Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

1 hour ago, Milena said:

Για την ζάχαρη εννοω κρεμες του κουτιού και τέτοια που έχουν γλυκια γεύση.Δεν θα ήθελα καθόλου να μάθει σε τέτοιες γεύσεις και αργότερα ούτε στα παιδικά γιαουρτακια κλπ. Νομίζω πως για τις στερεές θα ακολουθησω το δικό μου τρόπο, αν και λενε πως δεν συνδυάζεται το blw με κουτάλι και αλεσμένα. Ισως να λιωνω με το πηρουνι, να κανω καποιους πιο σφιχτους πουρεδες με μητρικό γάλα, και καποια πιο "φιλικα" λαχανικά κ φρούτα να τα δινω  σε στυλ blw. Πάντως το κρεας και το κοτόπουλο σίγουρα με το μπλέντερ χειρός στην αρχή. Έτσι οπως το εχω στο μυαλό μου θελω να δοκιμαζει διαφορετικες υφες κ γεύσεις και οχι ενα αλεσμένο γευμα χωρίς χρώμα κιόλας με ολες τις γεύσεις σε μια. Εσείς τι σκεφτεστε;

 

Εγω συμφωνω πολυ με το σκεπτικο σου, καπως ετσι το φανταζομαι κι εγω. Ουτε εγω θα ηθελα να μαθει σε αυτα τα ετοιμα, οσο ευκολια και να ειναι

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 38 λεπτά , depifish είπε:

Εγω συμφωνω πολυ με το σκεπτικο σου, καπως ετσι το φανταζομαι κι εγω. Ουτε εγω θα ηθελα να μαθει σε αυτα τα ετοιμα, οσο ευκολια και να ειναι

Ναι και για το ρυζαλευρο κλπ η δική μου σίγουρα απο αποψη θερμιδων η να βάλει βάρος δεν τα χρειάζεται καθόλου. Αν ειναι να δινω κάποια κρεμα σκέφτομαι να φτιαχνω κρεμα βρωμης η απο κεχρί με μητρικό. Και γιαούρτι πρόβειο που ειναι πολυ πιο "γλυκό" απο το κατσικίσιο. Και γενικά να προσπαθησω να τρώει οπως εμείς ωστε αργότερα πχ απλά να ξεχωριζω το φαγητό της απο τα δικό μας (για αλάτι/μπαχαρικα) .Ολα αυτά βέβαια ειναι δικα μου σεναρια, θα ακολουθησω τη μικρή και οπως πάει. Αχ φαση θα έχουν μωρε τα παιδακια μας τα γλυκα !!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Milena είπε:

Για την ζάχαρη εννοω κρεμες του κουτιού και τέτοια που έχουν γλυκια γεύση.Δεν θα ήθελα καθόλου να μάθει σε τέτοιες γεύσεις και αργότερα ούτε στα παιδικά γιαουρτακια κλπ.

Εγώ λέω για τα γάλατα που είπε η @Roulaa@! Δεν έχουν.. οι κρέμες έχουν (όχι όλες) και ζάχαρη και γλυκιά γεύση, εννοείται!
Καλά, αυτά είναι επιδόρπια γιαουρτιού, δεν είναι γιαούρτια! Ούτε κατά διάνοια κορίτσια!

1 ώρα πρίν, Milena είπε:

Έτσι οπως το εχω στο μυαλό μου θελω να δοκιμαζει διαφορετικες υφες κ γεύσεις και οχι ενα αλεσμένο γευμα χωρίς χρώμα κιόλας με ολες τις γεύσεις σε μια. Εσείς τι σκεφτεστε;

