Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

53 minutes ago, Roulaa@ said:

Σε νιώθω κορίτσι μου με την δίαιτα των παιδιων μας. Εσυ την πιέζεις να φάει? Εγώ ρε γμτ παρα πολύ μέχρι που αναγουλιαζει κ τότε τον αφήνω. Μ έρχεται κ κριμα αλλα τι να τον κάνω? Να τον αφήσω νηστικό?

Πλεον δεν τη πιεζω παρα πολυ, αν δω οτι δεν θελει θα δοκιμασω 2-3 και τερμα. Θα ξαναδοκιμασω μετα απο κανα 10λεπτο, μισαωρο μεχρι που θα πρεπει να πεταξω το γαλα. Τωρα παλι εφτιαξα 120, ειπιε μονο τα 30.... δηλαδη μιλαμε για 70ml σε διαστημα 8 ωρων!!! Δεν ξερω τι αλλο να κανω πια, εχει αρχισει και με αγχωνει πλεον πολυ! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 15 λεπτά , Roulaa@ είπε:

Ναι τον είδα που όταν του φτιάχνω κ 150 τα 100 πίνει. Δε μπορώ να τον καταλάβω πότε πεινάω κ πότε όχι. Α περίμενε κατάλαβα λάθος. Αρα 160 καλά είναι να τρώει? Ε δεν έχουμε κ μεγάλη απόκλιση τότε. Εμένα αν μ πίνει κ 120 σε κάθε γεύμα ικανοποιημενη είμαι 

Μην αγχώνεσαι γιατί ο δικός σου πήρε πολύ καλά κιλά τον προηγούμενο μήνα, αδίκως τον πιέζεις.
Σταμάτα να τον πιέζεις και θα δεις που θα τρώει πιο πολύ! Δοκίμαζε να δίνεις ότι περισσεύει μετά από 20' με 30'. 
Εμένα μου είπε να προσπαθώ στο 10' αλλά σπανίως συνεχίζει τόσο σύντομα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, itsathina said:

Στο μήνα που μπήκαμε κορίτσια, πρέπει να παίρνουν 105gr τη βδομάδα από όσο μου είπε.
Νομίζω από τον 3ο και μετά πρέπει να παίρνουν 450γρ. με 500γρ. το μήνα! 
Επίσης μου είπε να τη ζυγίζω σε 1 ζυγαριά γιατί έχουν αποκλίσεις η μία με την άλλη! Οπότε, άσε να πας στην 1η πάλι και βλέπεις. 

Αααα μονο τοσο;;; ε, τοτε εχουμε ελπιδες να μην εχουμε μεγαλη αποκλιση γιατι εγω νομιζα οτι επρεπε να παρει 800 με κιλο! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , itsathina είπε:

Φυσικά και φτάνει το γάλα σου.. έχεις πει ότι αντλείς 850ml/μέρα. Νομίζω είναι τέλεια για τον μήνα που είμαστε!
Φυσικά, αν δεν έχει απόκλιση σε σχέση με τα κιλά! Σκέψου εμένα ο παιδίατρος μου στον 3ο μήνα μου είχε πει ότι πρέπει να τρώει ημερησίως 750-800ml και εσύ τα αντλείς.

Ρούλα μου, θα έπρεπε να τρώει 160ml έως195ml. Ιδανικά όμως 160ml.
Εσένα μήπως ξενερώνει που τον κόβεις;

Ηταν 6.900 την προηγούμενη εβδομάδα που πήγαμε για τα δεύτερα εμβόλια, αρα αν τωρα ειναι 7 το μαξ ειναι 210 και το min 175. Max λοιπόν εμενα πίνει 180 το βράδυ μονο (αν και οχι καθε βράδυ)και τα υπόλοιπα απο 140-170 οποτε είμαστε στο όριο περίπου.

Αυτό που αναρωτιέμαι ειναι πως θα μειωθουν τα γεύματα, δλδ το τελευταίο της πχ να γίνει στις 10 το βραδυ και νωρίτερα.Λογικα απο μονη της θα το αλλαξει οπως εχει κάνει μεχρι τωρα;

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Milena είπε:

Ηταν 6.900 την προηγούμενη εβδομάδα που πήγαμε για τα δεύτερα εμβόλια, αρα αν τωρα ειναι 7 το μαξ ειναι 210 και το min 175. Max λοιπόν εμενα πίνει 180 το βράδυ μονο (αν και οχι καθε βράδυ)και τα υπόλοιπα απο 140-170 οποτε είμαστε στο όριο περίπου.

