Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

2 hours ago, βιολετα3 said:

Κορίτσια καλησπέρα τι κάνετε?Εμείς σήμερα πολύ γκρίνια κ δεν έχει κοιμηθεί και καλά!!!!Μίλησα με την παιδίατρο μου έδωσε ένα χάπι για την παλινδρόμηση θά το ξεκινήσουμε αύριο το πρωί.Δεν σας κρύβω πως φοβάμαι να του το δώσω γιατί λέω κ αν δεν είναι παλινδρόμηση και του κάνει κακό?Εσείς τι δίνεται στα παιδάκια σας?Εντομεταξυ εψαξα να δω τι είναι κ πουθενά δεν έγραφε πως κάνει για μωρά

Πρωτη φορα ακουω για χαπι για την παλινδρομηση σε βρεφος!!! Κι εγω για το nexium ξερω. Μηπως να παρεις μια δευτερη γνωμη; Δεν τρωει καθολου ή μια τρωει και μια οχι; Η γκρινια θεωρεις οτι προερχεται απο το φαι; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 48 λεπτά , depifish είπε:

Νοικιασα νοσοκομειακο καο απλα μου δωσανε την default χοανη, την 25. Προσπαθουσα κι εγω, τραβαγα, τραβαγα... τιποτα... 20...30... το πολυ 40ml και απο τα δυο! Ειχα απογοητευτει παρα πολυ! Τη μερα που το νοικιασα μπηκαμε και νοσοκομειο, σκεφτηκα ισως το αγχος και η ταλαιπωρια να εχουν ελαττωσει τη παραγωγη. Γυρναμε σπιτι, ξαναπροσπαθω. Παιρνω αποφαση και το παω στο μαγαζι που το νοικιασα να δουν τι κανω λαθος ή αν υπαρχει ελαττωμα. Το σαινι που μου το νοικιασε, μου λεει για τη χοανη, οτι θα πρεπει λεει να καλυπτει οοοοοολη τη θηλαια αλω + 1εκατοστο ακομα δερμα!!!! Αρα λεει θελω μεγαλυτερη. Εγω εντωμεταξυ ενοιωθα οτι θελω μικροτερη και οχι μεγαλυτερη. Παραγγελνω μεγαλυτερη 27εκ. Μια βδομαδα να ρθει... Δοκιμαζει... τιποτα! Απελπισμενη παιρνω το μηχανημα και παω στη συμβουλο θηλασμου και της δειχνω τις χοανες οπου η κοπελια μου πε οτι θελω μικροτερη οπως ακριβως υπολογιζα δηλαδη. Ειχα δανειστει και το swing της medela και αρχικα παραγγειλα μια χοανη 21. Δοκιμασα και παλι τιποτα. Την προσαρμοσα και στο νοσοκομειακο για να δω αλλα καμια διαφορα. Το ιδανικο για μενα θα ηταν το 20, αλλα δεν υπαρχει. Θα πρεπει να μπαινωβγαζω συνεχεια το στηθος για να καταφερει να πιασει ωστε να βγει γαλα και δεν τα καταφερνω παντα... Ισως εχω τη πιο μικρη θηλη του κοσμου! Τι να πω...

Χριστέ μου τι ταλαιπωρία και σπάσιμο νεύρων!!!!!!!Δεν εχω λόγια για την επιμονή σου και την υπομονή σου!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Roulaa@ said:

Φταίει το άγχος που μας κυριεύει.  Θα γυρίσεις τόσο γρήγορα ε? Πως σ φαίνεται που θα επιστρέψεις? Εγώ το Πάσχα θα ξαναπάω  κ τα συναισθήματά ανάμεικτα. Μέχρι τότε θα έχουμε μπει κ στις τροφές. 

Μη λες έτσι για 2ο. Θα τα καταφέρεις. Δυσκολεύτηκες να μείνεις? Εγώ στη μεγάλη έκανα 5 μήνες συστηματικά κ στν 6ο την έπιασα. Τώρα σχεδόν 1μιση χρόνο 

Απο τη μια σκεφτομαι οτι θα ξελαμπικαρω απο το 24ωρο του ταιζω-αλλαζω πανα-κοιμιζω-κουνα κουνα κουνα κουνα... Αλλα δουλευω στο δημιουργικο εφημεριδας και εχουμε μεγαλη πιεση χρονου για να βγει το φυλλο μεχρι καποια ωρα με αποτελεσμα να γυριζω 11 και 12 το βραδυ στο σπιτι σαν τη τρελη απο τη πιεση και τα νευρα. Αν δε πρεπει να εχω και ενα μωρο να κοιμησω... αστα να πανε... Και μου πε η παιδιατρος οτι θα χω προβλημα οσο μεγαλωνει γιατι θα με αναζητα και θα ξυπνα οταν ερχομαι και αντε μετα να ξανακοιμηθει... Ωραια θα περασουμε! Χαχαχαχ!