Με προβληματίζει που δε συνδυάζεται blw με πουρέδες. Πιστεύω στην αρχή για λίγο θα αλέθω, γιατί φοβάμαι και για να μάθει να καταπίνει. 
Πρώτα μαθαίνουν το κουτάλι (στο blw, δεν ισχύει αυτό), αλλά της δίνω την D3 με κουτάλι και όποτε βλέπει πλέον κουτάλι, ανοίγει στόμα. 
Μόλις μάθει να καταπίνει, θα προχωρήσω σε λιγότερο αλεσμένα, πχ λιωμένα με το πιρούνι όπως είπες, σταδιακά. 
Ωστόσο, δε θέλω να το καθυστερήσω πολύ με τα ολόκληρα γιατί πολλά μαθαίνουν όντως στη μία υφή και θέλουν αλεσμένα μέχρι τα 2-3 έτη!
Όσον αφορά τη μία γεύση, δε θα ήθελα να το μάθει έτσι επίσης, οπότε θα δω τι θα κάνω! Πολύ πιθανόν να της δίνω και μαζί και ξεχωριστά!
Για παράδειγμα, κρέας αλεσμένο και λαχανικά αλεσμένα ξεχωριστά, σε διαφορετικά κουτάλια.
Το καλοκαίρι ή και πιο πριν, επίσης θα δοκιμάσω να της δώσω milksicle (το γάλα μου γρανίτα), βοηθάει και με την οδοντοφυΐα. 

πρίν από 49 λεπτά , Milena είπε:

κρεμα βρωμης η απο κεχρί με μητρικό.

Η βρώμη είναι ότι καλύτερο.. με κεχρί πως;
Δε το έχω ξανά ακούσει!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Ntepaki22 είπε:

Μήπως να πάρεις και μια άλλη γνώμη; Χωρίς να γίνει κάποιος υπέρηχος και όπως είπες το μωρό σου είναι μια φουσκιτσα...άρα παίρνει πολύ καλό βάρος ,γιατί να δώσεις χαπι για παλινδρόμηση;; Όλα τα μωρά έχουν... Προσπάθησε να τον κρατάς όρθιο, να κάθεται σε ανάκληση μετά το φαγητό...καλό ρέψιμο... Όχι κούνημα και να κάνει την κούνια του να έχει μια κλίση... Έτσι την αντιμετωπίζουμε εμείς... Τώρα που κουνιούνται πιο πολύ για αυτό βγάζουν... 

Το θέμα είναι ότι κλαίει κάθε φορά μετα το φαγητό και όταν λέμε κλαίει ,κλαίει σαν να πονάει ήρεμη μόλις χωνέψει μετά από καμιά ώρα μιάμιση 

Κορίτσια ρώτησα για αλλεργίες ακόμα κ την μαία μου και μου είπαν ότι θα είχαμε κ άλλες ενδείξεις ,δεν θα επερνε βάρος ,θα είχαν αίμα στα κακά.Τι να πω δεν είναι ότι απλά γκρινιάζει .

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Το θέμα είναι ότι κλαίει κάθε φορά μετα το φαγητό και όταν λέμε κλαίει ,κλαίει σαν να πονάει ήρεμη μόλις χωνέψει μετά από καμιά ώρα μιάμιση 

Κορίτσια ρώτησα για αλλεργίες ακόμα κ την μαία μου και μου είπαν ότι θα είχαμε κ άλλες ενδείξεις ,δεν θα επερνε βάρος ,θα είχαν αίμα στα κακά.Τι να πω δεν είναι ότι απλά γκρινιάζει .

Έχεις δίκιο.. θα υπήρχαν κι άλλες ενδείξεις. 
Ναι, απλά παλινδρομεί.. δοκίμασε το χάπι και θα καταλάβεις μέσα σε 1 εβδομάδα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 hours ago, itsathina said:

Εγώ λέω για τα γάλατα που είπε η @Roulaa@! Δεν έχουν.. οι κρέμες έχουν (όχι όλες) και ζάχαρη και γλυκιά γεύση, εννοείται!
Καλά, αυτά είναι επιδόρπια γιαουρτιού, δεν είναι γιαούρτια! Ούτε κατά διάνοια κορίτσια!

