Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

3 ώρες πρίν, Dimitra93 είπε:

Εμείς τον πρώτο μήνα κάναμε ένα εμβόλιο και τον δεύτερο μήνα κάναμε δύο...ένα πόσιμο και ένα κανονικό...μέχρι τον πρώτο χρόνο θα πηγαίνουμε κάθε μήνα Μ ειπε 

Εμείς ξεκινήσαμε 2 μηνών τα εμβόλια! 

2 ώρες πρίν, Roulaa@ είπε:

Εμεις δε κάναμε το πόσιμο. Αυτό είναι για τη γαστρεντεριτιδα κ δεν είναι υποχρεωτικό. Ναι έτσι ήμουν κ εγω αλλά για 50κατι μέρες. Μετά τέλος κ ήρθε περιοδος με πηγματα κανονικά αλλά τώρα πάρα το κακό τόσο πολύ ροη

Εγώ έχω τη 2η δόση γαστρεντερίτιδας τώρα πάλι αν θυμάμαι καλά. Δεν είναι υποχρεωτικό, αλλά φοβάμαι και το έκανα.
Γιατί αν τα πιάσει και ξεκινήσουν τους εμετούς μετά θέλουν νοσηλεία για αφυδάτωση και επειδή όσα παιδάκια ξέρω (μεγαλύτερα ηλικιακά, φίλων)
την πέρασαν και κόλλησαν και τους γονείς τους, λέω άσε καλύτερα. Εδώ είναι σε έξαρση από τα σχολεία!
Η κουμπάρα μου που την κόλλησαν τα παιδιά της το πέρασε πολύ άσχημα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια από σάλια πως πάτε; Όλη τη μέρα τα χέρια στο στόμα ή ότι άλλο κρατάει! 
Νομίζω χρειαζόμαστε 5 σαλιάρες τη μέρα, είμαι με ένα πανάκι στο χέρι όλη την ώρα να τη σκουπίζω.
Επίσης, έχω παρατηρήσει ότι με τα πολλά σάλια την πιάνει βηχαλάκι, σα να «στραβοκαταπίνει»! 
Συμβαίνει και σε εσάς; 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, itsathina είπε:

Κορίτσια από σάλια πως πάτε; Όλη τη μέρα τα χέρια στο στόμα ή ότι άλλο κρατάει! 
Νομίζω χρειαζόμαστε 5 σαλιάρες τη μέρα, είμαι με ένα πανάκι στο χέρι όλη την ώρα να τη σκουπίζω.
Επίσης, έχω παρατηρήσει ότι με τα πολλά σάλια την πιάνει βηχαλάκι, σα να «στραβοκαταπίνει»! 
Συμβαίνει και σε εσάς; 

Κι εμένα το κάνει αυτό ακριβώς έτσι!! Επίσης καμιά φορά βάζει το χέρι της τοσο μεσα που αναγουλιαζει!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια... Θέλω απαντήσεις..

Είμαι 24 έχω καθυστέρηση εδώ κ 13 μέρες δεν έχω κάνει τέστ..

Έχω πονακια χαμηλά.. πρισμενο στήθος μια ναι μια όχι.. παγωμένα πόδια λες και τα χω βάλει στην κατάψυξη!! Πονοκεφάλους φουλλ όλες αυτές τις μέρες!!!??

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, itsathina είπε:

Κορίτσια από σάλια πως πάτε; Όλη τη μέρα τα χέρια στο στόμα ή ότι άλλο κρατάει! 
Νομίζω χρειαζόμαστε 5 σαλιάρες τη μέρα, είμαι με ένα πανάκι στο χέρι όλη την ώρα να τη σκουπίζω.
Επίσης, έχω παρατηρήσει ότι με τα πολλά σάλια την πιάνει βηχαλάκι, σα να «στραβοκαταπίνει»! 
Συμβαίνει και σε εσάς; 

Κ εμείς 2 μηνών κάναμε το 1ο κ μηνών το 2ο. Σύνολο έχουμε κάνει 2 μέχρι στιγμής. Δε το έγραψα σωστά sorry για τη διατύπωση. 

Σάλια έχει πολλά κ κάνει κ μπουρμπουληθρες. Αλλα δε βρέχεται. Ναι ναι πνίγεται πολλές φορές με τα σάλια. Είναι φυσιολογικό να βήχει. Το έκανε κ μπροστα στον παιδίατρο όταν είχαμε πάει κ μ είπε δεν είναι βήχας αυτός είναι απ τα σάλια 

1 ώρα πρίν, MelissaE είπε:

Καλησπέρα κορίτσια... Θέλω απαντήσεις..

Είμαι 24 έχω καθυστέρηση εδώ κ 13 μέρες δεν έχω κάνει τέστ..

