (χωρίς να νοσεί) τότε παραπέμπεται ο άλλος σύζυγος να κάνει την εξέταση που καλύπτει το 99 % των μεταλλάξεων της κυστικής ινωσης. Αυτή η εξέταση κοστίζει 300 ευρώ.

ευχαριστώ αυτό κατάλαβα μου είπε κι ο γιατρός μου. άρα δεν είναι απαραίτητο να κάνουμε την ακριβή εξ αρχής έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Just now, agg83 είπε:

ευχαριστώ αυτό κατάλαβα μου είπε κι ο γιατρός μου. άρα δεν είναι απαραίτητο να κάνουμε την ακριβή εξ αρχής έτσι;

Εμένα ο γιατρός μου είπε πως είναι στην επιλογή μου ποιο θέλω να κάνω δεν με ανάγκασε να κάνω κάποιο συγκεκριμένο ..

Πάντως δεν έβαλαν τον σύζυγό μου να κάνει αυτή την εξέταση ο ίδιος ούτε στην πρώτη ούτε στην δεύτερη εγκυμοσύνη (δύο διαφορετικοί γιατροί)

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, βιολετα3 είπε:

Καλημέρα πως είσαι με το αίμα?Κυστική ίνωση τι είναι δεν θυμάμαι να έχω κάνει τέτοια εξέταση στα άλλα παιδιά μου .Εγώ έχω σήμερα γιατρό 7η εβδομάδα σήμερα και ευελπιστώ να ακούσουμε καρδούλα μπας και ηρεμησω λίγο

Κορίτσι Μ πηγές στο γιατρό?πες τα νέα σου μόλις έχεις....

Εγώ κορίτσια δεν έχω συμπτώματα για να ξέρω ότι όλα είναι καλά....μόνο εγώ είμαι έτσι?πφφφ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Dimitra93 είπε:

Κορίτσι Μ πηγές στο γιατρό?πες τα νέα σου μόλις έχεις....

Εγώ κορίτσια δεν έχω συμπτώματα για να ξέρω ότι όλα είναι καλά....μόνο εγώ είμαι έτσι?πφφφ

Στις 6 έχω ραντεβού.Ουτε και εγώ είχα έχω εδώ και 4-5 μέρες που άρχισα να νιώθω λίγο πιο κουρασμένη και το στομάχι μου το νιώθω συνέχεια να γουργουριζει και να πονάει σαν να μην έχω φάει τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Dimitra93 είπε:

Κορίτσι Μ πηγές στο γιατρό?πες τα νέα σου μόλις έχεις....

Εγώ κορίτσια δεν έχω συμπτώματα για να ξέρω ότι όλα είναι καλά....μόνο εγώ είμαι έτσι?πφφφ

Ουτε εγώ έχω κάτι τρομερό.. Πρησμένο στήθος, χαλασμενο στομάχι που νομίζω οφείλεται στο ουτροτζεσταν και βασικά ξυπνάω μες τη νυχτα κ μετά δεν μπορώ να κοιμηθώ.. Δεν ξέρω αν αυτά είναι τώρα σημάδια ότι προχωράω.. Πολύ άγχος ρε κορίτσια.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, agg83 είπε:

ευχαριστώ αυτό κατάλαβα μου είπε κι ο γιατρός μου. άρα δεν είναι απαραίτητο να κάνουμε την ακριβή εξ αρχής έτσι;

Όχι, δεν είναι απαραίτητη εξ αρχής η ακριβή εξέταση.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Επειδή λετε για κυστική ίνωση, εγώ δεν ξέρω αν την έχω κάνει.. θα ρωτήσω τον γιατρό μου. Όσο για συμπτώματα δεν έχω κ τπτ το ιδιαίτερο!! Η πείνα καλά κρατεί!!! Ιδιαίτερα σήμερα που ξεκίνησα αυστηρό πρόγραμμα χωρίς γλουτένη!! Το απόγευμα θα πάμε σούπερ κ θα σηκώσω όλα τα προϊόντα χωρίς γλουτένη!!! Χαχαχχαχα!!! Αλλιώς δεν παλεύεται!!! Κάθε φορά που είναι να πάμε για υπέρηχο αγχώνομαι κ ανησυχώ σε έναν ήπιο βαθμό.. σήμερα έχω στον γυναικολόγο μου, την άλλη Τετάρτη θα πάω στην κλινική εξωσωματικής. Θα πηγαίνω εναλλάξ κ στους δύο. Όταν κλείσω το 1ο τρίμηνο θα με παρακολουθεί μόνο ο γυναικολόγος μου. Σήμερα είμαι 9+4(αν κ νόμιζα είμαι 9+6)! Βασικα οι σωστές μετρήσεις γίνονται στην αυχενική διαφάνεια, οπότε κ θα μάθω πόσο είμαι ακριβώς!!! Αχ κορίτσια όλα καλά να μας πάνε!!! Να γράφετε τα νεότερα σας για να χαιρόμαστε όλες μαζί!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Deppybach είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Επειδή λετε για κυστική ίνωση, εγώ δεν ξέρω αν την έχω κάνει.. θα ρωτήσω τον γιατρό μου. Όσο για συμπτώματα δεν έχω κ τπτ το ιδιαίτερο!! Η πείνα καλά κρατεί!!! Ιδιαίτερα σήμερα που ξεκίνησα αυστηρό πρόγραμμα χωρίς γλουτένη!! Το απόγευμα θα πάμε σούπερ κ θα σηκώσω όλα τα προϊόντα χωρίς γλουτένη!!! Χαχαχχαχα!!! Αλλιώς δεν παλεύεται!!! Κάθε φορά που είναι να πάμε για υπέρηχο αγχώνομαι κ ανησυχώ σε έναν ήπιο βαθμό.. σήμερα έχω στον γυναικολόγο μου, την άλλη Τετάρτη θα πάω στην κλινική εξωσωματικής. Θα πηγαίνω εναλλάξ κ στους δύο. Όταν κλείσω το 1ο τρίμηνο θα με παρακολουθεί μόνο ο γυναικολόγος μου. Σήμερα είμαι 9+4(αν κ νόμιζα είμαι 9+6)! Βασικα οι σωστές μετρήσεις γίνονται στην αυχενική διαφάνεια, οπότε κ θα μάθω πόσο είμαι ακριβώς!!! Αχ κορίτσια όλα καλά να μας πάνε!!! Να γράφετε τα νεότερα σας για να χαιρόμαστε όλες μαζί!!!

Και εγώ σήμερα έχω στης 6 και δεν περνάει η ώρα να πάω μπας κ ακούσω κ εγώ καρδουλα σήμερα κ ηρεμήσω λίγο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...