Παλευαμε κανα δυο χρονια να μεινω εγκυος, ειμαι και 40 πλεον, ειχαμε ψαξει τα παντα και τελικα δεν μαθαμε τι εφταιγε. Σιγουρα και το αγχος γιατι απο ενα σημειο και μετα μου ειχε γινει εμμονη, η ερωτικη μας ζωη ηταν για τα πανηγυρια γιατι πλεον ειχε χαθει το αυθορμητο και ηταν σαν εξαναγκασμος, και τους τελευταιους μηνες ο αντρας μου ειχε και ψυχολογικο, ηθελε γερανο για να σηκωθει... Να πω επισης οτι 6 μηνες πριν μεινω εγκυος στη Δαναη αποφασισα να κοψω τη γλουτενη μαχαιρι και ισως τελικα να επαιξε ρολο και αυτο γιατι εχει συνδεθει με υπογονιμοτητα. Ο αδερφος μου ανακαλυψε τυχαια οτι ειχε δυσανεξια, χωρις συμπτωματα, και φανηκε με γαστροσκοπηση. Επειδη του ειπαν για κληρονομικοτητα, εκανα κι εγω εξεταση για αντισωματα που βγηκε θετικη, αλλα στη γαστροσκοπηση δεν φανηκε κατι. Στην ουσια η γλουτενη κανει φλεγμονη στο εντερο και σταματαει ο οργανισμος να απορροφα πολυτιμα συστατικα οπως σιδηρο, βιταμινες κτλ. Εμενα δεν φανηκε φλεγμονη τοτε και δεν την εκοψα, απλα την απεφευγα πολυ. Οταν πλεον την εκοψα, ειδα να ανεβαινει η φεριτινη μου που ηταν στα πατωματα (αυτη την ενδειξη ειχε ο αδερφος μου και του παν να ψαξει για γλουτενη) και μετα απο 6 μηνες που λενε οτι καθαριζει ο οργανισμος εμεινα και εγκυος. Δεν ξερω αν σχετιζεται αλλα μπορει να ηταν και αυτο. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, depifish είπε:

Πρωτη φορα ακουω για χαπι για την παλινδρομηση σε βρεφος!!! Κι εγω για το nexium ξερω. Μηπως να παρεις μια δευτερη γνωμη; Δεν τρωει καθολου ή μια τρωει και μια οχι; Η γκρινια θεωρεις οτι προερχεται απο το φαι; 

Τρωει κανονικά μετά όμως το φαγητό γκρινιάζει παααρα πολύ ακόμα κ στην αγκαλιά μου δεν έχει ησυχία τεντώνεται σφυγεται κλαίει μέχρι να ρευτει πολλές φορές ακούω σαν να του έρχεται γάλα πάνω κ μετά κλαίει ,δεν κοιμάται όπως πριν ,και αν έχει περάσει 1,2 ώρες που έφαγε και θέλει να κοιμηθεί θέλει στήθος αλλά τραβιέται το πιάνει λίγο πίνει κλαίει κάπως έτσι κάνει σε όλα τα γεύματα σχεδόν εκτός τα μεσάνυχτα,εχθές μου έκανε κ μια φορά εμετό ρουκέτα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Milena said:

Χριστέ μου τι ταλαιπωρία και σπάσιμο νεύρων!!!!!!!Δεν εχω λόγια για την επιμονή σου και την υπομονή σου!!!