Έχω πονακια χαμηλά.. πρισμενο στήθος μια ναι μια όχι.. παγωμένα πόδια λες και τα χω βάλει στην κατάψυξη!! Πονοκεφάλους φουλλ όλες αυτές τις μέρες!!!??

Τα συμπτώματα περιόδου με τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης είναι τα ίδια σχεδόν. Αρα δε μπορείς να ξέρεις ακριβώς. Δε ξαναειχες τόσες μερες καθυστέρηση? Γιατί δε κάνεις μια χοριακη κατευθείαν? Εγώ τα τεστ δε τα πολύ εμπιστεύομαι 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 26/1/2022 at 9:17 ΜΜ, itsathina είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου! 
Λοιπόν μου είπε ο παιδογαστρεντερολογος να συνεχίσω το nexium για 2 ακόμα μήνες, γιατί οι 15 μέρες που το πήραμε δεν ήταν αρκετές για να φτιάξει ο οισοφάγος της.
Μου είπε ότι τα ml που πρέπει να τρώνε maximum τα μωρά, είναι 30ml x τα κιλά τους (σε εμένα βγαίνει 165ml),
αλλά το ιδανικό είναι να τρώει το minimum, δηλαδή 30ml x τα κιλά - 35ml (σε εμένα βγαίνει 130ml), όσα μου τρώει τώρα.
Γιατί είναι πολύ λαίμαργα σε αυτές τις ηλικίες γενικά και δεν ξέρουν που να σταματήσουν (που τέτοια τύχηη όμως)
και όσο περισσότερο ανοίγει το στομάχι όσο είναι μωρά, ανεβαίνουν οι πιθανότητες παχυσαρκίας μελλοντικά.
Βέβαια, αν καμιά φορά μου πεινάει περισσότερο, εννοείται θα της δίνω, δε μπορώ να το αφήσω να πεινάει.
Μου είπε να μην την πιέζω ποτέ, γιατί μπορεί να δημιουργηθεί αποστροφή και να σταματήσει να τρώει γενικά,
αλλά να της δίνω όσο θέλει, να την ρεύω και να προσπαθώ μετά από 10'. Ειδάλλως να την αφήνω και ας πεινάσει μετά νωρίτερα.
Μητρικό μπορεί να τρώει ανά όση ώρα θέλει αλλά formula, όχι πριν τις 2ω. Της έδινα 2,5ml και τώρα θα της δίνω 6ml nexium.
Αν κρίνω από την τελευταία φορά, θα τα πάμε καλά, με βοήθησε πάρα πολύ στο να τρώει ανενόχλητη και να μη σταματάει και έβαλε και καλά κιλά.
Σε δυο μήνες θα ξανά πάω και θα το σταματήσουμε για λίγο να δούμε αν έφτιαξε, αν όχι συνεχίζουμε.
Γιατί είπε πως σε κάποια σταματάει στους 6 μήνες, σε αλλά στους 8 μήνες και πάει λέγοντας.

Αυτά τα ml είναι ανα γεύμα σωστά?? Και πόσα γεύματα θα πρέπει να κάνει στο 24ωρο? Εμένα οι 2 γιατροί που έχω πάει, μου έχουν πει... 150 x τα κιλά του να πίνει στο 24ωρο. Δηλαδή αν είναι 5 κιλά, 150x5=750ml το 24ωρο.

2 ώρες πρίν, MelissaE είπε:

Καλησπέρα κορίτσια... Θέλω απαντήσεις..

Είμαι 24 έχω καθυστέρηση εδώ κ 13 μέρες δεν έχω κάνει τέστ..

Έχω πονακια χαμηλά.. πρισμενο στήθος μια ναι μια όχι.. παγωμένα πόδια λες και τα χω βάλει στην κατάψυξη!! Πονοκεφάλους φουλλ όλες αυτές τις μέρες!!!??

Εγω θα έκανα ένα τεστ αν ήμουν στη θέση σου, ενός λεπτού δουλειά είναι. Εγώ το πρώτο που είχα ήταν πρησμένο στήθος , σε τέτοιο βαθμό που όταν ξάπλωνα μπρούμυτα, ξυπνούσα από τον πόνο που ένιωθα. Σου εύχομαι να έχεις το αποτέλεσμα που επιθυμείς. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, itsathina είπε:

Εμείς ξεκινήσαμε 2 μηνών τα εμβόλια! 

