Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

22 minutes ago, Dimitra93 said:

Δεν παραποίησα καθόλου τα λόγια σου αντιγραφή επικόλληση έκανα σε αυτό που εσύ έστειλες...δεν έκανα διάγνωση για αλλεργία είπαμε με τα άλλα κορίτσια ότι κάποια συμπτώματα μοιάζουν με παλινδρόμηση αλλά δεν καταλαβαινομαστε προφανώς ...και συνεχίζεις και μιλάς απόλυτα ενώ σου λέω πως εμένα με επιβεβαιωμένη αλλεργία δεν παρουσίασε αίμα ...το αφήνω εδώ λοιπόν....καλή συνέχεια

Στην δικιά σου περίπτωση είχε και άλλα όπως είπες δεν μίλησα όμως για την δικιά σου περίπτωση. Η αλλεργία παρουσιάζει αίμα. Ή ευαισθησία μπορεί όχι... Αλλά μην παραποιειςς αυτά που λέω δεν αναφέρθηκα σε εσένα. Δηλαδή σώνει κ ντε επειδή έκανε βλέννες το μωράκι της Βιολέτας πρέπει να έχει κάτι;; 


 
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 58 λεπτά , Dimitra93 είπε:

λες απόλυτα πως πάντα έχουν αίμα στα κακα ...εμένα δεν είχε...λες πως η αλλεργία εμφανίζεται από τον τρίτο μήνα εμένα είχε από δύο μηνών ...μου το έχεις ξανά πει και παλιότερα.

Εμένα 2,5 μηνών και ούτε εμένα είχε αίμα!

πρίν από 54 λεπτά , Ntepaki22 είπε:

Είναι πολύ δύσκολο επίσης να σε αναγκάζουν να σταματήσεις τον θηλασμό επειδή σε κατευθύνουν λάθος...

Είναι δύσκολο να χάνεις τον θηλασμό, επειδή σε κατευθύνουν λάθος, αλλά συμβαίνει!
Θα το χτυπήσουμε σε όποια γυναίκα δε τα κατάφερε ή δεν θέλησε, γιατί; Για να πονάει περισσότερο;

πρίν από 51 λεπτά , Dimitra93 είπε:

εμείς απλά είπαμε ότι οι αλλεργίες μοιάζουν πολύ με την παλινδρόμηση στα συμπτώματα...δεν γυρίσαμε να πούμε όχι δεν είναι πάλινδρομηση...

Σωστό! Και συμπληρώνω εδώ, ότι σε εμένα με διαγνωσμένη παλινδρόμηση (γιατί πήγα σε ακτινολόγο), της την επιδείνωνε η αλλεργία!

πρίν από 34 λεπτά , Milena είπε:

ο φυσιολογικός ορός κάνει βλεννες στα κακακια

Εγώ το είπα, ισχύει! Καταπίνουν πολύ ορό όταν τους κάνουμε και βγαίνει σαν βλέννες, γι αυτό της είπα να το δώσει με το γάλα της.
Αναφέρεται και σε πολλές περιπτώσεις από μαμάδες στις σελίδες «Θηλασμός και αλλεργίες» και «Αττική: Εθελοντική Ομάδα Υποστήριξης Θηλασμού».

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Ntepaki22 είπε:

Στην δικιά σου περίπτωση είχε και άλλα όπως είπες δεν μίλησα όμως για την δικιά σου περίπτωση. Η αλλεργία παρουσιάζει αίμα. Ή ευαισθησία μπορεί όχι... Αλλά μην παραποιειςς αυτά που λέω δεν αναφέρθηκα σε εσένα. Δηλαδή σώνει κ ντε επειδή έκανε βλέννες το μωράκι της Βιολέτας πρέπει να έχει κάτι;; 

