Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Eflenew είπε:

      @Blue Velvet συμφωνώ με το Σπορακι. Ειναι 1 στα 3,5 ή 1 στα 4 στη δικη σου ηλικια. Θα υο πετυχεις το καλο εμβρυακι ισως ειναι αυτο που ειναι καταψυξη.

       Σε ξενο επιστημονικό άρθρο του 2023 αναφερει: 

      Το ποσοστό ευπλοειδίας (σωστα χρωμοσωμικα) εμβρύων μειώνεται όσο αυξάνεται η ηλικία του ασθενούς, είναι 73% για έμβρυα καλής ποιότητας σε ασθενείς κάτω των 35 ετών, 54% σε ασθενείς μεταξύ 35-36, 37% σε ασθενείς μεταξύ 37-38, 31% σε ασθενείς μεταξύ 39-40, 23% σε ασθενείς μεταξύ 41-42, 5% σε ασθενείς μεταξύ 43-44 και 0 % σε ασθενείς μεταξύ 45-46 ετών. 
       
       

      Καλής ποιότητας θεωρούνται τα έμβρυα ΑΑ μόνο ; 

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

4 hours ago, itsathina said:

Κορίτσι μου, εγώ δίνω το Humana Ha που ανήκει στα γάλατα μερικής υδρόλυσης (ΗΑ).
Τα ΗΑ είναι για πρόληψη της αλλεργίας σε βρέφη υψηλού κινδύνου.
Το Frisolac AC ανήκει στα υποαλλεργικά γάλατα εκτεταμένης υδρόλυσης (δες για: υψηλού βαθμού υδρολυμένη καζεΐνη και λακτόζη).
Όσο πιο εκτεταμένη είναι η υδρόλυση, τόσο λιγότερο αλλεργιογόνο είναι το γάλα.
Ουσιαστικά δηλαδή έχει σπάσει το αλλεργιογόνο τόσο πολύ, που δεν γίνεται αντιληπτό από το πεπτικό του βρέφους,
αλλά δεν υπάρχουν χειροπιαστές αποδείξεις που να επιβεβαιώνουν απόλυτα την υποαλλεργική ιδιότητα του γάλακτος.
Το Novalac Allernova AR ανήκει στα αντιαναγωγικά γάλατα (Anti-Reflux), το οποίο είναι και για την παλινδρόμηση,
θα δεις επίσης ότι εμπεριέχει υδρολυμένη πρωτεΐνη αγελαδινού (καζεΐνη), αλλά δεν περιέχει λακτόζη.
Αν δεν σου κάνει κόπο και επειδή πιστεύω ότι θα βοηθήσει πολύ, μπορείς να μου πεις αναλυτικά τη διαδικασία συνταγογράφησης; 
Γιατί δεν υπάρχουν αρκετές πληροφορίες ον-λάιν.

Βιολέτα μου, όχι! Απαγορεύεται πλέον! Υπάρχει κίνδυνος για αιφνίδιο βρεφικό θάνατο!
Το ίδιο και οι σφήνες και οι φωλιές! Φοβάμαι από όσα έχω διαβάσει.. δε το ρισκάρω!

Πως μπορει να συνδιαστει μια φωλια ή ενα μαξιλαρι παλινδρομησης με το συνδρομο; οτι μπορει π.χ. να γκρουφτει αν κολλησει στο ακρο της φωλιας; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 46 λεπτά , depifish είπε:

Πως μπορει να συνδιαστει μια φωλια ή ενα μαξιλαρι παλινδρομησης με το συνδρομο; οτι μπορει π.χ. να γκρουφτει αν κολλησει στο ακρο της φωλιας; 

Τι θα πει «γκρουφτεί»; Σχωράτε με, δε ξέρω!
Ναι, πέραν από το ότι μπορεί να «σκάσει» αν γυρίσει, μπορεί επειδή είναι στα μαλακά, να πάρει τέτοια θέση όπου να μη μπορεί να αναπνεύσει άνετα και να σταματήσει.
Γι αυτό τα στρώματα τους είναι σκληρά, για να είναι ταύλα, όλα τα όργανα σε ευθεία θέση. Να μη μαζεύουν και πλακωθούν.
Αν δείτε για τις φωλιές, λέει παντού «ΠΑΝΤΑ υπό επίβλεψη» και όχι για βραδινό ύπνο! Δεν είναι μόνο θέμα ασφυξίας. 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, itsathina said:

Τι θα πει «γκρουφτεί»; Σχωράτε με, δε ξέρω!
Ναι, πέραν από το ότι μπορεί να «σκάσει» αν γυρίσει, μπορεί επειδή είναι στα μαλακά, να πάρει τέτοια θέση όπου να μη μπορεί να αναπνεύσει άνετα και να σταματήσει.
Γι αυτό τα στρώματα τους είναι σκληρά, για να είναι ταύλα, όλα τα όργανα σε ευθεία θέση. Να μη μαζεύουν και πλακωθούν.
Αν δείτε για τις φωλιές, λέει παντού «ΠΑΝΤΑ υπό επίβλεψη» και όχι για βραδινό ύπνο! Δεν είναι μόνο θέμα ασφυξίας. 

Χαχαχαχα! Εχεις δικιο!! Γκρουφτει σημαινει ασφυξιω, πνιγομαι στα Κρητικα! Παντα ξεχναω οτι δεν ειναι ευρεως γνωστη η λεξη! Οταν γκρουβεται καποιος σημαινει κυριως οτι δεν μπορει να παρει ανασα, πνιγηκε με το σαλιο του κτλ. 

Αυτο με τα οργανα λιγο με μπερδεψε! Δηλαδη αν βαλεις το μωρο σε φωλιτσα πανω σε καναπε στο πλαι π.χ. μαζευονται καποια οργανα; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , depifish είπε:

Αυτο με τα οργανα λιγο με μπερδεψε! Δηλαδη αν βαλεις το μωρο σε φωλιτσα πανω σε καναπε στο πλαι π.χ. μαζευονται καποια οργανα; 

Μη σου πω ψέματα.. εγώ έχω διαβάσει κυρίως για ασφυξία για τις φωλιές, 
αλλά όταν έψαχνα, πέτυχα ένα βίντεο στο YouTube, που έλεγε μια κοπέλα πως το είχε στη φωλιά ανάσκελα στον καναπέ και το είδε απλά να μελανιάζει.
Θε μου, τρέμω! Μόνο που το λέω. Τελικά του έκανε πρώτες βοήθειες μέχρι να έρθει το ασθενοφόρο και το έσωσε.
Τέλος πάντων, έλεγαν από κάτω κάποιες αυτό, ότι τα όργανα ή ο λαιμός δεν ήταν ίσια και δεν έπαιρνε αρκετό οξυγόνο.
Έρευνες που έχω διαβάσει πάντως, λένε ότι η αιτία του SIDS είναι άγνωστη, αλλά πολλοί κλινικοί γιατροί και ερευνητές πιστεύουν ότι το SIDS
σχετίζεται με προβλήματα στην ικανότητα του μωρού να αφυπνίζεται από τον ύπνο (για αυτό λένε δε κάνει να είναι και πολύ ζεστά, γιατί πέφτουν σε βαθύ ύπνο),
να ανιχνεύει χαμηλά επίπεδα οξυγόνου ή συσσώρευση διοξειδίου του άνθρακα στο αίμα (όταν τα μωρά κοιμούνται μπρούμυτα, μπορεί να αναπνεύσουν εκπνεόμενο διοξείδιο του άνθρακα).

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, itsathina είπε:

Ναι, το AC σημαίνει Anti-Colic.

Κοίτα, συνήθως γύρω στον 5ο με 6ο μήνα, που ωριμάζει το πεπτικό, το 99% των μωρών ξεπερνάνε τις αλλεργίες.
Θα σε ξεκινήσει σιγά-σιγά εισαγωγές και θα το δεις και η ίδια.. δε θα έχει κανένα πρόβλημα!

Πολύ καλά κάνεις. Συμβουλή μου είναι να τον κοιμίζεις χωρίς μαξιλάρι, ξερό στο στρώμα.
Απαγορεύεται το μαξιλάρι ακόμα και το βρεφικό, πόσο μάλλον των ενηλίκων. 
Ρώτα και τον γιατρό σου. Είναι απόλυτα ασφαλές να κοιμάται χωρίς μαξιλάρι! 
Την παίρνω και εγώ μαζί μου στο κρεβάτι (έχω ημίσκληρο στρώμα -δε κάνει μαλακό-)
και την βάζω δίπλα μου, χωρίς μαξιλάρι στο αριστερό πλευρό της ή ανάσκελα,
γιατί δεξιά βρίσκεται το άνοιγμα στομάχου-οισοφάγου και ανεβαίνουν υγρά.
Αν παρόλα αυτά της ανέβει κάτι, την ακούω κατευθείαν και την σηκώνω όρθια.