Με προβληματίζει που δε συνδυάζεται blw με πουρέδες. Πιστεύω στην αρχή για λίγο θα αλέθω, γιατί φοβάμαι και για να μάθει να καταπίνει. 
Πρώτα μαθαίνουν το κουτάλι (στο blw, δεν ισχύει αυτό), αλλά της δίνω την D3 με κουτάλι και όποτε βλέπει πλέον κουτάλι, ανοίγει στόμα. 
Μόλις μάθει να καταπίνει, θα προχωρήσω σε λιγότερο αλεσμένα, πχ λιωμένα με το πιρούνι όπως είπες, σταδιακά. 
Ωστόσο, δε θέλω να το καθυστερήσω πολύ με τα ολόκληρα γιατί πολλά μαθαίνουν όντως στη μία υφή και θέλουν αλεσμένα μέχρι τα 2-3 έτη!
Όσον αφορά τη μία γεύση, δε θα ήθελα να το μάθει έτσι επίσης, οπότε θα δω τι θα κάνω! Πολύ πιθανόν να της δίνω και μαζί και ξεχωριστά!
Για παράδειγμα, κρέας αλεσμένο και λαχανικά αλεσμένα ξεχωριστά, σε διαφορετικά κουτάλια.
Το καλοκαίρι ή και πιο πριν, επίσης θα δοκιμάσω να της δώσω milksicle (το γάλα μου γρανίτα), βοηθάει και με την οδοντοφυΐα. 

Η βρώμη είναι ότι καλύτερο.. με κεχρί πως;
Δε το έχω ξανά ακούσει!

Εχω ακουσει κι εγω οτι με τα αλεσμενα συνηθιζουν και δυσκολα ξεσυνηθιζουν μετα! Με κεχρι και βρωμη εχει η Hipp κατι κρεμες, μου τις εχει προτεινει η παιδιατρος να ριξω μια πρωτη ματια και μου φανηκαν ενδιαφερον σαν πρωτη φαση γιατι κι εγω δεν θελω ουτε σιταρια λογω και δυσανεξιας δικης μου στη γλουτενη αλλα ουτε και ρυζαλευρα οπως ειπε και η @Milena που μονο θερμιδες δινουν και σαγχαρα. Τουλαχιστον ετσι το φανταζομαι. Ειχα δει ενα βιντεο με ενα πιτσιρικα που του δινανε παγωτο απο μητρικο και ειχε πολυ πλακα! Και ηθελα τοσο πολυ να της φτιαξω κι εγω αλλα με αυτα τα κ**οθηλαστρα θα πρεπει να βγαζω 5 μερες 20ml με το ζορι για να μαζεψω 100!

4 hours ago, βιολετα3 said:

Το θέμα είναι ότι κλαίει κάθε φορά μετα το φαγητό και όταν λέμε κλαίει ,κλαίει σαν να πονάει ήρεμη μόλις χωνέψει μετά από καμιά ώρα μιάμιση 

Κορίτσια ρώτησα για αλλεργίες ακόμα κ την μαία μου και μου είπαν ότι θα είχαμε κ άλλες ενδείξεις ,δεν θα επερνε βάρος ,θα είχαν αίμα στα κακά.Τι να πω δεν είναι ότι απλά γκρινιάζει .