πραγματικά δεν βγάζω άκρη ...λες η αλλεργία παρουσιάζει αίμα αλλά μετά λες όχι σε μένα?αποφάσισε όμως η αλλεργία βγάζει η δεν βγάζει αίμα τλκ?βγάζει ανάλογα το παιδί αυτή είναι η σωστή τοποθέτηση ..όχι πάντα..όχι σε όλα τα παιδιά και φυσικά ανάλογα πότε προλαβαίνεις την αλλεργία ..αίμα σημαίνει ότι έφτασε σε σημείο να ερεθιστεί το έντερο ..δεν ερεθίζεται σε όλα τα παιδιά...σε άλλα ερέθιζεται αμέσως σε άλλα πιο μετά και σε άλλα καθολου... δεν έχω αναφερθεί καθόλου στο παιδί της βιολέτας παρά μόνο ότι καλύτερα θα είναι να κάνει υπέρηχο για να είναι σίγουρη και ότι έχουν τα ίδια συμπτώματα ..τα μηνύματά μου αφορούν αποκλειστικά τις απαντήσεις σου και όχι το παιδάκι της κοπέλας...ούτε είπα ότι παιδί οπωσδήποτε έχει κάτι... Όλες εδώ την συμβουλεψαμε ότι υπάρχει κι άλλη εκδοχή...εσύ ήσουν αυτή που είπε ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΕΡΓΊΑ...πραγματικά δεν ξέρω ποιος παραποιεί τα λόγια ποιανού...και πραγματικά το τελειώνω εδώ τώρα...

πρίν από 15 λεπτά , itsathina είπε:

Εμένα 2,5 μηνών και ούτε εμένα είχε αίμα!

Είναι δύσκολο να χάνεις τον θηλασμό, επειδή σε κατευθύνουν λάθος, αλλά συμβαίνει!
Θα το χτυπήσουμε σε όποια γυναίκα δε τα κατάφερε ή δεν θέλησε, γιατί; Για να πονάει περισσότερο;

Σωστό! Και συμπληρώνω εδώ, ότι σε εμένα με διαγνωσμένη παλινδρόμηση (γιατί πήγα σε ακτινολόγο), της την επιδείνωνε η αλλεργία!

Εγώ το είπα, ισχύει! Καταπίνουν πολύ ορό όταν τους κάνουμε και βγαίνει σαν βλέννες, γι αυτό της είπα να το δώσει με το γάλα της.
Αναφέρεται και σε πολλές περιπτώσεις από μαμάδες στις σελίδες «Θηλασμός και αλλεργίες» και «Αττική: Εθελοντική Ομάδα Υποστήριξης Θηλασμού».

Ναι ισχύει όντως με τον όρο...και εμένα τώρα που ήταν αρρωστουλικο όλες οι μυξουλες και τα φλεμματα εμφανιζόντουσαν στα κακακια μας...

Αλλεργία και παλινδρόμηση μαζί εε??είναι η δεύτερη φορά που το ακούω...αρκετά δύσκολο θα είναι..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Dimitra93 said:

πραγματικά δεν βγάζω άκρη ...λες η αλλεργία παρουσιάζει αίμα αλλά μετά λες όχι σε μένα?αποφάσισε όμως η αλλεργία βγάζει η δεν βγάζει αίμα τλκ?βγάζει ανάλογα το παιδί αυτή είναι η σωστή τοποθέτηση ..όχι πάντα..όχι σε όλα τα παιδιά και φυσικά ανάλογα πότε προλαβαίνεις την αλλεργία ..αίμα σημαίνει ότι έφτασε σε σημείο να ερεθιστεί το έντερο ..δεν ερεθίζεται σε όλα τα παιδιά...σε άλλα ερέθιζεται αμέσως σε άλλα πιο μετά και σε άλλα καθολου... δεν έχω αναφερθεί καθόλου στο παιδί της βιολέτας παρά μόνο ότι καλύτερα θα είναι να κάνει υπέρηχο για να είναι σίγουρη και ότι έχουν τα ίδια συμπτώματα ..τα μηνύματά μου αφορούν αποκλειστικά τις απαντήσεις σου και όχι το παιδάκι της κοπέλας...ούτε είπα ότι παιδί οπωσδήποτε έχει κάτι... Όλες εδώ την συμβουλεψαμε ότι υπάρχει κι άλλη εκδοχή...εσύ ήσουν αυτή που είπε ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΕΡΓΊΑ...πραγματικά δεν ξέρω ποιος παραποιεί τα λόγια ποιανού...και πραγματικά το τελειώνω εδώ τώρα...