Το είχα βάλει το μαξιλάρι γιατί γενικά το βράδυ μπουκωνει η μυτούλα του ,βασικά ξερενεται και επειδή κοιμάται μαζί μου και μπορώ και τον ελέγχω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 hours ago, itsathina said:

Μη σου πω ψέματα.. εγώ έχω διαβάσει κυρίως για ασφυξία για τις φωλιές, 
αλλά όταν έψαχνα, πέτυχα ένα βίντεο στο YouTube, που έλεγε μια κοπέλα πως το είχε στη φωλιά ανάσκελα στον καναπέ και το είδε απλά να μελανιάζει.
Θε μου, τρέμω! Μόνο που το λέω. Τελικά του έκανε πρώτες βοήθειες μέχρι να έρθει το ασθενοφόρο και το έσωσε.
Τέλος πάντων, έλεγαν από κάτω κάποιες αυτό, ότι τα όργανα ή ο λαιμός δεν ήταν ίσια και δεν έπαιρνε αρκετό οξυγόνο.
Έρευνες που έχω διαβάσει πάντως, λένε ότι η αιτία του SIDS είναι άγνωστη, αλλά πολλοί κλινικοί γιατροί και ερευνητές πιστεύουν ότι το SIDS
σχετίζεται με προβλήματα στην ικανότητα του μωρού να αφυπνίζεται από τον ύπνο (για αυτό λένε δε κάνει να είναι και πολύ ζεστά, γιατί πέφτουν σε βαθύ ύπνο),
να ανιχνεύει χαμηλά επίπεδα οξυγόνου ή συσσώρευση διοξειδίου του άνθρακα στο αίμα (όταν τα μωρά κοιμούνται μπρούμυτα, μπορεί να αναπνεύσουν εκπνεόμενο διοξείδιο του άνθρακα).

Πωπω... τρομακτικο... ακομα και σε ηλικιες 4ων και 6 μηνων που πλεον εχουν αναπτυξει την ικανοτητα να αναπνεουν σωστα; ή δεν την εχουν αναπτυξει; 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, depifish είπε:

Χαχαχαχα! Εχεις δικιο!! Γκρουφτει σημαινει ασφυξιω, πνιγομαι στα Κρητικα! Παντα ξεχναω οτι δεν ειναι ευρεως γνωστη η λεξη! Οταν γκρουβεται καποιος σημαινει κυριως οτι δεν μπορει να παρει ανασα, πνιγηκε με το σαλιο του κτλ. 

Αυτο με τα οργανα λιγο με μπερδεψε! Δηλαδη αν βαλεις το μωρο σε φωλιτσα πανω σε καναπε στο πλαι π.χ. μαζευονται καποια οργανα; 

Έτσι την πατάω και εγώ ...νομίζω πως όλοι με καταλαβαίνουν ....που να δεις που ήμουν στην Θεσσαλονίκη και τους έλεγα ότι έψαχνα τσικαλι....τρελό γέλιο...

Έχω και εγώ φωλιά...στον καναπέ βέβαια για να κάθεται εκεί την μέρα ...τώρα φοβήθηκα μπορώ να πω ..και μόνο σαν ιδέα σε τρομάζει...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ γενικά δεν τον αφήνω μόνο ποτέ πάντα κάποιος θα τον επιβλέπει ή αν είμαι μόνη μου τον έχω στο καρότσι και τον παίρνω μαζί μου και αυτό γιατί μια φορά πήγε να μου πνιγη χωρίς να τον ακούσω ευτυχώς ήμουν εκεί .

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Dimitra93 said:

Έτσι την πατάω και εγώ ...νομίζω πως όλοι με καταλαβαίνουν ....που να δεις που ήμουν στην Θεσσαλονίκη και τους έλεγα ότι έψαχνα τσικαλι....τρελό γέλιο...

Έχω και εγώ φωλιά...στον καναπέ βέβαια για να κάθεται εκεί την μέρα ...τώρα φοβήθηκα μπορώ να πω ..και μόνο σαν ιδέα σε τρομάζει...

Καταρχην δεν ηξερα οτι το τσικαλι ειναι κι αυτο μονο κρητικο! Χαχαχα! 