Εμενα παλι και η δευτερη παιδιατρος που πηγα και ενω της ειπα κι εγω το ιδιο, οτι αν ηταν αλλεργια θα επρεπε να ειχε και αιμα, αλλα και βαρος παιρνει (τουλαχιστον επαιρνε μεχρι και πριν το αλμα, τωρα πηρε λιγοτερο που δεν ετρωγε τοσο καλα) αλλα μου πε οτι δεν ειναι απαραιτητο και η μονη λυση που μας προτεινε ειναι να αλλαξουμε γαλα σε πιο ειδικο αφου ηδη κανω αποχη απο γαλακτοκομικα ή οτι ολο αυτο τελικα ειναι απο το αλμα. Βεβαια αμα λες οτι το παιδι μετα απο καθε γευμα υποφερει τι να πω... Θεωρω οτι δεν θα κανει κατι το χαπι αν ειναι σαν το nexium. Γιατι αυτο το δινουν οταν λογω της παλινδρομησης εχει δημιουργηθει στον οισοφαγο καψιμο-πληγη και το παιδι δεν μπορει να φαει γιατι ποναει. Αλλα εσενα λες οτι τρωει κανονικα αρα δεν παιζει τετοιο θεμα. Κι εγω που νομιζα οτι κατι τετοιο ειχε παθει η μικρη, η παιδιατρος μου ειπε οτι αυτο ειναι κατι που χειροτερευει, αρα απο τη στιγμη που π.χ. το Σαββατο ξαφνικα ολη μερα ετρωγε (ασχετως ποσο λιγο ετρωγε) κανονικα χωρις να διαμαρτυρεται, τοτε δεν ειχε κατι τετοιο. Εσενα τον ενοχλει μετα που ανεβαινουν τα υγρα καθως και ο αερας που εγκλωβιζεται υποθετω. Και μενα η δικια μου πολλες φορες με τιποτα δεν καθεται ξαπλα και γκρινιαζει για να τη σηκωσω και μετα την ακουω που ρευεται παλι, μπορει και μερα απο 2-3 ωρες που εχει φαει, αλλα οχι να κλαιει πολυ οπως λες! Και εχει τυχει τωρα κατα τη διαρκεια αυτου του αλματος πολλες φορες να την εχω ορθια, να νοιωθω να ανεβοκατεβαινουν τα υγρα και να κανει γκλουπ και αλλες φορες.να ρευεται και να κλαιει μετα, αλλα οχι τοσο συχνα οπως λες δηλαδη σε καθε γευμα. Αυτο το χαπι για τι ειναι ακριβως; Εμποδιζει να ανεβαινουν τα υγρα πανω; Ευχομαι να σας λυσει το προβλημα παντως και να ηρεμησει ο μικρουλης σου! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, depifish είπε:

Εχω ακουσει κι εγω οτι με τα αλεσμενα συνηθιζουν και δυσκολα ξεσυνηθιζουν μετα! Με κεχρι και βρωμη εχει η Hipp κατι κρεμες, μου τις εχει προτεινει η παιδιατρος να ριξω μια πρωτη ματια και μου φανηκαν ενδιαφερον σαν πρωτη φαση γιατι κι εγω δεν θελω ουτε σιταρια λογω και δυσανεξιας δικης μου στη γλουτενη αλλα ουτε και ρυζαλευρα οπως ειπε και η @Milena που μονο θερμιδες δινουν και σαγχαρα. Τουλαχιστον ετσι το φανταζομαι. Ειχα δει ενα βιντεο με ενα πιτσιρικα που του δινανε παγωτο απο μητρικο και ειχε πολυ πλακα! Και ηθελα τοσο πολυ να της φτιαξω κι εγω αλλα με αυτα τα κ**οθηλαστρα θα πρεπει να βγαζω 5 μερες 20ml με το ζορι για να μαζεψω 100!