Ναι δεν έχει αλλεργία το παιδί της. Αν είχε τριών μηνών τρωεα θα εμφανιζε αίμα. Όπως και στις στερεές τις σταματάς μετά αν δεις αίμα. Έχετε δρόμο μπροστά σας ακόμα. Δεν χτύπησα τίποτα. Νομίζω ότι σκοπός του φόρουμ δεν είναι αυτό που κάνετε εσείς αυτή την στιγμή..  δεν αναφέρθηκα σε εσάς!!! Καθόλου!! Εσείς ασχοληθηκατε μαζί μ


 
 
 
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, itsathina είπε:

Καλέ, μπορείς να το κάνεις και με φόρμουλα! Εννοείται!!

Τα ειδικά υποαλλεργικά εννοείς, αυτά που γράφονται, γιατί τα του εμπορίου (όπως αυτό που δίνουμε εγώ και η @depifish) δεν τα λες και πλήρως υποαλλεργικά!
Εμπεριέχουν την αγελαδινή πρωτεΐνη, απλά τόσο διαλυμένη, που δεν γίνεται αντιληπτή από το πεπτικό του βρέφους!
Είναι πιο εύπεπτα και μειώνουν έως και εξαλείφουν τον κίνδυνο αλλεργιών.

Η αλλεργία μπορεί να εμπεριέχει αίμα στα κακά, αλλά να εμφανιστεί το αίμα στον 5ο μήνα.
Δεν είναι κρίμα να δίνουμε υποαλλεργικά λοιπόν, εφόσον είναι πιο εύπεπτα, εμένα με το αγελαδινό βόγκαγε.
Τι να κάνουμε; Να αφήσουμε το μωρό να πονάει και να πεινάει; Και δε το λέω επιθετικά!
Εμένα δεν έπαιρνε βάρος, τι να έκανα; Να την άφηνα να κλαίει όλη νύχτα και να υποσιτίζεται για τον εγωισμό μου; Γιατί από ένα σημείο και μετά γίνεται εγωιστικό!

Βιολέτα, βοήθησε το παιδί να μην πονάει και αν είναι αλλεργία θα φανεί όταν θα κόψεις το χάπι ή εν συνεχεία με άλλους τρόπους.
Βλέννες κάνουν και από τον ορό. Πολύ πιθανόν έχει παλινδρόμηση, η οποία είναι με τις μέρες της.
Στο λέω εγώ που έχουμε διαγνωσμένη, δεν είναι κάθε μέρα το ίδιο! Έχει καλές και κακές μέρες! Το χάπι αυτό πάντως δίνεται και σε βρέφη.
Πάτα στο google «laprazol σε βρέφη» και θα βρεις άρθρα! Ξέρει τι σου έδωσε ο γιατρός σου! Απλά μη το δώσεις με ορό, καλύτερα με το γάλα σου!
Αύριο έχω παιδογαστρεντερολόγο, ελπίζω να με αφήσουν τα χιόνια να πάω και θα σας πω και εγώ νεότερα!

Η αλήθεια είναι ότι κάνουμε πολύ όρο γιατί ενώ έχει μπουκωμενη μύτη δεν βγάζει μυξα αλλά ακούω να καταπίνει σαν να του κάθονται στο λαιμό.Μωρε την εμπιστεύομαι την παιδίατρο μου αλλά το πρωί με έπιασε ένας πανικός λέω και αν πάθει κάτι που θα του το δώσω και το άφησα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, itsathina είπε:

Εμένα 2,5 μηνών και ούτε εμένα είχε αίμα!

Είναι δύσκολο να χάνεις τον θηλασμό, επειδή σε κατευθύνουν λάθος, αλλά συμβαίνει!
Θα το χτυπήσουμε σε όποια γυναίκα δε τα κατάφερε ή δεν θέλησε, γιατί; Για να πονάει περισσότερο;

Σωστό! Και συμπληρώνω εδώ, ότι σε εμένα με διαγνωσμένη παλινδρόμηση (γιατί πήγα σε ακτινολόγο), της την επιδείνωνε η αλλεργία!