Εγώ έχω τη 2η δόση γαστρεντερίτιδας τώρα πάλι αν θυμάμαι καλά. Δεν είναι υποχρεωτικό, αλλά φοβάμαι και το έκανα.
Γιατί αν τα πιάσει και ξεκινήσουν τους εμετούς μετά θέλουν νοσηλεία για αφυδάτωση και επειδή όσα παιδάκια ξέρω (μεγαλύτερα ηλικιακά, φίλων)
την πέρασαν και κόλλησαν και τους γονείς τους, λέω άσε καλύτερα. Εδώ είναι σε έξαρση από τα σχολεία!
Η κουμπάρα μου που την κόλλησαν τα παιδιά της το πέρασε πολύ άσχημα!

Λάθος τα έγραψα...το πρώτο δύο μηνών και τα άλλα δύο τριών μηνών...

Πολλαααα σάλια...πάρα πολλα...και όλη μέρα οι μπουνιτσες στο στόμα με μανία ..δεν μας φτάνουν οι σαλιαρες ..βρέχει τα ρούχα συνέχεια όλη μέρα με πανάκια είμαι ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα !!!όταν λέτε ότι πιάνουν κουδουνιστρα για ποσο μηνών μιλάμε?Εμείς είμαστε 3 μηνών και τωρα αρχίζει σιγά σιγά όχι ακριβώς να πιάνει αλλά προσπαθεί.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, βιολετα3 said:

Κορίτσια καλημέρα !!!όταν λέτε ότι πιάνουν κουδουνιστρα για ποσο μηνών μιλάμε?Εμείς είμαστε 3 μηνών και τωρα αρχίζει σιγά σιγά όχι ακριβώς να πιάνει αλλά προσπαθεί.

Εμένα 4 μηνών ξεκίνησε να πιάνει πιο καλά.. 

  • Μου αρέσει 2

 
 
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Κορίτσια καλημέρα !!!όταν λέτε ότι πιάνουν κουδουνιστρα για ποσο μηνών μιλάμε?Εμείς είμαστε 3 μηνών και τωρα αρχίζει σιγά σιγά όχι ακριβώς να πιάνει αλλά προσπαθεί.

Καλημερα..Κ εμένα τώρα τις κρατάει καλά καλά ...σε δέκα μέρες θα είναι 4

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, βιολετα3 είπε:

Κορίτσια καλημέρα !!!όταν λέτε ότι πιάνουν κουδουνιστρα για ποσο μηνών μιλάμε?Εμείς είμαστε 3 μηνών και τωρα αρχίζει σιγά σιγά όχι ακριβώς να πιάνει αλλά προσπαθεί.

Καλημέρα. Ούτε εμένα πιάνει μόνη της, μόνο αν το βάλεις στο χέρι της το κραταει. Μην αγχώνεσαι. 3 μηνών ακριβώς είναι.... Σιγά σιγά. Το κάθε μωρουλι έχει το δικό του ρυθμο. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, itsathina said:

Κορίτσια από σάλια πως πάτε; Όλη τη μέρα τα χέρια στο στόμα ή ότι άλλο κρατάει! 
Νομίζω χρειαζόμαστε 5 σαλιάρες τη μέρα, είμαι με ένα πανάκι στο χέρι όλη την ώρα να τη σκουπίζω.
Επίσης, έχω παρατηρήσει ότι με τα πολλά σάλια την πιάνει βηχαλάκι, σα να «στραβοκαταπίνει»! 
Συμβαίνει και σε εσάς; 

Ναι κι εμενα βηχει καμια φορα και υποθετω ειναι απο τα σαλια της που οντως εχει πολλα και τρεεεεεχουνε! Ξεκοντιλιζεται δηλαδη! Ουτε αυτο ξερω αν το λεμε μονο στη Κρητη! Χαχαχαχ

1 hour ago, βιολετα3 said:

Κορίτσια καλημέρα !!!όταν λέτε ότι πιάνουν κουδουνιστρα για ποσο μηνών μιλάμε?Εμείς είμαστε 3 μηνών και τωρα αρχίζει σιγά σιγά όχι ακριβώς να πιάνει αλλά προσπαθεί.

Κι εμενα τωρα σχεδον 4 σε μια βδομαδα, ειναι μερικες μερες που της δινω πραματακια και τα πιανει δειλα δειλα και τα βαζει στο στομα. Αλλα ακομα δεν το κανει αποφασιστικα! Προσπαθει! 