Δεν ειχα ποτε υπομονη αλλα πλεον πιστευω οτι οταν μια γυναικα γινεται μανα ενεργοποιουνται καποιες ειδικες ρυθμισεις που σε γεμιζουν υπομονη και αντοχη στην αυπνια! Χαχαχαχα! Πριν γεννησω, αν ενα βραδυ δεν κοιμομουν καθολου ή απλα αν κοιμομουν 1-2 ωρες την επομενη ημουν αρρωστη! Δεν μπορουσα να παρω τα ποδια μου! Τωρα για να αντεχω σχεδον 4 μηνες με μεσο ορο 3-4 ωρες υπνου καθημερινα, δεν εξηγειται αλλιως! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, depifish είπε:

Πρωτη φορα ακουω για χαπι για την παλινδρομηση σε βρεφος!!! Κι εγω για το nexium ξερω. Μηπως να παρεις μια δευτερη γνωμη; Δεν τρωει καθολου ή μια τρωει και μια οχι; Η γκρινια θεωρεις οτι προερχεται απο το φαι; 

Το nexium είναι σε σιρόπι?Τώρα διάβαζα πως αυτό το δίνουν σε πολύ βαριές περιπτώσεις.Τι να πω την εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια την παιδίατρο μας την έχω 16 χρόνια από την πρώτη μου κόρη 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , depifish είπε:

Δεν ειχα ποτε υπομονη αλλα πλεον πιστευω οτι οταν μια γυναικα γινεται μανα ενεργοποιουνται καποιες ειδικες ρυθμισεις που σε γεμιζουν υπομονη και αντοχη στην αυπνια! Χαχαχαχα! Πριν γεννησω, αν ενα βραδυ δεν κοιμομουν καθολου ή απλα αν κοιμομουν 1-2 ωρες την επομενη ημουν αρρωστη! Δεν μπορουσα να παρω τα ποδια μου! Τωρα για να αντεχω σχεδον 4 μηνες με μεσο ορο 3-4 ωρες υπνου καθημερινα, δεν εξηγειται αλλιως! 

Χαχαχαχαχ αυτό ακριβώς...και είμαι άνθρωπος που του αρέσει ο ύπνος πολύ...πάντα το βράδυ όταν είμαι μόνη Μ βάζω και βλέπω σειρές ...Αργώ πολύ να κοιμηθώ και έτσι ξυπνούσα κάπως αργά....τώρα ακόμα βλέπω σειρές και κοιμάμαι αργά αλλά πλέον ειμαι πρωί πρωί στο ποδι....οι αντοχές μου έχουν αυξηθεί στο έπακρο...

πρίν από 8 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Τρωει κανονικά μετά όμως το φαγητό γκρινιάζει παααρα πολύ ακόμα κ στην αγκαλιά μου δεν έχει ησυχία τεντώνεται σφυγεται κλαίει μέχρι να ρευτει πολλές φορές ακούω σαν να του έρχεται γάλα πάνω κ μετά κλαίει ,δεν κοιμάται όπως πριν ,και αν έχει περάσει 1,2 ώρες που έφαγε και θέλει να κοιμηθεί θέλει στήθος αλλά τραβιέται το πιάνει λίγο πίνει κλαίει κάπως έτσι κάνει σε όλα τα γεύματα σχεδόν εκτός τα μεσάνυχτα,εχθές μου έκανε κ μια φορά εμετό ρουκέτα.

Εύχομαι να καλυτερέψει γρήγορα...έχω ακούσει πως από ένα διάστημα και μετά αυτό φτιάχνει μόνο του...αλλά αλήθεια πως θα δίνεις το χάπι?

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Dimitra93 είπε:

Χαχαχαχαχ αυτό ακριβώς...και είμαι άνθρωπος που του αρέσει ο ύπνος πολύ...πάντα το βράδυ όταν είμαι μόνη Μ βάζω και βλέπω σειρές ...Αργώ πολύ να κοιμηθώ και έτσι ξυπνούσα κάπως αργά....τώρα ακόμα βλέπω σειρές και κοιμάμαι αργά αλλά πλέον ειμαι πρωί πρωί στο ποδι....οι αντοχές μου έχουν αυξηθεί στο έπακρο...

Εύχομαι να καλυτερέψει γρήγορα...έχω ακούσει πως από ένα διάστημα και μετά αυτό φτιάχνει μόνο του...αλλά αλήθεια πως θα δίνεις το χάπι?

Αυτα είναι μασομενα ,μου είπε να κόβω το μισό και να το λιώσω σε λίγο γλυκάνισο που θα βράσω ή αν δεν μπορώ να το λιώνω σε λίγο φυσιολογικό ορό μιας και είναι αποστειρωμενο.