Εγώ το είπα, ισχύει! Καταπίνουν πολύ ορό όταν τους κάνουμε και βγαίνει σαν βλέννες, γι αυτό της είπα να το δώσει με το γάλα της.
Αναφέρεται και σε πολλές περιπτώσεις από μαμάδες στις σελίδες «Θηλασμός και αλλεργίες» και «Αττική: Εθελοντική Ομάδα Υποστήριξης Θηλασμού».

Να σε ρωτήσω κάτι?ποιο υποαλλεργικο δίνετε εσείς?είδα που είπες ότι μερικά έχουν μέσα πρωτεινη γαλακτος και αναρωτιέμαι ποια είναι αυτά ..εμείς ας πούμε το πρώτο που της έδινα ήταν το frisolac ac και τώρα της δίνω το novalac allernova AR...και τα δύο γράφονται...ποια είναι η ουσία που πρέπει να διαβάσω?

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια μην τσακωνεστε είμαστε εδώ για να λέμε η κάθε μία της εμπειρίες μας και γιατί όχι για να βοηθήσουμε η μία την άλλη!!! Εννοείται ότι η κάθε μαμά θα κάνει το καλύτερο για το παιδάκι της και όχι επειδή διάβασε κάτι σε ένα φόρουμ.

Λοιπόν όσο αναφορά την αλλεργία και η παιδίατρος αλλά κ η μαία μου(είναι η κουνιάδα μου)την ρώτησα αν τυχόν όλο αυτό μπορεί να οφείλεται σε αλλεργία σε κάτι που τρώω και αν πρέπει να κάνω διατροφή και μου είπε όχι προς το παρόν γιατί αυτό που τους περιγράφω δεν οφείλεται σε αλλεργία ,εφόσον το παιδί τρώει κανονικά παίρνει βάρος και με το παραπάνω,δεν έχουμε δει αίμα οσο για βλεννες ακόμα και αυτό είναι φυσιολογικό μέχρι ένα σημείο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , Dimitra93 είπε:

Να σε ρωτήσω κάτι?ποιο υποαλλεργικο δίνετε εσείς?είδα που είπες ότι μερικά έχουν μέσα πρωτεινη γαλακτος και αναρωτιέμαι ποια είναι αυτά ..εμείς ας πούμε το πρώτο που της έδινα ήταν το frisolac ac και τώρα της δίνω το novalac allernova AR...και τα δύο γράφονται...ποια είναι η ουσία που πρέπει να διαβάσω?

Κορίτσι μου, εγώ δίνω το Humana Ha που ανήκει στα γάλατα μερικής υδρόλυσης (ΗΑ).
Τα ΗΑ είναι για πρόληψη της αλλεργίας σε βρέφη υψηλού κινδύνου.
Το Frisolac AC ανήκει στα υποαλλεργικά γάλατα εκτεταμένης υδρόλυσης (δες για: υψηλού βαθμού υδρολυμένη καζεΐνη και λακτόζη).
Όσο πιο εκτεταμένη είναι η υδρόλυση, τόσο λιγότερο αλλεργιογόνο είναι το γάλα.
Ουσιαστικά δηλαδή έχει σπάσει το αλλεργιογόνο τόσο πολύ, που δεν γίνεται αντιληπτό από το πεπτικό του βρέφους,
αλλά δεν υπάρχουν χειροπιαστές αποδείξεις που να επιβεβαιώνουν απόλυτα την υποαλλεργική ιδιότητα του γάλακτος.
Το Novalac Allernova AR ανήκει στα αντιαναγωγικά γάλατα (Anti-Reflux), το οποίο είναι και για την παλινδρόμηση,
θα δεις επίσης ότι εμπεριέχει υδρολυμένη πρωτεΐνη αγελαδινού (καζεΐνη), αλλά δεν περιέχει λακτόζη.
Αν δεν σου κάνει κόπο και επειδή πιστεύω ότι θα βοηθήσει πολύ, μπορείς να μου πεις αναλυτικά τη διαδικασία συνταγογράφησης; 
Γιατί δεν υπάρχουν αρκετές πληροφορίες ον-λάιν.