Εμενα παλι και η δευτερη παιδιατρος που πηγα και ενω της ειπα κι εγω το ιδιο, οτι αν ηταν αλλεργια θα επρεπε να ειχε και αιμα, αλλα και βαρος παιρνει (τουλαχιστον επαιρνε μεχρι και πριν το αλμα, τωρα πηρε λιγοτερο που δεν ετρωγε τοσο καλα) αλλα μου πε οτι δεν ειναι απαραιτητο και η μονη λυση που μας προτεινε ειναι να αλλαξουμε γαλα σε πιο ειδικο αφου ηδη κανω αποχη απο γαλακτοκομικα ή οτι ολο αυτο τελικα ειναι απο το αλμα. Βεβαια αμα λες οτι το παιδι μετα απο καθε γευμα υποφερει τι να πω... Θεωρω οτι δεν θα κανει κατι το χαπι αν ειναι σαν το nexium. Γιατι αυτο το δινουν οταν λογω της παλινδρομησης εχει δημιουργηθει στον οισοφαγο καψιμο-πληγη και το παιδι δεν μπορει να φαει γιατι ποναει. Αλλα εσενα λες οτι τρωει κανονικα αρα δεν παιζει τετοιο θεμα. Κι εγω που νομιζα οτι κατι τετοιο ειχε παθει η μικρη, η παιδιατρος μου ειπε οτι αυτο ειναι κατι που χειροτερευει, αρα απο τη στιγμη που π.χ. το Σαββατο ξαφνικα ολη μερα ετρωγε (ασχετως ποσο λιγο ετρωγε) κανονικα χωρις να διαμαρτυρεται, τοτε δεν ειχε κατι τετοιο. Εσενα τον ενοχλει μετα που ανεβαινουν τα υγρα καθως και ο αερας που εγκλωβιζεται υποθετω. Και μενα η δικια μου πολλες φορες με τιποτα δεν καθεται ξαπλα και γκρινιαζει για να τη σηκωσω και μετα την ακουω που ρευεται παλι, μπορει και μερα απο 2-3 ωρες που εχει φαει, αλλα οχι να κλαιει πολυ οπως λες! Και εχει τυχει τωρα κατα τη διαρκεια αυτου του αλματος πολλες φορες να την εχω ορθια, να νοιωθω να ανεβοκατεβαινουν τα υγρα και να κανει γκλουπ και αλλες φορες.να ρευεται και να κλαιει μετα, αλλα οχι τοσο συχνα οπως λες δηλαδη σε καθε γευμα. Αυτο το χαπι για τι ειναι ακριβως; Εμποδιζει να ανεβαινουν τα υγρα πανω; Ευχομαι να σας λυσει το προβλημα παντως και να ηρεμησει ο μικρουλης σου! 

Για να μην ποναει είναι γιατί μου είπε δεν υπάρχει κάτι που να λύσει το πρόβλημα ,μου είπε μεγαλώνοντας θα λυθεί.

Αλλά ρε κορίτσι δεν το έδωσα φοβήθηκα διάβασα και το φυλλάδιο και έγραφε να μην δίνεται σε παιδιά !!!

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, βιολετα3 said:

Για να μην ποναει είναι γιατί μου είπε δεν υπάρχει κάτι που να λύσει το πρόβλημα ,μου είπε μεγαλώνοντας θα λυθεί.

Αλλά ρε κορίτσι δεν το έδωσα φοβήθηκα διάβασα και το φυλλάδιο και έγραφε να μην δίνεται σε παιδιά !!!

Για να μην ποναει που; στο στομαχι; Ναι οντως δεν υπαρχει καποια θεραπεια για την παλινδρομηση παρα μονο αυτα τα γαλατα τα ar που ειναι σαν στοκος, αλλα αν θηλαζεις δεν υπαρχει και οντως φτιαχνει σιγα σιγα. Εκτος αν οφειλεται σε καποια ηπια αλλεργια σε κατι που τρως.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, itsathina είπε:

Εγώ λέω για τα γάλατα που είπε η @Roulaa@! Δεν έχουν.. οι κρέμες έχουν (όχι όλες) και ζάχαρη και γλυκιά γεύση, εννοείται!
Καλά, αυτά είναι επιδόρπια γιαουρτιού, δεν είναι γιαούρτια! Ούτε κατά διάνοια κορίτσια!