Σήμερα ήταν η πρώτη φορά που είπα ότι καλύτερα να είχε κολικούς παρά αυτό ,τουλάχιστον εκεί ξέραμε ότι το απόγευμα για κάποιες ώρες θα είχε γκρίνια ,τώρα σε κάθε γεύμα δεν μπορεί να ηρεμήσει.

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, βιολετα3 said:

Τρωει κανονικά μετά όμως το φαγητό γκρινιάζει παααρα πολύ ακόμα κ στην αγκαλιά μου δεν έχει ησυχία τεντώνεται σφυγεται κλαίει μέχρι να ρευτει πολλές φορές ακούω σαν να του έρχεται γάλα πάνω κ μετά κλαίει ,δεν κοιμάται όπως πριν ,και αν έχει περάσει 1,2 ώρες που έφαγε και θέλει να κοιμηθεί θέλει στήθος αλλά τραβιέται το πιάνει λίγο πίνει κλαίει κάπως έτσι κάνει σε όλα τα γεύματα σχεδόν εκτός τα μεσάνυχτα,εχθές μου έκανε κ μια φορά εμετό ρουκέτα.

Η ρουκετα οντως σημαινει παλινδρομηση, αλλα και παλι, θεωρω καλυτερα να κανεις εναν υπερηχο που ειναι και αβλαβες να σιγουρεψεις πρωτα οτι ειναι παλινδρομηση και τι βαθμου ειναι και μετα να δωσεις κατι τετοιο! Γενικα εγω για την παλινδρομηση εχω ακουσει οτι δεν υπαρχει θεραπεια, απλα να τρωει ορθιο, να κοιμαται σε ανακλιση, να ξαπλωνει στο αριστερο πλαι και τετοια πραγματα. Αν οφειλεται δε σε αλλεργια, κοβεις τα αλλεργειογονα οπως γαλακτοκομικα, ξηρους καρπους, αυγο, ψαρι, σογια κτλ. Αλλα να δωσεις τετοιο χαπι πολυ παραξενο μου φαινεται. Και αυτο το nexium που σου πα, το δινουν οταν απο την παλινδρομηση εχει γινει φλεγμονη στον οισοφαγο και πονανε οταν τρωνε, αλλα αφου εσενα τρωει μια χαρα τοτε ουτε αυτο χρειαζεσαι. Σιγουρα δεν περνατε κανενα αλματακι; Γιατι και μενα τα κανει αυτα 2 βδομαδες τωρα και καταληξαμε οτι ειναι απο αλμα και το πολυ πολυ να εχει καμια ψιλοαλλεργια και να παμε σε πιο ειδικο γαλα. Επισης να σου πω οτι μου πηρε μερες αλλα καταλαβα οτι οταν κλαιει και ουρλιαζει και τεντωνεται σφιγγεται στην αγκαλια μου παει να πει οτι νυσταζει! Παλια δεν μου τα εκανε αυτα, τα ξεκινησε πριν 2-3 βδομαδες, και αν δεν το παρω χαμπαρι ή δεν καταφερω να τη κοιμισω συντομα και αργησει της βγαινει σε υπερενταση και μετα γινεται χαμος. Προσπαθω να τη κρατησω αγκαλια να τη κοιμισω και χτυπιεται τεντωνεται, γυριζει κεφαλι στο πλαι, τσιριζει... μια απελπισια!! 

14 minutes ago, βιολετα3 said:

Αυτα είναι μασομενα ,μου είπε να κόβω το μισό και να το λιώσω σε λίγο γλυκάνισο που θα βράσω ή αν δεν μπορώ να το λιώνω σε λίγο φυσιολογικό ορό μιας και είναι αποστειρωμενο.

Σήμερα ήταν η πρώτη φορά που είπα ότι καλύτερα να είχε κολικούς παρά αυτό ,τουλάχιστον εκεί ξέραμε ότι το απόγευμα για κάποιες ώρες θα είχε γκρίνια ,τώρα σε κάθε γεύμα δεν μπορεί να ηρεμήσει.

Επισης τωρα διαβασα και για το γλυνανισο... ουτε τα βοτανα επιτρεπονται σε βρεφη κατω των 6 μηνων! Παλια δινανε και χαμομηλια και τηλια, αλλα πλεον ξερω οτι δεν τα επιτρεπουν σε τοσο μωρα. Τωρα τι να σου πω, εμενα πιο πολυ σε αλλεργια μου κανει η οποια αλλεργια του προκαλει και παλινδρομηση. Τρως απ' ολα; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Αυτα είναι μασομενα ,μου είπε να κόβω το μισό και να το λιώσω σε λίγο γλυκάνισο που θα βράσω ή αν δεν μπορώ να το λιώνω σε λίγο φυσιολογικό ορό μιας και είναι αποστειρωμενο.