Εμεις 2 μηνων καναμε το πρωτο εμβολιο που εχει ενα σωρο πραματα μεσα και τρομαξα οταν τα διαβασα και 3ων μηνων του πνευμονιοκοκου. Τωρα 4ων παλι αυτο που εχει τα 500 πραγματα θα κανουμε. Της γαστρεντεριτιδας το ποσιμο δεν το κανε γιατι το περασε στο νοσοκομειο τοτε με την ουρολοιμωξη. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, depifish είπε:

Ναι κι εμενα βηχει καμια φορα και υποθετω ειναι απο τα σαλια της που οντως εχει πολλα και τρεεεεεχουνε! Ξεκοντιλιζεται δηλαδη! Ουτε αυτο ξερω αν το λεμε μονο στη Κρητη! Χαχαχαχ

Κι εμενα τωρα σχεδον 4 σε μια βδομαδα, ειναι μερικες μερες που της δινω πραματακια και τα πιανει δειλα δειλα και τα βαζει στο στομα. Αλλα ακομα δεν το κανει αποφασιστικα! Προσπαθει! 

Εμεις 2 μηνων καναμε το πρωτο εμβολιο που εχει ενα σωρο πραματα μεσα και τρομαξα οταν τα διαβασα και 3ων μηνων του πνευμονιοκοκου. Τωρα 4ων παλι αυτο που εχει τα 500 πραγματα θα κανουμε. Της γαστρεντεριτιδας το ποσιμο δεν το κανε γιατι το περασε στο νοσοκομειο τοτε με την ουρολοιμωξη. 

Ομολογώ ότι αυτήν την λέξη ούτε εγώ την ξέρω χαχαχαχαχα...

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, βιολετα3 είπε:

Κορίτσια καλημέρα !!!όταν λέτε ότι πιάνουν κουδουνιστρα για ποσο μηνών μιλάμε?Εμείς είμαστε 3 μηνών και τωρα αρχίζει σιγά σιγά όχι ακριβώς να πιάνει αλλά προσπαθεί.

Κι εμενα τωρα την πιάνει αλλα οχι από μόνη της, την ακουμπαω στο χέρι της ανοίγει τα δαχτυλακια και την πιάνει.Την κρατάει αρκετη ωρα και την κουναει και την φέρνει στο στομα. Περιμενω να μου έρθει και μια καινούργια με πιο έντονα χρώματα, αυτή που έχουμε ειναι πολυ όμορφη αλλα νομιζω δεν της κινεί αρκετά το ενδιαφέρον. Απο παιχνιδακια και τέτοια εσεις τι έχετε κορίτσια; Εγω δεν της εχω πολλά, 1 crinkle book, ενα μασητικό μαρούλι (καλα αυτό αρεσε σε μενα παρα πολύ, ειναι λίγο μικρή για αυτό) μια κουδουνιστρα, και ενα λαγουδακι αγκαλιας, αυτό της αρέσει να το κραταει οταν την εχω στο γυμναστήριο και της έρχεται υπνος το πιάνει τα χεράκια της και νανουριζεται. Ελεγα να παρω κατι καρτες για οταν την εχω μπρούμυτα, ειναι 3 σετ μαζι, για να κάθεται λίγο παραπανω, εσείς τι λέτε;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Milena είπε:

Κι εμενα τωρα την πιάνει αλλα οχι από μόνη της, την ακουμπαω στο χέρι της ανοίγει τα δαχτυλακια και την πιάνει.Την κρατάει αρκετη ωρα και την κουναει και την φέρνει στο στομα. Περιμενω να μου έρθει και μια καινούργια με πιο έντονα χρώματα, αυτή που έχουμε ειναι πολυ όμορφη αλλα νομιζω δεν της κινεί αρκετά το ενδιαφέρον. Απο παιχνιδακια και τέτοια εσεις τι έχετε κορίτσια; Εγω δεν της εχω πολλά, 1 crinkle book, ενα μασητικό μαρούλι (καλα αυτό αρεσε σε μενα παρα πολύ, ειναι λίγο μικρή για αυτό) μια κουδουνιστρα, και ενα λαγουδακι αγκαλιας, αυτό της αρέσει να το κραταει οταν την εχω στο γυμναστήριο και της έρχεται υπνος το πιάνει τα χεράκια της και νανουριζεται. Ελεγα να παρω κατι καρτες για οταν την εχω μπρούμυτα, ειναι 3 σετ μαζι, για να κάθεται λίγο παραπανω, εσείς τι λέτε;

Και εμείς έχουμε ένα crinkle book..ένα μαξιλάρι έντονο της μίνι το οποίο της αρέσει πολύ κουδουνιστρες δύο αρκουδάκια που λένε τραγούδια είναι για πιο μεγάλα βέβαια αλλά της αρέσει πολύ όταν παίζουν τα τραγούδια και μετά έχουμε τα αξεσουάρ του γυμναστηρίου...

Έχουμε και το νανι μας το οποίο σε ένα βιβλίο γράφει ότι το νανι για να έχει μαγικές ιδιότητες πρέπει να χρησιμοποιείται μόνο στον ύπνο ..

Τι είναι οι κάρτες αυτές δεν το έχω ξανά ακούσει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...