Αυτό που αναρωτιέμαι ειναι πως θα μειωθουν τα γεύματα, δλδ το τελευταίο της πχ να γίνει στις 10 το βραδυ και νωρίτερα.Λογικα απο μονη της θα το αλλαξει οπως εχει κάνει μεχρι τωρα;

  

Πόσα γεύματα σου κάνει γενικά; Το τελευταίο νομίζω της το δίνεις 11 και μετά πάλι 9 το πρωί.
Αν πάει 10, πιστεύω θα σου ξυπνάει νωρίτερα ή μεταμεσονύκτια, που είσαι πολύ τυχερή που δε το κάνει..
Όσο ανεβαίνουν τα κιλά, μειώνονται τα γεύματα! Οπότε, θεωρώ πως αργότερα που θα μειωθούν τα γεύματα, θα ρυθμιστεί.

πρίν από 15 λεπτά , Milena είπε:

Ηταν 6.900 την προηγούμενη εβδομάδα που πήγαμε για τα δεύτερα εμβόλια, αρα αν τωρα ειναι 7 το μαξ ειναι 210 και το min 175. Max λοιπόν εμενα πίνει 180 το βράδυ μονο (αν και οχι καθε βράδυ)και τα υπόλοιπα απο 140-170 οποτε είμαστε στο όριο περίπου.

Μιλένα, είναι τέλεια τα κιλά της και τα ml που πίνει. Γιατί σε άγχωσε; Μου κάνει εντύπωση!
Αγχώνουν ξεκάθαρα χωρίς λόγο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, itsathina είπε:

Πόσα γεύματα σου κάνει γενικά; Το τελευταίο νομίζω της το δίνεις 11 και μετά πάλι 9 το πρωί.
Αν πάει 10, πιστεύω θα σου ξυπνάει νωρίτερα ή μεταμεσονύκτια, που είσαι πολύ τυχερή που δε το κάνει..
Όσο ανεβαίνουν τα κιλά, μειώνονται τα γεύματα! Οπότε, θεωρώ πως αργότερα που θα μειωθούν τα γεύματα, θα ρυθμιστεί.

Μιλένα, είναι τέλεια τα κιλά της και τα ml που πίνει. Γιατί σε άγχωσε; Μου κάνει εντύπωση!
Αγχώνουν ξεκάθαρα χωρίς λόγο.

Πέντε γεύματα κάνει τώρα, ναι σωστά θυμάσαι τις ώρες. Αρα την αφηνω και βλέπουμε, οπως κανω μέχρι τώρα δεν της εχω επιβάλλει ποτε προγραμμα/υπνο/γεύματα απλα την ακολουθω.Το μονο που εκανα απο ρουτινα καθημερινή ειναι το μπάνιο της γυρω στις 7μιση με 8. Ναι με την παιδίατρο δεν ξερω, απλα μου το επανέλαβε πολλές φορές οτι εχει δίπλες, λιπος, έχει πάρει αρκετό βάρος (1 κιλό σε ένα μήνα) και στο τέλος την ρωτησα αν πρέπει να ανησυχώ για κάτι και μου ειπε οχι επειδή πίνει μητρικό αλλα πως αν αυτή η πρόσληψη βάρους ήταν απο φόρμουλα θα έπρεπε να της κάνουμε δίαιτα. Ε και καπως μου εχει κατσει απο τότε!!!!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, depifish είπε:

Πλεον δεν τη πιεζω παρα πολυ, αν δω οτι δεν θελει θα δοκιμασω 2-3 και τερμα. Θα ξαναδοκιμασω μετα απο κανα 10λεπτο, μισαωρο μεχρι που θα πρεπει να πεταξω το γαλα. Τωρα παλι εφτιαξα 120, ειπιε μονο τα 30.... δηλαδη μιλαμε για 70ml σε διαστημα 8 ωρων!!! Δεν ξερω τι αλλο να κανω πια, εχει αρχισει και με αγχωνει πλεον πολυ! 