Σήμερα ήταν η πρώτη φορά που είπα ότι καλύτερα να είχε κολικούς παρά αυτό ,τουλάχιστον εκεί ξέραμε ότι το απόγευμα για κάποιες ώρες θα είχε γκρίνια ,τώρα σε κάθε γεύμα δεν μπορεί να ηρεμήσει.

Θα συμφωνήσω με την @depifish....εμένα είχε τα ίδια και αλλά βέβαια κ ήταν αλλεργία...επίσης και στην υπερπαραγωγή γίνεται ακριβώς το ίδιο...θα σ έλεγα και εγώ πως ένας υπέρηχος θα σε διαφωτίσει 100%...να είσαι και εσύ σίγουρη

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


34 minutes ago, βιολετα3 said:

Αυτα είναι μασομενα ,μου είπε να κόβω το μισό και να το λιώσω σε λίγο γλυκάνισο που θα βράσω ή αν δεν μπορώ να το λιώνω σε λίγο φυσιολογικό ορό μιας και είναι αποστειρωμενο.

Σήμερα ήταν η πρώτη φορά που είπα ότι καλύτερα να είχε κολικούς παρά αυτό ,τουλάχιστον εκεί ξέραμε ότι το απόγευμα για κάποιες ώρες θα είχε γκρίνια ,τώρα σε κάθε γεύμα δεν μπορεί να ηρεμήσει.

Μήπως να πάρεις και μια άλλη γνώμη; Χωρίς να γίνει κάποιος υπέρηχος και όπως είπες το μωρό σου είναι μια φουσκιτσα...άρα παίρνει πολύ καλό βάρος ,γιατί να δώσεις χαπι για παλινδρόμηση;; Όλα τα μωρά έχουν... Προσπάθησε να τον κρατάς όρθιο, να κάθεται σε ανάκληση μετά το φαγητό...καλό ρέψιμο... Όχι κούνημα και να κάνει την κούνια του να έχει μια κλίση... Έτσι την αντιμετωπίζουμε εμείς... Τώρα που κουνιούνται πιο πολύ για αυτό βγάζουν... 

  • Μου αρέσει 1

 
 
 
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Roulaa@ είπε:

Με στενό λαιμό έχεις ή φαρδύ? Φοβάμαι μήπως δε μου μπαίνουν στον αποστειρωτη αυτά. Αυτά που έχω είναι με στενό κ μπαίνουν 

Άκου, ο φαρδύς λαιμός είναι κυρίως για τα θηλάζοντα (είναι πιο κοντά στη θηλή λόγω φάρδους).
Ο λεπτός είναι για όσα βρέφη πίνουν αποκλειστικά φόρμουλα.
Εγώ έχω φαρδύ.. όποιον προτιμάς εσύ λοιπόν!

1 ώρα πρίν, βιολετα3 είπε:

Laprasol fas tap μας έδωσε ,μου είπε είναι μασομενα θα κόβω το μισό και θα το διαλύω είτε σε νερό ή σε φυσιολογικό ορό και θα το δίνω κάθε πρωί.Το δικό σας είναι σιρόπι?

Εμένα ήταν σκόνη, έβαζα 2,5gr σε ένα κουτάλι και το διέλυα με το γάλα μου!
Μισή ώρα πριν το φαγητό της το έδινα!

1 ώρα πρίν, Dimitra93 είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια...εύχομαι να είστε όλες καλά...εμείς αναρρωσαμε επιτέλους από την βρογχιολιτιδα...και ευτυχώς στο σπίτι μας...το προσπάθησα όμως πάρα πολύ..ακόμα κάνουμε στον νεφελοποιητη βέβαια κορτιζόνη αλλά για λίγες μέρες ακόμα ..