πρίν από 30 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Κορίτσια έχετε αγοράσει μαξιλάρι για παλινδρόμηση?

Βιολέτα μου, όχι! Απαγορεύεται πλέον! Υπάρχει κίνδυνος για αιφνίδιο βρεφικό θάνατο!
Το ίδιο και οι σφήνες και οι φωλιές! Φοβάμαι από όσα έχω διαβάσει.. δε το ρισκάρω!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , itsathina είπε:

Κορίτσι μου, εγώ δίνω το Humana Ha που ανήκει στα γάλατα μερικής υδρόλυσης (ΗΑ).
Τα ΗΑ είναι για πρόληψη της αλλεργίας σε βρέφη υψηλού κινδύνου.
Το Frisolac AC ανήκει στα υποαλλεργικά γάλατα εκτεταμένης υδρόλυσης (δες για: υψηλού βαθμού υδρολυμένη καζεΐνη και λακτόζη).
Όσο πιο εκτεταμένη είναι η υδρόλυση, τόσο λιγότερο αλλεργιογόνο είναι το γάλα.
Ουσιαστικά δηλαδή έχει σπάσει το αλλεργιογόνο τόσο πολύ, που δεν γίνεται αντιληπτό από το πεπτικό του βρέφους,
αλλά δεν υπάρχουν χειροπιαστές αποδείξεις που να επιβεβαιώνουν απόλυτα την υποαλλεργική ιδιότητα του γάλακτος.
Το Novalac Allernova AR ανήκει στα αντιαναγωγικά γάλατα (Anti-Reflux), το οποίο είναι και για την παλινδρόμηση,
θα δεις επίσης ότι εμπεριέχει υδρολυμένη πρωτεΐνη αγελαδινού (καζεΐνη), αλλά δεν περιέχει λακτόζη.
Αν δεν σου κάνει κόπο και επειδή πιστεύω ότι θα βοηθήσει πολύ, μπορείς να μου πεις αναλυτικά τη διαδικασία συνταγογράφησης; 
Γιατί δεν υπάρχουν αρκετές πληροφορίες ον-λάιν.

Σε ευχαριστώ πολύ θα το διαβάσω να δω γτ το έχω περιέργεια...ο παιδίατρος μας είναι και παιδογαστρεντερολογος δεν ξέρω αν έχει σημασία αυτό και είναι και εξωτερικός γιατρός/συνεργάτης στα παιδογαστρεντερολογικα εδώ στο ΠΑΓΝΗ ...οπότε το γράφει από εκεί από ότι κατάλαβα γτ μου λέει την Πέμπτη που θα πάω θα στα γράψω...μου ζητάει ΑΜΚΑ του παιδιού τελευταίο βάρος ύψος επίθετο ονοματεπώνυμο δικό μου και τηλέφωνο...μου είχε γράψει πρώτα τρίμηνη για το πρώτο γάλα και τώρα εξάμηνη για το δεύτερο που καταλήξαμε ..παω στο φαρμακείο δίνω την συνταγή κάθε μήνα και παίρνω μια κούτα με δέκα γάλατα(του μήνα) και πληρώνω μια συμμετοχή ...γενικά μου είχε πει ότι τα υποαλλεργικα γράφονται...τώρα δεν ξέρω αν εννοεί όλα η κάποια ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 12 λεπτά , Dimitra93 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ θα το διαβάσω να δω γτ το έχω περιέργεια...ο παιδίατρος μας είναι και παιδογαστρεντερολογος δεν ξέρω αν έχει σημασία αυτό και είναι και εξωτερικός γιατρός/συνεργάτης στα παιδογαστρεντερολογικα εδώ στο ΠΑΓΝΗ ...οπότε το γράφει από εκεί από ότι κατάλαβα γτ μου λέει την Πέμπτη που θα πάω θα στα γράψω...μου ζητάει ΑΜΚΑ του παιδιού τελευταίο βάρος ύψος επίθετο ονοματεπώνυμο δικό μου και τηλέφωνο...μου είχε γράψει πρώτα τρίμηνη για το πρώτο γάλα και τώρα εξάμηνη για το δεύτερο που καταλήξαμε ..παω στο φαρμακείο δίνω την συνταγή κάθε μήνα και παίρνω μια κούτα με δέκα γάλατα(του μήνα) και πληρώνω μια συμμετοχή ...γενικά μου είχε πει ότι τα υποαλλεργικα γράφονται...τώρα δεν ξέρω αν εννοεί όλα η κάποια ..