Κι εγω εχω φωλιτσα και τη βαζω και κοιμαται εκει κυριως τη μερα, αλλα και τα βραδυα και την εχω κολλητα διπλα μου. Πολλες φορες βαζω και το κεφαλι μου στην ακρη της φωλιτσας γιατι μου αρεσει να την χαζευω πριν κοιμηθω! Αλλα τωρα αγχωθηκα!! Καλα για να την αφησω μονη της ουτε λογος... 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εσας τα μικρακια σας αλοιθοριζουν ακομα σε καπια βλεματα; Νομιζα οτι μεχρι 3-4 μηνων θα ειχα αποκατασταθει... Επισης της κουναω κατι κουδουνιστρες χρωματιστες μπροστα της και τη βλεπω και γουρλωνει το ματι και κουναει χερακια ποδαρακια μετα μανιας και δεν ξερω σιγουρα αν ειναι ενθουσιασμος ή τρομαρα! Χαχαχαχαχ! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


9 ώρες πρίν, depifish είπε:

Πωπω... τρομακτικο... ακομα και σε ηλικιες 4ων και 6 μηνων που πλεον εχουν αναπτυξει την ικανοτητα να αναπνεουν σωστα; ή δεν την εχουν αναπτυξει; 

Έως τον χρόνο! Αυτό λέει παντού! 

6 ώρες πρίν, Dimitra93 είπε:

Έχω και εγώ φωλιά...στον καναπέ βέβαια για να κάθεται εκεί την μέρα ...τώρα φοβήθηκα μπορώ να πω ..και μόνο σαν ιδέα σε τρομάζει...

Το συζητάς; Εγώ που δεν έχω και φοβάμαι.. κορίτσια ισχύει για τα πάντα! 
Όχι μόνο φωλιές, για ριλάξ, καρότσια, τα πάντα! Μου κοιμάται στο ριλάξ και είμαι με το μάτι γαρίδα.
Το καρότσι της το διάλεξα με στρώμα για ύπνο και σκληρή πλάτη και πάλι, συνέχεια ελέγχω 
Το ριλάξ επίσης το διάλεξα να είναι κατάλληλο για ύπνο, αλλά είναι μόνο στη μία θέση, που είναι πολύ ξαπλωτή και δεν κάθεται ποτέ εκεί.
Οπότε αν την πάρει ο ύπνος σε άλλη θέση, επίσης συνέχεια ελέγχω!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, depifish είπε:

Κοριτσια εσας τα μικρακια σας αλοιθοριζουν ακομα σε καπια βλεματα; Νομιζα οτι μεχρι 3-4 μηνων θα ειχα αποκατασταθει... Επισης της κουναω κατι κουδουνιστρες χρωματιστες μπροστα της και τη βλεπω και γουρλωνει το ματι και κουναει χερακια ποδαρακια μετα μανιας και δεν ξερω σιγουρα αν ειναι ενθουσιασμος ή τρομαρα! Χαχαχαχαχ! 

Τα ίδια κάνει και ο μπέμπης μου γουρλωνει τόσο πολύ τα μάτια του με σημείο που φοβαμαι εγώ χαχαχαχχα και εννοείται χέρια πόδια πάνω κάτω νομίζω είναι ενθουσιασμος ,ο δικός μου πλεον δεν αλοιθοριζει ίσως δεν το έχω προσέχει?Έχει αρχίζει και μου κρατάει την μπλούζα όταν θηλαζουμε του βάζω κουδουνιστρα στο χεράκι και κάπως την κρατάει,πλέον έχει αρχίσει και καταλαβαίνει πότε είναι η ώρα του μπάνιο και εννοείται γίνεται χαμός δεν μπορώ πλέον να τον κρατήσω και μετά το κλαμα του αιώνα γιατί τον βγάζω .

πρίν από 7 λεπτά , itsathina είπε:

Έως τον χρόνο! Αυτό λέει παντού! 

Το συζητάς; Εγώ που δεν έχω και φοβάμαι.. κορίτσια ισχύει για τα πάντα! 
Όχι μόνο φωλιές, για ριλάξ, καρότσια, τα πάντα! Μου κοιμάται στο ριλάξ και είμαι με το μάτι γαρίδα.
Το καρότσι της το διάλεξα με στρώμα για ύπνο και σκληρή πλάτη και πάλι, συνέχεια ελέγχω 
Το ριλάξ επίσης το διάλεξα να είναι κατάλληλο για ύπνο, αλλά είναι μόνο στη μία θέση, που είναι πολύ ξαπλωτή και δεν κάθεται ποτέ εκεί.
Οπότε αν την πάρει ο ύπνος σε άλλη θέση, επίσης συνέχεια ελέγχω!