Ήθελα να σας πω όσο αφορά τον θηλασμό που συζητάτε μπράβο σε όσες το έχετε καταφέρει,σε όσες το προσπαθείτε ακόμα σε όσες δυσκολεύεστε ακόμα και σε όσες δεν τα κατάφεραν ...μια από αυτές που δεν τα κατάφεραν είμαι εγώ...λόγω αλλεργίας στην πρωτεινη γαλακτος ...με σωστή αποχή και όμως δεν καλυτερευε η κατάσταση...αποφάσισα λοιπόν να σταματήσω όχι γιατί κουράστηκα εγώ αλλά γτ είχα ένα μωρό πολύ ταλαιπωρημένο με πολλές διάρροιες σπυριά σε όλο του το σώμα κολικούς και πολλά άλλα ..ακόμα δεν νιώθω καλά που έπρεπε να σταματήσω...που δεν πήγαν όλα όπως ήθελα ..κοιτάω το στήθος μου άδειο και κάτι με πιάνει...δύο μήνες το πάλεψα... αποκλειστικά με μόνο ένα μπουκάλι το βράδυ ..αλλά δεν μας βγηκε...μετά την κοιτάω και λέω τι?δεν είμαι σωστή μάνα?δεν αξίζω ένα μπράβο για όλη μου την προσπάθεια?πρέπει να ακούω κρητικές του τύπου αν ήθελα θα το συνέχιζα η θα το προσπαθούσα κι άλλο?μπράβο σε όλες σας...η κάθε μία πράττει όπως εκείνη σωστά νομίζει...το ίδιο και με τις τροφές ..εμάς ο παιδίατρος θα τα αρχίσει σε δέκα μέρες που θα είμαστε 4μηνων...άλλοι τα αρχίζουν έξι μηνών ..τους κάνει κακούς παιδιάτρους?όχι ..κοιτάμε συνέχεια τις ανασφάλειες μας και δεν χαιρόμαστε την κάθε στιγμή τους...προσωπικά με εμένα αυτό συμβαίνει...κ μετά σκεφτομαι ότι αυτές οι στιγμές δεν ξανά γυρνάνε...κάθε τι που κάνουν την μέρα την επόμενη θα έχει τελειώσει....και θα μου λείψουν πολύ αυτές οι στιγμές γτ ίσως δεν καταφέρω να ξανά κάνω παιδάκι καθώς δυσκολεύτηκα πολύ για το πρώτο ....εύχομαι να ζείτε το κάθε λεπτό με τα ζουζούνια σας...όλες μας δλδ...σαν να μην υπάρχει αύριο...

 

Έκανες την καλύτερη επιλογή! Αν δεν είσαι καλά, δε θα είναι ούτε το μωρό σου κορίτσι μου.
Πολύ σωστό όλο.. νομίζω αντικατοπτρίζει όλες μας. Μακάρι μάνες να μας έκανε μόνο ο θηλασμός!
Πολλοί τα αρχίζουν 4 μηνών τα αλεσμένα! Ποιο γάλα δίνεις τώρα; Και εμείς έχουμε αλλεργία! Σε νιώθω απόλυτα!

1 hour ago, Milena είπε:

Δεν ξερω αν λες για baby led weaning.Το μηλο βρασμένο πιστεύω εννοουν οχι αλεσμένο. Πάντως οταν έρθει η στιγμή να ξεκινησω το σκέφτομαι πολύ κι εγώ. Ισως ενα συνδυασμό, δεν ξερω τα ψαχνω πολυ . Σίγουρα δεν πρόκειται να δωσω ρυζαλευρα/κρέμες κλπ οτι κι αν πει η παιδίατρος γιατί πρώτον δεν θέλω τη ζάχαρη με τιποτα, και απο οσο εχω καταλαβει πιο πολύ ειναι για θερμίδες. Στο μυαλό μου το εχω ως εξης απλα να εισαγω τροφές και οχι να αρχισω να αντικαθιστω γεύματα. Και σιγα σιγα θα γίνει και αυτό. Βέβαια μπορεί εγω να το σκέφτομαι έτσι και το μωρό να μην θέλει θα δείξει. Ανυπομονώ να έρθει η στιγμή!!

Ανυπομονώ και εγώ.. φοβάμαι λίγο να κάνω baby led weaning να πω την αλήθεια! 
Θα δώσω αλεσμένα σαν αρχή και βλέποντας και κάνοντας, γιατί μήλο βρασμένο χάνει πολλά θρεπτικά συστατικά, δε θέλω!
Ίσως αφού εισάγουμε και άλλα φρούτα το δοκιμάσω! Παιδιά το baby led weaning πρέπει να έχεις άντερα και να ξέρεις και πρώτες βοήθειες πάντως.
Ζάχαρη με τίποτα! Ποτέ!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, itsathina said:

Άκου, ο φαρδύς λαιμός είναι κυρίως για τα θηλάζοντα (είναι πιο κοντά στη θηλή λόγω φάρδους).
Ο λεπτός είναι για όσα βρέφη πίνουν αποκλειστικά φόρμουλα.
Εγώ έχω φαρδύ.. όποιον προτιμάς εσύ λοιπόν!