Όταν ρώτησα τον παιδίατρο αν πιει σε ένα γεύμα 70γρ πόσες  ώρες να τον αφήνω είπε 5 ώρες μετά ξαναδινω. Απ τη Κυριακή έχει να πιει τόσο λίγο εμένα. Ίσως της φταίει το άλμα  εσάς τώρα κ κάνει έτσι. Κατά τα άλλα πως την βλέπεις?

4 ώρες πρίν, itsathina είπε:

Μην αγχώνεσαι γιατί ο δικός σου πήρε πολύ καλά κιλά τον προηγούμενο μήνα, αδίκως τον πιέζεις.
Σταμάτα να τον πιέζεις και θα δεις που θα τρώει πιο πολύ! Δοκίμαζε να δίνεις ότι περισσεύει μετά από 20' με 30'. 
Εμένα μου είπε να προσπαθώ στο 10' αλλά σπανίως συνεχίζει τόσο σύντομα!

Έχεις δίκιο δεν πρέπει να τον πιέζω αλλά αγχώνομαι όταν δε θα πιει έστω τα 120. Αν φτάσει τα 120 λεω οκ. Ναι πήρε 1 κιλό. 

Αν είναι δυνατόν αγχώνομαι να ανέβει η ζυγαριά του μπέμπη κ να κατέβει η δικιά μου. Αχχχχχ αυτά τα κιλά κυνηγάμε από παντού

3 ώρες πρίν, Milena είπε:

Ηταν 6.900 την προηγούμενη εβδομάδα που πήγαμε για τα δεύτερα εμβόλια, αρα αν τωρα ειναι 7 το μαξ ειναι 210 και το min 175. Max λοιπόν εμενα πίνει 180 το βράδυ μονο (αν και οχι καθε βράδυ)και τα υπόλοιπα απο 140-170 οποτε είμαστε στο όριο περίπου.

Αυτό που αναρωτιέμαι ειναι πως θα μειωθουν τα γεύματα, δλδ το τελευταίο της πχ να γίνει στις 10 το βραδυ και νωρίτερα.Λογικα απο μονη της θα το αλλαξει οπως εχει κάνει μεχρι τωρα;

 

Γιατι να μειωθούν τα γεύματα?

Εμενα γνώμη μ είναι να μην αγχώνεσαι εσυ για το πόσο τρώει γιατί είναι μητρικό. Μια σύμβουλος θηλασμόυ μ ειχε πει οτι μητρικό μπορεί να πίνει όλη μέρα δεν παθαινει τπτ απ αυτό το γάλα. Κ το αντιθετο βέβαια. Να πίνει λιγο κ να του πιάνεται. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Roulaa@ είπε:

Όταν ρώτησα τον παιδίατρο αν πιει σε ένα γεύμα 70γρ πόσες  ώρες να τον αφήνω είπε 5 ώρες μετά ξαναδινω. Απ τη Κυριακή έχει να πιει τόσο λίγο εμένα. Ίσως της φταίει το άλμα  εσάς τώρα κ κάνει έτσι. Κατά τα άλλα πως την βλέπεις?

Έχεις δίκιο δεν πρέπει να τον πιέζω αλλά αγχώνομαι όταν δε θα πιει έστω τα 120. Αν φτάσει τα 120 λεω οκ. Ναι πήρε 1 κιλό. 

Αν είναι δυνατόν αγχώνομαι να ανέβει η ζυγαριά του μπέμπη κ να κατέβει η δικιά μου. Αχχχχχ αυτά τα κιλά κυνηγάμε από παντού

Γιατι να μειωθούν τα γεύματα?

Εμενα γνώμη μ είναι να μην αγχώνεσαι εσυ για το πόσο τρώει γιατί είναι μητρικό. Μια σύμβουλος θηλασμόυ μ ειχε πει οτι μητρικό μπορεί να πίνει όλη μέρα δεν παθαινει τπτ απ αυτό το γάλα. Κ το αντιθετο βέβαια. Να πίνει λιγο κ να του πιάνεται. 