Σε ευχαριστώ πολύ♡ 
Τσέκαρε το, αλλά μην ανησυχείς, όλα τα υποαλλεργικά εκτεταμένης υδρόλυσης έτσι είναι!
Μετά είναι τα στοιχειακά γάλατα που από όσο διάβασα δίνονται σε μη ανταπόκριση του αλλεργικού βρέφους σε γάλα εκτεταμένης υδρόλυσης.
Τα οποία δε πίνονται κιόλας, είναι χάλια. Τα υποαλλεργικά γράφονται όντως, αλλά νομίζω μόνο τα εκτεταμένης υδρόλυσης.
Θα μου πει κι ο δικός μου, αύριο θα πάω πρώτη φορά!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , itsathina είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ♡ 
Τσέκαρε το, αλλά μην ανησυχείς, όλα τα υποαλλεργικά εκτεταμένης υδρόλυσης έτσι είναι!
Μετά είναι τα στοιχειακά γάλατα που από όσο διάβασα δίνονται σε μη ανταπόκριση του αλλεργικού βρέφους σε γάλα εκτεταμένης υδρόλυσης.
Τα οποία δε πίνονται κιόλας, είναι χάλια. Τα υποαλλεργικά γράφονται όντως, αλλά νομίζω μόνο τα εκτεταμένης υδρόλυσης.
Θα μου πει κι ο δικός μου, αύριο θα πάω πρώτη φορά!

Ναι και τα δύο υποαλλεργικα γράφουν ότι είναι..απλά το πρώτο έγραφε και για κολικούς έντονους ενώ αυτό γράφει και για αναγωγές...διάβασα ότι δίνεται και σε παιδιά που έχουν παλινδρόμηση...και εμείς έχουμε αρκετές αναγωγές θα έλεγα ...αλλά χωρίς να δείχνει ότι ενοχλείται...

Τώρα όσο αφορά τις τροφές πως θα γίνει?φυσικά θα με κατευθύνει και ο γιατρός μας αλλά για να έχω μια πρώτη εικόνα...δεν θα μπορώ να δώσω μοσχάρι η κάτι από την κατηγορία των γαλακτοκομικών?ποτε θα μπορέσει να ενταχθεί σε αυτές τις τροφές σιγά σιγά?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, itsathina είπε:

Κορίτσι μου, εγώ δίνω το Humana Ha που ανήκει στα γάλατα μερικής υδρόλυσης (ΗΑ).
Τα ΗΑ είναι για πρόληψη της αλλεργίας σε βρέφη υψηλού κινδύνου.
Το Frisolac AC ανήκει στα υποαλλεργικά γάλατα εκτεταμένης υδρόλυσης (δες για: υψηλού βαθμού υδρολυμένη καζεΐνη και λακτόζη).
Όσο πιο εκτεταμένη είναι η υδρόλυση, τόσο λιγότερο αλλεργιογόνο είναι το γάλα.
Ουσιαστικά δηλαδή έχει σπάσει το αλλεργιογόνο τόσο πολύ, που δεν γίνεται αντιληπτό από το πεπτικό του βρέφους,
αλλά δεν υπάρχουν χειροπιαστές αποδείξεις που να επιβεβαιώνουν απόλυτα την υποαλλεργική ιδιότητα του γάλακτος.
Το Novalac Allernova AR ανήκει στα αντιαναγωγικά γάλατα (Anti-Reflux), το οποίο είναι και για την παλινδρόμηση,
θα δεις επίσης ότι εμπεριέχει υδρολυμένη πρωτεΐνη αγελαδινού (καζεΐνη), αλλά δεν περιέχει λακτόζη.
Αν δεν σου κάνει κόπο και επειδή πιστεύω ότι θα βοηθήσει πολύ, μπορείς να μου πεις αναλυτικά τη διαδικασία συνταγογράφησης; 
Γιατί δεν υπάρχουν αρκετές πληροφορίες ον-λάιν.