Εμένα ήταν σκόνη, έβαζα 2,5gr σε ένα κουτάλι και το διέλυα με το γάλα μου!
Μισή ώρα πριν το φαγητό της το έδινα!

Έκανες την καλύτερη επιλογή! Αν δεν είσαι καλά, δε θα είναι ούτε το μωρό σου κορίτσι μου.
Πολύ σωστό όλο.. νομίζω αντικατοπτρίζει όλες μας. Μακάρι μάνες να μας έκανε μόνο ο θηλασμός!
Πολλοί τα αρχίζουν 4 μηνών τα αλεσμένα! Ποιο γάλα δίνεις τώρα; Και εμείς έχουμε αλλεργία! Σε νιώθω απόλυτα!

Ανυπομονώ και εγώ.. φοβάμαι λίγο να κάνω baby led weaning να πω την αλήθεια! 
Θα δώσω αλεσμένα σαν αρχή και βλέποντας και κάνοντας, γιατί μήλο βρασμένο χάνει πολλά θρεπτικά συστατικά, δε θέλω!
Ίσως αφού εισάγουμε και άλλα φρούτα το δοκιμάσω! Παιδιά το baby led weaning πρέπει να έχεις άντερα και να ξέρεις και πρώτες βοήθειες πάντως.
Ζάχαρη με τίποτα! Ποτέ!

Κι εγω θα ηθελα να προσπαθησω το blw αλλα ψιλοφοβαμαι! Και μας ειπε σε κανα μηνα, 4.5 μηνων δηλαδη, να ξεκινησουμε και εμεις ισως τις στερεες, αλλα δεν την εχω ρωτησει για το blw. Το ιδιο ομως σκεφτομουν κι εγω, οτι πρεπει να ξερεις πρωτες βοηθειες! Παρολαυτα μου ειπαν οτι το ιδιο πιθανο ειναι να πνιγουν και με τα αλεσμενα. Δεν ξερω αν οντως ισχυει... 

Εχουν ζαχαρη οι φορμουλες;;;; Ειστε σιγουρες;; αφου αλατι και ζαχαρη απαγορευεται μεχρι τον 1ο χρονο σιγουρα, δεν ξερω και για 2ο. Μολις τσεκαρα το hipp και δεν εχει παντως, ουτε δεξτροζη και τετοια. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, βιολετα3 είπε:

Αυτα είναι μασομενα ,μου είπε να κόβω το μισό και να το λιώσω σε λίγο γλυκάνισο που θα βράσω ή αν δεν μπορώ να το λιώνω σε λίγο φυσιολογικό ορό μιας και είναι αποστειρωμενο.

 

Άκουσε με και λιώνε το σε λίγο γάλα.. ο φυσιολογικός ορός θα σου κάνει βλέννες στα κακά του και το γλυκάνισο δεν είναι σωστό να το πάρει το βρέφος.
Εγώ έβαζα από το γάλα μου στο κουτάλι, το ανακάτευα και της το έδινα με σύριγγα.

1 hour ago, βιολετα3 είπε:

Το nexium είναι σε σιρόπι?Τώρα διάβαζα πως αυτό το δίνουν σε πολύ βαριές περιπτώσεις.Τι να πω την εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια την παιδίατρο μας την έχω 16 χρόνια από την πρώτη μου κόρη 

Δεν είναι για βαριές περιπτώσεις. Το epadoren είναι για βαριές περιπτώσεις που το δίνουν στο νοσοκομείο πλέον μόνο γιατί έχει συνδεθεί με ανακοπές καρδιάς.
Ο παιδίατρος μου είναι διευθυντής παιδιατρικής πτέρυγας, μου είπε ότι το laprasol και το nexium είναι παρόμοια, αλλά οι περισσότεροι προτιμούν το nexium, για κάποιο λόγο.