Λεω να μειωθούν γιατί ξερω οτι καθώς μεγαλώνουν αυτό γίνεται οχι για λόγους κιλών/διαιτας που ανέφερε η παιδίατρος. Αλλα οκ βλέποντας και κάνοντας.Να δουμε πόσο βαρος θα βάλει αυτό το μήνα!!!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Milena είπε:

Λεω να μειωθούν γιατί ξερω οτι καθώς μεγαλώνουν αυτό γίνεται οχι για λόγους κιλών/διαιτας που ανέφερε η παιδίατρος. Αλλα οκ βλέποντας και κάνοντας.Να δουμε πόσο βαρος θα βάλει αυτό το μήνα!!!

Ανάλογα κ το παιδί πιστεύω. Υπάρχουν κ παιδιά που ενώ τρώνε στερεές συνεχίζουν κ το γάλα κανονικά. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Roulaa@ είπε:

Ανάλογα κ το παιδί πιστεύω. Υπάρχουν κ παιδιά που ενώ τρώνε στερεές συνεχίζουν κ το γάλα κανονικά. 

Ναι πανω σε αυτό εχω απορία σε σχεση με το ποσο γαλα ποση τροφη γιατί τα θηλαζοντα μωρά εκτός απο τις στερεές συνεχιζουν ελεύθερα θηλασμό αρα; Εγω θελω να το κανω ετσι ώστε να πλησιασω οσο γίνεται το μοντέλο του θηλασμού με τις αντλησεις και την εισαγωγή στις στερεές. Θα ρωτήσω και την παιδίατρο αλλα ηδη κατι ανεφερε για κρέμες και ρυζαλευρα και εχω μια αίσθηση πως δεν θα τα βρούμε..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


13 ώρες πρίν, Milena είπε:

Πέντε γεύματα κάνει τώρα, ναι σωστά θυμάσαι τις ώρες. Αρα την αφηνω και βλέπουμε, οπως κανω μέχρι τώρα δεν της εχω επιβάλλει ποτε προγραμμα/υπνο/γεύματα απλα την ακολουθω.Το μονο που εκανα απο ρουτινα καθημερινή ειναι το μπάνιο της γυρω στις 7μιση με 8. Ναι με την παιδίατρο δεν ξερω, απλα μου το επανέλαβε πολλές φορές οτι εχει δίπλες, λιπος, έχει πάρει αρκετό βάρος (1 κιλό σε ένα μήνα) και στο τέλος την ρωτησα αν πρέπει να ανησυχώ για κάτι και μου ειπε οχι επειδή πίνει μητρικό αλλα πως αν αυτή η πρόσληψη βάρους ήταν απο φόρμουλα θα έπρεπε να της κάνουμε δίαιτα. Ε και καπως μου εχει κατσει απο τότε!!!!

Τους πρώτους 3 μήνες ξέρω σίγουρα πως πρέπει να παίρνουν έως 1 κιλό, μπορεί και 1,100 και παραπάνω.
Ποια κοπέλα είπε εδώ πως πήρε το μωρό της 1,100; Νομίζω εδώ το είδα. Απολύτως φυσιολογικό!
Ειδικά όσα παίρνουν έστω και λίγο συμπλήρωμα! Άμα παίρνει κάτω από κιλό πρέπει να αγχώνεσαι!
Από 6kg και πάνω μπορεί να σου πέσει στα 4 γεύματα ημερησίως, αλλά θα ανεβάσει ml, θα πάει γύρω στα 200ml+

1 hour ago, Milena είπε:

Ναι πανω σε αυτό εχω απορία σε σχεση με το ποσο γαλα ποση τροφη γιατί τα θηλαζοντα μωρά εκτός απο τις στερεές συνεχιζουν ελεύθερα θηλασμό αρα; Εγω θελω να το κανω ετσι ώστε να πλησιασω οσο γίνεται το μοντέλο του θηλασμού με τις αντλησεις και την εισαγωγή στις στερεές. Θα ρωτήσω και την παιδίατρο αλλα ηδη κατι ανεφερε για κρέμες και ρυζαλευρα και εχω μια αίσθηση πως δεν θα τα βρούμε..