Με προβληματίζει που δε συνδυάζεται blw με πουρέδες. Πιστεύω στην αρχή για λίγο θα αλέθω, γιατί φοβάμαι και για να μάθει να καταπίνει. 
Πρώτα μαθαίνουν το κουτάλι (στο blw, δεν ισχύει αυτό), αλλά της δίνω την D3 με κουτάλι και όποτε βλέπει πλέον κουτάλι, ανοίγει στόμα. 
Μόλις μάθει να καταπίνει, θα προχωρήσω σε λιγότερο αλεσμένα, πχ λιωμένα με το πιρούνι όπως είπες, σταδιακά. 
Ωστόσο, δε θέλω να το καθυστερήσω πολύ με τα ολόκληρα γιατί πολλά μαθαίνουν όντως στη μία υφή και θέλουν αλεσμένα μέχρι τα 2-3 έτη!
Όσον αφορά τη μία γεύση, δε θα ήθελα να το μάθει έτσι επίσης, οπότε θα δω τι θα κάνω! Πολύ πιθανόν να της δίνω και μαζί και ξεχωριστά!
Για παράδειγμα, κρέας αλεσμένο και λαχανικά αλεσμένα ξεχωριστά, σε διαφορετικά κουτάλια.
Το καλοκαίρι ή και πιο πριν, επίσης θα δοκιμάσω να της δώσω milksicle (το γάλα μου γρανίτα), βοηθάει και με την οδοντοφυΐα. 

Η βρώμη είναι ότι καλύτερο.. με κεχρί πως;
Δε το έχω ξανά ακούσει!

Ναι το ξέρω ότι κανονικά δεν συνδυάζεται, ωστόσο πιστεύω οτι υπάρχουν πολλά περιθώρια για την καθε μανουλα/μωρακι.  Πχ αυτό για τον πουρε που λεω να ειναι πιο σφιχτος και όχι αραιος σαν κρέμα πιστεύω θα ενθαρρύνει την κίνηση του μασηματος χωρις το ρισκο των πιο μεγάλων κομματιών του blw. Και παράλληλα συστηνεις  στο μωρό το κουτάλι αλλά και το ενθαρρυνεις να δουλεύει την πιο λεπτή κίνηση να πιάσει κατι με δείκτη και αντίχειρα για να το φέρει στο στόμα. Αυτό ειχα στο μυαλό μου. 

Το κεχρί το βραζεις καλά και προσθετεις γαλα, η ακόμα και κάποιο φρούτο αλεσμένο.

 

Τέλεια η ιδεα σου για το milk sickle ενθουσιαστηκα!!!

Επίσης η Holle έχει κεχρί , βρώμη κλπ.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, itsathina είπε:

Άκου, ο φαρδύς λαιμός είναι κυρίως για τα θηλάζοντα (είναι πιο κοντά στη θηλή λόγω φάρδους).
Ο λεπτός είναι για όσα βρέφη πίνουν αποκλειστικά φόρμουλα.
Εγώ έχω φαρδύ.. όποιον προτιμάς εσύ λοιπόν!

Εμένα ήταν σκόνη, έβαζα 2,5gr σε ένα κουτάλι και το διέλυα με το γάλα μου!
Μισή ώρα πριν το φαγητό της το έδινα!

Έκανες την καλύτερη επιλογή! Αν δεν είσαι καλά, δε θα είναι ούτε το μωρό σου κορίτσι μου.
Πολύ σωστό όλο.. νομίζω αντικατοπτρίζει όλες μας. Μακάρι μάνες να μας έκανε μόνο ο θηλασμός!
Πολλοί τα αρχίζουν 4 μηνών τα αλεσμένα! Ποιο γάλα δίνεις τώρα; Και εμείς έχουμε αλλεργία! Σε νιώθω απόλυτα!

Ανυπομονώ και εγώ.. φοβάμαι λίγο να κάνω baby led weaning να πω την αλήθεια! 
Θα δώσω αλεσμένα σαν αρχή και βλέποντας και κάνοντας, γιατί μήλο βρασμένο χάνει πολλά θρεπτικά συστατικά, δε θέλω!
Ίσως αφού εισάγουμε και άλλα φρούτα το δοκιμάσω! Παιδιά το baby led weaning πρέπει να έχεις άντερα και να ξέρεις και πρώτες βοήθειες πάντως.
Ζάχαρη με τίποτα! Ποτέ!