Βιολέτα μου, όχι! Απαγορεύεται πλέον! Υπάρχει κίνδυνος για αιφνίδιο βρεφικό θάνατο!
Το ίδιο και οι σφήνες και οι φωλιές! Φοβάμαι από όσα έχω διαβάσει.. δε το ρισκάρω!

Εγω εδώ και 10 μέρες τον κοιμιζω στο κρεβατι μας πάνω σε ένα δικό μας μαξιρακι φοβάμαι να τον κοιμισω στο κρεβάτι του παρόλο που είναι στο δωμάτιο μας  

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Εγω εδώ και 10 μέρες τον κοιμιζω στο κρεβατι μας πάνω σε ένα δικό μας μαξιρακι φοβάμαι να τον κοιμισω στο κρεβάτι του παρόλο που είναι στο δωμάτιο μας  

 

 

 

 

 

 

 

Αυτό το κάνω και εγώ ακριβώς όσες μέρες αναφέρεις δηλαδή όσο ήταν άρρωστη...γιατί από τον βήχα μου έκανε εμετούς στον ύπνο της και τρελάθηκα...της βάζω και εγώ ένα μαξιλάρι λεπτό στηριγμένο από την μέση της ώστε να μην αφήνει καθόλου κενό....κανονικά δεν κάνει το ξέρω αλλά φοβάμαι πολύ...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Dimitra93 είπε:

Ναι και τα δύο υποαλλεργικα γράφουν ότι είναι..απλά το πρώτο έγραφε και για κολικούς έντονους

Ναι, το AC σημαίνει Anti-Colic.

2 ώρες πρίν, Dimitra93 είπε:

Τώρα όσο αφορά τις τροφές πως θα γίνει?φυσικά θα με κατευθύνει και ο γιατρός μας αλλά για να έχω μια πρώτη εικόνα...δεν θα μπορώ να δώσω μοσχάρι η κάτι από την κατηγορία των γαλακτοκομικών?ποτε θα μπορέσει να ενταχθεί σε αυτές τις τροφές σιγά σιγά?

Κοίτα, συνήθως γύρω στον 5ο με 6ο μήνα, που ωριμάζει το πεπτικό, το 99% των μωρών ξεπερνάνε τις αλλεργίες.
Θα σε ξεκινήσει σιγά-σιγά εισαγωγές και θα το δεις και η ίδια.. δε θα έχει κανένα πρόβλημα!

2 ώρες πρίν, βιολετα3 είπε:

Εγω εδώ και 10 μέρες τον κοιμιζω στο κρεβατι μας πάνω σε ένα δικό μας μαξιρακι φοβάμαι να τον κοιμισω στο κρεβάτι του παρόλο που είναι στο δωμάτιο μας  

 

Πολύ καλά κάνεις. Συμβουλή μου είναι να τον κοιμίζεις χωρίς μαξιλάρι, ξερό στο στρώμα.
Απαγορεύεται το μαξιλάρι ακόμα και το βρεφικό, πόσο μάλλον των ενηλίκων. 
Ρώτα και τον γιατρό σου. Είναι απόλυτα ασφαλές να κοιμάται χωρίς μαξιλάρι! 
Την παίρνω και εγώ μαζί μου στο κρεβάτι (έχω ημίσκληρο στρώμα -δε κάνει μαλακό-)
και την βάζω δίπλα μου, χωρίς μαξιλάρι στο αριστερό πλευρό της ή ανάσκελα,
γιατί δεξιά βρίσκεται το άνοιγμα στομάχου-οισοφάγου και ανεβαίνουν υγρά.
Αν παρόλα αυτά της ανέβει κάτι, την ακούω κατευθείαν και την σηκώνω όρθια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...