Ανάλογα και τι μέθοδο σίτισης θα ξεκινήσεις. Αν ξεκινήσεις blw, θα πίνει μητρικό σχεδόν όσο πριν.
Γιατί μέχρι να μάθουν να σιτίζονται, απλά δοκιμάζουν και γλείφουν, δεν τρώνε! 
Μου φαίνεται άδικο να σου δώσει έτοιμη κρέμα, ειδικά αν το παιδί δεν είναι ελιποβαρές (γιατί όκει, σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί και να χρειάζεται). 
Τώρα για το ρυζάλευρο, δεν κρίνω γιατί είναι κενές θερμίδες και πολλοί το δίνουν για να μάθουν το κουτάλι και μόνο.
Αν σου δώσει πες της, ότι προτιμάς να δώσεις βρώμη για παράδειγμα ή ότι προτιμάς να ξεκινήσεις με μήλο/αχλάδι, εγώ θα το συζητήσω σίγουρα! 
Εμένα έχει και κρυφή ΓΟΠ, οπότε σίγουρα θέλω τη γνώμη του! Το σημαντικό είναι να τον εμπιστεύεσαι!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, itsathina είπε:

Τους πρώτους 3 μήνες ξέρω σίγουρα πως πρέπει να παίρνουν έως 1 κιλό, μπορεί και 1,100 και παραπάνω.
Ποια κοπέλα είπε εδώ πως πήρε το μωρό της 1,100; Νομίζω εδώ το είδα. Απολύτως φυσιολογικό!
Ειδικά όσα παίρνουν έστω και λίγο συμπλήρωμα! Άμα παίρνει κάτω από κιλό πρέπει να αγχώνεσαι!
Από 6kg και πάνω μπορεί να σου πέσει στα 4 γεύματα ημερησίως, αλλά θα ανεβάσει ml, θα πάει γύρω στα 200ml+

Ανάλογα και τι μέθοδο σίτισης θα ξεκινήσεις. Αν ξεκινήσεις blw, θα πίνει μητρικό σχεδόν όσο πριν.
Γιατί μέχρι να μάθουν να σιτίζονται, απλά δοκιμάζουν και γλείφουν, δεν τρώνε! 
Μου φαίνεται άδικο να σου δώσει έτοιμη κρέμα, ειδικά αν το παιδί δεν είναι ελιποβαρές (γιατί όκει, σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί και να χρειάζεται). 
Τώρα για το ρυζάλευρο, δεν κρίνω γιατί είναι κενές θερμίδες και πολλοί το δίνουν για να μάθουν το κουτάλι και μόνο.
Αν σου δώσει πες της, ότι προτιμάς να δώσεις βρώμη για παράδειγμα ή ότι προτιμάς να ξεκινήσεις με μήλο/αχλάδι, εγώ θα το συζητήσω σίγουρα! 
Εμένα έχει και κρυφή ΓΟΠ, οπότε σίγουρα θέλω τη γνώμη του! Το σημαντικό είναι να τον εμπιστεύεσαι!

Να κανω εξολοκλήρου blw δεν νομίζω, δεν νιώθω άνετα, θα δω πως θα το φερω στα μετρα μου.Αλλα σίγουρα θα δω τι εχει να μου προτείνει και βλέπουμε. Μονο ελλιποβαρες δεν το λες το δικο μου :+))

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 26/1/2022 at 11:23 ΠΜ, depifish είπε:

Καταρχην δεν ηξερα οτι το τσικαλι ειναι κι αυτο μονο κρητικο! Χαχαχα! 

Κι εγω εχω φωλιτσα και τη βαζω και κοιμαται εκει κυριως τη μερα, αλλα και τα βραδυα και την εχω κολλητα διπλα μου. Πολλες φορες βαζω και το κεφαλι μου στην ακρη της φωλιτσας γιατι μου αρεσει να την χαζευω πριν κοιμηθω! Αλλα τωρα αγχωθηκα!! Καλα για να την αφησω μονη της ουτε λογος... 

Χαχαχαχ ναι...μου λέει τι είναι το τσικαλι?της λέω τι να σου πω τσικαλι λέγεται...μου λέει μα δεν ξέρω τι είναι ...της λέω αυτό που μαγειρεύουμε??μήπως εννοείς κατσαρόλα??ναι της λέω αυτό ..