Έδινα το frisolac ac αλλά μου έκανε διάρροιες και τώρα πίνει το novalac allernova AR...νομίζω τις ταιριάζει καλύτερα...είναι και για αναγωγές γιατί όλη μέρα βγάζει γουλιες...να δούμε αν θα σταματήσει και αυτό κάποια στιγμή...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 21 λεπτά , depifish είπε:

Για να μην ποναει που; στο στομαχι; Ναι οντως δεν υπαρχει καποια θεραπεια για την παλινδρομηση παρα μονο αυτα τα γαλατα τα ar που ειναι σαν στοκος, αλλα αν θηλαζεις δεν υπαρχει και οντως φτιαχνει σιγα σιγα. Εκτος αν οφειλεται σε καποια ηπια αλλεργια σε κατι που τρως.

Λογικα να μην πονάει από τα οξέα του στομάχου που ανεβαίνουν πάνω.Θηλαζω αλλεργία μου είπε αν είχε θα βλέπαμε και άλλα συμπτώματα όπως αίμα στα κακά δεν θα επερνε βάρος.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Λογικα να μην πονάει από τα οξέα του στομάχου που ανεβαίνουν πάνω.Θηλαζω αλλεργία μου είπε αν είχε θα βλέπαμε και άλλα συμπτώματα όπως αίμα στα κακά δεν θα επερνε βάρος.

Πάντως εμένα δεν είχε ούτε αίμα στα κακα ούτε είχε θέμα με το βάρος από την αλλεργία....βέβαια είχε αλλά συμπτώματα όπως σπυριά σε όλο το σώμα στην αρχή.. έκλαιγε όταν έτρωγε και έκανε το σώμα σαν τόξο δύσοσμα αέρια και κακά και προς το τέλος που φτάσαμε στην κορύφωση διάρροιες έντονες αναγωγές πολλές και βλεννες..έντονους κολικους..έχω διαβάσει ότι στην παλινδρόμηση ένα χαρακτηριστικό είναι ότι οπότε κάνουν αναγωγές κλαίνε κιόλας ...απλά αλλεργία υπερπαραγωγή και παλινδρόμηση μοιάζουν πολύ στα συμπτώματα...για αυτό τα έχουμε αναφέρει μαζί με τα κορίτσια...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Η αλλεργία έχει πάντα αίμα στα κακά. Λέγεται αλλεργική πρωκτοκολλιτιδα βρεφών... Είναι κρίμα να δίνεται τζαμπα στα μωρά αντιαλλεργικα γάλατα χωρίς να έχουν αλλεργία. Ετσι γίνονται ακόμα πιο ευαίσθητα σε άλλες αλλεργίες. Επίσης ο θηλασμός στην αλλεργία είναι καλό να μην σταματάει γιατί προστατεύει το αλλεργικό μωρό από το αλλεργικό άσθμα, ενώ το βοηθάει να ξεπεράσει πιο γρήγορα το πρόβλημα του. Είναι κάτι που έχει ίαση. Τα αντιαλλεργικα γάλατα καλό είναι να δίνονται από αλλεργιολογο και όχι από παιδιάτρους. Οι παιδίατροι δεν έχουν ιδέα οι περισσότεροι για αυτό. Δεν είναι στην ειδικότητα τους... Όλα αυτά σας τα λέω γιατί είχα θέματα με την πρώτη μου κόρη. Θήλαζε και σκεφτόμουν να σταματήσω γιατί δεν έβλεπα βελτίωση... Βέβαια μόλις μου είπε η αλλεργιολογος ότι βελτίωση δεν θα δω άμεσα αλλά μετά από 15 μέρες... Τότε αποζημιώθηκα... Μου είχε πει χαρακτηριστικά αυτή η γιατρός... Σταμάτα να είσαι ενοχική το παιδί σου είναι μια χαρά. Το γάλα σου το ίδιο. Μακάρι όλοι οι επαγγελματίες υγείας να ακολουθούσαν αυτή την γραμμή...