1 hour ago, depifish είπε:

θεωρω καλυτερα να κανεις εναν υπερηχο που ειναι και αβλαβες να σιγουρεψεις πρωτα οτι ειναι παλινδρομηση και τι βαθμου ειναι και μετα να δωσεις κατι τετοιο! Γενικα εγω για την παλινδρομηση εχω ακουσει οτι δεν υπαρχει θεραπεια, απλα να τρωει ορθιο, να κοιμαται σε ανακλιση, να ξαπλωνει στο αριστερο πλαι και τετοια πραγματα. Αν οφειλεται δε σε αλλεργια, κοβεις τα αλλεργειογονα οπως γαλακτοκομικα, ξηρους καρπους, αυγο, ψαρι, σογια κτλ. Αλλα να δωσεις τετοιο χαπι πολυ παραξενο μου φαινεται. Και αυτο το nexium που σου πα, το δινουν οταν απο την παλινδρομηση εχει γινει φλεγμονη στον οισοφαγο και πονανε οταν τρωνε

Όπως ακριβώς τα λέει η depi, ίσως πρέπει να κάνεις υπέρηχο!
Είναι αντιόξινα, δεν είναι «φάρμακα» αλλά και πάλι.

πρίν από 9 λεπτά , depifish είπε:

Εχουν ζαχαρη οι φορμουλες;;;; Ειστε σιγουρες;; αφου αλατι και ζαχαρη απαγορευεται μεχρι τον 1ο χρονο σιγουρα, δεν ξερω και για 2ο. Μολις τσεκαρα το hipp και δεν εχει παντως, ουτε δεξτροζη και τετοια. 

Όχι καλέ, δεν έχουν!! Απαγορεύεται!

πρίν από 26 λεπτά , depifish είπε:

Παρολαυτα μου ειπαν οτι το ιδιο πιθανο ειναι να πνιγουν και με τα αλεσμενα. Δεν ξερω αν οντως ισχυει... 

Προφανώς και ισχύει, εδώ πνίγονται με το γάλα!
Αλλά άλλο να τους κάτσει υγρό κι άλλο στερεό!
Το υγρό θα πάει κάτω, το στερεό πρέπει να το βγάλεις ή να το κατεβάσει κάπως!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , itsathina είπε:

Άκουσε με και λιώνε το σε λίγο γάλα.. ο φυσιολογικός ορός θα σου κάνει βλέννες στα κακά του και το γλυκάνισο δεν είναι σωστό να το πάρει το βρέφος.
Εγώ έβαζα από το γάλα μου στο κουτάλι, το ανακάτευα και της το έδινα με σύριγγα.

Δεν είναι για βαριές περιπτώσεις. Το epadoren είναι για βαριές περιπτώσεις που το δίνουν στο νοσοκομείο πλέον μόνο γιατί έχει συνδεθεί με ανακοπές καρδιάς.
Ο παιδίατρος μου είναι διευθυντής παιδιατρικής πτέρυγας, μου είπε ότι το laprasol και το nexium είναι παρόμοια, αλλά οι περισσότεροι προτιμούν το nexium, για κάποιο λόγο.

Όπως ακριβώς τα λέει η depi, ίσως πρέπει να κάνεις υπέρηχο!
Είναι αντιόξινα, δεν είναι «φάρμακα» αλλά και πάλι.

Όχι καλέ, δεν έχουν!! Απαγορεύεται!

Για την ζάχαρη εννοω κρεμες του κουτιού και τέτοια που έχουν γλυκια γεύση.Δεν θα ήθελα καθόλου να μάθει σε τέτοιες γεύσεις και αργότερα ούτε στα παιδικά γιαουρτακια κλπ. Νομίζω πως για τις στερεές θα ακολουθησω το δικό μου τρόπο, αν και λενε πως δεν συνδυάζεται το blw με κουτάλι και αλεσμένα. Ισως να λιωνω με το πηρουνι, να κανω καποιους πιο σφιχτους πουρεδες με μητρικό γάλα, και καποια πιο "φιλικα" λαχανικά κ φρούτα να τα δινω  σε στυλ blw. Πάντως το κρεας και το κοτόπουλο σίγουρα με το μπλέντερ χειρός στην αρχή. Έτσι οπως το εχω στο μυαλό μου θελω να δοκιμαζει διαφορετικες υφες κ γεύσεις και οχι ενα αλεσμένο γευμα χωρίς χρώμα κιόλας με ολες τις γεύσεις σε μια. Εσείς τι σκεφτεστε;

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...