On 26/1/2022 at 1:14 ΜΜ, depifish είπε:

Κοριτσια εσας τα μικρακια σας αλοιθοριζουν ακομα σε καπια βλεματα; Νομιζα οτι μεχρι 3-4 μηνων θα ειχα αποκατασταθει... Επισης της κουναω κατι κουδουνιστρες χρωματιστες μπροστα της και τη βλεπω και γουρλωνει το ματι και κουναει χερακια ποδαρακια μετα μανιας και δεν ξερω σιγουρα αν ειναι ενθουσιασμος ή τρομαρα! Χαχαχαχαχ! 

Ούτε εμένα αλοιθοριζει πια...τις κουδουνιστρες τις κρατάει και παίζει γουρλωνει κουνάει χέρια πόδια αλλά είναι μια συγκεκριμένη που πραγματικά την φοβάται και οπότε κάνει θόρυβο τινάζεται...

On 26/1/2022 at 9:10 ΜΜ, Roulaa@ είπε:

Κορίτσια χαθηκα τελείως. Γράψατε πολλά κ δε σα προλαβαίνω....  

Αδιάθετησα κ είχα τρομερό πονοκέφαλο κ απίστευτη ροή. Δε σας λεω τπτ. Συνέβη σε καμία αυτό? 

Εγω σας νιώθω παρέα μου εδώ μέσα κ ανυπομονώ να βρω χρόνο να μπω στο φόρουμ να διαβάσω τις ιστορίες σας να σας πω τον πόνο μου κ όλα αυτά που με απασχολούν. Ο καθένας ρωτάει ακούει τη γνώμη του άλλου κ αν θέλει να κάνει πράξη το κάνει. Δε χρειάζεται να τσαμωνομαστε για τις απόψεις μας. Όλες μας λέμε το βίωμα μας. 

Όσο για τον αλλεργίολογο πιστεύω ξεκάθαρα κάθε γιατρός στο είδος. Την μεγάλη μ την πήγα σε παιδοαλλεργιολογο 9 μηνών γιατί 4 μηνών που ξεκίνησε ρυζάλευρο μ έβγαλε καντιλες ενώ απ το θηλασμό ότι κ να έτρωγα δεν είχε θέμα. Την 10η μέρα που έτρωγε το ρυζάλευρο το έκανε. Σταματήσαμε κ πήγαμε στα φρούτα. Την ξεκίνησα στερεές τόσο νωρίς γιατί δεν έπαιρνε καθόλου βάρος κ ο παιδίατρος προτίμησε τις στερεές απ τη φόρμουλα. Να μη τα πολυλογώ. Το γάλα που ξεκίνησα να της δίνω στον 9 της ξαναεκανε καντιλες κ έτσι πήγαμε εκεί. Κάναμε κάποιες εξετάσεις εκεί στο ιατρείο κ μας είπε να δίνουμε γάλα ha μέχρι το χρόνο. Τώρα στον μπέμπη με το ιστορικό της μεγάλης κ με γκρίνια που είχε μετα απο κάποια γεύματα του ξεκινησα ha κ αυτουνού. Κ έστρωσε. Τα λέω όλα αυτά γιατί από συζητήσεις μαζί σας το αποφάσισα για την αλλαγή γιατί είσαστε πολλές που δίνεται ha. Αρα αυτό το φόρουμ για εμένα τουλάχιστον καλό μ έκανε.

Τελοσπαντων θέλω να λέει η καθεμία την εμπειρία μας κ να περνάμε ωραία 

Ο δικός μου κρατάει κουδουνιστρες στα χέρια κ γενικά πιάνει ότι βρει αλλάζει στα χερακια του τα πράγματα. 

Δε τον έχω καταλαβει να αλληθώριζει αλλά τρομάζει πολύ εύκολα. 

Από όταν γέννησα πραγματικά έχω μείνει χωρίς αίμα πολύ λίγες μέρες...δεν ξέρω πως γίνεται αυτό ..και όχι τπτ άλλο αλλά δεν έχω πάει στον γιατρό Μ για αυτόν τον λόγο...γτ χωρίς αίμα δεν μένω ποτέ ...είχα τις σαράντα μέρες αίμα και μετά ακαθαρσίες έμεινα μια εβδομάδα χωρίς τίποτα και μετά ποταμιιιιιι.....με πηγματα ..κράτησε δέκα μέρες ..μετά ακαθαρσίες πάλι μετά μια εβδομάδα τίποτα και τώρα πάλι ακαθαρσίες...