8 hours ago, βιολετα3 said:

Το θέμα είναι ότι κλαίει κάθε φορά μετα το φαγητό και όταν λέμε κλαίει ,κλαίει σαν να πονάει ήρεμη μόλις χωνέψει μετά από καμιά ώρα μιάμιση 

Κορίτσια ρώτησα για αλλεργίες ακόμα κ την μαία μου και μου είπαν ότι θα είχαμε κ άλλες ενδείξεις ,δεν θα επερνε βάρος ,θα είχαν αίμα στα κακά.Τι να πω δεν είναι ότι απλά γκρινιάζει .

Μπορεί να τρώει πολύ ειδικά αν είναι λαίμαργος... Εσύ σαν μάνα ξέρεις καλύτερα... Το ένστικτο σου..


 
 
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , Ntepaki22 είπε:

Η αλλεργία έχει πάντα αίμα στα κακά. Λέγεται αλλεργική πρωκτοκολλιτιδα βρεφών... Είναι κρίμα να δίνεται τζαμπα στα μωρά αντιαλλεργικα γάλατα χωρίς να έχουν αλλεργία. Ετσι γίνονται ακόμα πιο ευαίσθητα σε άλλες αλλεργίες. Επίσης ο θηλασμός στην αλλεργία είναι καλό να μην σταματάει γιατί προστατεύει το αλλεργικό μωρό από το αλλεργικό άσθμα, ενώ το βοηθάει να ξεπεράσει πιο γρήγορα το πρόβλημα του. Είναι κάτι που έχει ίαση. Τα αντιαλλεργικα γάλατα καλό είναι να δίνονται από αλλεργιολογο και όχι από παιδιάτρους. Οι παιδίατροι δεν έχουν ιδέα οι περισσότεροι για αυτό. Δεν είναι στην ειδικότητα τους... Όλα αυτά σας τα λέω γιατί είχα θέματα με την πρώτη μου κόρη. Θήλαζε και σκεφτόμουν να σταματήσω γιατί δεν έβλεπα βελτίωση... Βέβαια μόλις μου είπε η αλλεργιολογος ότι βελτίωση δεν θα δω άμεσα αλλά μετά από 15 μέρες... Τότε αποζημιώθηκα... Μου είχε πει χαρακτηριστικά αυτή η γιατρός... Σταμάτα να είσαι ενοχική το παιδί σου είναι μια χαρά. Το γάλα σου το ίδιο. Μακάρι όλοι οι επαγγελματίες υγείας να ακολουθούσαν αυτή την γραμμή...

Μπορεί να τρώει πολύ ειδικά αν είναι λαίμαργος... Εσύ σαν μάνα ξέρεις καλύτερα... Το ένστικτο σου..

Δεν είναι καθόλου λαίμαργος τρώει κανονικά και πλέον 10λεπτα και μετά ίσως αν έχουν περάσει 1,2 ώρες κ δεν έχει κοιμηθεί να θέλει λίγο να νανουριστη εκει είναι που κλαίει γιατί κ θέλει κ δεν θέλει το βγάζει από το στόμα και μετά το ξαναθελει.

Γίνεται ξαφνικά περίπου στους 3 μήνες το παιδί να παρουσιάσει αλλεργία?Τρώω από την αρχή τα πάντα με προσοχή λίγο τα όσπρια.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, βιολετα3 said:

Δεν είναι καθόλου λαίμαργος τρώει κανονικά και πλέον 10λεπτα και μετά ίσως αν έχουν περάσει 1,2 ώρες κ δεν έχει κοιμηθεί να θέλει λίγο να νανουριστη εκει είναι που κλαίει γιατί κ θέλει κ δεν θέλει το βγάζει από το στόμα και μετά το ξαναθελει.

Γίνεται ξαφνικά περίπου στους 3 μήνες το παιδί να παρουσιάσει αλλεργία?Τρώω από την αρχή τα πάντα με προσοχή λίγο τα όσπρια.

Στους τρεις μήνες παρουσιάζεται η αλλεργία... Δεν έχει αλλεργία το μικρό σου..μπορεί να κλαίει γιατί μπορεί να θέλει μόνο να πιπίλισει και να βρίσκει γάλα...  


 
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...