Σήμερα έχουμε εμβόλιο και θα ρωτήσω για όλα αυτά την παιδίατρο.Για την αναπνοή τους μέχρι τον 6ο μήνα μου είπε η μαία μου που την ρώτησα γιατί ο μπέμπης μου δυσκολεύεται όταν βουλώνει η μύτη του και μου είπε υπομονή μέχρι τον 6ο εκεί πλέον έχουν την ικανότητα να αναπνεύσουν και από το στομα

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, depifish είπε:

Κοριτσια εσας τα μικρακια σας αλοιθοριζουν ακομα σε καπια βλεματα; Νομιζα οτι μεχρι 3-4 μηνων θα ειχα αποκατασταθει... Επισης της κουναω κατι κουδουνιστρες χρωματιστες μπροστα της και τη βλεπω και γουρλωνει το ματι και κουναει χερακια ποδαρακια μετα μανιας και δεν ξερω σιγουρα αν ειναι ενθουσιασμος ή τρομαρα! Χαχαχαχαχ! 

Εμένα δεν αλληθωρίζει πια, αλλά γουρλώνει μάτια φουλ. 
Επίσης κουνάει πολύ χέρια πόδια και εμένα.. νομίζω είναι κάτι ενδιάμεσο!

πρίν από 15 λεπτά , βιολετα3 είπε:

.Για την αναπνοή τους μέχρι τον 6ο μήνα μου είπε η μαία μου

 Εννοείς το μπούκωμα εσύ Βιολέτα; Εγώ λέω ότι έως το χρόνο είναι επίφοβο το ΣΑΦΒ.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω την εχω σε φωλιτσα το βράδυ, δεν το ειχα φανταστεί αυτο..ομως κι εγω την εχω διπλα μου κολλητά .Και διάβασα αυτά πανω που σκεφτομουν να την βγάλω σιγα σιγα γιατι δεν ξέρω ποτε θα της έρθει κάποια στιγμή να γυρίσει στον ύπνο της.Μεχρι τωρα κοιμάται χωρίς να αλλαζει θεση καθόλου, την βλέπω γιατί πολλά βραδια ξενυχταω ως το πρωί για δουλειά στον υπολογιστή και το εχω τσεκαρει. Οπότε μια ωρα νωρίτερα!!

Link to comment
Share on other sites

On 24/1/2022 at 4:26 ΜΜ, Milena είπε:

Κι εγω ετσι ακριβως στο μαιευτήριο με ικτερο κλπ κι εγω νομιζα αλλα ντ αλλων ... και το γαλα αργησε σχεδόν 15 μερες να έρθει κανονικά. Και ποσα άλλα, τελοσπαντων.Χιλια μπράβο που εχεις φτάσει μεχρι εδω, ειχα διαβάσει οταν μπήκατε νοσοκομείο και ειχατε πολλές δυσκολιες, ευχομαι ποτε ξανα!!! Εγω αυτό που βλεπω ειναι οτι η καθε μαμα πραγματικά προσπαθεί για το καλύτερο και αυτό μετράει, και κάποιες φορές μεσα σε αυτό νιωθουμε χαμένες, τουλάχιστον εγω κάποιες φορές έτσι το βιώνω αλλα φροντιζω να το ξεπερναω γρήγορα.

Οπως τα λες, καλά να είναι τα μωράκια κι εμείς να τους δίνουμε οτι χρειάζονται και να τα χαιρόμαστε!!! Ειδικά εσείς  και η @depifishπου έχετε περάσει τόσα και τόσα είστε παράδειγμα!!! Ειναι τόσο ωραίο ομως να συζητας με άλλες μανουλες που καταλαβαίνουν!!! 

@depifish μηπως με το θηλαστρο δεν εχεις το σωστό μέγεθος χοάνης; Γιατί εμενα αυτη που ειχε το swing μου ηταν μικρή, μετά πριν παρω το νοσοκομεικο ειχα βαλει πολυ μεγαλη τελικά και η κοπελα στην medela με βοήθησε να βρω το σωστό και μέχρι να μου το στειλουν επειδή ειχα παρει ολα τα μεγέθη ακομα και στο swing με την σωστή ειδα αισθητή διαφορά.

Μπορώ να σου στείλω μήνυμα που θέλω βοήθεια για την άντληση? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...