On 26/1/2022 at 9:39 ΜΜ, βιολετα3 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σήμερα πήγαμε στην παιδίατρο είχαμε εμβόλιο!!!!Όλα μια χαρά 6.500 ο μπέμπης μου και 62 εκατοστά.Μιλησαμε για την παλινδρόμηση και για την αμφιβολία μου για το χάπι που μου έδωσε ,μου είπε μόνο καλό θα του κάνει και όχι κακό προς το παρόν μου είπε ότι δεν έχει αλλεργία αλλά μια ελαφριά παλινδρόμηση ή οποία θα φτιάξει με τον καιρό. Της είπα ότι τον κοιμιζω σε μαξιλάρι δίπλα μου και μου είπε κανένα πρόβλημα εφόσον κοιμάται μαζί μου ,με την προϋπόθεση ότι θα μπαίνει ψιλά στο μαξιλάρι και όχι χαμηλά να του κλείνει ο λαιμός.Επισης ξέρει ότι κοιμόμαστε σε καναπέ κρεβάτι κ δεν μου είπε τίποτα.

Εμβόλια κάνετε ένα κάθε μήνα ή δύο?

Εμείς τον πρώτο μήνα κάναμε ένα εμβόλιο και τον δεύτερο μήνα κάναμε δύο...ένα πόσιμο και ένα κανονικό...μέχρι τον πρώτο χρόνο θα πηγαίνουμε κάθε μήνα Μ ειπε 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dimitra93 είπε:

Χαχαχαχ ναι...μου λέει τι είναι το τσικαλι?της λέω τι να σου πω τσικαλι λέγεται...μου λέει μα δεν ξέρω τι είναι ...μήπως εννοείς κατσαρόλα??ναι της λέω αυτό ..

Ούτε εμένα αλοιθοριζει πια...τις κουδουνιστρες τις κρατάει και παίζει γουρλωνει κουνάει χέρια πόδια αλλά είναι μια συγκεκριμένη που πραγματικά την φοβάται και οπότε κάνει θόρυβο τινάζεται...

Από όταν γέννησα πραγματικά έχω μείνει χωρίς αίμα πολύ λίγες μέρες...δεν ξέρω πως γίνεται αυτό ..και όχι τπτ άλλο αλλά δεν έχω πάει στον γιατρό Μ για αυτόν τον λόγο...γτ χωρίς αίμα δεν μένω ποτέ ...είχα τις σαράντα μέρες αίμα και μετά ακαθαρσίες έμεινα μια εβδομάδα χωρίς τίποτα και μετά ποταμιιιιιι.....με πηγματα ..κράτησε δέκα μέρες ..μετά ακαθαρσίες πάλι μετά μια εβδομάδα τίποτα και τώρα πάλι ακαθαρσίες...

Εμείς τον πρώτο μήνα κάναμε ένα εμβόλιο και τον δεύτερο μήνα κάναμε δύο...ένα πόσιμο και ένα κανονικό...μέχρι τον πρώτο χρόνο θα πηγαίνουμε κάθε μήνα Μ ειπε 

Εμεις δε κάναμε το πόσιμο. Αυτό είναι για τη γαστρεντεριτιδα κ δεν είναι υποχρεωτικό. Ναι έτσι ήμουν κ εγω αλλά για 50κατι μέρες. Μετά τέλος κ ήρθε περιοδος με πηγματα κανονικά αλλά τώρα πάρα το κακό τόσο πολύ ροη

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Roulaa@ είπε:

Εμεις δε κάναμε το πόσιμο. Αυτό είναι για τη γαστρεντεριτιδα κ δεν είναι υποχρεωτικό. Ναι έτσι ήμουν κ εγω αλλά για 50κατι μέρες. Μετά τέλος κ ήρθε περιοδος με πηγματα κανονικά αλλά τώρα πάρα το κακό τόσο πολύ ροη

εμάς για να πω την αλήθεια δεν μας ρώτησε ...απλά το κάναμε .και μένα όταν μου ήρθε περίοδος είχα υπερβολική ροή ..το τριπλάσιο από την λοχεία...δεν έχω ξανά δει τοσο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...